VAN BUUREN TOORENVUET AId- 1 DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG 6 STADSNIEUWS EVANGELISATIEAVOND IN DE GEREF. KERK Ds. J. Overduin spreekt over „De buit binnenhalen" In de Geref. Kerk aan de Heerengracht is gisteravond een bijeenkomst gehouden ten behoeve van de Evangelisatie. Het kerkgebouw was geheel gevuld. Als spre ker trad op Ds. J. Overduin. van Kampen. De samenkomst werd geopend door Ds. H. A. Wiersinga, voorzitter van de Geref. Stadsevangelisatie, die in zijn openings woord in het kort het evangeliastiewcrk der Geref. Kerk uiteenzette. De gemeente van Jezus Christus moet actief deelnemen aan dit werk, aan het uitdragen van het Evangelie niet alleen in de heidenwereld, maar ook in onze naaste omgeving. Het centrale punt der Geref. Evangelisatie is het gebouw aan de Morschweg. Daar wor den Zondagsscholen gehouden, de moeder middagen, de Bijbellezingen, enz. In het woonwagenkamp wordt geregeld gezongen met. heerlijke resultaten. Het werk wordt gezegend. De Bijbelkiosk werkt goed, de „Goede Weg' eveneens. De Evangelisatie commissie zal niet rusten alvorens ieder een in de gemeente dit Evangelisatiewerk kent en het meedraagt. Het is werk van zoo groote beteekenis. Christus' laatste woord op aarde was: Gaat dan heen en predikt het Evangelie. De gemeente toont den laatstcn tijd groote belangstelling en Spr. is daar innig dankbaar voor, maar die belangstelling moet 'nog grooter worden. Elk lid der gemeente moet onder dit werk mede de schouders zetten. En laat men ook dezen avond bedenken bij het geven en het zich opgeven als contribuant: Slechts wat gedaan wordt uit liefde tot Jezus, dat houdt zijn waarde en blijft eeuwig bestaan. Ds. Overduin sprak over het onderwerp: kDe buit binnenhalen". Spr. begon met er op te wijzen dat wij als kerk er aan gewoon zijn geraakt, dat wij de greep op de massa hebben verloren. We zijn komen te staan in bet defensief, terwijl wc in het offensief moesten staan. Wanneer wij als kerk geen vat hebben op de wereld, dan heeft de wereld vat op ons. Als wij niet indringen in de wereld, dan dringt de wereld in ons. Er kan in deze dingen geen stilstand zijn. Het uit gangspunt van onzen strijd is dikwijls ver keerd. Dat uitgangspunt moet zijn het Koninkrijk van Jezus Christus. We zeggen: er zijn zoo weinig menschen die voelen voor evangelisatie, alsof dit iets is, dat bij ons Christen-zijn nog bij Aan komen. En die keurbende, die aan Evangelisatie doet, is dan dikwijls nog zoo vleeschelijk. Ons uitgangspunt ligt zoo dikwijls in het zien lijke, terwijl het moet liggen in het onzien lijke. Onze strijd is altijd een hoopvolle strijd en wij kunnen een uitgangspunt nemen in de overwinning. God stelt eerst de overwinning vast. De Schrift is daar vol van, zooals Spr. met een aantal voorbeel den aantoonde. Onze strijd is dit, dat wij de buit maar hebben binnen te halen. Heel duidelijk blijkt dat uit de geschiedenis van Gideon, wanneer God met een heiligen humor de strijd voorbereidt door een ver gaande ontwapening. Zoo gaat God de wereld veroveren door het geloof. De .drie honderd menschen van Gideon, die over blijven gaan af op het woord van God: Ik heb ze in Uw hand gegeven. De naak van Gods Koninkrijk is voor de .Volle tOO de zaak van God. Het komt alleen aan op geloof, zonder achterdeurtjes. Het komt niet aan op ga ven en talenten, maar op geloof. Hebben wij veel geloof, dan zal er veel gebeuren; hebben wij weinig geloof, dan zal er wei- jiig gebeuren. Geloof is; God gelegenheid geven dat Hij het doet. Als we dit als uitgangspunt ne men, dan sterven alle praatjes als: „ik ben niet geschikt" op onze lippen. Er is ver scheidenheid van gaven, maar er is in het Godsgebouw geen steen die geen functie heeft. Bij God is alles zinvol. Alleen door het geloof zullen we overwinnen. Al het andere, is zonde. We behoeven dan ook nooit mismoedig \e zijn. De zaak van God kan nooit vast- loopen. Er is zegen niet alleen in do zie len die zich bekeeren, maar ook wanneer wij op rotsen ploegen. Christus ontvangt in alles Zijn eer, als wij maar getrouw zijn. Het is thaus de kans van de kerk, het Juiste oogenblik, dat groote massa's weer tot Christus worden teruggebracht. In Kam pen komt men handen te kort om dat werk te doen. Deze tijd is een rijke tijd. In de crisis 2ien we liet beeld van den verloren zoon, die nu tot zichzelf kan komen. De wereld van de 19de en 20ste eeuw heeft gezegd: Geef mij het deel van de cultuur, dat mij toekomt, maar om het vaderhuis en het vaderland heeft ze zich niet bekommerd. De mensch is terecht gekomen bij de zwijnendraf. Nu is het de tijd van de kerk. Laat de kerk het beeld van de bewogen liefde van God vertoonen. En achter het Evangelisatiewerk moet een gansche bid dende gemeente staan! De avond werdopgeluisterd door zang van een dubbel kwartet onder leiding van den heer Bosecke. Het garnizoens-bureau Het garnizoensbureau is verplaatst van 'de Doelen-kazerne naar het achtergebouw van het voormalige hospitaal, Morschsingel. Prof. Dr. Hedrich Hrozny in ons land Lezing in de Academie De bekende Tsechische geleerde prof. dr. Hedrich Hrozny hoogleeraar aan de Univer siteit te Praag, die in de laatste maanden in verschillende landen van Europa voor drachten heeft gehouden, trad gisteravond op in het Academiegebouw alhier, met een lezing over zijn archaeologische reis in Klein-Azië in 1934 en over zijn ontcijfering van het Hethietische beeldschrift. Deze lezing werd o.a. bijgewoond door den Tse- chischen gezant Dr Iwan Kruo, Prof. dr A. yv. Bijvanck leidde den spreker in. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna Laurlna d v J C v d Doel en D de Wit Reon&rdus Gerardua z v JA v d lieer en M J II Angevaren Adel- heida M'tria d v T S W Plantfaher en M Valk hof Robert j v L W M Gajjkenvi en J IV G Mulder Johanna Antonia d v J W Wcers en G J J v d Spek OVERLEDEN: E Noord er graaf. man. Sl Jr GHl'WD:: A J C v Bakcl er. P M Blegstraten jr Klootwijk en C Fuchs A J Kruithof en J J v Erkel J Mulder en J v d WeUden J W Riisdam er. J Perdoi C .1 Verver en J Knaap J. Yijlbrief en M A C Beuroor Leidsche IJsclub De jaarvergadering Gisteravond hield de Leidsche IJsclub in de bovenzaal van de sociëteit „Amicitia" aan de Steenstraat de jaarlijksche alge- meene vergadering onder voorzitterschap van den heer W. Sillevis. De notulen der vorige vergadering, door den secretaris, ir. W. J. Modderman gelezen, worden onveranderd vastgesteld. Het jaarverslag van den secretaris bevatte uiteraard al weinig bijzonders, daar van wege den zachten winter 1934-1935 de ijsbaan niet geopend kon worden. Het ledental liep terug van 568 tot 562. Het finantieel verslag van den penning meester, den heer H. Harmsen, geeft aan in komsten een bedrag van f 416725, w.o. aan contributie, en tree's en bijkaarten f 3872.25. De uitgaven bedroegen f 2771.35, w.o. aan land huur f 1201.91. onderhoudskosten f 505.19 arbeidsloonen f 569.12. Verder werd f 1000 ge stort in het reservefonds (bouwfonds), ter wijl er een saldo is van f 345.40. Het accountantsrapport luidde gunstig, waarop den penningmeester, die deze func tie thans 12V2 jaar vervult, decharge werd verleend onder dankzegging voor zijn accu raat beheer. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat het. in de bedoeling ligt in het komende winterseizoen, ijs en weder dienende, enkele kunstrijders van naam op de ijsbaan te. engageeren en tevens enkele ijshockey-wed strijden tusschen twee groote teams ie doen houden. De bestuursverkiezing had lot resultaat, dat de aftredende leden, de heeren W. Sille vis en H. Harmsen werden herkozen, terwijl in de vacature-Stikker werd gekozen de heer W. Verhey v. Wijk Jr. Bij de rondvraag vroeg de heer Varkevis- ser of het niet mogelijk was om de ijsbaan wanneer deze geopend is. in de eerste da gen alleen open te stellen voor de leden en niet voor houders van dagkaarten. In oe practijk toch kan bet gebeuren, dat het ijs door toevloed van dagkaarthouders spoedig stuk gereden wordt, waardoor de leden, die anders enkele dagen kunnen rijden, gedu peerd woraen. De penningmeester, de heer Harmsen, voelde wel iets voor dit denkbeeld, doch wilde de al of niet voor ieder-openatelling laten afhangen van den toestand van het ijs. Het bestuur zal dit idee nog nader over wegen en overeenkomstig het op deze ver gadering geuite verlangen handelen. De heer Janssen drong er op aan om c.e jaarvergadering voortaan enkele weken vroeger te houden en op de convocatie dan de plannen voor het komend seizoen te pu- bliceeren, waarop de voorz. overweging toe zegde. Na nog enkele besprekingen werd de ver gadering gesloten. Esperanto Competitie De gezamenlijke Leidsche Esperanto- clubs, hebben na diepgaande besprekingen besloten, jaarlijks een competitie te organi- seeren. Deze competitie omvat de volgende clubs: Fajrero, Pacen en R.-K. Klubo Espe- rantista, resp. Federatie, Neutralen en Ka tholieken, en kan gevoeglijk in twee deelen gesplitst worden, namelijk een binnenshuis en een beslissingscompetitie. Het verloop is als volgt: Een uit de drie clubs samengestelde com missie, zal aan de drie besturen der diverse clubs, maandelijks een taak sturen, die deze dan onder hun leden distribuëeren. De bedoeling is, dat een stukje Neder- landsch vertaald wordt in het Esperanto. De commissie zal dit werk, wat onder een pseudoniem moet worden ingezonden beoordeelen en een naar verdiensten even redig aantal punten toekennen. Na verloop van drie maanden, de duur der binnens huis-competitie, kan iedere club, aan de hand der puntenlijst, de bekwaamste Espe rantisten van iedere club aanwijzen. Uit elke club worden nu de drie bekwaamste gekozen, dus negen in getal, welke tegen elkaar uitkomen, en het prestige van hun club moeten verdedigen. Hun prestaties zul len door bekwame, zoo mogelijk internatio naal vermaarde Esperantisten beoordeeld worden, waarna die club, welk het grootst aantal punten op zich vereenigt, door zijn drie afgevaardigden, voor één jaar bezitter wordt van de door de drie clubs beschik baar gestelde zilveren 5-puntige ster. Deze ster moet driemaal achter elkaar of vijf maal in het geheel gewonnen worden om definitief eigendom te worden, terwijl iede re winnaar de verplichting op zich neemt, de naam (en jaartal) van de club in de ster te laten graveeren, zoodat deze van jaar tot jaar aan waarde wint. De besturen der drie clubs vertrouwen, dat al hun leden aan deze wetenschappe lijk hoogstaande strijd zullen deelnemen, en ieder voor zich zullen trachten tot de drie uitverkorenen te behooren. VEREEN. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN Wederom werd een bijeenkomst gehouden door de afd. Leiden van bovengenoemde Vereeniging in de Groote Nutszaal aan de Steenschuur. De presidente, mevr. T. KranenburgSie mens, heette de aanwezigen hartelijk wel kom. De avond was in hoofdzaak als spel- avond bedoeld: daarom werd al spoedig aan mej. M. Driessen gevraagd haar lip- leesoefeningen te willen houden, waarna door velen van de aanwezigen gebruik ge maakt werd van de gelegenheid om hot nieuwe instrument voor beengeleiding, dat gemonteerd is op de gróepstelefoon, te pro- beeren. Na de korte pauze, waarin een kopje thee gebruikt werd, werd gespoelba«kt en geping pongd, waarmee de spelers zich uitstekend amuseerden. To half elf sloot de presidente dozen avond. Zes en twintigste Academïepreek Voor het eerst in het Groot Auditorium In het Universiteitsgebouw aan het Ra penburg is gisteravond de 26ste Academie- preek gehouden, welke voor het eerst sedert het bestaan van dit instituut plaats vond in het groot auditorium. Tot dusver werden deze preeken steeds gehouden in de zgn. Gewelfkamer. Dat in den vervolge een an dere gedragslijn zal worden gevolgd, houdt verband met het feit, dat de vorige maand in het groot-auditorium het Prins Willem orgel in gebruik is genomen, een geschenk van Leidsche studenten en oud-studenten aan de Universiteit, zulks in verband met de herdenking van den 400sten geboortedag van den stichter der Leidsche Hoogeschool, Prins Willem van Oranje. De zeer druk bezochte bijeenkomst werd o. a. bijgewoond door mr. A. van de Rande Bakhuyzen, president-curator, mr. P. E. Briët, curator en mr. P. J. Idenburg. secre taris van het college van curatoren. Voorts door den rector-magnificus, prof. mr. A. S de Blécourt cn verscheidene hoopleeraren Prof. de Blécourt wees er in een korte in leiding op ds Apademiepreeken eerst T e 1 3 f o o n 50827 Bears van 12.302 uur: Tel. 54602 ROTTERDAM - Wijnstraat 97 EFFECTEN COUPONS REK. COURANT Uitvoering van effectenordere aan binnen- en buitenlandsche beurzen. met recht dien naam dragen nu zij voor taan worden gehouden in het groot-audi torium. In dit feit ziet spr. een voortzetting der historische traditie, immers de stichting der Universiteit in 1575 geschiedde vooral ten behoeve van de opleiding der predikan ten en het is volkomen in overeenstemming met den geest van den stichter in het ge boorteland van Erasmus, dat in de nako mende eeuwen nimmer is geëischt, dat alle Ingeschrevenen het Evangelie in denzelfden zin verkondigden. Tal van generaties van hoogleeraren en studenten hebben binnen deze muren de wetenschap gediend en ook «gij. aldus spr., zijt hier gekomen om in uw eigen geeste lijke behoeften te voorzien. Spr. dankte het college van curatoren voor het afstaan dezer zaal en prof. dr. F. W. A. Korff voor zijn bereidwilligheid om dezen dienst te willen leiden cn hij besloot met den wensch, dat het instituut der aca- demiepreeken onder Gods zegen moge lei den tot verbreiding van Zijn Koninkrijk. Na het uitspreken van het Votum en het zingen van Gezang 191 vers 1 en 4 las prof Korff Psalm 62 en uit het 7de hoofdstuk van Mattheus de verzen 7 en 8. Na het ge bed bepaalde spr. zijn gehoor bij Efeze 4 14 „Opdat wij niet meer kinderen zouden zijn" en bij Galaten 3 „Want gij zijt allen kinderen Gods door het geloof in Christus Jezus". Als tusschcnzang word gezongen Psalm 25 2, 4 en 7, terwijl aan het einde van den dienst door allen staande Gezang 195 1 werd aangeheven. De zang werd begeleid door orgelspel van den heer R. Heering. EEN VERZOEK VAN DE POLITIE Ooggetuigen van het op 12 Oct. plaats gehad hebbende ongeluk in de Kraaier- 1 straat, waarbij een vrouw tusschen twee bakfietsen bekneld raakte, worden verzocht zich te melden op het politiebureau, afd. recherche. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN. Ges!.: Doc toraat examen Rechtsgeleerdheid, de heer N. A C. Pruis. Rotterdam. GesL: Cand.-ex. Indisch Recht, de heer J. van Oven. Den Haag. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN DAMMEN Uitslagen van de onderlinge competitie van de Alph. Damclub; J. D. v. Berk elJ. Oosterma» 2—0 J. OóstermanF. Oostermau 0 J. VerseputD. Bevaart 11 Afd. II E. C. v. OostJ. Vonk 2—0 E. C. v. Oost—H. Koster 2—0 T Lagerweij—W v. Wageningen 20 J. LagerweijC. v. d. Hoorn 20 P. VerkadeC. v. d. Hoorn 20 J Vonk—W. v. Wageningen 2—0 P. C. VosJac. v. Of wegen 20 W. J. v. BertelC. v d Hoorn 2—0 P Verkade—W. v. Wageningen 2—0 Jac. v. OfwegenC. v. d. Hoorn 11 K. v. Leeuwen—P. C Vos 2—0 P v. Oosterom—Jac. v. Ofwegen 11 HAZERSWOUDE SPELDJESVERKOOP VOOR EFFATHA De gehouden speldjesverkoop door eenige jonge dames ten bate van het Chr. Doof» stommen Instituut „Effatha" te Voorburg, heeft opgebracht de som vvn f 25.42^2- CONTROLE RIJWIELPLAATJES Bij de gehouden controle door den as sistent dienstgeleider der belastingen en den rijksveldwachter werden een 4-tal personen de dupe hunner nalatigheid, daar zij hun rijwielplaatje niet zichtbaar hadden aan rijwiel of kleeding, zooals bij de wet is voorgeschreven. Een ieder wordt in eigen belang er aan herinnerd, dat het rijwiel- belastingmerk zichtbaar moet worden ge dragen. NED. HERV. KERK Dit jaar zijn aan de beurt vgpr periodieke aftreding als ouderling bij de Ned. Herv. Kerk de heeren P. van der Loo en A. Lang- hout, en als diaken de heer J. A. Brinks. HILLEGOM CHR. GEM. KOOR „ASAF" Dit Koor zal Vrijdag 29 November a.s. een uitvoering geven aan den Sationsweg. Uit gevoerd worden werken van Walther, J. S. Bach, Ludwig van Beethoven en Frans Schubert. Solisten zijn: mej. Pim Kok, de heer Henk Borkent en de heer Lucien Lou- man. KATWIJK AAN DEN RIJN R.-K. VOLKSBOND OPGEHEVEN Wegens gebrek aan belangstelling is de afd. Katwijk van den R.-K .Volksbond op geheven. BEGRAFENIS Dr. H. E. DE RUYTER ZYLKER Onder- zeer groote belangstelling werd te Katwijk aan den Rijn op de alg. begraaf plaats ter aarde besteld het stoffelijk over schot van Dr H. E. de Ruyter Zijlker. Op de begraafplaats waren aanwezig bur gemeester mr. W. J. Woldringh van der Hoop en echtgenoote, de gemeentesecretaris D. C. O. Boekhoven de beide wethouders J. Dubbeldam en C. A. Veldkamp prof. G. O. E. Lignac ui Leiden, voorzitter van do afdivüng Rijnland van 't. Ned. Roode Kruis met de secr. de heer J. II. de Brum, Oegst geest en de dames mevr. Lotsy, Valkenburg, mevr. Bosschieter, Rijnsburg, mevr. Ges- sincik, Oegslgeest; mr. D. Lodder, vic. presi dent van het Gerechtshof te den Haag; mr/ Cnopius uit Arnhem; dr. de .Tong uit Lei den; dr. van Ttersen uit Leiden; Willy Slui ter uit Den Haag; Dr. Bruins Slot uit Lei den; dr. Lechner uit Leiden; Dr. A. L. van Beeck uit Leiden: dr. Jonges uit Haarlem; mr. T. D. Zijlker uit Rotterdam; F. J. Wil- kens uit Veendam; Dr. F. F. Beukema uit Groningen; de heeren Wickens uit Leider, en Haarlem; de heer Bennema uit Winscho ten; notaris Caron uit Voorschoten; mr. J. Wolfman uit Den ITaag; Ir. van Hoogen- liuizen uit Driebergen, hoofdingenieur van de Ned. Spoorwegen; de heer Jongman uit Oegstgeest; de heer van Dijk uit Schiedam; ir. J. G. van Diggelen uit Den Haag; de hee ren Rollandet en van Spall uit Leiden; dr. H. Bertels uit Oegstgoest. Aanwezig waren voorts de Katwijksche doktoren Dr. A. in 't Veld, schoolarts van het di strikt Katwijk; Dr. J. Eikelenboom dr. T. Lodder; dr. C. Steinz; in de rouwstoet kwam mee dr. J. A. Cleveringa. Aanwezig waren uit Katwijk aan Zee de heeren L. Kruyt, C. den Duik, A. Parlevliet. W. Taat, A. Burggraaf; voorts ds. H. Mete ring, geref. pred. te Katwijk aan den Riin en Ds. Peters, Herv. pred. te Rijnsburg, de oud-kapitein van de Rotterdanvsc.be Lloyd G. W. van de Eem; de zusters Meijering én Pietersen en tal van patiënten en oud-pa- tienten. Om kwart voor drie arriveerde de rouwstoet op het kerkhof; in de stoet reed een rijtuig mee met een 26-tal kransen waarvan één van de gezamenlijke patiënten te Katwijk a. d. Rijn. Ook was er een krans van het Roode Kruis. De kist was bedekt met een paar bloemstukken van de familie. Toen do kist in het familiegraf was neer gelaten, trad dr. J. C. A. Cleveringa naar voren. Deze schetste, hoe hij de over ledene heelt leeren waardeeren door zijn groote eerlijkheid, zijn recht door zee gaan, zijn collegialiteit. Hij was streng voor zijn patiënten, maar ook voor zich zelf. Hij was gevoelig voor kleine attenties. Hij is midden in zijn werk gebleven, zijn laatste krachten heeft hij aan zijn patiënten gewijd. Hij zal een groote ledigheid achterlaten. De tweede spreker was de heer van Beeck. Nu rust, zei spr. dr. Zijlker onder de dooden van Katwijk. Hoewel hij geleefd heeft in een omgeving niet andere ziens wijze, heeft hij het vertrouwen van zijn patiënten verworven. In het economische ging hij ook recht op zijn doel af. De Burgemeester van Katwijk Mr W. J. Woldringh v. d. Hoop bracht namens de gemeente een woord van dank voor wat Dr de Ruyter Zijlker een groot gedeelte van zijn leven hier heeft gedaan. Prof. Lignac sprak namens de afdeeling Rijnland van het Ned. Roode Kruis waar van de overledene vice-voorzitter was. De heer Lodder herinnerde aan de te Leiden gesloten vriendschap en schetste de overledene als student, bij wien de studie de eerste plaats innam cn van wien een goede geest uitging. De heer C. W. Wichcrs sprak namens de familie eenige woorden van afscheid. De heer D. de Ruyter Zijlker sprak als oudste zoon namens de familie een woord van hartelijke dank. KATWIJK AAN ZEE EEN GROOTE FAMILIE Een hond van den pottenbakker H v. d Voet, uit de Voorstraat, een Bouvier, heef', zestien levende jongen ter wereld gebracht Een zeldzaam voorkomend geval! AANGEHOUDEN Vannacht is door de politie aangehouden een minderjarig meisje, G. D. v. T. ge naamd. Zij was ontvlucht uit het Door gangshuis te Den Haag. Zij is op transport gesteld en heden ter beschikking van de Haagsche politie gesteld. 25-JARIG JUBILEUM Zaterdag a.s. herdenkt de heer W. D. Huisken het feit, dait hij vóór 25 jaar als technisch chóf van het RotlercLamsch Zee hospitium in dienst trad. UITVOERING DAMESKOOR Hedenavond- geeft- het Katwijkseh Chr. Dameskoor .een -uitvoering in de Groccs Zaal. Medewerking verleenen Mien Sander- se (sopraan) en Piet.de Jong, Den Haag. LEIDERDORP SERENADE Ter eere van hun 50-jarig huwelijks feest heeft dé Chr. Muziekverceniging „De vote" het echtpaar H. de Grootvan der Hoogt wonende Jaagpad 10, een serenade gebracht- WERKLOOZEN Het werktoozen-aantal is steeds stijgend. •Thans staan 80 werkzoekenden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling inge schreven. waaronder een werkster. BAZAR Ten bate van de Zending en van een te stichten Vereenigingsgebouw beeft Ds. G. J. Streeder gisterenmiddag een bazar ge opend in liet Catechisatielokaal aan de ".Kcrklaan. BEGRAFENIS C. STAVLEU Gisteren had de begrafenis plaats van liet stoffelijk overschot van den heer C Stavleu. dip Zaterdag tengevolge van een motor-on geluk is overleden. I>s. J. J. Dijk sprak bij het graf. Onder dé talrijke belangstellenden op de begraafplaats merkten we o.a. op "Burgemeester en mevrouw Brug en de heer C. van der Zwct. oud-hoofd der Ohr. School. VER. VOOR ZIEKENHUISVERPLEGING. Leiderdorp en Zoeterwoude H. R. Een onderaf deeling van bovengenoemde vereen.: het operatie-fonds hield gisteravond haar eerste jaarvergadering in Irene. De voorzitter, de heer L. C. Snel, opende met een welkomstwoord deze vergadering, en gaf ter inleiding een kort overzicht van het afgeloopen jaar, waarin het fonds blijk had gegeven in een behoefte te voorzien. In liet bijzonder heette de voorzitter wel kom Dr. G. A. de Bruijne, daaraan toevoe gendc woorden van dank aan de heeren doktoren voor hun gewaardeerde medische adviezen, gedurende het jaar uitgebracht in het. belang van het fonds en de leden. Aan het verelag van den penningmeester den heer G. Groenendijk, ontleenen wij het volgende: Do vereen, telt 907 betalende le den van 290 gezinnen. De ontvangsten be droegen f 1206.98. uitgaven f203.90; batig saldo f 1003,08. De voorz. merkte ten aanzien van deze bedragen op, dat in het komende jaar de uitgaven wel grooter zullen zijn, daar het fonds nog niet lang bestaat en dc leden eerst een half jaar lid moeten zijn, vóór dat aan hen kon worden uitgekeerd," zijn vanzelfsprekend de uitgaven naar ver houding dit jaar niet groot. De heer A. Cats verklaarde, namens de commissie tot nazien der kas, dat de reke- ninn in or Je was bevonden. Tot kascontro- leurs voor het volgend jaar werden be noemd de heeren A. Wissel en J. Bogerd. Hierna stelde de voorzitter namens het bestuur voor. art. 2 betreffende het doel van het fonds, een wijziging te doen onder gaan, en wel in dier voege, dat kleine ope- raties, zooals tandheelkundige hulp, kos- metische behandeling, aderlaten, enz. niet in aanmerking komen voor uitkeering uit het operatiefonds. Verschillende leden stelden naar aanlei ding van deze reglementswijziging vragen welke uitvoerig werden behandeld en waarop een langdurige discussie volgde. Besloten werd de door het Bestuur voor gestelde wijziging aan te brengen. Bij de rondvraag stelde een der leden de vraag of Röntgen foto's uit het operatie- fonds worden betaald. De voorzitter zcide, dat dit tot heden niet het geval was. Na gedachtewisseling werd overwogen de wcnschelijkheid in de toekomst hierom trent een regeling te treffen, waarna de voorzitter do vergadering sloot. GEREF. VROUWENVEREENIGING Woensdag 27 Nov. hoopt mevr. M. Wester- brink-Wirtz, op uitnoodiging van de Geref. Vrouwen vereen. „De lampen brandende", een lezing te houden over het onderwerp; „De huiskamer als middelpunt en uitgangs punt". De vergadering, die in Irene wordt ge houden en aanvangt te half acht, is voor ieder toegankelijk. LEI MUI DEN WERKLOOSHEID Bij het orgaan der Arbeidsbemiddeling stonden heden ingeschreven 38 personen als werkloos, waarvan 34 landarbeiders en 4 bouwvakarbeiders. LEI DSCHEND AM BELEEDIGING GESTRAFT Wegens eenvoudige beleediging eischte de officier van justitie, Mr. Rouffaer, tegen den directeur eener N.V., J. W. van der D., wo nende te Storïipwyk, die in een schrijven aan een reiziger te Den Helder dezen van mis leiding beschuldigt, een geldboete van f lo. De politierechter verminderde de boete tot f 10 subs. 5 dagen. LISSE GROOTE PROPAGANDA-RADIO-AVOND In gebouw „Rchoboth" alhier werd gister avond voor de gemeenten Hillegom-I.issc- Sassenheim een groote propaganda-radio- avond gehouden, belegd door de gezamen lijke comité's der Ned. Chr. Radio-Vereen. Door den Voorzitter van het Comité Lisse, den heer A. Nagtegaal, werd deze zeer druk bezochte propaganda-avond geleid. In zijn openingswoord heette spr. de aan wezigen, die in groote getale ook uit Hil- legorn en Sassenlieim waren opgekomen, welkom. Den spreker, Ds L. J. van Leeuwen van Don Haag, 2e Voorz. der N.C.R.V., werd in het bijzonder in het voor hem zoo bekende Lisse een welkom toegeroepen-, voorts ook Dr Ruys en Ds Chr. Êcrhard en den heer Arie Post, declamator. Na het. zingen van het Lutherlied was het woord aan Dr Th. Ruys Jr.. Geref. pred. al hier. Rede-Dr. Ruijs Dr Ruys begon met fe zeggen, dat het niet noodig was de beteekenis der Chr. Radio in het bijzonder te verdedigen. Zeker, er ziin ook gevaren verbonden aan de Radio. Ook Satan exploiteert dc radio voor zijn rijk. Hot -woord van Da Costa ten opzichte van da boekdrukkunst: zij is een stap ten hemel of een stap ter hel, kan ook toegepast worden op de radio. De zegen echter, welke God ons door middel der radio schenkt, overtreft de gevaren die er aan verbonden zijn. Hna- velen zijn er niet. die uit valsche schaamte de gewone godsdienstoefeningen niet bijwo nen, doch wel luisteren naar de radio-kerk diensten. Een groote zegen zijn deze ook voor onze zieken en ouden van dagen. Het is zoo onbegrijpelijk dat vele Christus- bel ij de rs tegen de N.C.R.V. zijn en zich scharen bij dc A.V.R.O. en dan er nog een beginsel van durven maken om een neutrale vereeniging te steunen. Het gaat er ook hier ten slotte om: vóór of tégen den Christus. Spr. hoopt daarom dat deze avond, die zoo schoon is ingezet, tot resultaat moge hebben, dat het ledental der N.C.R.V. zich sterk zal uitbreiden. God zegene deze arbeid en make ons allen ga- trouw! Dr Ruys verzocht te zingen Ps. 13S 1, waarna het woord was aan den 2en voor zitter der N.C.R.V.. Ds L. J. van Leeuwen. Rede-Ds, van Leeuwen De Afrikaansche spreekwijze van „uitzaai ing", aldus spr., typeert eigenlijk beter het werk der radio dan het woord „uitzending", want het gaat niet slechts één kant uit doch verspreid zich overal. Doch welk zaad zal het wezen? Er kan koren en vergif ge geven worden Welk zaad is het voor onze kinderen en voor hot volk dat doolt als schapen zonder herder? Er zijn er die zeg gen: zooveel kwaad en wat veel zielsgevaar. De consequentie daarvan is: dan géén radio. Dit is echter dwaasheid. Het is verkeerd de radio-uitzendingen op deze wijze tegen te gaan. Niet-luis teren beteekent nog niet op lossing. Zóó kunnen geen problemen worden opgeruimd. Gelukkig dat de Christen hier niet achter aan is gekomen. Het is echter de zaak niet alleen om het initiatief te nemen, doch ook om dóór te zetten en te blijven volharden. En dit is geschied onder de prachtige en voorzichtige leiding van den Voorzitter der N.C.R.V., Mr v. d. Deure, onder de leiding Gods. Wij moeten in onze eigen taal spreken en eendrachtig samenwerken. Spr. wijst oo het vele goede dat dc N.C.R.V. vooral geeft aan onze zieken en ouden van dagen. De N.C.R.V. kan dit echter alléén niet doen, maar heeft daartoe de hulp van velen noodig. 't Moet ons een eere zijn aan dit werk te mogen medewerken. Geeft het be stuur der N.C.R.V. uw vertrouwen, al moet ook het bestuur bekennen, dat zijn arbeid vaak onvolkomen is en het ideaal no,g lang niet gegrepen en bereikt is. Het bestaan der N.C.R.V. is een getuigenis van eenheid der Christenen tegenover de wereld. De booze tracht dit werk te verijde len, doch God gebruikt de radio tot uitbrei ding van Zijn koninkrijk in deze wereld. Laten wij daarom doorzetten en blijven vol harden in Gods kracht! Alvorens het woord werd gegeven aan den laatstcn spreker, sprak de Voorzitter een woord van dank tot de sprekers cn den heer Arie Post voor zijn schoone declamatie en riep hem een „tot weerziens" toe (appl.). De Voorzitter hoopte dat de groote belang stelling ten gevolge moge hebben een sterke aanwas van leden. Slotwoord-Ds. Eerbard Door Ds Ghr. Eerbard, van Hillegom. werd een kort slotwoord gesproken. In zijn kort dooh kernachtig slotwoord wees spr. op het voorrecht, dat we nog mogen bezitten in avonden als deze. Onze Vereeniging is Nederlandsch en de vertrouwelijke band tusschen volk en vorstin verkiezen wij nog verre boven het fascisme. De Vereeni ging is Christelijk en heeft een hoog heilige roeping om in den ether Gods Woord en Evangelie te laten hooren. Mogen wij allen elkander in onze vereeniging steunen en er dankbaar voor zijn, dat wij or met de N.C.R.V. mogen wezen! Aan het einde werd gezongen het juist Woensdag verschenen N.C.R.V.-lied, waar van Lisse dus de primeur heeft! Het comité heeft veel succes op zijn werk gehad! Moge het dat nu ook hebben in het werven van nieuwe leden. IJSCLUB LISSERDIJK De IJsclub „Lisscrdijk" hield onder pre sidium van den heer B. Berbee de 28ste jaarvergadering in de zaal van den lieer C. Faas. i In zijn openingswoord verwelkomde de RADIO DISTRIBUTIE DON PET! DAG 21 NOVEMBER Programma 3: 8.05 Brussel VI: 9.20 Keulen; 12.06 ï'ailis Radio; 13.20 Brussel VI; 11.20 Ka- luidborg; 15.35 Keulen; 17,50 Brussel VI: 10,20 Beromunster; plm 20,10 Rome of diversen Programma 4: 8,05 Parlis Radio; 8.2) diversen 8.40 Parijs Radio; 9— Deutschl.sender; 10.35 Bondon Re? 12.10 Droitwlch; 14.20 Bondon R; 13.2) Droltwioh; 18.20 diversen; 18 50 Droitwlch 19 15 Bondon Recr: 19.30 sportpraatje door don heer J G A Janssen (journalist); 20.Bondon Reg.; 20.20 DroRwlch: 21.50 Bondon Rog. VRIJDAG 22 NOVEMBER Prognamima 3: 805 Brussel VI: 9-20 Keuion; 1120 Kaluidborg; 12.05 Parlis Radio: 12.35 1 Keulen; 13.20 Brussel VI; 14.20 Kalundbors; I 14.50 Parijs Radio; 16.20 Keuion: 17.50 Parlis R.-idlo: 18 20 Munchen; 19.10 Beromunster; 22-25 I Weenen Prorramma 4: 8.05 Parijs Radio; 10.03 Pen's- sender: 10.35 Bonden Reg: 12.10 Droitwlch; 13.35 Ronden Rog: 17.35 Droitwlch; 18.20 T»i-1 vorsen; 18.50 Bonden Rftjr; pl.m 20.20 Droitwlch 21.20 Gram-muz GRD; 22.50 Bonden Reg AGENDA Donderdag 21 Nov. Prediker, 8 uur. Mara- natha-samenkomst. Donderdag 21 Nov. Stadsgehoorzaal. 8.15 uur. Uitvoering Mannen zang vereen iginj? „Kunst na Arbeid" en het Chr. Fanfarecorps „Crescendo" te Sassenheim. Vrijdag 22 Nov. Prediker, 8 uur, Marana- th a-samenkomst. Vrijdag 22 Nov. Gebouw Rehoboth, 8 uur,,' Jaarvergadering Kring Leiden van A.R Propagandaclubs. Dc avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 18 tot en mét Zondag 24 November a-s. waargenomen door de apotheken: P du Croix, Rapenburg no 9. telef. 807; EB de Metz, Korevaar- straat 1, telef. 3553 en C. van Zijp, Wilhel minapark 8, Oegstgeest, telef. 274. voorzitter de aanwezigen en memoreerde de ij snooze winter van het vorig seizoen, waar door de geldmiddelen voor dat doel onaan geroerd konden blijven, waardoor tevens do kas wat kon worden versterkt. De voorzitter hoopte dat in het komende seizoen erweer naar hartelust van het ijs vermaak kan worden geprofiteerd. Het be stuur zal zorgen dat er weer een mooie effen baan wordt aangelegd. Spr. bereurdo het. dat enkelen de gelederen hebben ver laten en zich aangesloten hebben bij de iisclub aan den overkant van het kanaal. Spr. wees op hun plicht do vereeniging financieel te steunen. De secretaris las vervolgens de notulen der vorige vergadering. De penningmeester deelde in zijn verslag j mede. dat de kas bezit f 799. waarvan, f 676,37 op de Boerenleenbank is geplaatst De kascommissie verklaarde bij mondo van den heer Straathof, dat de bescheiden in orde bevonden waren. Den penningmees ter werd dank gebracht voor zijn goed be heer. De aftredende bestuursleden, de heeren E. Berbee, H. Potman en A. de Bruin wer den herkozen. In de vacature door vertrek van den heer W. A. Verlaan werd voorzien door de benoeming van den heer J. H. v. d. Heuvel. Door enkelen werd gebruik gematakt van do rondvraag, waarna werd overgegaan tot de gebruikelijke verloting van mooie prij zen, welke verloting een bedrag opleverdo van f 65,61. Een woord van dank werd ee- bracht aan degenen die geschenken hadden beschikbaar gesteld of artikelen tegen ge- reduceerden prijs hadden verstrekt. RIJNSBURG REDE PROF. DEN HARTOG Woensdagavond trad voor de Chr. J. V. alhier op Prof. Dr. de Hartog van Amster dam. Als tekst gaf spreker op: Ps. 27 IC. Dê moeilijkheid voor spr. was een preek te houden, die tevens lezing voor de J. V. moest zijn. Vandaar deze tekst.. On ie tijd is als in Paulus' dagen gods* dienstig, maar in wezen afgodisch heidensch. Ze zoekt alles in de natuur en vergrijpt er zich aan als redmiddel (maskotte). Men hangt af van het lot, maar niet van God. Afgoderij bedrijft men eveneens met de natie: ras, bloed, volk, ziedaar de slagwoor den der menschenverheerlijkende Babelto- renbouwers. Hoe staat nu onze jonge mensch daar tegenover. En dan moet het antwoord zijn: tegenover Babel Pinksterfeest. Het wees kind der aarde moet worden Gods kind van den hemel. Spr. schetste nu de beteekenis van de moeder in ons leven. Maar toch is er ook deze werkelijkheid. Ze brengt kinderen voort voor het graf. Denk aan Jobs klachten. Toch moet dit woord moeder nog verder doorgedacht worden. Moeder is ook de natuur, moeder aarde. En ook hier de klacht: uit stof door stof tot stof. Dat is nu eenmaal de kringloop der le geboorte. En al deze dingen matten ons af. Wat is dat nu: Moeder verlaat óns. In een woord: de bodem scheurt onder ons, we weten geen raad. Ook moeder aarde gaat dood. Dat is een kosmisch feit. God zet ons nu voor het feit, dat de wereld vergaat en daarom is de wereld vertwijfeld. De beteekenis van den vader wordt nu door spr. geschetst. Maar dieper doorge dacht: Vader is de cultuur. De cujtuur geeselt als de vader, de natuur koestert als de moeder. De cultuur stort nu ineen. De cultuur velde de boomen der oerwouden en bouwde er kerken van. Ze velde en vilde de dieren en maakte er de hermelijnen koningsmantel van. Dus geestesproducten. En zie nu: De cultuur weet nu geen raad. Economen, sociologen, enz. laten ons in de steek. Mussolini grijpt het zwaard. De mensch brengt God in arbeid door zyn jonden. Het is opmerkelijk dat de schatten der cultuur aan de nakomelingen van Lamech zyn toebetrouwd. Hoe helpt God ons nu uit deze natuur- en cultuurverlating? De Heer zal mij aannemen. Daar is een bron van Goddelijke energie. Spr. zeide dat hij tegen Barth veel bezwa ren heeft, maar toch is één ding in hem te prijzen: Hij wijst op De Gansch Andere, het eeuwig bestaande, in tegenstelling met het verstuivende universum. Dan zet spreker met eigen ervaring uiteen, wat dat is: De Heer zal mij grijpen. Dat is geen mensch opknappen en lappen, geen menschen in de kerk brengen. Dat is nog de koperen hemel en het steenen hart Neen we moeten krijgen cultus. Niet de cultus van Walhalla of Olympus, maar van Sinaï Golgotha. Immanuel: God met ons. I Gods Geest moet ons overschaduwen. Dan krijgen we niet het rad van fortuin waarin nu eens de kapitalist, dan weer de arbeider de baas is. nu eens Monarchist. Socialist of Communist de toon aangeeft. De Pinkster geest moet ons in bezit nemen. Ge moet anders worden en dat kan alleen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6