JHeautt? Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE CRISIS IN DE SCHEEPVAART MIJNHAI abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is f 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 'li cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5636 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 22 NOVEMBER 1935 15e Jaargang Ülïibertentieprifetn: Van I tot 5 regels t.17'/> Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingtf» van 1—5 regels 230 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau V wordt berekend 0.10 HET RIJK UTOPIA Merkwaardig en toch ook weer zeer ver klaarbaar is de groote activiteit, welke de Bellamyanen in deze dagen ontwikkelen. Wie geen uitkomst ziet en deze alleen van menschen verwacht, komt onder de bekoring van een bekwaam schrijver, die de lezers voorhoudt, dat men met eenige goede wil binnenkort het rijk Utopia, waar rijkoom heerscht, binnentreden kan. Men behoeft slechts het geld- en winst-systeem af te schaffen en alle menschen worden broeders, die het allemaal even goed hebben. Het spreekt ook vanzelf, dat uil alle krin gen, waar men niets weten wil van 's men schen zondige hart, ilusionisten naar de Bellamy-beweging toestroomen. Terwijl het evenmin bevreemdt, dat de eoctaal-democraten, wie het annexeeren ln het bloed zit, de Bellamyanen als vrienden van hun utopistisch plan beschouwen. Zoo maakte de roode pers dezer dagen melding van do oprichting te Haarlem van de Vereeniging van religieuze Bellamyanen. Deze organisatie, welke zich door Christe lijke gevoelens en voorschriften wil laten leiden, bedoelt „de staatshuishouding van het Koninkrijk der Nederlanden zoo ver- j anderd te krijgen, dat economische gelijk heid voor alle Nederlanders grondwettig is gewaarborgd. ,J)e vereeniging stelt zich dan ook op het standpunt, dat onze moeder Aarde meer dan noodig kan opleveren om een ieder een be hoorlijk bestaan te verzekeren en- dat het winstsysteem de absolute hindernis is voor een goed geordende samenleving." j De redactie van de roode pers haast zich er aan toe te voegen: „Naar men weet is j dit ook het standpunt van de S.D.A.P." i Het klinkt haast kinderlijk: „lieve men schen, loopt todh niet bij ons vandaan, want wij beloven immers ook een hemel op aardel Natuurlijk wordt met Christendom niets anders dan humanisme bedoeld. Dit komt ook duidelijk uit in een ingezonden artikel in de Vrijheid, waarin een liberaal uit Haarlem het Bellamy-stelsel ver- tedigt met deze redeneering: Het Bellamy-stelsel Is de „idee" eener j samenleving, waarin de middelpunt vlio- dendc en de middelpunt zoekende krach ten der maatschappij, elk op eigen 1 terrein en toch in harmonisch samen werkend verband, ten volle tot haar recht komen. Het gezonde en welvaart schep pende evenwichtsspel van maatschappe lijke krachten. Het welbegrepen en van verouderde begrippen gezuiverde liberale „beginsel", verwezenlijkt in een stelsel". Logica en ethica vereenigd tot een har monisch geheel. Of zich dan ln de praktijk geen moeilijk heden zullen voordoen? Och, zegt de schrij ver, dat „hangt af van het gezond verstand en de goede wil van hen, die het toepassen. Waarom moeten wij aannemen, dat gezond verstand en goede wil in de Bellamy-Staat plotseling afwezig zijn? Mogen wij niet vei lig aannemen, dat als de menschheid de huidige crisis te boven is, zij met meer gezond verstand en goede wil bedeeld zal zijn dan voorheen?" Onwillekeurig denkt men bij dit laatste aan de illusionisten, die né. de wereldoorlog van wereldvrede droomden. De menschheid zou eindelijk wel eens verstandig worden. Zelfs, zij, die geen rekening houden met het feit der zonde, voelen dit als illusie. En Mr. Belinfante, tegen wien dit ingezonden stuk gericht was, antwoordt dan ook zeer terecht; De economische structuur van de huidi ge maatschappij is geen wetenschappelijk uitgedacht en aan de maatschappij op gelegd systeem, geen kunstmatig product van de studeerkamer, maar geleidelijk- gegroeid in de loop der ecuwen. Het Bel lamy-stelsel is het bedenksel van een schrijver, met veel fantasie begaafd, daarbij vervuld van edelaardige gevoe lens; tegen welks invoering echter zwaar wichtige theoretische en practische be- aenkingen pleiten. Hij kan niet volstaan met de op geen enkele grond rustende bewering, dat de menschheid, wanneer de huidige crisis tot het verleden zal behoo- ren, meer gezond verstand en goede wil zal bezitten dan voorheen. Met goede wil alléén slaagt men er niet in, de historisch gegroeide economische structuur der samenleving te vervormen tot een stelsel van productie en distributie, dat ook maar éénige waarborg biedt voor behoor lijke functiocmeering. Volkomen juist Niet alleen de Schrift, maar ook de ervaring leert, dat de omstan digheden van hoeveel beteekenis ook niet 's menschen levensrichting bepalen. De verhouding tegenover God en Zijn Wet be slist DE HANDELSBESPREKINGEN MET DUITSCHLAND Tijdelijk onderbroken De onderhandelingen, welke sinds 30 October in Den Haag worden ge voerd over de regeling van het goede renverkeer mot Duitschland in het jaar 1936, zijn voor korten tijd onderbroken, teneinde de delegaties gelegenheid te ge ven voor overleg met hun Regeerin gen. Over ongeveer één week zullen de onderhandelingen in Beriijn worden voortgezet. NEDERLANDSCHE HAVENS MOETEN GEHOLPEN WORDEN Voorloopig verslag over de be grooting van Handel, Nijver heid en Scheepvaart Blijkens het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart voor 1936 waren verscheiden leden van oordeel dat voor het Departement een belangrijke taak is weggelegd met be trekking tot de ordening van het be drijfsleven. Tot dusver zijn de maat regelen op economisch en sociaal ge bied gescheiden gebleven. Toch zal de Regeering thans het geheel van de beide gebieden moeten bezien, omdat zij niet te scheiden zijn. Daarbij zal ook moeten worden nagegaan in hoeverre een territoriale ordening tot stand ge bracht zal kunnen en moeten worden. Een eerste begin op dit terrein is reeds aanwezig in de Kamers van Koophandel. Aan deze lichamen zouden bevoegdheden met territoriale werking gegeven kunnen worden. Grondslag voor den opbouw van onder op zal moeten zijn de organisatie van het be drijfsleven zelf. Daarom meenden deze le den, dat begonnen zal moeten worden met een regeling van het vereenigingsrecht en een daarbij aansluitende regeling omtrent de verbindende kracht van door die licha- te treffen maatregelen. In een behoor lijke bescherming van minderheden als mede in een regeling omtrent beslech ting van geschillen zal moeten worden voorzien. Doch bovenal zal de verzorging van het algemeen belang behoorlijk moeten vorden verankerd. Exportpremies Sommige leden achtten het noodzakelijk exportpremies te geven teneinde de concur rentie tegen -landen met gedevalueerde munt vol te houden. Andere leden waar schuwden tegen dit gevaar omdat de finan- cieele consequenties niet zijn te overzien. De clearingverdragen Sommige leden zouden gaarne van de regeering vernemen, of naar haar oordeel het tot nu toe gevolgde systeem om met de landen, waar zich betalingsmoeilijkheden voordoen, clearingverdragen af te sluiten, ook iu de toekomst moet worden gevolgd, zoo ja, op welke gronden dit oordeel be rust. Verscheiden leden vestigden de aandacht op de h. i. onduldbare concurrentie van Duitsche zijde met behulp van het zg. Zu- satzexportverfahren, waardoor subsidies tot 30 a 40 van den prijs voorkomen. In het bijzonder de Nederlandsche kunstzijde- industrie heeft hierdoor groote schade ge leden. De moeilijkheden van onze havens De Nederlandsche Noordzeehavens, zoo werd betoogd, ondervinden de rechtstreek- De aanvaring van de „Kortenaer" Reparatie over enkele dagen gereed Naar wc nader vernemen, is het voorschip van Hr. Ms. „Kortenaer", welke na het ver laten van de reede van Suez een aanvaring heeft gehad met een visschersvaartuig, bo ven de waterlijn beschadigd. Het schip is niet lek. De reparatie te Suez zal vermoe delijk in den avond van 25 dezer gereed komen. N.S.B. in de Staten Auf Wiedersehn Op klaarblijkelijke order van Mussert zelf ■hebben de door hem aangewezen Staten-le- den in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Limburg, na voorlezing van een gelijklui dende verklaring, de vergaderingen verla ten, omdat de heer Do Merchant et d'An- sembourg, wegens ernstige twijfel aan zijn Nederlandschap, nog niet tot de Eerste Ka mer is toegelaten. Deze uittocht schijnt De Telegraaf zeer ernstig te vinclen want het blad schrijft „Daarna vertrokken de N.S.B.-leden rustig uit de zaal, hetgeen voor de socia listische en communistische leden aan leiding was om te gaan honen en prik kelende interrupties den vertrekkender. na te roepen. Er werd geroepen: Wat hebben wij daarmede te maken, en: zoo komen wij gemakkelijk van de voorstel len af. „Auf Wiedersehn" werd ook ge roepen." W i e riepen dat Duitsche afscheidswoord? Het verslag in De Tel. is een beetje duis ter en schijnt het in het midden te laten Officieele berichten TARIEFCOMMISSIE Eervol ontslag ls verleend als buitengêwonTS leden der Tariefcommissie aan H F v Baarcn en A J Blüdenstein. beiden te Enschedé. Be- sche gevolgen van de crisis in sterke mate. Concurrentie van buitenlandsche havens, die van de regeering van hun land subsi die ontvangen, verzwaart de moeilijkheden; de devaluatie van den Belgischen franc heeft deze nog aanzienlijk verergerd. De scheepvaartbeweging in Rotterdam en Am sterdam vertoont zeer verontrustende cij fers. Men was dan ook algemeen van oor deel, dat krachtige maatregelen van Regee- ringswege niet alleen volkomen gerecht vaardigd, doch ook dringend noodzakelijk zijn, ten einde de Nederlandsche havenste den en de Nederlandsche scheepvaart voor den ondergang te behoeden. Verscheidene leden zouden het op prijs stellen indiende minister zijln standpunt uiteen zou willen zetten omtrent de volgen de punten: 1. De rèchtstreeksche steun, groot 8 mil- lioen, aan de Ned. scheepvaart, is zeker niet zonder belang voor bepaalde Neder landsche scheepvaartlijnen. Voor het tran sitovervoer dat speciaal voor Rotterdam van overwegend belang is heeft deze steun echter weinig beteekenis. 2. Het verleenen van Rijnvaartpremies ook van Nederlandsche zijde moet juist ten doel hebben tot wederzijdsche afschaffing dier premies te geraken. Doelmatige verdee ling der premies tot een in totaal niet hoo- ger bedrag dan dat, hetwelk België ter be schikking stelt, zou h. i. afschaffing in we- derzijdsch overleg reeds voldoende stimu- leeren. 3. Vergeleken behoort te worden het Ant- werpsche en het Rotterdamsche Rijnver- voer. Dit geeft het volgende beeld: goede renvervoer langs den Rijn in beide richtin gen tezamen (in tons van 1000 K.G.) in 1929 Rotterdam 32.666.144, Antwerpen 5.632.634; in 1934 Rotterdam 21.020.638, Antwerpen 5.542.393. Hieruit blijkt, dat het Antwerp- sche aandeel in het Rijnvervoer langs Lo- bith van 1929 tot 1934 gestegen is van 10.34 tot 13.63 pet. Na de devaluatie in België is het Antwerpsclie percentage nog verder ge stegen. 4. Speciaal het ertsvervoer, dat is inge steld op contracten van langen duur, gaat zich steeds meer op Antwerpen richten. Daardoor verliezen .de op Rotterdam varen de schepen ook de retourvracht aan kolen. Ook het vervoer van graan loopt voor een steeds grooter deel over Antwerpen. 5. De Regeering heeft in onderzoek het verleenen van steun aan Rotterdam en Amsterdam om verlaging der haven- tarieven mogelijk te maken. De hier aan het woord zijnde leden achtten voorzieningen op dit punt dringend noodig- en spraken de hoop uit, dat zij niet door een al te omvangrijke en quête zullen worden vertraagd. De binnenvaart Wat de binnenvaart betreft, gaven ver scheiden leden als hun oordeel te kennen, dat de werking van de wet van 5 Mei 1933 ter bevordering van een zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de binnen scheepvaart onbevredigend is. Het aantal klachten, zoowel van de zijde der schippers als van die der verladers, neemt toe. Naast verbeteringen in de uitvoering der even redige vrachtverdeeling bepleitten deze le den classificatie van de geheele binnen- vaartvloot teneinde tot een saneering van het bedrijf te komen. Minister Colijn heeft gister den kapitein van Lent van het Koninklijk Ned.-Indische leger bij zich ontboden, naar aanleiding van de opmerkelijke wijze waarop de kapitein onlangs er in slaagde met den door hem in te Vliegen Fokker-verkenner C X een nood landing te volbrengen. Zooals bekend is kapitein Van Lent be last met het afnemen van de voor het In dische leger bestemde verkenners. Toen hij met den Fokker-C X in de lucht was en de vlieger op zeker moment van een zeer groote hoogte met een snelheid naar schat ting van 5 a 600 K.M. per uur loodrecht naar beneden dook, brak de schroef. Met groote kundigheid en zelfbeheer- sching wist de kapitein zijn toestel niet temin aan den grond te brengen. De Minister heeft zich omstandig la ten inlichten en na afloop van het on derhoud den Kapitein gecomplimen teerd met zijn bijzondere prestatie. J. J. C. VAN DIJK De heer J. J. C. van Dijk woonde gister, na zjjn terugkeer uit Ned.-Indië. de verga- gadering van de Tweede Kamer bij. VISSCHERIJCENTRALE an Landbouw en VisscheriJ en W. Keyzer te Stellendam Middelburg eervol ontslag de Stichting Ned. yissoherjjcentrale. Ernstig mijnongeluk Een doode, een gewonde Gisteravond heeft in de ondergrondsc.be werken van de mijn Oranje-Nassau III, een ernstig ongeluk plaats gehad, dat aan den 29-jarigen houwer Sovi, een Italiaan, het leven heeft gekost, terwijl zijn metge zel, een Tsjech, Ramsab genaamd, aan het gelaat werd gewond. Men weet nog niet hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen. Waarschijnlijk is het aan het te vroeg ontploffen van een hoeveelheid dynamiet te wijten. Dit staat evenwel niet vast. R. is naar het St. Josephziekenhuis te Heerlen overgebracht De toestand van den man die klaagt pver hevige pijnen in het hoofd, is oogen- schijnlijk niet ernstig. HANDELSVERKEER CLEAR1NGLANDEN Onze uitvoer naar Duitsch land in 1935 met 40 millioen gedaald Export naar Roemenië staat practisch stop Alleen het uitvoersaldo naar Italië steeg Van het Centraal Bureau voor de Statistiek ontvangen wij eenige belangrijke gegevens betreffende het handelsverkeer met de clea- ringlanden over de eerste 10 maanden van 1935 en 1934. Duidelijk blijkt de funeste wer king van de clearing. Het handelsverkeer met de betrokken landen is-sterk vermin derd. Wij ontleenen aan het overzicht de bijzonderheden: De ministers Colijn en Oud voor de micro- joon, tijdens .de .radio-uitzending tot steun van de stichting „De Joodsclic Invalide". GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM DE ZETELVASTE SOCIAAL DEMOCRATEN POLITIE EN VERKEER Colportage-moeilijkheden (Van onzen Amsterdamschen redacteur) gistermiddag de zltéin het alger ditmaal r het alger sUn. maar ditmaal toen wei net e opleverden, dat vermeldenswaard Wethouder De Miranda's speech het College was het k. r TER HAAR (c.h.) had in de 34 jaren raadslidmaatschap nimmer vernomen, wethouder verklaarde, vier Jaar te zul- en zitten. En dat in de tegenwoordige politieke omstandigheden! Denkt deze =r dan niet aan de mogelijkheid op een moment te moeten heengaan? Spreker achtte deze houding ln strijd gebrul fer P^P I- de be- •ken loonsverlaging betreft, de heer De Mi randa weet, zei ilk geval zal opleggen. ■lltielc fati treft, de Rege« En toch ethouders ru ze in zulk een 1 •kracht zal er van in de helft vóór ring die blijven a> atlg zitten ndacht op de ;rklaart te dezen op- icdewerking itbeerlijk' Regeering. Werkfonds ei Deze worden beteekenen de begrafenis van het plan-De Miranda. Een tweede onderwerp, dat vooral ter spraki de zesde loonsverlaging Prof. Romme was hierover zijn denkbeeld door altijd slecht de afwijzing eth. Kropman (r.k.) r do „kleine baitsjes waardoor dun de 5 pet loonsve ■odzaak konden e circulaire van Minis! erping van kraóht moest de wethouder omen. De beti de Wilde zal bd jrden. Overigens :icht lag< •incle en bij menige and< Wat de „kleine baasje: VAN MEURS (s.d.) asjes" betreft, wethoudei tte uiteen, dat deze kleine allen onder de Rtjksrege- jj niet in loondienst zijn. Vooi tel-Romme is in di politie en verkeer 1 der belangstelling stonden. De het verbod van colporteere m ln verschillende wijken w keurde af de straatagitat ten. die z.l. de beste pi N.S.B. Deze laatste acht ging. Wanneer communis den verspreid, zooals de - daan op 't Blauwe Zand (in Amsterdam-Noord) zou de politie, volgens spr., niet voor geleidi hebben gezorgd, maar de colportage van dezi opruiende pamfletten hebben belet- De heer FRANKE (s.d.) klaagde óver de ver zwaring van de dienst voor de agenten. Vroe hebben geleid 1 speciaal de N.: bv. met anti-semietlsche lectuur de ingaat, verstooren de N.S.B-colpor- ingerekend. Dai trent door andci voor hen geldende 1 meente-terreinen en -gebc het verbod tot demonstrei Enkele sprekers voerder De heer kcerszondi LAAR (v d.) lange vrachtauto's STEINMETZ (r.k.) duiders en beperking 1 INBREKERS OPGESPOORD De politie te Alkmaar heeft na weken- lang rechercheeren de hand gelegd op een tweetal jeugdige personen, die zich aan een reeks tot nog toe onopgehelderde inbraken moeten hebben schuldig gemaakt. Zij heb ben reeds gedeeltelijk bekend en een deel van het gestolene is ten huize van een hunner in beslag genomen. In verband met eenige andere zaken wordt het verhoor nog voortgezet. De beid» mannen, de 25-jarige Van der W. sn de 30-jarige H. zijn naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overge bracht. 1 In de periode Januari tot en met October 1935 voerden wij uit Duitschland in voor een waarde van f 199.844.000.— (v.j. f 225.656.000). De export van Nederland naai* Duitsch land beliep in dezelfde periode f 110.149.000 (v.j. f 150.957.000). Het invoersaldo steeg dus van f 74.899.000 tot f 89.696.000. De invoer uit B u 1 g a r ij e bedroeg in tien maanden van 1935 f SS2.000 (v.j. f 979.000), uitvoer naar Bulgarije f 227.000 (v. j. f 235.000) zoodat het invoersaldo daal de van f 744.000. tot f 655.000. Uit Italië importeerden wij tot 1 Nov. jl. voor een waarde van f 9.606.000 (v.j. f 11.927.000). De export steeg een weinig, nl. van f 12.623.000 tot f 12.669.000. De oorzaken zijn be kend. Ons uitvoersaldo steeg van 1 696.000 tot f 3.063.000. Fin. News bracht deze week het bericht, dat Roemenië de invoer uit Nederland zou stopzetten wegens gebrek aan aeviezen. Er wordt door ons land t.a.v. Roemenië auto nome clearing toegepast, omdat het clearing- verdrag, dat in Februari 1935 met dit land werd afgesloten, van Roemeensche zijde nog steeds niet werd bekrachtigd. Uit de thans •erstrekte cijfers blijkt, dat het handelsver keer met Roemenië dit jaar enorm is afge- VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Statistische gegevens over ons handels» verkeer met de clearinglandcn over de eer» stc tien maanden van 1935. Verschenen is het Voorloopig Verslag van, de Tweede Kamer over de Begrooting van Economische Zaken. De handelsbesprekingen met DuUschland zijn tijdelijk onderbroken. Blz. 2 Binnenkort zullen 100.000 man Italiaan- sche troepen, die in het moederland onder de wapenen staan, een verlof van drie maan den krijgen om mee te helpen in de land bouw en de industrie. De Italiaansche vrouwen offeren haat trouwriiuien aan de schatkist. De gouddek king der staatsbank zou daardoor met 20 pet toenemen, Blz. 3 Afscheid van Prof. Dr M. J. X. 'de Vrijet te Amsterdam. Beschouwingen over het incident bij dé wedstrijd om het wereldkampioenschap schaken. De export van Nederland naar Roe menië is vrijwel stopgezet, omdat de Nederlandsche exporteurs geen beta ling ontvangen voor de door hen gele verde goederen. In de afgeloopen 10 maanden bedroeg de waarde van den uitvoer slechts f 495.000 (v.j. f 1.6S1.000) Onze invoer uit Roemenië slonk tot minder dan Y4, van die van verleden jaar, nl. van f 9.417.000 tot f 2.356.000. Het invoersaldo daalde dienten gevolge van f 7.735.000 tot f 1.S61.000. Voor T u r k ij e gelden de volgende cijfers: invoer 1935 f 1.3S8.000 (v.j. f 1.862.00) uitvoer f 1.470.000 (v.j. f 1.031.00). Het invoer- d o van f 831.000 veranderde dus in een uitvoersaldo van f 82.000. Tenslotte de cijfers van het handelsverkeer met Chili: invoer f 2.285.000 (v.j. f 2.673.000) uitvoer f 459.000 (v.j. f 746.000). Het in- irsaldo daalde van f 1.927.000 tot f 1.S26.000. Ernstige botsing Een doode Donderdagmiddag omstreeks vijf uur heeft op de Almelosche straatweg nabij Genderen gem. Borne een ernstig ongeluk plaats gehad. Een paard en wagen, beladen mei turf, werd van achteren aangereden door een auto, bestuurd door zekeren K., uit 01- denzaal. De turfwagen vloog bij de botsing uit elkaar, waarop het paard op hol sloeg. De op den wagen gezeten v. d. B., uit Borne, werd tegen den grond gesmakt en in zorg wekkende toestand naar het Alg. Zieken huis te Hengelo vervoerd, v. d. B. is aldaar overleden. De autobestuurder kwam met de schrik vrij. Het paard werd later in een weiland gegrepen. HET INCIDENT MET DE HAKENKRUISVLAG Te Amsterdam heeft de politic-des kundige, de heer Van Ledden Hulsebosch, in het'bureau Adelaarsweg den inhoud van het kacheltje onderzocht, dat door de poli tie in beslag is genomen op een woonschuit in het Oost-zanergat. waarvan vier bewoner; verdacht borden, dat zij de Hakenkruis- vlag van het Duitsche s.s. „Adèle Traber' hebben verwijderd en meegenomen. Er wer den in de resten van het kacheltje geen sporen van stoffen gevonden, zoodat het vermoeden bestaat, dat de daders de vlag met behulp van steen in. het IJ hebben la ten zinken De aangehoudenen, die blijven ontkennen, zijn voor den Officier van Justitie geleid, Naar wij vernemen heeft de rechter-com- missaris beschikt de aangehouden verdach ten in bewaring te stellen terzake van dief stal, in vereeniging gepleegd. NEDERLANDSCHE SLEEPBOOTEN ZOEK NAAR EEN IN NOOD VERKEEREND SCHIP Gmeld werd, dat het Engelsche „Sheafbrook" op 110 mijl Oost-Zuidoost van de Tyne in nood verkeerde, doordat het lek was gesprongen. De Nederlandsche sleepboot „Witte Zee" van L. Smit en Co't Internationale Sleepdienst heeft Donderdag middag de door het schip opgegeven plaats bereikt, doch daar geen vaartuig aangetrof fen. De „Witte Zee" zal voorloopig het ge bied blijven afzoeken. Verder zoekt nog een tweede Nederlandsche sleepboot naar het schip, nl.l de „Holland" van de firma Doek- sen en Dros op Terschelling. Er bestaat groote vrees, dat het schip ge zonken is. jWat spinazie is voor Popeye zijn FISK'banden voor Uw auto Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam ie op de Weesperzqde', hoek Kruislaan een 22-jarige motorrijder met vrij groote snelheid op een stilstaande auto gereden. De man kwam te vallen en liep een hersenschudding en een kaakfractuur op. Hij is in het O.L.V.-gasthuis opgenomen. Het mo torrijwiel werd geheel vernield, DOODELIJKE VAL Te Alkmaar is de 21-jarige B. JuckenS bij het verrichten van werkzaamheden aan de in aanbouw zijnde overdekte bad- en zweminrichting, op onverklaarbare wijze van een 13 Meter hoog dak naar beneden gestort en daarbij zoo zwaar gewond, dat hij na enkele minuten overleed, GECOMPLICEERDE AUTOBOTSING Zes personen licht gewond Donderdag om^reeks zeven uur heeft op den Rijksstraatweg Zwolle-Meppel, even voor bij het plankenloodsje te De Lichtmis, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een groote truck met aanhangwagen, rij dende in de richting Zwolle, reed vermoedelijk door gladheid van den weg tegen een boom. Een personenauto, komende van Zwolle, vloog ter zelf der tyd tusschen de boom en de vracht atf» door en werd tusschen beide verpletterd. Dadelijk daarop kwamen zoowel van de rich ting Meppel als Zwolle twee personenauto's en een motorfietsrij Ier die allen tegen de ver nielde wagens botsten, evenzoo een wielrijder. Alle voertuigen waren totaal vernield. Een zestal personen werd licht gewond; de overigen kwamen met den schrik vrij. Het ver keer op dezen drukken weg moest tengevolge van het ongeluk afgezet worden. De Dedems- vaartsche stoomtram kwam, doordat een der vernielde auto's op de trambaan stond, met een uur vertraging te Zwolle aan. HET HOOFD VERPLETTERD Donderdagmorgen te acht uur Is la Lies (Terschelling) liet 7-jarig zoontje van den kaasmaker Buren, toen hij uit een melkwagen sprong, uitgegleden en met het hoofdje onder een der achterwielen van den wagen terecht gekomen. Het jongetje is eenigen tijd later aan de bekomen verwondingen overleden. HEVIGE AUTO-BOTSING Te Linne (L.) is op het kruispunt in den rijksweg een personenauto, bestuurd door ir. H. S. uit Aken, met groote vaart tegen een personenauto, bestuurd door den koopman D. L. uit Maarniel gereden. Dc inzittenden van den laatsten auto. zekere W.E. en zijn 14-jarig dochtertje werden*licht gekwetst Na ter plaatse te zijn verbonden werden zij naar het ziekenhuis te Roermond vervoerd. Van de inzittenden van den Duit- schen auto werd een persoon licht gewond. De auto van L. was totaal vernield. Do Duitsche auto werd zwaar beschadigd en is door de politie in beslag genomen. Na ver hoor is ir. S. op vrije voeten gesteld. £9or

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1