Qimwt gntectje (llouraiit DE ENGELSCHE VERKIEZINGEN Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HET VIJFDUIZEND-PLAN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935 15e Jaargang gjrtjrrtrntiepriptn: t Van I tot 5 regels f 1.177» EJke regel meer 0.22'It Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» I Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan *t bureau V wordt berekend 0.10 No. 5631 HET ROODE „PLAN' fMET AANVAARDEN, HOOGSTENS ANALYSE Er zou over „het plan van den arbeid" nog veel te spreken zijn. Enkele punten stipten we reeds £an. Zoo de 40-urenweek, die met loonsverla ging gepaard zal gaan. In die. verlaging zou ichter ook de overheid moeten bijdragen. Het ies duidelijk, dat deze maatregel meer litgaven zou vorderen aan loonen, sociale asten, fabrieksruimte, enz. en dus zou lei- len tot auurder productie en derhalve tot an tasting van koopkracht. Bij looncompen- atie zou de overheid haar kosten door be- astingheffing weer terug moeten halen. Zoo Lij ven we in een cirkeltje ronddraaien. Dat de verlenging van den leerplicht hoo- 3 eischen aan 's lands uitgaven zou stellen, ie door belastingheffing zouden moeten rorden gedekt, zal voorts voor een ieder uidelijk zijn. Dat zal niet meevallen, gege- en ook het verzet, dat tot nu toe bij de soc.- em. tegen vrijwel alle bezuiniging is geble- en. Had het aan hen gelegen, de toestand du thans nog veel slechter zijn, ondanks et „plan" van den arbeid, dat verscheen adat de partij ons volk zes jaar lang in de risismisère had laten rondtobben. Het „plan" spreekt ook van industrialisa- e. al heeft deze daarin slechts een vrij he lheiden plaats. Zij zal in hoofdzaak voor j binnenlandsche markt beteekenis hebben. Ook op dit punt past groote voorzichtig- i&icL Industrialisatie is technisch al niet een- eudig. We moeten oppassen voor wat we liet noodig hebben en voor het in gedrang rengen van wat we reeds bezitten. Zij be rekent ook voor ons grondstoffen-arme land [teer invoer, dus meer betalen aan het bui- fenland, terwijl het hoogst twijfelachtig is of »e door verhoogden export aan dat buiten- kno ook zelf iets meer zullen gaan terug Want de meerdere productie moeten we jok weer kwijt door verhoogde binnenland- jche consumptie of door export. De eerste tidt tot teleurstelling voor het buitenland, at ons afgewerkte productie leverde en niet lalaten zal te doen blijken, dat het aan on- kn nieuwen export als concurrentie op zijn ttarkt thans geen behoefte heeft en van on- fcn ouden uitvoer ook .wel met minder vol- laan kan. IEn aan zitten we met de spullen. We zullen dan onherroepelijk moeten gaan I de richting van de Roomsche' autarkie, kn de nationale zelfvoorziening en 'snijden barmee de mogelijkheden voor hoogere wel- bart af. Het buitenland zal onze diensten, pk onze scheepvaart en Indische produc- |n, steeds minder noodig hebben. Zijn we rij wel geheel op ons zelf aangewezen, dan luimen we hoogstens aan elkaar wat ver- (enen, parasiteeren dan zoo wat op elkaar n geraken met onze economische welvaarts- Utwikkeling in een periode van stilstand en us van achteruitgang en verarming. Het plan van den arbeid speelt met de ftndelspolitieke verhouding het luchtige |>el der onverantwoordelijke optimisten. Het tiitenland is er reeds thans op uit het goe- Crenverkeer met ons land in te krimpen 00 ver het maar kan. Overal waar nog een nvoeroverschot aanwezig is, wordt het zoo boedig mogelijk weggewerkt en zoo daalt oortdurend de omvang van ons handels- ferkeer. Van 1929 tot 1934 liep de uitvoer frug van 2000 mililoen gulden tot 700 mil loen en de invoer van 2750 millioen tot 1000 ïillioen gulden. Ook in den loop van dit lar is dit voor onze welvaart fnuikend pro- es, dat door geen duizend plannen van den rbeid kan worden gestuit, voortgegaan. In Ie-lijn van het soc.-dem. plan van den ar- feid ligt dok, dat onze agrarische uitvoer en nieuwe trap in benedenwaartsche rich- Ing zal ontvangen. Door export-premies zal jit niet te voorkomen zijn. Ook op dit punt b dus het plan in den aangeboden vorm terwerpelijk. We zouden nog over velerlei kunnen spre ien, indien we alle punten van het plan van [en arbeid over rationalisatie en ordening p allerlei gebied wilden behandelen. Er ijn heel wat „schappen" in het plan opge- tomen Van actueele waarde zijn deze aca- Bmische beschouwingen niet; ze bieden keu- »g'materiaal om eens commissoriaal te wor- jen bekeken. Want, met al die, „ordenin- pn" moet men voorzichtig zijn. Trouwens Mig niet alle soc.-democraten zijn het eens hier den vorm, welke daarvoor moet wor- pn gekozen. We behoeven slechts de na pen Wibaut en Vliegen te noemen, om dui- elijk te maken wat we bedoelen. Op papier fcten al deze dingen zich treffelijk voorberei- Bn, maar de effectueering is minder een- pudig dan het uitdenken in het studeerver- hk. 1 Ordening heeft in zekeren zin ook scha- wwzijden. Deze worden trouwens in het lapport aangewezen. Ordening in de distri- bitie b.v. zal beteekenen uitschakeling •ele arbeidskrachten en het tegengaan van liet onvermijdelijke uitbreiding. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor bij pdustrialisatie en rationalisatie. Op dit punt fevordert dus het „plan" hetgeen het wil be lijden. Ordent men slechts naar gelang liéuwe arbeidsmarkten openkomen, oan ver test ze uiteraard veel van haar waarde voor iet heden met zijn nooden. Het heeft weinig nut op deze onderwerpen hans dieper in te gaan. Zij vormen niet de lominanten van het „plan", beheerschen len opzet niet 1 Boven alles gaat bet om de groote werken ti de industrialisatie met den aankleve van lie; daarna komt de verscheidenheid Biderwerpen, die voorshands nog van meer leademischen aard mag worden geacht. On- tetwijfeld mogen en moeten ook die worden vérwogen. Maar da' kan geschieden zonder verhaasting en in rustige sfeer. Van -bedrijfsorganisatie en ordening' zijn ook wij voorstanders. We waren het loen van soc.-dem. zijde nog met deze principieele denkbeelden gespot werd. Willen ze kunnen slagen, dan zal de opzet in een voor het doel gerijpte maatschappij moeten wortelen. We zouden niet gaarne beweren, dat afgezien van den niet zeer deugdelijken grondslag voor de voornaamste punten uit het „plan" in de studie, welke aan allerlei onderwerpen is gewijd, geen denkbeelden voorkomen, waarmee de Regeering niet haar voordeel zou kunnen doen. Er is allerlei, dat nader toetsing waard is. We hopen dan ook, dat propagandistisch misbruik van het „plan"' niet in den weg zal komen te staan aan nader objectief onderzoek. Geheel gerust zijn we echter omtrent de houding der soc.- dem. niet. Op dit punt heeft trouwens reeds het Utrechtsche congres teleurstelling ge bracht. Stelt men de vraag of „het plan" in zijn algemeenen opzet voor practisch Regeerbe: leid een basis biedt, dan meenen we dat het antwoord ontkennend moet luiden. Daar voor is het te speculatief, ook in den finan- cieelen opzet en de ten beste gegeven bere keningen. Zelfs zijn er, waaronder zou moe ten staan: fout, overmaken! Ten principale brengt „het plan" weinig nieuws. Het tracht eenvoudig alles wat er aan goeds geschiedt te overtroeven. Slechts de dommen kunnen zich daardoor laten ver leiden. Op deze wijze komen we in geen ge val tot constructieve samenwerking, ook al tracht men het gebodene nog zoo gunstig te bekijken. Vooral op dit punt zal het ver leden dwingt daartoe steeds weer reke ning moet worden gehouden met het dema gogisch misbruik, dat van dit luchtkasteel dat grootsche dingen belooft, maar die niet brengen kan, is en wordt gemaakt. Hoe verstandig het is om ook tegenover de groote-werken-politiek van „het plan' gereserveerde houding aan te nemen, moge blijken uit het volgende. Dit soort staatsbeleid vond verleden jaar 1 den soc.-dem. Prof. J. Tinbergen slechts een gematigd voorstander, toen hij in een kring van bevoegden tot oordeelen over de politiek van president Roosevelt sprak. Zijn gematigd en voorzichtig oordeel van 's echter in „het plan", dat formidabele .koopkracht-inspuitingen" edscht, niet meer te onderkennen. Vermoedelijk vanwege de veranderde wetenschappelijke omgeving. Dat voorzichtigheid op dit punt bijzonder geboden is, valt ook af te leiden uit een artikel in het officieel orgaan van het Ame- rikaansche Verbond van Vakvereenigingen. Daarin wordt over het Herstel-programma van president Roosevelt een vernieti gend oordeel uitgesproken. Het blad schrijft, dat alle maatregelen en wetten hebben gefaald, want ook nu nog zijn dan tien millioen menschen geheel zonder werk en vier-en-twintig millioen menschen zijn afhankelijk van steun. De plan-heeren doen goed zich in hun reclame te matigen! Amerika levert een sterk bewijs, dat op den duur de koopkracht-theorie faalt en niet doeltreffend is. Zij loopt op nul uit: de toeneming van het aantal arbeiders en van de koopkracht wordt steeds minder. Dan werkt de injectie niet meer en kan van voren of aan beginnen naar Amerika's voorbeeld. Dat hieraan groote gevaren ver bonden zijn, zal moeilijk kunnen worden ontkend. „Het plan" werd ook aangekondigd als een uiting van de democratie. Sommigen zijn daardoor misleid totdat de ware aap uit den mouw kwam en het geheel als een stuk socialisme natuurlijk niet in de oude be teekenis van het woord voor de propa ganda werd geëtiketteerd. Dat wil voor ons weest op uw hoede voor gevaarlijke utopieën. Gevaarlijk niet het minst, omdat tal van denkbeelden worden verkondigd, die niet democratisch, maar uiterst reactionair zijn. Zij kunnen voeren tot een soort gilde-achtig ordeningsstreven, dat ligt in de lijn der R.K. sociale politiek, zooals deze den laatstee tijd in nog weinig geconcretiseerde denk beelden wordt ontwikkeld. Dan gaan we vier eeuwen in oe geschiedenis terug. Misschien ook wel met onze welvaart Of daar dan echter ooit weer een „gouden eeuw" op vol gen zou, betwijfelen we. „Elk-wat-wils", heeft een soc. dem. criti cus van dit plan geizegd. Dat is niet on juist Maar in deze tvpeering schuilt meteen de scherpste veroordeeling van dit plan. Ieder kan er los van anderen wat uit puren, maar als geheel is het niet te aanvaarden en allerminst nationaal, al werd het als zoodanig aangekondigd. Een radicale wijziging van de regeerings- politiek houdt het niet in. Wie zich vrij houdt van overdrijving en romantiek, maar reëel oordeelt, moet tot de conclusie komen: niets nieuws, maar gevaarlijk om de over dreven verwachtingen, die door suggestieve propaganda kunnen worden gewekt. Het irreëele en dus politiek onbruikbare van het „plan" is in het Parlement van alle zijden aangetoond. Daar, waar practisch werk moet worden gedaan, heeft men er geen grondslag in ge vonden voor een vruchtbaar beleid en geen aanleiding om in de bestrijding van den cri sisnood van leiding te verwisselen.. Ons volk mag in zijn ellende geen slachtoffer van speculatie en luchthartigheid worden. Dit nu zou geschieden, indien de plan-lei ding werd aanvaard. Geen verantwoordelijke regeering zal daartoe ooit eenige medewer king kunnen en mogen geven. Opsporen van wat er wel aan constructieve elementen in het „plan" gevonden wordt, behoort echter eveneens tot haar taak. Zou dit laatste ook ten onzent in rustige bezonken sfeer kunnen geschieden, we zou den er -geen bezwaar tegen hebben. HET ROER RECHT Nu van de 615 kiesdictricten, die voor'de samenstelling van een nieuw Britscb Lagerhuis in don strijd geweest zijn, reeds 600 districten hun resultaten konden publi- cêeren, kan wel met zekerheid worden aangenomen, dat de nationale regeering in Groot-Brittannië voortreffelijk zich heeft gehandhaafd. Zij heeft thans al 421 zetels bezet, terwijl de oppositie, waarvan de Britsche arbeiderspartij de leiding heeft, het niet verder heeft weten te brengen dan 179 zetels. Daarmede is weliswaar de over weldigende regeeringsmeerderheid uit het ontbonden Lagerhuis, welke 411 zetels" tot haar beschikikng had, beduidend geredu ceerd, doch er is voldoende macht over gebleven om te kunnen constateeren, dat Engeland het roer recht zal houden, dus zijn koers niet zal behoeven te verleggen. Het behoeft overigens niet te verbazen, dat de arbeiderspartij, die in 1931 het maar tot 59 zetels wist te brengen, bij deze ver kiezingscampagne haar zetel-aantal tot ruim 150 wist op te voeren. Men moet hierbij in aanmerking nemen, dat Labour bij de vorige verkiezingen een zeer zware nederlaag had moeten boeken, daar zij van haar toenmalige 280 zetels er slechts 50 kon behouden. Oorzaak van de toen malige inzinking van Labour was o.a. de hachelijke financieele positie, waarin tij dens de arbcidersregeering het Britsche ge- meenebest was verzeild geraakt. Men zal zich herinneren, dat MacDonald met een kleine groep getrouwen zich toen van Labour heeft los gemaakt, daar hij een anderen kijk op de landsbelangen had, dan de groote meerderheid van zijn oude poli tieke vrienden. Het was een zeer moedige, persoonlijke daad, die thans tot tragisch gevolg heeft gehad, dat deze veteraan, die in dienst van het openbare leven is ver grijsd, door zijn kiezers is, terzijde gesteld. De beide MacDonalds, vader en zoon, zijn de eenige ministers die niet werden her kozen en die derhalve hun portefeuille zul len verliezen. Intusschen mag het tot verheuging stem men, dat de positie van het huidige" Brit sche kabinet door den stembusuitslag werd geconsolideerd. De regeering-Baldwin heeft belangrijke posten op haar credit staan, zooals de aanvankelijke saneering der. En- gelsche financiën. De verwachting bes thans, dat zij in deze richting verderen op- bouwenden arbeid zal kunnen verrichten, met in het verschiet de mogelijkheid van stabilisatie van het Engelsche pond, het geen de internationale monetaire verhou dingen op haar beurt bijzonder ten goede zou komen. Dat Baldwin c.s., ondanks een aantal maatregelen, welke bij de breede massa van het Engelsche kiezersvolk geen sym pathie konden wekken, toch opnieuw en zoo duidelijk door de meerderheid met de moeilijke regeeringstaak werden belast, toont overigens aan, in welk een mate huidige internationale verhoudingen het binnenlandsch-politieke leven van het Ver- eenigd Koninkrijk hebben beïnvloed. De re- geering-Baldwin was het, die met besl heid voor krachtige Volkenbondssteun opgekomen, die in het conflict tusschen Italië en Abessinië zich zonder aarzeling voor volledige handhaving van het Volken bondshandvest heeft op de bres gesteld. Engeland had weer eens opnieuw en dit maal zeer overduidelijk de leiding; dit moet den Brit tot bijzondere tevredenheid hebben gestemd, waarbij dan nog de sup plementaire voldoening kwam, dat in het onderhavige geval de bijzonder Britsche belangen met die der staten-collectiviteit langs één weg gingen. Het kabinet zal thans eenige rconstructie moeten ondergaan, in verband met het feit, dat de beide MacDonalds daar niet weder opnieuw zitting in zullen verkrijgen. Het gerucht gaat, dat aan Winston Churchill een invloedrijke plaats zal worden aange boden, men spreekt zelfs reeds van de por tefeuille van oorlog. Deze taak zou onge twijfeld een kolfje naar zijn hand zijn. In dit verband doet men goed, zich het artikel van dezen staatsman over Hitier en Derde Rijk te herinneren, dat hij vorige maand in een der meest vooraanstaande Londensche magazines deed verschijnen. Hij wees daarin o.a. op de dreiging die er kan liggen in de Duitsche herbewapening, en op de positie, welke Engeland in dit op zicht had in te nemen. Mocht Churchill inderdaad aan Oorlog komen, dan zal dit ongetwijfeld in Berlijn, waar men het onderhavige tijdschrift on middellijk uit den verkoop liet nemen, met zeer gemengde gevoelens worden nomen. Herdenkingspostzegels Nederland-Curagao Einde geldigheidsduur Do aandacht wordt er op gevestigd dat de geldigheidsduur van de verleden jaar uitgegeven herdenkingspostzegels Neder land—Curasao 1634—1934 eindigt op 31 Dec. 1935. CENTRALE BELEGGINGSRAAD Benoemd zUn tot leden van den Centr. Be- leg-gingsraad. mr J. Dutilh en nir K P va Mandele, beiden te Rotterdam, en tot p verv. leden mr A J S v Lier te Utrecht t A S v Nlerop te Amsterdam. al b(j het bi en m r. L. A. bö dat Departi is benoemd thans admlni- De Nationale regeering weet zich te handhaven Zij houdt een meerderheid van ongeveer 250 Van de 615 Britsche kiesdistricten zijn thans de resultaten van 600 districten bekend. De uitslagen der overige districten, waarvan som mige vrij afgelegen zijn, zullen eerst later binnenkomen, doch de totaal-uitslag nauwlijks meer kunnen beïnvloeden. De voorloopige uitslag der verki ezingsactie is thans als volgt Conservatieven 380 Nationale liberalen (Simon) 31 Nat labour (MacDonald) 8 Onafh. regeerings-aanhangers 2 Oppositie-labour153 Liberalen (Samuel) 16 Onafh. lib. (Lloyd George) 4 Communisten 1 Onafh. oppositie 5 De regeeringspartijen beschikken thans over 421 zetels, hetgeen 84 zetels minder is dan in het huidige Lagerhuis. De oppositie telt thans 179, en is dus met haar 84 nieuwe zetels niet onaanzienlijk versterkt. De kiezers hebben, zegt hij, opnieuw hun vertrouwen uitgesproken in de, na tionale regeering en haar opdracht ge geven, het werk voor het nationale herstel en den wereldvrede voort te zetten. De regeering zal alles doen, om het vertrouwen, dat het land in haar gesteld heeft, in de komende jaren te recht vaardigen. Lloyd George, de leider der onafhan kelijke liberalen, acht het resultaat der verkiezingen niet verrassend, als men rekening houdt met de omstandigheden, waaronder zij gehouden zijn. Ramsay Mac Donald is in zijn district te Seaham verslagen door den candidaat der oppositioneele labour-partij, Shin well. Deze behaalde 38.380 stemmen tegen Mac Donald 17.882. Malcolm, de zoon van Ramsay Mac Donald minister van koloniën, in de nationale regee ring, heeft zijn zetel verloren aan een so cialist. Nu Mac Donald bij deze lagerhuisverkie zing in zijn district waar hij tijdens de ver kiezingscampagne reeds groote moeilijkhe den ondervond, niet naar het lagerhuis zal terugkeeren, blijft toch de mogelijkheid bestaan, dat hij bij een eventueele tusschen- tijdsche verkiezing in een kans-biedend district door de nationale regeering zal i den gecandideerd. Mac Donald verklaarde in het geheel niet verbaasd te zijn over zijn nederlaag. Hij zeide o.a., dat in zijn district de meeste kiezers mijnwerkers zijn, voor wie loonsver- hooging een politieke zaak is. Kabinetswijziging op komst De nederlaag van den vroegeren minister president en diens zoon, benevens het feit, dat Cunliff Lister, de staatssecretaris voo: de luchtvaart, geen deel meer van het par lement zal uitmaken, terwijl sir Bolton Eyres Monsell, de eerste lord der admirali teit, op het punt staat zijn ontslag te nemen, doen vermoeden, dat wellicht de volgende week reeds een wijziging in het kabinet zal worden gebracht. Het gerucht gaat, dat een belangrijke por tefeuille die van marine, van oorlog of van luchtvaart, aan Winston Churchill zal 1 den aangeboden. Mac Donald en zijn zoon zijn de eenige ministers, die niet herkozen werden. In den kieskring Darwen (Lancashire) hebben de conservatieven den liberalen lei der sir Herbert Samuel verslagen. Verscheiden oud-ministers en leidende per soonlijkheden der labour-partij, die in 1931 hun zetels hadden verloren, hebben thans over hun tegencandidaten gezegevierd. Tot hen behooren Clynes, Alexander, Morrison, Lees Smith, Greenwood, Lansbury, Roberts en sir Stafford Cripps. Wedgewood Benn en miss Margareth Bonfield slaagden er echter ook ditmaal niet in een meerderheid te behalen. Mac Donalds staat van dienst James Ramsay Mac Donald heeft 1906 tot 1918 in het lagerhuis zitting gehad, als labour-afgevaardigde voor Leicester. Van 19221929 was hij afgevaardigde voor een district van Glamorgan, terwijl hij sedert 1929 Seaham Harbour in het lagerhuis tegenwoordigde, sedert 1931 als lid der tionale labour partij. Mac Donald heeft in 1893 een leidende rol gespeeld bij de oprichting van de I. L. P., van welke partij hij van 1906 tot 1909 voor zitter was. In 1930 trad hij uit die partij. Van 1900 tot 1912 was Mac Donald secre taris van de Labour-Partij, terwijl hij van 1911 tot 1914 haar leider was. Mac Donald was minister-president en nister van buitenlandsche zaken in de eerste arbeidersregeering, nadat hij in 1922 leider der oppositie in het lagerhuis was geweest. Hjj was ook minister-president van de tweede Labour-regeering, welke van 1929 tot 1931 aan het bewind was. Het thans ontbonden Lagerhuis was als volgt samengesteld: Conservatieven 451 Nat. liberalen 38 Nat Labour 13 Onafh. regeeringsaanhangers Oppositie Labour 57 Liberalen (Samuel) 22 Onafh. Lib. (LI. George) 12 Communisten -- Onafh. oppositie Autodieven gesnapt Te Amsterdam is een auto gestolen, waarop vleesch werd vervoerd. De dieven wendden zich tot een handelaar op de van Lennepkade om de auto te ver- koopen. De koop zau worden beklonken op afgesproken adres op de Bilderdijkkade. De politie, die inmiddels naar de auto had gespeurd kwam plotseling een einde onderhandelingen, welke door drie mannen werden gevoerd. Twee werden dadelijk gearresteerd, doch I VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladert en het Zondagsblad De verkiezingen in Groot-Brittannië heb' „jn voor de nationale regeering een meer* derheid van 242 zetels opgebracht. De mt- nisters Ramsay Mac Donald en Malcolni Mac Donald zijn niet herkozen; het kabinet .al binnenkort worden gereconstrueerd. De Tweede Kamer heeft de begrooting vast Binnenlandsche Zaken aangenomen. Daarna is behandeld het voorstel tot wijziging van de Pensioenwet voor Spoorwegambtenaren Verschenen is de Memorie van Antwoord op de begrooting van Justitie. J Verschenen is het Voorlooplg Verslag 3et Tweede Kamer over de begrooting van het Departement van Landbouw en Visseherij. Fonds tot versterking van de weermacht ten bedrage van 50 millioen. i Jaarvergadering van de Vereen, van Huid* vaders in Chr. Militaire Tehuizen. i Brandende vraagstukken van onze tijd. 7. Naar aanleiding van Prof. J. Huizinga's boek „In de Schaduwen van Morgen Euwe heeft de 19e partij om het wereld kampioenschap schaJten verloren. Op de grens van de hoogvlakte van "Azhl heeft een treffen plaats gehad, waarbij tien- tallen dooden en honderden gewonden ge* vallen zijn. 1 Bij de opmarsch in 'de richting van Har* rar is zwaar gevochten in het FafandaL Hier zouden meer dan 300 Abessijnen ge- vallen zijn. Alle Askarl-afdeelingen hebben thans 'da Setit overschreden en trekken verder op Abzssijnsch gebied. Het corps Maravignai staat thans niet ver tlan de Takaze. 1 de derde trachtte een gode heenkomen tg vinden. Bij de jacht, die op hem werd ge houden, maakte de politie gebruik van haar vuurwapenen. Het gevolg was, dat de man bleef staan en in de Borgerstraat kon wor den gearresteerd. Alle drie mannen zijn overgebracht naar het bureau Raampoort. JEUGDIGE RIJWTELDIEVEN. De Doüitie te Haarlem heeft aangehouden! een 16-jarige houtbewerker en zijn 14-ja-" rigen vriend, die beiden bekend hebben.' den laatst en tijd te Haarlem ongeveer twaalf rijwielen te hebben gestolen. Ver scheidene rijwielen zijn teruggevonden in! het pakhuis van den patroon van den hout bewerker. Ten huize van den vriend zijn vele rijwielonderdeelen van de ontvreemde fietsen aangetroffen. Verhoord zijn nog enkele andere jeugdige personen in verband met heflSng van de onderdeden, die door. hen aan een rijwielhandelaar te koop wer-" den aangeboden. De patroon noch de 1 ouders van den houtbewerker wisten iet» de handelingen van de jongens aL DE TWEEDE STREEP AAN DEN BALK Het is ons een genoegen te kunnen mededeelen, dat de Tweede Duizend nieuwe abonné's voor de combinatie der samenwerkende vijf bladen, De Rotter dammer. Dordtsch Dagblad, Nieuwe Haagsche Courantf Nieuwe Leidsche Courant en Nieuwe Utrechtsche Courant geboekt zijn. Men weet, dat wij afspraken 5000 nieuwe abonné's vóór 1 Februari 1936 te winnen. Onze groote dank aan wie medehielpen. Thans gaat het verder. De gang zit er in. Lezers, zoowel als Agenten gelieven onverdroten hun krachten in te spannen bij dezen Vreedzamen Wedstrijd. Ieder, die een abonné aanbrengt, verkrijgt de fraaie, zilveren theelepel, waarvan de eerste verzending één dezer dagen begint. Wie méér abonné's winnen, ontvangen, naast den lepel, nog een ander geschenk, of wel, meerdere theelepels, om zoo het half of heel dozijn vol te kunnen maken. Terwijl tien zeer kostbare premies worden uitgereikt aan hen, die bovenaan staan. Er begint al wat meer spanning te komen. Dat mag, voor dit goede doel, onmisbaar voor de stabiliteit der Christelijke actie in ons land In elk Christelijk gezin, het Christelijk dagblad! Abonné's geve men dus op aan de administratie van dit blad. AFDEELING PROPAGANDA

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1