DENK AAN 5 DECEMBER HET ROODE „PLAN' 5 VRIJDAG 15 NOVEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG 7 ZEEPBELLEN EN GEVAREN De verschillende werken in het roode plan tfan den arbeid moeten op den duur voor 50 60.000 menschen werk scheppen. Zoo wordt althans aangenomen. De werkenden zullen een matig loon ver dienen en gezamenlijk de koopkracht met 41 milljoen vcrhoogen. De werken brengen binnenslands door allerlei opdrachten weer andere werkverruiming te weeg en aldus de redeneering zoo komen nog 20.000 menschen aan het werk, die ook weer 16 millioen-aan koopkracht zullen vertegen woordigen. Samen dus 60 millioen of nog geen 16 gulden per week per arbeider. Maar ook dan zijn we er nog niet De 60 worden tot 100 millioen nieuwe koopkracht verhoogd, door 15 millioen huur- verlaging, 15 millioen verlaging van hypo theek-rente en 10 millioen pachtverlaging Deze laatste vondst zou iets kunnen betee- kenen, indien ze in wezen niet neerkwam op koopkracht-verplaatsing. Want wat aan den een gegeven wordt, wordt in dit ge val aan anderen ontnomen, tenzij men de gedupeerden zou willen schadeloos stellen door een cadeautje uit 's Rijks kas. Maar dat is de bedoeling niet Het is trouwens de vraag of deze laatste 40 millioen zoo maar zonder meer zouden zijn te vinden. Koopkrachtvergrooting beteo- kenen ze in geen geval. Als de soc.-dem. plan-makers dan zoo op geduldig papier de koopkracht met 100 mil lioen hebben verhoogd, ontstaat in hun ge- dacbtengang een vermeerderde bedrijvigheid, die opnieuw 36.000 menschen aan het werk kan zetten. En dan gaat het enz. enz. en komt het plan tot 120.000 menschen, die weer aan het werk zouden komen. Dit rekensommetje wordt niet voortgezet totoat alle werkloozen aan het werk zijn „gere kend" Dan liep vermoedelijk het fantasti sche van het plan teveel in de gaten. Toch moest het cijfer nog wat indrukwek kender worden. En daarom wordt de 40-urige werkweek geïntroduceerd en de leerplicht Verlengd. De rekensom stopt dan bij 200.000, nadat echter nog een aantal oudere arbei ders zullen zijn gepensionneerd met enkele guldens per week. Wie even nadenkt zal toestemmen, dat de gevolgde redeneering volkomen speculatief is. Meer dan een fata morgana kan zij op den wankelen grondslag, die werd aan vaard, niet heeten. Voor ons heeft zij ook niets origineels, om dat zij als twee druppels water gelijkt op dp suggesties, waarmee ruim twee jaar gelo den van Duitsch nat-socialistische zijde ge- poogQ werd ons te overtuig' van de voor treffelijkheid van het door hen ontworpen »,plan van den arbeid". We hebben ons toen Veroorloofd tegenover de politieke leiders twijfel te motiveeren aan de deugdelijkheid der fundamenten, waarop hun geloof steun de. De uitkomst heeft bewezen we her halen het dat de opgezette theorie ten eenenmale heeft gefaald. Men begrijpt, dat aeze ervaring ons wei nig vertrouwen doet stellen in wat op 23 Sept. te Utrecht onder veel romantiek het Nederlandsche volk is aangeboden. Ook het Nederlandsche volk zal bedrogen uitkomen, indien het de onvoorzichtigheid begaat in het soc.-dem. plan van arbeid, zooals dat is gepubliceerd met al zijn be perkende voorwaarden voor de uitvoering der werken, vertrouwen te stellen. Schijn is het e anders niet. De werkelijkheid zou een bittere ontgoocheling worden. Sc Ook ten aanzien van den financieelen kant draagt het plan van den arbeid het merk, bijna schreven we: brandmerk, van groote luchthartigheid. Op verbluffend eenvoudige, maar volko men irreëele wijze wordt betoogd, dat de benoodigde honderden millioenen eigenlijk maar voor het oproepen zijn. De deposito's bij de banken zijn zoo groot, dat de men schen er eigenlijk naar snakken om hun geld te beleggen in plan-werken! Bij deze beschouwingen is aan de fantasie wel een zeer ruime plaats gegeven. Ook deze zeepbel zal slechts kunnen springen en in het ijle verdwijnen. De werkelijkheid zal een beetje anders zijn dan aan de goegemeente wordt wijs ge maakt. De deposito's zijn niet zoo groot als wel wordt aangenomen en ruimte op de kapi taalmarkt is er tengevolge van allerlei om standigheden ook niet. Zeker zal zij niet geschapen worden door plannen als waarvan hier sprake is. Tot versterking van ons cre- diet dragen die zeker niet bij, indien eenige Regeering er serieus mee zou gaan reke nen. De soc.-dem. weten wel, dat dit gevaar niet zoo groot is en daarom konden ze zoo vrijmoedig zijn. We durven bijna dit zeggen: op den dag, dat het soc.-dem. plan van den arbeid zou worden aanvaard, zouden we zitten met een volkomen ontwrichte geldmarkt met alle el lende daaruit voortvloeiende. Men bedenke, dat de Nederlandsche Staats huishouding sinds 1931 aan het eind van 1935 ruim 554 millioen zal hebben ingeteerd en aan het eind van 1936 zeker 600 mil lioen. Aan een effectief sluitenae begrooting zijn we bovendien nog niet toe en indien niet stevige handen de koorden van de beurs hielden, zou een financieele calami teit geenszins uitgesloten zijn. Dit beteekent, dat aan onze leeningscapn- citeit reeds hooge eischen zijn en nog zul len worden gesteld en onze vaste lasten aan rente cn aflossing gedurende tientallen ja ren met tientallen millioenen zijn en zullen worden verhoogd. M.a.w., dat de koopkracht zal worden verminderd. Immers, de overheid zal op zooveel meer van het volksinkomen beslag moeten leg gen. Het is echte desperado-politiea om on der zulke omstandigheden per Jaar 200 mil lioen meer te willen gaan uitgeven dan we nu reeds doen. De bestaande wanverhou ding tusschen prijzen en kosten zal dan voor onafzienbaren tijd worden bestendigd. Want niet alleen, dat hetgeen thans aaD crisislasten wordt besteed op allerlei wij zen wordt verdisconteerd in nieuwe kapitaalsuitgaven, maar we zullen daar nog belangrijk boven uitgaan. Dit nu Is een vol slagen onmogelijkheid. De geldmarkt zoa voor zulk een beleid slechts één antwoord hebben: volkomen afwijzing. Hoe men in ernst meenen kan, dat in drie jaar onze beleggingsmarkt de kapitale som van 600 millioen aan nieuwe uitgaven zou kunnen aanvaarden, voor een zoo een zijdig doel, moet haast onbegrijpelijk heeten Met de financieele draagkracht van on9 volk wordt een gevaarlijk spel gespeeld. Wie te gelijk den jaarlijkschen rentelast met eenige tientallen millioenen wil verhoogen, allerlei vaste lasten wil verzwaren, de begrooting sluitend maken en sociale voorzieningen wil uitbreiden, kan er toch bezwaarlijk op rekenen, dat dergelijke cirkel-kwadraturen als ernstig politiek streven zullen worden aanvaard. De financieele zijde van „het plan" is wei nig vertrouwenwekkend, om het nu eens zacht te zeggen. In dit opzicht is het volko men onrijp. Hier komt nog iets bij. We zeiden reeds, dat de uitvoering der werken aan bepaalde voorwaarden gebon den wordt O.a moeten ze als economisch productief zijn te beschouwen. Wat nog niet zeggen wil: rendabel. De vraag is echter: zijn zulke werken er in zoo grooten getale als wordt veronder steld? De ervaring met het Werkfonds en met de industrialisatie doet het tegendeel ver moeden. Dat is ook begrijpelijk. Want op het gebied van openbare werken zijn we steeds ecu zeer vooruitstrevend land ge- In de laatste 15 jaren gaven we ongeveer f 1500 millioen uit aan publieke werken. Daarnaast werd aan den woningbouw tus schen de 600 en 700 millioen besteed. We zijn ook weer in dit opzicht ver voor uit aan de landen, die ons ten voorbeeld worden gesteld: Zweden en België. Eigen lijk kan men hier tal van andere landen naast zetten. Hoe diligent we zijn geweest op het ge bied der openbare werken kan blijken uit hel thans meermalen vernomen verwijt, dat de aanleg van wegen, kanalen en spoorwe gen te ongeordend is geweest en bijgedragen heeft tot de verkeorsontwrichting, op wel ker ordening we ons thans suf zitten té prakkizeeren. De zaak wordt nog moeilijker, indien een groot deel der uit te voeren werken niet productief geacht kan worden. En zelfs bij de z.g.n. productieve werken, die ook weer belangrijke exploitatiekosten meebrengen, mag achter het rendement vaak en lang een vraagteeken worden geplaatst. Wezenlijke verhooging van koopkracht kan hier dien tengevolge lang uitblijven. Hoogstens kan er verzwaring van publieke lasten en verplaat sing van koopkracht zijn. En voorts is er een allergevaarlijkst op ruime schaal antici- peeren op de werkgelegenheid voor de jaren na 193S. Ook dat is een buitengewoon groot gevaar. Dat „ordenaars" het veronachtzamen stelt hen schuldig tegenover de gansche volksge meenschap. De mechanisatie in de sigarenindustrie Het Tweede Kamerlid K u p e r s heeft aan den Minister van Sociale Zaken vragen ge steld omtrent de mechanisatie io de sigaren- industrie en het tijdstip van indiening van een wetsontwerp tegen te snelle uitbreiding der mechanisatie in bedoelde industrie. Hier op heeft de Minister thans geantwoord dat een wetsontwerp als hier bedoeld, zijn depar tement reeds heeft verlaten. De Zwitsersch-Nederlandsche handelsbetrekkingen In de „Informations Eoonomigues", 't or gaan van de officieele Zwitsersche Centrale ter bevordering van den handiel, wijdt de directeur van deze centrale, Dr A. Masnata. een artikel aan de handelsbetrekkingen tus schen Zwitserland en Belgie en Nederland. Na gewezën te hebben op de sterke posi tie van den gulden en het teruggekeerde vertrouwen vervolgt de schrijver: „Het is niet van belang ontbloot tevens te wijzen op een omstandigheid, die voor de Nederlandsch—Zwitsersche handelsbetrek kingen van beteekenis is. In de Troonrede, welke de Koningin ter gelegenheid van de opening van het Nederlandsche parlement heeft gehouden, wordt gewag gemaakt van een nieuwe oriënteering -der handelspolitiek, welke door ons niet met enkel genoegen kan worden opgenomen. Het zal er namelijk om gaan de contingenteering te vervangen door verhooging der invoerrechten. Nu heft Nederland invoerrechten op de waarde en daar de Zwitsersche prijzen zelf reeds hoog zijn, zouden wij dientengevolge voortdurend benadeeld worden De verhooging der in voerrechten zou voor ons den toestand veel slechter maken. Wel is de contingenteering zeker een kwaad, doch zij maakt het moge lijk rekening te houden met den bijzonderen aard van do handelsbetrekkingen tusschen twee landen, in het bijzonder tusschen lan- ROFFELRIJMEN, EIGENAARDIG Nederland bouwt nieuwe wegen. Dat is een verblijdend feit Dubbel tot verheuging stemmend In een tijd van werkloosheid. Opzichzelf is 't reeds een vreugde Als je het gezwoeg beschouwt Van ons volk dat zulke effen En royale wegen bouwt: Let maar eens op de verzorging Van de kleinste kleinigheid, Op de zorg voor al die werkers, Op de zorg voor veiligheid. Let eens op die kleine zandtrein: Stapvoets schuift het spoortje voort; Als 't bij een publieke weg komt Wordt een schel gefluit gehoord; Op het kruispunt zwamt een waker. Met de noodvlag heen en tv eer, Waarschuiut alles wat er aan komt Laat de afsluitboomen neer, En wanneer de „trein" voorbij is Geeft hij het verkeer weer vrij Wie zich dood wil laten rijden Krijgt geen schijn van kans daarbij! Tot die uitgebreide voorzorg Is de aannemer verplicht! Valt op 't overwegen vraagstuk Hier geen eigenaardig licht? Als dat góéd is, als dat plicht is Bij een spoonveg in het klein, Is dat dan niet dubbel noodig Voor de donderende trein Die dwars over onze wegen Stuift met honderdmijlsche vaart En al wat hem in de iveg komt Onverbidlijk buit verklaart (Nadruk verboden.) LEO LENS. leveren, een stabiele valuta hebben en geen dumping toepassen. Het zou daarom wenschelijk zijn, dat onze exporteurs in den handel met Nederland kunnen rekenen op compensaties voor het geval dat ^et in de Troonrede aangekondig de beginsel zou worden toegepast". De Prix de Rome 1935 De jury voor den wedstrijd in de schoone bouwkunst, heeft bij monde van haar voor zitter, prof. dr. P. H. van Moerkerken in een gister gehouden bijeenkomst rapport uitgebracht aan de commissie van toezicht op de rijksakademie van beeldende kunsten te Amsterdam. Daaruit bleek, dat de gouden medaille was toegekend aan den hec. Arthur Staal den, welke producten yan hooge kwaL^it^.e Aristerdam, VERKRIJGBAAR LUXE DAMESSCHOENEN THUGOET" DE IDEALE SCHOENWAS Voor Uw kinderen uitsluitend schoenen DUIFJES K i ndenschoenen De Kindervoet eischt extra zorg, De DUIFJES-Schoen blijft daarvoor borg, N.V. „CEVAB0" SCHOENFABRIEKEN MOERGESTEL Specialiteit in: Waterdichte Sneeuwschoenen RAVO VOOR UW JONGENS SCHOENEN ZE ZIJN ONVERWOESTBAAR GROOTSTE KEUS NIEUWSTE Sfc CREATIES Over 5 jaar herdenkt Japan den dag, dat het 2600 jaar lang keizerrijk is. De voorbereidingen voor de herdenking van dit feit Als onderdeel der plannen voor de versnelling der diensten tusschen de deelen van het Engelschd zijn echter reeds aangevangen. Onder leiding van minister-president Okada rverd op IJ* Oct. j.l.'n eerste bijeenkomst daartoe gehouden, Imperium, worden tvoor de Imperial Airways vliegbooten gebouwd. Teneinde ski-beoefenaars in de gelegenheid te stellen aeze sport te beoefenen zonder hiervoor naar de bergen te gaan, werd in Parijs een speciale ski-school opgericht. De Amerikaansche ballonvaarders Stevens (links) en Anderson (rechts), die met hun ballon een hoogte van ruim 22000 M. bereikten De tentoonstelling van de invalide oud- strijders, wélke in Londen wordt gehou den, ontving bezoek van den hertog en de hertogin van York.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5