ItHruwr jtVi stsrlj t(ümirnnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 15e Jaargang DE BEGROOTING VAN NEDERL.-INDIE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat .123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox'20 Postgiro 58936 NO. 5632 MAANDAG 18 NOVEMBER 1935 gfobertrntiepripttt: Van I tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.22'/i Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.171/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 1 bureau V wordt berekend0.10 VLOT EN GUNSTIG VERLOOP De algcmecne beschouwingen over de I Staatsbegrooting zijn ditmaal wel zeer vlot yerloopen. Dat moest ook wel, zal de ervarene in parlementaire discussies zeggen, want. al is een kwestie nog zoo belangrijk, in een ge- j zeischap van vcrstandigen kan men er niet drie keer achtereen over debatteercn. Wél zei Minister Colijn bij een vorige ge legenheid: de t. ij d is veler boste vriend: want de tijd leert bedachtzaamheid en geeft ervaring. Hier komen we tot de tweede oorzaak, Waarom het debat thans zoo vlot verliep Men kan de schuldvraag geheel onbe sproken laten en nochtans constatceren, dat de laatste kabinetscrisis oorzaak geweest is van veel fiDancieele narigheid en een zware druk heeft gelegd op het bedrijfsleven. Do verhoogde rente, welke thans weer bijna overwonnen ls, was een wrange vrucht van politiek beleid. Het kan daarom niet verwonderen, dal de leiders der groote partijen, door de on- dervinding geleerd, thans niets wilden ris- keeren. Zij begrepen, dat scherpgestelde en I fijn-uitgesponnen critiek, waardoor het be staan van het kabinet-Colijn in gevaar zou kunnen komen, onmiddellijk ernstige finan- cieele reacties te voorschijn zou roepen; cn dat wenschten zij niet andermaal voor hun verantwoording te nemen. Men moet niet meenen, dat het met name tusschen de Roornsch-Ratholiekc Staats partij en hel Kabinet thans alles pays en vrede is; men mag slechts meer voorzichtig politiek beleid constatceren. Maar dit waar- I deerend, is de houding van Mr. Teulings, den nieuwen financieelen specialiteit in de grootste Kamerfractie zoo onbegrijpelijk. Hij zal dit, wat de zakelijke inhoud van zijn redevoering betreft, zelf moeten inzien, wanneer hij zich afvraagt, waarom de een hem een voorstander van devaluatie noemt en de Haagsche briefschrijver in de Tij d j zich haastte te betoogen, dat Mr. Teulings niets van devaluatie moest hebben. Maar erger is het, wanneer hij op de po- litieke indruk let. j Van het naamloos blad „De Vaderland- sche Schobber", volgekladderd met name loos veel verdachtmakingen, ontvingen we thans uit Brussel het derde nummer. Een der artikelen in dit blad draagt als op- schrift „Bravo Teulings!" en de rede van dezen afgevaardigde wordt in dit artikel i geparafraseerd op een wijze, welke den spreker zal doen blozen. De „Schobber", die het epitheton „Vader- landsche" wel uit zijn blazoen kan schuren suggereert de lezers, dat Mr Teulings Colijn voorstelde als „de doodgraver van hetgeen eeuwen van Nederlandsche werkzaamheid, spaarzin en ondernemerslust hebben opgc- i bouwd" en komt, de climax van beschul digingen voortzettend, tot de conclusie, dat de roomsche spreker „het rechtvaardig loon en de rechtvaardige prijs niet met schande en schade aan de willekeur van een noodlottig demagoog als minister Colijn" wenscht op te offeren. Ziedaar de noodlottige en niet door Mr. Teulings Bedoelde consekwentie van een i" redevoering, waarbij de spreker met de i lichtzinnigheid van een mug om de lok kende kaars der devaluatie fladderde. De algemeene beschouwingen hadden ge lukkig een vlot en gunstig verloop de geldmarkt wijst het uit maar dit was het geval ondanks het bedenkelijke optreden van enkele kamerleden. De Paleis voor Volksvlijtzaak Ex-directeur en ex-commissaris resp. veroordeeld tot 2Va 1 Jaar en maanden De Amsterdamsche reohtbalnk wees vonnis in de geruchtmakende strafzaak tegen den ex-directeur en den oud-commissaris van het Paleis voor Volksvlijt, die terecht heb ben gestaan wegens ernstige malversaties. De rechtbank veroordeelde den ex-direc teur L. M. tot een gevangenisstraf voor den tijd van twee en een half jaar wegens het publiceeren van een onware balans en winst en verliesrekening tweemaal gepleegd cn verduistering in dienstbetrekking, meer- malen gepleegd. De ex-commissaris J. PI. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf vain een jaar en negen maanden, wegens medeplegen van verduistering in dienstbetrekking tweemaal gepleegd en behulpzaam zijn bij verduiste ring meermalen gepleegd. De officier van justitie mr. van Arkel had tegen den ex-directeur M. drie jaar geëischt cn tegen den ex-commissaris twee jaar met aftrek van de helft van den tijd in voorar rest doorgebracht. OPDRACHT VOOR WERT CONRAD De Werf Conrad te Haarlem heeft van de N. V. Exploratie Mij. Beng- kalis, te 's-Graven'hage opdracht gekre gen voor den bouw van een goudbagger molen. Deze zal c.a. 2 millioen kubieke meter grond per jaar kunnen verwerken, en zal in bedrijf worden gesteld op de goud concessies vai) genoemde Mij. op Sumatra De Werf Conrad heeft de bestelling ge kregen na hevige concurrentie met Enge land en Amerika. De molen zal worden gebouwd in de ge combineerde bedrijven van Werf Conrad en Stork te Haarlem. VERSTERKING VAN DE LUCHTMACHT Aankoop van tweemotorige gevechtsvliegtuigen Hooge gevechtswaarde Naar de TeL verneemt, zal, behou dens goedkeuring van den Minister van Defensie, den Fokkerfabrieken de levering worden opgedragen van twee motorige gevechtsvliegtuigen voor ten minste vier personen. De kosten worden begroot op circa f 110.000 per toestel. Het project is door Fokker destijds op de Parijsche tentoon stelling geëxposeerd. De bewapening zal bestaan uit drie mitrailleurs, waaronder een zware mitrailleur, een soort klein ka non en voorts een inrichting voor het. transport van 10 tijdbommen van elk 25 K.G. De maximale snelheid zal 400 K.M. per uur moeten bedragen. De gevechtswaarde van dit soort ge vechtsvliegtuigen wordt in het buitenland hoog aangeslagen. Men kan het voor ver schillende doeleinden gebruiken. Daar het zelfstandig kan optreden en zich alleen kan verdedigen is het geschikt als strate gische verkenner, als bombardeer-vliegtuig cn kan samenwerken met de jager-vlieg tuigen. De constructie is zoodanig, dat het vliegtuig naar alle kanten kan vuren, naar boven en beneden, naar achteren en voren. Het is dan ook een zeer veelzijdig type. Men verwacht dat de eerste machine over een half jaar gereed kan zijn. Het feit, dat de bestelling aan de Fokkerfabrieken zal worden opgedragen, wil, naar men van bevoegde zijde mededeelde, niet zeggen dat men de andere Nederlandsche construc teurs wil passeeren. Men verwacht dat als de centralisatie van de Nederlandsche vlieg tuig-industrie gereed zal zijn, het weinig verschil verder zal uitmaken door wie zc gemaakt worden. DE AMBULANCE NAAR ABESSINIE Het vertrek vastgesteld op 3 Dec. a.s. per m.s. Kota Radja Wat er benoodlgd is. Het Hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis deelt het volgende mede: Thans is besloten, dat de door het Ne derlandsche Roode Kruis uitgeruste Ne- derlandsche AmbulLance voor Abessi- nië met het m.s. Kota Radja van de Rotterdamsche Lloyd, welk schip de Rotterdamsohe haven op 3 December a.s. zal verlaten, naar Abessinië zal vertrekken. Daar genoemd schip eerst een drietal dagen in Antwerpen zal ver blijven, vertrekt de Ambulance-uitrus ting uit Rotterdam en zal 't Ambulan ce-personeel te Antwerpen aan boord De ontscheping zal, na ongeveer 14 dagen, te Djiboetl plaats vinden, welke havenplaats door de Kota Radja extra zal worden aangedaan. Het ambulance personeel zal waarschijnlijk het Kerst feest te Addis Abeba herdenken en van daar de aangewezen plaats betrekken. Behoefte aan goede lectuur Tenslotte wenscht het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis er op le wijzen, dat het Ambulance-personeel voor zoover tijd en gelegenheid hiervoor bestaat behoefte heeft aan goede lectuur. Indien men daarvoor boeken zou willen afstaan, dan worden deze in de komende week dankbaar aanvaard aan zijn adres, Prin- sessegracht 27, te 's-Gravenhage, onder hot motto „Lectuur Ambulance-Personeel" Een gift nit Curasao Met de laatste mail ontving het Hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis uit Curagao bericht, dat door een oproep in de „Beurs- en Nieuwsberichten" voorloopig een bedrag van ongeveer f3.800 is ontvangen voor de uitzending van de Nederlandsche Ambulance naar Abessinie DE TEELTBEPERKING Blijft gehandhaafd Het ligt in de bedoeling, ook voor 't oogstjaar 1936 de beperking van de tarweteelt tot 1/3 van het bouwland te handhaven. De teelt van de andere akkerbouwgewassen, welke het vorige jaar onbeperkt was, zal niet worden beperkt; alleen zaïl nader worden na gegaan, hoe de afzet van erwten ver loopt, waarna eventueel een beper king hiervoor zal worden vastgesteld. Voor de consumptieaardappelen zal hef maximum uit te poten oppervlak bepaald blijven op 100.000 II.A., terwijl ook in de oppervlakten, welke voor de teelt van vlas, cichorei en suikerbieten zijn toegestaan, geen wijziging zal worden gebracht. Een steunregeling voor de teelt van spi nazie en radijszaad is in voorbereiding. Het oppervlak te steunen fabrieksaard appelen zal, wegens de groote voorraden aardappelmeefl, moeten worden verminderd tot 20.000 H.A., tenzij zeer bijzondere om standigheden mochten optreden, tengevolge waarvan deze inkrimping in mindere male noodzakelijk wordt. De landbouwers zullen evenwel goed doen, zich op het genoemde oppervlak in te stellen. GERAAMD TEKORT VOOR 1936/46.632.085 (v. j. 49.988.000) De middelen hebben hun dalende beweging hervat Het „Dekkingsplan" Bij de Tweede Kamer is ingediend de ontwerp-begrooting van Ned.-Indië voor 1936. De nitgaven worden geraamd op f478.680.518, de ontvangsten: f432.048.433 zoodat het tekort bedraagt f 46.632.085. Vergeleken met de raming van 1935 ver toont het tekort over 1936 een vermin dering met rond 13.356.000. De geringe verbetering van de buigetaire positie is geheel te wijten aan een verdere daling van de zuivere gewone uitgaven, die f 7284.000 lager konden worden ge raamd, waartegenover de ontvangst raming f 4.028.000 bij de begrooting voor 1935 ten achter blijft. De buitengewone dienst voor 1936 ver toont een nadeelig saldo van f 195.000 tegen over een geraamd voordeelig saldo van f 12.100.000 in 1935. Hiertoe heeft o.m. bij gedragen de verwachting, dat de aanhou dende vermindering van de uitstaande voor schotten bij den Pandhuisdienst (voor 1935 nog geraamd op f4 millioen) in 1936 plaats zal maken voor een .vermeerdering van f 2.467.000. Bestendiging van crisisheffingen Bij de middelenraming voor 1936 is reke ning gehouden met de bestendiging van de volgende crisisfheffingen: 50 opcenten op de inkomstenbelasting; 100 opcenten op de ven nootschapsbelasting; 50 opcenten op de in voerrechten. Voorts is gerekend op een "veiiïooging van den bieraccijns van f5 tot f6 per H.L. met handhaving van de daarboven geheven 5ö opcenten. Een daartoe strek kende aanvullingsbegrooting voor 1935 wordt afzonderlijk voorgebracht. Over het geheel genomen wijkt het beela van 's lands financieelen toestand niet veel af van dat in de beide voorgaande jaren. Aangezien voor schuldaflossing in 1936 f21.1 millioen noodig zal zijn, moet het te kort met f25.5 millioen verminderd worden om te kunnen voldoen aan den dringenden eisöh, dat aan de voortdurende toeneming der Indische schuld paal cn perk worde gesteld. Nieuwe maatregelen Te dien einde werden bij den Volksraad de volgende maatregelen aangekondigd, waarvan de eerste het Indische Staatsblad reeds heeft bereikt: A. Middelenversterkïng. Economisch-technologisch Instituut voor Overijsel Te Zwolle ls Zaterdag geinstalleerd de Raad van Beheer van 't Economisch- Technologisch Instituut voor Overijssel. De installatierede werd uitgesproken door Minister Dr. Ir. H. C. J. H. Gelissen. Begrooting Landbouwcrisisfonds Naar wij vernemen heeft de begrooting van het Landbouwcrisisfonds het Departe ment van Landbouw en Vissoherij verlaten en kan de indiening bij de Staten-Generaal binnen korten tijd worden tegemoet gezien. De Burgemeester van Oegstgeest Op Donderdag 28 November hoopt de heer A. J. v. Gerrevink, burgemeester van Oegstgeest. zijn zilveren ambtsjubileum te herdenken. De jubilaris werd 6 Juli 1S78 te Deventer geboren en genoot zijn opleiding voor de gemeente-administratie aan de secretarieën te Bathmen en te Epe van 1900 tot 1902. In Januari 1902 trad hij op als le ambtenaar Ier secretarie te Epe en in December 1902 in gelijke betrekking ter secretarie te Dalf- sen. Van 1902 tot 1910 was hij gemeente secretaris van Dalfson om 28 November van laatstgenoemd jaar te worden geïnstalleerd als burgemeester van Oldemarkt. Tot Maart 1930 13 oe jubilaris burgemeester van Olde markt geweest, om daarna als burgemeester van Oegstgeest op te treden. In Overijsel heeft de heer v. Gerrevink vele jaren een vooraanstaande plaats inge nomen. Hij was bestuurslid van de Over- ijselsche Landbouw-Onderlinge, lid van de Gew. Landstorm-commissie Verband Vollen- hove, bestuurslid van de Kamerkring Zwolle der Chr. Hist. Unie; Commissaris der N.V. Waterleiding Mij. Noord- en N.O. Overijsel; lid van de commissie-Kan tot voorbereiding van een ontwerp van wet tot wijziging der Gemeentewet. Gedurende het burgemeesterschap van den heer Gerrevink in Oldemarkt kwam de electrificatie in de gemeente tot stand en besloot de Raad tot aansluiting aan de Drinkwaterleiding „Noord-Overijsel". De heer Gerrevink heeft de partieele bemaling van het Waterschap Vollenhove voor zoover dit in zijn vermogen lag, bevorderd en in ver band hiermede ook tenzeerste de belangen 2. Heffing aardolie-industrie van voor bin nen landsch gebruik bestemde producten f5.000.000. Totaal f 10.850.000. B. Uitga ven vermindering. 1. Verschillende maatregelen betreffende de salarissen en loonen, in hoofdzaak neer komende op een consekwente aanpassing daarvan aan do beginselen van de „Her ziene Bezoldigingsregeling Burgerl. Lands dienaren 1034" f 10.000.000. 2. Verdere kwalitatieve herziening der per soneelsformaties f 600.000. Totaal f12.600.000. De bovenvermelde maatregelen zouden volgens de aanvankelijke raming der Indi sche, regeering jusit voldoende kunnen op leveren om het benoodigd bedrag van f 25.6 millioen te vinden. Latere ramingen wezen echter uit, dat aan dit bedrag nog rond f 4 millioen zal ontbreken. De Minister meent even wel, dat in dit bedrag kan worden be rust, gelet op de heerschcndc onzeker heid op internationaal gebied, waardoor de begrootingscijfers toch al weinig hou vast bieden. De toestand nog steeds zeer zorgvol Uit de cijfers blijkt intusschen, dat de financieele toestand van Ned.-Indië nog steeds de uiterste zorg vereischt Na de lichte vleug van verbetering, die het jaar 1934 te zien gaf, met een klein accres h%t eerste na vele jaren van f7 millioen, hebben de middelen hun da lende beweging zij 't in langzamer tempo hervat. Ondanks de invoering van de nieuwe loonbelasting zullen de ontvangsten in het loopend jaar vermoedelijk f6.5 millioen bij de opbrengst van 1934 achterblijven, terwijl de raming voor 1936 eveneens lager moest worden gesteld. De voortgaande daling van de uitgaven wordt daardoor gedeeltelijk van haar ef fect beroofd, terwijl anderzijds de bezuini ging sterk geremdm wordt door een onvermij delijke stijging van den po6t pensioenen en wachtgelden voor 1936 ruim f4 millioen hooger geraamd en door de gevolgen voor den leeningsdienst van den zeer hoogen rentevoet, waartegen de vlottende schuld thans nog slechts plaatsing kan vinden Indien geen verbetering in den algemee- nen toestand intreedt, zal het daarom groo te inspanning vergen om den eersten mijl paal op den weg naar een sluitende bcgroo- ting in 1936 te bereiken en niet minder om zich daar te handhaven. Uit een overzicht van het verloop der In dische schuld gedurende de crisis, blijkt, dat de schuld sedert 1 Jan. 1929 toenam met rond f500.000.000 of 50 pet van 't vóór de crisis uitstaand bedrag. A. J, v. Gerrevink van de werklooze arbeiders in de gemeente. De heer v. Gerervink is secretaris van de Vereen, van Chr. Hist, leden van gemeente besturen, lid van de commissie van redactie van het orgaan dier vereeniging cn mede werker aan het officieel orgaan van de Vereen, van Ned. Gemeenten. Er heeft zich een huldigingscommissie te Oegstgeest gevormd teneinde den jubilaris op zijn gedenkdag te huldigen. Daarin heb ben een zestal inwoners van Oegstgeest zit ting genomen. De nieuwe stroomlijn-locomotief Nog voor Kerstmis in dienst? Naar gemeld wordt, is men met de aan kleeding van de nieuwe stroomlijn-locomo tief voor onze spoorwegen thans zoover ge vorderd, dat zij over zes weken klaar zal zijn. Omstreeks Kerstmis zal zij dus te voorschijn komen. Zooals bekend is, vindt de bekleeding plaats in de werkplaatsen te Tilburg. De machine zal, na eenige proef ritten, die waarschijnlijk op het traject Til- burg-Vlissingen gehouden zullen worden, in den sneltreindienst worden ingelascht HOOGLEERAARS- BENOEMING AAN DE V. U. Dr. D. Nauta opvolger van Prof. Dr. H. H. Kuyper 4 Heden is benoemd tot gewoon hoog leeraar in de theologische faculteit der Vrije Universiteit D r. D. Nauta, predikant der Geref. Kerk van _Wou- brugge, Dr. Doede Nauta werd 11 April 1898 te Ferwerd (Fr.) geboren als zoon van den tcgenwoordigen burgemeester T. Nauta, toentertijd gem.-secretaris van Ferwerdera- Dc nieuwe hoogleeraar studeerde aan de V.U. en werd in 1922 candidaat in de theo- •Van 1 Sept. 1922 tot 31 Mei 1926 is Dr. Nauta hulpprediker geweest te Alphen a. d. Rijn. Van 12 Juni 1927 tot heden is Dr. Nauta predikant bij de Geref. Kerk van Woubrugge. Van Dr. Nauta's lijvige dissertatie over Samuël Maresius (ruim 600 bladzijden) ge tuigde een onzer medewerkers in een be spreking op de pagina „Van Boeken en Geschriften": „Deze jongste wetenschappe lijke vrucht uit den kring der V.U., uitge breid tot een nauwkeurig historisch onder zoek, waaraan blijkbaar geen moeiten en kosten gespaard zijn, komt ons voor bij zondere betcekcnis te hebben in de rij van de studiën, die in den loop der jaren dien kant zijn verschenen." Arbeid door vreemdelingen Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het voorloopig ver slag over het ontwerp tot wijziging van de wet van 16 Mei 1934 tot regeling van verrichten van arbeid door vreemdelingen. Op de vragen, welke de gevolgen van deze wetswijziging zullen zijn, voor personen, die sinds jaar en dag in ons land werkzaam zijn, luidt het antwoord: vermoedelijk geen. Gedacht wordt aan een vergoeding, door de werkgevers te betalen van f2 voor een vergunning en van fl voor elke verlenging daarvan. Tot nu toe zijn 37.771 vergunningen ver leend en op 1S12 aanvragen is afwijzend beschikt, terwijl vóór de beslissing in 592 gevallen de aanvrage is ingetrokken. In 509 gevallen is verlenging eener verleende vergunning geweigerd. Voorts is in duizen den gevallen verlenging niet gevraagd. Het afzonderlijke wetsontwerp, strek kende om zelfstandige vestiging van buitenlanders te kunnen tegengaan, is in. een vergevorderd stadium van voorbe reiding. Het dreigend conflict in de sigarenindustrie Te Nijmegen is een bijzonder congres ge houden van den Ned. R.K. Tabaksbewerkers- bond in verband met het dreigend conflict in de sigarenindustrie. Na langdurige be raadslaging, waaraan door afgevaardigden uit het geheele land werd deelgenomen, is de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen: „De Nederlandsche R.K. Tabaksbewerkers- bond, besprekende de arbitrale uitspraak 1935 voor de sigarenindustrie en de in de conferentie van 8 November aan beide pa troonsorganisaties gedane concessies, draagt het hoofdbestuur op, voor aleer een defini tief besluit te nemen, zeer ernstig te trach ten op den kortst mogelijken termijn, liefst Maandag (vandaag) nog een conferentie met beide patroonsorganisaties te verkrij gen teneinde de patroons van het onmoge lijke van een loonsverlaging te overtuigen, en besluit in een zoo spoedig mogelijk te houden congres een beslissing le nemen". Het dreigend conflict in de cartonindustrie Het bemiddelingsvoorstel aanvaard De werknemer? in de kartonindustrie heb ben te Oude Pekela vergaderd en besloten het bemiddelingsvoorstel van den Rijksbemidde laar Bloemers, dat inhoudt de verlenging van de bestaande contracten tot 1 Mei 1936 en nadere bespreking van het nieuwe contract in Februari a.s te aanvaarden. Ook de werkge vers hebben het voor&el aanvaard. GELDLEENING UTRECHT Bij Kon. Besluit is met vernietiging Van het betreffende besluit van Ged. Staten van Utrecht, waarbij goedkeuring was onthou den, alsnog goedkeuring verleend aan het besluit van den Raad der gemeente Utrecht van 26 November 1934 tot waarborging van de geldileening van f 455.800 door de Bouw- vereeniging „Het Nieuwe Woonhuis" aan te gaan met de Alg. Friesche Levensverze kering-Mij te Leeuwarden. Ernstig auto-ongeval Drie inzittenden gewond By Heerlen is op den Schaeaber- gerweg tei hoogte van Klooster Kool- hoz een auto wegens een defect aan de stuurinrichting tegen een boom gere den en geheel vernield. De inzittenden, P. uit Waubach, met vrouw en dochter liepen ernstige verwondingen op en syn, nadat de eerste hulp was verleend -naar het -^t. jcvefziakenhris vervoerd, VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert Blz. 1 1 Het vertrek van de Nederlandsche ambw- lance voor Abessynië is bepaald op 3 Dec Installatie van de Baad van Beheer van het Economisch-Technologisch Instituut in Overijsel, t Blz. 2 - r I Volgens berichten uit Addis Abeba hebbert de Italianen in het noorden geen nicuwA vorderingen gemaakt. Vit Dsjiboeti wordt gemeld, dat bij, Taboena een Italiaansche aanval is afgesla gen, waarbij de Italianen groote verliezen zouden hebben geleden Blz. 5 De nationale parken in Utah en Arizona* Reisindrukken van Dr F. Reitsma. XII* Blz. 9 Brandende vraagstukken van deze lijd II Naar aanleiding van Prof. Huizinga's boekt door Dr J. Karsemeyer. 4 Blz. 10 Vergadering van liet Gewest Holland valt het Chr. Gymnastiek Verbond. Euwe heeft de twintigste schaakpartij van Aljechin gewonnen* EEN ZWARTE DAG OP VERKEERSGEBIED Drie dooden en vele gewonden Het is Zaterdag voor Ametredam pn verkeersgebied een zware dag geweest. Op de Stadhouderskade by de Eerste vaif in de 31-Aarige wielrydster mej, *7 D., wonende Eerste van der Helst- straat door een auto overreden. Zij werd zoo zwaar gewond, dat zy kort na aankomst ip n v. "Ziekenhuis is overleden. Mej, D. had geen voorrang gegeven, zoodat een botsing onvermijdelijk was. De bestuurden schrok zoo, dat hij uit zijn auto sprong en wegvluchtte. De Geneeskundige Dienst ver voerde het slachtoffer naar het Tesselschade- Ziekenhuis. Omstreeks kwart voor vier had op den Ovefl toom, hoek Stadhouderskade een tweede onge luk plaatE. Een 47-jarige wielrijder, woonach tig te Amsterdam kwam van de Nassau- ka de af en wilde het Leidsche Boschje oprij den. Juist op dat oogenblik kwam een motor wagen van lijn 6 het Leidsche Boschje afrij den in de richting van den Overtoom. De wiel ryder kwam met vrij groote snelheid met de tram in botsing. Hy werd tegen de straat ge slingerd en kwam met het hoofd op de tram rails terechk. Zeer ernstig gewond is Kyj naar het Wilhelmina-Gasthuis overgebracht, waar hy enkele oogenblikken later is over- Te zes uur is op de Nassaukade by het Vart Oldenbarneveldtplein de 27-jarige mej. J. T. uit Amsterdam door een auto overreden. Zn werd zoo ernstig gewond, dat zy spoedig daan na overleed. Het meisje was zonder een tee- ken te geven naar links op de fiets, midden op den ry weg gereden. Vlak achter haar reed een auto, die ntec meer kon stoppen. In de Fannius Scholtenstraat hoek De Wit- tenkade is een 61-;-arige vrouw door een auto aangereden. Met een bekkenfractuur is zij opgenomen en naar een der ziekenhuizen vervoerd. In de Jan Evertsenstraat lioek Mar- co. P?.lostraat is een 9-jarig meisje door een wielryder aangereden. Met een onderbeen fractuur is zy opgenomen. Op den Ringdyk is een 93-jarige man door spelende kinderen omver geloopen. De oude man kwam hierbij"1 zoo ongelukkig te vallen dat hij een been brak De grijsaard is naar het O. L. Vrouwe-Gast- huis vervoerd. Doodelijfê tramongelulc te Den Haag Zondagavond te ongeveer 7 uur heeft te D en Haagop den hoek van de Elandstraat en de Waldeck Pyr- montkade een ernstig ongeluk plaats had, dat aan een 55-jarigen voetgan ger het leven heeft gekost. De 55-jarige heer B. G., uit de Perponcher- straat geraakte oo dat moment, door tot nu toe niet verklaarde oorzaak, onder een mo torwagen van lijn 10. De man werd op slag gedood. Het lijk is overgebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. Do politie stelt een onderzoek ln naar de oorzaak van het gebeurde; INBREKER GEARRESTEERD In verband met den verleden week Zondag gepleegden diefskal met inbraak in de woning van de familie K. aan de Van Lennepkadc, waarbij ijzeren" geldkistje, bevattende ee'n aantal bankbiljetten van tien gulden, alsme de waardevolle papieren, effecten en andere stukken, werd ontvreemd, is door de recher che gearresteerd de schildersknecht W. G. en diens 15-jarige broer L. J. G. beiden alhier. De eerste legde een volledige bekentenis af. Het geldkistje werd in het Almelosche Ka- naai teruggevonden. W. G. is ter beschikking van de Justitie gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1