llipttine £riitsdjr CTmtnutt AvanG Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE STEEN DES AANSTOOTS „Er mag slechts één pers in het geheele land wezen". SCHOENEN P A L T H E abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5635 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 21 NOVEMBER 1935 15e Jaargang1 Sftberttntitprijjcn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.227- fngezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 1 bureau V wordt berekend 0.10 dienstplicht en werk nemer De laatste herhalingsoefeningen hebben n a5:èen kwestie, welke ons al geruime tijd zwaar - iwoog, zeer actueel gemaakt en in de volle "st' belangstelling geplaatst. U Bijna geen blad is er of het heeft zich tofffjdezcr dagen in streng afkeurende zin uit- jgespróken over die werkgevers, die van de herhalingsoefeningen, waarvoor één van hun (personeel was opgeroepen, misbruik maak ten om hem ontslag te geven en een goed- ikooper arbeidskracht in dienst te nemen. In het voorloopig verslag van de begroo ting van defensie wordt de goede geest bij de weermacht, tijdens de in het najaar ge houden groote oefeningen geroemd, maar tevens er op gewezen, dat velen van pjannen, die hun plicht vervullen voor het [vaderland, bij terugkeer van hun herhalings oefeningen, hun plaats bij den werkgever pen ingenomen. Een zoogenaamde reorgani satie leidde er b.v. toe, dat voor den werk nemer die sleohts 13 of 17 dagen het werk Oioet verlaten, dat hij dikwijls vele jaren in het belang van zijn „baas" heeft verricht pa het vervullen van de wettelijk voorge schreven plicht met opoffering van zijn vacantie, geen plaats ven Gevallen zijn bekend, dat een werknemer Öaags voordat hij van zijn herhalingsoefenin gen zal terugkeeren, bericht krijgt, dat er geen plaats meer voor hem is, terwijl hem pas verzekerd, dat hij kon terug komen, Dat zulke ontslagen verleend worden om afwezigheid van een paar weken wijst llenfrel op groote harteloosheid, maar in wezen Aijs ontslag door „eerste opkomst onder de .g vwapenen" natuurlijk even hard voor den j", dfongen man, die een goede werkkring ge- ^s. v vond en had. te st'Nu het reeds dnt deze misstand Hgetneen de aandacht trekt en even algo- ek njneen veroordeeld wordt. Doch daarmee zijn co v1e moeilijkheden niet opgelost. Er moet meer l\ ajjïebeureu. 4 In een vergadering van het hoofdbestuur vromer Kon. Nat. Vereeniging tot steun aan miliciens hield de voorzitter, de heer M. C. ïebbifconing, oud-directeur der Stoomvaart Mij. v^jjNederland" onlangs een referaat over de wat er tegen gedaan kan worden, t hj] De spreker, die dagelijks met deze dingen moiiezig is, ontveinsde zich niet, dat de moei- igeli|jkhsden -zeer groot zijn. pns|' Kan men de werkgevers verbieden ^l)en bediende te ontslaan, die voor de dienst iirPOpgeroepen wordt? Natuurlijk zou dat mo- Ti. Fiélijk zijn. Maar de uitvoering zou door knmjraktische moeilijkheden haast onmogelijk j?.n gorden. j De heer Koning bepleitte daarom alge- me a?eene dienstplicht; doch zou daarvoor niet jngeveer hetzelfde gelden? Trouwens, alleen lm onrecht te voorkomen, kan men toch pen algemeene dienstplicht invoeren! 1 J Sommige bladen doen een dringend be- <»«lotlbep op de regeering om maatregelen te et viemen. Wij steunen die aandrang gaarne; alleen maar; wie weet een aanvaardbare op- 0,1 orbssing? Vragen Is gemakkelijk. Voorshands houden wij ons bij het advies, lat de Regeering bij het vervullen van acatures óók bij Crisisinstellingen! her talen wij rekening houde met deze he iende feiten. Het gebeurt wij weten het evjit ondervinding, al komt niet alles in de irant het kan nog meer gebeuren, dat reten wij ook uit ervaring. [En niemand kan in gemoede volhouden !it het naar bevoorrechting zweemt als bi] llicitaties gedupeerden door militaire enst een streepje vóór hebben. 1 Wij weten, dat minister Deckers toeü hij densie beheerde, veel belangstelling toon voor dergelijke „slachtoffers"; wij ver ijlt lijfouwen, dat hij als minister van Landbouw rekening mee zal houden. luchli ui tl ieuwe rundveeafslachting? Naar het Vad. verneemt wordt op *t igenblik een nieuw plan tot afslach- ng van een gedeelte van de veestape! voorbereid. èscM Dit zou 'n verband staan met de af bestelde melksteunbeperking, waardoor noodig is geworden, dat naar an dere maatregelen wordt omgezien. .11 v« innlif «Jood in zijn cel gevonden is nl*ro®viae nasleeP van Wilton-affaire ap a iifj'i nng.P 58-jarige M. L., die Dinsdag in verband •t de inbraak Wilton-Feijenoord te Schie- voor de Rotterdamsche rechtbank heeft ioht gestaan, is gister in het Huis van •aring te Rotterdam dood in zijn cel ge- den. Men neemt aan dat de man in een n0|||terham is gestikt Een onderzoek wordt h rtifgesteld. De officier van justitie had tegen verdachte wegens heling twee jaar 'en8|vangenisstraf geëiscfot onder aftrek van eventief. ndhaaien 'Men meldt ons uit G o r i n c h e m: Door een veehandelaar alhier, die met de lomarkt verse1'lende café's had bezocht met eenige dames op stap ging, is bij B politie aangifte gedaan dat hij een porte- iille, inhoudende f 130D aan bankpapier "mist De dames zijn gearresteerd en aan 1 lijve onderzocht, doch de portefeuille Bro niet gevonden. Het onderzoek wordt portgezet Overzicht Tweede Kamer WAT ER TEGEN DE CUMULATIE GEDAAN IS Tegenstand van een fractie, aan wie bescheidenheid wel goed zou staan (Van onzen parlementairen redacteur) De begrooting van Buiterdandsche Zaken is door de Kamer met 4 stemmen tegen aanvaard en de Postbegrooting had slechts één die-hard tegenover zich. De rest van den middag is aan het z.g. cumulatie-ontwerp besteed, dat ten slotte z.h.s. is goedgekeurd. We zullen over de behandeling, die een zeer vlot verloop had, niet veel zeggen. Er is trouwens ook in de Kamer slechts kort over gesproken. In de Pensioenwetten stonden reeds lang bepalingen ter beperking van de cumulatie van pensioenen, welke berusten op wetten. In 1923 en in 1925 zijn ook regelen gesteld voor de pensioenen van Gedeputeerden en wethouders, welke pensioenen steunen op een Provinciale of gemeentelijke verorde ning. De pensionneering der Kamerleden is in de Grondwet verankerd; daar is dus weinig aan te doen. In 1923 is de cumulatie van pensioen met pensioen beperkt en in 1925 onder minister Colijn, de cumulatie van pensioen met salaris. Ook is toen het maximum van ge zamenlijke pensioenen tot f 4000 beperkt. Er is dus op dit gebied reeds een en ander gebeurd, waarmee velen dank zij de demagogie rondom de cumulatie niet rekenen. Er is toen een besparing van nop geen f 250.000 verkregen of nog geen half procent van de 48 millioen, die aan pen- oenen werden uitbetaald. Het tegenwoordig Kabinet heeft 3n den zomer van d^1 jaar verdere beperkende maat regelen voorgesteld, waardoor ook het pen sioen of salaris, genoten als gewezen of als fungeerend Gedeputeerde of wethouder, on der de regeling wordt getrokken. Met omzeiling van de grondwettelijke klip is voorts een voorziening getroffen omtrent het pensioen als Kamerlid. Dit pensioen st onaangetast blijven; echter wordt wel daarmee cumuleerend pensioen aan getast Maar daarmee zijn we er nog piet Provinciale Staten en gemeenteraden blij ven' in hun pensioenregelingen wel vrij, maar er worden toch enkele régelen ge steld. Geen pensioen zal meer mogen worden gegeven voor den 65-jarigen leeftija; hoog stens mag er een wachtgeldregeling zijn voor maximaal 4 jaar. Het wachtgeld loopt af; 75, 50 en 25 procent der wedde in het le, 2e en 3e jaar. Na het 65ste jaar is ouder domspensioen mogelijk van hoogstens de helft der laatst genoten wedde. Ook de weduwen- en weezenpensioenen zijn sterk beperkt. In een overgangsbepaling worden ver- krégén rechten en bestaande aanspraken gehandhaafd uit billijkheidsoverwegingen. Echter mogen „wegens de tijdsomstandig heden" kortingen worden toegepast Ten slotte is thans in de wet opgenomen de bepaling, die in 1923 onder leiding der soc. dem. werd afgewezen, dat een tot Ka merlid gekozen ambtenaar als non-activi- teitswedae niet zijn halve ambtenaarssalaris behoudt, maar slechts de som, waarover zijn ambtelijke bezoldiging de schadeloosstelling als Kamerlid mocht overschrijden. De be trokkene wordt dus voortaan slechts, gevrij waard voorverlies en kan in' inkomsten niet meer vooruitgaan. Wie eerlijk kan en wil zijn, zal moeten toegeven, dat heel wat ergerniswekkende cu1 mulatie afgesneden is en nog zal worden als met 1 April 1936 de nieuwe bepalingen in werking treden. Deze erkenning was in de Kamer alge meen, al wenschten enkelen nog iets verder te gaan met wat men noemt de „verkregen rechten". Hoe ze dat wilden doen bleef echter verborgen. Het is ook trouwens niet zoo eenvoudig als sommigen meenen. E nen, die zoo spraken waren voornamelijk degenen, die met een bepaalden vorm van cumulatie niet, geheel onbekend zijn en de laatsten behooren te zijn om de cumulatie met een beroep op de werkloosheid en het collectief dragen van lasten te bestrijden. We denken aan de heeren Zandt, Lingbeek en v. Houten. Een van de grootste cumulan ten in dezen zin, de heer Kersten, was af wezig. De heer Alharda meende over het wets ontwerp ook nog het woord te moeten voe ren. Hij wekte den volkomen valschen in druk alsof hij en de zijnen zulke ij veraars tegen cumulatie zijn. Het tegendeel is waar, gelijk wij reeds deden uitkomen. Ook geviel ons niet erg 's heeren Albarda's beroep op de democratie in dit verband. Het is beter die daarbij thuis te laten. Met een beroep op de democratie moet men niet wil len verdedigen, de uit ra-vrijgevige pensioen regelingen, die na 1918 en voor 1923 op tal van plaatsen zijn gemaakt. I-Iet effect oaar- van heeft meer en meer aanstoot gewekt. Zij, die zich toen verzet hebben en daartoe behooren de anti-rev. krijgen nu gelijk, blijkens de thans voorgestelde bepalingen. De heer Alharda, die aan de regeering zekere inconsekwentie ten onrechte verweet schrok zelf voor de consekwentie van eigen standpunt, toen hij wel erkende de moge lijkheid van aantasten van verkregen rech ten, maar toch zich daartegen verklaarde. Nog erger was het, dat hij en zijn fractie de eenigen waren, die de nieuwe bepalingen wilden verzwakken, Minister De Wilde wilde van deze ver slapping niets weten en vond daarbij tevens gelegenheid om den hoofdredacteur van d6 Arbeiderspers op een rake manier de ooren te wasschen over een insinuatie aan het adrès van den Minister van Binnenlandsche Zaken. 's Ministers optreden was daarbij van zoo- danigen aard, dat de heer v. Braambeek met zijn verslappende amendementen hals over kop het veld ruimde, 'k Heb geen kans, zuchtte hij, vermoedelijk met een min-vrien- olijke gedachte aan den p.g. die dit stormpje over zijn onschuldig hoofd had doen los barsten. De roode heeren hadden beter gedaan met niet te spreken. Nu zijn. ze op weinig eer volle wijze uit het debat te voorschijn ge komen. slaagde hun verzet tegen de beper king der cumulatie; thans kwamen ze in alle opzichten met de kous op den kop thuis en zullen goed aoen voortaan ten aan zien van de cumulatie eenige grootere be scheidenheid te betrachten. Hun „plan van den arbeid" op dit terrein heeft niet de min- u-, maar wel iets zeer stuitends. GEEN WERELDTENTOON- STELLING TE AMSTERDAM Wel een nationale expositie in 1938 In de gisteravond gehouden vergadering van den Gemeenteraad van Amsterdam heeft de Burgemeester medegedeeld, dat het gemeentebestuur bp verschillende voor aanstaande personen en instellingen advies heeft ingewonnen over het derikbeeld in een wereldtentoonstelling te Amster dam te houden. De conclusie was, dat uitvoering van dit denkbeeld moest worden ontraden. Echter hebben de besprekingen wel geleid tot het plan in 1938 te Amster dam een nationale tentoonstelling te houden, waarop Nederland en zijn koloniën vertegenwoordigd zouden zijn. Er is een commissie benoemd, welke in samenwerking met de Regeering en de Ge meente binnen zeer korten tijd een aanvang hoopt te maken met de uitwerking der plannen. De „Oehoe" als „Oriol" naar Curagao Per s.s. „Alkmaar" van de K.N.S.M. De romp van den Fokker XVIII „Oehoe", die door den technischen dienst op Schip hol van een nieuwen neus is voorzien, lag gister, keurig ingepakt, op een lichter aan de Levantkade ^e Amsterdam, in afwach ting van het transport naar Curagao. Dit transport geschiedt met het vrachtschip „Alkmaar" van de K.N.S.M., met de bela ding waarvan men gister druk doende was. Eerst als dit karwei zijn beslag heeft gekre gen, zal het vliegtuig, dat den nieuwen naam „Oriol" de Spaansche naam van den vogel Wielewaal heeft gekregen, op het voordek van het- schip worden ge- heschen, Het vertrek naar de West vindt hedenavond plaats. SCHOEVERS' WINTER ATTRACTIE3 Het Instituut Schoevers heeft een viertal 6eries van lezingen georganiseerd teneinde de belangstellenden in de gelegenheid te stellen zich op een onderhoudende wijze nader te oriënteeren ten aanzien van aller lei groepen van onderwerpen. Elke serie omvat rijf lezingen, welke ge- houdien word/en door bekende publicisten. Na de inbraak te Maassluis Beide arrestanten hebben heel wat op hnn kerfstok Wat geleidelijk „los" komt De beide Rotterdammers L. P. V. en L. C. P., die Zondagnacht te Maassluis door de Recherche werden gearresteerd in verband .met de inbraak met ge weldpleging ten huize van den heer Speelman aan de Wilhelminalaan al daar, blijken heel wat op hun kerfstok te hebben. Omtrent hun inbraak te Maassluis deel den zij mede, vast voornemens te zijn ge weest om den heer Speelman, die de beide inbrekers in zijn woning overviel, neer te schieten, indien hij alarm zou hebben ge maakt. De kogel in de revolver was voor hem reeds uit het magazijn geschoven! Even vroolijk vertelden de heeren erbij, dat indien politie hen in den weg zou zijn ge treden, zij eveneens van hun wapens ge bruik zouden hebben gemaakt. Toevalliger wijze hadden zij juist hun automatische pistolen begraven, toen de rechercheur Heymans hen arresteerde, anders zou het zeker niet zoo onbloedig zijn verloopen. De jongste van de twee, de 21-jarige L. P. W. was op 10 Februari van het vorig jaar zijn „beroep" aangevangen met een inbraak te Vlaardingen in een perceel aan de Va- leriusstraat, waar plm. f 200 werd buit ge maakt. Toen na enkele inbraken ook zijn 23-jarige broer in de resu'taten van zijn werk had gedeeld, werd gezamenlijk het inbrekersbedrijf uitgeoefend en sindsdien zijn tal van inbraken door dit tweetal ge pleegd. Voorloopig zijn reeds plm. vijftien inbra ken door het tweetal bekend. Na de eerste inbraak te Vlaardingen, volgden er nog twee in die gemeente, waar na de waakzaamheid der politie te Vlaar dingen hen te scherp werd en Rotterdam als operatieterrein werd uitgekozen. Daar hebben zij in Kralingen en in de omgeving van den Oudedijk hun slag ge slagen, en vervolgens in Hillegersberg. In Delft wisten zij het adres niet meer op te geven waar zij hun bezoek hadden gebracht. Aan de inbraken in Overschie zouden zij echter onschuldig zijn. In hoeverre of zij afweten van de inbraken-serie, die den laat sten tijd te Vlaardingen zjjn gepleegd wordt RIJKSPOSTSPAARBANK BENADEELD 2000 teruggehaald, zonder dat dit ooit was gestort Geraffineerde truc In Juli van dit jaar kwamen beamb ten van de Rijkspostspaarbank te Am sterdam tot de ontdekking, dat do spaarbank voor een bedrag van 2000 was benadeeld omclat dit bedrag op een spaarbankboekje was uitbetaald zonder dat dit ooit werd gestort. Na ijverig speuren gelukte het de Amsterdamsche recherche twee personen, een 24-jarige werkster en haar 37-jarige zwager, een adjunctcommies bij de P.T.T. te arres teeren. Het tweetal was op zeer geraffineerde wijze te werk gegaan. Het meisje vroeg op een valschc naam en adres eenpostspaarbankboekje aan. Toen dit document in hun bezit was stort te het meisje er een bedrag van f 190 op, die de adj.-commies zoolang „geleend" had uit de zegelkas, die hij onder zijn beheer had. Het boekje was tc Rotterdam aa vraagd, doch om er beter mede te kunnen manoeuvreeren, werd het op haar verzoek overgeschreven naar Amsterdam. Weer werd een gefingeerd adres opgegeven. Op dat oogenblik begon de hoofdrol van den zwager; hij knoeide met behulp van de ze gels, die hij ter beschikking heeft, zoo in het boekje, dat er eén tegoed van f 2490.— op stond, zonder dat dit bedrag gestort was. Tenslotte werd de groote slag gesla gen, het meisje bood het boekje aan op het bijkantoor in de Van Eeghenstraat, waar inderdaad de f 2000 werden uitbetaald. Het tweetal werd gearresteerd en viel weldra door de mand. Zij werden in het Huis van bewaring ingesloten. Voor deze feiten hebben het meisje haar zwager zich gistermiddag voor de Rechtbank te Amsterdam to verantwoor den gehad. Het bleek, dat de verdachten het geld samen hadden gedeeld en voor een groot deel was het opgemaakt in café's en met reisjes. Reeds in 1924 hadden zij eenzelfde truc uitgehaald; het bedrag, dat toen. werd buitgemaakt, was slechts gering. De Officier van Justitie meende in zijn requisitoir, dat een ernstige straf dient te worden opgelegd. Spr. requireerde een vangenisstraf van 1 jaar tegen .het meisje en van 2 jaar tegen, den ambtenaar. De verdediger drong voor het meisje aan op een voorwaardelijke straf, daar zij on der invloed stond van haar zwager. Voor den ambtenaar pleitte de verdediger cle mentie, aangezien hij reeds zwaar gestraft is door het verlies van zijn betrekking. Uitspraak 4 December, HITTEGOLF? Men meldt ons uit Goriachem: Een zekere D. v. d. B., die door de politie in de cel was gestopt om zijn roes uit te slapen, heeft al zijn kleeren van zijn lichaam gerukt. Hij werd des morgens geheel naakt in zijn-cel gevonden. Prinses Juliana te Apeldoorn Hoe zij gekregen bloemen weer kwijtraakte H. K. H. Prinses Juliana heeft gistermid dag een bezoek gebracht aan de psychiatri sche inrichting Het Apeldoornsche Bosch cei bezichtiging van het Paedagogium voor jeu; dige patiënten. Dit. opvoedingsgesticht voor geesteszwakke en moeilijke Joodsche kinderen is in voorjaar gereed gekomen. De Prinses destijds verhinderd de openingsplechtigheid bij te wonen. Zij heeft thans gevolg gegeven aan haar toen kenbaai gemaakte voornemen het gesticht alsnog te komen bezichtigen. H.K.H. was vergezeld van haar secretaris baron Baud en haar hofdame baronesse van Heemstra. -Verschillende bestuursleden van de eeniging waren voor dit bezoek overgeko- Op haar rondwandeling door de werk plaatsen kreeg de Prinses van de jongens een vloermat ten geschenke en van de meis jes een kussen. Bij het bezoek aan de school vroeg een der kinderen haar om een bloem uit het bloemstuk, dat H.K.H. bij de ont vangst was aangeboden. De Prinses voldeed hieraan direct, waarop meer kinderen bloem vroegen. De Prinses bevredigde hen allen. Het bezoek duurde anderhalf uur. De Prinses had gebak aan het Paedago gium laten zenden als tractatie voor perso neel en kinderen. De Prinses verdiept haar kennis Naar het „Vad." verneemt, wil H. K. H. Prinses Juliana dezen winter gebruiken, om in intiemen Hofkring haar kennis te verdie pen. Het plan is, in dien kring mannen, die in ons openbare leven vooraan staan, uit te noodigen, om van hun vak, bedrijf of bezig heid te vertellen. Douglas toestel vliegt 7000 Meter hoog Interessante proefneming op Schiphol De K.L.M. heeft gister op Schiphol hoog proeven genomen met een van haar Douglas machines, de „Haan", die van een nieuwe motor was voorzien. Men had in het toestel een nieuwe zuur stofleiding gebouwd, welke tegelijkertijd werd beproefd. Men steeg 7000 meter hoog, dat is sleohts 200 meter onder de practische hoogtegi Het was de eerste keer dat de K.L.M. met één van haar Douglasmachines zoo hoog steeg. Tot nu toe was men nL niet hooger geweest dan 6000 meter. Na het nemen van diverse proeven keerde Haan om half twee op Schiphol terug. Alle inzittenden bevonden zich in de beste welstand. De proefnemingen waren uitste kend verloopen. De nieuwe zuurstofleiding moet zóó goed bevallen zijn, dat vermoede lijk alle K.L.M. Douglasmachines er ,van zullen worden voorzien. Zoo schrijft Dr. J. VALKHOFF in zijn pas verschenen studie Twee nieuwe Staatsvormen over het dagbladwezen in het fascistische Italië. Mussuloni heeft maar èl te goed beseft, welk éen macht de pers vertegenwoordigt. Daarom heeft hij de drukpersvrijheid vernietigd. Daarom heeft hij tal van bladen zonder vonnis of beroep opgeheven. Daarom heeft hij zijn partij oppositie-bladen laten koopen. Daarom heeft hij nieuwe bladen met regeeringssteun opgericht. Daar om heeft hij een regeeringslijst van beroeps-journalisten aangelegd, anderen mogen niet meer schrijven. Daarom denken alle redacteuren zooals Mussolini denkt, daarom schrijven alle journalisten in heel het laad, wat Mussolini dicteert. De Duce heeft altijd gelijk en daarom: „Er mag slechts één pers in het geheele land wezen". De pers, verlaagd tot een voetveeg van een tyran; de pers haar vrij heid en zelfstandigheid ontnomen; de pers vernietigd voor zoo ver zij opkomen wil voor oudere en hoogere beginselen dan het herlevend heidendom. Neen, wij beseffen het: zóó is het toch niet goed. Zóó zouden wij hier. in Nederland, het toch niet willen! Want dan zou ook aan onze Christenen de gelegenheid ontnomen worden, onder ons volk uit te dragen de beginselen, die naar de Heilige Schrift zijn. Eén pers dat zou beteekenen een pers, die het volk opvoedt voor idealen, die in strijd zijn met het Christelijk karakter van onze Staat. Christenvolk van Nederland, in Italië bestaat er maar één pers meer, de pers van Mussolini, die zijn leger naar de slacht bank leidt en de wereld heeft gebracht aan de rand van een nieuwe volkerenmoord maar in Nederland is er nog immer vrijheid van drukpers. Het Christelijk dagblad mag er vrij verschijnen en zijn zegenrijk werk onder ons volk verrichten. Zorgt, dat het zijn in invloed behoudt, neen verdubbelt. Geen hechter waarborg voor het behoud der nationale waarden uit het verleden dan de krachtige invloed van de Christelijke pers. Helpt mede, dien invloed versterken en brengt ons nieuwe abonné's aan. AFDEELING PROPAGANDA. met Dubbele Zooien systeem handwerk De IDEALEWinterdracht VOORNAAMSTE NIEUWS Oit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 -i Er moet een nieuwe afslachting van vet voorbereid worden. Een Douglas-vliegtutg Is tot 7000 Met et hoogte gestegen. Vreeselijk ongeluk bij 'Apeldoorn, Blz. 2 Een Italiaansch ruiter-escadron heeft eert nachtelijke ontmoeting met een Abessijnsch* af deeling gehad. Een Italiaansche ritmeester, sneuvelde; er waren verscheidene Italiaan» sche gewonden. ,"i De troepen van Ras Seyoem rukken op in de richting van Sjelicot. Hun aanval wordt, verwacht tusschen Makallé en Dolo. De Britsche admiraal Jellicoe, overwin* naar in den zeeslag bij Jutland, is op 76-jari» gen leeftijd te Londen overleden. 4 'Algemeene Synode 'd&r Ned. Hero. Kerk. Blz. 5 De onderbouw van de nieuwe verkeersbmg over het Hollandsch Diep is gereed gekomeit De Tweede Kamer heeft de begrootingeri van Binnenlandsche Zaken en van P.T.T. en. het cumulatie-ontwerp aangenomen. Blz. 10 De match Euwe—AljecTiin is enkele 'dagen opgeschort. Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaao 39 Rotterdam Concurrerende premiën m AGENTEN GEVRAAGD 20 pCt. KORTING op ALLE prij'zen van Chemisch reinigen en verven VREESELIJK ONGE LUK OP ONBEWAAKTE OVERWEG TWEE DOODEN Hedenmorgen omstreeks tien uur heeft zich op de onbewaakten spoorweg-overgang aan den Astaweg te Wenum bij Apel doorn een vreeselijk ongeval voorgedaan. Op dit tijdstip passeerde de lokaaltrein Zwolle-Apeldoorn, terwijl terzelfder tijd een vrachtauto van de kalksteenfabriek „Alba" te Lochem op do Veluwe naderde. Hoewel het uitzicht daar ter plaatse in beide richtingen door niets wordt belem merd is de auto, die volgens ooggetuigen met groote snelheid heeft gereden, door de locomotief van de lokaaltrein gegrepen. Over een afstand van meer dan 150 Meter werd de auto meegesleurd en totaal ver splinterd. Volgens een ooggetuige, die op het kleine emplacement te Wenum werk zaamheden verrichtte, werd een der inzittenden, vermoedelijk de 20-jartge G., uit Rheden, uit de cabine gewor pen. Hij kwam onder den voortijlen den trein terecht, waarbij hem door de wielen van de volgwagens 't hoofd van de romp werd gescheiden. Enkele tientallen meters verder werd de be stuurder uit de cabine van de vracht auto geslingerd en ook dit tweede slachtoffer was vrijwel op slag dood. Het ernstig verminkte lijk kon door de politie nog niet worden geïdentificeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1