GLAS A.S.F. KORRELS fixaatuwtfyc POKON VLAMPIJPEN VERHEUL'S MELKKOEKJES M. VERHEUL'S KRACHTVOEDERHANDEL - ROTTERDAM Bankiers- en Effectenkantoor van WAESBERGHE n.v. Voor Volledige Bemesting van Bakken en Kassen Een he r>f st- prim ave va Schitterende bloemen zijn die Orchideeën toch Hajaarskeuring in de diergaarde Heden werd door Z. Exc. Dr. Deckers, Mi nister van Landbouw, de Primavera in de Sociëteit van de Rotterdamsche Diergaarde geopend. Zooals we reeds hebben gemeld is de Primavera dit jaar haar naam ontrouw ge- warden en is het geen eerste der Lente ge worden, doch een herfsttentoonstelling. Men wilde de groole bloemententoonstelling te Heemstede, de bekende Flora, geen concur rentie aan do§n en heeft daarom dit voor jaar, tegen de hoop van velen die de jaar- lijksche voorjaarsbloemenshow als een vaste hoogtij in het jaar zijn gaan beschouwen, laten overgaan. Maar stilzitten en niets doen behoo- ren nu eenmaal niet tot de eigenschap pen van het ijverig bestuur van de Pri mavera. Er moest dus iets gedaan wor den. Zoo werd contact gezocht en ver kregen met de Ned. Orchideeënvereeni- ging en de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. En hét resultaat is een Primavera in de herfst, een tegentrijdigheid, wat deze naam aangaat, doch ook alleen maar wat de tijdrekening, die in het woord ligt opgesloten, betreft. Maar "overigens een echte „Primavera" in de beteeke- nis, die het woord in de laatste jaren verkreeg, dat is: het schoonste, wat de natuur biedt, de bloem, door menschen- kennis ën inzicht tot hooger schoonheid gecultiveerd en op de meest oogenstrec- lende wijze gegroepeerd en geëtaleerd. De bloem heeft een veredelende in vloed op de natuur van de mensch. De bloem heeft God ons gelaten in al haar schoonheid en Hij gaf de mensch de kunst om deze bloem nog mooier te kweeken, steeds mooier. Tot men zou zoggen: nu staan we aan de grens van het bereikbare. En toch komt daarna weer een kweekprestatie. Gevolg van de ongekende eigenschappen, die God in de Schepping heeft gelegd en die Hij, na bijzondere behandeling vaak, ta .voorschijn laat komen. Deze Primavera is zooals we reeds op merkten, ondergebracht in het Sociëteits gebouw van de Rotterdamsche Diergaarde. De hal van de Nenijto zou te koud zijn voor de vele verwende kasplanten. Hier i de tempera/tuur te regelen. Dat is noodig voor de orchideeën vooral. Deze zijn opge steld in de serre, die zich hiertoe bijzonder leent, en die op sommige gedeelten een klein intiem plekje van een oerwoud kon zijn, waar op boomstammen en stronken de mooiste orchideeën groeien. Daar in de hoogte, haast niet in het oog GROEIEN EN BLOEIEN 'VOLOP BIJ EEN VERZORGING volgens de aanwijzingen en het gebruik van 40 ct.per flesch bij de Bloem- en Zaadwinkels Vraagt echter niet naar kunstmest, doch naar POKON allend, een enkele cattleya met 19 open bloemen: zeldzaam! En dan verder een schat van cafctleyasoorten, ongekend. In alle kleurencombinatie en alle grootten. En die groepeering doet ze zoo mooi uitkomeu. Hier kan men uren vertoeven en raakt men niet uitgekeken, naar één zoo n bloem bij- oorbeeld. Wat een schoonheid van kleur en lijn. Elk gedeelte van zoo'n bloem is een aandachtige beschouwing waard. En 't go heelwat een gratie, wat een coquet- teriel Dat is niet alleen bij de cattleya's die er in vele soorten zijn. Dat is ook zoo bij alle andere. De cymbidiums, de cypripediums of venusschoentjes, de dendrobiums, do odontoglossums. Interessant is de kweekerij van orchi deeën uit zaad zooals Dr de Bruin die hier in een vitrine laat zien en waar we de ver schillende stadia zien in de 8 jaren, dat hot zaad noodig heeft om een bloeibare plant te vormen. De Diergaarde zelf toont in een hoek van de serre de botanische orchideeën, d.w.z. zooals ze in het wild in de oor wouden gevonden zijn cn naar hier worden gebracht en zooveel mogelijk in natuurlijke omgeving geplaatst worden waartoe de kassen der diergaarde rui me gelegenheid bieden. Hier zijn ze zooveel mogelijk in een na tuurlijke omgeving opgesteld. In de groote hal heeft men een keurige verzameling warme kasplanten. Hier ziet men de vleeschetende beker plant de Nepenthes in verschillende soor ten. Schoone Anthuriums, ook de Anthu rium magnifica met het mooie groote ge aderde blad, donkergreen. En de Miconia magnifica, eveneens niet groote mooi gelijk matig geaderde bladeren. We zien hier een uit zaad gekweekte ana nas die na twee jaar reeds vrucht geeft Een reuzenhooge Ficus staat in het midden en spreidt zijn bladeren beschermend uit over de lagere, maar niet minder moo>e tropische planten. Een groote verscheiden heid Crotons. Hoe kleurig staan daar die cyclamens ter eenre en die chrysanthemums ter an dere zijde. Van alles het schoonste en in vaak heel zeldzame soorten of nieuwe riëleiten. Altijd komt er weer wat nieuws. 'n Mooie verzameling Dracena's. met dc teere Adianthums. Ziet ge daarachter u die schoone Musa (banaan)? En die groote Strclifzia's met de wondergevormde mooie bloemen als vogelsnavel, oranje met lichtblauw? Nog is het niet genoeg. Men moet de trap nog even op. Niet allfeen om het mooie ge zicht op de bloemen en planten beneden (dat ook vooral niet vergeten!), doch oui het fruit. Fruit, dat de Hoeksche Waard levert en dat geheel Nederland levert. Hier wordt het bewijs geleverd dat we de buitenlandsche appels en peren niet noodig hebben. Hier is nu eens geen tentoonstellingswaar geëtaleerd. Hier ziet ge handelswaard, zooals het In de winkel te koop kan zijn. Keurig gesor teerd, netjes verpakt Dat doet al heel veel voor het verkoopen. En dan aroma en smaak van de Nedcrlandsche appel Blijf dan met de buitenlandsche maar weg. Ook zien we hier nog besheesters. Cotone- asters in soorten. Beshulst in soorten. Malus met z'n wilde appeltjes, enz. De exotische kleeden en kleedjes die wc hier tusschen de exotische gewassen daar beneden door ziet zijn alle van dc firma Both. Bijzonder mooie zijn er bij. 't Is iets buitengewoons, iets dat men moet zien, deze tentoonstelling. Van 10 tot 10 is daar gelegenheid voor. En niemand zal spijt van de moeite en de geringe kosten hebben. Ieder zal genieten. Prima schoongemaakte voor kasverwarming, atrastc ring, waterleiding, stalpalen enz. lu alle diameters en in ieder kwantum voorhanden. Afrasteringsbuizen worden van geboorde gaten voorzien om draad door te trekken. „TUBUS" Haniii-Miatscliappij H.t Veerschedijk C27la Hendrik-ldo-Ambacht fO'. Oordrecht 6475 Na 6 u 3193 Oord De aardappelmeelindustrie Beteekenis voor de Veenkoloniën Toenemend gebruik een landsbelang I'cn schrijft ons: Toen we onlangs in Veendam waren, roerde professioneele nieuwsgierigheid ons naar het bureau van de Aardappelmeelcen trale, het stafkwartier, dat in opdracht van dc Regeering. op dit gebied een hardnek kigen strijd voert tegen den machtigen ijand, die „Crisis" heet; een vijand, die in luttele jaren dreigde te vernielen, wat met taaie volharding in den loop der eeuwen was opgebouwd. Tja, eigenlijk bent U wat te vroeg ge komen was het teleurstellende antwoord op onze viaag „of we niet eens wat konden zien". Eon half uur later echter snelden we door en voorbij de veenkoloniën, vol belangstel ling luisterend naar een vlot-geïmprovi- soerdc causerie, die in breede trekken de ontwikkeling schetste van de oorspronkelijk zoo desolato veengebieden. Dat begon in de middeleeuwen, toen de Groninger „Stadjers" hun turfjes staken buiten de stadswallen, om op een voordea- lige manier hun schoorsteen rookende te houden. Later kwamen er speciale turfboeren, die zich weldra op het afgegraven land vestig- den en daar wat rogge en aardappelen ver bouwden. Al te best waren die aardappelen niet, maar als de oogst op de klei altemei wat schraal uitviel, konden ze hun veen- piepers in de stad nog welcens kwijt. Het zou echter nog een paar eeuwen duren voor die aardappelbouw van belang werd. Voor- loopig gin? het nog om de turf. Maar de bedoeling is, U te vertellen van ons bezoek aan een der aardappelmeelfa brieken. waar een zwarte rookpluim uit een nooge schoorsteen verkondigde, dat, alle crisisellende ten spijt, er nog gewerkt word Dat was ook te zien op de wijde akkers, waar heele huisgezinnen aan 't aardappel rooien waren. De losse arbeiders, die het grootste der] van het jaar op dc werkver schaffing zijn aangewezen, krijgen in den oogsttijd kans om behoorlijk te verdienen. De boeren maken voor het rooien contract met een-zgn. opsteker; die vijf-of zes-rooiers meest vrouwen in dienst hcefL die hij In stukloon doet werken. Voor dag en dauw trekken heele gezinnen, de zuigelingen In de kinderwagens incluis, naar de akkers Windschermen van zeildoek of aardappel loof geven eenige beschutting aan de klein sfen, die nog niot mee kunnen werken Urenlang kruipen mannen en vrouwen, soms jongens ook, over de velden, wroetend en woelend met geklauwde vingers, be schermd door puntige blikken doppen. Van het veld gaan de aardappelen per schuit naar de fabriek, om tot aardappel Neemt het zekere vooi het onzebere en koopt BIJ ONS UW GLAS in de betere kwaliteit! 54 rui ten 51.5 X 38 cm. a 4.50 36 ruiten 59.5X48.5 cm. 4.50 47 ruiten 59.5X38 cm. 4.50 94 ruiten 38 X29.5 cm. 4.50 120 ruiten 32.5X27 cm. 4.50 21 ruiten 141 X73 cm. 13.— Dubbeldik glas Kisten gratis Niet franco v. d. BURGH's Glashandel Tel. 15 Maasland (Z.-H.) meel te worden verwerkt In den ouden tijd, zoo omstreeks 1840, toen de bekende W. A. Scholten begon, ging dat met een paard en rosmolen. Per duu werd soms de opzienbarende hoeveelheid van 75 ILL. verwerkt. Tegenwoordig is men royaler getallen gewend. Zoo'n fabriek dat is de eerste indruk is een ontzettend natte boel. Een niet te ontwarren chaos van buizen, gooten, ketels merk M.V.R. Wetenschappelijk samengesteld VRAAGT UW LEVERANCIER of wendt tot en bakken, waarin je een ervaren gids noo-1 dig hebt om niet hopeloos de kluts kwijt te raken cn waarin alles druipt van het water. Stom van verbazing zie jc dan etui arbeider die met een lakonick gezicht bezig is daar nog een stevigen straal water overheen te spuiten. Water naar de zee dragen...... Maar als een vriendelijke geleider je bij hpt begin beginnen laat, ontdek je allengs een be wonderenswaardige doelmatigheid. Dut be gint al bij het lossen. Nog voor ze de fa briek binnenkomen zijn de aardappels al voorgeweekt en stevig gewasschen. Ze ko men dus schoon do fabriek binnen, waar ze onmiddellijk wordengewasschen. Dan gaan ze naar de weegmachine, die automatisch noteert hoeveel er binnen komt bij 400 a 420 kg .tegelijk. Vervolgens wor den zegewasschen. Dat is noodzakelijk, omdat het naderhand uiterst moeilijk zou zijn het zand van het meel te soheiden. Als dit is geschied worden de patatten geraspt en dan verlies jc ze uit het oog. Maar je voorkomende leidsman wijst jc op een sma kelijke stroom koffie verkeerd met room, die aan je voeten vloeit: de gemalen aard appelen. Een beschermende hand voorkomt EXRCAPPLLKRABEN. terloops een buil op je hoofd door onple zierige aanraking met een uitstekenden bout en even later sta je bij... de uitwasch- apparaten. Tweemaal uitspoelen, en de zgnJ moeinielk, die nu overblijft bevat alleen nog maar de fijnste vezeldecltjes. Deze wor den ook weer verwijderd in roteerende trommels, bespannen met echte Zwitsersrhe zijde kunstzij zou de vereischte spanning niet kunnen weerstaan cn wat nu verkre gen is, mag practisch zuiver meel met water worden genoemd. Hieruit wordt door bezinking of andere wijze het meel ge wonnen. Maar nog is aan de opperste eischen der hygiëne niet voldaan. Zoogenaamde sidJer- zcevcn. die voortdurend in beweging blij ven, maken het meel schooner dan schoon, cn dan resten alleen nog lichte verontrei nigingen, waar geen huismoeder aanstoot aan zou nemen, maar die wegdrijven op do slomptafels. Het meel is dan puur wit. zoo; wit, dat het fijnste stofje erop te zien zouj komen. Tenslotte wordt het meel. dat nu nog samenpakt als sneeuw, in centrifuges en daarna door warmte gedroogd en dan nog gebuild, om het zachte, zuivere poeder te vorkrijgen, dat bij U in de keuken ge bruikt wordt. (Wordt vervolqd) i HULST AXEL Effecten - Coupons Assurantiën Kluis-lnrictitlngen TUINDERS Vraagt Uw handelaar of organisatie Vraagt nu baaltjes va Geconcentreerde Volledige meststof in Korrelvorm. Chloorvrij era in water oplosbaar. Uw leverancier deze alom gunstig bekende Nederlandsche Korrelmest in verzegelde n 50 K.G. in Nationale Verpakking met het wettig gedeponeerde merk A. S. F*. Raadpleegt onze Brochure Economische Bemesting in de Glasculturen, gratis verkrijgbaar bij Uw leverancier en bij de fabrikante: N.V. Amsterdamsche Superfosfaatfabriek Maliebaan 81 - Utrecht - Telefoon 13957 Daar ben ik het mee eens. Dat moeten ze niet doen. Het loopt in die gaten en de strijd om hel bestaan is voor alle groepen der bevolking zóó groot, dat ingrijpen op el'kemdiens ter rein vain dc verschillende groepen moet leiden tot ongewenschte gevolgen. Als boerencoöperaties zich begeven op het gebied van de kleinhandelin huishoudelijke en andere artikelen dan is dit af te keu- F.n nu de Nationale Boerenbond „Land bouw en Maatschappij" plaainien heeft in zake een AGRARISCH DAGBLAD MET EIGEN DRUKKERIJ kunnen wij ons begrijpen dat dc drukkers- bedrijven moord en brand reepen over on gewenschte gevolgen vaa de Landbouw steun. Het drukkersweekblad schrijft over deze plannen, die reeds in uitvoering zijn, o.m.: „Tengevolge van deze plannen wordt reeds één bepaalde drukkerij te Meppel in de kern getroffen en zullen in de toekomst, wanneer de N.V. „De Agrarische Pers" ook andere periodieken tot zioh gaat trek ken, tien a twintig drukkerijen in het Wat ik hoorde en zag las en dachtop reis en thuis Noorden met geh eel e of gedeeltelijke onder gang worden bedreigd. De landbouwers, die voor zich zèlif roeipen om organisatie en ordening, cue door de regeering zijn geholpen met een ingrijpen de prijszetting en productieregeling, ver klaren zioh reeds bij voorbaat tegen do ordening in het "boekdrukkersbedrijf Zelfs roepen ze om een ordening, direct van dc overheid. Eien ordening in andere kring echter, op meer harmonische wijze verkregen, ui. door de historische ontwikkeling van orga nisatiezin en zelftucht, wordt door hen ver smaad. Deze landbouwers sahijnen niet te willen inzien, dat zij een vaderien-dsohe industrie gaan ondermijnen met behulp van de pen ningen, die dat zelfde vaderland voor hen opbrengt De eeniige, die hier lachen kan, is een buitenlandsche machinefabrikant." Wij kunnen ons dit schrijven indenken. En vinden het jammer, dat aanleiding tot zulk schrijven gegeven wordt. Al is het niet zoo, dat de landbouwsteun in verband staat met dit nieuwe bedrijf, en sommige boeren zelf ook nog wel wat ka pitaal hebben (of mag dat niet?) toch moeten de landbouwers voorzichtig zijn. Wil men leven, dan moet men ook laten leven. Het plan, een eigen agrarisch pers, kan heel gced zijn, dat zou zelfs voor velen weer wet werk geven ook. Op deze wijze uitgevoerd, lijkt het ons niet goed. Men moet ook gevoeligheden ontzien. Wij vinden het b.v. ook niet pleizierig dat JAPAN BLOEMBOLLEN NAAR NED.-INDIE ZENDT Nu is dit niet zoo erg als hut lijkt. Het Handelsblad zegt tenminste dat men in vakkringen er niet zoo pessimistisch over denkt als men zou verwachten. De Neder landsche export is in gewicht niet achter uit gegaan. En wat beteekent een uitvoer door Japan ren 80.000 tulpenbollen tegen over een Nederlandschien export van 40 milliocn. Maar van meer beteekenis is nog, dat men bot doet voorkomen alsof kwaliteit geen rol speelt. Bij bloembollen heeft men daar mee toch wel in de eerste plaats rekening te houden. Dn bewering, dat nieuwe groote contracten ongetwijfeld te verwachten zijn, omdat de Japansohe bollen veel lager ge prijsd zijn clan de Nederlandsche, heeft dan ook weinig grond, want bij het koopen van bollen komt niet alleen en niet in de eerste plaats de prijs in aanmerking. Natuurlijk zal de Nederlandsche bollen* handel ook met nieuwe concurrenten moe ten rekening houden; maar de kwaliteit van den Nederlandschen bloombol geeft toch altijd nog een belangrijken voorsprong Men moer altijd mot concurrenten rekenen en za nooit onderschatten, hoe gering ze ook in aanzien zijn. En groote al heel etmaal niet. Zoo'n groote is b.v. DENEMARKEN, DAT MET ENGELAND ONDERHANDEDE OVER BOTER EN BACON over het Engelsche plan tot heffing van een douanerecht op bacon, en met Australië cn Nieuw-Zeeland over de regeling van de verhoudingen op de botermarkt. Tot voor bereiding van deze onderhandelingen von- .den verleden week beraadslagingen plaats tusschen de betreffende ministers met ver tegenwoordigers van het economische leven Als tijdstip dor onderhandelingen werd be gin November genoemd. Volgens een bericht in „Politiken" wor den onderhandelingen met Engeland voor begin November met het oog op de ont binding va.n het Engelsche Lagerhuis twij felachtig genoemd. Verder geeft het blad als zijn meening te kennen, dat het voor loopig nauwelijks meer dan voorbereidende besprekingen zouden kunnen zijn, cn dat do eigenlijke onderhandelingen niet voor einde November of begin December zullen plaats vinden. Goed en wel, doch, dat er onderhandeld wordt en nog zal worden is al bewijs, dat er voor ons, ook leveranciers van die pro ducten, wat loos is. Oppassen, Jan Hol land I Want Denemarken is als concurrent niet licht te achten. Nu hebben ze weer met Duitschlaaid een accoordje en gaan ze daarom de VARKENS ZWAARDER MESTEN Gedachtig aan de grondwet van den verkooper: de kooper beslist wat waar er noodig is. moet Denemarken wel zwaarder varkens mesten. In Engeland willen ze lichte vnikens, in Duitschland zwaar spek En dat in Denemarken geteelde varken, dat in de eerste plaats voor de productie- van bacon naar Engeland bestemd is. is voor Duitschland weinig geschikt. Voor de in Denemarken gemeste varkens bestaat in DuUschland slechts een beperkte afzet- moge'.ijkhei t terwijl mist voor rle zg. vette varkens die in Denemarken slechts weinig gemest worden groote vraag bestaal Teneinde het mesten van vettere varkens te bevor'.eren, heeft de bacon-conimissie van het Deensche ministèr e ven Land bouw, die den geheel en uitvoer van var kens en varkensvleesch controleert be paald, dat slechts de afname van groote vette varkens met een gewicht van 105 tot 150 Kg. is toegelaten, terwijl tot dusver een gewiehtsgrens ven 58 lot 64 Kg. be stond. Dat wordt dus eventjes een gehcele ver andering. Maar men doet wat voor een goede af nemer! Zooals men ook wat d< en moet voor een goede gezondheid. Deze GEZONDHEID WORDT BEVORDERD DOOR GEBRUIK VAN ROODE APPELS Dat heeft dc Engelsche k.uringsdicnst uit gemaakt dóe de voedingswaarde van fruit onderzoekt en natuurlijk ook op de vitami nen lette Hoe zou men niet oj: de vita minen letten! En nu werden ten opzichte Van appels eenige nieuwe ontdekkingen gedaan, waarvan wel de voornaamste is, dal appels met roode schil tweemaal zoo veel vitaminen bevatten als appels met een groene schil. Voorts werd vastgesteld, dat de schil van de appel zesmaal zooveel vitaminen C bevat als het vleesch van de appel. Dus appels eten met de schil. Dat deed ik vroeger ook. Wat fijn was dat! Nu moeten ze geschild, zegt men. Niet noodig, hoor. In de schil zitten zesmaal zooveel vitami nen als elders in do appel. Voortaan gaan alle gezondheids jagers appels met schillen eten. tot iemand ontdekt, dat er gevaar Ijjke bacteriën op huizen. Dan is het weer over. 'n Botje variatie is ook wel goed. Maar in do waarde der landelijke eigen dommen is te veel variatie of te groote variatie. VERKOOPINGEN BRENGEN NOG NIET DE HELFT DER HYPOTHEEK OP Zoo werden in de Rijnstreek dezer dagen verkoopingen ge-houden ven hypothecaire vorderingen waarvoor veel belangstelling was. Wat nooit een hypotheekgever gedacht zal hebben dat zou gebeuren, geschiedde, de opbrengst was nog niet de helft van de geleende som. En toch bleek men daaraan bij deze ver- kooping de voorkeur te geven boven de risico zijn geld wellicht nooit meer te zul len terugzien. In totaal werden 9 hypothecaire vorderin gen tot een totaal bedrag van ƒ54.250 ;n bod gebracht. De opbrengst bedroeg 26.250 of ruim 48%. Ha- sterk sommige eigendommen zijn g<>; doald. moge blijken uit het feit, dat een vordering van 3150 werd afgemijnd op - 1-200. terwijl een andere van ƒ16.500 voor ƒ8100 in andere handen overging. Dat zijn s»el droeve teekenen der tijden. Zooals het ook een droef teeken is, dat naar Duitsch voorbeeld de Mexicanen hun BOERENKALENDER GEHEEL GEZUIVERDHEBBEN VAN CHRISTELIJKE SMETTEN" Zoo heeft de Mexicaansche president ver ordineerd, dat het feest der Driekoningen veranderd moet worden in het „Feest 'der Mexicaansche Koningen en.. van da weerbaarheid!" Kerstmis werd het feest van Quetzalcoatl, jj0(j ^er vruchtbaar heid en vf.n den landbouw der ouoe Azte ken Palmzondag werd ..Dag van den Slaat Tabasco" en Aschwoensdag kreeg een alleroorspronkelijksten naarn „Dag van de Munthervorming". Goede Vrijdag werd „Dag van de omstreken van Mexico-Stad", Maria Hemelvaart werd „Dag van Troffel cn Driehoek" en 31 Aug. niet aan eenige heilige ontnomen, „Dag van de Socialisti sche School." Dit is wel heel ernstig, al zijn het meest katholieke feestdagen, het blijkt dat voor de Mexicaan, evenals in Rusland, de gods dienst zoo het schijnt, afgedaan heeft. Daar loopt de moderne tijd op uit. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10