rod&JJ rUJajaX d& Made/ft-ovehsC/jw GOUD EN VUUR DONDERDAG 7 NOVEMBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 DE BEZUINIGING J BIJ HET ONDERWIJS REGEERINGSANTWOORD *W AAN DE TWEEDE KAMER l®!°] Aan verschillende bezwaren t l tegemoet gekomen rken Geen omzetting van Rijks-H.B.S.-en in scholen met 3-jarige cursus Pensionneering van 55-jarige oon, onderwijzers afgewezen Aan dc Memorie van Antwoord inzake 'ir het wetsontwerp tot verlaging van de open 29 bare uitgaven voor het onderwijs, wordt het volgende ontleend. '?5 De Regeering meent geen gevolg te moe- 75 ten geven aan de aandrang om het voor- I schrift op te nemen krachtens hetwelk aan 1 gehuwde onderwijzeressen ontslag zal moe ten worden gegeven. De vraau of 't wenschelijk is de gemeen ten te dwingen bij te dragen in de kosten (dei der van Rijkswege gesubsidieerde bijzondere lioogere burgerscholen, heeft de minister ernstig onder de oogen gezien. In meer dan één opzicht beveelt deze gedachte zich in derdaad aan. De regeling van deze materie is echter niet zoo eenvoudig. Deze kwestie bestaat reeds sedert de te- 1 genwoordige subsidieregeling in werking trad. Men kan de Regeering dus kwalijk verwijten, dat zij nog geen oplossing heeft voorgesteld. Toch wil de Regeering daar naar met kracht streven. Zij is voornemens het onderwerp in breeder verbaend te bp zien bij een Nota van Wijzigingen betref- nm-' fende het thans bij de Kamer aanhangige west ontwerp, waarvan, naar zij hoopt, de be handeling nog in de huidige legislatieve periode zal worden ter hand genomen. Dc voorgestelde subsidieregeling T.a.v. de subsidieregeling bijzondere fioo- gere burgerscholen en gymnasia, merkt de Regeering op, dat de daartegen aangevoer de bezwaren van overdrijving niet geheel zijn vrij te pleiten. De Regeering vertrouwt dat meer en meer het inzicht zich zal baan breken, dat deze tijdelijke korting op 't sub sidie in den nood der tijden haar recht icisci yaardiging kan vinden. Ul Bovendien zal de maatregel slechts wer ken tot 1 Jan. 1941. De vijf-jarige H.B.S. is van de onder- yesb scheidene hoogere burgerscholen het drukst bezochte type. Aanleiding om 't voorgestelde minimum van 65 tot 60 terug te brengen, bestaat er dan ook niet. r) ti School geld regeling bijzondere H.B.S. rw._ en gymnasia Omtrent een regeling, volgens welke de schoolbesturen ook schoolgeld zullen kun- ncn heffen naar het vermogen der school geldplicihtigen, kan na het totstandkomen van de nieuwe bepalingen voor het lager onderwijs worden beslist. Na overweging is ook de Regeering van oordeel, dat de voorgenomen omzetting van een deel der Rijks H.B.S'en met 5 j. c, in 5 nascholen met drie-jarigen leergang geen aanbeveling verdient. 1 Zij stelt dan ook voor deze paragraaf alsnog te schrappen. tard.1 Welke bezuiniging op dit terrein alsnog mogelijk zal wezen, zal nader worden over wogen. De Regeering kan zich niet vereenigen met het betoog om het inrichten van vijf jarige scholen voor u.l.o. door middel van Rijksvergoeding aan te moedigen. Zij heeft echter gemeend te moeten voldoen aan den wensch, om door een overgangsbepaling de ib. thans bestaande u.l.o. scholen met meer dan 1 vier leerjaren in haar oude rechten te laten. pen De bedoeling van het desbetreffend arti kel der L.O.-wet is, dat de verplichte on derwijzers der school niet aan de eerste vier leerjaren onttrokken zullen worden. Wenscht men een vijfde leerjaar, dan behoort daar- wer-in op eigen kosten te worden voorzien, itrea) Er werd in het voorl. verslag op aange •T'tal drongen t.a.v. den nieuwen eisch met betrek Aui king tot de bezetting der scholen, een ver- tprüj zacht in g aan te brengen, in dien zin, dat iropuaan driejarige scholen in de klassen na de wai eerste te eischen is 6/12 en in de hoogste n*a! klasse 1/5 van 't totaal aantal lerrl. Hier jc.y3mede zou echter voor een belangrijk deel 6 dWorden prijs gegeven, wat met het voorstel Eakèiis beoogd, nl. een redelijke verhouding in ou3e'tc stellen tusschen het aantal leerlingen in 'In |het tweede en derde leerjaar en het geheele aantal, dat de school bezoekt. Volgens dat voorstel tellen aan een school van 120. leer lingen de opvolgende klassen 50, 40 en 30 leerlingen; volgens het in het V.V. aanbe volen denkbeeld zijn die aantallen 60, 36 en |24. In het laatstbedoelde geval zal het ver stand'0015 ^us belangrijk grooter kunnen zijn dan np,,n. in het eerstbedoelde en komt van het stre- i oud ven om het opnemen tegen te gaan vau naai 'kinderen, die in de u.l.o. school niet tlhuis o^t nbehooren, veel minder terecht, vasoi Intusschen moet de Regeering erken nen, dat ook reeda dit mindere een ver- belering van betcekenis is, vergeleken met den tegenwoordigen toestand. Zij heeft dus gemeend aan den uitgeoefen- den aandrang te mogen voldoen. Bij deze verzachting is er echter geen reden meer in de bepaling betreffende dö groeiende scholen dc aantallen leerlingen voor het eerste en voor het tweede leerjaar lager te stellen dan die, welke thans in de wet zijn voorgeschreven. Leerlingenschaal g.l.o. en n.Iu>. De Regeering is tot de slotsom gekomen, dot tot een verdere verzwaring van de leer lingenschalen dan in het wetsontwerp is voorgesteld niet behoort te worden overge gaan. Een algemeene salarisverlaging voor de onderwijzers, die verder gaat dan de kor ting van 5 pet, meent de Regeering niet voor haar verantwoording te mogen nemen. De wachtgelders Het opleggen aan de schoolbesturen van de verplichting om hun ten laste van de gemeente komende wachtgelders weer in dienst te nemen als er een vacature is, zou in strijd zijn met het benoemingsrecht dier besturen. Toch moet worden toegegeven.dat het als een moreele plicht van een school bestuur moet worden beschouwd, zijn wacht gelder niet langer voor rekening van de gemeente te laten komen, wanneer de ge legenheid bestaat hem aan de school terug te nemen. De oplossing zou kunnen worden gevonden door te bepalen, dat het wacht geld vervalt zoodra aan de school een vaca ture ontstaat, omdat het schoolbestuur als dan in de gelegenheid is den belanghebben de voor broodeloosheid te bewaren. Een aanvulling in dien zin wordt voorgesteld. Het onderwijs in lichamelijke oefening Omtrent het vraagstuk van de invoe ring van het onderwijs in lichamelijke oefening op de lagere school is de Re geering nog niet tot een definitieve be slissing gekomep. Het lot der gem. kweekscholen Het komt de Regeering aanbevelenswaar dig voor, het lot der gemeentelijke kweek scholen te laten afhangen van de bcslissin gen, welke zullen voortvloeien uit hetgeen in par. 14 (bezuiniging op de onderwijzers opleiding) is voorgesteld. Bij die beslissin gen zal o.m. nagegaan moeten worden in welke mate behoefte aan opleiding bestaat om de openbare en de neutrale bijz. scholen van onderwijzers te voorzien. De vraag, welke Rijkskweekscholen zullen kunnen blijven bestaan en voor welke gemeente lijke en neutrale bijz. kweekscholen de Rijks bijdrage gehandhaafd kan blijven, zal daar bij uit gelijk gezichtspunt moeten worden beschouwd. Het oordeel, in hoeverre een schadeloos stelling zal worden verleend aan vereeni gingen, wier kweekscholen ten gevolge van het onttrekken van de Rijksbijdrage met t September 1936 worden opgeheven, behoort aan de regeering te blijven. Zij zal daarbij in elk bepaald geval rekening houden met de lasten, die op de vereeniging drukken. Voorloopige pensioenneering 60-jarige onderwijzers. Aan het geven van uitbreiding aan den voorgestelden maatregel in dezen zin, dat reeds op 55-jarigen leeftijd vrijwil lig pensioen aangevraagd zou kunnen worden, kan met het oog op de kosten niet worden gedacht. Officieele berichten CONSULATEN Voeg» Te Loanda. Angola (Portugeesch W.-Afrika) is een consulaat der Nederlanden opgericht en is de heer L. Thieleke benoemd tot consul der Nederlander aldaar. HOFHOUDING .Eervol ontheven uit zjjn ti trekking van ordonnans-offh Koningin is de ritmeester jhr C E J M heflen van den grootcn staf. Hij is overge plaatst vuii den grooten staf naar het Ilde reg. huzaren. Tegelijkertijd is hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau (met de zwaarden). ONDERSCHEIDINGEN Bevordei d is tot off In de Orde van Oranje Nassau H A Hanken te Wilhelminadorp. Be noemd is tot ridder in de Orde van Oranje- >rdige be- H.M. de RIJKSWERKINRICHTINGEN VOOGDIJRADEN Aan mr P M H Ballieux Is eervol ontslag verleend ala lid van den Voogdijraad te Maas- LOF VOOR DE K.L.M. TOCH SCHERP RIJKS- TOEZICHT GEVRAAGD Tweede Kamer over Waterstaat De Dieseltreinenmisère Ontleend is aan het Voorloopig Verslag over de begrooting van het Verkeersfonds: Vele leden waren overtuigd, dat, indien de Spoorwegen een overheidsbedrijf waren, de noodzakelijke reorganisatie ongetwijfeld reeds tot stand zou zijn gekomen. Is toch, zoo vroegen zij, de directie der Spoorwegen niet een belemmering voor het tot stand komen eener reorganisatie en streeft die directe wel voldoende naar aanpassing aan ■Je zich snel wijzigende omstandigheden? Verscheidene leden betoogden, dat de Nedcrlandsche Spoorwegen overbelast zijn met schulden en vroegen of dit niet moet leiden tot ingrijpende renteverlaging, ophef fing van de dividend-garantie en mogelijk zells tot afschrijving op de hoofdsommen. Vrij eenstemmig was men tan oordeel, dat het verschaffen van klaarheid Lo.v. de inzichten en plannen der Regeering nood zakelijk was. Verscheidene led,en klaagden over de heffingen, waaraan de scheepvaart op de waterwegen, ressorteerende onder het Depar tement van Waterstaat, zijn onderworpen. Deze lasten zijn voor de schipperij niet te dragen. Verscheidene leden zouden het op prijs stellen, indien de Minister een over zicht inzake den stand van het vraag stuk van de tweede oeververbinding te Rotterdam zou willen geven. Naar liet oordeel dezer leden neemt deze voorbereiding al te veel tijd in beslag. Het betreft hier een sinds jaren ur gent vraagstuk, dat ook als werkobject van groote beteekenis is. De Diesel treinen Eenige leden gaven als hun meening te kennen, dat de indienstetelling van Diesel- treinen niet getuigt van een goede en voor zichtig exploitatie. Verscheidene leden vroegen of de Minister omtrent deze treinen volledige mededeelin- gen zou willen verstrekken. Herinnerd werd aan den bouw van het Stadion-station te Rotterdam. Men drong er op aan te bevorderen, dat het station-Zuid zoo spoedig mogelijk ter beschikking zou komen. De toestand van de R.T.M. Verscheidene loden wezer er op, dat de toestand der Rotterdamsche Tramweg Maat schappij zeer slecht is. Reorganisatie is thans in uitzicht gesteld. Hierbij zijn groote streekhelnneen betrokken. I-Iet is noodzake lijk. dat bij deze reorganisatie een algemeen belang op den voorgrond zal staan en niet de hela neen der R.T.M. zullen overheerschen. In het bijzonder is het belang der gemeente Rotterdam zeer groot. De hier aan het woord zijnde leden drongen er op aan, dat Rotter dam en de eilanden bij de reorganisatie hun stem zouden kunnen laten hooren. Verscheidene leden vestigden opnieuw e aandacht des Ministens op den slechten, toe stand van dc waterwegen in het Noorden des lands. Eenige leden vroegen den Minister", te wil len bevorderen, dat door de Rijnvaartscen trale onverwijld maatregelen worden ge troffen tot verkorting va - de wachttijden der particuliere schippers in verhouding tot dip van de reederijen. Door enkele leden werden aangedrong» op spoedige voltooiing van de verbinding Rotterdam-Betuwe-Achterhoek. Vele leden, die vol lof en bewondering waren voor de prestaties van de K. L, M., drongen aan op zeer scherp toezicht van Rijkswege, vooral op het niet overschrijden van het uithoudings vermogen van dc bemanning der vliegtuigen. De vrees werd uitgespro ken, dat de veiligheid van het verkeer wordt opgeofferd aan de snelheid. Sommige leden zeiden het te betreuren, dat. het vermoedelijk tekort der K. L. M. voor het komende dienstjaar op hetzelfde peil thans blijft. De Minister wijt dit vooral aan den tweemaal wekelijkschen diensst Amster damBatavia en de voorgenomen uitbrei ding der luchtverbindingen in West-Indië. Gaarne zouden deze leden van den Minister een uitvoerige mededeeling omtrent het ver band tusschen een en ander ontvangen. BURGEMEESTERS Aan D F Brune ts als burgemeester der ontsla® verleend RIJKSLANDBOUWCONSULENTEN Eervol ontslag ls verleend aan ir A A Neeb te Den Haag, als Rijkslandbouwconsulent. Inning van onbetwiste vorderingen Het wetsontwerp, dat dc inning van on betwiste vorderingen wil vergemakkelijken vond allerwege in de pers een gunstig ont haal. Maar... over de juridische kant van de zaak schreven dc dagbladen natuurlijk niet. Dat deed wel de kantonrechter van Gronin gen in het Weekblad van liet recht en hij oordeelt als volgt: „Het ontwerp van wet tot „vergemak kelijking" van inning van onbetwiste geldvorderingen deed mij de haren ten berge rijzen. Ik zal niet trachten de ver schrikkingen te schilderen, waaraan de griffies van de kantongerechten wordt dit ontwerp wet zullen worden blootgesteld. Zooveel is in ieder geval vaststaande, dat zij, althans indien de wet aan haar strekking blijkt te beant woorden, al heel spoedig de incasso- bureaux goeddeels van hun tijdroovend werk zullen ontlasten, immers dat werk grootendeels, overnemen, natuurlijk op verbeterde, immers „officieele" wijze met processen-verbaal in plaats van met kat tenbelletjes of telefoontjes. Intusschen zullen de ineassobureaux, dank zij di* ontwerp, straks vermindering van „vast- lasten" ondervinden, daar zij een gedeel te van hun personeel kunnen ontslaan". Op deze wijze gaat de kantonrechter nog een stukje voort om te eindigen met: Nog één vraag: Wie is dc rechterlijke ambtenaar die de regeering in dezen van advies heeft gediend? Of Justitie en Vova Verdeelde opinies In 't algemeen juicht de pers het optre den tegen Volk en Vaderland toe. Maar er is nog al nuanceering. De routle pers weet er blijkbaar niet goed weg mee. Ze wijdt uitvoerige beschouwingen aan bet feit, dat de Regeering zoo lang aarzelde voor ze toesloeg, maar komt dan met re serves: Waartegen wij in ieder geval onov kom el ijk bezwaar hebben, dat is tegen de deze actie begeleidende onbruikhaar- making der pers, waarop 't fascistische blad gedrukt Werd. Wij blijven bij wat wij vorig jaar Juli bij de inbeslagneming van de toenmalige „Tribune"-pers schre ven: het is in strijd met geest cn strek king van onze democratische perswet- gévi'ng, aldus langs een onnveg een pre ventieve censuur in te voeren. En wat geeft het? Het communistische blad had spoedig een andere drukpers gevonden en ook „Volk en Vaderland" zal stellig weldra op een andere pers in een andere drukkerij vérder verschijnen en de volks ziel blijven vergiftigen. Mén verwringt dus de wet daarenboven nog zonder eenig nut. Intusschen: hoofdzaak is. dat de regee ring eindelijk dan toch tegen het fascis- In een volgende beschouwing spreekt de redactie zich nog beslister uit: Volgens het „Utrechtsch Dagblad" ver klaarde de officier van justitie bij de verzegeling hiertoe te moeten overgaan „ter voorkoming, dat deze pers nog zou worden aangewend voor het drukken van het N.S.B.-orgaan, althans de eerste tijd". Hier wordt dus onomwonden toegege ven. dat gehandeld wordt in strijd met de grondwet, die uitdrukkelijk vaststelt, dat niemand voorafgaand verlof behoeft om gedachten of gevoelens door middel van de drukpers te openbaren. Hel Utrechtsche parket schendt deze voor de volksvrijheden fundamenteelo grondwets- beoaling openlijk. Gevorderd moet worden, dat aan deze grond wet sschcnnis definitief een einde wordt gemaakt. Volksvergiftiging tegengaan De maatregelen der justitie zullen de nationaal-socialistische beweging niet veel winst of verlies opleveren; stelt de Ne derlander voorop. Het moest eigenlijk niet noodig zijn dit voorop te stellen. De bewuste maatregelen immers heb ben noch het een, noch het ander tot doch Zij hebben slechts ten doel paal en perk te stellen aan de volksvergiftigen- de invloed, die van artikelen, zooals Vova die in steeds toenemende mate meende te moeten brengen, uitgaat Dit doel nu juichen wij van harte toe. Twee bladen hebben ieder op hun ma nier, maar principieel op precies dezelf de wijze, getracht bepaalde personen of groepen der bevolking en ook de over heid verdacht te maken en als corrupt voor te stellen in de oogen van hun lezerskring. Tegen beide bladen is de justitie op getreden. De Tribune heeft het ervaren en Volk en Vaderland ervaart het thans, dat men niet ongestraft beleediging op helcediging, insinuatie op insinuatie kan stapelen. Het is niet alleen het recht, maar veel epr de plicht der Overheid op te treden tegen de verspreiding van het gif, dat door middel van deze beide bladen ov ons volk wordt uitgestort. De gevolgen aanvaarden Wie zich met behulp der drukpers de wet vergrijpt, heeft krachtens art. 7 van de Grondwet, dc gevolgen daarv te aanvaarden. En wanneer er dus in de oogen der justitie termen zijn om eventueel tot strafvervolging over te gaan, loopt men De Abessijnsche soldaten op weg naar het front kussen de sieenen treden van de kerk van Sint Michael op den weg van Harrar naar Jigziga. de kans op in beslagneming van de pers (of onderdeelen van de pers) waarop dat geschrift gedrukt is. Want art. 94 van ons Wetboek van Strafvordering verklaart voor inbeslag neming vatbaar alle voorwerpen, die kunnen dienen om de waarheid betref fende een delict aan den dag te brengen of welker verbeurdverklaring, vernietiging of onbruikbaar. making kan worden bevolen. Op de laatste hier gespatieerde woor den komt het vooral aan, omdat art. 354 van hetzelfde wetboek den rechter de be voegdheid geeft de verbeurdverklaring enz: te bevelen van „werktuigen of an dere voorwerpen", gediend hebbende tot het begaan van een strafbaar feit. Mocht het komen tot een veroordeelend vonnis naar aanleiding van wat er in „Volk en Vaderland" heeft gestaan, dan k5n dus de rechter ook de verbeurd verklaring, enz. gelasten van de drukpers, waarmee het delict begaan is. Maar opdat tenuitvoerlegging van die maatregel mogelijk zal zijn, kan de voorzorgsmaatregel gewenscht zijn, die uit hoofde van art. 94 Wetboek van Strafvordering genomen kan wor den. Dit artikel houdt, evenals het zoo even genoemde art 354, een bevoegd heid in. Men kan de bedoelde voor werpen in beslag nemen, maar behoeft het niet te doen. evenzeer als de rechter later vrij is om al of niet de verbeurd verklaring enz. te gelasten. VRIJDAG 8 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. Algem. Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftle zing en meditatie. 8.159.30 Gram.pL 10.30 Morgendienst olv. Ds. J. H. Tel- kamp. 11.00—12.00 Orgelspel. 12J5 Gr.pL 1.15 Ensemble Van der Horst. 2.303.00 Chr. Lectuur. 3.15 Ensemble Van der Horst. 4.00 Gram.pl. 4.15 Hobo-recitaL 5.00 A. Hermes (alt), G. Beths (viool) en P. Halsema (piano). 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literair halfuur. 8.00 Be» richten. 8.05 Arnhemsche Orkestvereeni» ging. 9.00 Declamatie door P. v. d. Bijl, 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berich ten). 10.3511.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00— 12.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgen wijding VPRO. 10.15 Voordracht J. Le- maire. 10.30 De Zonnekloppers. 11.15 Vervolg voordracht. 11.30 Vervolg con cert. 12.00 Cantabilé-orkest. 2.10 Gram.pL 2.30 Causerie Mevr. I. de Leeuw-Van Rees. 2.50 Piano-recital. 3.10 Gram.pl. 4.00 Dito. 5.00 Kinderuur. 5.30 Orvitropia. 6.35 N. de Klyn (viool) en D. Wins (piano). 7.00 Lezing over Mazzini, door W. H. Vliegen. 7.50 Nieuwsberichten, Herh. SOS-Berichten. 8.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 Dr. N. A. Bruining: Onze Bijbel. 8.30 M. Monnier (cello) en C. Swaan (piano). 9.00 Ds. F. Kleyn: De geloofsbeweging in Duitschland. 9.30 Ver volg concert. 10.00 Tooneelpraatje. 10.30 Gram.pl. 10.45 Nieuwsberichten, Vrijz. Godsd. Persbureau. 11.00 Voordracht. BBC-Dansorkest. 1.35 Strijkkwartet. 2.20 Berichten. 2.25 Voor de scholen. 3.20, 3.35 en 3.55 Lezing. 4.20 BBC-Midland-orkest. 5.35 BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.50 Koorconcert. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 „Grafin Mariza". operette van Kal man. 9.35 Piano-recital. 9.50 Berichten. 10.00 Verkiezingstoespraak. 10.20 Lezing. 10.40 BBC-Orkest. RADIO PARIS 1648 M. 12.35 Orkestconcert. 2.50 Gram.pl. 3.20 Orgel, zang en harp. 4.20 Orkestconcert. 5.50 Symphoniecon- cert. 6.50 Vervolg concert. 8.20 Piano recital. 9.05 „Mariette", operette van O. Strauss. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Strijk orkest. 2.504.50 Sted. orkest Aarhus. 7.40 Koorconcert. 8.20 Hoorspel. KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Orkest. 1.35 Gram.pl. 3.30 Omroepkoor. 4.20 Omroepkleinorkest. 6.20 Omroep- kwintet. 7.30 „Schach dem König", ope rette van Goetze. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.302.20 dito. 5.20 en 6.35 Omroep orkest. 7.35 Gram.pl. 8.20 Symphoniecon- cert. 10.3011.20 Trioconcert. 484 m.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.40 Zang. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Zang. 5.50 Pianorecital. 6.20 Gram.pl. 6.50 Fluit en piano. 7.35 Zang. 8.20 Voor Oud-strijders. 10.30—11.20 Gram.pl. Feuilleton EEN AMERIKAANSCHE S1I GESCHIEDENIS "lidoor Paul Hutchens te Ta' KORTE INHOUD VOOR NIEUWE LEZERS Na de dood ïithouden De ke vlucht eid. Molly O'Hag-en, Setty bü haar vlucht en weet Jalrd Barlom stiefvader, in de provisiekamer op te sluiten. Een brief uit New-York, voor Betty bestemd, "Jetty al pianiste, die z(j Evangrellsatiedie iynor spreekt. I uk op Betty. In het Missiegeboi dien: laakt diep» Nog dienselfden avond wordt Betty bü de Raynors aan huls overvallen dcor een man, die haar vingerafdruk of den revolver van Jaird Barloman wil hebben, om haar van moord op haar stiefvader te doen verdenken. Inderdaad wordt Betty naar 't polltle-hospitaal gebracht. Maar als Tim en Gerald er in slagen den man, die den aanval op Betty pleegde, aan de politie over te leveren, wordt Betty al den volgendon dag vrijgelaten. Den brief uit New-York, die door Tim Bentley naar het hospitaal gebracht ia, ontving ze wel, maar hij werd gestolen nog voor ze hom gelezen had, wat Betty, die half-be- door invloed van de narcose, niet op- nerkte. De Rayn» fieeft zich uit voor Mr H. F. Franks, den vroegeren c dat hij den brief geschreven heeft, dien Betty in het hospitaal ontving Betty gelooft hem niet en de man maakt zich bekend als de. door heel Amerika beruchte, misdadiger Spade Arms Ruby. Gerald, die Betty was Tim had Gerald een uur tevoren gezien, toen hij bezorgd in Let kamp naar Bettv zocht, hij had hem ook weg zien hollen In de richting, die Mevrouw Raynor aangewezen had. En toen hij nu hun gezichten bestudeerde, en hun geheimzinnige kalmte probeerde te begrijpen, vroeg hij zich af, of alles in orde was tusschen hen. Alles moest in orde zijn, vond hij. Als een van hun tweeën niet aardig voor de ander was, zou die met hèm te maken krijgen, ja meneer! Ze moesten eenvoudig goede vrien den zijn. Waarom deden ze toch zoo vreemd kalm? Dan zag hij Geralds bezeerde hand en hij kon zijn nieuwsgierigheid niet langer bedwingen. Maar hij kreeg te hooren, dat hij niets mocht vragen. Hij moest Gerald de geschiedenis laten vertellen, als 't daar tijd voor was. Zoodra de lucht gebruikt was, gingen Gera'.d. Meneer Raynor en Tim op weg naar de stad, om daar de politie over den man in de hut te vertellen. De sheriff, een knappe door de zon verbrande man van onge veer 35 jaar oud, groette hen hartelijk, daarbij z'n breedgerande hoed met een zekere plechtigheid afnemend „Wel?" vroeg hij. Ze hadden hem staande gehouden, j'uist toen hij uit het postkantoor kwam. „Alles in orde", begon Gerald. „We hebben wat voor U te doen, als U er zin in hebt". Hij stelde zichzelf en Meneer Raynor en Tim voor en begon dan dadelijk aAn de afhandeling van de zaken. „Spade Arms is in Goldridge". „O ja?" „Ja meneer, aan handen en voeten gebonden, wachtend op wat U over hem beschikt." „Echt waar", viel Tim in. „Ik zou dien kerel van z'n twee lingbroer kunnen herkennen." De sheriff keek hem onderzoekend aan, en lachte dan goed keurend. „In orde, heeren. Ik ben net in de stemming een stads-boef te rangen. Breng me maar naar hem toe." „Gaat U dan maar mee", drong Gerald aan. „U bent er zoo. U zult handboeien noodig hebhen en misschien een soort draag baar. Hij was niet heelemaal bij bewustzijn, toen ik hem 'i laatst zag." Al dien tijd had Tim rusteloos rondgeloopen. als zon hij op een of ander nieuw en opwindend avontuur. Dt weg naar de hut voerde langs het telegraafkantoor. „Excuseer me even" vroeg hij. „Ik heb U zoo ingehaald." Hij ging door de deur binnen, ging vastbesloten naar het loket en vroeg een telegra' formulier. Uit z'n notitieboek schreef hij even iets over, gaf het papier en het geld en rende weg, toen de depothouder tegen hem gezegd had: „Ik zal in'n jongen met het antwoord sturen, zoodra het komt". Een man die in de buurt stond hoorde die woorden. Z'n pr was laag over z'n voorhoofd getrokken. Z'n kaken bewogen regelmatig bij het kauwen van kauwgom. Hij trok z'n wenk brauwen op en lachte in zichzelf toen hij Tim weg zag rennen. Dan ging ook hij naar het loket om een telegram-formulier te vragen. Hij nam het stapeltje papier, dat de kantoorhouder hem gaf en ging in een hoek van de wachtkamer zitten, dicht bij een raam waar het licht van de middagzon volop door scheen. Een poosje deed hij alsof hij schreef. Maar als 't ware door een plotselinge inval nam hij 't bovenste formulier en stak het in z'n binnenzak, gaf de stapel formulieren aan den kantoorhouder terug en zei, een geeuw onderdrukkend: „Mijn jongen heeft net een telegram voor me naar New-York ge stuurd, naar ©en vriend van mc, Mr. II. F. Franks. Als binnen een uur of zoo het antwoord komt, houd 't dan vast, ik blijf hier in de buurt wachten." „Best", antwoordde de kantoorhouder, zonder eenig wan trouwen. „Ik heb net tegen den jongen gezegd, dat ik het naar het kamp zal sturen, maar ik zal het voor U hier houden." Weer buiten nam de man het gele formulier uit z'n zak en bekeek het nauwkeurig. „Gelukkig voor mij heeft de jongen een hard potlood gebruikt", mompelde hij „Nou, die ouwe Franks moet maar hierheen komen, als hij er zin in heeft, nu Barloman dood is, Sturmer godsdienstig gewoixien is en Spade over 'n klein poosje naar de gevangenis gaat, zal ik het eindelijk eens goed krijgen." Dan lachte hij, een zelfvoldane lach. „Ha, ha, ha, Barloman doodl Spade Arms in de gevange nis! En de dochter van John Dreanard zoo onschuldig als een lam! [k zal het goud krijgen. Van mij wordt hel!" Tim haalde de groep al gauw in cn ging direct aan het ver tellen over de gevangenname van Spade Arms Ruby in New- lork. De sheriff die Gerald en Tim allerbei herkende van de photos, die in de kranten gestaan hadden, scheen blij te zijn hen tc ontmoeten en verzekerde hen, dat de beloon ing tan duizend dollais voor de arrestatie van Spade Arms hun binnen kort uitbetaald zou worden. Meneer Raynor genoot van de opwinding van deze nieuwe ervaring. Z'n leeftijd had hem niet beroofd van die avonturen- zucht, die de jeugd eigvm is. Hoewel hij zich nooit door ernstige gedachten de noodzakelijke lichamelijke ontspanning liet be- rooven, liet hij evenmin ooit de vele gelegenheden voorbijgaan om voor Christus te getuigen. En hij geloofde niet dat een vacantie van z'n inspannende plichten op de missie, bedoelde ook een vacantie mee te brengen van het leven met en voor zijn God. Toen zij dus door de versplinterde deuropening binnengekomen waren, begon Meneer Raynor zijn zwaard te scherpen voor een aanval op de burcht van zonde, die den machtigen Spade Arms Ruby gevangen hield. Zijn verachting van diplomatie echter bracht hem er niet toe onverstandig te zijn in zijn methoden. Hij had den sheriff permissie gevraagd met Spade alleen to mogen spreken, (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9