DONDERDAG 7 NOVEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van burgemeester Eyma, van Egmond, als voorzitter der plaatselijke comm. der N.Z.H. Reddings Mij. werd..,, de gestrande sleepboot „Drente" gepavoiseerd Herfststemming in de Berlijnsche Diergaarde, een spél van licht en schaduw op de perken en paden, terwijl staande ivater een scherp beeld geeft van-de zich in het water spiegelende boomen. Het gister voltrokken huwelijk van den hertog van Gloucester met Lady Alice Montagu Scott. Onder énorme belangstelling arriveert de bruid aan het Paleis te Londen, alwaar in de kapel het huwëlijk gesloten werd. -Ned. Roode Kruis-expeditie naar Abessinië. Het actie-comité met.de expeditie-leiders, van links naar rechts: ptof. G. J. W. Koolemans Beynen, gen.-maj. S. W. Praag, dr. H. K. Offerhaus, ir. J. J. W. de Vries, Ch. W. F. Winkel, jhr. dr. J. N. v. d. Does en J. van Ander roffelrijmen. INFLATIE -*"* GEEN NOVEMBER-UITVER- KOOP De November-actie voor de Christelijke [vakbeweging valt niet onder de wet der uit- yerkoopen en kan dus ongestoord doorgaan. En dat is noodig, zoowel om dwalingen te weerleggen als om „goederen" aan te prij- Ook het eerste moet nog steeds geschie den. Zoo kon men nog dezer dagen in één der organen van de moderne, d.i. roode, yakbeweging lezen, dat „de christelijke organisaties zijn opgericht met de bedoeling, de zich vormende ar beidersmacht te splitsen. Zij werden ge sticht nadat uit het bestaan van andere vereenigingen was gebleken, dat organi satie der betrokken groep niet langer was tegen te houden". 'Ja, en toen ze er eenmaal waren, moesten er, „om hun bestaansgrond als afzonder lijke vakbeweging te rechtvaardigen, wel beginselverschillen worden gevormd". Dergelijke aantijgingen zijn toch wel uiter mate kwaadaardig. Eerst de grove onwaarheid, dat de Chris telijke organisaties werden opgericht om de macht der arbeiders te breken. Alsof de Christelijk sociale arbeid van dr. Kuyper niet noodzakelijk moest leiden tot organi satie. Terwijl bovendien de historische ont wikkeling aantoont, dat het juist de sociaal democraten waren, die het eerst naar split sing dreven en het vervolgens aan Christe nen onmogelijk maakten om in één organi satie samen te werken. In de tweede plaats is er de verdacht making, dat er „beginselverschillen gevormd werden", om de afzonderlijke vakbeweging te rechtvaardigen. Die .beginselen" werden er dus pour besoin de la cause bijgehaald. Het is wel een zeer ergerlijke beschuldiging, welke vierkant afgewezen moet worden. Dat nu brengt ons vanzelf op de positieve taak der propaganda. Natuurlijk, men behoeft in geenen deele te verwaarloozen van hoe groot belang Christelijke vakactie voor de aangeslotenen is. Doch, wanneer dat het eenige was, zou den de roode critici gelijk hebben. Vooral in deze dagen moet met groots klem gewezen worden op de band aan het Woord. Misschien is in den beginne eenig propagandist hierin wel eens tekort gescho ten, omdat het hem nog niet geheel duide lijk was. Maar in de loop der jaren is ten deze het juiste inzicht algemeen geworden. Zelfs van „moderne" zijde is meer dan eens toegegeven, dat neutraliteit onzin is en dat de levensbeschouwing zich niet laat terug dringen. Zoo moet telkens weer positief de stelling opgebouwd worden, dat de wet van het Woord over alle levensactie beslist, ook dus ©ver het vakverenigingsleven. En na jaren van moeizame strijd kan ge wezen worden op de zegen, welke God aan trouwe plichtsbetrachting en alle tegenstand trotseerende geloofsgehoorzaamheid verbond Niet het 1 o o n, maar de zegen; opdat we steeds in God zouden eindigen. NIEUWE SPELLING TWEEDE KAMER HEEFT GRITIEK Wettelijke regeling van Eet vraagstuk gevraagd Blijkens het voorloopig verslag over het zesde hoofdstuk der Rijksbegrooting 1936 zouden zeer vete leden gaarne nauwkeurig worden ingelicht omtrent de strekking van de passage uit de Troonrede, luidende: „bij zondere aandacht zal worden gewijd aan de organisatorische en paedagogische vra gen inzake het onderwijs, voor zoover deze op het terrein van de Overheid liggen. De juiste en diepere kennis en de zuivere uit spraak van onze Nederlandsche taal zal daarbij ook verder bevorderd worden". Sommige leden vroegen, welke de voor nemens van den Minister zijn <t.a.v. het grondslagenontwerp, dat in 1933 werd in gediend. De indiening van dit wetsontwerp zagen zij met belangstelling tegemoet. Verscheidene leden drongen in het bij zonder aan om het cursus-ontwerp, dat tot strekking heeft om het hiaat tusschen het lager onderwijs en het tijdstip, waarop de jongens en meisjes met den eigenlijken ar beid beginnen, aan te vullen. Sommige leden zouden gaarne het oor deel van den Minister vernemen over het denkbeeld van verhooging van den leer plicht-leeftijd. Vele leden meenden, dat het aller eerst noodig zal zijn, dat er eenheid ontsla, in de schrijfwijze van onze taal; helaas moet worden geconsta teerd, dat de h.i. weinig doordachte invoering van een schrijfwijze tegen den wil van de groote meerderheid van ons volk, veel strijd en verdeeld heid heeft gebracht. Waar de verdeeldheid zoo groot is, zagen verscheiden leden geen andere uitweg dan met betrekking tot de schrijfwijze een wettelijke regeling te treffen. Met teleurstelling hadden vele leden op gemerkt, dat het totaal der onderwijsbe- grooting voor 1936 ruim 2% millioen hoo ger is dan die van het loopende jaar. Hooger onderwijs Wederom gaven eenige leden als hun meening te kennen, dat het aantal inrich tingen van hooger o n d e r w ij s in om land te hoog is te achten. Zij warer. var •deel, dat ten minste een der inrichtin- van hooger onderwijs kan worden op geheven. Is dit onmogelijk, dan zouden zij er op willen aandringen althans het aantal hoogleeraren te beperken. De opheffing van de leerstoelen in het Hebreeuwsch aan de universiteiten te Utrecht en Groningen had dan ook hun volle instemming. Verscheidene leden vroegen naar het re sultaat der pogingen, de laatste jaren aan gewend om den toevloed van minder ge schikte leerlingen naar het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs te stuiten. Tegen de omzetting van een aantal nijverheidss ch o 1 e n van drie- in twee-jarige werden van verschillende zijden bedenkingen geopperd. Verscheidene leden meenden, dat de toe stand van het openb. 1. o. reden geeft tot bezorgdheid. In 1934 zijn niet winder dan HULDE AAN DE COM- MISSIE-SPOORHOUT Uitgebracht rapport dringt tot verstrekkende maatregelen Tweede Kamer vraagt volledige inlichtingen Aan het Voorloopig Verslag over de be-j grooting van Waterstaat wordt hét vol gende ontleend: Eenige leden waren van oordeel, dat op deze begrooting weinig was aan te wijzen, dat den naam van besparing verdient. Tegen het voornemen den Geologischen Dienst op te heffen werd ernstig bezwaar Bezuiniging...dus: Shell Vloerglans! Bij de reorganisatie van het Werkfonds is aan den Minister van Waterstaat een be-; langrijke uitbreiding van zijn werkzaam-, heid t.a.v. de uitvoering van openbare wer ken toegedacht. Gaarne zou men vernemen wat 's Minis ters plannen en denkbeelden hieromtrent zijn. Vele leden drongen op voortvarendheid aan. Algemeen werd hulde gebracht aan de Cornmissie-Spoorhout uit de Kamer voor de voortreffelijke wijze waarop zij zich van haar taak heeft gekweten. Vele leden verklaarden met toenemen de verbazing en niet zonder ergernis kennis te hebben genomen van 'den inhoud van de rapporten over de N.V. Spoorhout en het grindbaggerbedrijf te Linne. Zij waren van oordeel, dat vooral het rapport omtrent de N.V. Spoorhout dringt tot vèr-strekkende maatregelen. Gevraagd werd, of de Mi nister de Kamer ter zake volledig wil inlichten en die gegevens, mededee- lingen en beschouwingen wil verstrek ken, welke noodig zijn voor een gron dige openbare behandeling van de aangelegenheid. Eenige leden wenschten het vraagstuk van de aansluiting van de kanalen in het Westen des lands aan de Belgische water wegen onder de bijzondere aandacht van den Minister te brengen en spraken daarbij met; nadruk den wensch uit, dat spoedig een zoo goed mogelijke regeling te dezer zake zou tot stand komen. Eenige leden meenden te weten, dat door de Bataafsclie Petroleum Mij. bevoegdheid' is verkregen tot het doen van opsporingen door middel van boringen, naar het voor-, komen van olie in economisch winbare hoe veelheid in verschillende provinciën. Indien onderzoekingen reeds hebben plaats gehad, zou de Minister dan willen mededeelen wat de stand der onderzoekingen is en of er uitzicht be staat op ontginning? 273 openbare scholen opgeheven. Dientengevolge is er in verscheidene dor pen, waar aan openbaar onderwijs behoef te wordt gevoeld, geen enkele openbare school meer. Ten slotte vestigden de hier aan het woord zijnde leden de aandacht op den h.i. zorgwekkennen voedingstoestand van do schoolkinderen. De Gemeentelijke Telefoondienst te 's-Gravenhage is uit bezuinigingsover- wegingen ertoe overgegaan, uitsluitend Shell Vloerglans te gebruiken voor de behandeling dervloeren. De langdurige glans, die Shell Vloerglans geeft, maakt veelvuldig gebruik overbodig! Gebruikt het ook voor UW vloeren! Verkrijgbaar bij Uw drogist, g Socialistische strijdliederen op den Dom Het oordeel van Minister De Wilde In antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Coops in verband met de ter gelegenheid van het zg. Plancongres van N.V.V. en S.D.A.P. in opdracht van het ge meentebestuur van Utrecht gehouden be speling van het carillon van den Domto ren en de oprichting van een versierde zuil, heeft de Minister van Binnenlandsche Za ken Mr. J. A. de Wilde, het volgende ge antwoord: Terstond nadat de Minister uit de dag bladen had vernomen, dat door het carillon van den Domtoren socialistische strijdliede ren waren ten gehoore gebracht-, heeft hij zich met den burgemeester in verbinding gesteld. Hem is toen medegedeeld, dat bij de carillonbespeling, rekening is gehouden met geuite wenschen, om in verband met het bijzonder karakter van het congres en kele liederen in het programma op te ne men, welke bij het geven van de toestem ming niet als strijdliederen werden be schouwd. Tevens werd medegedeeld, dat ook vroeger in een bijzonder geval tegen het ten gehoore brengen van soortgelijke liederen geen bezwaar was gemaakt. De Minister is van oordeel, dat het doen spelen van gemeentewege van de liederen ter gelegenheid van het congres hoogst on- gewenscht is geweest. Ernstig moet het ge beurde worden betreurd. Met voldoening heeft de Minister dan ook vernomen, dat het gemeentebestuur van Utrecht besloten heeft muziek, waaraan een politieke strek king kan worden toegekend, voortaan het carillon te weren. Het toestemming geven tot het oprichten van een zuil had, naar de meening van Minister ook achterwege moeten blijven, Gezien de houding, door het ge meentebestuur voor de toekomst t.a.v. de bespeling van het carillon bepaald, is de Minister overtuigd, dat ook het vergunning geven tot oprichting van versieringen, als hier bedoeld, die aan stoot moeten geven, tot het verleden zal behooren. De schorsing der Veghelsche Coöperatie BENOEMING VAN EEN COMMISSIE. Bij de behandeling van de begrooting van het Landbouwcrisisfonds voor 1935 in de Eerste Kamer heeft de Minister van Land bouw en Visscherij medegedeeld, dat hij naar aanleiding van de indertijd plaats ge had hebbende schorsing van de Coöpera tieve handelsvereeniging van de Noord- Brabantsche Christ. Boerenbond te Veghel fe'lis georganiseerde van de Ned. Akker- bouwcentrale, welke vereeniging later door de Commissie voor de Crisis-Tuchtrecht- spraak te Ti'llburg is veroordeeld zonder oplegging van boete, een commissie onderzoek zou instellen. Naar wij vernemen zijn de heeren Mr R. W. J. L. De Menton Bake, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. Mr. H E. Cost Budde, raadsheer in het Gerechts hof te Den Haag, en Jhr. Mr. T. G M. van IMeeuwen, rechter in de arrondissments- rechtbank te Den Bosch, bereid gevonden, resp. als lid-voorzitter, lid en lid-secretaris in deze commissie zitting te nemen. De commissie is o.m. verzocht een onder zoek in te stellen naar de feiten, die tot voormelde schorsing hebben geleid en naai de grieven die dienaangaande door de C.H.V. zijn ingebracht en den Minister daar iover rapport uit te brengen. Een van onze jonge lezers Knipte deze regels uit En hij vraagt of die annonce Soms niet op inflatie duidt, Op inflatie in de liefde, Want hij meent: wanneer je trouivt Moet 't symbool der echte liefde Zijn: een ring van zuiver goud. De inflatie in de liefde, Argelooze jo?igeling, Heeft mijns inziens niets te maken Met de waarde van de ring: Dikwijls was een kostbre trouwring Nietmetal dan schoone schijn, Van 7iog veel geringer waarde Dan een ri7ig van 't bedgordijn. Daarentegen was de liefde Van den arme zonder ring Vaak de onverwrikbre basis Eener echtvereeniging, Rijk aan kostelijke schatten: Sterke troinv en puur geluk Dat verstei'kt wordt en verstevigd Door de storm van leed en druk. Vraag je of ik dan geen waarde Aan de gouden trouwring hecht? Zeker, maar voor alles geldt het: Is de liefde zuiver, echt. Is dat eene punt in orde, Al is dan de ring doublé, Al is dan de ring van ijzer, Stap maar in de trouwcoupél Beter zonder schuld en trouwring Voor het leven goed getrouwd, Dan een leve7i vol ellende Opgedoft met blinkend goud. (Nad7-uk verboden) LEO LENS Kinderliefde Marktdag. Veel vertier op straat. Drom men van menschen verdringen elkaar. Tusschen hen in een bejaarde man. Net jes gekleed. Blooshoofds. Dronken. Hij zwaait over de straat. Struikelt bij elke stap. Schokt hevig als hij van 't trot toir moet stappen. Telkens kijkt hij hulpeloos rond. Hij is de kluts kwijt. Opdringerige nieuwsgierigen maken hem overstuur. Hij lacht zenuw-i achtig en probeert flink te loopen. Op eenige afstand neemt een politic agent de situatie op. Hij peinst wat te zui len doen. Hij blijft liever „neutraal" en. inspacteert het straatdeeil waar niets t« Lnspecteeren valt. De joelende menigte begint het derï ouden man lastig te maken. Het wordt een optocht met een tragische kern. Dan schiet plotseling van terzijde een' jonge, knappe vrouw tusschen de men schen door en op den dronkaard af Vader, hoe kunt u toch zoo doen? Kom mee, naar huis. De oude man grijpt haar arm. Zij houdt hem stevig vast. Het grootste deel van 't publiek wijkt eerbiedig terug. Dochter cn vader maken zich uit do voeten. Kinderliefde! Als van Sem,J

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5