WELKE TACTIEK VOERT ABESSINIË? DONDERDAG 7 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 Onzekerheid op het Noorderfront De Italianen trekken verder Het 38ste oorlogscommuniqué, dat generaal De Bono naar Rome heeft geseind, luidt als volgt: „Over het gelieele front is onze voorhoede opgerukt. In het Dankali- gebied zijn onze detachementen opge rukt tot voorbij Gabala in de richting van Data Het eerste legercorps heeft Agoula bezet en zijn patrouilles vooruitge zonden tot ten Zuiden van Aulalo. Het inlandsche legercorps rukt op langs de Sallo-rivier. Het tweede legercorps bezet ver der Abiado en Chire; de bevolking ontvangt de troepen met het aanbie den van onderwerping. Aan het Zuidelijk front wordt de actie in Ogadcn voortgezet. De luchtmacht maakt uitgestrekte verkenningsvluchten". De marschpauze verlengd Volgens de Italiaansche bladen zal de pauze in den Italiaanschen opuiarsch aan het Noordelijk front waarschijnlijk niet een dag verl ngd worden.'De Abessijnen leveren zoo eoed als tegenstand en ontwijken elk geve-ht, wat aan Italiaansche zijde groote ongerusfhe" wekt ten aanzien var» de vijandelijke bedoelingen. Oi: 'ank= den opmarsch, die gebruikt worot voor den aanvoor van nieuw oorlo^"^''"-,:aal cn v*- "ng van de L>e zette stellingen. 1 bt in de onmiddellijke nabijheid van Makallé een groote activiteit van patrouilles. Ook deze patrouilles, die door vliegtuigen van levensmiddelen cn munitie worden voorzien, schijnen tot_ nog toe niet in groote gevechten gewikkeld te ^Daarentegen wordt van den rechtervleugel van liet Italiaansche front mededeeling ge daan van oen Ah"- en aanval bij ver rassing, oie men echter zou hebben kunnen terugslaan. De Italianen trekken verder De speciale correspondent van het Duit- sche Nieuwsbureau meldt, dat de Italiaan sche opmarsch naar Makalle wordt voort- Ten Zuiden van Hausien is het tot gevech ten gekomen, waarbij twee inboorlingen- onderofficieren gevallen zijn. Twee Itali aansche officieren en verscheidene Askari's werden gewond. Het corps Maravigna heeft Selaklaka ten [Westen van Aksoem bezet Met behulp van vliegtuigverkenningen is geconstateerd, dat Makalle bezet is door Abessijnsche strijdkrachten. Wat Addis Abeba meldt Volgens, berichten uit Addis Abeba is het niet onmogelijk, dat de Italianen heden Makalle zullen bezetten. Er zal dan een gebied van een diepte van ongeveer 175 De Italiaansche troepen, die gister hij De taliaansche troepen, die gister bij Makalle aankwamen, zouden Eritreesche manschappen geweest zijn, onder bevel van Ras Nadsj Zagave. 's Nachts zijn Abessijnsche krijgere de stad binnengedrongen en hebben uit de hutten op deze troepen vuur gegeven, zoo dat er groote verwarring ontstond. Na een gevecht van een half uur zouden de Ita liaansche detachementen verdreven zijn, waarbij zij tien dooden en vier gewonden achterlieten. De Abessijnen hadden twee dooden en twee gewonden. Makalle bevindt zich dan ook nog in handen der Abessijnen, doch de bezetting is zoo gering, dat zij het terrein zullen ont ruimen, wanneer een nieuwe Italiaansche aanval met een grooter aantal strijdkrach ten zal worden ingezet. Volgens met het bovenstaande strijdige berichten, eveneens uit Addis Abeba afkom stig, bestond liet detachement, dat Makalle heeft ingenomen en er vervolgens weer uit verdreven is, uit troepen van Ras Koeksa, die naar Italiaansche zijde is ovcrgeloopen. In een uitgegeven oorlogsbulletin wordt er melding van gemaakt, dat een afdee- ling Abessijnen, toen deze door een groote groep Italianen werd aangevallen, één man hebben achtergelaten, die gewapend met een machinegeweer, zijn geheele voorraad, bestaande uit -100 patronen verschoot, het wapen vervolgens brak en erin slaagde te ontkomen. Deze man zal wegens zijn dap perheid door den Negus worden gedeco reerd. De heldendaad werd bedreven bij de [Webbe Sjebelli. Tijdens een luchtaanval op 2 November zijn 45 vrouwen en kinderen gedood en vijf Abessijnsche krijgers gewond. Bij verschillende niet nader aangeduide gevechten zouden ook twee Italiaansche vliegtuigen zijn neergeschoten. De vier in zittenden van een dezer toestellen zouden om het leven zijn gekomen. Deze berichten zijn zeer vaag en worden nergens bevestigd, zoodat men voorloopig niet veel waarde eraan hechten kan. De schat van Menelik De Abessijnsche correspondent van de In- Iransigeant telefoneert aan zijn blad dat do kelder is geopend, waar de beroemde schat van keizer Menelik verborgen ligt. Op zijn sterfbed heeft Menelik nauwkeu rige aanwijzingen gegeven omtrent dezen schat. Deze moest verborgen worden onder zijn mausoleum en mocht slechts worden aangeraakt, indien werkelijk gevaar bestond voor het land. De beide deuren van 40 cm. dik ijzer voor zien van prikkels, moesten met behulp van dynamiet worden geopend. Volgens officieele mededeelingen bevat 'deze schat acht millioen Maria Theresia daalders, en voorts baren van goud, zilver en platina. - r* De Italiaansche sanctie-afweer In den strijd tegen de sancties, die in Italië in alle scherpte is begonnen, is door de bevoegde organen en bonden een aan tal nieuwe maatregelen tot vermindering van het gebruik van buitenlandsche pro ducten genomen. Zoo is de bepaling, dat alle hotels, res taurants enz. Dinsdag slechts één vleesch- of vischgerecht kunnen aanbieden, tot alle dagen der week uitgebreid. Bovendien is aan alle bedrijven van dezen aard .verzocht het verbruik van buitenlandsche speciali teiten en producten direct drastisch te be perken. Likeuren, wijnen en levensmiddelen van huitenlandschen oorsprong dienen niet meer nieuw te worden besteld en de nog aanwezige voorraden zooveel mogelijk aan buitenlanders te worden verkocht Een van de grootste modehuizen van Rome, dat tot nu toe zijn modellen Fran- sche namen placht te geven, noemt thans zijn toiletten naar namen van het front, Asmara, Takasse, Harrar e.d. Het wan rollen kleed wordt genoemd naar het roestijnland Godjam. Verder wordt medegedeeld, dat het pu bliek heeft gedemonstreerd voor een bios coop, waar de film „David Copperfield" wordt gedraaid. Op verscheidene plaatsen worden de reclames voor deze film afge, scheurd of beplakt De Bond van Italiaansche boek- en pa pierhandelaren heeft een oproep gepubli ceerd, waarin aan boekhandelaren wordt verzocht hun bestaande buitenlandsche voorraden uit te verkoopen en den invoer van boeken, kranten, tijdschriften e.d. tot liet uiterste te beperken, vooral van die landen, wel sancties toepassen. Alleen de uitgaven op technisch of we tenschappelijk gebied zijn hiervan uitge sloten. Betalingsverkeer met Italië Dezer dagen zal een Zwitsersche han dels-delegatie naar Rome vertrekken om met de Italiaansche regeering te onder handelen over een clearing-verdrag. Mussolini en Sir Eric Te Rome is van bevoegde zijde meege deeld, dat verschillende in de buitenland sche .pers verschenen berichten omtrent het jongste onderhoud tusschen Mussolini en den ltngelschen ambassadeur volkomen on juist zijn. In het bijzonder !s het bericht on juist, dat Sir Eric Drummond gepro testeerd zou hebben tegen anti- Engelsche betoogingen der laatste dagen of de terugroeping van nog een Italiaansche divisie uit Libye zou hebben geëischL Men heeft slechts in groote trekken de mogelijkheid besproken van een ontspanning van de situatie in de Middellandsche Zee door verminde ring der strijdkrachten, zonder daarbij in bijzonderheden te treden of het omtrent het principe in het algemeen eens te worden. Mutatie in politiecommando te Rome Bij officieel decreet is plotseling wijzi ging gekomen in het politie-commando te Rome. Men brengt deze onverwachte mutatie in verband met de laatste anti-Engelsche be toogingen. Men acht het namelijk geens zins uitgesloten, dat van Engelsche zijde er op gewezen kan zijn, dat de politie bij sneller ingrijpen enkele incidenten zou hebben kunnen voorkomen. De sanctiearbeid Men heeft te Genève algemeene overeen stemming bereikt in zake alle nog niet op geloste sanctie-aangelegenheden. Ten aanzien van de kwestie van het transito-verkeer heeft de bevoegde sub-com missie de Coördinatie-commissie een uit gewerkte ontwerp-resolutie voorgelegd, waarin de regeeringen worden opgewekt de noodige maatregelen te treffen om met alle ten dienste staande middelen het wer kelijke doel van alle producten te contro leeren, van welke de uitvoer naar Italië of de Italiaansche bézittingen verboden is. De staten ,die voor den uitvoer dezer producten niet direct een maximum vast stellen, moeten den omvang en de bestem- i ung van den uitvoer voortdurend contrc leeren. Makallé in Italiaansche handen Schermutselingen in de Danakil woestijn Uit Asmara is te Rome bericht ontvangen dat een Italiaansch regiment Makallé, het havencentrum van Noord Abessinië in den loop van de nacht is binnengerukt Het regiment werd voorafgegaan door een patrouille, die reeds in den loop van den dag Makallé had bereikt, en zal gevolge, worden door een groote strijdmacht onder generaal Santini. In de omgeving van Moesa Ali is een Ita liaansche cavaleriedivisie opgerukt in de meest zuidelijke sectie van de Danakil- woestijn, terwijl in het noorden van deze woestijn Italiaansch-Inlandsche troepen voortdurend schermutselingen hebben met Abessijnsche af deelingen. De „Lusitania" herdacht Aan boord' van het bergingsvaarfuig „Ophir" is boven de plaat9, waar het wrak van van de „Lusitania" ligt een herden kingsplechtigheid gehouden, waarbij graf- redevoeringen werden uitgesproken floor Katholieke, Anglicaansche en Joodsche geestelijken. De Lord-mayor Cork en de Amerikaansche consul van Oueenstown, benevens een aan tal andere hoogwaard igheidsbekleeders wa ren bij de plechtigheid tegenwoordig. OM HET LOT VAN MAKALLE Voor zoover ik heb kunnen nagaan, valt het te betwijfelen, of de Abessijnen de ver dediging van Makalle en het omliggende gebied zullen voortzetten. In de hoofdstad zijn de meeningen, zoo als gewoonlijk, verdeeld. Geen twee offi cieele personen zijn het er over eens welke van de twee strategische plannen het mees te kans op succes biedt. Hoewel de Abes sijnsche regeering zeer duidelijk geschrok ken is van de snelheid, waarmede de Ita lianen kort geleden zijn opgetrokken, is zij geneigd te gelooven, dat de vijand gehol pen wordt door mededeelingen van den overgeloopen generaal Ras Koeksa. Op het oogenblik hebben de Abessijnen Makalle nog steeds in handen, maar te oor- deelen naar mededeelingen uit de stad en uit het omliggende gebied, die ik dezen morgen heb ontvangen, lijkt het niet moge lijk, dat de Abessijnen de verdediging veel langer kunnen volhouden. Allerlei elkander tegensprekende ge ruchten zijn natuurlijk in omloop; het meest betrouwbare rapport oppert de gedachte, dat de Abessijnen niet van plan zijn de stad zelf te verdedigen, maar zich zullen toeleggen op het voortzetten van nachtelijke aanval- op de Italiaansche troepen. Dit is een vorm van strijdvoering, die den Abes sijnen zeer wel ligt De volgende détails, die ik vanmorgen heb kunnen verzamelen, geven een over zicht van de mogelijkheden. Makalle, dat zich verheugt in een merkwaardige aar drijkskundige ligging, bevindt zich midden len 2000 M. hoog plateau, dat even ge lijkmatig is als een biljarttafel. Dit pla teau, waarop Makalle ligt als een knop op een schild, strekt zich vele mijlen Noord waarts uit; maar de stad wordt aan de Zuid-Oost en Westzijde verdedigd door een steilen rotswand en diepe ravijnen. Zij is het gemakkelijkst te bereiken vanuit de richting van Adigrat, en dat is wat de Ita lianen gedaan hebben. Naar ik hoor, is het eveneens mogelijk de stad uit het Noord- Oosten, de richting van Adoea, te bereiken, cn het kan zijn, dat de Italianen verster kingen gereed houden langs dien kant. Het is onmogelijk de stad uit het Zuid- Oosten en Zuid-Westen te bereiken, en aan den Oostkant maakt een zware bebossching haar zoo goed als ontoegankelijk. Deze zijde heeft echter één voordeel. Het bosch is daar zoo dicht, dat de schoten van de scherpschutters der tioepen van Ras Kassa cn Ras Seyoem er weinig kans hebben. Of de Abessijnen in staat zullen zijn de Italianen tegen te houden, hangt volkomen af van de sterkte der Abessijnsche troepen op het plateau, die niet bekend is. Makal le is overigens, afgezien van zijn strategi sche positie van geen belang. Er staan twee steenen paleizen, een ervan is door de Ita lianen gebouwd, en de bevolking, die uit ongeveer 5000 man bestaat, ligt verspreid over een gebied van bijna K.Ma. uteui recht Mornlngpost-A.N.P.1 Het neger-proces van Scottsboro Uit Scottsboro in den staat Alabama wordt gemeld, dat voor de nieuwe behandeling van het bekende proces tegen de van een overval op een blanke vrouw beschuldigde jonge negers, welk Droces de aanoaebt van de geheele wereld heeft getrokken, een nieuwe jury van 24 leden zal worden be noemd. Thans is een lijst verschenen met 35 na men, waaruit de juryleden zullen worden gekozen. Op deze candirlatcnlijst komen voor de eerste maal sedert het proces twee negers voor. De Memelsche Landdag kraakt harde noten! In den Memelsrhen Landdag heeft de leider der eenheidslijst Papendieck er tegen geprotesteerd, dat de gouverneur zich het recht heeft aangematigd, de gewone zitting te sluiten tegen den wil van den Landdag en zonder overleg met het airecto- rium. De Landdag, aldus Papendieck, protesteert er verder tegen, dat de gowverneur den Landdag niet met inachtneming van den juisten termijn heeft bijeengeroepen; dat hij herhaaldelijk getracht heeft, de leiaing der zitting aan zich te trekken; dat hij in breuk heeft gemaakt op het recht van den Landdag om zijn agenda zelf samen te stel len; dat hij getracht heeft, de behandeling van een agendapunt te verhinderen; dat hij de wetgevende periode reeds drie jaren na de verkiezingen als geëindigd beschouwde; dat politiedwang tegen de leden van den Landdag is aangewend en tenslotte, dat het directorium niet is opgetreden tegen de schending van de immuniteit der afgevaar digden. Papendieck verklaarde verder, dat het op treden van de achtereenvolgende directoria in scherpe tegenstelling is geweest met den wil van de groote meerderheid der be volking. Amerika's neutraliteitspolitiek Woensdag heeft de minister van buiten landsche zaken, Huil, voor de radio een le devoering gehouden over de neutraliteits politiek der Vereenigde Staten. Het was dui delijk, dat spr. in zijn rede zich niet zoozeer baseerde op de huidige wetten betreffende de neutraliteit, maar veeleer aankondigde, wat president Roosevelt in Januari a.s. van het dan bijeenkomende Congres zou eischen. Bij de tegenwoordige wetgeving inzake de neutraliteit kunnen, aldus Huil, elk oogen blik gevaarlijke moeilijkbeden ontstaan Daarom heeft de president elastische vol machten noodig om zijn maatregelen aan den dikwijls veranderenden buitenlandsch politieken toestand te kunnen aanpassen cn zjjn invloed ter voorkoming van oorlogen ijdig en effectief te kunnen doen gelden. Zoo is bijv. de aan tijd gebonden afkon diging van een uitvoerverl>od van oorlogs materiaal een vergissing Maar ook in ve'e andere opzichten moet de Amerikaansche regeering in staat zijn op elk oogenblik ge schikte stappen te doen om te komen tot een vreedzame oplossing \an internationale conflicten. liet behoud van den vrede is ten slotte beter dan een lijdelijk toezien met de /.elf- voldane gedachte, dat de Vereenigde Staten door een uitvoerverbod op wapenen en mu nitie hun neutraliteit bewaard hebben en er zeker van zijn niet in den strijd te zul len worden verwikkeld. Bij de gehouden volksstemming in Grieken land over den terugkeer der monarchie bracht generaal Kondylis onder groote belangstelling zijn stem uit. DUITSCHE DeVIEZENPROCESSEN Nederlandsche bankiers als getuigen? Het proces, dat wegens het smokkelen van deviezen voor het „Sondergericht" te Berlijn is begonnen tegen de eerste Gene- raal-Assistente en tegen de Algemeen-Econo' me der congregatie van de Zusters der Christelijke Liefde, alsmede tegen een vier tal medeplichtigen, onder wie twee religieu zen, heeft plotseling een onverwachte wen ding genomen. De openbare aanklager, Dr. Blasius, gal Woensdagmiddeg onverwacht op duidelijke wijze te kennen, dat hij van de schuld der zusters op zijp minst niet overtuigd was. Hij vroeg verdaging van het proces, om als getuigen te hooren den Amsterdamscheii bankier Arnold Gilissen en den directeur van de Nederlandsche Landbouwbank, den heer Schippers. Een der deskundigen zeide tijdens een bezoek te Amsterdam te hebben vernomen, dat niemand in de Neder landsche bankwereld bereid zou zijn in de deviezenprocessen als getuige op te treden. Niettemin besloot de rechtbank, de heeren Gilissen en Schippers uit te noodigen naar Berlijn te komen om in deze zaak als getuigen te worden gehoord. Vlootconferentie tot 5 December uitgesteld Aangezien het onmogelijk is voor de Ja- pansche ger.elegeerde tijdig aanwezig te zijn wanneer de voorbereidende vlootconferentie, zooals aanvankelijk was vastgesteld op 2 December a.s. begint, heef! de Engelsche re geering besloten de opening dezer conferen tie uit te stellen tot 5 Dec. a.s. De verkiezingen in de Vereen. Staten In verband met de verkiezingen voor het parlement van den staat Nieuw-York heeft dt politie 400 gangsters gearresteerd, opdat i'e kiezers ongestoord hun stem zouden kun nen uitbrengen. Er zijn gekozen 81 republikeinen en 69 democraten, terwijl het oude Huis uit 73 republikeinen en 76 democraten bestond. De republikeinen zien in hun overwinning een nederlaag van de New Deal en een vcr- oordeeling van de politiek van Roosevelt, te meer omdat de Postmaster-General James Farley, de verkiezings-campagne zelf heeft geleid en geheel in het teeken van de New Deal heeft gezet. Hopwel de nederlaag in den staat Nieuw- York een teleurstelling voor Roosevelt is, kan men hieruit toch nog geen conclusies trekken voor de geheele Vereenigde Staten en voor de presidentsverkiezingen in 1935, aangezien de 6taat Nieuw-York altijd repu- blikeinsgczind was. Kort Nieuws Toen de Belgische ministerpresident Van Zeeland dezer dagen uit Genève terug keerde, ontdekte hij dat. dieven uit zijn wo ning zilverwerk, juweelen. enz. hadden ge stolen, ter waarde van enkele honderddui zenden franken. In de hoofdstad van Litauen, Kowno zijn de beide grootste oppositie-partijen, -le Chr. Democratische partij en de Vnlks-socia- listische partij, verboden. Zij zouden het optreden van staatsvijandige elementen heb ben gesteund. Het Britsche reuzenschip „Queen Mary'' dat op 27 Mei 1936 in gebruik zal worden genomen, wordt van binnen zeer luxueus afgewerkt. Zoo worden niet minder dan vijf tig houtsoorten gebruikt voor de betimme ring en de decoratie. Daaronder zijn er zeep zeldzame soorten als betula, patapsko, ma kore en zebrano Men heeft de inrichting zoo gemaakt, dat er in de verschiMende za len een maximum aan zonlicht is. GEMENGD NIEUWS DOODELIJKE AUTO-ONGELUKKEN Te Steenbergen is het 8-jarige zoon tje van de familie v. d. W., toen het plotse ling den weg overstak, door een autobus overreden. Het kind was op slag dood. De 12-jarige jongen, die te Amster dam in de Sarphatistraat op een vracht auto was geklommen, er af viel en het ach terwiel over zich heen kreeg, is aan de ge volgen overleden. Naar wij vernemen treft in dezen den chauffeur geen schuld. Tc Apeldoorn is op de Asselsche straat, ter hoogte van de Korte Nieuwstraat het li-jarig dochtertje van den architect I). Prins oni het leven gekomen. Bij het uit wijken van een rechts van den weg slaan- den bakfiets kwarn zij met haar rjjwiel te vallen en werd zij door een achter haar rijdende vrarhftrailer gegrepen Zij kwam mei het hoofd onder de wielen van de zwaar beladen vrachtauto van de firma Schoolrler man uit Apeldoorn en werd vrijwel op slag gedood. Naar ooggetuigen verklaren treft den chauffeur van de vrachtauto geen schuld. Door den bodem van e«n motorboot geslagen Te Amsterdam is aan de De Ruyter- kade een zware locomobiel, welke van de vrachtboot Hunze I moest worden overge laden in de motorboot DelftZaandam VII van de firma Boelhouwer te Delft, door her breken van den laadboom, waarin het ge vaarte hing, met een zwaren slag, die tol ver in den omtrek hoorbaar was, in het ruim van de motorboot neergestort. De loco mobiel sloeg gedeeltelijk door den bodem, zoodat de boot begon te zinken. Met hulp van een boot der firma Rutten en van een der booten van de havenpolitie kon worden voorkomen, dat de DelftZaandam geheel zonk. Het gehavende schip is naar de Amsterdamsche Droogdok-Maatschappij ge sleept en in een der dokken opgenomen. Vandaag is de locomobiel met behulp van een bok gelicht Als door een wonder hebben zich bij dit ongeval geen persoonlijke ongevallen voor gedaan. VERDRONKEN Te Lekkerkerk is de 46-jarige H. de Jager bij het grassnijden in de sloot geraakt en verdronken. De ongelukkige leed aan toevallen. Hij laat een vrouw en twee kin deren na. VREESELIJKE DOOD In gloeiend erts gevallen Bij Valkenburg (L.) is in een metaat- erlsfabriek de 57-jarige H. G., uit Budel, in een met gloeiende erts gevulden ketel ge vallen. De ongelukkige is later aan zijn verwondingen overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 5 kinderen. UIT OOST-INDIE DE EMIGRATIE NAAR NIEUW-GUINEA Dr. KLEIN VAN ZIJN ONDERZOEKINGS- REIS 'TERUGGEKEERD Veel ondernemingsgeest gevonden AMBOTNA, 6 Nov. (Aneta). Dr. Klein, sec retaris van het Nieuw-Guinea-Comité, is ruggekeerd van zjjn reis door Nieuw-Guinea Op 9 November reist Dr. Klein door Makassar, vanwaar hy naar Batavia zal trekken. In een persgesprek deelde Dr. Klein mede, verheugd te zijn over de ernstige plannen de actie van het Gouvernement om Nieuw- Guinea tot ontwikkeling te brengen. Hy vond Nieuw-Guinea ryp voor korte arbeidscontrac ten met Poenale Sanctie, waarvan zoowel de werkgevers als de werknemers zouden willen gebruik maken. Hy verklaarde verheugd te zijn ovei bedoeling van het Gouvernement om de tiging van ondernemingen op Nieuw-Guinea te bevorderen. Dr Klein vond tijdens zijn reis veel onder nemingsgeest, o.a. bij de zending en de miesie inzake de penetratie van het binnenland, even als by 't Europeesch Binnenlandsch Bestuur. Allen worden echter door geldgebrek gehan dicapt. Hij verklaarde van oordeel te zijn, dat initiatief van het Gouvernement by het onder zoek inzake bosch-ontginning en de mogelijk heden van den landbouw gewenscht is, tei aanmoediging van ondernemers. Voorts ver nam hij dat het luchtverkeer, evenals zulks Australisch Nieuw-Guinea het geval is, door het bestuur en de zending kan worden bruikt. Dr. Klein verklaarde verbaasd te zyn dat geen enkele maatschappij interesse heeft voor de mogelijkheden van goudwinning tusschen de Etna-baai en den Juliana-top. De Maandagsche cent Voor de T.B.C.-bestrijding in Ned.-Indië Aangemoedigd door het groote succes, dat met de inning van den Maandagschen cent op •Sumatra's Oostkust is bereikt, heeft, naj Java Bode meldt, de afd. Batavia var Ned. Ind. Onderwijzers Genootschap het initiatief genomen om ook in Bataria over te gaan tot deze wekelijksche collecte onder de schoolkinderen. Overtuigd, dat deze instelling, welke ten doel heeft de kinderen er aan te wennen van hun snoep-, zak- en spaargeld wekelijks één centje op te offeren ten bate van de tuber culosebestrijding in Ned. Indië, ieders sym pathie heeft, heeft het vanwege genoemde organisatie ingestelde voorloopige comité een vergadering belegd tot bijwoning waarvan alle plaatselijke onderwijzersorganisaties n,°- ren uitgenoodigd. Op deze vergadering is het definitieve comité voor den Maandagschen cent gevormd. Zoo spoedig mogelijk zal een circulaire aan de hoofden van alle scholen te Bataria wor den toegezonden, waarby hun medewerking zal worden verzocht. Oss vindt navolging Maar hoe! De Jovabode ontving van onbevoor oordeelde zijde ontstellende bijzonder heden over zeer ernstige featen, welke zich te Tjoeroep boven streken vam Benkoelen zouden hebben voorgedaan. Men leest aanhoudend in de kranten van daar opgelegde straffen wegens zeer oudo misdrijven. De oprumdng, daar gehouden, doet eenigszins denken aan die te Oss. Men brengt zaken aan het licht vam 10 en meer jaren geleden, en er is een Legio aantal zware straffen uitgedeeld. Het zou de moeite waard zijn, te onder zoeken op welke wijze in die zaken Lioht is verkregen. Er loopen verhalen over de wijze van onderzorilt, waaraan vele ver dachten werden onderworpen, welke, in dien zij mist zijn, niet slechts op Russische toestanden wijzen, doch die de vraag doen rijzen: welke waarde moet worden gehecht aan getuigenissen, als anderszins, met Je methode tivir „scherpe ondervraging" ver kregen. Die vorhooren hadden in de politie kazerne plaats, en daar schijnen velen ern stig mishandeld te zijn. Eén verdachte is op het veld met een koffiestok geslagen tot hij bewusteloos bleef liggen. Het blo vloeide hem uit mond, neus en ooren. Zoo werd hij in de cel gestopt, waarin hij stierf Men zegt: zelfmoord, doch vele getuigen hrlhben de mishandelingen gezien. Men huivert bij de gedachte aan de zegt: Die twee daar nemen afscheid van elkaar met een stevige handdruk. Wat zou dat? Dat zou niets. We zien het nog weieens anders. Des avonds bijvoorbeeld: in het licht van onze koplampen. Geeft niet hoor! We zijn ook jong geweest... zijn het nog...! Maar het kan wel eens gauw gedaan zijn. Met dat handdrukken, bedoel ik. 't Raakt uit de tijd en er worden stappen gedaan om het geheel af te schaffen. Daar hebt ge zeker wel van gelezen in de krant ge leest toch de krant is het niet?... Natuurlijk. Anders doet men al heelemaal niet meer mee Welnu: in de krant heeft het gestaan, dal er een anti-handdruk-club is op gericht. En die anti-handdruk-club ageert niet alleen tegen het hand- dinkken, doch ook tegen het afnemen van de hoed. J-Iet is dus een antir lianddruk-hoed-afneem-club. Moet ge niet aankomen met de op merking, dat deze club heel ver weg, in Joego-Slavië, is opgerichtWat is ver weg?Zóoiels gaat heel gauw van het eene naar het andere land over. Zooals met de wolhandkrdb, die eerst onbekend in deze streken, nu zijn bewolde handen reeds op vele plaatsen in oiis vaderland naar de netten en de visschen uitsteekt. Ik zie tenminste aankomen, dat op het een jarig jubileum van deze club vele soortgelijke clubs uit andere landen de leden van de Joe go-Slavische antl-handdruk-hoed-afneem-club de handen komen drukken... pardon... dat gaat niet. Maar wat gaat dan wel? Wat moet er dan op zoo'n jubi leum gebeuren?Daar hebt ge het conflict al. Ziet ge wel, dat die club revolutie wil En alles wat revolutie, verandering wil, vindt tegenwoordig ingang bij de menschen. En daarom moeten we er tegen ingaan. Wij zijn anti-revolutionair, is het niet? O zoo! En dus: op tegen de anti-handdruk- hoed-afneem-club. Nu ja, dat afnemen van de hoed. Het is te begrijpen, dal er ook bij ons tegenstanders van zijn. Het valt niet mee om als je er oppervlakkig jong cn fit uitziet aan iedereen te moeten laten zien dat het er onder je dop uit ziet als de Sahara in mid-zomertijdL Maar dat handdrukken... moet je nooit afschaffen. Dat moet zelfs be vorderd. Waarom kunnen op de kantoren de chefs en de employes niet een stevige handdruk met elkaar wisselen des morgens? Daar word je frisch van (vooral als je om een rcchtervinger een wat wijde ring hebt ben je met een goed wakker). En bovendien gaat er mooi een gedeelte van de morgen in deze slappe zakentijd mee weg. Moest men op vergaderingen ook doen. De kranten kunnen hun versla gen dan alsvolgt inklecden: Na ope ning en het wisselen van een hand druk tusschen publick en spreker, ving deze (na zijn handen zorgvuldig gewasschen te hebben) dadelijk aan met zijn slotwoord. Dat zou ruimte geven in de krant. vonnissen, welke op dergelijke onderzoe ken zijn gebaseerd. Het is al voorgekomen* dat personen wegens moord werden ver oordeeld, terwijl later de vermoorde neg springlevend bleek. Eén mishandelde weid krankzinnig en trachtte amok te maken. Het blad heeft de aandacht der bevoegde autoriteiten op deze mededeelingen gevestigd ZWAAR WEER TE MAKASSER Schade aan Copra MAKASSAR, 6 Nov. (Aneta). Gister vie len alhier zeer zware regenbuien, gepaard gaande met herig onweer. Een inlander werd door den bliksem gedood- Het laaggelegen gedeelte van Makassar staat geheel onder water. De buiten opgesla gen copra is nat geworden, zoodat thans ge laden wordt uit de goedangs. Het is bekend dat zoet water zeer schadelijk ie voor copra. TEKORT in LANDSCHAPSKAS Twee Radja*s geschorst KOEPANG, 6 Nov. (Aneta). De Radja van Bitjara en de Radja van Soekoroe van het Sultanaat Bima zijn door den Resident ge schorst in verband met een tekort van bijna een ton in de landschapskas. Bijna alle in- heemsche ambtenaren worden beschuldigd van medeplichtigheid. Vorgesteld wordt dat een extra controleur te Bima zal worden gestationeerd, totdat de geheele zaak zal zijn onderzocht. De Radja van Bitjara wordt voorloopig te Koepang vastgehouden. TEVEEL AAN INGENIEURS Jonge krachten voorloopig nog ge. .anb Een groot aantal jonge en enkele oudere ingenieurs van Delft en van Bandoeng kan nog steeds geen passende betrekking vinden. De Indische overheidsdiensten, die nng altijd de grootste wrrkgevers zijn voor deze jonge academici, hebben in de laatste vier of vijf jaar bijna geen enkele jonge inge nieur in dienst genomen en nu men heel langzamerhand bij gouvernement, provin cie en gemeente weer behoefte gaat voelen aan nieuwe krachten, moeten eerst do wachtgelders en de van veriof terugkeren de ingenieurs geplaatst worden, alvorens inen aan de jonge werklooze technici van Delft en Bandoeng kan denken. Naar de Java B. verneemt, zijn er na aanvulling van de allerlaatste vacatures nog 6 ingenieurs op wachtgeld en een 2t- tal met verlof in Europa*

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2