IBIS SHAG IN HET NOORDEN HEERSCHT EEN FELLE GUERILLA Dobbelmaim lekker ...man! VRIJDAG 15 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland EGYPTE WORDT ROERIG De eerste gevolgen van het optreden der Italianen tegen de onafhankelijkheid van Abessinië beginnen reeds aan den dag tc treden. Zij waren door experts in koloniale aangelegenheden voorspeld; van meerdere zijden had men de waarschuwing doen hoo- ren, dat de gekleurde volken een onderlin- go solidariteit zouden aan den dag leggen, zoo opnieuw een blanke mogendheid pogin gen zou ondernemen, de leden van een don ker ras tot onderwerping te brengen. De onlusten, die thans in Egypte zijn uitge broken vormen wellicht de voorhoede van een actie, welke zich nog breeder ontplooien gaat. Het is voor de Egyptenaren, die er reeds lang op uit zijn van den Brit de volledige onafhankelijkheid te verkrijgen, ook wel een hard ding, thans in hun land en aan bun zeekust voorbereidingen op ruime schaal te zien voor de eventueele handha ving der Abessijnsche souvereiniteit, terwijl •dezelfde mogendheid, welke deze prepara ties op touw zot, zich tegelijkertijd nog maar steeds niet bereid wil verklaren, haar voorrechten aan den Nijl op te geven en er toe mede tc werken, dat het oude pharao- nenland een gelijkwaardige positie als an dere mogendheden zou gaan bekleeden. Natuurlijk is aan Nahas Pasja, den leider der Egyptische ultra-nationalisten, uitste kend bekend, hoe in dit opzicht de vork in de steel zit Zoowel de Egyptische afhanke lijkheid als de Abessijnsche vrijheid zijn voor Londen tenslotte slechts bijzaken; de imperiale belangen zijn de eenige motieven, welke de Britsdhe politiek bewegen. Juist wat in Abessinië moet worden geschraagd, nl. de zelfstandigheid, welke waarborgen biedt dat Italië aan de Suez-kanaal- en Roode Zee-zóne niet tot een ernstig dreige ment voor de Britsche verbindingen wordt, dat moet in Egypte worden tegengegaan. Egypte moet zulk een mate van afhanke lijkheid behouden, dat het aan Britsche lei ding onderworpen blijft Wat Nahas Pasja wil, namelijk de volle dige onafhankelijkheid, en opneming van Egypte in den Volkenbond, is een eisöh, die Engeland zoo lang mogelijk zal blijven ter Zijde schuiven. Egypte lid van den Volken bond beteefeent niet meer of minder, dat zich tusschen dit land en Londen iets over eenkomstigs zou kunnen gaan afspelen als thans tuaschen den negus en den duce. Geen inmenging van internationale instanties in de vitale kwesties van het Britsche impe rium, dat fs Londens leus. De huidige onlusten in Egypte zullen aan de vrijheidszaak der Wafdisten ver moedelijk geen voordeel brengen; de wel willendheid van het Foreign Office, zonder welke men niet op de minste concessies zal kunnen hopen, wordt met het verbrijzelen van glasruiten en het werpen van steenen naar de politiemacht zeker niet verkregen. En wat wilde Wafdpartij beginnen met ge weld, juist op dit tijdstip, nu Egypte wel een Britsch arsenaal lijkt, met de vloot die voor Alexandrië ligt geconcentreerd, de for midabele macht der honderden bombar deervliegtuigen, die voor internationale eventualiteiten in de vliegkampen is saam getrokken, en de breede kolonnes der lan dingstroepen? Toch is deze Egyptische revolte een Symptoom van de onrust in de wereld der gekleurde rassen, waarvan de beteekenis niet over het hoofd mag worden gezien. Egypte maakt deel uit van de wereld van •den Islam, een wereld die een trotsch ver leden heeft en bezig is, zioh op een even roemrijke toekomst te prepareeren. In dit verband moet de aandacht vallen op de actie der Arabische partijen in Palestina, die het onderling eens zijn geworden over liet vormen van een pan-Arabisch front. Ook in Syrië en Libanon, de beide Arabi sche mandaatsgebieden, waarover Frank rijk het oppertoezicht heeft, is de Arabi sche geest vaardig geworden. Hier even eens heeft de huidige internationale toe stand tot een bijlegging der Islamitische verschillen en veeten geleid; het Arabische front stelt hier den eisch tot nationale autonomie, vereeniging van alle deelen van Syrië, en instelling van een constitutioneele regeering. Dit alles heeft den tijd nog; zeggen en volbrengen zijn niet gelijk. Doch de inerte massa's komen in beweging, overal In de wereld. De tijd lijkt niet ver meer dat hun opmarsch zal inzetten; reeds nu is het goed, zich met deze idee vertrouwd te maken, en zich op wat komen gaat te prepareeren. Zoeken naar Kingsford Smith gestaakt Het zoeken naar de vliegers Kingsford Smith en Pethybridge, die sedert Vrijdag jl. op de route Allahabad-Singapore worden ver mist, is thans door de Britsche Royal Air Force gestaakt Intusschen heeft echter de Australische regeering een geldbedrag beschikbaar ge steld voor het zenden van een speciaal vlieg tuig, dat opsporingen zal moeten verrichten in de jungles van Slam en Malaya. Arabisch eenheidsfront in Syrië De acht Arabische partijen in de staten Syrië en Libanon, welke beiden tot het Fransche mandaatsgebied behooren, hebben zich Daar het voorbeeld van de Arabische partijen in Palestina aaneengesloten tot een eenheidsfront. Zij hebben het Fransche mi nisterie van buitenlandsclie zaken een me morandum met de volgende verlangens ge zonden: Herstel van een nationale autonomie; her- eeniging van alle deelen van Syrië; uit vaardiging van een algenneene politieke am nestie; instelling van een constitutioneele re geering. Autonomisme in Noord-China Generaal Taka, de Japansche opperbevel hebber in Noord-China. heeft verklaard, dat de inlichtingendienst het waarschijnlijk acht, èat binnenkort de onafhankelijkheid der vijf Noordelijke Chlneesche provincies zal worden uil geroepen. De onafhankelijkheid* beweging fs niet floor de Japanners op touw gezet en het Japansche leger zal in dezen niet tusschen- beide komen, behalve om Japansche eigen dommen te beschermen. Bezet gebied in opstand? Abessijnen maken munitie transporten buit Het 45ste legerbericht dat generaal De Bono uit Oost-Afrika seint, luidt al3 volgt: Het eerste legercorps zet tezamen met het Dankalicorps de zuivering voort langs het Oosten van de hoogvlakte van Tigre. Het inlandsche legercorps ver volgt de actie om Gheralta te bezetten. In de gevechten, waarvan reeds, mel ding is gemaakt leed de vijand zware verliezen; aan onze zyde vielen een of ficier en twee gegradueerde inlanders. Het tweede legercorps zet den op- xnarsch in de richting van dc Takaze voort. Somali's van de kolonne Maletti achtervolgden den vijand tot aan den bovenloop van de Jaf. De vijand moest terugtrekken en liet behalve 300 doo- den, waaronder een nog niet herkend Europeaan, mitrailleurs, geweren, vracht auto's en munitie achter. Aan onze zijde vielen een officier, een onderofficier en 15 Dubats; verder werden een officier, twee onderofficie ren en 60 Dulbats gewond. Onze troepen zijn doende het gebied Gabre Darre ten Noorden van Gnrahei te zuiveren. Zuiveringsactie rond Makallé De zuiveringsactie in de omgeving van Makalle schijnt niet van veel beteekenis te zijn en heeft alleen ten doel de verspreide vijandelijke afdeelingen, welke hinderlagen hebben betrokken naar het Zuiden te drij ven. Deze actie is evenwel noodzakelijk om den opmarsch ongehinderd te kunnen voortzetten. Het Britsche hospitaal Woensdag is de eerste Britsche mobiele hospitaal brigade, georganiseerd door het Bnfsche Roode Kruis, via Aden en Ber- bera naar Harrar vertrokken om dienst doen in Abessinië. Voor haar vertrek ont ving de missie den zegpn van den aarts- bischop van Canterbury- De expeditie be schikt over zestien voertuigen met voor raden medicijnen en verbandstoffen. Er worden thans weer gelden b'jeenge bracht om een tweede Britsche hospitaal groep naar Abessinië te zenden. Italië bezuinigt op warmte en licht Vanaf gisteren wordt In heel Italië op de kantoren aan één stuk door gewerkt. Voorloopig zullen alle openbare bedrijven werken van 9 tot half 5 met een half uur middagpauze. Er is thans reeds een stroo ming om deze regeling ook op de particu liere ondernemingen toe te passen. Te Turijn hebben ook de niet-staatsbedrjj- ven besloten deze regeling te aanvaarden. De ononderbroken werkzaamheden op kantoren zullen niet alleen tenge volge hebben, dat de eigenlijke bureau kosten, zooals verwarming en licht, lager zullen zijn, doch zal ook belang rijke besparingen op het gebied van verkeer geven. De ambtenaren en amployé's zullen nl. dan slechts eenmaal naar en van kantoor behoeven te gaan. Op deze wijze zullen de electrische autobussen en de trams minder stroom verbrui ken, terwijl eveneens benzine voor auto's zal worden j In de Palazzo Venezia zal de nieuwe maat regel eveneens worden toegepast. Mussolini zal in de toekomst, naar verluidt, stipt om half 5 zijn regeeringspaleis verlaten. Do nieuwe regeling wordt tegelijkertijd in het [taliaansche ministerie voor pers en propa ganda ingevoerd, waarin 't tot nu toe tot in den laten avond, na aankomst van de laat ste berichten over den diplomatieken mili tairen toestand zeer druk placht te zijn Voortaan zullen na 4 uur de journalisten evenwel geen informaties meer ontvangen aangezien alle ambtenaren op dat tijdstip hun bureaux zullen verlaten. Het onderhoud Laval-Cerruti Omtrent een onderhoud, dat minister-pre sident Laval met den Italiaanschen ambas sadeur Cerruti heeft gehad, schrijft de „Matin", dat de Jtaliaansche ambassadeur geruststellende verzekeringen heeft gegeven omtrent de Italiaansche tegenmaatregelen tegen de sancties. Aanvankelijk had men te Rome tot een onmiddellijk invoerverbod van Fransche waren besloten, doch men had daarvan af gezien nadat de handelsattaché der Fran sche ambassade te Rome daartegen had ge protesteerd. Ook de houding der Italiaan sche pers tegenover Frankrijk ls minder scherp geworden. De Romeinsche correspondent van de „Matin" becijfert het totaal der van Fran sche zijde van Italië gevorderde handelspo- sito's op 150 millioen francs. Uitwerking der sancties in Engeland Het naderen van den datum, waarop de sanctie-maatregelen in werking treden heeft geleid tot een aanzienlijke stijging van den invoer van Italiaansche waren in Engeland. Gedurende de laatste twee weken was de invoer ongeveer tweemaal zoo groet als La de laatste maanden. Na Maandag a.s.. als de sanctie-maatre gelen van kracht zijn, kunnen goederen niet meer zonder bijzondere invoer-licentie ge- importeerd worden. Met het oog hierop hen ben verschillende handelsondernemingen een gedeelte van hun personeel ontslagen of salaris-kortingen ingevoerd. De leider van het ltaliaansch handels kantoor in de City verklaarde, dat hij na de volgende week zoo goed als niets meer te doen zou hebben en dat hij genoodzaakt zou zijn dertig leden van het personeel te ontslaan, waarvan verscheidencn vele jaren bij hem werkzaam zijn geweest. Aloisi was niet te München Van Duitsche zijde wordt ontkend, dat Aloisi ter gelegenheid van de plechtigheden op 9 November te München is geweest en zich daar met vooraanstaande pcrsooa'ijk- heden heeft onderhouden. Beantwoording der Italiaansche nota Na een gedachtenwfsseling tusschen Lon den en Pakijs heeft de Fransche regeering zich accoord verklaard met het Engelsche voorstel om de Italiaansche protestnota te gen de santoiemaatregelen collectief te be antwoorden. Te Rome toont men zich hierover zeer erwonderd. Men gaat daar uit van het standpunt, dat het besluit tot het treffen •an sanctiemaatregelen nooit door de al- onderlijke regeeringen ter kennis van Italië is gebracht. De regeering te Rome is door de pers ingelicht. Men wijst er verder op, dat Italië met de verschillende staten handelsverdragen heeft, waarmede de Vol kenbond niets uitstaande heeft Daarom ook heeft Italië zich met zijn nota tot de afzon derlijke regeeringen en niet tot de staten gemeenschap gewend De „Giornale d'Italia" schrjjft, dat de Italiaansche regeering niet het voornemen heeft, de handelsverdragen met de staten, die deelnemen aan de sanctiemaatregelen, op te zeggen. Het offensief dier staten en de noodzake lijke Italiaansche afweer zullen echter leiden tot een regelrechten economi- schen oorlog, die ongetwijfeld dezelfde beteekenis zal hebben als een opzeg ging der verdragen. Bezet gebied in opstand? De Abessijnsche autoriteiten bewe ren, dat de bewoners van het door de Italianen bezette gebied in opstand zijn. Deze actie van verzet zou een ge volg zijn van de uitspattingen en ge^ welddaden der Italiaansche soldaten tegenover de bevolking, vooral tegen over de Hevige guerilla nabij Makallè De Italianen hebben een poging van Desjasmatsj Ghebriet, om de Italiaansche verbindingen in het gebied Gheralta, ten Zuidwesten van Haussien, te verbreken, verijdeld. In dit gebied woedt een heftige guerilla. De Abessiniërs, verborgen in een mais- veld, openden het vuur op een karavaan muilezels, doch zjj werden door de Italiaan sche inlandsche ruiterij op de vlucht gedre ven, waarbij een groot aantal Abessiniërs gedood werd. Volgens mededeeling van de regeering te Addis Abeba hebbon de Abessijnsche strijd krachten benoorden Makallé, achter de Ita liaansche linies, een ltaliaansch munitie transport overvallen De Abessijners zouden 81 met munitie en honderd met geweren be laden lastdieren hebben buit gemaakt. De Italianen, die het transport vergezel den. zouden door de Abessijners zijn neer gelegd. De hier opereerende Abessijnsche man schappen moeten een der vele gueri]la-ben den zijn, die voortdurend de Italianen fn den rug aanvallen, teneinde den opmarsch van het gros van het leger naar de stellin gen der voorhoede tc vertragen. De Abessijnsche autoriteiten zien in deze operaties een beuijs, dat het Abessijnsche krijgsplan zoo wordt uitgevoerd, als de le gerleiding het zich gedacht had. Volgens het OP ALLE FRONTEN WORDT GEVOCHTEN SASA BANEH BLIJKBAAR NOG NIET GEVALLEN (Van onzen specialen oorrespondent) Rome, Donderdagavond 14 November.— De berichten, die alhier ontvangen wor den. maken melding van activiteit aan alle Italiaansch-Abessijnsche fronten. Zoo ver halen zij van een pantserwagengevecht in Ogaden, van de bezetting van sterke posi ties door de Italianen voorbij Makallé, het bouwen van versterkingen aan de Tacazze in het Tigregebied. Activiteit van de Ita lianen en Danakil-soldaten in de ravijnen langs de Danakilwoestijn. en Abessijnsche voorbereidingen voor 'n treffen op den weg door de woestijn naar Dessie, vormen voorts onderwerp van de Italiaansche bericht geving. Officieele Italiaansche berichten melden voortdurende successen van de Italianen in al deze districten, waar ontmoetingen met den vijand hebben plaats gevonden, die steeds onmiddellijk tot den terugtocht over ging. De Italianen hebben hun militaire positie met het doel Harrar te veroveren, aanmerkelijk verbeterd, tengevolge van een hevig gevecht in de Faf-vallei, 12 mijl ten Zuiden van Gorrahei. Dc kracht der Abes sijnsche defensie, is op deze strategisch be langrijke plaats gebroken, waardoor elke Abessijnsche actie langs deze route in de richting van de grens van ltaliaansch So- maliland onmogelijk is gemaakt Hierdoor ligt nu de weg voor de Italianen open voor het naaste doel: een opmarsch door de Tugh fafan-vallei naar Sasabaneh. Een Italiaansche colonne, in actie op dit belangrijke gedeelte van 't Italiaan sche Somalifront, haalde de Abessijnen in de vallei van de Faf in. In zijn be schrijving van de actie, die daarop volg de, seint generaal de Bono hedenavond: „Do vijand, versterkt door geregelde troepen, bestaande uit ongeveer 1000 man, kwam opzetten in motorlorries en pantserwagens, maar word afgeslagen door het overwicht van onze pantserwa gens. De Abessijnen trokken terug en lieten meer dan 300 dooden op 't slag veld achter (waaronder één Europeaan, die nog niet is geïdentificeerd), benevens DE ONLUSTEN IN EGYPTE Weer dooden en gewonden te Cairo Engeland doet geen politieke stappen Donderdagochtend trok een menigte van 1500 personen, gewapend met stok ken en boomtakken, op van Gizeh naar Cairo, dodh zij werd door de politic tegengehouden, waardoor een verwoed gevecht ontstond. Een Britsch politie officier was genoodzaakt van zijn vuur wapen gebruik te maken, waardoor vier personen werden gedood. Een ander Britsch politieman werd ernstig go- kwetst. Eindelijk trokken de oproerlin gen terug, achtervolgd door de politie, die een aantal schoten loste. In den middag hebben duizenden Egyp tische studenten, die zich hadden verzameld in dc nabijheid van dc universiteit, ge tracht de stad binnen te trekken. Zij wil den alle studenten en scholieren, die zich nog niet bij de staking hadden aangesloten, tot deelneming dwingen. Zij trokken op in de richting van de Ahbas-brug, die over don Nijl toegang tot de stad geeft. Voortdurend werd geroepen „Leve Egypte! Leve de vrij heid! Weg met Engeland! Weg met den verrader Hoare!" Onderweg wapenden de demonstranten zich met stokken en groote steenen. Bij dc Abbas-brug stiet de optocht op de politie- afzetting, die onder bevel van een Engelsch politie-officier stond. Er ontstond een wild handgemeen, waarbij de politie zich genoodzaakt zag van de vuurwapenen gebruik te maken. De menigte trok daarop terug, de doo den en gewonden medevoerende. Bij deze botsing zouden 4 6tudenten gedood en 6 ernstig gewond zijn. Bij de politie wer den de Britsche officier en een Britsch sergeant zwaargewond. Tegelijkertijd verzamelde zich studenten voor de medische faculteit in het zuiden der stad. Daar het gebouw door sterke af deelingen politie werd bewaakt, gingen de studenten niet tot een demonstratie over. Een hunner hield echer een toespraak, waar ra hij zeide, dat de studenten vastbesloten zijn, tot den laatsten man te strijden voor de onafhankelijkheid van Egypte. Vervol gens maande hij zijn toehoorders aan, in kleine groepen rustig naar huis te gaan. Alle faculteiten zijn door de Regeering voor den tijd van een week gesloten. Op 't oogenblik is het te Cairo weer rustig. Buitengewone zitting van het Kabinet Nader wordt gemeld, dat de Egyptische regeering in buitengewone zitting is bijeen gekomen in verband met den gespannen politieken toestand. Besloten werd, dat de universiteiten met ingang van Zondag een week lang gesloten zullen blijven, indien niet alle studenten uiterlijk Zaterdagmor gen weer op de colleges zijn verschenen. Intusschen hebben nieuwe studenten demonstraties plaats gehad. Op de binnen plaats der medische faculteit werd in het Engelsch in spreekkoren geroepen „Leve Nahas Pasja! Weg met het imperialisme! Constitutie of revolutie!" Nessim Pasja verdedigt rijn beleid Minister-president Nessim Pasja heeft een uitvoerige verklaring aan de pers doen toe komen. Hij zegt daarin onder meer, datEn- Abessijnsche verdedigingsplan moeten de afzonderlijke guerillagroepen zich er toe bepalen den vijand voortdurend te veront rusten, totdat de hoofdmacht van het Abes sijnsche leger gereed is met de inrichting zijner verdedigingsposities machinegeweren, geweren, diverse mo torlorries en munitie." Hetzelfde rap port maakt melding van de Italiaan sche verliezen tijdens dezen strijd: „Go- dood één officier, één korporaal en 15 inlandsche soldaten. Gewond één offi cier. twee cadetten en 16 inheemsche officieren". Alle Abessijnsche tegenstand is blijkbaar in dit belangrijke district thans gebrokeD en deze beslissende actie in de buurt van Faf zal ongetwijfeld een demoraliseerenden invloed hebben op de aarzelende plaatse lijke aanvoerders in het gehoele Ogadeft gebied. Na dit succes zijn de Italianen be gonnen met de voltooiing van de voorbe reidingen in de Gabredarre-zone, ten Noor den van Gorrahei Het tweede legercorps aan het Noordelijk Tigre-front is thans bij de Tacazzo aange komen en werpt versterkingen op tusschen Addi Rassi en £ddi Encato'. Generaal cfe Bono meldt, dat het eerste legercorps, dat heeft deelgenomen aan den opmarsch naar Makalle, in contact is met de troepen uit Danakil, en dat beide troe pen thans gezamenlijk voortgaan met be lemmeringen langs de aan de Danakil gren zende rotswanden op to ruimen. I-Iet in heemsche corps zet de voorbereidingen voor de bezetting van Gheralta voort. Daar Ghe ralta ongeveer 20 mijl ten Noorden van 't veroverde Makallé ligt, heeft de verovering van de stad op de Abessijnen groote bete© kenis voor de Italianen. De officiële berichten melden, dat in de actie rond Gheralta de Italianen één offi cier en twee inheemsche cadetten hebben verloren. De Abessijnsche verliezen werden „zwaar" ppnoemd. In officieele kringen in Italië wordt de utislag van dc Engelsche verkiezingen met spanning tegemoet gezien. Men hoopt, dat wanneer het Engelsche parlement weer ge opend zal zijn .er een kans zal bestaan ver der te komen met de vredesonderhandelin gen inzake Abessinië. De doorsnee-Italiaan stelt echter in deze Engelsche parlements verkiezingen niet het minste belang. Zijn gcheele aandacht wordt in beslag genomen door het feit, dat ieder oogcnblilc sancties op hem en zijn land kunnen worden toege past. Hij heeft echter ook een vaag idee, dat de dingen op de een of andere manier in orde zullen worden gebracht als de Engelsche verkiezingen achter den rug zijn, maar Je Italiaansche kranten voeden die hoop niet in het minst. Het volle gewicht van de pro paganda der Regeering in de pers en el ders wordt aangewend om alle Italianen te organiseeren in den economischen oor log tegen de gehcele wereld en speciaal togen Engeland. .(Autour&resht Morningn<ffiJa:.N.;p,, geland Egypte in internationale kwesties belangrijke steun heeft verleend en wijst de beschuldiging, dat hij tc toegevend is ge weest tegenover de Engelsche eischen, van de hand. In de verklaring wordt met geen woord gesproken over de redevoeringen van Hoare en Nahas Pasja, over de eischen der Wai'd partij en over de bloedige ongeregeldheden die hebben plaats gehad. Ook over de ver dere plannen der Regeering wordt gezwegen Geen Britsche stappen Te Londen is officieel meegedeeld, dat de onlusten in Egypte de Britsche regeering geen aanleiding geven tot een politieken of anderen stap. Volgens de laatste berichten aldus wordt verklaard, zijn de autoriteiten meester van den toestand. Naar aanleiding van de berichten over Italiaansche propaganda in Egypte, wordt verklaard, dat er geen bewijzen voor zijn, dat deze propaganda eenigerlei invloed op de situatie heeft uitgeoefeud. De Britsche regeering heeft reeds eenigen tijd geleden te Rome tegen de Italiaansche propaganda geprotesteerd DE UITSLAG DER BRITSCHE VERKIEZINGEN EERSTE RESULTATEN GUNSTIG VOOR LABOUR Vannacht om 2 uur had oppositie reeds 39 zetels gewonnen! Met meer spanning dan gewoonlijk ziet Engel arc" het resultaat van den korten, doch felflen verkiezingsstrijd tegemoet, die doof alle par. ij en als gevolg van de omstond g- he-Ln, waamiiM dp verkiezingen zlju ge houden, met groote intensiteit is gevoerde Bijna overal waar de can du daten der na tionale re gee ring zich hadden gehandhaafd, bleek hun stemmenaantal beduidend ge slonken. In Lancashire werd de Mder der oppo- sitoneele liberalen Sir Herbert Samuel verslagen door den conservatieven candi- daat Minto Russell. Te Birmingham werden eenigen der voor naamste conservatieve Hó-diers en ministers herkozen, nl. Locker Lampson, Sir Austen Chamberlain en do Kanselier van die Schatkist Neville Chamberlain. Da onder-staatssecretaris van het Luohtvaart- mmdsterie Sir Philipp Sassoon ward even eens herkozen- Te Plymouth werden de nationale candidaten Lady Astor (conserva tief) en Hoare Bolisha (nat. liberaal) her kozen. Van de Laibour-leiders was reads vroeg in den nacht bekend, dat Sir Stafford Crip p s te Bristol was herkozen tegenover den na- tionalcn Labour-corn did'aat Church. Tt Barniey boekte Labour een aardig succes doordat de Labour-candidaat Burkie dezen zetel heroverde op Admiraal Campbell, die in 1931 wijlen Arthur Hendlerson hier ver slagen had. Te Manchester werd een conservatieve zetel veroverd door den voormaügen La bour-minister Clynes, terwijl te Sheffield de oud-Labourminister van Marine Alex mder eveneons een conservatieve zetel verover de Een teleurstelling in Labour-kringen is, dat de oud-Labourminister van Arbeid Miss Margaret Bondfield er niet in geslaagd is, te Wallsend de conservatieve Miss Ward van haar zetel te verdringen. Ook de con servatieven kennen echter dergelijke te leurstellingen. Zoo heeft de zoon van Win ston Churchill, Randolph Churchill, het tegen zijn Labour-tegoïstander moeten -iJleggen en heeft te Dartfcrd de nationale canididaat Malcolm Caimrbell, de bekende motorrenner en wereldkampioen en -record houder. van wiens populariteit men zich ïn conservatieve kringen zooveel had voorge steld, den conservatieven zetri moeten af staan aan den vakvereenigingsl Green. Tenslotte is de leider der communistische partij, Harry P o 11 i 11, er in zijn district niet in geslaagd, den Labour-zetel te ver* overen. De stand van vannacht 2 nor, Te 2 uur vennacht deeid/e de B.B.C. mede, dat blijkens dte ingekomen uitslagen de re- geeringspartijen in totaal 159 zetels haddler. veroverd, de oppositie-partijen 77. De conservatieve partij had op dit tijd stip 147 zetels; de nationale liberalen 10 zetels, te.-v.iji do nat-'jnale I.ab-ui r-groep van Mac Donald slechts 2 zetels had. Van de oppositie-partijen hadden Labour 70 zetels, waarvan 39 gewonnen waren en slechts 2 zetels waren tot den toe verloren. De liberalen hadden 7 zetels gewonnen en er 5 verloren, waaronder dae van hun lei der Sir Herbert Samuel. Lansbury herkozen In zijn Londensch district Poptfar werd de onlangs afgetreden leider dier Labour Party, George Lansbury, met groote meerderheid van stemmen herkozen. De Minister voor de omindons, J. H. Thomas, Nationale Lahour-groep, werd eveneens herkozen. Ondanks het nachtelijk uur bleef het pu bliek bijeen op alle plaatsen in de open lucht of in localiteiten, waar de uitslagen bekend werden gemaakt De stad had een bijna feestelijk aanzien, en het verkeer cp de drukke knooppunten moest evenals over dag geregeld worden. Ook de onlangs gekozen leider van Labour Party, Majoor A111 e edie Lans bury als zoodanig opvolgde, werd her kozen. De stand om 5 nar in den morgen Hedenmorgen om 5 uur waren de volgen de cijfers bekend: de regeeringspartijen be reikten 184 zetels, en wel conservatieven 161, nat'onaal-liberaien 14, nationatt-laoour 3 zetels. De oppositie had toen 87 zetels, nl.: leibour 78 en liberalen 8 zetels. Egypte perkt persvrijheid in! Het Egyptische ministerie van binnen- landsche zaken heeft nog Donderdagavond laat een v-rordenin? an den koning uitge geven, waardoor pract: ".i de persvrijheid wordt Hpy aan 'e regeering het recht wordt gegeven tot het in beslag nemen van rjp lat'en en h <t uitvaard* n van een verbod van verschijnen voor een bepaalden Het verluidt, dat verdere verordeningen tot handhaving vin orde en rust worden ftpO' b rei cl. ^Tn'frWTDtP\S» ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG EEN BISSCHOP STAAT TERECHT Verdacht van deviezen- smokkelarij Voor het Berlijnsche Landsgerecht is gis teren* begonnen het deviezen-proces tegen monseigneur Peter L e g g e, bisschop van Meissen. Volgens de aanklacht heeft het bisdom Meissen in 1926 in Nederland een leening van f 300.000 opgenomen, waarvan reeds i 90.000 op normale wijze gedelgd was, ter-1 wijl de koers der obligaties in hct_buiten- land schommelde tusschen 40 en 45 pct.^ Volgens de opvatting van de aanklacht was na 1933 het terugkoopen van obligaties slechts mogelijk met behulp van export- bonds. Voor het delgen der overige f 210.000 de huitenlandsche leening was een bedrag van 180.000 R.M. noodig. Dr. Theodor Legge wist 100.000 R.M. bijeen te brengen, die via I verschillende omwegen terecht kwamen bij do Universum Bank te Amsterdam, terwijl het bisdom zelf de nog ontbrekend a j 80.000 R.M. bijeen wist te brengen, groeten-» I deels uit giften van de Bonifacius-Verocni- ging. De over de grens gesmokkelde bedra gen zouden volgens de aanklacht bji de Uni- j versum Bank te Amsterdam op den d®k- naam van het bisdom Utrecht zijn gedepo neerd. De schuld van den bisschop leide de aanklacht af uit een door hem op 27 Nov. 1933 geschreven brief, waarin hij den met de leiding der correspondentie en der mom rtellngê besprekingen belasten professor Dr, Soppa opdracht geeft hem elke acht a tien, dagen rapport over de leeningskwestie "uit i te brengen. Van de zijde van het bisdom wordt daar entegen verklaard, dat het bisdom Meissert; op normale wijze een bedrag te Amsterdam had gestort voor de aflossing van zijn lee ning en tot aan de amnestie-wet, die op| 17 October 1934 werd afgekondigd, voor f 95.000 aan obligaties had gekocht, waar van na afkondiging van de amnestie-wet inededeeling werd gedaan, terwijl de f 30.000 aan baar geld, die van het gestorte bedrag waren overgebleven, evenals de obligaties zelf, op een Duitsche bank waren gedepo neerd. Amsterdamsch advocaat ln 'de zaal Eenlg opzien werd gewekt door het ■ver- «chflnen van een Amsterdamsch advocaat, Mr. Vorstman. Mr. Vorstman had zich tot de verdedi ging gewend en verklaard, dat hij belang rijke mededeelingen over de obligatiekwes-i tie kon doen. Op voorstel der verdediging werd hij daarop als getuige gehoord. Hij verklaarde, dat hij aan de hand de f boeken een onderzoek had ingesteld bij de Universum-bank te Amsterdam en tot dd conclusie is gekomen, dat alle opdrachten! tot het terugkoopen der obligaties reeds zjjrt verstrekt vóór 16 October 1934. den eersten dag, waarop deviezen-overtredingen onder de wet op het volksverraad vielen. De aan klacht door Kaltenbacb ingediend op grond van een door Soppa verstrekte blanco-vol macht, acht Mr. Vorstman derhalve nietig. Het openbaar ministerie stelde zich op! het tegenovergestelde standpunt en was van meening, dat op het oogenblik van de indiening der aanklacht een deel der effec ten „op voorschot" gekocht waren, d.w.z, dat zij tegen een lateren termijn zouden i worden geleverd. Het openbaar ministrie wraakte den ge- i tuige, omdat het hem niet objectief achtte, doch de rechtbank meende, dat voor deze verdenking geen grond bestond en beëedig- de den getuige. Het was de rechtbank iu-< tusschen niet duidelijk, op grond van welke opdracht Mr. Vorstman naar Berlijn was gekomen. Hijzelf verklaarde, als katholiek uit zuiver idealistische motieven te hebben gehandeld. Tenslotte stelde de verdediging voor, banbdeskundige te doen hooren in de vei» dere behandeling. De behandeling werd daar.':1 na verdaagd tot Zaterdagmorgen. Betoogingen tegen Prof. Jèzé jj In de Juridische faculteit van de Unïversï- teit van Parijs is het tot luidruchtige betoo gingen gekomen tegen prof. J e z e, verte» genwoordigor van Abessinië te Genève. j1 Het waren vooral de Italiaansche studen- 1( ten, die het hem onmogelijk probeerden te maken zijn college over openbaar recht te houden. Tenslotte werd de zaal ontruimd., Op straat zetten de studenten de betoogingen voort, C Kort Nieuws I Het vermogen van den Toodsch'en fabrï- kant Mendel te Bonn, dat ruim een millioen R.M. bedraagt, is, naar het D.N.B. meldt, in beslag genomen, daar Men del verdacht wordt van deviezensmokl.elarij tot een be drag van een millio~n R.M. Mendel'zelf heeft zich naar Nederland begeven. Een huiseigenaar t" Stafford (Eng.), dié kortgeleden gestorven is, heeft al zijn huur ders een bedrag van 100 pond sterling ieder nagelaten om hen te beloonen voor de stipt heid waarmee zij altijd hun huur betaald hebben. De afgevaardigde van het Lit au sche blok, Borchertas, die door den gouverneur van het Memelgebied was belast met de vor ming van het directorium, heeft Woensd »g zijn opdracht teruggegeven. De gouverneur heeft thans onderhandelingen aangeknoopt met het presidium yan den Landdag,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2