HULDIGING GENERAAL DUYMAER VAN TWIST Vkks Hoes GOUD EN VUUR MAANDAG 11 NOVEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 ooi 15 HOE MINISTER COLIJN HEM SCHETSTE Rake typeering van minister De Wilde Hoog en laag kwam den zeventigjarige de hand drukken Enorme drukte op de receptie Duizelig is de generaal er niet van geworden. En al ware dat zoo geweest, er zal wel niemand zijn te vinden die het „comprendre est pardonner" onder deze omstandigheden van de hand had u durven wijzen. t Doch waar de zeventigjarige onmo- gelijk weerstand aan kon bieden dat I was het gevoel van innerlijke bewogexx heid en ontroering, waarvan zijn laat ste dankwoord zoo duidelijk de sporen Thans liet verslag van de plechtigheid, voor zoover wij dit niet reeds Zaterdag kon den geven. Bij deze gelegenheid wilde Spr. evenwel meer in 'I bijzonder stil slaan bij den Bijz Vrijw. Landstorm. Niet alleen dat de heer Duymaer van Twist den B. V. L. oprichtte, maar en dat is véél belangrijker dank zij zijn groote toewijding en onkreukbare trouw wist hij er van te maken wat de Landstorm thans is. Het was niet zoo een voudig om de belangstelling en liefde gaan de te houden, en aldus een geordende or ganisatie te scheppen van $0.000 man! De tweede beteekenis van de B. V. L. De B. V. L. is in de eerste plaats een instituut ter verzekering van de binnen- lancische' orde en rust. Maar hij is ook nog iéts anders, al treedt dat misschien niet zoo duidelijk op den voorgrond. Na den wereldoorlog meende men dat de gedwongen ontwapening van de eene helft van Europa de ontwapening van de andere helft tot gevolg zou hebben. Waardoor hier te lanc.e de gedachte veld won, dat de zorg voor onze weermacht er niet meer zoo op aan kwam. De B. V. L. echter heeft de al- gemeene verbreiding dier gedachte in den weg. gestaan. Daarom heeft de heer Duy maer van Twist met zijn Landstorm ook de Nederlandsche staatsgemeenschap 'n dienst bewezen. (Applaus.) Helaas kan Spr. hem als blijk van erkentelijkheid geen schilderij aanbie den. Daarvoor worden 't Rijksmuseum en het Mauritshuis te goed bewaakt, voor in di Nadat de heeren Roy aards en Egter van Wissekerke het woord hadden ge yoerd, generaal De Jonge v. a. Halen na mens H. M. de Koningin de gelukwenschen had aangeboden en de overdracht van het karakteristieke schiderstuk had plaats ge had, volgde eenige malen een daverend „Leve de generaal!", waarop de muziek hel zesde couplet van het Wilhelmus inzette, dat door de zaal met een haast ongeken de spontaniteit werd meegezongen. Dr. Colijn voert het woord Vervolgens trad Dr. Colijn naar voren, die een speechje hield zóó vol kameraadschap pelijke warmte en sprankelende humor, als wij nog zelden van onzen minister-presi dent mocihten beluisteren. Zeventig jaar worden is op zich zelf geen verdienste, aldus ving Spr. aan, wanneer we het voorrecht hebben gezond geboren te orden en een goede verzorging te mogen genieten; eerst van onze ouders en latei- van onze echtgenoot e (vroolijkheió). Maar wèi is het een zaak van beteekenis, wan ne* men dat merkteeken bereikt heeft en meh mag terugzien op een welbesteed leven, een leven van noesten arbeid in het algemeen volksbelang. En dat mag, naar ik meen, van u worden getuigd. Twee der voornaamste karaktertrekken die u sieren zijn: t o c w ij d i n g en trouw. Aan alles, waaraan ge u geeft, valt op te Ie merken, dat dat uw kenmerkende eigen schappen zijn. Of het nu gaat om den B. V. L., de Zuiderzcevisschers, of de binnenschip pers, telkens weer treden deze eigen schappen naar voren. Ja, die Zuider- zeevisschers en binnenschippers! Als er ergens op de hei een zuigelingen kliniek geopend werd zoudt gij nog kans zien om er de visschers en schip pers bij te halen! (Uitbundige vroo- lijkheid.) (Gelach.) Waarmee Spr. natuurlijk niet beweren wil, dat de reeds over gedragen schilderij daaruit is...... (nog harder gelach). Tot zijn groote vreugde kon Spr. hom evenwel meed - het H. M. de Koningin had behaagd, den heer Duy maer van Twist te benoemen tot com mandeur in de Orde van Oranje Nas sau. (Daverend applaus.) Ten slotte wilde Spr. nog iets er aan toevoegen. De generaal heeft in de Tweede Kamer de gewoonte niet direct alles aan te nemen wat van de Minis- terstafcl gesproken wordt. Maar hier hebt ge het bewijs van uw benoeming- En terwijl Dr. Colijn het papier over handigde dreunde de zaal opnieuw. de heer Snoeck Henkemans namens de Nat. Landstormcie. den Jubi laris eenige oogenblikken toesprak. Zij is u groote dank verschuldigd, want wij kunnen met zooveel gerustheid het werk aan u toevertrouwen! Dat werk is moeilijk en teer, omdat ons Instituut zoon breede samenstelling heeft. Ieder der medewerkenden moet de plaats ontvangen, waarop hij aanspraak maken mag. De commissie wenscht u hartelijk geluk. God spare u nog lange jaren voor uw echt- genoote, voor ons vaderland en voor onzen B. V. L. (Applaus.) Hierna volgde, gelijk gemeld, een huldi ging namens het bureau-personeel oer N. L. C., bij monde van den heer W. v a n Heiningen, waarop de samenkomst in den Dierentuin werd beëindigd met ceu woord van dank van den generaal. De generaal spreekt Deze hulde liceft me diep getroffen, zoo begon de heer Duymaer, en liet kennis ne men van de hooge onderscheiding was voor mij een groot moment. Zeer stel ik het op prijs, dat II. M. dc Koningin in den voor zitter den B. V. L. heeft willen huldigen. Dr. Colijns woorden hebben mij eveneens diep ontroerd. Ik ben uit den grond van mijn hart er dankbaar voor, dat gij, Minister Colijn, mij voor deze onderscheiding hebt voorgedragen. Dankbaar ben ik voorts voor de aanwezigheid der ministers Decker, Oud en Gelisscn en van den Oppersten Land- stonner, den minister van Binncnl. Zaken. Ook ben ik heel dankbaar den goeden sergeant-majoor van ons Bureau. (Applaus.) En dan dc geschenken: die mooie vaas en die schilderij, waardoor ik nu oagclijks mijn vriend Deckers kan aanschouwen. (Applaus.) Ook groote dank aan de Landstormers! (Applaus.) Ik word er klein onder. Al die goede woorden, die slapels te-: legrafische en schriftelijke gelukwen schen uit alle provincies Maar is die grootsche hulde wel even redig aan 't werk, dat ik voor den B. V. L. heb verricht? Ik deed in de re volutiedagen van 1918 met Gods hulp toch niet anders dan wat ieder goed Nederlander zou hebben gedaan. Is de B. V. L. mijn werk en dat van minister Colijn en minister Deckers? Neenl Het was u w werk, Landstor mers! Gij hebt er uw schouders on der gezet. Alleen zóó gezien wil ik deze hulde aanvaarden. (Daverend ap plaus.) Spr. eindigde met een krachtige opwek king tot trouw aan den B. V. L. en een viermaal herhaald „Leve de Koningin!" (Daverend applaus.) Nog éénmaal klonk toen uit volle borst het Wilhelmus. RECEPTIE WITTE BRUG Was het in den Dierentuin vol, de re ceptie, die hierna in hotel Witte Brug ge houden werd, vertoonde een niet minoer groote drukte. Het was enorm! Naast tal van meer vooraanstaande per sonen zagen we ook vele „gewone men- schcn", die allerhartelijkst den generaal en diens echtgenoote kwamen feliciteeren. Zelfs kwamen uit Zwartsluis, waar de Duymaer v. Twist-Schippersschool staat, twee kinderen van die school. Het waren Piet Bijl, gedomicilieerd te Winschoten, die het kleinste schip ver tegenwoordigde, en Jeltje v. Zande, gedomicilieerd te Rotterdam, van het grootste schip. Toespraak J. Schouten Op de receptie werd het eerst het woord gevoerd door den voorzitter van het Co mité van vrienden, den heer J. Schouten die na het aanbieden der gelukwenschen nog even den velerlei arbeid van den heer Duymaer aanstipte. Spr. legde vooral ook den nadruk op zijn p r i n c i p i e e 1 e actie op het terrein van Kerk, Staat en Maat schappij en gewaagde" voorts vjfci zijn" warm te, trouw, jovialiteit en zeldzame volhar ding. Met den wensch, dat de jubilaris en diens echtgenoote nog een aantal jaren ge spaard mogen blijven, besloot Spr. Daarop werd een fraai zilveren blad met album aangeboden. Minister de Wilde aan het woord Op wel heel rake wijze teekende vervol gens Minister de Wilde den zeventigjarige. Uw leven hoeft zich gekenmerkt door ge loofskracht, toewijding, onverzettelijkheid en trouw. Reeds in uw jeugd hebt gij in den strijd der 'meeningen een keuze gedaan, welke keuze bepaald werd door uw geloof. Dat heeft meermalen scherpe critick uitge lokt. Gij zijt beschuldigd van eenzijdigheid en bekrompenheid. Niet zelden is in het verleden uw naam genoemd als de incar natie van deze weinig benijdenswaardige eigenschappen. Maar gij hebt er u nooit aan gestoorn Toen leerde men u kennen als een op recht man en kreeg zelfs de principicple tegenstander achting en genegenheid voor u. Vol toewijding hebt ge u steeds gegeven aan dingen die uw sympathie wekten en als Kamer- en Raadslid hebt ge uw taak steeds begrensd. Binnen die grenzen gaaft ge uw volle kracht, doch nooit bewoogt ge u op een terrein, dat het uwe niet was. Velen in den lande zijn u in stilte dank baar voor wat gij voor hen hebt gedaan. Uw toewiid' kwam wel het meest tot ontplooiing in uw werk voor oen B. V. L. Dat is een werk geweest voor een man van groote allure. Dikwijls hebben sommigen spottend u betiteld als „De Generaal". Zij wilden er mee zeggen, dat gij dien hoogen titel feite lijk niet verdiendet. Maar zoo spreekt inen al lang niet meer, omdat gij, hoe Een nichtje van minister De Wilde komt den jubilaris haar gelukwenschen aanbieden voortreffelijk andere generaals ook inogen zijn, 't commando voert over S0.000 vrijwilligers! Dat gij In uw werk geslaagd zijt dankt gc mede aan uw onverzettelijk karakter. Want gij hebt nog nooit een strijd opgegeven. Daarvan getuigt ook uw arbeid in Kamer en gemeenteraad. Daarnaast waart gij trouw. Vóór alles aan uw beginsel. Maar ook aan personen. Op poliliok gebied zijt gij onder alle omslan- uigheden trorw gebleven aan Dr. Kuyper. Na hem is Dr. Colijn de man, die zicii op uw trouw verlaten kan. Als vriend zijt gij eveneens trouw, hetgeen velen kunnen ge tuigen. Met dat al zijt gij een figuur gewor den in ons volksleven. God maakt dezen aag voor u en me vrouw Duymaer van Twist tot een blijde» dag. Gij hebt karakter genoeg om er niet duizelig van te worden en gij zijt Christen genoeg om daarin God te eeren. Hooggeachte heer Duymaer v. Twist, aan mannen van uw kaliber heeft ons land behoefle! Somher zijn de dagen, waarin wij leven. En niet het minst, omdat er duizenden zijn, die zonder dieper levensbeginsel als een schip zonder roer ronddrijven. Uw leven hebt gij gesteld, door de kracht van uw ge loof, in dienst van uw Koning. Gij hebt dat gedaan op uw wijze. Niets menschclijks is ook u daarin vreemd geweest. Maar die zeventig jaar hebben voor ons volk beteekenis gehad. .Tot op heden staat gij met ons midden In 'den idrijd God "geve, dat-wij u nog vele" jaren mogen behouden. Aan u moge het woord bewaarheid worden uit Psalm 125. Die op den Heere vertrouwen zijn als de berg Sion, die niet wankelt, maar blijft in eeuwigheid. Generaal Duymaer van Twist dankt We schreven het reeds in den aanvang: vol innerlijke bewogenheid heeft de heer Duymaer van Twist ten slotte dank gezegd. Met 's menschen leven gaat het als in de natuur. Nu eens schijnt de zon; dan weer gaat ze achter de wolken schuil. Gelukkig Heeft God mijn vrouw en mij voor tegen spoed willen bewaren. In het leven is het zoo, dat eerst komt de lente, gevolgd door den zo mer, herfst en winter. Ik ben dan nu het wintortijdperk ingetreden Maar zooals in den winter de schoot der aarde al weer nieuw leven verbor- gen houdt, zoo hoop ook ik de ritse- ling van het nieuwe loven, het leven der Eeuwigheid, te mogen hooren Toen ik 17 jaar was heb ik als soldaat lange tijden eenzaam op post gestaan. Nu, 53 jaar later, zie ik dien b r e e d e n vrien denkringLaten we hopen, zoo eindigde Spr., niet weinig aangenaan, dat mijn vrouw en ik nog lang in dien kring mogen vertoeven. (Warm applaus.) Gelukwenschen zonder einde Hierna werden ververschingen rondge diend, terwijl een haast onuitputtelijke stroom van dames en heeren den jubilaris en z'n echtgenoote kwamen complimenteeren We zullen onze energie niet verspillen aan het samenstellen van een eindeloozc lijst namen. Daarom slechts een kleine greep. Behalve de reeds genoemde ministers za gen we er ook de ministers Slotemaker de Bruine en Van Schaik. Voorts oud-gouver neur-generaal Fock, alsmede oud-minister De Graaff. Verder tal van Kamerleden, burgemeesters, militaire autoriteiten, predi kanten, raadsleden en diverse oeputaties. Hiervan noemen we nog de Anti-Rev. Par tij, den Gercf. Bond, de afd. Zuid-Holland der Confess. Vereen., het Chr. Nat. Vakver bond, Patrimonium, ac stichting „Bloemen- daal" te Loosduinen, meerdere schippers- scholen, Pro Rege, de Vereen, v. Calv. Bur gemeesters „Groen van Prinsterer", de Ver een. ter Beoefening "an de Krijgsweten schap, Vereen, van Officieren en Res.-Offi- eieren, enz. enz. enz. Ziedaar dc hulde en de dank, zoo spon taan en veelzijdig gebracht aan iemand, waarvan eenmaal sommigen meenden, dat men hemniet au sérieux moest nemen. Wat kunnen de tijden veranderen! A.R.J.A. Sinds de October-opgave is bij het secreta riaat der A.R.J.A., Haarlemmermeer^raat 62, Amsterdam W.)bericht ingekomen dJe oprichting van clubs te: De Bilt OU.): Voorz. I W. H. de Geus, Secr. Joh. van Haar, Tuinstraat 2; Zevenhuizen (jBoven), gem Leek (Gr.): Voorz. A. Harkema, Voorz. der A. TL Kresvereen., secr. P. Tillema. Voorbs z(jn verschilende clubs in oprichting, o.m. in Zeeland, Zuid-Holland en Noord-^Bra- Propaganda-lectuur en inlichtingen ver- DINSDAG 12 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 gram.pl. 11.3012.00 Godsd halfuur. 12.15 Gram.pl. en schla- germuziek. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Mode cursus. 4.00 Gram.pl. 4.30 Schlagermuziek en gram.pl. 5.50 Orkestconcert. 6.40 Le-: zingen. 7.35 Gram.pl. (Om 8.00 Berich ten). 8.30 Orkestconcert. 10.00 Gram.pl. 10.30 Berichten. Populair concert. 11.15— 12.00 Gram.pl. HILVERSUM II 301 M. AVRO-uitzending 5.30 VPRO. 6.30 RVU. 8.00 Gram.pl. 9.00 J. Kroons Ensemble. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gewijde muziek. 10.30 Ver volg van 9.00. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Orgelconcert. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. I.45 Gram.pl. 2.00 Omroeporkest. 3.00 Knipcursus. 4.00 Gram.pl. 4.30 Kinder koorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 VPRO. Bijbelvertellingen. 6.00 Gram.pl. 6.30 RVU. Psychologische causerie. 7.00 en nu naar bed! 7.05 Radio-volks zang. 7.30 Engelsche les. 8.00 Bei'ichten. 8.10 Rud. Nelsons Ensemble. 8.40 „De Roode Pimpernel", spel door C. Hermus. 9.50 Het Omroeporkest. 10.20 Causerie. 10.30 Omroeporkest. (Om 10.45 verslag schaakmatch). 11.00 Berichten. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.2011.50 Orgelspel. 12.10 Gr. pl. 12.35 Trioconcert. 1.20 Orkest. 2.25 Voor de scholen. 3.15 Gram.pl. 3.55 Fran- sche les. 4.20 Causerie. 4.40 Trioconcert. 5.35 BBC-dansorkest. 6.20 Berichten. 6.50 Piano-recital. 7.15 Fransche les. 7.50 Cau serie. 8.20 Piano-recital. 8.50 Gevarieerd programma. 9.50 Berichten. 10.20 Lezing. 10.40 Kwintet. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram. pl. 12.35 Orkestconcert. 2.50 Gram.pl. 4.20 Orkest. 6.50 Kamermuziek. 9.05 Zang. KALUDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Concert. 2.204.20 Omroeporkest. 7.20 Koorzang. 8.05 Hoorspel. 8.35 Hobo- en cembalo- x-ecital. 9.40 Omroeporkest. KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.35 Gram.pl. 3.30 Concert 4.20 Concert. 7.30 Omroepklein orkest 8.20 „Le Toréador", opera van BRUSSEL 322 en 484 31. 322 M. 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.50—2.20, 5.20, 6.35 en 7.35 gram.pl. 8.20 Salonorkest. 10.30 II.20 Gram.pl. 484 31.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.50 Kwartetconcert. 8.20 Gewijde muziek. 9.35 Omroeporkest. goed helpend goed smakend strekt gaarne het Secretariaat, terwijl de reeds verschenen sfcudieschetsen, voor zoover nog voorradig, verkrijgbaar zijn bij de administra tie- van het orgaan te Aalten, Landstraat 23. BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN door G. T. ROTMAN 39. Boem! Met zijn volle zwaarte kwam Bram precies op het vrije eind van de plank terecht, die op twee schragen lag. De plank wipte met het andere eind omhoog, en wel met zoo'n kracht, dat de lichte bijenkorven met geweld de hoogte in en weggeslingerd werden. Wentelend en draaiend zwierden ze over de schutting... i 40. Jongejonge. wat een ontsteltenis, toen Brams achtervolgers, die juist bij de schut ting aangekomen waren, daar opeens drie bijenkorven, boordevol bijen en vergezeld van dikke zwermen van het gonzende gedierte op zich af zagen komen. De stakkers pro beerden allemaal haastig weg te komen, maar... (Wordt Woensdag vervolgd) Feuilleton EEN AMERÏKAANSCHE GESCHIEDENIS 1 door Paul Hutchens Betty 'die tegenover hem zat, had hem pauwkeurig gade geslagen. Ze wantrouwde hem, en had een afkeer van hem. Ze had nu wel geleerd, dat ze alle vreemdelingen moest wan trouwen, die zich voorstelden, op de manier als deze man gedaan had. Hij was buitengewoon goed gekleed en zijn gedrag leek ook we! dat van een gentleman. Ze besloot, dat hij zich eerst maar eens uit moest spreken. Daarom hoorde hij geen verdenking in haar stem toen ze hem antwoordde: „U bent goed ingelicht.'1 Hij ging verder: ,Door de speciale middelen waarover de onderwereld beschikt, hoorde Spade Arms Ruby van den vroegeren rijkdom van Uw vader en hij probeerde U van Uw rechten afstand te labcn doen voor 't geval dat de oude mijn van Uw vader weer opnieuw goud zou opleveren. Tusschen twee haaJcjes, het is geen uit geputte mijn, maar één die nog millioenen waard is. Nu ik hier, als Mr. Franks' vertegenwoordiger, kom, begrijp ik, dat U tot nu toe nog nooit iets van den vroegeren rijkdom van Uw vader gehoord hebt. noch van de nog steeds bestaande mijn. Toen Mr. Franks .1' een paar weken geleden schreef, ge schiedde dat met de bedoeling U te vragen om naar New-York te komen voor een persoonlijk onderhoud. Mag ik welen of U onze brief ontvangen hebt, juffrouw Dreanard?'* De vraag kwaim zoo plotseling, dat zij er niet op voorbereid was. Ofschoon ze de brief niet gelezen had, had ze hem ont vangen; ze antwoordde dus bevestigend. „Prachtig", zei hij, haar onderzoekend aankijkend. Dan her haalde hij nog eens zijn verklaring van het doel van zijn bezoek. „Toen we geen telegrafisch antwoord, waar we om ver zocht hadden, ontvingen, werd ik gemachtigd U te bezoeken, of mij op de een of andere manier met U in verbinding te stellen. Natuurlijk kwam ik net in Chicago aan, toen U juist naar Colorado vertrokken was. Ik ben U hier naar toe gevolgd en zoo ontmoeten we elkaar dus eindelijk!" Hij boog. „Het is me inderdaad een genoegen met U kennis te maken." Ze glimlachte even als antwoord, wachtend op het oogenblik dat ze hem öf haar vertrouwen kon schenken óf hem moest vragen weg te gaan. Hij liet haar niet lang wachten. „Juffrouw Dreanard", vervolgde hij, „iedereen spreekt over uw moed, en ik beschouw het als meer dan een eer gezonden tc zijn om U de goede tijding te brengen. Wilt U naar mij luisteren?" „Wacht U even alstublieft, opdat ik zeker kan zijn dat U de vertegenwoordiger van Meneer Franks bent. I-Iebt U ook een afschrift van de brief die mij gezonden werd?" „Ja, dame, een duplicaat". Hij haalde uit z'n zak een witte enveloppe, en gaf haar die. Dadelijk merkte ze op, dat de lange enveloppe, die ze van hem kreeg, ongekreukt en zuiver wit was, en nog te schoon om lang in een zak gedragen te zijn. Dan opende ze den brief en las: Geachte Mejuffrouw Dreanard, Deze brief dient om U te verzoeken, ons binnen kort een persoonlijk onderhoud toe te staan. Toen ik het nieuws van de dood van Uw moeder vernam, kwamen mij dadelijk mijn vroegere relaties met Uw vader voor den geest. Ik heb eenige van de papieren betreffende zijn vroegere bezittingen doorgezien, cn heb een fout ontdekt, die als zij gecorrigeerd is, kan beteekenen, dat U in 't bezit komt van een waarde volle mijn-concessie in Colorado. Wilt U zoo goed zijn ons te telegrafeeren, wanneer U ons kunt bezoeken, of wanneer wij U onzen ge machtigde mogen zenden? Met de meeste hoogachting, H. F. FRANKS, rechtsgeleerde. Langzaam en precies vouwde Betty de brief op. Ze deed hem in haar taschje, juist toen haar bezoeker zn hand er naar uit stak, zeggend: „Mijn eigendom, Juffrouw Dreanard." „U bedoelt?" „Die brief is op 't oogenblik mijn eigendom." Ze antwoordde pas, toen ze haar taschje weer dicht had. Onbevreesd keek ze hem aan. „Hoe kwam het dat Mr. Franks twee brieven geheel gelijk iuan elkaar schreef, en ze beide in z'n eigen handschrift teeken de? Is het niet de gewoonte dat een er van een carbon-door- slag is? Er moet ergens een fout schuilen. Ik ben er zeker van, dat dit dezelfde brief is die ik meer dan een week geleden in Chicago ontving. Mijn dank voor het brengen er van. Ik had gedacht, dat ik hem misschien nooit meer terug zou zien." Met deze woorden stond ze op om weg te gaan. t Dadelijk stond hij ook op. „Pardon, juffrouw Dreanard. U kan me niet zoo maar ineens wegsturen. Ik ben door onze firma gemachtigd om Maar Betty liet hem niet uitspreken. t „Meneer Fontaine, of wie U dan ook bent, ik ben niet gek. Ik geloof, dat U een bedrieger bent. Maar toch dank ik U zeer voor de brief, die iemand uit m'n kamer in Chicago weggehaaid heeft. Dag meneer!" Hij aarzelde toen hij zag dat z'n plannen in duigen vielen. „Wilt U dus zelfs niet naar m'n voorstel luisteren?" "Dat wil ik niet", verklaarde zij beslist. Het feit, dat er ge durende de laatste vier-en-twintig uur twee pogingen gedaan waren om haar te doen luisteren naar een of ander plan of voorstel betreffende een zekere mijnconcessie, ma-kte dat zij zich af ging vragen, wat daaxrvan de bedoeling kon zijn. 't Was alsof een zwakke lichtstraal, die zich Len weg moest hanen doQr een heeJ jaar van twijfel en vragen, vaag de wolk verlichtte, die het leven ,'an haar moeder verdonkerd had. Zo dacht, dat ze nu de reden voor Barloman's huwelijk met haar moeder ging begrijpen. Misschien was haar vader de eigenaar van een groote mijn hier ergens in 't Westen geweest, waar Barloman van af geweten had, zoodat hij probeeren ging. dio in z'n bezit te krijgen. Zijn geheimzinnige dood en de vele wonderlijke gebeurtenissen, die er op gevolgd «aren, en nu deze onverklaarbare geschiedenis, waarin zelfs de meest be ruchte misdadiger van Amerika verwikkeld was, dot alles sloeg als een machtige golf over haar. Maar toch hield het voortdurende gevoel, dat Iemand hij haar was, haar kalm en rustig. Ze was er dankbaar voor en wist, dat de Onzienlijke, die aan haar zijde stond, niemand anders was dan haar pas gevonden Heere, Jezus Christus Maar haar bezoeker was niet zoo gemakkelijk wég te sturen, al wist hij dat zijn bewegingen vanuit de verte door verschillende paren oogen gadegeslagen werden. Hij probeerde t nog eens, door te zeggen: ..Heel goed, Juffrouw Dreanard, ik zie, dat ik niets andera doen kan dan naar New-York terugkceren. Ik ben er zeker van dat Mr Franks zeer teleurgesteld zal zijn, en dat Uzelf deze dag zult betreuren zoo lang U leeft. Ik stond op 't punt U een voor- stel te doen, dat. als 't aangenomen was, U tot een rijke vrouw gemaakt zou hebben, ja, tot één van dc rijkste vrouwen van do V creenigde Staten. (Wordt vervolgd^

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9