BRT BEZOEK AAN ENKELE NEDERLANDSCHE CENTRA waar WERK 5 DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE MOERDIJKBRUG VORDERT ONDERBOUW GEREED GEKOMEN Bolwerk van beton, graniet en ijzer Feestelijk wapperde gister de driekleur van de booten en werkketen aan het I Hollandsch Diep, want wéér was een j historisch moment in het machtige v werk van den bruggenbouw in Neder land bereikt: de onderbouw van de nieuwe verkeersbrug over Hollands breedste stroom gereed e ko n Het ging er overigens op dezen kalmen jherfstdag alles even nuchter en rustig naar toe aan het Hollandsch Diep. Bij den be- jtonmolen op 't Noordelijk landhoofd schep ten arbeiders grind en stortten ze enkes icement, de molen maalde, een kraan zwaai de de stortbak tot boven het netwerk van (ijzeren staven die aan het betonnen brugge- |hoofd z'n onwrikbare stevigheid moeten ge ven, kortom: het werk ging door, zooals het heel bet afgeloopen jaar doorging. Ook «p dezen dag, waarop het laatste beton ge- fctort werd, kwam er niet naar buiten- ïandsch voorbeeld een of andere Held uit Den Haag om met klappende hakken be groet te worden als de schepper van een werk van wereldomvattende beteekenis, piaar de betonmolen deed knarsend sverk. i Behalve de wapperende driekleur liet eenige bijzondere aan dezen dag het bootje, waarop de burgemeesters van Dud- Jieldam en Zevenbergen genoeglijk cor leerden met Ir. J. Mijnlief van de Rijks- Waterstaat, de hoofdleider van het werk, de ingenieurs van de Ballast Mij. en enkele indeie genoodigden. Dat bootje legde aan bij het Noordelijk fcruggehonfd. het gezelschap sopte gezapig over de hooge zanrlhoopen en kon toen in Ille nuchterheid de voltooiing zien van het fcrootsche werk van den onderbouw der lieuwe Moerdijkbrug. Een grootsch werk Want van een grootsch werk mag (och wel gesproken worden Voor de overbrugging van Neerlands rrootstc stroom moest de fundeering wor- len gelegd. En wat voor fundeering! Ir. A. Heijers, die met Ir. A. F. de Wilder de lei- ling had bij het werk, gaf er ons een in- fruk van. i In Mei 1934 werd het werk voor 953.000 (egund aan de Amsterdamsche Ballast Mij in nog in dezelfde maand werd begonnen lan het Zuidelijk landhoofd. Daar was bui- pndijks een ontbaggering en binnendijks ten ontgraving noodig omdat de grond er Biecht" was. In plaats van do „slechte'" (rond werd 60.C30 M3 zand ingebracht tegelijk werd de installatie ingericht voor e vervaardiging van de betonpalen voor e fundeering. Hiervoor werd gekozen een {kantige betonpaal met een ingeschreven irkel van 40 c.M. en van 2022 M. lengte. In elke bouwkuip voor de twee land- loofden en negen pijlers werden onge veer 180 betonnen fundeeringspalen ge slagen, zoodat voor de nieuwe brug ongeveer 41 K.M. heipaal werd ver- I werktl Om de pijlers te kunnen bouwen moest ,ien eerst op de bijna onafzienbare water- lakte vastleggen, waar deze precies moes- i komen. Er werden groote houten steigers bouwd, waarop de Morisson heimachines irden geplaatst. Deze joegen ijzeren dam- indkuipen van 22 M. lengte den grond in, i tezamen de ijzeren kuip vormden, waar men het werk van den pijlerbouw moest irden verricht Jaarna kon men met het heien beginnen. ,d men aanvankelijk geenerlei tegenslag het werk gehad, bij het heien bleek wel, de kleilaag onder het Hollandsch Diep 1 zeer degelijke constructie was, zoodat heel wat moeite kostte om de beton- len door den taaien bovenlaag van 3 M. ite te krijgen. Toch moesten ze de grond tot 6 M. N. A- P. bij laag water. Nadat geheid was, begon men met onder water on te storten, in totaal ongeveer 6600 M3. )p het gestorte beton, dat dus de ruimte schen de geslagen heipalen aanvulde, rd een stempelwerk van houten balken egd en dan kon de bouwput worden >oggelegd. Er bleek wel, dat het nog een gelijke massa beton was, die zich ge- md had, maar na het „gladstrijken van plooien" kon men toch tot een volgende ^ppe overgaan: samengevlochten met de 1 Opening der palen werd een gewapend ónpjaat van l1/^ M. dikte gelegd, lldus heeft men voor eiken pijler een svaste fundeering van beton gelegd. Op laat van gewapend beton werd een ring granietblokken van 2530 c.M. dikte netseld en binnen dezen ring werd weer mpbeton gestort. In totaal heeft men >r den eigenlijken pijlerbouw 850 M3 gra- t en 5300 M3 stampbeton gebruikt tot n een hoogte van 3y2 M. A. P. had rikt Was de pijler zoover gevorderd, dan rd weer een hechte plaat van gewapend egd en daarop werden dan de oplegblok- fe gegoten, waarop de ijzeren brug uit- pdelijk zal rusten. te zijn, als dan ook over zeven maanden zoo men nu is. De onderbouw belangrijk vóór bij den bovenbouw en indien het om financieele redenen mo gelijk mocht zijn, om ook de laatste te bespoedigen, zou de nieuwe verbinding tusschen Holland en Brabant veel vroe ger kunnen worden opengesteld, dan aanvankelijk het plan was. In elk geval: het groote werk vordert snel! De onderbouw is gereed en van de tien overspanningen zijn er vijf gelegd, ter wijl ook de Noordelijke oprit reeds zijn vol tooiing nadert op den dam van 400 M. waarmee men ter plaatse de rivier heeft versmald. Wie ziet, wat er in korten tijd aan het Hollandsch Diep is gewrocht, wordt met nieuwen eerbied vervuld voor de groote werken, die in het kleine Nederland nog ondanks crisis-ellende tot stand komen. )f1fl Behalve het beton, gebruikt voor de Vervaardiging van de heipalen en het ._JStampbeton is er aan de onderbouw IllUvan de brug niet minder dan 8000 M3 ■apend beton verwerkt en 2 millioen an K.G. beton-ijzer. Belijk gezegd heeft men bij den bouw p landhoofden en pijlers geen bijzondere '(cnslagen ondervonden. Wel bleek de ri- jr rondom de stalen damkuip aanzienlijk l te schuren, zoodat de houten stellingen, jarop de Morrissons stonden, wel eens Itaar liepen, maar door krachtig doorwer- kwam men toch bij eiken pijler op tijd r. Er is bij den onderbouw van de nieu- Moerdijkbrug zeer hard gewerkt, aan vijf pijlers tegelijk en met ubbele ploegen. De reden daarvan was Amsterdamsche Ballastmaat- happij, om ev. moeilijkheden bij een ngen winter met ijsgang te voor omen, er alles op heeft gezet, om vóór n winter 1935/1936 gereed te zijn. In en opzet is men, ondanks het onge- oon stormachtige weer van de laatste anden, volkomen geslaagd, want geos het bestek behoefde meg eerst J. E. VAN TIJEN Benoemd tot adjunct-directeur der Fokkerfabrieken Man van groote kennis en ervaring op luchtvaartgebied Zooals reeds bekend is gemaakt, is de heer J. E. van Tijen benoemd tot onder-directeur van de N.V. Ne- derlandsche Vliegtuigenfabriek te Am sterdam. In den betrekkelijk korten tijd waarin de heer van Tijen deel heeft uitgemaakt van de Nederland- sche luchtvaart, heeft hij zich een aeronautische kennis vergaard die werkelijk uniek mag heeten. Bij zijn opleiding als sportvlieger in begin 1930, toonde hij aanstonds een zeer fijne vlieghand te hebben. Op 27 Maart 1930 behaalde hij bij de Na tionale Luchtvaart School op Schiphol zijn brevet. Hij was een der eersten, die aan de toen in ons land opkomende zweefvluchtbewe ging werkzaam deelnam. Als eerste Neder lander maakte hij in October 1930 boven de Noordzeeduinen een motorlooze vlucht van bijna drie kwartier, waardoor hij zich direct onder de eerste Nederlandsche zweefvlucht pioniers rangschikte. Nog dezelfde maand ving van Tijen zijn historische solovlucht op Pander-anderhalfdekker naar Ned.-Jndië aan, een moeilijke tocht, dien hij glansrijk volbracht. In den zomer van 1932 trad de heer van Tijen in dienst van het kort tevoren onge richte „Syndicaat voor luchtschipvei>eer met Ned.-Indië" en werd, na een ovei een komst van genoemd Syndicaat met de Luft- schiffbau Zeppelin, in Augustus van dat jaar als actief lid in de bemanning van de „Graf Zeppelin" opgenomen. Het was in die funcf!e dat onze landgenoot een ervaring opdeed, als waarop, buiten de kleine groep Duitsche Zeppelin-specialisten, niemand ter wereld ■■i Door duizenden Abesynische soldaten werd voor den negus gedefileerd, waarbij talrijke bewijzen van aanhankelijkheid werden ge geven. De negus ziet toe van het balcon van zijn valeis kan wijzen. Hij nam deel aan 74 Zeppeiinr re'zen, stak 24 maal met den Zeppelin over den Oceaan en legde op al die reizen een afstand af van rond 272.000 K.M. Cp veie van die reizen is de heer van Tijen zoowel met koersroer- al met hoogteroerbesTuririi? bel -t geweest, terwijl hij vele malen ook bij de navigatie werkzaam was. Begin 1933 maakte van Tijen in gezelschap van Dr. Eckener een bootreis naar Ned.-Indië, om de klimatologische en atmosferische condities langs de Indië-route met het oog op een event. Zeppelin-verbinding, te bestudeerer.. Voor hij in de luchtvaart trad. was de heer var. Tijen in dienst van de firma Van Hou ten te Weesp, voor welke firma hij, met uit zondering van Australië, de geheele wereld heeft bereisd. Zoo heeft de nieuwe onder directeur der Fokkerfabriek zich een groote all-round zakenkennis vergaard: in de jaren dat hij de belangen van het Syndicaat voor Luchtschipverkeer behartigde, heeft hij niet alleen een intensieve studie gemaakt van het „lichter dan de lucht", doch juist, om de technische en eommercieele mogelijkheden v. n het luchtschip, in vergelijking met die van het vliegtuig vast te stellen, ook aan het „zwaarder dan de lucht" diepgaande ïan- dacht besteed. Eindhoven mag uitbreiden De Kroon vernietigt besluit van Ged. Staten Bij K. B. Is een beschikking genomen op het beroep van den Raad der gemeente Eindhoven tegen het besluit van Ged. Sta ten van Noord-Brabant, waarbij goedkeuring is onthouden aan een uitbreidingsplan van een deel der gemeente. Met vernietiging van dit besluit van Gei Staten is aan het partieele uitbreidingsplan, alsnog goedkeuring verleend. BLIKSEMINSLAG IN EEN VLIEGTUIG Metalen vliegtuigen minder gevaarlijk dan houten toestellen Te Amsterdam is een tweedaagsche conferentie gehouden van de Tech nische Commissie van de Internatio nal Air Traffic Association. Vertegen woordigers van 16 Europeesche landen waren bijeen. Een groot deel van de zitting was gewijd aan het probleem der ijsafzetting op vliegtuigen en het brandgevaar in vliegtuigen. T.a.v. de ijsafzetting kwam men tot de conclusie, dat men zelfs nog niet nauwkeu rig weet hoe en onder welke omstandig heden deze plaats vindt. De conferentie be sloot een vragenlijst samen te stellen die door elke maatschappij bij elk geval van ijs afzetting moet worden ingevuld, waarna de meteorologische diensten de lijst zullen aan vullen met nauwkeurige gegevens omtrent de meteorologische omstandigheden Het bureau van de I.A.T.A. zal deze gegevens verzamelen, waaruit men hoopt zich een beeld van de tot stand koming der ijsafzet ting te kunnen vormen. Met betrekking tot het vraagstuk van den blikseminslag was men algemeen van oor deel, dat de ervaring heeft geleerd, dat geheel metalen vliegtuigen ingeval van blikseminslag minder gevaarlijk zijn dan houten vliegtuigen of toestel len van gemengde hout ijzer-construc tie. De bliksem, die in een metalen vliegtuig slaat, ondervindt op geen enkele plaats een bijzonder grooten weerstand en de lading kan zich gewoonlijk gelijkelijk over de ge heele vliegtuig-oppervlakte verspreiden Bij gemengde constructies word enechter plotse linge weerstanden ondervonden, die tot plaatselijke warmteontwikkeling leiden en groote verwoestingen in het houtwerk ten gevolge kunnen hebben. Overigens bleek dat de maatsohappijen, die met vliegtuigen van ?emengde construc tie vliegen, met de door hen gebruikte blik sem-afleiders gnrdp ervaringen hadden opge daan. Ook de K.L.M. is zeer tevreden over de werking van de bliksemafleiders op de an tennes der vliegtuigen. Meermalen bleek bij onderzoek van de toestellen, dat de bliksem afleidprs tijdens een vlucht door den 'ïlik- sem waren retroffen. zonder iat de beman oing of inzittenden iets ervan haddeh ge merkt. Uitbreidingsplan Tilburg Het beroep ,van de gemeente door de Kroon niet ontvankelijk verklaard Bij K. B. is de Raad der gemeente Til burg niet ontvankelijk verklaard in zijr beroep tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Brabant, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raadsbesluit van 22 Fe bruari 1935, houdende vaststelling van een partieel uitbreidingsplan der gemeente Til burg, genaamd „de Haven". TENTOONSTELLING „DE MENSCH" De tentoonstelling „De Mensch", die te Amsterdam tienduizenden bezoekers beeft getrokken en op 10 November jl. werd ge sloten. zal ook in Rotterdam komen. Ver moedelijk zal de expositie op 3 Januari .1936 worden geopend. ROFFELRIJMEN HET KWAM NIET GOED j Een winkelier in Amsterdam, Zoo lees ik in de krant. Had van de Arbeidswet geen steek Of veel te veel verstand. Hoe 't zij, hij hield er zich niet aan En deed net ivat hij wou, Welovertuigd dat 't personeel Hem met verraden zou, Dat hij dus in zijn koninkrijk Kon heerschen als een vorst Wiens vrijheid niets en niemand ook Maar aan te randen dorst. Toch vloog de goede man er in: Hij werd gecontroleerd En op verbaaltje na verbaal Onthaald en getrakteerd. Het hielp naturelijk geen zier: Viel boete hem ten deel, Hij kortte, hij verhaalde ze Op 't loon van 't personeel! De leeperd dacht: wie doet me wat! Ik hou me aan het lied „Hier duldt de grond geen slavernij". Ben ik de baas of niet Toch vloog hij op een goede keer Er wéér in, en tweemaal Kreeg hij voor een onnoozel feit Een klein proces-verbaal. De slimmerd dacht: het komt wél goedt Het personeel betaalt Helaas is op zijn schuldig hoofd Een andre straf gedaald: De rechter bleek goed ingelicht Hoe leep beklaagde is En gaf hem, gansch voor zijn privé, Vier weken hechtenis! Zoo zie je, dat je link kan zijn, Brutaal en potentaat, En toch een groote sid wanneer Je voor den rechter staat. REISINDRUKKEN DOOR Dr. J. F. REITSMA Kerk en School in Amerika xiv Van Dinsdag 17 tot Zaterdag 21 September bracht de trein ons van Utah naar Iowa. Dit traject is niet zoo rijk aan afwisseling als de weg door de parken. We besloten oe nachten in hotels door te brengen in de steden Ogden, Cheyenne, Omaha en Sioux City en in Omaha een paar musea te bezoe ken. 't Was in Omaha meer dan warm, hoe wel het al 20 September was. De beste plaats voor ons was de eetkamer in het station, daar deze air-conditioned was. De stations de Union Pacific en Burlington lijn zijn mooie gebouwen, 't Zelfde geldt van hel Joslim memorial Builoing, een museum voor schilderijen; volgens Americanen is het op twee na het mooiste gebouw der wereld, geheel van marmer opgetrokken. In hel museum der Union Pacific zijn o.a. verschil lende dingen van den vroegeren president Lincoln. Natuurlijk moesten wij de eer ge nieten om even te zitten in den ouden pre- sidentszetel 't Is ondoenlijk om in een beperkt aantal reisbrieven verslag te doen van al ons weder ■aren, het zou een boekdeel kunnen vullen, n ik wil daarom uit het laatste deel vam onze reis maar een enkelen greep doen. Van 21 Sept. tot 2 Oct. logeerden we ln Huil (Iowa) bij de fam. de Roos en brach ten vandaar uit bezoeken bij andere familie leden in Sheldon, Hospers, Rock Valley, Sioux Center, Orango City, Chancelor, Inwood. Platta, Springfield en Sioux City. De familie van moederszijde (drie broers en drie zusters) en een zuster van mijn vader, in 1871 en 1872 naar Iowa en Zuid Da kota gingen, hebben zoo'n talrijke nakome lingschap, dat wij in 10 dagen slechts met een deel konden kennis maken. De ontvangst door de nog onbekende verwanten was meer dan hartelijk, 't Werd ten zeerste gewaar deerd, dat familieleden uit Nederland de moeite namen om hen op te zoeken. We hoefden maar een kik te geven en een neef of nicht stond met de auto klaar om ons naar een ander familielid te brengen, al was het 300 K.M. ver weg. Kcsidigden we ons bezoek eenige uren te voren aan, dan konden we er op rekenen, dat er een heele groep bijeenkwam om ons te ontmoeten. Op mijn verjaardag, 23 September, verwachtte ik een rustigen dag te heb ben en liet me argeloos naar het park te Sheldon rijden, waar we onaer groote hilariteit begroet werden door een 25-tal familieleden, die gauw even bij elkaar getrommeld waren voor een gezellige pic-nic. 't Was een .surprise", zooals ze dat noemen. Daar houden de 'X XIII stond in ons blad van 20 November Americanen erg van. Ze hebben er ook slag van: in een minimum van tijd is een kale tafel in het park omgetooverd in een feestdisch, waarvoor ieder zijn bijdrage levert im den vorm var. sand- wichs, kofffie, gebak, ijs en fruit Wat ons het meeste trof, was, dat allen met ons in de moedertaal konden spreken. Alleen voor de derde generatie leverde dat moeilijkheid op. We hebben er drukke dagen gehad, omdat van alle kanten beslag op ons gelegd werd. Hel veramerikaanschen mag na den oorlog, nu er geen immigratie van be teekenis meer is, hand over hand toenemen, in geheel Sioux County bloeit een stuk 'le ven, dat onmiskenbaar van Nederlandschen, stam is. De menschen mogen meer en meer Amerikaansch gaan spreken, t blijven Ne derlanders, zoolang zij daar zulke groote kolonies vormen, die zich door huwelijk, weinig vermengen met anderen. Iowa is vrij vlak en door de eenvormig heid van de geteelde gewassen ook eentonig. Alleen de mais stond nog op het land. t Is een vruchtbaar gebied, de oogst was dit jaar hier ook goed, zoodat de farmers wat rui mer ademhaalden dan vorige jaren. Som mige regeeringsmaatregelen hadden ook gunstig gewerkt. Men hoort anders dezelfde klachten en verzuchtingen als in ons land ten gevolge van ae „depressie". Grond, die voor enkele jaren voor 500 per acre ge kocht was, was nu maar 100 waard, zoo dat velen, die hypotheek (mortgage) op hun eigendom hadden, geheel verarmd zijn. Met huizen ging het precies zoo. Er werd ge klaagd over hooge belasting, toenemende re- geeringsbemoeiing en vrees uitgesproken om trent de doeltreffendheid der regeeringsmaat regelen. De meeste Nederlanders, die ik ont moette, waren zeer sterk republikeinsch ge- zina, anti-democratisch. Het aanschaffen van nieuwe auto's was een symptoom van eenige verbetering in den economischen toestand, al werd door ande ren daari/n tevens een bewijs gezien, dat de menschen hun levensstandaard te hoog op voeren. Een auto is in deze streken overigens geen luxe. De afstanden zijn groot en voor het locaal verkeer is er met den trein zelden gelegenheid te reizen. Wat bij ons de fiets is als onmisbaar element voor het verkeer, is daar de auto. 't Wordt echter zóó over dreven, dat men Zondags per auto naar de kerk gaat, al is die maar drie minuten van huis. Het oudere geslacht is nogal kerksch, min of meer orthodox. Huil, een aardig stadje van 900 inwoners, telt zelfs vier gereformeerde kerken: behalve de chr. gereformeerde vindt men er een ameri- caansohe, hollamdsche en protestant- gereformeerde kerk. Alle vier kerken waren goed bezocht. Het aantal dien sten in de Nederlandsche taal neemt ook bij de christian en dutch reformed church geregeld af, omdat het jongere geslacht het Nederlandsch niet vol doende verstaat. Voor sommige predi kanten, met name de jongere, ls het houden van een preek in het Neder landsch ook een heele toer. In de Ammcaansche Kerk werden de Nederlandsche gasten hartelijk verwelkomd en de gemeente werd verzocht een Holland sche psalm (Psalm 6810) te zingen met het oog op onze tegenwoordigheid. De kerk was op het platform met bloemen versierd. Na den morgendienst werd in de kerk en de zaal daaronder (basement) Zondags school gehouden, ook bijgewoond door de meeste ouderen, daar ze toch met hun auto op de kinderen moesten wachten. We hebben menige hartelijke handdruk in ontvangst genomen, ook in Platte, waar we bij de Dutch reformed ook een dienst in het Neder'andsch bijwoonden en een paar oudere vrouwtjes ons zoo echt uit den grond van hun hart verzekerden, dat ze Holland niet vergeten waren. ki Platte is het leven van de boeren niet gemakkelijk door de magere oogsten ten gevolge van de droogte. Als ons trouwens één ding, duidelijk geworden is, dan is het wel dit, dat al de oude voortrekkers hier een zwaar leven gehad hebben en dat hun kinderen en kleinkinderen in deze dagen van depressie nog een leven als een prins hebben vergeleken met het harde leven der pioniers. In het Courthouse te Orange City zagen we de geschilderde portretten van de vier mannen, die zich vanuit Pella het eerst in Sioux County hadden neergezet en een af beelding van de huifkar, waarmee ze hier heen trokken. Nu vliegen de auto's met een vaart var 100 K.M. langs de goede wegen, waar destijds woeste prairie was. We bezochten in Huil de western high school en in Orange City de highschool (Academy) en het Junior College, christe lijke, middelbare scholen, die zonder subsi die in stand gehouden worden. In Huil woonden we een propagandarede van den secretaris van den Chr. Scholen bond, den heer Fokkema bij. In Chicago en Grand Rapids, waar we de gasten van de familie Brouwer waren, heb ben we onze kennismaking met de Ameri canen van Nederlandschen stam voortgezet en met verschillende personen gesproken over het schoolvraagstuk, de jeugdproble men, het kerkelijk, maatschappelijk en po litiek lever in Nederland en Amerika.- De plaatsruimte Iaat mij niet toe, hierop thans in te gaan en 't is ook beter, dat mijn iindrukken wat bezinken, voordat ik hierover schrijf. Op beide plaatsen werden weer scholen be zocht om een kijk te krijgen op het onder wijs in America, waarover ik elders wel licht nog eens zal schrijven. Een woord van dank past mij aan de hoofden dezer scho len, die 'ij zoo welwillend te woord ston den en de school lieten zien. Van mijn kant moest dit beloond worden door een korte toespraak te houden tot de leerlingen, als ze in de „chaple" verzameld waren voor de meenschappelijke opening. In Grand Rapids bezochten we niet alleen Calvin College en de Chr. Highschool maar ook een .goiivrnementsschool met 1600 leer lingen en een technische school met 1100 leerlingen. Op de eerste school troffen we kinderen van 4% jaar aan en jonge nen van bij de 20, terwijl er zelfs een klas van blinden was. Dr. Beets, in ons land welbekend, had d" vriendelijkheid met ons naar Holland (Mich.) te rijden om daar Hope College te zien. Te zijnen huize ontmoetten we ook Ds. Offringa, uit Ind:ë, die op een studiereis im America was. Natuurlijk verzuimden we niet wat van de steden zelf te zien. Chicago is een wereldstad, waar het op sommige punten drukker is dan overal el ders. We bezochten Garfield- en Lincoinpark met hun buitengewone plantenkassen, de diergaarde, Adler Planetarium, Shedd Aqu arium. Field Museum, de graanbeurs, gingen over de autodrive langs den kant van het Michiganmeer en maakten verder met de stad kennis per streetcar (electr. tram), mo- torcoach (bus), sub (ondergrondsche spoor) elevated (tram langs viaducten op verschil lende (Nadruk verboden.) LEO LENS. guur weer Met paraplule et» regenjas probeert ledereen zich tegen het barre, gure wee* te wapenen. Denk er aan, uw kee| te beschermen» Wybert voorkomt verkoudheid en keel» ontsteking I 50 - 35 - 20 et Court House te Orange City Iowa, RUSLAND KOOPT SCHEPEN Nederland levert de meeste i Blijkens de officieele statistiek heeft Sov jet Rusland in de eerste negen maanden van het loopende jaar in het buitenland itt totaal 120 schepen, tezamen metende 162.42S bruto-repisterton aangekocht. De betaalde prijs bedroeg in totaal 6,7 millioen Goud roebel. Het grootste deel hiervan werd in' Nederland gekocht, n.l. 26 schepen, tezamen metende 85.311 ton, ter waarde van 3.2 mil* lioen Goudroebel. In Duitschland werden gekocht 19 schepen, tezamen metende 20.625 ton, ter waarde van 1,4 millioen Goudroebel. In het geheele jaar 1934 kocht Rusland in het buitenland 97 schepen, tezamen meten de 62.295 ton, ter waarde van 2,8 millioen Goudroebel. DE SANEERING VAN HET KAPPERSBEDRIJF De voorzitter der Contact-Commissie voor het Kappersbedrijf, ingesteld op verzoek van het Departement van Economische Zaken, deelt mede, dat de te houden vergaderingen met permanente commissies, waarvan de eei-ste te Rotterdam zal gehouden worden, niet uitgaat van genoemde oommissie, wel ke is aangewezen voor de reglementaire 05» dening. Deze vergadering kan niet de goedkeu ring wegdragen van de betreffende instan tie. Hierdoor zou een precedent worden ge schapen, dat slechts tot verwikkeling in de samenwerkende organisaties aanleiding zou kunnen geven. AANBESTEDING TE UTRECHT 1 Te Utrecht is door den Provincialen Water* staat aanbesteed het verleggen en verbeteren van een 650 M. lang weggedeelte te Vechten (perc. 1) en een 665 M. lang weggedeelte in de bebouwde kom te Bunnik (perceel 2) met bijkomende werken, gelegen onder de gemeen te Bunnik, alles deel ufcmakende van de werken lot verbetering van den provincialen weg UtrechtWy'k bij Duurstede in 2 percee- len, alemede in massa De raming bedroeg voor perc. 1 f21.000 en voor perc. 2 f17.000. Laagste inschrijvers: perc. l W. Bakker te Gouda voor f 18.654, perc. 2 J. F. Schaufeli te Apeldoorn voor f 13.845, voor de massa W. Bakker te Gouda voor f 32.714. KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat te Middelburg heeft Woensdag morgen aanbesteed: het verrichten van bag- gerwerken in en voor de binnen- en buiten havens van het kanaal door Zuid-Beveland te Han6\veert en Wemeldinge. Ingeschreven werd per kub. M opgebaggerde specie. Inschrijvers: N.V. v.h F. Looyen. Gorin- chem 8.25 ct.; 8. v-an Noordenne Fzn., Sbe- drecht 7.9 ct.; N.V Caggermaatschappy Hol land, Hardingsveld 7.7 c.; Blankenvoort en Kalis, Den Haag 7.3 ct.;N.V, Kalis en Zonen's Aanneraersmaatschappy, Sliedrecht 6.9 ct.: N.V. Nymeegsche Bagger- en Aannemers- maatschappij v.h. van Dongen en van .oven Dordrecht 6.5 ct.; A. Bos Pz., Dordrecht 6.3 ct.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5