^lirtiwr (üouraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE OORLOG IN OOST-AFRIKA Baby's Kou VJSJS& abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per weekq.I8 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5633 DINSDAG 19 NOVEMBER 1935 15e Jaargang abbcrttntieprijjen: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meerivtïV. 0.45 Handelsadvertentiën per r regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 GEVOLGEN EN TOEPASSING DER DEVALUATIE De Belgische devaluatie heeft de intie tusschen Rotterdam en Antwerpen in nadeel van onze havenplaats zoodanig -erscherpt, dat de Regeering overweegt om deze gevolgen door steunmaatregelen te jieutraliseeren. Maar daarvan heeft men in België niet jlerug. De voorsprong, welke Antwerpen :eds had op Rotterdam, werd door de 'aluatie aanmerkelijk vergroot en het chillpreekt eigenlijk vanzelf, dat men deze ant,winst niet zonder meer prijs geeft. Wil e°r:pnze Regeering de scheepvaart tegen de spe''Belgische devaluatie steunen, dan zal men het antwoord niet op schuldig blijven; injverzekert het Brusselsche blad Le Soir. meldt, dat wanneer Nederland ertoe tien P* overgaan Rijnvaartpremies in het leven i tot'le roepen en terugbetalingen te verrichten pionijp haven-, kade- en magazijnrechten om de ^^concurrentie der Nederlandsche havens te- nen gen de Belgische in de hand te werken, ruikpen van Belgische zijde vast besloten is, teflit offensief met alle bij de hand zijndo |l"^'piddelen te beantwoorden. t Drieërlei opmerking valt hierbij te maken, een Ten eerste, dat Rotterdam wel een ge- kon|juchte concurrent van Antwerpen moet kgCijn, als het zelfs niets van de devaluatio- winst missen kan; wat op zich zelf een be- factor is voor onze haven. In de tweede plaats, dat België blijkbaar jïoorncmens is om zijn „oneerlijke concur rentie" tot het uiterste door te zetten; heb 'geen weinig goeds voorspelt. J En in de derde plaats, dat devaluatie wel AiijBcn zeer gevaarlijk middel is om de con- vaopurrentie-mogelijklieden te vergrooten. Irn- ïreii^aers, gingen wij er thans, ook in 't belang der scheepvaart toe over, dan zouden tegen- latregelen niet uitblijven. Men kan dat, name van België, zeer unfair achten, ten moet in de politiek met de werkelijk heid rekenen. Wanneer men het zelfs durft ^bestaan om ons kwalijk te nemen, dat wo le gevolgen der Belgische devaluatie snigszins wenschen te verzachten, dan be- loeft men niet te vragen, hoe overal de tmmirtg tegen ons land zou zijn, als wij loor muntverzwakking naar versterking concurrentie-capaciteit zouden streven. zijn NU REEDS MOEILIJKHEDEN de'1 artfr Enkele roomsch-katholieke dagbladen (op dünjle groote verscheidenheid daar moet men Steeds letten) worden niet moede Dr. Colijn pinderlijk te volgen met zijn uitspraak, dat een nationale industriebank zoo licht een Lstroppenbank" wordt. Zelfs gaat een enkel zoo ver telkens weer te suggereeren woord insinueeren lijkt ons wat sterk) 6 pat de vlotte minister Gelissen wel danig vangeremd zal worden door de pessimisten leei.Colijn en Oud. Al je Op deze wijze zou dan verklaard kunnen ''-'Xvorden, dat Dr. Gelissen, minister gewor- '^den, veel minder enthousiast over industri- „gdjalisatie spreekt, dan vroeger en zich veel jsteBiedachtzamer betoont dan b.v. met minis- wed-ter .Slingenberg een dag na zijn benoeming haljièt geval was. l* Echter ligt een eenvoudiger en logischer dooWerklaring vlak voor de hand. Het over heidsambt, ook dat van minister, is veels zins zeer leerzaam. Zoodi'a men namelijk to staan voor de verantwoordelijk heid, welke de uitvoering van mooie en [principieel oolc goede plannen met zich Inbrengt, ontdekt men meer bezwaren, dan 1 Vroeger met mogelijkheid te vermoeden was. Zou het met industrialisatie en nog wel jjln deze economisch zoo gevoelige tijd en onder zoo abnormale verhoudingen, wel Sanders kunnen gaan? Immers neen! Zoo- •titiej dra minister Gelissen de hand aan de Nedj ploeg sloeg moest hij constateeren, dat het I akkerland vol steenen des aanstoots, hin- pntjderlijke wortels en boomstronken zat. 6 En het is merkwaardig genoeg, dat juist 'in do roomsch-katholieke pers de eerste [critiek op de voornemens van den minister 9 tot uiting komt. 0 In de Maasbode werd vorige weck 2 bericht, dat „eindelijk" bij het gemeente- 'bestuur van Weert, via Ged. Staten, de orj(^goedkeuring van den minister van Econo- imische Zaken binnen gekomen is betreffen- 6-i de de plannen tot stichting van een luci- 3 'iférsfabriek in die gemeente. De onderhand el Bche aanbesteding van de gebouwen heeft hou- reeds plaats gevonden, zoodat reeds zeer ^Mppoedig met de bouw begonnen zal worden. Prachtig, heeft de onnadenkende lezer noc- waarschijnlijk gezegd. De minister zet er lijk» gang achter. Daar wordt nu in Weert ge- bouwd en gewerkt; straks trekken vele ar beiders de fabriekspoorten binnen en vin- irijM den geregeld emplooi. Wacht even, merkt onmiddellijk 't Dag- neefi'blad van Noord-Brabant op. Daar riïzeu bezwaren: „Het is toch niet aan te nemen, dat de minister van Economische éflfll Zaken een nieuwe industrie zou oprichten, waaraan totaal geen behoefte bestaat. Een nieuwe Spakenburgsche geschiedenis zou de promotors van de industriefinanciering te leelijk comprom., Het blad had juist vernomen, dat de Re geering besloten had de oprichting eener Prof. Dr. D. NAUTA In vervolg op ons bericht van gister, kunnen wij nog meedeelen, dat Prof. Nauta aan de Vrije Universiteit zal doceeren: kerkrecht, de algemeene en vaderlandsche kerkgeschiedenis, de en cyclopaedic der Godgeleerdheid en de symboliek. Dr. Nauta is op 5 Juli j'.l. aan de Vrije Universiteit te A'dam gepromoveerd cum laude tot doctor in de theologie op een proefschrift over den Franschen Gerefor meerden theoloog Samuel Maresius. Hij diende de particuliere synode van Zuid- Holland ten Noorden bij herhaling als scriba en heeft een vooraanstaande plaats ingenomen in de classis Woerden hij de procedure, die in 1931 leidde tot de afzet ting van Dr. J. G. Ubbink, als predikant bij de Geref. Kerk van Zevenhoven. In 1933 stond prof. Nauta met prof. dan Hartogh op het tweetal voor hoogleeraar aan de Theol. School te Kampen. Prof. Nauta trad kortge leden af als ab actis van de Reünisten orga nisatie N.D.D.D., het studentencorps der V. U. Prof. Nauta is eindredacteur van de Rijnlandsche kerkbode. Van Dr. Nauta's lijvige dissertatie over Samuël Maresius (ruim 600 bladzijden) ge tuigde een onzer medewerkers in een be spreking op de pagina „Van Boeken en Geschriften": „Deze jongste wetenschappe lijke vrucht uit den kring der V.U., uitge breid tot een nauwkeurig historisch onder zoek, waaraan blijkbaar geen moeiten en kosten gespaard zijn, komt ons voor bij zondere beteekenis te hebben in de rij van de studiën, die in den loop der jaren van dien kant zijn verschenen." N.S.B.-PROTEST Inzake de kwestie- Mar chant d' Ansembourg Men verlaat de vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland Na opening van de vergadering der Prov. Stalen van Zuid Holand, die hedenochtend iln het gebouw van de Eerste Kamer werd gehouden legde de heer vanHoeySmith namens de Nat. Soc. fractie een verklaring af, waarin hij zeide, dat, nu de Eerste Ka mer :n gebreke blijft recht te doen aan hun kameraad Graaf Marchant d'Ansembourg, de Nat. Socialisten in de Staten als protest daartegen niet verder deel wenschem te ne men aan de werkzaamheden van dit collego'. De voorzitter merkte op, dat deze zaak buiten de orde is. Van verscheiden zijden klonken interrup ties, dat de Staten hiermede niets te maken hebben en dat juist nog beslist moet wordem of de Pruisische officier wel Nederlander is De N.S.B.-ers verlieten hierop de zaal. Doodelijk auto-ongeluk De 15-jarige P. Kloekstra te Noord-Bergum (Fr.) is bij het oversteken van den straat weg door een personenauto aangereden en vrijwel op slag gedood. Het lijk van don jongen is in beslag ge nomen De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Doodelijk rijwiel-ongeluk De ongeveer 40-jarige A. L. was 's avoncjs te voet op weg naar St. Aothonis (N.Br.) Te Ledeacker (N.Br.) werd hij door den wielrijder P. uit St. Anthonis aangereden. Het slachtoffer bleef bewusteloos op den weg liggen. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen is L. naar zijn woning vervoerd, waar hij is overleden. lucifersfabriek niet te bevorderen en nu blijkt het toch door te gaan. Het zou dus zijn Spakenburg in 't kwadraat: zeggen dat het niet gebeurt en het dan toch doen, ter wijl aan de stichting geen behoefte bestaat. Wij beschikken niet over voldoende gege vens om een definitief oordeel over de kwestie „op zich" te vellen. We wijzen slechts op het verloop om aan te geven hoeveel voetangels en klemmen in de tuin der industrialisatie liggen, terwijl geen enkel minister er schuld aan heeft. HEVIGE BOTSING AUTO SLIPT EN GRIJPT TWEE VROUWEN Ook inzittend militair het slachtoffer Don Haag, 19 November Op deai Stationsweg, op den hoek van de Van Hogendorpstraat, heeft omstreeks middernacht een hevige auto-botsing plaats gehad, waarvan twee vrouwen een een militair het slachtoffer zijn geworden. Zij moesten allen onmiddellijk naar een zieken- worden overgebracht. Een luxe auto kwam op gemeld tijdstip met groote snelheid uit de richting van de Wagenstraat gereden, toen de wagen op het gladde asfalt plotseling stipte en met een geweldige klap tegen een ijzeren paal van het electriciteitsnet opvloog. De paal werd totaal vernield, doch dat verhinderde niet, dat de auto nog met vrij groote kracht voortschoot, om tenslotte tegen den gevel van het bijkantoor van het dagblad „De Maasbode" tot stilstand te komen. Vlak voor dit bureau liepen juist twee vrouwen van verdachte zeden, die door de auto gegrepen werden, een aantal meters werden meegesleurd, waarop er een tegen het wegdek werd geslingerd, terwijl de an dere onder den wagen terecht kwam. Groot was de schrik van den chauffeur, den 30-jarigen C B. uit de Deimanstraat, die zoodra hij hiertoe in staat was, de vrouw uit haar benarde positie bevrijdde. Weldra was de Geneesk. Dienst ter plaatse die de vrouwen naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerde, alwaar bleek, dat een van haar een gevaarlijke schedelbasis- fractuur h»d opgeloopen, terwijl bij de an dere een hersenschudding en verschillende ontvellingen werden geconstateerd. Inmiddels bleek er nog een derde slacht offer te zijn, nl. de 44-jarige wachtmeester- hoefsmid C. v. d. B. uit Leiden, die naast den chauffeur was gezeten. Door de glas scherven van de autoruiten had hij op ver schillende plaatsen snijwonden gekregen, zoodat ook voor hem directe overbrenging naar het ziekenhuis, resp. het Militair Hospitaal, noodzakelijk was. Zulks ge schiedde eveneens door 'een auto van den G. G. D. Hoewel, gelijk gemeld, men van oordeel is, dat de bestuurder van den wagen te snel gereden heeft, werd door den chauffeur zelf meegedeeld; dat hij hoogstens 40 A 45 K.M. reed. De politie heeft de situatie in oogenschouw genomen en de bijkans ver nielde auto met een kraanwagen wegge sleept. In Nederland Nederlandsch! Wering vön Vestiging van buitenlanders „De Winkelier", officieel orgaan van de A. W. V. te Amsterdam, wijst er op hoe noodzakelijk een wetsontwerp tot wering van vestiging van buitenlanders is. Het publiceert de inhoud van de volgende circulaire, welke voor zich zelf spreekt: Deutsche Volksgenossen! Vielen deutschen Hausfrauen ist es unbe- kannt, dass er in Amsterdam-West ein deutsches Lebensmittelgeschaft gibt. welches auoh Sie gern beliefern möchte mit Kolonialwaren, aller Art, FeinkosT, deut schen Wurstwaren, Weinen, usw. Selbst die kleinsten Bestellungen sind wrllkoinmen. Prima Waren zu massigen Preisen. Sauberkeit und zuverlassige Be- dienung. Deutsche, kauft bei Deutschen! Mit deutschen Gruss, (volgt naam en adres)' Tegen een zoodanige propaganda zijn. naar het blad opmerkt, de scherpste maat regelen op hun plaats. In Nederland Nederlandsch! Kerkdieven Te Lent bi] Nijmegen werd 's morgens ontdekt, dat ongenoode gasten zich 's nachts toegang hebben verschaft tot het klooster, de bijzondere jongens- en meisjesschool en de r.k. kerk. De dieven zijn binnengedrongen door het verbreken van een ruit Zij forceerden een offerblok en namen den inhoud, welke echter zeer gering, was, mede. Vervolgens bezoch ten de inbrekers de sacristie, waar zij alle kasten doorzochten. Tenslotte werd door hen nog een bezoek gebracht aan het aangrenzen de klooster en de beide scholen, waar even eens alles overhoop gehaald en doorzocht werd. Ook hier was de buit gering. Door de politie wordt een uitgebreid on derzoek ingesteld. In den nacht van Zondag op Maandag is te Zeeland (N.-Br.) een kerkinbraak ge pleegd. 's Morgens ontdekte de koster dat de inbrekers door vernieling van een zijruit de r.-k. kerk waren binnengedrongen. Zij hebben getracht zich toegang tot de taber nakol te verschaffen, waar verschillende kostbare voonverpen zijn geborgen, wat hun niet gelukte. Twee offerblokkn werden opengebroken en geledigd. Rijks- en ge meentepolitie zijn op de hoogte gesteld, die in samenwerking met de marechaussee te Uden een onderzoek instelden. Volgens voetafdrukken, die gevonden werden, hebben de dieven zich naar de sacristie begeven en getracht, op zoek naar geld. kasten en laden te openen, wat echter mislukte. Van de inbrekers is nog geen spoor ge vonden. In de R.K kerk te Bocholtz werd op hee- terdaad betrapt bij het openbreken van een offerblok, W. H. uit Kerkrade. Aan de politie, die hem arresteerde, heeft H. bekend zich aan soortgelijke diefstallen te hebben schuldig gemaakt in Kerkrade, Heerlen. Lauradorp en andere plaatsen. H., die 21 jaar oud is, is naar ae gevange nis overgebracht. Ladelichter gesnapt Zijn jasje Te Roosendaal (N.-Br.) was op een avond in een winkel aan den Boulevard de lade gelicht. Den dader kon men niet ont dekken. Tot de winkel opnieuw bezoek kreeg. Op het belgerinkel was de winke lierster, die al dagen lang daartoe op haar qui vive was, direct naar voren gekomen en zag aanvankelijk niemand, doch na eenig rondkijken, ontdekte zij, verscholen achter de toonbank een vreemden jongen. Er ontstond een worsteling, waarbij de knaap met achterlating van zijn jas, toch wist te ontsnappen. Met deze jas kreeg de politie een aanwijzing in handen, welke leidde tot de arrestatie van den 17-jarigen R., die bij confrontatie met de winkelier ster dan ook als de dader werd herkend. De jongen, die verleden week nog pas we gens eenzelfde misdrijf uit voorloopige hechtenis was ontslagen, is opnieuw voor den Officier van Justitie te Breda geleid. GEVAARLIJKE VONDST Bij het rooien van een haag op een ter rein in de buurtschap „de Postel" te Some ren (N.Br.) werd een granaat gevonden met een looden omhulsel. Ze werd op het ge meentehuis gedeponeerd. Het gemeentebe stuur stelde zich in verbinding met de Hembrug. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Tegen middernacht heeft te Amster- d a m een ernstig ongeluk plaats gehad met doodelijken afloop op dc Stadhouderskade voor de Van Woustraat. Een meisje van 19 jaar zou daar van den vluchtheuvel den rijweg in de richting van de Van Wou- straai oversteken. Zij heeft daarbij niet goed uitgekeken of de weg vrij was. Nauwelijks had ze een paar passen gedaan of ze werd gegrepen door een auto. In stervenden toe stand werd zij vervoerd naar het Wilhel- minagasthuis, waar zij kort na aankomst overleed. MOORD OP EEN INLANDSCHE VROUW Twee Europeanen en een tuinjongen gearresteerd LAWANG, 19 Nov. (Aneta). Twee Europe anen (vader en stiefzoon), en een tuinjongen zijn gearresteerd, aamgezien zij beschuldigd worden van het in een put werpen van een vrouwelijke bediende, tengevolge waarvan zij is overleden. De stiefzoon en de tuinjon gen hebbem bekend. De vader ontkent of schoon de beuijzen voor zijn schuld over stelpend zijn. Het lijk van de vrouw is ter schouwing naar Soerabaja gezonden, DE MISDADEN TE OSS De officier van justitie bij de rechtbank LUCHTGEVECHT VAN GROOTE OMVANG Alle vliegmachines beschadigd Vijfduizend gewonden en dooden zouden er zijn De oorlogscorrespondent van het D. N. B. meldt uit Asmara: Het luchtgevecht tusschen Italiaan- sche bommenwerpers en vijandelijke strijdkrachten, dat Maandag werd ge leverd in het gebied tusschen Amba- ladsji en Antalo, wordt van militaire zijde de grootste luchtoperatie ge noemd sedert het begin van den oor log. Twee eskaders, bestaande uit twin tig vliegtuigen, merkten bij Boedzja, ten Zniden van Makallé, sterke Abes- sijnsche troepenafdeelingen op. Zij gin gen op geringer hoogte vliegen, ten einde de troepen beter te kunnen bombardeeren. Het kwam daarbij tot een verbitterd gevecht. De Abessijnen-hadden de hellingen be zet en vuurden van daar op de vliegtuigen. Ongeveer 7000 Abessijnen namen de Ita- liaansche toestellen onder vuur. Alle vlieg tuigen werden daarbij door de kogelregen min of meer ernstig beschadigd. In totaal zijn de vliegtuigen door meer dan honderd schoten getroffen. Niettemin zijn alle erin geslaagd de vuurlinie te ver laten. Een boord-mecano werd zeer ernstig ge wond door een schot in het been. Terwijl het vliegtuig van den minister van propaganda, graaf Ciano. den schoonzoon van Mussolini bij Makalle een noodlanding moest maken, werd een ander toestel bij de landing in Hausien ernstig beschadigd. Het aantal bij dit groote luchtbombarde ment gedoode Abessijnen moet zeer aan zienlijk zijn. Volgens een laatste, uit particuliere bron ontvangen bericht, zouden meer dan 5000 Abessijnsche soldaten zijn gedood of gewond. De sterkte der Abessijnsche troepen die het vuur op de Italiaansche vliegtuigen heb ben geopend, zou volgens deze bron niet 7000, doch 20.000 man hebben bedragen. Volgens de te Asmara ontvangen berich ten schijnt het vast te staan, dat Ras Kassa en Ras Seyoem voor de aankomst van maarschalk Badoglio, een groote actie zul len ondernemen. Ras Seyoem maakt omtrekkende beweging De ernstigste bedreiging sedert het begin van de oorlog Ras Seyoem, dc Abessijnsche aanvoerder aan het Noordelijk front, heeft, volgens be richt uit Asmara, een omtrekkende bewe ging gemaakt, waardoor hij de flank der Italianen bedreigt Verkenningsvliegtuigen konden de positie der Abessijnen vaststel len, in het Oosten van de streek van Tembien, ongeveer 20 mijl ten Noordwesten van Makallé en 10 tot 15 mijl ten Noorden van de rivier Takazze, waarlangs op het oogenblik de Italianen hun voorste linie in richten. Het leger van Ras Seyoem bevindt zich volgens de berichten in een berg achtige streek in een strategisch gun stige stelling. De sterkte van zijn troepen wordt ge schat op 30.000 man. Men gelooft dat dit leger van moderne wapenen is voorzien. De Italianen zijn hierdoor genoodzaakt hun front niet alleen naar het Zuiden toch ook naar bet Noordwesten te richten. Drie colonnes van het inboorlingen- leger zijn naar de bergen van Tambien opgerukt, om het hoofd te bieden aan de bedreiging van Ras Seyoem, welke wellicht de ernstigste is sedert het uit breken der vijandelijkheden. Intusschen moet Ras Kassa zich ten Zui den van de Italiaansche troepen bevinden. Zijn positie is nog niet vastgesteld. Italiaansch legerbericht Het 49ste Italiaansche legerbericht meldt dat het legercorps in Erithrea een actie is begonnen bij Tembien. De colonne heeft op 17 October te 12 uur de Abarobergpas bezet en zette de opmarsch voort in Oostelijk Tembien. In verband met deze actie aan het front heeft het tweede legercorps de streek van Nadir ten Noordwesten van Gheralta bezet, terwijl de zwarthemden Tsahama bezetten. De luchtstrijdkrachten hebben belangrijke vijandelijke colonnes die ten Zuiden van Boeia waren geconcentreerd, gebombardeerd. Gisteren hebben zich bij onze militaire leiders, aldus vervolgt het communique, stamhoofden en notabelen uit Dankali aan gemeld. Verschillende stamhoofden hebben zich onderworpen. Zij hebbem zich verbonden tot de bepalin gen van het op 1 Januari 1904 met Italië ge sloten verdrag. Bovendien hebben zij gevraagd' met de wapens te mogen deelnemen aan de opera ties tegen Addis Abeba. Italiaansche tegenslag in het Zuiden? Abessiniërs verdedigen zich heftig Van het front van Ogaden wordt gemeld: De tegenstand der Abessijners tusschen Daggaboer en Gorohei wordt steeds krachti ger. Kleine afdeelingen Abessijnsche krygers voeren snelle bewegingen uit langs de vleu gels der Italiaansche colonnes en bestoken deze des nachts. De Italiaansche verliezen, hoewel minder groot dan die der Abessijnen, zouden niette min aanzienlijk zijn. Velen zijn door lansste ken gewond. De Abessijnen zijn nog steeds het bezit van Daggaboer. Zij zullen Dsjidsjiga, dat de verbindingen met Britsch Somaliland, van waar zij hun wapens ontvangen, beheerscht, tot het uiterste verdedigen. Rond Dsjidsjiga zijn 120.000 man geconcentreerd, terwijl de Italianen slechts 50.000 man in Ogaden zou den hebben. De zware regens komen de Abessijnen bij de verdediging van Ogaden goed te pas. Geen collectief antwoord op Italiaansche nota De Times meldt, in een vermoedelijk van hooger hand geinspireerde mededeeling, dat men thans gelooft dat geen gemeenschappe lijk antwoord van de aan de sanctiemaatre gelen deelnemende landen op de Italiaan sche protestnota zal worden gegeven. Veeleer zouden de verschillende antwoor den van gelijken inhoud aan de Italiaansche regeering worden overhandigd. Ibn Saoed levert geenkameelen meer aan Italië Evenals de ïman v. Yemen heeft thans ook Ibn Saoed besloten de neutraliteit in het ge schil tusschem Italië en Abessinië strikt te bewaren. Hij weigert daarom kameel en en schapen aan de Italianen te leveren ondanks het feit, dat hem zeer hooge prijzen worden geboden. Grensincident in Britsch-Somaliland Volgens een Reuterbericht uit Bcrbera in Britsch Somaliland is daar bericht ontvan gen van een grensincident. Eenige Italiaansche inheemsche ongere gelde soldaten zouden volgens dit bericht, drie dorpen hebben aangevallen van stam men die in Britsch Somaliland leven. Drie leden der stammen zijn gedood. Men gelooft, dat men hier te doen heeft met een poging vee te rooven. Het Reuterbericht voegt eraan toe, dat het incident van weinig belang moet worden genoemd. >est behandeld zonderen en—alleen inwrijven met WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 Luchtgevecht in Abessynië. Vele Italiaan- schc vliegtuigen beschadigd; vele Abcssijn* sche dooden, 1 Blz. 2 Bij de Takaze en haar zijrivier ilai Ven hebben gevechten plaats gehad, waarbij Abessijnsche afdeelingen zouden zijn terug geworpen. i Bas Seyoem bevindt zich met 20.000 man op de hoogvlakte van Tembien, ten N.O. der Takaze. Hij zal deze positie tot allen prijs, verdedigen. i Dagaboer is opnieuw door de Italianen gebombardeerd .die van Gorahei een opera tiebasis schijnen te maken. De Italiaansche opmarsch heeft blijkbaar met moeilijkheden te kampen. Blz. 3 De wedstrijd EuweAljechin vanuit bio- rhythmiscli oogpunt bezien. Blz. 5 Pro Rege adresseert aan den Minister van Defensie over ongewenschte practijken in het leger. Blz. 8 De daders van de roofoverval te Enschede, zijn gearresteerd. Bij een auto-ongeluk bij Renswoude is 'één. persoon gedood en één ernstig gewond Ernstige autobotsing nabij Woudenberg. Octrooibureau Bartels behandelt octrooi zaken, deponeert handelsmerken, Dessins. Gebrauchsmuster etc. in alle landen. Bezui- denhout 43. Den Haag. Telef. 720011—720012. Economie en Financiën Goudinvoer in Duitschland Worden er geheime reserves gevormd? De A. E. et F. maakt enkele opmerkingen; over den Duitschen invoer van goud, welke den laatsten tijd vragen heeft doen njzen, die tot nog toe niet werden beantwoord. Uit de officieele statistieken blijkt, dat in October aan goud en zilver in Duitschland voor 29.3 mill, mark werd ingevoerd en 2.7 mill, mark uitgevoerd en in de eerste 10 maanden van 1935 onderscli. 131.5 mill, mark en 36 mill, mark, zoodat er een invocr- overschot ontstond van 95.5 mill. mark. In! October is de goudvoorraad der Rijksbank* behalve het depot in het buitenland, slechts toegenomen van 65.39 mill, mark tot 66.73 mill, mark en gedurende de eerste tien maanden slechts van 57.89 mill, mark tot 66.76 mill. mark. Het genoemde blad vestigt er de aandacht op, dat zelfs, indien men m aanmerking neemt, dat ook zilver daaronder is begre pen en de Rijksbank kleine hoeveelheden goud verkoopt voor industrieele doeleinden, er een onverklaarbaar verschil overblijft. Zou, zoo vraagt het blad, dit inderdaad een onloochenbaar bewijs vormen van een ge heime goudreserve, die Duitschland vormt en waarover men zooveel heeft gesproken, Eenige maanden geleden heeft men te Lon den die reeds op een half milliard pd sterk geraamd, welk bedrag blijkbaar te hoog 13 Toch is het opmerkelijk, dat devie zen ter beschikking komen tot inkoop van obligaties, Duitsch kapitaal be langrijk deelneemt in de nieuwe bauxiet-mij in Hongarije en register- marken worden opgekocht tegen zeer lage koersen, ofschoon loopende schul den niet worden betaald wegens schaarschte aan deviezen. Na de devaluatie in België Kosten van levensonderhoud met 10 gestegen In de periode van 15 September tot 13 October is het Belgischo .ndexci.tler van de kosten van levensonderhoud freetejrer» met 14 punten (v. m. S). hetgeen slnde de devaluatie van den Pe'-sp een verhoo. g-tng beteekent van G3 pjfit-n, overeen komende met 10 pet. aldus de Nefl, ..Handelsberlch- belangrijlci Opmerking verdient eohtei consul-generaal te Brussel 1 ten", dat verschillende der artikelen van eerste levensbehoefte zienlijk grrootere prijsstijging tifbbcn onder daan. zooals bijv. het geval Is met brood, be ter. varkensvleesch. eieren, rijst, reuzel. t5e- halve in seizoensinvloeden vindt de ve: hoo ging van het Indexcijfer per 15 October n-ode haar oorzaak in J Intusschen heeft de Ee.gische regeer rf» naatregelen getroffen teneinde etn te groote rljsstijging tegen te gaan. r,oo ls de jootln- ttldelijke opheffing den slachtaccljiü

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1