rodOn UJaaft d& tiïadms Kou op de Borst GOUD EN VUUR DINSDAG 5 NOVEMBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 ONVOLDOENDE HUURVERLAGING Krotopruiming moet krachtiger worden aangepakt Tweede Kamer over Sociale Zaken Ontleend is aan het Voorloopig Verslag van de bcgrooting van Sociale Zaken: Verscheidene leden spraken er hun vol doening over uit, dat bij de op de staats huishouding toegepaste bezuinigingen de sociale voorzieningen zooveel mogelijk zijn cn worden intact gelaten. Gevraagd werd, of de Minister kan me dedeelen, waarom zijn voorganger is afge treden als Minister van Sociale Zaken en is overgegaan naar het Departement van Onderwijs. Bedrijfsradenwet Gevraagd werd in welk stadium de uit voering van de Bedrijfsradenwet zich be vindt. Opnieuw drongen verscheidene leden aan op invoering van de veertig-urige werk week in daarvoor in aanmerking komende bedrijven. Wederom werd door verscheidene leden aandrang op de regeering uitgeoefend om invoering van de Arbeidswet voor een aan tal categorieën van arbeiders, die nog niet onder de werking dier wet vallen, spoedig te doen plaats hebben. In hel bijzonder werd nogmaals de aan dacht gevestigd op de abnormaal lange werktijden van groote groepen chauffeurs. Sommige leden zouden gaarne willen vernemen, welke maatregelen de Minister denkt te treffen om in het bijzonder den arbeid van de gehuwde vrouw niet kost- winster zijnde te beperken. Wanneer, zoo vroegen verscheidene leden, kan de invoering van de Huisarbeidswet 1933 worden tegemoet gezien? Sommige leden meenden, dat de Minis ter uitstekend werk zou kunnen doen, in dien hij orde zou willen brengen in den chaos, heerschende op het gebied van den verkoop van geneesmiddelen. De huurverlaging Verscheidene leden, hoewel waardeeren- de wat de regeering 'doet om tot huurver laging te geraken, waren niettemin van oordeel, dat het bereikte resultaat onvol doende is. Verscheidene leden waren van oor deel, dat de krotop.ruiming krachtiger dient te worden aangepakt. Verscheidene leden drongen weder aan op het tot stand brengen van een wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering. Eenigc leden verzochten den Minister te willen bevorderen, dat er een einde komt aan de groote verschillen, welke bestaan tusschen de steunbedragen en de wcrkvcrschaffingsloonen op het platteland eenerzijds en in de groote steden anderzijds. Verscheidene leden vroegen nogmaals de aandacht van de regeering voor de nietiging van tuinbouwproduc ten, welke nog steeds" plaats" vindt. INSrtXTIE SCHEEPVA/ART >emd is tot inspecteur .sten dienst D Bakker r de scheepvaart. Belastingverhooging Over dit onderwerp gaf de Standaard op 31 Oct. een artikel, dat wij met volle in stemming citeoren. Wanneer men nagaat, wat de Regeering ilf over belastingverhooging heeft gezegd en geschreven, dan blijkt daaruit wel zeer duidelijk, dat thans wel in zeer belangrijke mate wordt afgeweken van de gedragslijn, welke de Regeering het vorig jaar de eenlg juiste en verdedigbare achtte. Toen werd verdere verzwaring van lasten, vanwege haar ondragelijke druk, vol strekt afgewezen: nu komt de Regeering met een verzwaring van de belasting druk van 26,2 millioen. Rr moeten wel zeer ernstige redenen zijn voor deze wijziging in het financieel Regeeringsbeleid. „acht de Regeering het volstrekt uitge floten, met behulp van andere dan de „reeds voorgestelde bezuinigingsmaat- „regelen, binnen enkele maanden het be- „drag van 26,2 millioen, dat zij door „belastingverhooging wil dekken, geheel „of voor een belangrijk gedeelte te ver krijgen?" Van het antwoord op deze vraag zal het afhangen, of wij, niettegenstaande de ernstige en overwegende bezwaren, wel ke de Regecring het vorig jaar tegen be lastingverhooging aanvoerde, ondei* de huidige omstandigheden een belasting verhooging nog verdedigbaar vinden. «Jnze bezwaren gaan niet tegen de aangekondigde belasting op buitenlaud- sche plezierreizen. Als deze belasting in een aannemelijke vorm kan worden tot stand gebracht, dan is er thans alles voor en niets tegen te zeggen, zelfs al zou het tarief zoo worden gesteld, dat de opbrengst hooger zou worden dan het door de Regeering geraamde bedrag van 2 millioen per jaar. Van de door de Regeering voorgestelde belastingverhoogingen ontmoet uiteraard de verhooging van de omzetbelasting het meeste verzet. Daartegen gelden in elk geval in volle omvang de bovenge noemde bezwaren, welke de Regeering liet vorig jaar tegen verzwaring van de belastingdruk heeft aangevoerd. Daarbij komt, dat het zeer moeilijk te verdedi gen is, deze belasting te verhoogen en tegelijkertijd de accijns op bier en oj gedistilleerd te verlagen, zooals de Re geering wenscht. Zij is van oordeel, dat om fiscale redenen deze accijnzen moe ten worden verlaagd, maar dit neemt niet weg, dat verhooging Van de omzet belasting dan mede noodzakelijk wordt door de verlaging van deze accijnzen. En wanneer een keuze zou moeten worden gedaan tusschen handhaving van deze accijnzen op de tegenwoordige hoogte of verhooging van de omzetbelasting, dan zouden wij kunnen begrijpen, dat velen aan het eerste boven het laatste de voor keur zouden geven. Als aan belastingverhooging niet te ontkomen valt, dan zal toch in elk ge val een oplossing dienen te worden ge zocht, waardoor verhooging van de om zetbelasting wordt vermeden. Zooals gezegd, deze beschouwing kunnen wij van zin tot zin volkomen onderschrij- Fascisme en oorlog Bij het bepleiten van sanctie-maatregelen tegen het oorlogvoerend Italië spreekt de roodo pers onophoudelijk van het „fascis tisch Italië". Wij, en anderen maakten daar ecnige captie op. Daarop antwoordt Het Volk. Dat wij echter schreven gelijk wij deden, had maar al te zeer zijn goede reden. Acht men het soms toeval, dat het juist de beide voornaamste fascistische landen zijn, Italië en Duitschland, die de gevaarlijkste haarden voor het ver storen van de wereldvrede zijn? Onge twijfeld, de Volkenbondsancties zouden ook toegepast moeten worden, wanneer niet-fascistische landen een oorlog zou den beginnen. Wie echter denkt er een oogenblik over, dat, om ons tot de groote landen te beperken, Engeland of Frank rijk op een veroveringsoorlog uit zouden zijn? Het fascisme bevat in zijn inner- lijkst geweldwezen de oorlogskiem reeds in zich. Het is slechts reëel dit vast te stellen en er niet de oogen voor te slui ten. Onze verwijzing hiernaar strekte, om de afkeer ook tegen het binnenland- sche fascisme te versterken. Die afkeer is op zichzelf reeds vredesbevordering. Wij laten het idealiseeren van Engeland i Frankrijk geheel voor rekening van de roode pers, doch wijzen er slechts op: lo. dat men do plicht erkent om e tueel Volkenbondssancties toe te passen, ongeacht of de aanvaller fascistisch of b.v z.g. democratisch is; 2o. dat de redactie in de slotzinnen dui delijk toont met de sancties tegen Italië nog iets anders te beoogen dan het bevor deren van de vrede. Men wil op deze wijze het fascisme bestrijden. Maar hierdoor verzwakt men de positie van de Volkenbond. In welk licht? In zijn rede van 31 Augustus 1.1., spre kend over het nationale deel van onze taak, drong de Gouverneur-generaal aan op „onze trouw en gehoorzaamheid, onze toewijding aan de publieke zaak, onze be reidheid tot offers in 's Lands belang, onze wil tot samenwerking, onze steun aan het gezag en ons verzet tegen verdeeldheid en verstoring van rust en orde." En daarbij vroeg hij, of men daarvan oldoende blijk heeft gegeven, tevens stel lende, dat niemand zich ten deze vrij van tekorlkoming zal gevoelen en dat men nim mer zal mogen mecnen in dat opzicht ge noeg gedaan te hebben. „Zeer juist," voegt de heer Van Kem pen, liberaal lid der Tweede Kamer hier toe in de Vrijheid, maar hij laat er op volgen: nu rijst onwillekeurig een vraag: In welk licht zag de Landvoogd dit alles toen hij den leider der N. S. B., de eerste, maar vooral ook de tweede maal m audiëntie ontving, den man, die het tegendeel doet van wat de Gouverneur- Generaal zoo juist formuleerde, den man, die zich niet ontziet, de wettige dragers van het Nederlandsch gezag, zijn wettige Overheid, dag in dag uit te lasteren en te hoonen, den man, die blij kens het na de eerste audiëntie door Ancta verspreide ambtelijke communi qué het door den Gouverneur-Generaal bij die gelegenheid uiteengezette stand punt („genadiglijk") „volkomen bleek te b i 11 ij k e n Lezer, ik herhaal: in welk licht? Een gevangen Kamerlid Het heeft de aandacht getrokken, dat de vrijzinnig-democraat Kooiman, die vroeger als gedeputeerde bedankte, omdat hij tegen cumulatie van kamerlid en gedeputeerde was, thans opnieuw die functie aanvaard de zonder als kamerlid te bedanken. Waarom? De Vrijheid geeft de vol gende verklaring: De heer Kooiman had deze benoeming niet mogen aam aarden. Hij wist, dat hij niet als Kamerlid kan bedanken. Wat toch is het geval? Als de heer Kooiman de Tweede Kamer verlaat, is no. 1 van de vrijzinnig-democratische lijst, mr. H. P. Marchant, die indertijd wegens zijn ministerschap bedankte maör nu zijn rechten herkrijgt, eerste opvoger. Mr. Marchant beschouwt zich als de syn these van den vrijz.-democraat en den roomsch-katholiek. Het is volstrekt niet zeker, dal hij de open gevallen Kamer zetel niet zou bezetten. Om die reden zit de heer Kooiman min of meer gevangen. Een onvoldoend antwoord I-Iet blad van de N.S.B. heeft in een der laatste nummers geschreven, dat de s< listische senator Henri Polak (wij hadden zijn naam verzwegen) op een avond naar de Eerste Kamer ging, de presentielijst tee- kende en het presentiegeld opstreek, maar reeds vóór de zitting weer vertrokken was. Door partijgenooten ondervraagd, antwoord de Polak in „Het Volk" dat hij zich te hoog achtte om erop te antwoorden. Dat geen antwoord, constateert de „Morgen". Het gaat niet om persoonlijke gekrenktheid maar om de waarheid. DR. B. J. C. LODER f Een groot Nederlander heengegaan Zijn levenswerk was het Perm. Hof van Intern. Justitie Na een langdurige ongestellieid, welke in de laatste dagen snel ver ergerde, is gister in den ouderdom van 86 jaar ontslapen Dr. B. C. J. L o d e r, oud-president van het Permanente ITof van Internationale Justitie en een der meest bekende Nederlanders op het terrein van het internationale Zijn gezag en zijn aanzien waren hijzon der groot, niet alleen in de jaren, dat hij actief deelnam aan de internationale rechts vorming, doch ook in latere jaren. VEILIGHEID OP DE PERRONS Om voor het publiek het verkeer naar en van de treinen of loodsen te vergemakkelij ken, gebeurt het, zooals bekend is, op ver schillende plaatsen dat wel eens voertuigen tot de perrons worden toegelaten, waaron der ook begrepen zijn handwagens, bakfiet sen en dergelijke. Dragen deze voertuigen bij donker de wet telijk voorgeschreven verlichting, bestaande uit rood en wit licht, dan kan dit aanleiding geven tot verwarring bij machinisten, wa genbestuurders, rangeerders, enz. In verband hiermede heeft het hoofdbe stuur der Ned. spoorwegen de aandacht der stationschefs er op gevestigd dat. indien naar hun meening, dit bezwaar zich kan voordoen, het berijden der perrons alleen mag worden toegelaten, indien de bestuur ders van die voertuigen de verlichting doo- ven. Daar het op Schiphol te druk is, word Een demonstratie op het Oostzanergat t door de Amsterdamsche Zweefvlieg club een nieuw oefenterrein gezocht. Nyenhoff in de cockpit met rechts van hem Fokker en daarachter van Tyen De schepen van de K.N.S.M. Nog slechts écn boot opgelegd Enkele dagen geleden hebben we gemeld dat van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. ver scheidene opgelegde schepen weer in de vaart zijn gebracht. Thans kan worden me degedeeld, dat van de vloot dezer maat schappij alleen nog de „Amsterdam", he grootste vrachtschip van ons land, opgelegd is. In den hoek van het IJ bij Schellingwou- de, waar zoo langen tijd tal van schepen van de K.N.S.M. en de Stoomvaart Mij. „Ne derland" werkloos hebben gelegen, zijn nog alleen de „Singkep" en de „Soemba" van laatstgenoemde maatschappij overgebleven. De „Amsterdam" heeft ligplaats bij I Hendrikdok van de Amst. Droogdok Mij. Ook in de Coenhaven is het groote aantal „opliggers", dat daar geruimen tijd opgebor gen is geweest, sterk verminderd, zulks ech ter hoofdzakelijk tengevolge van verkoop en sloop. Hier liggen thans nog de mailschepen „Flandria" en „Zeelandia" van den Kon. Hollandschen Lloyd, alsmede de vrachtsche pen „Jaarstroom" en „Zaanstroom" van de Hollandsche Stoomboot Mij., terwijl aan het établissement van de „Nederland" aan Javakade de „Jan Pieterszoon Coen" „Moena" .alsmede bij de Ned. Dok Mij. de „Bengkalis" ligplaats hebben. Laatstgenoemd schip, eveneens van de Stoomvaart Mij. „Nederland", zal vermoede lijk eveneens in de vaart worden gebracht. Officïeele Berichten MUTATIE BIJ DE MARINE De officier van gezondheid H L de Grave dienende aan boord HM. Wachtschip te lemsoord is ter beschikking gesteld. ONDERSCHEIDINGEN Toegekend is de aan de Orde van Or, Nassau verbonden eeremedaille, in zilver. S P Faasen te Rotterdam; idem aan G J v te Den Haag en aan J Modderman te Si WOENSDAG 6 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzending. 8.0Ü Schriftlezing en meditatie. 8.15 9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst olv. Ds. E. Douma .11.00 Cello-recital H. Seiver- ling. A. d. vleugel: L. de Groot. 12.15 Gram.pl. 12.30 D. Weiman (bas-bariton en declamator) en L. de Waal (piano). 1.30 Gram.pl. 2.00 Het Hendriks-Trio. 2.303.00 Postzegelpraatje. 3.15 Vervolg Trioconcert. 4.00 Orgelconcert. 5.00 Kin deruur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Af gestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Prof. J. de Groot: Nieuws over Jeruzalem in het 2e jaar 1000 vóór Christus. 8.00 Berichten. 8.05 Dankdienst voor het Gewas uit de Chr. Geref. Kerk te Leeuwarden. Voorg.: Ds. W. Kremer. Orgel: A. Ozinga. 9.35 Gram.pl.. 10.00 Be richten. 10.05 Het Hartvelt-kwartet. 11.00 11.30 Gram.pl. HILVERSUM II 301 M. VARA-Uitzending. 10.00 VPRO. 8.00 Orgelspel. 8.30 Gram.pL 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Voor Arb. i. d. Continu bed/.: Dr. H. Brugmans (lezing), De Zon nekloppers, Orvitropia en VARA-tooneel. 12.00 Gram.pl. 12.30 De Notenkrakers. 1.00 Gram.pl. 1.15—1.45 Orkest. 2.00 Voor de Vrouw. 2.15 Gram.pl. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gram.pl. 6.30 J. Jong (orgel) en B. v. Dongen (zang). 7.00 Sportuitzending. 7.15 „De Roodborstjes" en „De Krekeltjes. 7.30 G. v. Veen: Op voeding tot persoonlijkheid. 8.00 Herh. SOS-Berichten. 8.05 Nieuwsber. en VARA Varia. 8.15 „Martha", opera van Flotow. M.m.v. solisten, VARA-orkest en Gem. koor. 10.45 Carillonconcert. 11.00 Nieuws berichten. 11.0512.00 Gram.pl. en Pianospel. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Lezing. 11.20 Gram.pl. 12.05 Orgelconcert. 12.50 Orkest. 1.50 Gram.pl. 2.20 Berichten. 2.25 Western Studio orkest. 3.10 Piano-recital. 3.35 Orkest. 5.05 Gram.pl. 5.35 BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.50 Koorconcert. 7.10 en 7.25 Lezing. 7.50 Het VARIO-Trio. 8.35 Cau serie. 8.50 BBC-Symphonieorkest. 9.45 Berichten. Verkiezingstoespraak. 10.20 Vervolg concert. Mr. Loder werd 13 September 1S49 te Am-RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl, sterdam geboren en studeerde daar aan het Atheneum Ulustre. Hij promoveerde aan de Leidsche Universiteit in 1873. Meer óan 35 jaar oefende hij de practijk van advocaat en procureur uit in Rotterdam. Naast zijn drukke practijk vond hij ge legenheid zich te wijden aan het internatio nale recht, In 1897 richtte hij het Internationaal Ma ritiem Comité op, welk comité zich zeer in het bijzonder bezig hield met de studie van het zeerecht. In 1908 deed de heer Loder zijn intrede in het hoogste rechtscollege van ons land. In dat jaar werd hij benoemd tot Raadsheer in den Hoogen Raad, welk hoog ambt hij 13 jaar lang bekleed heeft. Hij vertegenwoordigde onze regeering op diverse conferenties en werd ook eenige malen tot internationaal arbiter aangewezen. Zijn levenswerk was echter het Per manente Hof van Internationale Justitie waarover de besprekingen na de Vredesconferentie van Versailles een aanvang namen en waarvan het ontstaan ten nauwste verwant is met de geschiedenis van Mr. Loder. Hij was het die een uitvoerig rapport over deze kwestie uitbracht. Toen in 1919 de staten, die den vrede had den geteekend de neutrale landen uitnoo- digden om mee te werken aan de redactie van een internationale grondwet, werd aan den arbeid van mr. Loder groote aandacht geschonken. In 1919 w erd mr. Loder, als uit nemend kenner van het internationaal recht het voorzitterschap opgedragen van de be sprekingen welke tusschen de Scandinavi sche landen, Zwitserland en Nederland wer den gehouden en waar men een plan ont wierp om tot de stichting \an het Hof te komen. De Raad van den Volkenbond wees hem vervolgens aan tot lid der commissie, die een ontwerp-statuut aan den Volkenbond zou hebben aan^te bieden. Zijn invloed op de samenstelling van dit concept was duide lijk merkbaar; hij verdedigde het ook voor den Volkenbond. Toen de beginselen van het Hof waren vastgesteld en overgegaan werd tot benoe ming van de rechters, die clecl zouden uit maken van het Hof, sprak het vanzelf, dat dr. Loder tot de eersten behoorde, die tot die hooge waardigheid werden geroepen. De overige rechters meenden de groote verdienste van Loder niet beter tc kunnen eeren, dan dóór hem tot eerste president te kiezen. Zoo viel aan dr. Loder het voorrecht te beurt op 15 Februari 1922 de werkzaamhe den van het Permanente Hof van Internatio nale Justitie te mogen inleiden. Zoo betrad hij op 70-jarigen leeftijd een arbeidsveld, waarop hij in waarheid pioniers 12.35 Orkestconcert. 4.20 Kamermuziek. 5.50 Symphonieconcert. 6.50 Vervolg con cert. 8.20 Zang. 9.05 „Colomba", spel met muziek van Tomasi. KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert. 10.20 Zang en piano. 11.20 Orkestconcert. 3.35 Cello en piano. 4.20 Gevar. programma. 6.20 Concert. 7.35 Der einsame Marsch. 8.05 Militair concert. 9.5011.20 Omroep orkest en -kleinorkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 Zang en Gram.pl. 6.20 Zang en piano. 6.50 Gram.pl. 8.20 „Le bourgeois gentilhomme' 'van Molière. 484 m.: 12.20 en 1.30—2.20 Het Constantin-orkest. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Gram.pl. 6.50 Fluit- recital. 7.35 Gram.pl. 8.20 Salon-orkest. 9.20 Hoorspel. 9.50 Vervolg concert. 10.30 1.20 Gi^mofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.05 Mil. concert. 9.20 Berichten. 9.50 Cembalo-» recital. 10.05 Weerbericht. In 1924 bij gelegenheid van zijn 75stcn verjaardag, hebben zijn vrienden en colle ga's hem zijn borstbeeld aangeboden en het' geplaatst in de .Kleine Rechtzaal van het Vredespaleis. In Maart 1927 werd hij be noemd tot lid van den Raad van Beheer van het Int. Instituut voor Privaatrecht, dat te Rome was gesticht en presideerde in dat jaar en in 192S de zesde conferentie voor. privaatrecht in Den Haag. In verband met zijn hoogen leeftijd stelde mr. Loder zich in September 1930 niet meer beschikbaar voor e^n benoeming als rechter in het Permanente Hof van Intern. Justitie. Het gemeentebestuur van Den Haag heeft hem toen de eereplaquette toegekend. Kort daarna werd mr. Loder president van den. Internationalen Journalisticken Eereraad, dien hij in Januari 1932 tc Kopenhagen heeft vertegenwoordigd op de conferentie van officieele persagentschappen, welke al daar op initiatief van den Volkenbond werd gehouden. Tal van hooge onderscheidingen zijn den.' heer Loder in den loop der jaren toegekend, terwijl hij van zeer vele organisaties, die zich op internationaal en wetenschappelijk terrein bewogen, eere-lid was. De ontslapene was o.m. Grootkruis in de Orde van den Nederlandsohen Leeuw en. Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Wrijf het goed over keel en borst V'c*s Feuilleton EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS door Paul Hutchens (33 „Mag ik het papier zien, dat U wilt, dat ik teekenon zal?", vroeg ze. „Welke zekerheid heb ik, dat een chèque van U op de bank gehonoreerd zal worden?" Zijn antwoord bestond daaruit, dat hij uit z'n zak een papier haalde, dat al behoorlijk notarieel gezegeld was. „Hier teekent U. De duizend dollars zullen contant betaald worden." Hij haalde verder uit z'n portefeuille twintig vijftig-dollar biljetten. „Uw. onderteekening ontslaat U van alle verplichtingen en legt op mij, Uw vaders vriend, de heele verantwoordelijkheid voor onbetaalde belasting en honderden andere uitgaven, die de jaren door opgeloopen zijn." Hij bood haar z'n vulpen aan, toen hij uitgesproken was. Betty nam de pen zonder plan om het papier te teekenen. Zooals daarstraks kon ze hem niet geloovcn. Even speelde ze met de pen, voordat ze hem recht in de oogen keek. „Meneer Spade", ze' ze flink, zonder aarzelen. „Ik geloof, dat U tegen me gelogen hebt. Misschien dat U mijn vader gekend hebt, maar U bent nooit z'n vriend geweest. U kunt duizend andere namen gehad hebben, en p. F. Franks-kan er één van geweest zijn, maar mijn vader was een goed mensch, een Christen, en hij zon U nooit als zijn compagnon gekozen hebben. IJ kunt mij niet bedriegen. U bent de misdadiger en lafaard, die U jaren gewe zijt, een gewetenlooze, bartelooze, mis dadiger, die God noch menschen ontziet. U kunt zelfs niet de waarheid spreken. U „Hou op", schreeuwde hij wild. „Dat zal ik je betaald zetten jonge dame. Als de moordenaar van je stiefvader naar do electrische stoel gaat, zal het een vrouw zijn, een mooie vrouw, maar trotsch en koppig. Ik zal zorgen, dat je van die misdaad beschuldigd wordt. Ik heb de knapste koppen in Amerika tot mijn dienst en beschikking. Beteekent dat wat voor je?" „Niet 't minst Uw macht, Uw naam, zelfs Uw tegenwoordig heid heeft geen uitwerkingt op me." „Hm! je bent veranderd sinds verleden jaar. Je bent brutaler en roekeloozer. Je was bang voor me eens!" Ze- herinnerde zich dat „eens" in verterende schaamte. „Ja, ik ben veranderd". Er was iets van nederige trots in haar toon, toei^ ze langzaam, zacht zei: „Het grootste en be langrijkste van de wereld is met mij gebeurd!" Hij lachte spottend. „Ik geloof dat je bedoelt, dat je godsdienst gekregen hebt „Niet godsdienst, Meneer Spade Anns, maar een Per soon. Ik heb den Verlosser van de wereld persoonlijk leeren kennen. Ik heb Hem werkelijk gevonden. Daarom ben ik niet bang voor U of Uw metgezellen. Ik haat U ook niet. Ik wil niet meer, dat U dood bent, zooals ik eens deed. Ik ik hou van héél die goddelooze troep van U en ik bid, dat dat wat met mij gebeurd is. spoedig met U gebeuren zal." Hij grijnsde beleedigend. „Dank je", zei hij, „je godsdienst kan me niet schelen, maar je aanbod van liefde neem ik aan. Ik ben erg blij, dat ik je hoor zeggen, dat je echt van me houdt" Zijn stem was nu dreigend ironisch. „Ik weet nog, dat er een tijd was, dat je die woorden niet zeggen wou. Als je ze toen gezegd had, had ik eh - was je stiefvader misschien eerder gestorven, en zou jij nou Mevrouw Spade Arms Ruby geweest zijn inplaats van mijn verloofde." Zijn gezicht kreeg een boosaardige uitdrukkihg, toen lijj naar haar toekwam. Grimmig zei hij; „Je kon „neen" zeggen zonder bang te hoeven zijn verder lastig gevallen te worden. Vandaag zal jo „ja" zeggen". Toen ze zijn gezicht zag, werd de heele vreeselijke waarheid haar duidelijk, en voor 't eerst werd ze bang. Ze rende ne^ar 't raam. Het opende met een scharnier aan de kant. Haar handen rukten aan de sluiting, die op haar wanhopige pogingen open ging. Maar hij was achter haar, greep haar handen en trok haar terug. Haar nog in zijn armen houdende, z'n heete adem tegen haar wang, fluisterde hij: „Nou nou, liefste, je moet niet probeeren zelfmoord te bedrijven. Ik heb je leven gered, gered voor mijzelf. Je wordt de mijne, klein meisje, heelemaal van mij voor vandaag". Zijn ruwe kracht hield haar vast, onmee- doogend haar tegen hem aandrukkend. Maar hij zag niet die stille boodschappers, éie vlug en wan hopig vlogen, op vleugelen van geloof tot haar pasgevonden Vriend; hij hoorde niet de stille harte-snik die uitschreide naar hulp, zooals alleen God kan geven. Evenmin wist hij van de belofte van dienzelfden God die zei: „Het zal geschieden, dat voor zij roepen, Ik antwoord zal Betty had besloten niet te schreeuwen, maar zichzelf, door de genade van haar Heere, kalm en rustig te houden. Maar toen ze zijn armen onbarmhartig om zich heen voelde knellen, zijn heete adem tegen haar wang, schreeuwde ze in wanhoop: „Beest! Laat me los! Help! Help!" Er klonk een stap buiten en een harde slag. Een strenge bevelende stem riep wild, op een toon, die geen „neen" als antwoord toeliet: „Doe die deur open!'1 De man liet Betty los. „Kom binnen als je durft." „Ik durf", kwam de stem, hard en zonder vrees. En in een onderdeel van een seconde was er een gekraak, dat het huis deed schudden, en de oude deur in honderd stukken ver splinterde. petty stond stom-verbaasd, terwijl de man binnen in de hut z'n revolver op dat groote gat in de deur richtte. Een zwaar rotsblok had de deur ingebombardeerd. Door het gat keek Betty recht in de oogen van Gerald Dawnery. Zijn gericht zag heel wit, zijn lippen waren vast opeen geklemd, en zijn handen waren tot vuisten gebald. HOOFDSTUK XVIII Een oogenblik was er een adembenemende stilte, zooals vlak voor de storm, of na het lichten, vlak voordat de donder in plotselinge en hevige slagen uitbarst. Maar de storm barstte niet los. De revolver in de hand van Spade Arms Ruby ging langzaam naar beneden, terwijl er een grijnslach over z'n gezicht trok. Dan lachte hij hardop, een smalende lach. „Hallo jongetje! Kom binnen." Toen Gerald gehoorzaamde ging Spade spottend verder: „Ilc zie dat je er op staat m'n pad verder te kruisen. Dat moet je zelf weten, maar pas op, dat je mij niet lastig valt." Spelend tilde hij z'n revolver op. „Zie je?" „Ik zie een lafaard", antwoordde Gerald, met van veronU vaardigint- trillei.de stem, „Jij en mijn verloofde zijn overdadig met complimenten van daag. Maar verklaar je nader asjeblieft. Ik vraag me af of jij cn ik wel 't zelfde verstaan onder dat woord. Nou, wat is een lafaard?" Gerald wist dat hij te doen had met een gewetenloos man, die zou schieten om te dooden onder het geringste voor wendsel. Een oogenblik huiverde hij bij de verschrikkelijke gedachte aan wat er met Bettv gebeuren zou, als hij gedood zou worden. Nee, bij moest geen onoverwogen beweging maken. Hij onderdrukte dus z'n hevige lust om naar dien man toe tö vliegen en hem met één slag neër te slaan. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5