•en DINSDAG 5 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 KERKNIEUWS GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Terneuzen, W. v. d. Hei de te Stadskanaal. CHR. GEREF. KERK Bedankt: Voor Haarlem, N. M. W. Nie- wenhuijze te Franeker. NED. HERV. KERK Bedankt: Voor Oo6them c.a., M. Bons te Coly'nsplaat. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST De classis Appingedam der Geref. kerken heeft peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramen ten de heer T. Klein te Uithuizen, beroe pen predikant bij de Kerk van Wolden- AFSCHEID. BEVESTIGING, INTREDE Zondagmiddag j.l. nam Ds. H. Hascha- ger, Ned. Herv. pred. te Baambrugge, afscheid van zijn gemeente en tevens van zijn ambtsbediening. Hij sprak naar aanlei ding van Jes. 54:10 over Vastigheid bij Ver gankelijkheid, richtte zich aan het einde den dienst tot den Burgemeester, de Ambts broeders' de College's en Vereenigingen in de gemeente, de aanwezige vrienden en fami lieleden; om 'tenslotte een laatste woord tot de Gemeente to spreken. Db. G. J. J. Bleeker van Abcoude en Ds. J. G. Haschager Weesp hebben den scheidenden predikant daar na op hartelijke en waardeerende wijze toe gesproken, waarna de gemeente de bede uit Psalm 121:4 opzond. Op verzoek van scheidenden Voorganger werd de dienst be sloten met het zingen van Psalm 72:11- .Zondag 3 Nov. j.l. nam Ds. J. E .B o o y af scheid van de Geref. Kerk te H ij k e n in ver band met zijn vertrek naar Sushuisterveen. Hij had tot tekst gekozen 1 Petr. 5 1011. Na de predikatie sprak ouderling Oosterhof namens Kerke ra ad en gemeente en bracht Dis. Booy naast God een woord van welgemeen de dank, waarop de gemeente den scheiden den leeraar toezong Psalm 121:2 en 3. Ver volgens sprak namens Classis Beilen Ds. Hekman van Beilen. Daarna ouderling Tim merman als afgevaardigde van de Kerk te Diever en ten slotte Ds. W. Scheele namens de kerk van Hoogersmilde. Het kerkgebouw was overbezet. Ds. J. B. F. VAN KLEFFENS Woensdag a.s. hoopt Ds. J. B. F. van Klef fens, predikant der Ned. Herv. Kerk te Hempens (Fr.), zijn zilveren ambtsjubileum te vieren. Ds. v. Kleffens heeft ook de gemeenten van Thesinge, Nes op Ameland, Tinallinge, Wilp, Kielwindeweer gediend. Hij is 52 jaar oud en heeft steeds veel voor het werk van Zondagsscholen en Knapenvereeni- gingen gedaan. Ook in zijn tegenwoordige gemeente is Ds. v. Kleffens leider van een bloeiende Zondagsschool. Hij is voorts plaatsverv. scriba van den ring Grootegast en secretaris van de afd. van het Ned. Bij belgenootschap van Groningen's Westerkwar tier. Ook is de jubilaris reserve-veldpredi ker en secretaris van de vereeniging „Dorps belang" te Hompens. Ds. W. BOSCHf Ds. Willem Bosch, van wiens overlijden wij gister nog in een deel der oplage konden mel ding maken, was sedert 21 November 1923 em. predikant der Geref. Kerk van Almkerk. Hij is 76 jaar oud geworden en diende van 1882 af ook de kerken van Zuidwolde, Andijk en Vrijhoeve. Ds. Bosch heeft de Geref. Kerken in tal van deputaatschappen gediend en was o.m. vele jaren praeses van deputaten voor de evan gelisatie in Brabant en Limburg. Bijkans 20 jaar was Ds. Boech curator van de Theol. School 'ce Kampen, waarvan hij een overtuigd voorstander was en in welks weekblad „De Wachter'' hy tot kort voor zijn ci>od. elke week zijn pennevruchten publiceerde. Ook van het Geref. Gymnasium te Kampen is hy lange ;-aren curator geweest. Van de Generale Sy node heeft hjj na 1902 bij herhaling deel uit gemaakt. Van 19031916 was hij hoofdredac teur van de Geref. Kerkbode voor Noord-Bra bant en Limburg. Sedert 1903 medewerker aan de Wachter, maakt hy de laatstee jaren deel uit van de commissie van redactie. Door zijn arbeid kwamen te Almkerk een Chr. school en een wykverpleging tot stand. KERKRESTAURATIE TE ASSEN De Ned. Herv. Kerk van Assen wil men onderwerpen aan een grondige restauratie. Er is daarvoor f 28000 noodig. Het Rijk wil de werkloozen betalen (omdat de restauratie in werkverschaffing uit te voeren is), het geen al f 13000.opbrengt. De resteerende f 15.000.wil men vinden door een leening van f 8500.—, in de hoop dat de gemeente nog f 6500.opbrengt. Slaagt dit plan, dat wordt 1 Januari 1936 begonnen; KERKORGELS Op Donderdag 31 Dezer werd te 's-Her- togenbosch gelijk met de gemoderniseerde Geref. Kerk ook het gerestaureerde orgel in gebruik genomen. Het orgel, mechanisch systeem, werd aan een grondige revisie onderworpen, terwijl een nieuw pedaal werd aangebracht. Ook is een nieuw pedaalregister aange bracht, welk pijpwerk in een nieuw front werd opgesteld naar een ontwerp van den architect, den heer T. Wilschut uit Vught. Te V i n k e v e e n zal in de Geref. Kerk een nieuw orgel worden geplaatst. Het zal worden gebouwd volgens het pneumatische systeem met 8 sprekende stem men op één Manuaal en Vrije Subbas 16 op het Pedaal. Le levering zal geschieden door de firma Valckx van Kouteren Co.. Kerk orgelfabrikante te Rotterdam, die ook de restauratie te 's-Hertogenbosch heeft be zorgd. Ds. Telders beklaagde er zich in de Geref. Kerkbode voor N.-Br. en Limburg over, dat, waar de arbeid in de gemeente elke week zoo veel tijd in beslag neemt, er praktisch maar VA 2 dagen voor de voorbereiding van twee preeken overblijft en dat daarvan niet minder dan 12 uren alleen voor het uit schrijven van die preeken afgaan. Naar aan leiding van die klacht vestigt J. van Waard huizen in het Alg. Weekbl. voor Christendom en Cultuur de aandacht op stenografie- Groote, dat door zijn eenvoud en alfabetisch karakter als een zeer vereenvoudigd gewoon schrift kan worden beschouwd. Het zal z.i. onzen predikanten slechts geringe moeite kosten dit aan te leeren, terwijl het terug- leezen ervan bij geregeld gebruik op den duur even gemakkelijk valt als van het om slachtige gewone schrift. Het uitschrijven in stenografie brengt naar hij mededeelt den fed tot Yi terug, ZENDING EN PHILANTROPIE I. S. PROKHANOFF t In het Luther-ziekenhuis te Berlijn Grunewald is op 66-jarigen leeftijd over leden Iwan Stephanowitsch Prokhanoff, stichter en Eere-voorzitter van den Al-Rus- sischen Bond van Evangelische Christenen. In hem verliest de Evangelische opwekkings beweging van het Oosten een van haar meest beteekenende leiders. Zijn leven was tot den laatsten dag gewijd aan het streven, het Russische volk en de hem stamverwan te Slavische volken voor Christus te winnen. NED. MIDDERNACHTZENDING- VEREENIGING Op Vrijdag 8 November a.s. zal te Leeuwarden de 46ste jaarvergadering van bovengenoemde vereeniging gehouden worden. In de huishoudelijke vergadering, die des middags 1 uur zal plaatsvinden, in 't Ge bouw voor Chr. Belangen aan de Bagijnen- straat, komt o.m. aan de orde een voorstel om tot stichting te geraken van P r o t. Chr. plaatselijke comité's tot verhef fing der zeden. De bedoeling is Chr. Sociale Organisaties tot deelneming daartoe op te wekken. In de middagvergadering, die te 3 uur zal gehouden worden, in de foyer van 't gebouw ,.De Harmonie", hoopt de oud-Minister Mr. H. B ij 1 e v e 1 d van Amsterdam te spreken over: „Het Nieuw-Malthusianisme, een sloo- per der volkskracht", waarna de heer J. N. van Munster uit Arnhem een toespraak zal houden over: „De Middernachtzending noodzakelijk, juist nu!" Het Hoofdbestuur rekent, gezien de ac tualiteit van beide onderwerpen en de be kendheid der sprekers, op een druk bezoek in deze samenkomst, die toegankelijk is ook voor genoodigden en andere belangstellen- De jaarvergadering zal besloten worden met een samenkomst des avonds 8 uur in de Groote Kerk, waarin het woord zal voeren Dr. J. Lammerts van Bueren, voor zitter der Vereeniging en president-direc teur der Heldringgestichten te Zetten. Dr. W. A. van Es, predikant der Gere formeerde Kerk en Ds. G. Gerbrandy, Hervormd predikant, beiden te Leeuwarden, spreken respectievelijk het openings- en slot woord. PSYCH. NEUROL. KLINIEK TE AMSTER DAM Herdenking van het 25-jarig bestaan Zondagavond is in de kerkzaal der Psvch. Neurol. Kliniek aan het Valeriusplein te Am sterdam door den geestelijk verzorger Ds. D- Sikkel herdacht, dat de kliniek 25 jaren geleden geopend werd. In verband met de tijdsomstandigheden heeft geen officieele her denking plaafcs; alleen wordt vanavond door het bestuur een maaltijd aan het personeel mgeboden, met gezellig samenzyn als slot. Wij hopen morgen op de herdenking van Zondagavond terug te komen. SCHOOLNIEUWS Bijzondere leerstoel voor het Friesch Prof. Gosses opent zyn colleges. Gistermiddag heeft Dr. G. Gosses, benoemd tob bijzonder hoogleeraar, om onderwijs te ge ven in de Friesche taal en letterkunde aan de universiteit te Utrecht, zyn ambt aan aard met het houden van een rede in de Ne- derlandsche taal over „Friesland en de Wereld." Na een terugblik op de oude historie van Friesland en een proeve van bepaling der oude grenzen- gaf de hoogleeraar een over zicht van de vreemde cultuurinvloeden, waar het Friesche volk door de eeuwen heen heeft blootgestaan. Door het vreemde cultuur bezit heen ontwaart men altijd weer Friesche trekken. Eerst komt het Christendom. Maar de Friesche monnik past zich bij het volk wordt ook Friesche boer; de torenbouw toont iets eigens. Verder krijgt het celibaat niet recht vat, terwijl het anti-dogmatische kerkgenootschap der Doopsgezinden in Fries land relatief de meeste aanhangers krijgt. Frankische bestuursinstellingen ontwikkelen zich op Friesche wyze: het leenstelsel vindt geen ingang, men vindt er eigenlijk geen rid derstand, geen onvryen, geen ommuurde ste den; in tegenstelling met de omringende vol ken wordt het Friesche volk een volk van vrije boeren zonder landsheer. Ook de taal ontwik kel'; zich op haar wijze, wat epr. met eenige •oorbeelden laat hooren. Na 1500 golft een stroom van renaissance en humanisme over het Friesche land. De stads-intellectueelen erhollandschen maar de Friesche ziel blyft De Friesche boer, zeide spr. ten slotte, is liet ook, die Friesland door de laatste groote cultuur-penetratie die van het burgerlyke Holland, heen moet dragen. Moge dat boerenvolk nooit een burgerlijk volk worden! Friesland zou Friesland ver loren hebben. En Nederland zou Fries land verloren hebben. Friesland is klein, zeide spr. als in het begin zijner rede, maar Nederland is ook klein. FEDERATIEDAG N.C.S.V. Aangaande de Federatiedag 1517 Fe bruari 1936 is besloten, dat deze weer te Woudschoten gehouden wordt en dat Dr. H. Kraemer de leiding van deze conferentie zal hebben. Ter voortzetting van de conferenties te Canterbury, Bazel, Lund en York zal thans voor de vijfde maal een Europeesche Theo logische Studentenconferentie georganiseerd worden. De plaats van samenkomst is Ber lijn of Hannover, waar de leiding zal berus ten bij dr. Hanns Lilje, de nieuw gekozen voorzitter van de Council of European S.C.M.'s. De data 28 Dec. a.s.—3 Januari. In verband met de kritieke toestand waar in zich de Duitsche kerk bevindt, die niet slechts de Christenen in Duitschland, maar het Christendom als geheel aangaan, zal de conferentie zich concentreeren op die theo logische onderwerpen, die de situatie in Duitschland op de voorgrond geplaatst heeft. Het thema is: Bekenntnis und Kirche. NA-EXAMEN C. V. O. Voor het na-examen der Verg. voor C.V.O. zijn geslaagd van de Herv. Kweekschool Mariënburg de dames C. v. Beleren Bergen en Henegouwen en D. Huisman te Leeuwar den, F. Elsinga te Klooster Anjum bij Ber- likum, U. Veldstra te Akmarijp, C. Molen kamp te Tjummarum en K. Rienstra te Jelum, Rapport Commissie- Bolkestein Antwoord op de critiek De z.g. commissie-Bolkestein, die te for muleeren heeft een voorstel tot wettelijke regeling der toelating tot de eerste klasse der 5-jarige H.B.S., heeft zich bezig gehouden met de op haar rapport uitgebrachte critiek. Als ernstigste van alle geopperde bezwa ren heeft de commissie gevoeld het argu ment, te harcr kennis gebracht, dat wegens het ontbreken van psychologische scholing bij het overgroote deel der leeraren het rap port in afzienbaren tijd niet in werking kan worden gesteld. De commissie erkent, dat wanneer men aanstonds een maximum-ren dement zou willen verlangen dit argument klemmend moet worden genoemd; een maximum-rendement op de door haar aan gegeven weg eischt inderdaad, dat ook aan de psychologische scholing van den docent aandacht wordt besteed. Maar de commis sie heeft zich nooit voorgesteld, dat dit maximum aanstonds zou worden bereikt, en zij blijft overtuigd, dat het geopperde de eischen van speciale psychologische scho ling voor de uitvoering te hoog aanslaat en daarom den bestaanden toestand te donker schetst. Een belangrijken vooruitgang, verge leken bij de geldende regeling, acht zij reeds aanstonds mogelijk en zij heeft een volstrekt vertrouwen, dat in het Nederlandsche leeraren-corps het aantal der nieuwlichters, dat op onbe zonnen wijze de aieuwe bepalingen zal har.teeren, te gering zal blijken, dat zij nooit een toelatingscommissie tot onberaden stappen zullen kunnen brengen. Wel erkent de commissie ten volle, dat hier een belangrijke taak van voorlichting en studie, ook voor de leeraren-organisaties. kan liggen. Het door de commissie voorgeste:de ge- schiktheidsonderzoek per candidaat kist veel meer tijd dan een zuiver kennis-onderzoek of een onderzoek met massa-tests zou vragen. De commissie erkent volmondig, dat de door haar voorgestf 1de werkwijze de concurrentie op dit punt in de verste verte niet kan diorstaan Maai zij acht het toelatingsexamen voop den betrokken leerling, en vooi de s°hool van zoo groot belang, dat de meerdere duur van het examen alleszins ge rechtvaardigd is. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Wateringen: Tot tydelyke onderwijzer aan de Chr. School: de heer J. Hoeve, onder- wyzer te De Lier. Krabbend ij ke: Tot onderwijzeres aan de school der Geref. Geen.: Mej'. M. de Koe koek van Westzaan. MEJ. A. VAN APELDOORN De wegens haar functie ver buiten Am- li e m bekende directrice der Van Limburg- Stirumschool, mej. A. van Apeldoorn, heeft haar 40-jarig onderwysjubileum herdacht. Er was een speciale samenkomst voor belegd waarbij tot haar begrijpelijk leedwezen, de presidente Jkvr. C. Gravin van Limburg Stirum wegens ongesteldheid niet aanwezig kon zijn. Nu heeft de vice-presidente Mevr. T. Baro nesse van Heemstravan Oosterzee.de jubila- resse gehuldigd als de stuwkracht der school- Namens de onderwijzeressen der Chr. Meisjes school sprak mej. J. L. A. de Ruuk, namens de leerlingen, de heer A. E. B. Omloo als In specteur L O. Ter receptie verschenen tal van autoriteiten, predikanten, hoofden van scho len, enz. DE SCHOOL IN DE DEMONSTRATIE-ZAAL Een geslaagde proefneming Men schrijft ons: Wie het bovenstaande o"pschrift leest, zal misschien eenigszins vreemd opzien bij de combinatie: school—demonstratiezaal. In een school kan men wel een „kijkje" nemen, van bijzondere dingen op bepaalde scholen wordt wel eens iets meegedeeld, over de school wordt nogals eens geklaagd in verband met de resultaten, maar de school in de demonstratiezaal, dat is een nieuwigheid, die tot heden voor zoover mij bekend nog niet is vertoond. Het personeel van de Lagere scholen in de Inspectie Gouda heeft het zijn Inspec teur, den lieer H. de Blouw, te danken, hiermee kennis te hebben gemaakt op de jaarlijksche Inspectievergadering, Donder dag 31 October in Gouda gehouden. Schoolpraktijk Hier ging een lang gekoesterde wensch van dezen inspecteur in vervulling n.l. een vergadering te bezielen niet met prachtige theorie-op-papier, doch met praktijk, ge wone schoolpraktijk. Daartoe had hij op deze vergadering uit- genoodigd te verschijnen eenige onderwij zeressen) met hun klas om een dood gewone schoolles aan en voor de klas te geven. Maar dat doodgewone was zoo buitenge woon, dat ieder aanwezige verrijkt naar huis is gegaan. Allereerst werd gegeven een les in Na tuurkennis door een onderwijzer eener Goudsche school, een les over Paddestoelen. Het vak Natuurkennis geeft menigeen moeite en niet ieder onderwijzer ziet met vreugde dat uur naderen. Dieren bespre ken, dat gaat nog, maar planten! Hier was iemand bezig met zijn klas een 7e leerjaar zoo, dat elke leerling ge ïnteresseerd was, meedeed met een belang stelling die jaloerschheid verwekte en zich uitstrekte niet tot het lesuurtje, inaar ver daarbuiten, wat bleek uit de mededeelin- gen over het zelf gevondene in de natuur. Zang-prestatie De tweede les was een zangles volgens de Ward methode, gegeven door zusters eener R.K. school te Boskoop. Leerlingen van een 2e klas zetten hun zangles voort in de demonstratiezaal. Wat werd er goed gezongen, getroffen en spoedig, zonder voor zingen een versje geleerd. Ook fouten ge maakt. Natuurlijk, 't Was een lès. De ver bazing steeg ten top, toen jongens uit het 6e leerjaar een Kyrie-elyson en een Agnus Dei zongen zonder begeleiding. Dit waren zicht- en hoorbare resultaten door liefde tot het vak en tot het kind bereikt In de middagvergadering werd aan een zesde klas uit Alphen aan den Rijn door bun onderwijzer een taalles gegeven vol gons de mol bode Gielstra Wat een keuri ge antwoorden werden er gegeven. Niet vooraf geleerde, maar zoo opgekomen; alles echt, alles natuurlijk. Zoo een taalles ge ven was voor velen een openbaring en een aansporing. Als laatsie nummer van het programma was vermeld: Zang van oen klas kinderen der Martha-stichting. Keurig werden de liederen gezongen, onder leiding van den beer Tuinman, die, jammer, spoedig het onderwijs gaat verlaten. Ook hier resul taten van het gewone zangonderwijs op de lagere school. Tentoonstelling Aan de samenkomst was een tentoon stelling verbonden van het karakteristieke werk der leerlingen van diverse scholen. Prachtig teekenwerk was er te zien, fraaie de combinatie is goed nuttige handwerken, schriftelijk werk, houtwerk, dat in een winkel voor kunstnijverheid een goede plaats verdiende, geslagen koper en tin, zelf vervaardigde leermiddelen, verza melingen. 't Is geen wonder, dat uit de vergadering een dankwoord werd gesproken over het gebodenc, dat zoo op de praktijk was inge steld en begeerig maakte naar meer. Hier leerde de een van den ander ten bate van het onderwijs en was de scheidingsmuur, die onze eigen klaskoninkrijkjes omsluit, weggebroken. We mochten binnen zien bij elkaar tot aanmoediging, om, voor datge ne, waarmee we weinig bereikten te zoeken naar wegen en middelen tot verbetering. Zij nog opgemerkt, dat in de morgen ver gadering de inspecteur B.L.O., dr. A. van Voorthuysen, een causerie met lichtbeelden gaf over: Het leven der dwergen. UIT DE TIJDSCHRIFTEN De belangstelling in de oorsprong van den mensch moge na Darwin om begrij pelijke redenen van zelfrespect aanmer kelijk 2ijn geluwd, zij heeft nog alle reden van bestaan, nu de anthropologic in naar moderne vormen zich tegen het Scheppings document van Genesis 1 teweer blijft stel len. In dit verband is het nuttig te lezen wat Dr W. J. A. Schouten schrijft in Ho rizon naar aanleiding van Fleming's rede als voorzitter van het Genootschap voor Wijsbegeerte in Groot-Brittannië. In dezelf de Nov.-aflevering bespreekt B. uitvoerig Boek I van Prof. Dooyeweerd's „Wijs begeerte der Wetsidee". Examens Promoties. Utrecht. Bevorderd tot doctor in do Wis- en Natuurkunde (niet lof) de lieer H. Veldstra, geb. te Akkrum, op proef schrift: „Over muscarlne-onderzosii naar de structuur door synthese". Actidcniioche Examens. Lelden. Gesl.: Rech ten: cand.ex., de heer A. Gritter. Utrecht Gesl.: Indisch recht: doet ex., de heer C. van Essel. Delft Gesl.: Bouwk. ing.: canAex., de heer A. Arkenbout. Werktutgk. Geschiedenis M.O. Amsterdam. Gesl. mej. A. Botma. Amersfoort; en de heer H. A. Beaujean, Heerlen. Economie en Financiën DEVALUATIE MET 20 PGT. IN CHINA Alle zilvervoorraden genationaliseerd Officieele koers van den Chineeschen dollar vastgesteld op 1 sh. 2/2 d. Door die maatregelen, die in China zijn afgekondigd, is oio devaluatie van de Chineesche dollar een feit gewor den. Eenige dagen geleden hebben we trouwens al gemeld dat de „Shanghai- dollar" was bezweken. De officieele koers van den dollar is thans vast gesteld op 1 sh. 2Yo d. De zilverdek king bedraagt thans meer dan 100 Reeds sinds eenige jaren worstelt het Chi neesche Rijk met zijn bijna 5UU millioen in woners tegen een finencieele crisis, die van maand tot maand in heftigheid toenam. Van tijd tot tijd kwamen berichten binnen uit het enorme rijk, dat verschillende banker, in moeilijkheden waren geraakt. In 1935 dreigde de toestand zich catastro- pbaal te ontwikkelen. Sinds 10 jaar was de toestand niet zoo slecht geweest. In het begin van dit jaar heeft dan ook de Chineesohe Regeering een commissie be noemd, die tot taak had liaor te adviseeren bij het treffen van maatregelen teneinde uit de moeilijkheden te geraken. De Amerikeansche zilverpolitiek, die een sterke stijging van den zilverprijs veroor zaakte, deed echter de moeilijkheden stij gen. zoodat ten slotte het vertrouwen in het Chineesche ruilmiddel meer en meer werd ondermijnd. Ten slotte kon de situatie niet worden beheerscht. Op 24 October 1.1. kwam de krach. De noteering van den Shanghai-dollar, het voornaamste Chinee sche ruilmiddel, daalde t.o.v. het Engelsche pon-d van 1 sh. 6% d. tot 1 sh. 4 d., welke koers de laatste da-gen inzonk tot 1 sh. 2y2 d. Op dit niveau is thans de Chimeasohe munt gestabliseerd. Practisch is dus een deva luatie tot stand gekomen van 20 Soeng, de directeur van de Chineesche Bank, verklaarde, dat de zil verre serves van China voldoende zijn voor een dekking van meer dan 100 van de in omloop zijnde bankbiljetten in buitenlandsche deviezen uitgedrukt 1-Iij verklaarde verder te vertrouwen, da' de regeering in staat zal zijn dr pmctiscne stabiliteit van de wisselkoersen te hand haven. Hij verwacht hiervan groote voordeeion voor den export en den toevloed van buiten- Iandsoh kapitaal. Krachtige maatregelen De Chineesche Regeering heeft beslolcnl krachtige maatregelen le treffen tot stabi lisatie van de valuta. Op deze wijze hoopt men de finencieele crisis te kunnen be zweren. De maatregel tot nationalisatie van den zil ver voorraad treedt reeds heden in werking Indien de buitenlandsche banken zich niet aan de verordening houden, verwacht men, dat hrcrop spoedig een zilveruitvoerverbod zal volgen. Reeds heden moeten alle rentebetalingen en alle openbare of particuliere betalingen in bankbiljetten geschieden en is het ge bruik van zilverdollars of edele metalen verboden. De bankbiljetten der regeeringsbanken worden wettig betaalmiddel en de biljetten der particuliere banken moeten binnen twee jaar door biljetten van de centrale bank als eenige staats-circulatiebank worden ver» vangen. De Chineesche Bonk kondigt voorts een reorganisatie van de centrale bank aan met het doel de valuta te beschermen en tot beveiliging van de geldmarkt met het oog op handel en industrie, waarbij in het bijzonder re kening wordt gehouden met de hypo theekmarkt. Binnen 18 maanden moet de staatsbegrooting in evenwicht zijn. Verder worden scherpe maatregelen tegen speculatie en prijzenwoeker aan gekondigd. Japan ontstemd De Japansche pers is uit den aard (ft*» zaak over de Chineesche devaluatie niet te spreken en beweert, dat .Engeland efl achter zit" en tracht de Japansche belangen: op deze wijze te schaden. Met name wordt beweerd, dat Engeland een leening aan China zou hebben toegestaan. De blodien uiten zich daarover in heftige bewoordingen! Officieele Engelsche kringen wijzen er echter op, dat China geheel op eigen ini» tiatèaf gehandeld heeft. De maatregelen zijn in overeenstemming met de denkbeelden, die Sir Frederick Leatii Ross, de Engelsche financieele deskundige in China, heeft geformuleerd, doch de vast» s te fling van de pariteit der Chineosche munt is geenszins het gevoig dezer aanbe velingen. De Chineesohe regeering handelt alleen onder den druk van financieele en monetaire factoren. Van Nabij en Ver S De Continental OU ol Delaware behaal de in liKit 3e kwartaal een netto winst ven I 2.435.000, tegen 2.055.000 in het 3e kwar» [taal 1934. Manus Manussens Meeningen De laatste tijd is het geen zeldzaamheid meer als er een flinke Zuid-Westorslorm over Nederland raast. Het begint bij het klimaat te hooren dat zooiets minstens een maal per week het geval is, zou men haast zeggen. Ik begin er althans reeds aardig aan te wennen en maak m'n zwerftochten even vroolijk op dc fiets. Maar -Js er dan bovendien nog een malsche regenbui over je uitgestort wordt, gaat het toch wel beetje al te bar worden. Zoo overviel me vorige week op een stormachtige avond een stortbui waaraan geen eind meer 6cheen te komen. Daar m'n vriend Manussen juist vlak in dc b'inrt woonde, besloot ik m'n toevlucht maar bij hem te zoeken. Natuurlijk was ik hartelijk welkom en met oen dampende kop koffie was ik spoedig weer op m'n verhaal gekomen. Manussen was zoowat over z'n opgewon denheid van vorige week neen en daarom was het, achteraf bekeken, niet erg ïu ndig van me weer over voetballen te beginnen. Maar ja, ."fcdane zaken nemen nu eenmaal geen keer. Ik vertelde hem dan, hoe in België sinds kort een nieuw „Spelers-statuut" in -er- king in gatreden, waarbij de spelers in drio categorieën, nl. amateurs, ona-fhankclijken en professionals, verdeeld worden. Wal amateurs en professionals zijn, is duidelijk genoeg. Waar ik hem echter op wees, was de onafhankelijke n-k 1 a s s e. „Sportsmen" uit deze klasse krijgen van hun vereeniging een onbepaalde toni w per wedstrijd. Maar, en dat is het kardinale punt, alleen wanneer een. wed. strijd gelijk gespeeld of "e won nen wordt! Waar blijft dan de sporti viteit in een voetbalwedstrijd? Wat een liefde voor de club els er een premie op moet worden om een wedstrijd te winnen! Een vooraanstaand Belgisch official merkte naar aanleiding hiervan op: Het spel is door de premies zeer verruwd. De scheidsrechters hebben de grootste moeilijkheden om onaan genaamheden te voorkomen. Zelf de allerbeste scheidsrech ters zijn soms niet in staat een wedstrijd tot een goed einde te brengen. Het is reeds voorgekomen dat spelers, die zich niet met een beslissing van den scheids rechter konden vereenigen, eenvoudig het veld zijn uitgegaan, zoodat de wedstrijd moest worden gestaakt! Zulke feiten worden door de Belgen zelf' toegegeven. Wel een bewijs, dat er op sport gebied wantoestanden heerschenl Schandalig sprak Manussen Schandalig! Dat is nog een paar graden er ger dan hier in Holland. Tsjonge jonge, waar gaat het heen met de sportbeofcnlng. Ik zal er nog grijze haren van krijgen! Om deze laatsie opmerking heb ik Inwen dig niet hnrdor natuurlijk gelachen, ant ik dacht er aan dal het dan toch noo't e p I grijze haren zouden kunnen zijn. ge zien de bedenkelijke kaalheid van het hoofd an m'n vriend. Ik was het natuurlijk wel met hem eens, maar dat neemt niet weg, dat er toch ook wel hoopgevende dingen te bespeuren zijn. Manussen is eohter op het oogenblik te neerslachtig om dat in te Daarom heb ik me stellig voorgenomen hem binnenkort eens wat meer prettige din gen te vertellen. Maar nu w«s de regen wat minder geworden, zoodat ik gauw op fiets stapte en met een sneltreinvaartje door den storm naar huis geblazen werd. VOETBAL NAGEKOMEN UITSLAGEN C.N.VJ3. District Rotterdam HBSDVV 3—1 Afdeelinc VIII TwenteOoatl JulianaOio. Boys 52 Sparta II—Achilles II 5—1 Sp-Ttlusl—Achillea (junj KORFBAL NAGEKOMEN UITSLAGEN C.K.E. DVV III—Dalto n SCHAKEN De match Euwe-Aljechin De 25ste party te Delft Het Euwe-Aljechin-Comité heeft eenigen tijd geleden de data en de plaatsen vastge steld,'waar de eerstvolgende partijen van de match Euwe-Aljechin om het wereldkam pioenschap zouden plaatsvinden. Volgens dit programma vindt de 24ste partij op 26 en 27 November a.s. te Amsterdam plaats. Naar wij thans vernemen zal de 25ste partij op Donderdag 28 November en even tueel Vrijdag 29 November te Delft worden gespeeld, waar de organisatie in handen is van de Delftsche Schaakclub. Van andere zijde hebben wij voorts ver nomen, dat de schaakclub „Effectenbeurs" te Amsterdam ernstige pogingen in het werk stelt om nog een tweede partij in de Beurs te doen houden. DAMMEN Naar aanleiding van hot bericht, dat Raj- cheubach waarschijnlijk binnenkort legen den Nederlandschen demkampioen of een anderen Nederlandschen speler een match om het wereldkampioenschap zou spelen le Parijs, heeft de Telegraaf een onderhoud gehad met den huidigen kampioen van Nederland, J. H. Vos. Wij onlleencn hier aan het volgende: Vanzelfsprekend meen ik, alaus Vos, d« meeste rechten te hebbvn om eventueel, na goedkeuring van het bondsbeetuur, tegen Rajchcnbach te spelen. Ik ben in het afge- loopen Nederlamdsch» kampioenschap als eerste geëindigd, heb in de laatste elf jaar zes maal den titel veroverd en voel mij momenteel ook alleszins in staat om den huidigen wereldkampioen te bestrijden, Echter tot nu toe is het bericht even plot seling voor mij gekomen als voor ieder an der. De Nederlandsche Dambond heeft mij nog geen enkele mededeeling hieromtrent gedaan, doch ik neem aan, dat, wanneer inderdaad de plannen een vasteren vorm gaan aannemen, mij deze spoedig zullci* bereiken. Mij zou een match om het wereldkam pioenschap natuurlijk ambieeren, indien da Ned. Dambond alle kosten hieraan verbon den, voor zijn rekening neemt, hetgeen vanzelfsprekend is. Voorts zeide de heer Vos: Er werd mij eenige weken geleden de op» merking gemaakt, dat ik een „dooie" kam pioen zou zijn, m.a.w., dat ik er niet genoeg achter heen zat, dat spoedig een matoh tus- schen Rajchenbach en mij tot stand kwam. initiatief hiertoe nie van mij dient uit te Ik ga echter van het standpunt uit, dat het initiatief hiertoe niet van mij dient, uit te gaan, doch van het bestuur van den Ned. Dambond. En dit heeft nu een prachtige gelegenheid ora mij in staat te stellen tegen Rajchenbach te kampen. „Het is voor de internationale dambewe- ging, en de Nederlandsche in het bijzonder, zeer te hopen, dat de N.D.B. den handschoen», welke op zulk een vriendschappelijke wijze thans wordt toegeworpen, aan-aardt", zoo besloot de heer Vos het onderhoud. Naar wij vernemen bestaat er veel kans, dat er binnen afzienbaren tijd een match tot stand komt tusschen oen titelhouder Rajchenbach en een Neder landsche speler. Waarschijnlijk zal N. Vos, de Nederlandsche kampioen, daarvoor aangezocht worden. Bij d^n Nederlandschen Dambond is nl. een schrijven ingekomen, waarin de Fran- sche Dambond oe Nederlandsche kampioen of een andere meester uitnoodigt tegen Rajchenbach een wedstrijd om hot wereld kampioenschap te spelen. Men noemde in dit verband ook Herm. de Jongh. Aangezien deze 'h'er reeds sinds 1928 te Parijs woont en zoo goed als geen relaties met den N.D.B. heeft onderhouden, acht het bestuur van ge noemde organisatie het tegenover anderen onbillijk dat hij in een titchvedsirijd tegen Rajchenbach uitkomt en zal daar dan ook geen toeslemming voor verleenen. Trouwens Herm. d° Jongh schijnt dit zelf ook wel in te zien, want in den brief, waar in hij den N.D.B. toestemming voor die match verzocht, voegde hij er zelf aan toe, dat als Vos in aanmerking wenschie te komen, hij zich zou terugtrekken. EERSTE KLASSE COMPETITIE N.D.B. Hieronder volgt de stand van de competitie eerste klasse A, aJd. Den Haag, van den NeJ. Dambond. D.O.S. 11 fies[' S0T T VT P"t' R.D.G. I 110 0 2 UD.V. I 2 10 12 Monster I 2 10 12 R.K.D.O.S. I 10 0 1.) Scheven! ogen I 1 0 0 1 u D.l.O. II N D.3. I In dit overzicht la geen rekening gehouden m.-t de onderbroken ontmoetingen >c:ievcntnt-n -Dl O (4—10). N.D.S.—DOS. (I (i—5). D! -> II—R.D.G (6—101 eo R.K.D.O.S N D.S I—Sh Opvallend is het sleohte ->ee>n van de *x- l-pof.VK'nsaeclubs Schevcnlngvr.. R.KOM.S ,n ook Monster. R.D.G. lijkt ons »vel van do sterk ste in deze afdeeling.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3