DE OORLOG IN OOST-AFRIKA Om het Wereldkampioenschap WOENSDAG 13 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland EEN ITALIAANSCHE DEMARCHE Rome ontwikkelt in deze dagen, welke voor liet fascistisch bewind en voor Ihe heaje ltaliaansche volk, hetwelk zijn lot aan dat van den Duce verbonden heeft, wel licht van beslissende bcteókenis zullen blij- ket), een schier onvermoeide activiteit in verschillende richtingen. Terwijl het eener- zijds doorgaat met de versterking van de fronten in Oost-Afrika, waaraan het tot het uiterste alles ten koste legt, houdt het ter andere zijde hij den voortduur contact met Parijs, en hebben er bovendien vrij regel matig besprekingen plaats tusschen Sir Eric Drummond, den Britschen gezant in Italië en Mussolini, hetgeen erop wijst, dat ook met Londen op ernstige wijze naar toe nadering wordt gestreefd. Deze diplomatieke besprekingen verhin deren intusschen niet, dat de binnenland- sche krachten meer en meer voor de af- weer der sanctiemaatregelen worden mobiel gemaakt, een actie waarin de ltaliaansche pers levendig aandeel neemt en welke willekeurig met. een stemming maken tegen de sanctielanden gepaard gaat. Thans heeft Rome een nieuwe stap onder nomen. waarvan de uitwerking nog niet zoo. aanstonds valt te doorzien. Aan de lan den, welke doel uitmaken van de Geneef- schfi sanctieconferentie, waartoe ook N e der land behoort, is door Italië een nota gericht, wier inhoud zeker nadere overwe ging verdient. Deze nota sluit zich aan bij het protest, dat de Ifaliaartsche gedelegeerde Aloisi des tijds te Genève tegen de gevolgde proce dure inzake de toepassing van sancties heeft doen hooren. Zij betuigt o.a., dat deze sanctie-conferentie geen volkenbondsorgaan is, hetgeen trouwens te Genève volmondig wordt erkend, en dat de landen, welke met de sanctiemaatregelen meegaan, dit dus niet doen als leden van den Volkenbond, doch als vrije en souvereine staten, hetgeen voor deze landen de consekwentie medebrengt dat Italië hen elk afzonderlijk voor de ge volgen, welke mogelijk uit deze sancties zullen voortvloeien, aansprakelijk stelt Prettig klinkt dit niet, en deze verholen dreiging zal vermoedelijk de zwakke broe ders uit den Geneefschen kring nog wel eens tot nadenken kunnen stemmen, al zul len zij ertegen opzien, openlijk van een ver anderende mentaliteit blijk te geven. Want Engeland laat reeds thans vrij duidelijk verstaan, dat in zijn houding geen verande ring te wachten is en dat de sancties op 18 'November in werking zullen treden. Toch zou liet niet verbazen, dat al blijft de Jetter der wet zooals zij is, de geest daar van in sommige landen met wat meer soe pelheid zal worden geïnterpreteerd; tus schen beide is in den regel wel een elasti sche marge. Italië vesjigt er bovendien nog eens de aandacht der sanctielanden op, dat het vol houdt, artikel 12 van het Volkenbondshand vest niet te hebben geschonden. Ook de bevolking van Abessinië, zoo verklaart de nota, ziet niet een aanvaller in Italië, doch een mogendheid, die het recht bezit en de bekwaamheid om de hooge bescherming uit te oefenen, die het Volkenbondshandvest in artikel 22 als een missie van de bescha ving erkent. Bovendien dient de Volken bond ermee rekening te houden, dat deze bevolking zou blootstaan aan vergeldings maatregelen en wraaknemingen, indien de ltaliaansche voogdij over haar zou ophou den. Hier treft men reeds derhalve de eerste Symptomen aan van een tactiek, die alge meen werd verwacht. Italië bouwt op het leit, dat belangrijke bevolkingsgroepen in Tigre, onder leiding van haar geeste"" en wereldlijke hoofden, tot vrijwillige on derwerping overgingen. Deze capitulaties worden uitgebuit als een bevestiging van wat reeds door Rome te Genève werd be weerd, nL dat Abessinië niet een vrij en eensgezind, wèl georganiseerd land is, doch een agglomeratie van stammen en groepen, yan welke de meerderheid door een minder heid vanuit het centrum wordt geregeerd, tegen haar zin en in tegenstelling met haar belangen. Een en ander wordt in de nota met uit voerigheid ter sprake gebracht, teneinde te betoogen, dat de gronden, waarop de tegen Italië genomen besluiten werden genomen, niet langer steekhoudend zijn. De sancties en de contra-sancties zullen tenslotte hoogst ernstige moreele en psycho logische gevolgen hebben, die wel eens veel langer zouden kunnen duren, dan de gevol gen van de sancties zelf, aldus concludeert Rome. Ben conclusie, waarmede men het eens kan zijn, zonder nochtans in te zien, op •welke wijze zulks goedschiks ware te yer- mijden. Een Geneefsche Zeevaartconferentie Op 25 November as. begint te Genève een zeevaartconferentie, bijeengeroepen door het Internationale Arbeidsbureau, ter voorbe reiding van de eerstvolgende zeevaartconfe rentie der Internationale Arbeidsconferentie die in het najaar van 1936 zal worden ge houden. Tot de op 25 November aanvangende con ferentie zijn de landen uitgenoodigd, welker handelsvloot grooter is dan 250.000 ton. Ook Nederland is derhalve uitgenoodigd. In hoofdzaak zullen worden besproken de Arbeidstijd aan boord der koopvaardijsche pen, de sterkte der bemanningen en de be- jtaaldo .vacantia der opvarenden. De zee ïroK zich terug! Dezer dagen heeft zich te Goerief aan de monding van de Oeral-rivier een merkwaar dig verschijnsel voorgedaan. Tengevolge van een krachtigen Noord-Westerstorm oaaide de waterspiegel van de zee nL over een lengte van ruim 200 K.M. en een breedte van 20 K.M. zeer snel, zoodat ten slotte de bodem te zien kwam. Tientallen visschers- schepen met een zeer groot aantal opvaren den aan boord kwamen dientengevolge in een benarde positie te verkeeren. Met be hulp van vliegtuigen heeft men de schepen van het noodige yoorzien. Slachtoffers sle ten ex niet* Is Addis Abeba door de snelle opmarsch overrompeld? Bij Daggaboer zouden de Italianen vier tanks verloren hebben! De oorlogsberichtgever van het D. N. B. meldt, dat sterke Abessijnsche troe- penafdeelingen, die te Asmara geschat worden op 200.000 man, de hoogten in de omgeving van Harrar hebben bezet, onder bevel van Ras Nassiboe. In de stad Harrar zouden, naar te Asmara verluidt, pro-Italiaansche betoo gingen hebben plaats gehad. Volgens mededeelingen van Abessijn sche krijgsgevangenen en deserteurs werden bij een muiterij in de omgeving van Harrar 70 Abessijnsche soldaten gedood. Een gelijk aantal zou door de legerleiding zijn terechtgesteld. Uit Makalle wordt gemeld, dat sedert de ltaliaansche troepen de streek van Selicot tot Makalle hebben bezet, het leven weer normaal zijn gang gaat. De inboorlingen zouden do ltaliaansche geldstukken reeds in betaling aanne men. Voorts zou een patrouille Askari's en Zwarthemden te Sciafas 300 kameelen hebben buit gemaakt Deze karavaan behoorde toe aan Ras Seyoem. In den nacht is een groot legerkamp, dat ltaliaansche vliegtuigen bij San Michel had opgemerkt, verdwenen. De Abessijnen zijn snel vertrokken, toen zij hadden gemerkt, dat zij door de Italianen waren ontdekt De Abessijnsche troepen Volgens de laatste uit Asmara ontvangen berichten zou het Abessijnsche leger, indien de Italianen hun offensief zouden hebben ingezet, zooals de Abessijnen dat hadden gedacht, de beschikking hébben gehad over de volgende troepenmachten: Aan het Noordelijk front 70.000 krijgers onder bevel van Ras Kassa; 50.000 onder commando van Ras Imroe; 50.000 man onder leiding van Ras Seyoem en voorts 7000 man van de Keizerlijke Garde. Aan het Oostelijk front staan 40.000 man schappen onder bevel van den Kroonprins terwijl in het Zuiden 20.000 man onder de bevelen zijn geplaatst van den gouverneur van Harrar. Mussolini ontvangt Sir Erie Gistermiddag heeft Mussolini den Brit schen ambassadeur te Rome, Sir Eric Drummond, opnieuw in gehoor ontvangen. Over dit nieuwe, langdurige onderhoud werd het volgende officieele communiqué verstrekt: „De ltaliaansche regeeringsclief heeft Dinsdag den Britschen ambassadeur ont vangen, met wien hij zich langer dan een uur heeft onderhouden. Onderwerp van be spreking was de positie van beide landen in de Middellandsche Zee." Overigens wordt aan beide zijden het stil zwijgen over den inhoud van het bespro kene bewaard. Slechts wordt van ltaliaan sche zijde verklaard, dat de besprekingen worden voortgezet. Vermelding verdient voorts het bericht, dat in het jongste onderhoud tusschen Laval en den Italiaanschen ambassadeur te Parijs, niet een eventueel uittreden van Italië uit den Volkenbond is ter sprake ge bracht, Suvich over Italië's actie Het „Journal" publiceert een verklaring an den Italiaanschen staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Suvich, waarin deze schrijft: „Wanneer wij deze beproeving hebben doorstaan, zal men 5 aar Stresa terugkceren en moeten trachten't Engelsch- Fransch-Italiaansche pact te herstellen. Aangezien wij veel geduld hebben, schijnt het, dat de sanctie-maatregelen zonder groote gevolgen zullen blijven. Ik geloof aan onze overwinning. Deze veldtocht was noodzakelijk. Mussolini heeft zijn volk brood beloofd. Zijn volk heeft ver trouwen. Men mag Italië niet verwijten, dat het zich tot den Volkenbond had kun nen wenden. Als overwinnaar, die door den vrede toch vernederd werd, hebben wij een politiek van overwonnenen gevoerd. Dat men ons thans slechts zes maan den late handelen. Wij zullen in Abes sinië beschaving brengen. Wij zullen in dit land orde brengen. Wij kunnen daar leven en men zal beleven hoe dit jonge revolutionaire Italië zich aan de zijde van Frankrijk en Engeland, dus aan de zijde der conservatieve volken, zal scharen. De inhoud der ltaliaansche nota In de nota, door de ltaliaansche regeering gezonden aan de regeeringen, die aan de sanctie-conferentie te Genève hebben deel genomen, verklaart Rome, dat het nogmaals protesteert tegen de aangewende 'Geneef sche procedure. Verder wijst de ltaliaansche nota op het feit, dat de burgerlijke en kerkelijke auto riteiten in Abessinië zich onder de bescher ming hebben geplaatst van Italië en dat Italië 16.000 slaven de vrijheid heeft gege ven, „de vrijheid, welke zij van Addis Abeba vergeefs afgewacht zouden hebben, ondanks de verplichtingen, welke dat land bij zijn toetreding tot den Volkenbond op zich heeft genomen". De bevolking zou volgens de nota ln Italië niet den aanvaller zien, doch de mogendheid, die de bekwaamheid en het recht bezit de hooge bescherming uit te oefenen, die het Volkenbondspact ln art. 22 als een missie van de be schaving erkent De Volkenbond dient er rekening mede te houden, dat deze bevolking bloot zou staan aan represaailleraaat- regelen en wraaknemingen, indien de ltaliaansche voogdij zou ophouden. De nota betwist voorts de rechtsgel digheid der sancties. Het embargo op den uitvoer van wapens naar Italië en de opheffing van het embar go t.a.v. Abessinië komt neer op de mede werking aan en een vererging van den toe stand, welke Italië niet wenscht. Dp Coördinatiecommissie wordt verweten dat zij er geen rekening mee heeft gehou den, dat dergelijke sancties nimmer zijn toegepast bij vroegere, ernstiger conflicten en dat zij geen geleidelijke toepassing heeft overwogen. Niemand zal het recht en de noodzake lijkheid kunnen betwisten het eigen bestaan van het ltaliaansche volk te verdedigen. De nota besluit met het verzoek aan de regeeringen kenbaar te willen maken op welke wijze zij zich voorstellen hun dragslijn vast te stellen. De arbeid te Genéve De subcommissie der sanctieconferentie voor de loopende contracten heeft haar werk beëindigd met het aannemen van een rapport, waarin de contracten worden op gesomd, bij welke 'n afwijking van 't alge- meene betalingsverbod als gerechtvaardigd wordt beschouwd. De voorzitter, Vasconcellos, deelde mede, dat do betalingen, die op grond de zer contracten nog verricht mogen worden, ongeveer IV2 PcL der totale waarde van den Italiaanschen uitvoer in 1934 uitmaken Voorts is bij den president der coördina tiecommissie een schrijven van de Egypti sche regeering binnengekomen, waarin ver klaard wordt, dat het de regeering te Cairo wegens gebrek aan tijd nog niet mogelijk is geweest, den datum te bepalen, waarop de sanctiemaatregelen in Egypte in wer king zullen treden. De regeering heeft daarom besloten, eerst over den datum te beslissen, nadat zij in kennis is gesteld van het tijdstip, dat door de coördinatiecommissie moet worden vast gesteld als aanvangsdatum. Nieuwe bijeenkomst op 25 Nov. a.s.? Tc Genève acht men het mogelijk, dat de sanctieconferentie na het van kracht wor den der economische en financieele sanc ties weer zal bijeenkomen, wellicht op 25 November, om zich bezig te houden met de eerste gevolgen der sanctiemaatregelen en met dc aangekondigde ltaliaansche repres- saillcmaatregelen. Abessijnen veroveren vier tanks! In verband met het feit, dat 40.000 man ersterkingstroepen derwaarts gezonden zijn acht men het te Addis Abeba waarschijnlijk, dat alles in het werk gesteld zal worden om Djidjiga te behouden. De Abessijnsche regeering heeft medege deeld bericht te hebben ontvangen, dat blootvoëts gaande Abessynsche infanteris ten een ltaliaansche gemotoriseerde afdce- ling hebben overvallen ten Zuid-Oosten van Harrar en daarbij 4 tanks hebben veroverd. Drie pantserwagens werden door hen on bruikbaar gemaakt. De verliezen aan beide kanten waran grooL Zes ltaliaansche officieren zijn ge vangen genomen. IS ADDIS ABEBA DE SITUATIE MEESTER? De ltaliaansche opmarsch verliep sneller dan verwacht! (Van onzen specialen corres pondent W. F, Deedes) Addis Abeba, Dinsdagavond 12 Nov Berichten over een gestagen Italiaan&chsn opmarsch aan a'ile fronten druppelen nog stpeds de hoofdstad binnen. De Abessiinsche regeering volhardt in haar stilzwijgen, en weigert nog steeds toe te geven, dat Makallé, Gorrahei, Sasabaneh Daggabhoer en Antalo in handen van den vijand zijn gevallen. Ondanks dezen muur van stilzwijgen, ko men gezaghebbende personen te dezer stede meer en meer tot de overtuiging, dat als de berichten' uit Rome betrouwbaar zijn en men geeft toe, dat de Italianen nog nooit bulletins over veroveringen hebben gepub.i ceerd, die later onjuist bleken te zijn de Abessijnsche regeering blijkbaar tijdelijk de situatie niet meer meester is. De meening wordt geopperd, dat dit is te wijten aan haar verkeerde strategie; in plaats van een vaste methode te volgen, verandert zij iederen dag haar politiek In ieder geval staat vast, dat welke ver ontschuldigingen ook aangevoerd mogen worden de ltaliaansche opmarsch aan beide fronten de oorspronkelijke berekenin gen van de Abessijnsche regeering verre heeft overschreden. Het is duidelijk, dat de Abessynen hun plannen radicaal zullen moeten wjjzigen, als zij den vijand met succes willen weerstaan. De Abessijnsche troepen hebben thans hun gevechtspositie verloren, tengevolge van den snellen opmarsch Van de Italianen in het Zuiden. De samenwerking tusschen de hoofdkwar tieren en de gevechtsfronten heeft zich nog nooit zwakker getoond dan thans en het ontbreken van een centrale le gerleiding is nooit sterker gevoeld. Vanaf het oogenblik. waarop de oorlog uitbrak, hebben de Abessijnen er grooten- deels op moeten vertrouwen, dat het ver loop van den oorlog niet van hun scheme zou afwijken. Terwijl zij misschien gelegen heid zullen krijgen zich opnieuw te iriën- teeren in de adempauze tusschen den hul digen Italiaanschen aanval en den daarop volgenden loopen zjj op het oogenblik in ieder geval gevaar verslagen te worden. Men wacht met groote spanning op dc eerstkomende bevelen van den keizer. (Auteursrecht Mornlngpost—A.N.P.); Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" Kaas is bovendien smakelijk. bric o Leeuwarden Duitschland verbiedt uitvoer van verschillende artikelen In verband met blnnenlandsche toestand In de Duitsche „Reichsanzeiger" wordt een verordening der rijksregeering gepubliceerd, waarbij do uitvoer van bepaalde belangrijke levensmiddelen cn industrieele gronastoffen wordt verbodetn. Door het verbod worden getroffen alle vetten en oliën voor de consumptie; aard appelen; grondstoffen voor de textielindu strie; voor de ijzer- en metaalindustrie; voor de rubberindustrie; veraer huiden, vellen en alle soorten olie. Steenkolen en koper, waarvoor reeds se dert lang een uitvoercontrole bestaat, wor den in de verordening niet genoemd. De nieuwe uitvoerverboden hebben uitslui tend ten doel, rekening te houden met de economische behoeften in het binnenland. In de laatste weken, aldus worat ver klaard, heeft het zich namelijk in toenemen de mate geopenbaard, dat de opgesomde levensmiddelen en grondstoffen worden uit gevoerd naar de aangrenzende landen. Voor de genoemde industrieele grondstof fen, tnet uitzondering van ijzer, is Duitsch land nooit uitvoerland, maar altijd invoer land geweest Het is dus volkomen in strijd met de economische wetten, zoo wordt ge zegd, dat deze producten plotseling zouden worden uitgevoerd. Daarbij komt, dat de prijzen op de wereldmarkt voor de meeste der genoemde producten stijgende zijn. Een vervangingsmiddel voor eventueel uitgevoer de grondstoffen zou Duitschland daardoor waarschijnlijk slechts kunnen verkrijgen te gen hoogere prijzen en door verbruik van meer deviezen. De uitvoerverboden treden ln werking 16 November a^. met uitzondering van het uit voerverbod voor ijzer, dat op technische De Britsche Parlementsverkiezingen De propaganda-machine van de party en, die aan de Britsche parlements-verkiezingec deelnemen, werkt thans onder hooge druk De 1348 candidaten spannen hun uiterste brachten in, om de kiezers voor hun district voor zich te winnen. Het aantaJ kiezer» is grooter dan het ooit geweest is en is geste gen van 29.952.361 in 1929 tot 31.507.527 thans De stembureaux in de meeste kiesdistric ten zullen normaal van 8 uur 's ochtends tot 8 uur 's avonds open zijn, doch in paalde districten zal men. om tegemoet 'e komen aan bezwaren van de bevolking in verband met de werktijden, gelegenheid tot 6temmen krijgen van 7 uur 's ochtends tot 9 uur 's avonds. In ongeveer 300 kiesdistricten zal onmid dellijk ha het sluiten van de stembussen begonnen worden met het tellen der stem- In de meer uiteenliggende districten zal pas den volgenden ochtend vroeg met tellen worden begonnen, zoodat op enkele uitzon deringon na het eindresultaat van de stem ming Vrijdagmiddag bekend kan zijn. Hongaarsche monarchisten ageeren De „Daily Telegraph" meldt uit Boeda pest, dat de politie aldaar de uitnoodigings- kaarten, welke de Hongaarsche legitimisten hadden 'tgegeven voor de aanstaande vie ring van den verjaardag van Aartshertog Otto op 20 November a.s. in beslag heeft ge nomen. De uitnoodigingen waren verzonden door fraaf George Apponyi. Op de uitnoodigings- aarten stond de Aartshertog aangegeven als Zijne Majesteit Koning Otto IL De Japanners in Shanghai Nadat op krachtige wijze protesten bij de Nankingregeering waren ingediend tegen de anti-Japansche wanordelijkheden te Shanghai zijn 400 volledig uitgeruste J%- pansche marinesoldaten aldaar aan land gezet in de internationale nederzetting. De spanning in Shanghai is hierdoor wederom grooter geworden. De rechter en de meisjes! Het behoorde niet roogedijk te zijn, dat aardige meisjes, die een rechtszitting bij wonen, de uitspraken van de rechters be ïnvloeden, meent de gouverneur van Mary land (Am.), de heer Harry Nice. Hij heeft de rechters van het verkeersgerechtshof in zijn staat hierop moeten wijzen, omdat het gerucht ging, dat onder invloed van een aantal meisjes in een rechtszaal een uit spraak van „schuldig" in „onschuldig" was veranderd. De betrokken rechter ontkent hardnekkig, dat zjjn uitspraak beïnvloed is door de aan wezigheid van de meisjes. GEMENGD NIEUWS Branden Te G a s te r e n in de gemeente Anlo (Dr.) is, doordat kinderen met lucifers in het hooivak speelden brand ontstaan in de boer derij „De Volharding" bewoond door A. Barkhuis, gelegen aan den weg Assen Veen- dam. In korten tijd brandde de boerderij ge heel af. Een varken en zes biggen kwamen in de vlammen om. Inboedel en oogst verbrandden. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt De boerderij is eigendom van den heer Ooö- terwijk, te Aerdenhout. EEN „GOEDKOOPE" AANBIEDING Bij B 1 e r i k (L.) hing een koopman een heel verhaal op, dat zijn knecht met paard en wagen, waarop een lading linnen. In een sloot was g -aakt Het linnen was beschadigd en hij was nu in staat een goedkoope aan bieding te doen. Door een loupe liet hij den menschen de stof zien en verscheidene van hen zijn erin gevingen. Achteraf bleek, dat de stof van inferieure kwaliteit was en doordat de koopman bij het afmeten een be kende truc toepaste, kregen zij bovendien minder dan zij besteld hadden. De politie stelde een onderzoek in. De koopman Is spoorloos yerdwenen. 1 Auto in het Noordhollandsch Kanaal gereden Een inzittende verdronken, drie andere gered In een bocht aan den Zesstedonweg onder Landsmeer, even over de grens van de gemeente Amsterdam, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een auto, waarin vier personen zaten reed op genoemde plaats in 't Noord hollandsch kanaal, waarbij een der inzittenden, de ongeveer 40-jarige VV. Luyt uit oe Peper-'raat te Purmerend, verdronk. De drie overige inzittenden konden met de hulp van omstanders op het aroge worden gebracht Een ooggetuige, mei. Hoeve, de eenige, die het ongeluk van nabij aanschouwde, kwam per fiets uit Amsterdam, toen uit de rich ting Purmerend een auto naderde. In de scherpe bocht, die de weg hier maakt, zag zij de wagen te veel naar rechts uitwijken en met matige snelheid tegen het netwerk botsen, vermoedelijk met het reehtcrvooi wiel. De auto reed door het hek, dat ter be veiliging dient, en gleea langzaam het water in. Mej. H. waarschuwde onmiddellijk een in de nabijheid wonenden boer, om la ter met hem naar de bewuste plaats terug te gaan. Juist toen zij op de plek arriveerden, kroop een vrouw op den wal, terwijl een tweede dame naar den kant zwom. Het waren de echtgenoote van den heer Luyt en een In disch loge'tje. Een man, zooals later bleek de 38-jarige heer P. de Vries uit Uithoorn, had zich n de schoeiïng weten vast te klampen en poogde te vergeefs op den wai te komen. Met de hulp van de omstanders is hem dit evenwel later gelukt Naar de geredden mededeelden, moest zich in de zich geheel onder water bevindenoe auto nog een vierde persoon bevinden, de heer W. Luyt uit Purmerend. De Rijksveld wacht van Landsmeer zoowel als de ge meentepolitie van Amsterdam-Noord waren inmiddels gearriveerd, evenals de gealar meerde urandweer, die direct aan het werk toog. Geruimen tijd zijn zij bezig geweest om de auto, die gehuurd was bij de garage De Vries Los te Purmerend, op het dro ge te halen. Het bleek toen, dat hier nie- man in -rat. Bij het dreggen in de nabijheid heeft men korten lijd later het lijk van den heer Luyt opgehaald. De drie geredde personen zijn naar hun woningen vervoerd. De auto werd zwaar ge havend Omtrent de «"'■-nak staat tot nog toe niets vast. OUDE VROUW DOOR EEN TREIN GEDOOD Onder S c h o o r 1 (N.H.) in de buurtschap Harger is een 85-jarige weduwe door een zandtrein overreden en gedood. De ongeluk kige is waarschijnlijk tusschen de rails ge vallen toen zij haar woning verliet, juist toen de trein in aantocht was. PILLEN 19 IDEAAL pijnloos laxeermiddel, het welk tevens verstopping GENEEST Recept van Prof. Dr. med. MUCH. Smokkelaar aangeschoten Bjj Thorn (L.) gingen smokkelaars aait den haal toen de kommiezen hen ontdekten. Twee hunner werden door den politiehond der kommiezen in het nauw gebracht en gevat. Toen een andere vluchtende smokkelaar door den hond werd ingehaald en tot 6taan gebracht, sprong hy in hefc kanaal en trachtte zwem mende den anderen oever te bereiken. Hier wachtte hem een gemeenteveldwachter op, die hem verzocht aan wal te komen. De zwemmer maakte echter weer rechtsomkeert. Toen hijj aan den oever in handen der ambtenaren viel, bleek hy door een kogel in den rug te zjjn geschoten. Per gecharterde auto werd hyj naar het Ziekenhuis te Venlo overgebracht. Hoe de man dik schot heeft opgeloopen is >g een raadsel, daar kommiezen en veld wachter verklaren niet te hebben geschoten. Vergiftiging door varkensvleesch Eenige uren nadat het gezin J. van E. en diens zoon met vrouw en kinderen te Oost- West Souburg (Z.) hadden gegeten worst, lever en hoofdkaas van een varken, dat eenige dagen geleden was geslacht, hebben zich by allen min of meer ernstige vergifti gingsverschijnselen voorgedaan. Geneeskundige hulp werd ingeroepen. De politie heeft de rest van de eCenewaren in be slag genomen, teneinde te doen nagaan, in hoeverre deze oorzaak van de verjjiftigmg zyn geweest. ZILVERDIEVEN TeZandvoort iis ingebroken in een villa bewoond floor mevrouw O. aan den Bou levard Paulus Loot. De villa is op rustige wijze doorzocht. Men verschafte zich toegang door verbreking van eenige ruiten. Een hoeveel heid zilveren voorwerpen, sieraden en eenige goederen werden door do inbrekers buitge maakt. Het tokaal heeft een waarde van onge veer f3000. De politie stelt een onderzoek in naar de daders, waarvan nog geen spoor te bekennen is. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. De rechtbank te Almelo wees vonnis tegen drie personen, die zich in Twente hebben be zig gehouden met het clandestien vervaardi gen van jenever. De hoofdschuldige G. J. S. te Enschede, werd veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf B. L. te Weerselo tot vier maanden en G. J. te Enschede tot twee maanden. De eischen waren resp. zeven maan den, drie maanden en drie weken. ONTSPANNING DAMMEN Om het wereldkampioenschap Match Rajchenbach-Vos In de gisteren gehouden algemeene be stuursvergadering van den Nederlandschen Darnbond werd besloten den heer J. H. Vos kampioen van Nederland 1935, uit te laten komen in een match om het wereldkampi oenschap tegen den titelhouder M. Rajchen- bach (Frankrijk). Enkele leden waren van meening, dat het beter was te wachten tot na den wed strijd om tiet kampioenschap van Neder land 1936, om den heer R C Keiler in de gelegenheid te stellen zijn kans te verdedi gen. doch het bestuur verklaarde zich hier tegen. omdat de heer Vos op reglementaire wijze kampioen van Nederland 1935 werd, en dus allereerst in aanmerking komt. Pogingen zullen worden aangewend do match hier te lande te doen plaats vinden, SCHAKEN, DE 18e PARTIJ IN 16 ZETTEN REMISE Het record van Eindhoven is verbeterd. De 18e partij, gisteravond in de Militiezaal te Am sterdam aangevangen, eindigde na 16 zetten in remise. Om half zeven begonnen was de partij nog voor acht uur afgeloopen. Door dit resultaat is de stand thans geworden: Aljechin 6 winstpunten, Euwe 5 winstpun ten, remise 7. Voor het eerst week Euwe af van zijn ge wone Damepionopening en kwam met c2 c4. Met deze Engelsche opening heeft hij vroeger veel sugces geoogst. Aljechin verde digde zich zeer goed en wist door een paar fijne zetten zich totaal te bevrijden. De span ning was spoedig verdwenen en na den 16en zet ontstond een gelijke stelling met aan weerskanten twee torens en twee loo- pers. Hier bood Euwe remise aan, hetwelk Aljechin accepteerde. Het verloop der party was: Wit: Dr. M. Euwe. Zwart: Dr. A. Aljechin. Siciliaansch in de voorhand 1. c2—c4 e7e5 2. Pgl—f3 e5e4 3. Pf3—<34 Pb8c6 4. Pd4c2 Pg8—f6 5. Pbl—c3 Lf8c5 6. b2b3 0—0 7. g2g3 d7—d5 8. c4xd5 Pc6—b4 9. Pc2 X b4 Lc5xb4 10. Lflg2 Tf8e8 11. 0—0 Lc8—f5 12. Lel—b2 Pf6 X d5 13. Pc3Xd5 Dd8xd5 14. d2d3 Ta8d8 15. d3Xe4 Lf5xe4 16. DdlXd5 Td8xd5 Remise gegeven. Euwe verbruikte 42 minuten, Aljechin 45 minuten van den tijd. De 19e party vangt Donderdagavond a.s. in hotel Figi te Zeist aan. De wedstrijd Aljechin-Euwe De meening van Dr. Lasker Lezing voor de Delftsche Schaakclub De vroegere wereldkampioen schaken, dr. E. Lasker. hield gisteravond voor de Delft sche Schaakclub een causerie, waarin hf] zoowel over de geschiedenis van het schaak spel in het algemeen als over den wedstrijd tusschen Aliechln en Euwe ln het bijzonder uitweidde. Het gaat in den huldigen wed strijd niet om completeering van de theorie, om een schaakidee. maar om de psychologie in het schaakspel. Er ig bij het schaken zooiets als „het mo reel der troepen", er werkt een moreele fac tor, die van grooten invloed op de spelers is. Eer ned'^aag stelt het moreel altijd op de 'proef. Hij die den grond van zijn nederlaag onderkent kan met versterkt zelfvertrouwen opnieuw beginnen. In het andere geval wordt zyn moreel geschokt. Maar ook door talrijke achtereenvolgende overwinningen kunnen moreele gevaren ontstaan, als ge brek aan zelfcritiek en overmatig zelfver trouwen. Niets is gevaarlijker dan onver diend succes. In dit verband noemde spr. Alje chin, die sinds 1928 een geweldig aan tal overwinningen heeft behaald en daaronder menige onverdiende. Het gevolg was: overmatig zelfvertrouwen en gebrek aan critiek. In zijn wedstrijd tegen Euwe komt hij tegen een speler te staan, die een landaard vertegen woordigt, waarvan de moreele vast houdendheid een der positieve kwali teiten is. Hij komt tegen hem uit op een moment, waarop hy een geweldige reeks, ook onver diende, successen heeft behaald. De wed strijd is het treffen- van twee „moreele" per soonlijkheden. Na de door Aljechin gewon nen eerste partij moet Euwe een klein min derwaardigheidscomplex hebben gekregen. In de volgende partijen, die een succes zijn voor den wereldkampioen, waagt en wint hij. Euwe's complex groeit aan. Maar dan doet de Hollandsche taaiheid zich gelden. Aljechin, die een aantal successen heeft ge boekt, is geheel oncritisch geworden. Euwe „nimmt sich zusammen" en wint eenige oartyen van Aljechin, die groote zwakten vertoont. Hij houdt er van den te genstander te overvallen, voordat deze zijn stelling heeft ontplooid Daardoor geeft hij zelf zwakke plekken bloot. Deze zwakten moeten door den tegenstander consequent worden gebruikt. Euwe volgt daarbij het beginsel van Steinitz: hij hoopt een aantal kleine voordeelen op,, terwijl Aljechin alles op alles zet. Zoodoende slaat en demorali seert Euwe den kampioen. Het evenwicht wordt hersteld en Aljechin is geheel gede moraliseerd. Dan treedt de wedstrijd in een nieuw sta dium. Aljechin bezint zich op zijn „oer kracht", hy gaat weer gewoon spelen, niet als een godheid of toovenaar, maar als ge woon soldaat, hoogstens als primus inter pa res. Aljechin is de oude Aljechin geworden, maar hii heeft een moreele klap gekregen en beschikt niet meer over zyn ouden posi- ttoneelen kijk. Euwe daarentegen speelt thans niet agressief genoe? en heeft de ver andering bti Aljechin niet door. De laatste partij (Einhovenl had hij niet remise moe ten geven. Wit had een zwak punt op Lb2 en stond uiterst zwak op de witte velden. Door h7h5 en g7 g5 te soelen. had Euwe winstkansen behouden, naar dr. Lasker op het bord aantoonde. Hi> eindigde met Euwe den raad toe te roepen, dat hij in de volgen de partijen van elke kans, hoe klein ook, partij zou trekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2