TIGRÉ EN OGADEN IN ITALIAANSCHE MACHT MAANDAG 11 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland HET LAATSTE APPÉL Het is een merkwaardig ding, dat zoo dikwijls den loop der historie de revolu tionairen van gisteren de regeerders van heden zijn. Het wekt de gedachte aan den voorbijgaanden aard der mensehelijke en zelfs der staatkundigeverhoudingen, die gemeenlijk toch nog wel zekere vastheid plegen te hebben. Bovendien prikkelt het. tot de vraag, hoe van menig land het „mor gen" zal zijn. Duitsohland is Zaterdag, bij de herden king van den befaamden Hitlerputsch van 9 Nov. 1923, voor zulk een wegscheiding ge plaatst en menigeen, die van dichtbij of verre de opkomst heeft gade geslagen van de N.S.D.A.P. in de jaren, die achter liggen, zal zich erover verwonderd hebben, welk een geweldige wending de wereldopinie sindsdien genomen heeft Het zal hem heu gen als de dag van gisteren hoe 't huidige hoofd van den Duitschen staat destijds vrij algemeen werd geridiculariseerd, waarbij 't befaamde snorretje van den Führer tus- schen hem en zekere persoonlijkheid uit Amerikaanseh filmland tot een trait d'union Werd gemaakt. Het lachen is thans over; de wereldopinie is heden ten dage gesplitst in een beperkt aantal vóór-, en een zeer bont geschakeer de massa tegenstanders. Hoe anders was het nog in 1923! De be richten, die het buitenland vernam omtrent de Nazi-actie bestonden vrijwel uit weinig anders dan geruchten van kleinere of groo- tere kloppartijen en kregen hun culminatie punt in wat toen de mislukte Putsch van Münchcn werd genoemd. Het besef drong door, dat de gisting in Duitschland van ern stiger aard was geweest, dan men wel ver moedde; tevens meende men echter, dat de heele beweging definitief was gesmoord. De Buergerbraeukeller van München is thans een historische plaats geworden; de opmarsch van Hitiers volgelingen van toen, aan wier hoofd een Ludendorf mede schreed krijgt reeds iets legendarisch; en de zestien mannen, die door het geweervuur vielen, worden geëerd als de eerste openbare mar telaren voor een nieuwen tijd. In dien zelfden „Keiler" heeft Hitier, aan den vooravond van de herdenking van dien eersten opmarsch, in een rede h'eel dien merkwaardigen tijd nog eens naar voren gebracht Wie toen den band van de natio- naal-socialisten om den arm deed, zoo me moreerde hij, kon er zeker van zijn, door allen te worden uitgelaohen en bespot. In dertijd schreef de beweging in haar vaan: ,Duitschland moet leven, ook wanneer wij sterven"; bij de tegenstanders was het juist omgekeerd. Zij zeiden: „Wij zullen leven, pok wanneer Duitschland te gronde gaat!" Het lot, zoo vervolgde Hitier, heeft het toen goed met ons gemeend. Het heeft actie, welke zoo zij al aanvankelijk gelukt ware, toch had moeten te gronde gaan ide toenmalige onrijpheid van de beweging en haar gebrekkige organiatoriache en gees telijke grondslagen, niet laten gelukken. Dat weten we nu! Toen hebben wij slechts dapper en manlijk gehandeld. Dit dappere optreden is intussohen niet tevergeefs ge weest, want daaruit is tenslotte toch de groote, nationale beweging gekomen. Wij hebben aan de zestien dooden, die op 9 November 1923 gevallen zijn, het voor beeld te danken, dat zij in een zeer ernsti- gen tijd gegeven hebben, want toen wij hier opmarcheerden wisten wij: Het was geen overwinningstocht meer! Toen dit bloed was gevloeid, was de eerste acte van het Duit- sche drama ten einde. Van toen af stond de wettige macht met de wapen» tegenover de nationale vrijheidsbeweging. Wij hebben ervoor gezorgd, dat het Duirsche volk deze offers nimmer vergeet. Wij zijn weer sterke staat geworden, een krachtig volk, Idat niet meer onmachtig aan anderen is overgeleverd. De vlag is thans stevig ge plant. In de Feldherrnhalle heeft vervolgens het groote doodenappèl plaats gehad; de duizen den hebben langs de zestien baren gemar cheerd. Duitschland marcheert weer, zooals tie leuze luidt. Intusschen ligt de toekomst voor ons borgen. Dagen als deze, die met hun groote tegenstellingen een aangrijpende taal spre ken, doen duidelijker dan veel welsprekend heid uitkomen, welk een fase van verwik kelingen en overgangen de huidige genera tie nog steeds onder de oogen moet zien! Studentenrelletjes te Warschau Nationaal democratische studenten aan 'de Technische Hoogeschool en de universi teit van Warschau hebben gedemonstreerd tegen de regeering en tegen de aanwezigheid van Joodsche studenten. Deze laatste wer- 'den gedwongen plaats te nemen op de z.g. ghetto-banken. De Joodsche studenten, die zich probeer- Hen te verzetten, werden mishandeld. Kort Nieuws Naar verluidt, is op verzoek der Vereen Staten de datum van de vlootconferentie yan 5 naar 4 December verzet. Ambtenaren van den inlichtingendienst |Van het Cubaansche leger zouden een moordaanslag op den Amerikaanschen ge zant te Havanna hebben weten te verhin deren. Nu de Japansche economische missie hit Brazilië teruggekeerd is. wordt ver klaard, dat Japan zijn aankoopen van Bra- ziliaansche katoen aanzienlijk za! vergroo- ten, ten nadeele van de Vereen. Staten. Boven het Britsche vliegveld Abling- ïïon zijn twee militaire vliegtuigen met el kaar in botsing gekomen. Drie dooden. Tijdens herstelwerkzaamheden aan het groote motorschip „Vulcania" op een werf te Venetië, zijn tengevolge van een ongeluk 'drie arbeiders gedood. Verscheiden arbei iders waren bezig een vier ton zware ijzeren plaat in de scheepsromp te bevestigen, toen de plaat Dlotseling viel. Ken deel van de stellage, waarop de arbeiders stonden, werd vernield en verscheiden werklieden vielen van een hoogte van tien meter omlaag. Drie hunner zijn aan hun verwondingen bezwe ken, terwijl de toestand .van een vierde ho peloos is. Ook Sassa Baneh is gevallen Harrar het eerstvolgend doel Het Zaterdag als officieele mededee- ling nummer 41 gepubliceerde Italiaan- sche legerrapport, bevestigt de inneming van Gorahai en heeft den volgenden tekst: Generaal de Bono seint: „Aan 't front van het tweede legercorps heeft een voor de verkenning tusschen Aksocm en de Takazze uitgezonden afdeeling gewapende Abessdjnen ontmoet en dezen gedwongen zich over te geven. Te Selaclaca heeft Gabre Medin zich bij de Italiaansche militaire autoritei ten geaneld. Hij heeft zich ter beschik king gesteld van den leider der leger- afdeeling aldaar. Notabelen en geestelijken uit het ge beid van Adit hebben zich eveneens onderworpen. In de Oostelijke laagvlakte heeft de afdeeling Dankalis haar opmarsch voort gezet en Damale bereikt. Troepen van generaal Graziani hebben Donderdagochtend Gorahai bezet. De vijand is op de vlucht geslagen en heeft stukken geschut, machinegeweren, hon derden geweren, vrachtauto's en groote hoeveelheden levenemiddelen achterge laten. Onze troepen zetten de achtervolging voort, hoewel het water in de rivier Faf aanzienlijk is gestegen. Het luchtwapen heeft bij de voorbe reiding en de ten uitvoer legging der operaties van de laatste dagen een werkzaam aandeel gehad. Ruim twee uren na de bezetting van Makallé kon een onzer vliegtuigen op het vliegveld aldaar dalen". Volgens berichten in de Romeinsche bladen wordt het geheele Italiaansche noorderfront van de grens van de rivier Setit tot de Danakil-woestijn over de geheele linie nóg vooruitgesohoven, al vinden op het oogenblik geen groote operaties plaats. In overeenstemming hiermede maakt men melding van een zeer systematische actie, waarbij de pa trouilles een belangrijke rol spelen. Algemeen veronderstelt men, dat bin nenkort een aanval zal worden onder nomen in de richting van Amba Alagi. De zich terugtrekkende Abessijnsche troepen schijnen uit Dessie versterkin gen te ontvangen, zoodat men het moge lijk acht, dat halverwege tussohen Ma kallé en Koram een open veldslag zal worden geleverd. Uit Asmara wordt geaneld, dat de posities, welke de legercorpsen hebben ingenomen, niet alleen het bezit ver zekeren van Makallé, doch ook abso lute controle op de karavaanwegen van het centrum en van Zuid-Abessinië naar het Noorden. De onmisbare voorzorgen zijn overal getroffen en lang» het geheele front wordt gewerkt aan de .voedselvoorzie ning van de troepen, Sassa Baneh bezet! De troepen van generaal Graziani hebben den opmarsch aan het front in Somaliland voortgezet en Zaterdag de aan de Dzjerrer gelegen stad Sassa Baneh bezet. Zij rukken thans verder langs deze rivier op in de richting van Dzjidzjlga. In Italiaansche kringen verwacht men met het oog op dit resultaat bin nen afzienbaren tijd de bezetting van Harrar. Mussolini's zoons uitgedaagd? De correspondent van de Soir te Aden seint, dat de beide zoons van den Abeasijn- schen gezant te Londen, dr Martin, die op weg zijn naar Addis Abeba, waar zij dienst zullen doen bij de Abessijnsche luchtmacht, de beide zoons van Mussolini, Bruno en Vittorio, hebben uitgedaagd voor een lucht duel. Gevaarlijke vlieg in gevechtsgebied Als een bijzonderheid omtrent de gevech ten aan het Noordelijk front wordt gemeld, dat het wilde, onbegaanbare gebied van Adi Abo, dat zich uitstrekt van het Tana- meer tot ten Westen van Aksoem, noch door de Italianen, nooh door de Abessijnen kon worden bezet, aangezien de streek ge teisterd wordt door een bepaald soort vlieg, waarvan de steek den onmiddellijken dood van alle lastdieren veroorzaakt. Abessijnsche spoorweg- bescherming Ras Gutatsjoe, de gouverneur van Kaffa, is door den Negus belast met de bescher ming van den spoorweg in de bergen bij Diredaoea. De gouverneur heeft maatrege len genomen. Kr zullen versterkingen wor den aangelegd in hoofdzaak bestaande uit goed ingerichte machine-geweernesten. Deze Abessijnsche maatregelen zijn geno men, nadat betrouwbare berichten waren ontvangen, dat de Italianen voornemens waren uit de Danakil-woestijn en het ge bied van Aoessa aam allen op de spoorlijn te doen. Van Abessijnsche zijde wordt thans be- estigd dat Makalle na verbitterde gevech ten definitief door de Italiaansche troepen is ingenomen. Men verwacht algemeen, dat de geweldige regenval van den laatslen tijd de bewcgin-I gen der Italianen in "de provincie Tigre zal bemoeilijken en den Italiaanschen opmarsch voor de volgende dagen onmogelijk zal ma ken Van het zuidelijk front zouden te Addis Abeba geen berichten zijn ontvangen over gevechten van beteekenis. Men verklaart echter, dat de Italianen definitief in het bezit zijn van Gorahei, dat zij reeds voor het einde van de week hadden veroverd, doch weer aan de Abessijnen hadden moe ten afstaan. De Negus naar het front Het vertrek van den Negus naar het front is definitief bepaald op 14 November. De keizer heeft Zaterdag hooge onder scheidingen verleend aan de officieren der Zweedsche militaire missie. Prins Makon- nen heeft na een toespraak de onderschei dingen op de uniformen gespeld. Luchtbescherming te Addis Abeba Het Duitsche gezantschap te Addis Abeba heeft een bomvrije schuilplaats ingericht tegen eventueele luchtaanvallen op Addis Abeba. Zaterdag is een aan 250 personen ruimte biedende kelder onder het Fransche gezantschapsgebouw gereed gekomen. Ook de Engelschen hebben voorzorgsmaatrege len genomen. De Abessijnsche regeering is voornemens in de kwestie van de bescherming der vreemdelingen nauw samen te werken met de buitenlandsche gezantschappen. Dezer dagen zullen de noodige stappen worden gedaan. Behalve de eigen bewakingsmanschappen der gezantschappen zijn 3000 man politie beschikbaar voor de bescherming der vreem delingen. In het geheel zijn te Addis Abeba reeds ongeveer 80 onderkomens gereed gemaakt ter bescherming van de bevolking tegen eventueele luchtaanvallen. De pers naar Dessie De buitenlandsche oorlogscorrespondenten zijn met muilezels van Addis Abeba naar Dessie vertrokken, het Abessijnsche hoofd kwartier. Voor hun vertrek bestond grooie belangstelling. Wapens, voedingsmiddelen, medicamenten en alle andere mogelijke pro ducten hebben de journalisten in groote hoeveelheden meegenomen, teneinde op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Toespraak van Ras Koeksa Ras Koeksa heeft te Makalle een toe spraak gehouden tot de vooraanstaande in boorlingen en zijn toewijding voor Italië uit gesproken. De bewoners van Tigre, aldus Koeksa, hebben de eer en de vreugde te leven onder de glorieuze vlag van Italië, de machtige natie, welke de geheele wereld een zeer hooge beschaving heeft gebracht. De voedselvoorziening der Italianen De volgende getallen betreffende de le ensmiddelenvoorziening der Italiaansche troepen aan het Noordelijk front geven eenigszins een indruk van de moeilijkheden waaronder de Italiaansche opmarsch moot worden volbracht. De troepen aan het Noordelijk front ver bruiken per week 20.0S) dubbele centenaars levensmiddelen, waarvan 2000 dubbele cen tenaars vleeseh. Wegens de moeilijkheid, Verech vleeseh naar het front te brengen gaan dagelijks 400 dubbele centenaars vleeseh uit koelkasten te Asmara naar het front Onafgebroken zijn 5000 vrachtauto's bezig met het vervoer van levensmiddelen naar het gebied van den strijd. De bakkerijen aan het front bakken dage lijks 125.000 K.G. tarwemeel. Voor de warming van de ovens zijn dagelijks 600 centenaar hout noodig, die naar het front geliracht moeten worden. Voor de deelen van het front, die niet per vrachtauto te bereiken zijn, zijn 7000 muil dieren noodig, die per week 20.000 dubbele centaars aan voer verbruiken. Eenzame posten worden met behulp van valschermen uit vliegtuigen van proviand en drinkwater voorzien. Naar Makkale wordt dagelijks 4000 ton proviand gebracht. Voor het vervoer naar het binnenland zijn 3500 vrachtezels en 60.000 kameelen, paarden, muilezels en ezels ter beschikking. De veldlazaretten zijn voorzien van 20.000 bedden. Abessijnsche persdienst Men meldt uit Brussel, dat de hoofdredac teur van de Indépendance Beige, Antoine Matagne, van den Belgischen kolonel, die zich in dienst van den Negus bevindt, uit Addis Abeba een aanbieding heeft ontvan gen om de leiding op zich te nemen over de persaangelegenheden der Abessijnsche regeering. In de hoofdstad van Abessinië bevinden zich thans 94 journalisten. In den brief wordt erop gewezen, dat het klimaat zeer gunstig is en worden voordee- fige voorwaarden aangeboden. Het salaris zoo 15.000 francs per maand bedragen, ter wijl groote bedragen beschikbaar worden gesteld voor de reis, de uitrusting en de verzekering. Matagne, die tijdens den oorlog corres pondent Is geweest aan het Westelijk front, heeft de aanbieding van de hand gewezen. Bondgenootschap tusschen Abessinië en Jemen? Men verneemt officieus te Addis Abeba dat een belangrijke overeenkomst is geslo ten tusschen den Negus en den Iman Jemen. Men gelooft, dat de overeenkomst voor ziet in een militair bondgenootschap. De Abessijnen hopen dat Ibn Saoed Saoedi-Arabië er eveneens toe zal toetreden Abessinië's wapenaanvoer Naar verluidt, heeft de Abessijnsche re geering bij een bekende Britsche wapenfir ma een groote order geplaatst voor de le vering van munitie en modernste infante rie- en machinegeweren. Gelijke orders zijn in België en in Tsjecho-Slowakije geplaatst. In Tsjecho-Slowakije zijn o. a. veldartillc- rielcanonnen besteld. Eenige Belgische wapenzendingen zijn reeds te Djiboeiti aangekomen. Luchtverbinding Eritrea-Somaliland De Fransche en de Britsche autoriteiten zouden hun goedkeuring hebben gehecht aan het Italiaansche plan om Eritrea met Italiaansch Somaliland te verbinden door een luchtlijn. De lijn Khartoem—Asmara van de „Litto' ria" Maatschappij zal daartoe volgens het plan doorgetrokken worden over Djiboeti, Berbera, Britsch Somaliland en Mogadisjoe. ABESSINIERS MISSEN CENTRALE MILITAIRE LEIDING DE VERDEDINGSPLANNEN LIJKEN VERWARD Censuur gaat streng optreden! 'Addis Abeba, Zondagavond 10 Nov. De activiteit aan de gevechtsfronten is thans grooter dan in de dagen van Adoea het geval is geweest. De laatste berichten die in de hoofdstad zijn ontvangen, melden, dat 4000 Italiaansche bommen op Makallé zijn neergeworpen, blijkbaar zonder slacht offers te maken. Volgens andere berichten kunnen er ieder oogenblik, zoowel in het Noorden als in 't Zuiden gevechten uitbreken, zoo zij al niet reeds uitgebroken zijn. Voor deze eene keer stemmen de berich ten, die te Rome en die in Addis Abeba overeen. Men schijnt er hier niet aan te twijfelen, dat de Abessijnen er in de jong ste hevige gevechten slecht zijn afgekomen en dat zij zich thans op den terugtocht b vinden. Ik verneem, dat Ras Seyoem thans zijn treopen verzamelt ten Zuiden van Makallé, ter voorbereiding van een zwaar gevecht. Een verantwoordelijk officieel persoon in Abessijnschen dienst zcide vanmorgen tegen mij: „De Italia nen schijnen daar een gevecht te ver wachten, evenals wij". Ik verneem verder uit betrouwbare bron, dat de stad pas na zware guerilla-geveoh- ten is veroverd, waarbij de It-aliaanschp troepen uit Adigrat onder bevel van gen*; raai de Bono er'het slechtst afkwamen. De regeering hier blijft uit het Westen berichten ontvangen over pogingen van d> Italianen om In de richting van Gondar door te dringen. Mefi maakt zich hierover niet ongerust, daar een dergelijke opmarsch niet kan plaats vinden zonder de diepe ravijn, waardoor de Tacazze stroomt over le steken. Dedjasmatsj Ayeloe heeft zijn troe pen teruggetrokken in afwachting van de komende gebeurtenissen. Abessijnsche des kundigen verklaren in vertrouwen, dat in dien de Italianen hun opmarsch blijven voortzetten een beslissende Abessijnsche overwinning niet kan uitblijven. Ik verneem voorts, dat thans verbinding tot stand is gebracht met een radiostation dat de signalen van Gorrahei gebruikt Sinds de regeering bericht heeft ontvangen, dat daar een onvoorspoedig gevecht heeft plaats gevonden, heeft zij alles in het werk gesteld om met de s-tad in verbinding te komen. Mededeelingen, die thans in Addis Abeba de ronde doen, belichten opnieuw de merkwaardige politiek, die hier door officieele regeeringspersonen wordt ge volgd. Men houdt nog steeds vol, dat de Abessijnen van plan zijn verder terug te trekken en op die manier gevechten van welken aard ook, te vermijden. Desondanks wordt hier officieel toege geven, dat er een hevig gevecht in het Zuiden heeft plaats gevonden en dat een tweede gevecht in de buurt van Makallé op komst is. Toen het nieuws, dat Ma kallé was gevallen, Addis Abeba bereik te, kon men een gevoel van vaag onge mak bespeuren, achter alle zelfvoldane verklaringen verborgen. De vraag, die de pers een maand geleden stelde, komt thans ook in andere kringen op; men vraagt zich af, in hoeverre het of ficieele nieuws met, de waarheid in over eenstemming is. De plotseling val van Ma kallé. die naar regeeringspersonen vol'hnu den, vroeg of laat toch als onvermijdelijk moest worden beschouwd, is slechts één der verontrustende feiten. Ik hoor de laatste dagen geruchten, dat in het Abessijnsche kamp de zaken alles behalve gemakkelijk schijnen te loopon. Over het algemeen kan men alle geruchten in Addis Abeba van de hand wijzen, om dat ze nog meer misleidend zijn, dan de officieele communiqués die zelden over iets anders dan „groote Abessijnsche successen" spreken. Thans zijn zelfs, de communiqués minder optimistisch. Zij vermelden dat de Abessijnsche legers goed zijn uitgerust ''u bewapend, dat zij sterke posities innemen en dat zij in staat zijn tot sterkeren tegen- Maar hun mogelijke voorsprong wordt t« niet gedaan door een schijnbaar gemis aan coördinatie in de leiding, waartegenover de uiterste eenvoud der Tintinnen in dit op zicht een tegenaanval steeds moeilijker maakt De vraag wordt geopperd, of er in derdnad van eenige overeenstemming en eensgezindheid ten opzichte van de verde diging van Abessinië bij de Regeering De plotselinge en strenge toepassing der censuur, nadat men deze instelling een maand lane als een grap had beschouwd heeff voedsel gegeven aan verdere gissin gen. Het is onvermijdelijk, dat de regee- ringspo'itiek, nu dergelijke vragen openlijk gesteld worden, tot ernstige bedenkingen zal leiden, zoodra zij tegenover een moeilijk probleem komt te staan. (Copyright Mornlngpoat—A.N.P^, de vret HardTschoonW7^ T°sca-Uemo«Üen z 1 „ewone middelen channante dige verbevatten het bekoorlijkheid- i1 volmaayte groote gebet absolute schoonheid een en'selc harmonie. s!fv welver:orgae geur omgeeft imw vrouwen. <nB r.471j" losca, bedienen -- betoovcrende Versterking der Britsche strijdkrachten De bijzondere correspondent van de „Li- berté" meldt uit Cairo, dat Groot-Brittannië niet alleen zijn thuisvloot naar de Middel- landsche Zee heeft gedirigeerd, doch ook zijn luchtvloot krachtig heeft versterkt. Hoewel volgens dit blad over deze voorbe reidingen van Engelsche zijde een streng stilzwijgen wordt in acht genomen, meent de correspondent nader te kunnen melden, dat op het oogenblik 800 vliegtuigen zijn gesfationneerd in de buurt van Alexandrië. Het zijn alle bommenwerpers van gemid delde grootte en snelle jachtvliegtuigen van de nieuwste constructie. Italië bezuinigt op de benzine Er zijn te Rome enkele decreten afgekon digd, welke ten doel hebben het verbruik van benzine te beperken ten behoeve van dc auto's en vliegtuigen, die in gebruik zijn bij het leger in Oost-Afrika. Egypte en de sancties Uit Cairo wordt gemeld, dat de Italiaan sche gezant aldaar bij de Egyptische regee ring heeft geprotesteerd tegen de deel neming van Egypte aan de sanctieinaat- regolen. Abessijnsche troepen naar het noorden Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat hon derdduizend man versterkingstroepen van Ras Kassa zich hebben aangesloten bij het leger van Ras Seyoem, dat thans opgesteld ligt achter Kidonemiret, een bergketen ten Zuiden van Makalle. Een neef van den Keizer, Makonnen De- isso, rukt aan het hoofd van nog 50.000 an naar het Noordelijke front op. De toestand in Abessinië Italiaansch optimisme In Italiaansche kringen te Asmara ver moedt men, dat de Negus met het oog op het feit, dat Noord-Abessinië en Ogadcn voor het belangrijkste deel in handen der Italianen zijn gevallen, de militaire en poli tieke uitwerking der sancties wil afwach ten en derhalve een open slag wil uitstel len. Men beschouwt zijn positte echter als zeer geschokt en geeft ondubbelzinnig uiting aan de opvatting, dat de Abessijn sche berichten over overwinningen en de berichten over belangrijke strategische ma noeuvres met de grootste voorzichtigheid moeten worden opgevat. Ook gelooft men verdere teekenen van ontbindingsverschijn selen in Abessinië te kunnen waarnemen. In het Italiaansche hoofdkwartier ver wacht men, dat het contact tusschen Eri- threa en Somaliland buiten twijfel staat, al kan dit ook nog niet binnen korten tijd worden verwacht, aangezien de nabijheid van de Engelsche en Fransche grenzen bij zondere politieke voorzorgsmaatregelen noodig maakt. De opmarsch der Italiaansche troepen in Somaliland in de richting van Harrar heeft naar het schijnt de Abessijnsche plannen gedwarsboomd. De Abessijnen zullen thans wanneer zij nog bereid zijn om te vechten, gedwongen zijn op twee fronten op te tre den. Eerst had het er den schijn van, dat de Abessijnen een groot leger in verdedi gingsstellingen zouden leggen bij het zeer versterkte Amba Aladji. Door vliegtuigver kenningen is echter vastgesteld, dat daar geen Abessijnsche troepen geconcentreerd zijn. Men houdt het niet voor onmogelijk, dat de Negus thans zal pogen de streek van Harrar vast te houder en de andere troe pen ten Zuiden van den Setit te concen- treeren om het corps Maravigna té verhin deren de Tacazze over te trokken en de op marsch der inboorlingenafdeelingen over den Setit in de richting van Nogarra te stuiten. Aloisi te München Naar United Press verneemt, is de Itali aansche Volkenbondsgedelegeerde Aloisi uit Genève Zaterdag onverwacht te München aangekomen, om besprekingen te voeren met den Italiaanschen gezant te Berlijn, die de Putsch-herdenking aldaar bijwoonde. Aan de conferentie hebbed verder deelge nomen verscheiden Italiaansche regeerings- vertegenwoordigers, die direct van Roma naar München waren gekomen. Aloisi, die in hotel Kontinental is afgestapt, reisde incognito en zelfs de Italiaansche consul te München zou niets van het bezoek hebben geweten. Fascistische Raad op 16 November bijeen De groote fascistische raad zal op 16 Nov. as. te Rome bijeen komen, twee dagen voor- dat de sancties tegen Italië in werking tre den, ter bespreking van den t Minister Hoare spreekt te Londen Aan het banket van den nieuwen Lord Mayor te Londen heeft de Britsche ministei van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare het woord gevoerd. Wij hebben getracht, aldus de minister, tegenover den Volkenbond en de wereld zoo eenvoudig en duidelijk mogelijk het Brit sche standpunt uiteen te zetten. Groot- Brittannië is vastbesloten zijn woord te houden tegenover Europa en de werel'J Engeland heeft het voornemen overa! zijn plichten na te komen en op te komen voor den vrede, waar deze ook bedreigd wordt. Dit is in overenstemming met de Engelsche politiek, welke sedert de redevoerii.s? van spr. te Genëve niet is gewijzigd en ook niet gewijzigd zal worden. Amerika bouwt „slaap"-vliegtuigen De American Airlines hebben Zaterdag be kend gemaak.t dat zij tien groote „slaap"- vliegtuigen zuilen laten bouwen om ion luchtdienst van kust tot kust te versnellen en te brengen op 200 mjjlen per uur. Deze vliegtuigen, welke grooter zullen zijn dan de toestellen, welke thans den dienst op het Amerikaansche vasteland onderhen den. zullen het a.s. voorjaar in bedrijf wor den gesteld. Nieuwe moeilijkheden in Sjanghai Japan heeft door bemiddeling van gene raal Kenjj Diohara, den leider van den Ja- panschen geheimen dienst in China ge- eischt, dat in Noord China direct een on afhankelijke regeering zal worden gevormd. Te Sjanghai heeft, zich tegelijkertijd een incident, voorgedaan, dat een Japanner het leven heeft gekost. Een bataljon Japansche landingstroepen heeft daarop eenige belangrijke punten der stad bezet. De Japansche autoriteiten he schouwen het incident als een Chince^che uitdaging tegenover Japan en zij hebben er bij de plaatselijke Chineesche autoriteiten op aangedrongen direct stappen te doen voor de arrestatie van dt-n schuldige Indien het resultaat onbevredigend mocht zijn dan zal het Japansche detachement op eigen gelegenheid optreden. Nog geen nieuws van Kingsford Smith Een eskader Britsche watervliegiu is te Singapore teruggekeerd, na den gehe^ len dag de kust te hebben afgezocht naar Kingsford Smith. Het verluidt, dat de eskader-commandant geen bcmoedigShde mededeelingen over de nasporingen heeft gegeven. Men hoeft tot nu toe nog niets van het toestel van Kings ford Smith gezien

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2