G£Ë IN NOORD EN ZUID VERWOEDE GEVECHTEN Aiün acfdemttkyfatitegA ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland EUROPA STAAT OP HET KEERPUNT ZAL HET OORLOG ZIJN OF VREDE? De Groote Fascistische Raad overlegt (Van onzen specialen correspondent) ROME, Vrijdagavond 15 November. Italië staat thans gereed voor het nemen van belangrijke besluiten, nu de Engel- sche verkiezingen achter den rug zijn. De vraagstukken, waarmede men zich te Rome bezig houdt, reiken veel verder, dan de directe Abessijnsche kwestie. De regeering werkt aan den eenen kant vele plannen uit voor een mogelijk conflict met geheel Europa en houdt zich tege lijkertijd bezig met plannen voor Euro pees che samenwerking, omdat men weet, voor geen andere keuze dan deze twee uitersten te staan. Het meerendeel der uitgewerkte plannen heeft de bedoeling in beide alternatieven te voorzien. Rome weet, dat complicaties in Europa de economische ineenstorting van Italië zullen beteekenen, maar de regeering, de gewapende macht en het Italiaansche volk worden in gereedheid gebracht en uitgerust om een wanhopigen strijd te voeren als geen andere uitweg overblijft. De overtui ging heerscht, dat het uitbreken van een ca tastrophe niet aan Italië, maar aan der onder den druk van een sterke mogendheid werkende Volkenbond te wijten zal zijn. Terwijl dus aan den eenen kant het drei gen der naderende sancties (de achttiende November komt steeds dichter bij) ■weerstandsmaatregelen bespoedigt en Italiaansche volk in oorlogszuchtige opwin ding brengt, hebben anderzijds de diploma tieke onderhandelingen der afgeloopen maanden gediend om de regeering voor te bereiden op de mogelijkheid van een vrede, waarbij eer en andere gevoelens worden be vredigd, om van een herleving van den Vol kenbond, waarin ook Duitschland vertegen woordigd zou zijn, maar niet te spreken. Deze tweeledige positie, die de mogelijk heid van oorlogscomplicaties, evenals een mogelijke vredelievende samenwerking om vat zal morgenavond worden besproken in een speciaal daartoe belegde middernachtzit ting van den Grooten Fascistischen Raad, onder voorzitterschap van Mussolini. De bij eenkomst zal plaats vinden in het Palazzo Venezia. De banieren van de fascistische partij zullen het balcon versieren. Elke poli tieke, militaire en economische figuur, die een belangrijke positie inneemt, is in den raad vertegenwoordigd, waarbij nog komen de speciaal aangestelde deskundigen. Grandi, de Italiaansche gezant te Londen, 5s voor deze bijeenkomst naar Rome over gekomen. De raad is slechts een adviseerend lichaam, maar wat de raad vandaag denkt, wordt morgen door de regeering uitgevoerd. De raad zal de volgende punten be spreken: Ten opzichte van complicaties in Europa: *1. maatregelen om weerstand te bieden aan de pp Italië toe te passen financieele en economische sancties. 2. voorstellen betreffende economische tegenmaatregelen, toe te passen op lan den, die de "sanctiës ondersteunen. 3. permanente bezuiniging binnenslands om eventueel tot economisch herstel in staat te zijn. 4. Het overbrengen van opdrachten naar landen, die de sancties niet ondersteu nen, ten behoeve van den invoer van voor den oorlog in Oost-Afrika noodza- kelijke producten. 5. De ontwikkeling van de binnen- en buitenlandsche propaganda voor de on dersteuning der Italiaansche actie. 6. Discussie over de grenzen van econo mische sancties en behandeling van een voorstel betreffende blokkade, wanneer deze grens wordt geacht te zijn over schreden. 7. Beslissing over het al of niet zitting blijven nemen in den Volkenbond na 18 November, indien sancties zonder eenige verdere voorwaarde worden toegepast. Ten opzichte van de vredelievende samen werking zullen in den Raad de volgende punten in behandeling worden genomen: 1. Verslag van en bespreking over de diplomatieke onderhandelingen die in de afgeloopen maand in Rome, Parijs en Londen hebben plaats gevonden over vredesvoorwaarden in het Italiaanseh- Abessijnsche geschil. 2. Een herhaald vredesvoorstel in over- eenstelling met de Italiaansche politieke en militaire successen in Abessinië. Dezè kwestie zal echter open gelaten worden en beschouwd worden in het licht van een mogelijk herstel eener Europeesche samenwerking. Het karakter van deze samenwerking is reeds uitgestippeld in de volgende drie pun ten: Herstel van het Stresafront, grondige hervorming van den Volkenbond, terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond. Dit be- teekent in werkelijkheid een terugkeer tot de methodes en den geest van het viermo- gendhedenpact. Dit grootsche plan, dat ech ter veel kans heeft te struikelen over de woorden „grondige hervorming" spreekt eveneens over de samenwerking met Amerika en Japan. De Middellandsche Zeekwestie wordt be schouwd als een consequentie van het alter natief: conflict of samenwerking. Discussies in dit verband zullen loopen over kwesties, naar voren gebracht in Mussolini's bespre kingen met Sir Drummond over de Britsche vloot in de Middellandsche Zee en de Itali aansche troepen in Libye. De vraag welke houding op de komende vlootconferentie zal worden aangenomen, ten opzichte van de Italiaansche verbindingen over zee met haar kolonies aan de Middel landsche en Roode Zee, ligt hierin opge sloten. Behalve korte communiqués, die resoluties in algemeene bewoordingen weergeven, worden het werk en de besprekingen van den Raad streng geheim gehouden. Maar niemand kan toch ontkennen, dat de boven genoemde onderwerpen de ernstige aandacht van Mussolini en zijn medewerkers zullen opeischen op dit beslissende oogenblik in de geschiedenis van Italië en Europa. Het Danakil-leger, dat in verbinding staat De doodenlijsten worden langer De Askaris hebben de Setit overschreden Generaal De Bono seint in zijn 46ste legercommuniqué, dat de afdeeling Dankali's in verbinding met man schappen van het 1ste legercorps op de grens van de hoogvlakte bij-Azbi in strijd is gewikkeld met een troe- pdnafdeeling van dedzjasj Kassa Sebhat. Na een verwoed gevecht werd de vijand verslagen. Hij liet 55 dooden en eenige honderden gewonden achter. Aan Italiaansche zijde werden viear officieren gewond, terwijl 20 Askari's werden gedood en 15 gewond. Azbi werd bezet. Uit de andere sectoren wordt niets nieuws gemeld. De luchtmacht voert verkenningsvluchten uit in het gebied van Ambalagi en heeft met succes groepen tegenstanders gebombardeerd. Driehonderd Abessijnsche dooden? De oorlogscorrespondent van het D.N.B. meldt, dat de Italiaansche op- marsch in het Zuiden wprdt voort gezet in de richting van Harrar en Djidjiga. De colonne van Maletti stiet Donderdag in het Fafan-dal op .een sterke afdeeling Abessijnen, die na harden strijd werden verslagen. Do Abessijnen zouden meer dan 300 doo den hebben moeten achterlaten, terwijl velen zouden zijn gewond. Ook een Europeaan, die aan Abessjjpsclie zijde streed, zou gesneuveld zijn. Talrijke machinegeweren, veel munitie en een pantserwagen zouden in handen der Italianen zijn gevallen. Aan Italiaan sche zijde, aldus wordt verklaard, zijn een officier en een onderofficier ge vallen. Een officier, twee Askari-onder- officieren en 60 Askari's wei-den ge- wopd. Bedrijvigheid op alle fronten Volgens de laatste berichten lijkt het, of de gevechten aan alle fronten harleven. Aan het Noordelijk front wordt de Itali aansche opmarsch systematisch voortgezet Overal achter de llniën van de corpsen van Santini en B'rolo wordt het gebied gezui verd. Ten zuiden van Makallé hebben vlieger» sterke Abessijnsche troepenconcentraties waargenomen, vooral tussoben Antalo en Amba Alatsji. In één kamp werd een groot* tent gezien, die, naar men vermoedt, aan den Abessijnsohen troonopvolger zou kun nen toebehooren. Er zijn teekenen, die zouden kunnen wijzen op de aanwezigheid van Ras Seyoem en andere aanvoerders in deze streek. De bevolking heeft het gebied verlaten, blijkbaar omdat zij ernstige dingen verwacht. De Italiaansche vliegtuigen hebben bom men en brandbommen op de Abessijnsche concentraties geworpen, che, naar het schijnt veel uitwerking hebben gehad. Het corps van Maravigna staat niet ver van de Takaze, terwijl aan het Setit-front alle afdeelingen inlanders de rivier hebben overschreden en eenige kilometers in Abes- sijnsch gebied zijn opgerukt Te Asmara gelooft men algemeen, dat be langrijke krijgsbedrijven verwacht kunnen worden. Sterftecijfer der arbeiders Volgens een officieel bericht uit Rome zijn sinds 1 Maart van dit jaar bij de uit voering van de werken ten behoeve van dan opmarsch van het Italiaansche leger in Oost Afrika 211 arbeiders aan verschillende ziekten gestorven. Dit beteekeni een sterftecijfer van zeven per duizend. Italianen knopen kameelen De Daily Telegraph" meldt uit Chartoem dat de handel met Eritrea aanzienlijk toegenomen, waarbij contant in ponden sterling wordt betaald Men schat den uit voer van goeaeren op 200 ton per dag. Sedert de correspondent veertien dagen geleden beeft geseind, dat 12.000 kameelen in de Soedan waren gekocht en naar Abes sinië waren gezonden, is de markt verder gestimuleerd door aankoop van kameelen voor den export naar Eritrea. De prijs is 7 pond sterling per stuk, tegen over 3/10 een jaar geleden. In oe laatste veertien dagen zijn duizend kameelen verzonden, terwijl Italiaansche aganten ook verder nog koopen trachten te sluiten. Tegen prijsopdrijving Te Vaënza zijn zeven winkels gesloten. Ook uit Genua, Perugia en Fiume, zoomede uit andere steden worden dei-gelijke gevallen gemeld. De opmarsch in Ogaden Gisteren werd gemeld, dat de majoor van de artillerie Delmonte tengevolge van bij een gevecht bekomen verwondingen zou zijn overleden. Dit bericht wordt thans tegenge sproken en men verklaart, dat de majoor slechts gewond is. De Italiaansche pers levert commentaar op den opmarsch in Ogaden itn de richting van Harrar en verklaart, dat men hier te doen heeft met een echten kruistocht omdat in deze streken do aanwezigheid door de bevolking nog meer wordt toegejuicht dan het gebied van Tigre het geval was. De luchtbombarie! Italië en Egypte Te Rome worden de onlusten in Egypte met de grootste belangstelling gadegeslagen en door de pers in groote opmaak gebracht, zoncer dat de bladen commentaar leveren. In politieke kringen keert men zich beslist tegen de in het buitepland verspreide berich ten, volgens welke Italië verantwoordelijk zou zijn voor het uitbreken der ongeregeld heden. Men verklaart, dat het hier kwesties van zuiver binnen land sche politiek betreft, waarvoor geen vreemde mogendheid verant woordelijk kan worden gesteld. Fascistische Raad bijeen De Groote Fascistische Raad zal heden- avonc om 10 uur in het Palazzo Venezia bijeenkomen, onder voorzitterschap Mussolini Amerika's neutraliteit De Amerikaansche staatssecretaris Huil heeft opnieuw dringend gewaarschuwd to gen den uitvoer van goederen, die weliswaar niet op de verbods]ijst staan, doch niettemin oorlogsmaterialen zijn en voor oorlogsdoel einden worden uitgevoerd, zooals petroleum, koper, tractoren, vrachtatuo's en afval van ijzer en staal. Huil verklaarde, dat de uitvoer van der gelijke artikelen in directe tegenstelling staat tot de politiek der Amerikaansche re geering zooals die officieel is uiteengezel door den president en don minister van bui tenlandsche zaken. Bovendien is de export van deze producten in strijd met den geest van de neutraliteitsweL Men becijfert te Addis Abeba, dat sedert het begin van den oorlog de Italiaansche vliegtuigen reeds 18.000 bommen op Abes- sijnsch gebied hebben laten vallen. Waar deze bomaanvallen in het geheel ongeveer 45 personen het leven hebben gekost, moeten de vliegtuigen gemiddeld 400 bommen laten vallen om den dood van één Abessijn te ver oorzaken. Daarom is men hier van meening, dat de Italiaansche luchtaanvallen weinig schade aanrichten. Een Italiaansch dementi Een radiobericht uit Addis Abeba meldt, dat een Italiaansche colonne, die levensmid delen vervoeroe, door Abessijnen, die zich in himderlaag gelegd hadden, is aangevallen dat het escorte is gedood en de geweren en levensmiddelen zijn veroverd. Van Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat dit bericht verzonnen is. Het antwoord op de Italiaansche nota In officieele Parijsche kringen is men van meening veranderd ten aan zien van de beantwoording van de Italiaansche protestnota. Terwijl in het begin van deze week nog verklaard werd, dat geen afzonderlijk antwoord zou worden verzonden, acht men het zeker, dat toch iedere staat afzonder lijk op de nota zal reageeren. Niettemin zouden tusschen de verschillen de hoofdsteden anderhandelingen worden gevoerd om te bereiken, dat de antwoorden op elkaar zouden zijn afgestemd. Het uitwerken van een gemeenschappelijk antwoord, aldus verklaart men, zou een nieuwe zitting der coörninatiecommissie noo dig maken, en men is van meaning, dat op politieke en practische gronden een afzon derlijke beantwoording de beste oplossing is. Daar echter de sanctieraaatregelen uit een gemeenschappelijk besluit voortvloeien, zou men er naar streven, dat de antwoorden tot op zekere hoogte overeenstemming vertoo- nen. De conclusies kunnen in ieder geval slechts gelijkluidend zijn. Ook wordt ontkend, dat tusschen Parijs en Londen is onoerhandeld over een tekst, die tot voorbeeld voor de andere regeeringen zou kunnen strekken. De verboden invoer uit Italië Engeland eischt certificaten van oorsprong De Britsohe regeering heeft het besluit genomen, dat vanaf Maandag in Enge land uit Albanië, Duitschland, Hongarije, Oostenrijk en Zwitserland geen waren mo gen worden ingevoerd, tenzij deze voorzien zijn van een geldiig certificaat van oorsprong Op deze manier hoopt men het doorsijpe len van Italiaansche export-ai-tikelen via de genoemde landen geheel te kunnen voor komen. Japan zendt medicijnen Ter beantwoording van een oproep van het Internationale Roode Kruis heeft Japan voorraden medicijnen en geneesmiddelen voor 10.000 personen naar Abessinië gezon den. Aden en de sancties Te Aden worden maatregelen genomen om te voorkomen, dat, wanneer op 18 Novem ber de sancties van kracht zullen zijn ge worden, kameelen en andere voor de Ita liaansche strijdkrachten in Oost-Afrika ver- eischte benoodigc'" 'en, naar liet front zul len worden gesmokkeld. De Imam en Yemen heeft een verbod uit gevaardigd in dienst te treden bij dc Itali anen. Wordt Eden minister der dominions Sommige ochtendbladen geloovon, dat Eden als opvolger van J. H. Thomas tot minister voor de dominions zal worden be noemd terwijl in dat geval Thomas minister zonder portefeuille zal wordtn. De Daib' Express acht het mogelijk dat Lloyd George nu de leider der oppositioneels libealen, sir Hei-bert Samuel buiten het part leanant is gebleven, de leider der geheele positie in het Lagerhuis zal worden. Daartoe dient hij in re eerste plaats de vriendschapplijke betrekkingen met de la- bourpartij te herstellen en de samenwerking van zijn onafhankelijke groep met de libe rale oppositie op te geven. De a.s. Vlootconferentie De Londensche vlpófcofiferentie is uitge steld van 5 tof 6 December, daar de gedele geerden der Vereenigde Staten niet voor den vijfden te Londen kunnen zijn. Slechts Italië en de Iersohe Vrijstaat heb ben de uitnoodiging nog niet aangenomen. Te Rome wordt echter verklaard, dat de terugkeer der Italiaansche delegatie, die te LoDden voorbereidende besprekingen heeft gevoerd, wordt afgewacht, alvorens Italië de uitnoodiging voor de vlootconferentie aanneemt. Uitdrukkelijk wordt verklaard, dat het deelnemen van Italië reeds vast staat. In Egypte is het rustig Op het oogenblik is het in Egypte rustig; niets wijst op verdere ordeverstoringen. In- tusschen rijden nog steeds vrachtauto's met Egyptische infanterie door Caïro. De begra fenis der slachtoffers heeft nog niet plaats gehad. Er worden nergens incidenten van eenige beteekenis vermeld. DE VERMISSING VAN KINGSFORD SMITH Is er nog hoop? In een bericht uit Singapore werd mee gedeeld dat de Europeesche directeur van een tinmijn te Takoeta (Siam) positief meldde, dat een d r i emotorig vliegtuig was waargenomen op den ochtend van de ver missing van Kingsford Smith. Het toestel, waarmee Kingsford Smith vloog was echter een nmotorig type. Er zijn nu twee mogelijkheden: óf dat sprake is van een geheel ander vliegtuig, öf dat de waarnemer zich vergist heeft eb meende te doen te hebben met een driemo torig toestel. In verband hiermede moet het bericht dus met de noodige reserve worden opgevat, al is het niettemin mogelijk, dat Kingsford Smith, indien hij niet bij Takoe- ata is waargenomen, zich elders bevindt. met de troepen van het eerste legercorps, heeft de Abessijnsche troepen ender leiding van Dedjasmatsj Kassa Sebbat ontmoet in de nabijheid van Azbi, op de hoogvlakte van Tigre. Generaal de Bono bericht, dat de Abes sijnen na een hevig gevecht teruggedreven werden. Zij lieten 55 dooden en verscheidene honderden gewonden op het slagveld achter, terwijl de Italiaansche verliezen bestonden uit vier gewonde officieren, twintig gedoode inheemsche soldaten en 50 gewond. Azbi is veroverd. Generaal de Bono meldt eveneens, dat verscheidene Abessijnsche nederzettingen zijn gebombardeerd in het Amba Aladji- district. (Auteursrecht MornlngpostA.N.IM; het zuidelijk f ront hebben de Italianen, bij.hun opmarsch in de richting van Harrar een hardnekkig gevecht met Abessinlën moeten doorstaan, luaarbij van weerszijden dooden én gewonden gévallen zijn. DE GEESTELIJKE OPVOEDING in het Derde Rijk Een rede van Hans Duffner met de gebruikelijke caricatuur van de Kerk (Van onzen Duitsdben correspondent) Hans Duffner, een vooraanstaand mede werker aan verschillende organen, welke propaganda maken voor Duitscb geloof en Duitschen volksaard, hield kortelings een voordracht voor S.A-mannen, die voor hun verdere ontwikkeling gedurende de wip ter- maan den verplicht zijn. bepaalde cursussen te volgen. In den „Blitz" (Bliksem) lezen verslag over deze voordracht, die tot titej had: ,De machtspolitiek der Roomsdh-Ka- tholieke kerk in don strijd met het Derde Rijk" en voor ons, die den strijd tusschen kerk en staat van dichtbij meemaken, is zulk een uiteenzetting uiterst leerzaam. Maar ook voor hen, die veraf zitten en toch willen weten hoe het nu eigenlijk met de geestelijke opvoeding der jongere generatie Is gesteld, heeft zulk een verslag wel Iets te zeggen. Hans Duffner zeide tot zijn S. A.-göhoor onder meer: „Jullie weet, dat het verboden is, onder de S. A. over geloofskwesties te praten, het geen volkomen juist is. Het is niet de taak der S. A. zich met particuliere aangelegen heden bezig te houden. Zij vertegenwoor digt de nationale herleving en heeft ook verder den nationaal-socialistischen geest te vertegenwoordigen. Wij spreken dan ook niet over een bepaald geloof, maar over de machtspolitiek, welke onder den dekmantel van een bepaald geloof haar doel tracht to bereiken. „Verschillende geloofsrichtingen zijn on der ons vertegenwoordigd. Daar zullen we niet met elkander over vechten. Boven iede re persoonlijke zienswijze staat het begrip: S. A.-man Wanneer ik thans over bepaalde dingen spreek, welke de kerk niet tot eer strekken, dan moeten wij deze dingen als Duitschers en S. A.-mannen bekijken, die deze kerkelijke machtspolitiek als een vij and onder ons volk erkennen en die dus inet waar geloof hoegenaamd niets uit staande heeft. „Voor ongeveer twee duizend Jaar trok Christus door het land en predikte voor het volk. Hij stichtte geen nieuw geloof, ook ai wordt zulks door velen beweerd. Hij stichtte geen politieken staat, ook al wilden velen hem als koning uitroepen. Hij wilde aan bet bestaande niets veranderen: slechts door een groote liefde moesten de menschen vervuld worden en jaren lang vocht hij voor deze naastenliefde. Van deze liefde voor aen naaste, een broeder, een familielid, het eigen volk, willen tegenwoordig velen niets meer weten. Zij jagen fantastische gedach ten na, komen dan echter bij het werk voor de winterhulp met een aalmoes voor den dag. „De kerk deed het ongelooflijke: zij greep naar het zwaard. Menschen werden vep moord, weerloozen gefolterd, geheele volks stammen uitgeroeid. Dit alles ter eere van God, om de arme heidenen de leer der naas tenliefde bij te brengen. Jullie kent den massamoord van 4500 Saksen tijdens Karei den Frank, die later heilig is verklaard. J)e kroon op deze massamoorden In naam van den Heiland spande de Dertig jarige Oorlog. Opgehitste voreten bestreden elkaar. De kerk zélf deed aan dezen strijd niet mee Zij beperkte zich tot laffe inquisi tiemoorden. Meesterlijk verstond zij do kunst, anderen tegen elkaar in het harnas te jagen, om ze dan voor haar machtpoli- tiek te gebruiken. Twee derde van de Duit- sche bevolking is door den geesel der ge loofsvervolging vermoord. Wij zouden dit alles niet begrijpen, indien we niet wisten, dat het de kerk toen niet om het geloof, maar om de macht te doen was. Later wierp de kerk het bloedige zwaard terzijde en begon zij den strijd met geestelij ke wapenen. De wetenschap, die grooten vooruitgang maakte en belangrijke ontdek kingen aan de mensdhheid schonk, kon zich met de starre leer der kerk niet verdragen Juister gezegd: de kerk kon de wetenschap niet verdragen. De geestelijke kneveling, het verbieden van boeken en geschriften, de achtervolging van denkers en geleerden zon voor ons iets belachelijks zijn, wanneer niét het leelijke woord „ketterij" erbij gekomen was. Wanneer een bepaald verbod niet hielp, dan ging men over tot de kerkerstraf, folter en brandstapel." Wij weten niet of er na deze voordracht nog gelegenheid was om vragen te stellen. Erg waarschijnlijk lijkt ons zulks niet Voor R. K. S.A.-mannen moet het toch wel fnui kend zijn, naar zulk een voordracht te luis teren. Zwijgen mag in zoo'n geval nog niet als instemming worden opgevat Jonge men schen worden niet voor een bepaalde be weging gewonnen, wanneer men hun reli- gieuso opvattingen en gevoelens kwetst Deze voordracht wilde al net eender als zooveel andere tot voorlichting dienen, om de jonge generatie voor de nationaal-socia listische gedachtehwereld te winnen maar streeft men op deze wijze niet aan het beoogde doel voorbij? Hans Duffner legde er bij het begin van zijn voordracht de na druk op, dat er „over de geloofsaangelegen heden niet gesproken mag worden". Zijn voordracht was niettemin een vergrijp te gen dit verbod en men krijgt sterk den in- - zegt: Wat kijkt onze landbouwkundige praatjesmaker wezenloos! Doet hij wel meer... dan heeft hij zeker iets... Of hij wat heeft?! En of...! Hij had een benauwde droom. Of liever, de droom had hem. Na een maaltijd van spekpannekoeken, zooals boeren die kunnen eten. Een beste kost is dat Beter dan wat zure aardappelen met een groen blaadje erbij, wat ze een slaatje believen te noemen. Maar die deugdelijke spekpannekoeken hebben ook hun bezwaren. Ze liggen zoo zwaar op de maag en als je ze wat laat eet, en dat gebeurt bij een boer nog al eens, dan kan je er leelijk van droomeru Zoo'n minder prettige nacht is onze landbouwman ook te beurt gevallen. Als alles wat op het terrein van de landbouw ligt, had ook de Italiaan- sche landbouwtentoonstelling te Bari (feitelijk was het een jaarbeurs) zijn volle aandacht. Daar was iets heel nieuws, dat een bijzondere, een magi sche kracht, op hem uitoefende. Behalve laffe macaroni, sliertige spaghetti, vette olijven, kruidige saw- sijsen de Bologna, pikante Parme- zaansche kaas, keiharde Salami, zoete kastanjes en wat meer Italiaansch is, was er een heel nieuw product. Een graansoort, die... olie leverde. Maar dat was nog niet het vreemde alleen. Die olie bezat een verjongende kracht. Professor Voronov, die met apeklie- ren werkt, zoo ge weet, voelt zich geslagen. Wie die nieuwe olie uil die nieuwe graansoort gebruikt, wordt beduidend jonger Het product werd daar streng bewaakt door heel jonge broekjes die niet graag jonger, maar liever ouder worden). Onder de oude ren, die voor de krijgsdienst zijn aan gewezen, zijn er nl velen, die hei melijk van die olie flink willen snoe pen, hoewel de Giornale <f Italia be weert, dat allen van strijdlust blaken. Ook onder de dames boven een be paalde leeftijdsgrens was veel belang stelling voor dit product. Maar ook dezen werden op een afstand gehou den. Ze mochten eens te gulzig zijn. Een journalist heeft altijd veel voor. Hij mocht er dichter bij komen. Niets aan te zien. 't Leek gewone olie. Die avond at hij vette pannekoeken en deze deden hem denken aan de vreemde olie. Eri 's nachts droomde hij, dat hij iets van die zorgvuldig bewaakte olie had binnen gekregen. Hij droomde verder, dai hij ontwaak- en tusschen kanten gordijntjes zijn moeder ontwaarde, die hij begroette met„DadaJ" Toen ontwaakte hij. BEGRAFENIS ONDERNEMING W. J. INNEMEE Z0NEI DE OVERSTROOMINGEN IN FRANKRIJK De overstroomingen ln het Zuid-Oosten in Frankrijk dragen thans een minder ernstig karakter door de verbetering van de weersomstandigheden. Avignon blijft de toestand ernstig, doch men verwacht, dat het peil van de Rhóne zal dalen. DE DUTTSCHE WAPENHANDEL Het Duitsche „Reichsgesetzblatt" publi ceert een wet inzake den in- en uitvoer van irlogsmateriaal. De wet bepaalt, dat deze invoer of uit voer slechts mag geschieden met bijzondere toestemming van den Rijkscommissaris in overleg met den Rijksminister van oorlog. De nieuwe regeling inzake den in- en uit voer van oorlogsmateriaal komt overeen met de regeling, wefike de meeste andere landen, waar wapens worden vervaardigd, geldt. COLLEGES VAN Prof. JEZE GESTAAKT Na de te Parijs gehouden student en-be- toogingen tegen Prof. Jèze, den rechtskun dig adviseur van de Abessijnsche regeering bij den Volkenbond, heeft de faculteit de colleges van Prof. Jèze tot nader order ver boden* Kort Nieuws Nadat de Anthroposophische organisali z in Baden was ontboden, heeft de geheini S staatspolitie thans, op grond van do vero; dening tot bescherming van volk en staal de Anthroposophische Vereeniging in hf z geheele rijk ontbonden en ieder verder oj z treden dezer vereeniging verboden. e: Aan de kust van Wales zijn hondej j den zeehonden, die millioenen haringen vej slinden en groote schade berokkenen aal de visschers. De visschers hebben het ml nisterie van marine verzocht een kano: neerboot te willen zenden om de zeehondej E te verdelgen. U De Turk8cJie regeering heeft besloteij dat na 2 Juni 1936 namen zullen worde» ei gegeven aan de burgers, die op dien datufl nog niet zelf een naam gekozen hebben. De bekende likeurstokerij der monrt ken van Chartreuse, waarnaar ook t „Grande Chartreuso"genoemd is, is doo een aardverschuiving vernield. K Op een wetenschappelijk congres t di Baltimore heeft Prof Dr. Thomas Readlet hoogleeraar in de entomologie aan de Ru! gers-Universiteit, medegedeeld, dat hij, ii bi samenwerking met verscheidene andere g( leerden, een doodenden straal heeft uitgf sl vonden, die in staat is, ook het kleinste le tc ven de wezen te dooden. De rechtbank van Danzlg heeft uli D snraak gedaan in het proces inzake de gel digheid van de verkiezingen. De verkiert sc gen werden geldig verklaard, uitgezonden w in achttien gemeenten, waar nieuwe verkif zingen zullen worden gehouden. gi GEMENGD NIEUWS Doodelijk treinongeluk a; Op het stations-emplacement te Arnheit is de 48-jarige rangeerder H. Vrielink, tij bi dens het rangeeren van goederenwagon! vermoedelijk komen te vallen waardoor hi K onder de wielen van een der wagons is g* raakt. Niemand heeft het ongeluk bemertó h< Toen het slachtoffer werd gevonden bleet te hij reeds door verbloeding te zijn oven A leden o< w DOODELIJK AUTOONGELUK bi Te Heel (L.) is het 6-jarig zoontje vafl n' den heer §cheepers bij het spelen op rleo w weg door een autobus van de L.T.M. over- V: reden én gedood, j n:

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2