HET NOORDERFRONT BLIJFT IN BEWEGING DINSDAG 5 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 HET STAWISKY- PROCES Gisteren is in de Fransche hoofdstad het Stawisky-proces begonnen, na een zeer lang durige en zeer bewogen voorbereiding, o.ö. gekenmerkt door den val van twee ministe ries, bloedige troebelen te Parijs, het ver moorden van den raadsheer Prince en een a-eeks van kleinere, min of meer tragische incidenten. Dit was de enorme draaikolk, achtergelaten door de verdwijning uit dit leven, de ontkoming aan de mcnscihelijkc gerechtigheid, van den aartsoplichter Alexan der Stawisky, voor wien niets te dol was, .die geen enkele methode van afpersing of oplichting ongebruikt heeft .gelaten, en die in de schelmerij het tot zulk een perfectie had weten te brengen, dat hij heel de samen leving jaren lang bij den neus heeft gehad. Hij was geen Franschman van geboorte, 'deze misbruiker van het menschel ijk vernuft Zijn vader was een Russisch tandarts, van wien hij niets ontvangen moet hebben dan alleen een scherp zakenvernuft; aan opvoe ding en ontwikkeling bleef hij gespeend. Hij is geworden één van die talrijke in „la belle France" geëmigreerde vreemdelingen, die het Fransche volk wantrouwig hebben ge maakt, en er de schuld van zijn, dat men in pers en volksmond een speciaal scheld woord voor niet-Franschen aantreft; „mé- tèque". Men spreekt het uit, alsof men een Elechtc smaak in den mond heeft. Stawisky had de behendigheid in zijn awendelzaakjes steeds zichzelf op den achter grond te houden, van dat hij als „danseur mondain" tot kleine afpersingen overging, tot aan het einde, toen hij met millioenen goochelde. Toch kon een voortgezette mis dadige carrière als de zijne niet bij den voortduur aan het oog der justitie ontsnap pen; ondanks zijn voorzorgen is hij verschei den malen met de wet in minder prettig contact geweest. Het merkwaardige daarbij was echter, dat hij immer aan het langste einde wist te trekken, hetzij dat hij om ge- zondsheidsredenen weder op vrije voeten werd ^esteld; dat hij ontsnapte, zoodat men het nfkijken had; of dat hij een proces, dat dreigend boven zijn hoofd hing, wist sleepen de te houden. Zoo liep hij, naar het leek, in 1926 met een millioenen-affaire tegen de lamp, doch hij wist het klaar te spelen, dat deze zaak niet minder dan negentien maan den werd uitgesteld, hetgeen voor hem een periode van zes jaar opschorting beteekende. Hoe wist hij alles en allen zoo naar zijn hand te zetten? Stawisky had, als alle schurken van "formaat, een geniale fantasie, hij deed alles in het groot, en met het geld, dat hij in handen kreeg, al was het niet -het zijne, was hij tegenover derden royaal. .Wie fortuinen door zijn vingers kan laten glijden, kan met hun schittering heel wat oogen verblinden. Het geld, op listige ma nieren onder zijn berusting gekregen, ver lokte tot zeer hooggeplaatste persoonlijkhe den toe tot practijken, die niet anders dan als valschheid in geschrifte, oml^ooping, en oplichterij kunnen bestempeld worden. Het schandaal* met de gemeentelijke bank van leening van Bayonne, heeft tenslotte Stawisky den das om gedaan. Tot een ze ker waarde-percentage der beleende panden mag in Frankrijk zulk een bank waarde bons uiige ven, die rente afwerpen. Stawisky liet zulke papieren uitschrijven door zijn stroomannen tot een bedrag van meer dan 200 millioen francs. Onnoodig te zeggen, dat "dit slechts mogelijk was door eenvoudig de administratie te vervalschen, een daad waar toe de „directeur" van, deze leeningbank zich willig „leende". Toen de zaak aan de openbaarheid werd prijs gegeven bleek de raddraaier verdwe nen. Met hem was uit het Parijs der uit gaande kringen van „monde et demi-mon de" eensklaps een zeer bekende persoon lijkheid als in lucht opgelost De politie trof hem tenslotte aan, ergens in Savoye, in een landhuis, in de omgeving van Chamonix. Men zegt, dat de revolver, die hfj in de hand had, nog warm was van het schot, waarmee hij zich van het leven had beroofd. Anderen beweren, dat niet hij zelf, doch andere machten het „finis" onder zijn historie hebben geschreven. En thans heeft Parijs, na zijn Panama schandaal, na zijn beruchte Dreyfus-affaire, weer eens opnieuw zijn „cause cèlébre". Het proces-Stawisky, met zijn 20 aange klaagden, kan weken en weken duren! Nieuw incident aan Mandsjoekwo-grens Officieel werd te Moskou medegedeeld, Hat zes Koreanen, Japansche onderdanen, een aanslag zouden hebben gedaan op den spoorweg van Grodekewo naar Wladiwo- stok, nabij de grens van Mandsjoekwo. .Wegenverbetering in Frankrijk Een crediet van bijna G00 millioen francs is beschikbaar gesteld voor het rcchtmaken en verbroeden van de hoofdwegen van Parijs naar Bordeaux, Straatsburg, Lyon en Calais KORT NIEUWS De okapi van den Londcnscben dieren tuin, een geschenk van den Belgischen koning, is plotseling gestorven. Men be treurt dit verlies des te meer, waar er in geheel Europa slechts twee andere dieren van deze soort in dierentuinen leven. Bij het Turksche parlement zijn gelden aangevraagd voor aanzienlijke versterking der luchtmacht. Gisteren heeft te Warschau de onder- teekening plaats gehad van een Duitsch- Poolsch handelsverdrag. In Bombay is de dochter van een mil- lionair ontvoerd. De vader heeft voor haai behouden terugkomst 250.000 roepijen uit geloofd. Eenige duizenden personen zijn thans aan het zoeken. Een eigenaardig soort werkverschaffing! In Nicaragua worden 5000 Suma-rood huiden door hongersnood bedreigd. Vermoe delijk zal de Amorikaansche regecring hun hulp yerleencn. Hausien, Abbi Addi en Agoela Geen vliegtuig neergeschoten in Italiaansche handen Linkervleugel heeft contact met het eerste legerkorps De Italiaansche voorhoede heeft gis termiddag Abbi Addi bereikt, gelegen 90 K.M. ten Zuiden van Hausien cn 40 K.M. ten Westen van Makallé. Ten Noord-oosten van Makallé is de Italiaansdhe voorhoede gevorderd tot Agoela, dat 35 K.M. zuidelijk van Ma kallé ligt. Het geheele landschap Geralta is prac- tisch reeds in Italiaansche handen, mede door de bezetting van den berg Afgezien van eenige verdedigings nesten, die gezuiverd moesten worden, heeft de opmarsch bijna zonder tegen stand plaats. De Abessijnsche achterhoede schijnt den terugtocht te dekken. Deze terug tocht wordt overigens vergemakkelijkt door de nauwkeurige terreinkennis, ter wijl de Italiaansche officieren bij den opmarsch voortdurend moeten vaststel len, dat de kaarten verouderd zijn. Het ontbreken van Abessijnschen te genstand wordt door de Italiaansche oorlogscorrespondenten in hoofdzaak verklaard door de stemming onder de bevolking, die. zoo zeggen zij, de Ita liaansche soldaten als bevrijders be groet; nadat zij hen met ongeduld ver wacht heeft. Ook de houding der Koptisohe gees telijkheid in de gebieden, die dezer dagen u zullen worden, wordt zeer gunstig voor de Italianen genoemd. De linkervleugel der Italianen, die uit Dankali-afdeelingen bestaat, Iheeft op het Abessijnsche hoogland reeds con tact met het eerste legercorps. De rechtervleugel tusschen Aksoem en de .Setit rukt volgens Italiaansche berichten eveneens op, doch soliijnt be lemmerd te worden door talrijke onge regelde gevechten aan de grens. De verkenningsvluchten der lucht macht worden energiek voortgezet over het geheele front tusschen den Soedan en de zoutwoestijn van Danakil. Verscheiden vliegtuigen zijn ver voor hij Makallé doorgedrongen en hebben daarbij vastgesteld, dat Abessijnsche afdeelingen, welker sterkte niet vast staat, oprukken. Een vlieger, die tot bij het Asjangi- meer is gevlogen, heeft waargenomen, dat zich Abessijnsche troepen op weg naar Amba Alatsji bevinden. De volgende drie weken beslissend? In officieele kringen te Rome worden de komende drie weken als zeer gewich tig beschouwd voor de ontwikkeling van het Abessijnsche conflict. Met name zou in deze periode waar schijnlijk de beslissing vallen, of het conflict zich over Europa zal uitbreiden. Strooptocht In Eritrea? Te Dsjiboeti is het bericht binnengeko men, dat Danakil-gidsen aan Fransche autoriteiten mededeeling zouden hebben ge daan van concentratie van Abessijnsdhe krijgers in de nabijheid van de grens van Fransch Somaliland. Deze troepen zouden zich gereed maken voor een inval in Eri- Abessijnsch bijgeloof De gedrukte stemming welke te I-Iarrar hoerschte na het vertrek van Dedzjamatsj Nassiboe, heeft plaats gemaakt voor een wilde jubel, en wel op ietwat eigenaardige gronden. De inboorlingen, die verstoken zijn van nieuws van de fronten en bovendien zeer bijgeloovig, bestudeeren de krijgskan sen met weinig begrip voor strategie doch met groote aandacht \oor al of niet gunstige voorteekenen. De voorteekenen schijnen Zondag zeer gunstig te zijn geacht Ten, eerste begon de maand van Sint George, volgens de overle vering een geluksperiode, op een Zondag. Vervolgens viel er een hevige regen, iets wat in dezen drogen tijd ongekend is. De Abessijnen meenen hierin een goed voorteeken voor de overwinning te mogen In het Italiaansche hoofdkwartier in het noorden wordt ontkend, dat een Italiaansch vliegtuig met drie inzittenden door Abes sijnsche schutters zou zijn neergehaald. „Onwrikbaar en vastberaden!" Ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van de Wapenstilstand met Oostenrijk-I-Iongarije en de overwinning van Vittorio Yeneta heeft Mussolini gisteren vanaf het balcon van het Palazzo Yenezia een rede gehouden. Hij zeide o.a.: „Zeventien jaar geleden heeft ons leger de schitterendste overwinning bevoelden, niet alleen voor zich, doch voor de anderen. Thans zijn wij in een nieuwen strijd gewik keld. Onwrikbaar eensgezind en vastberaden zal het Italiaansche volk de overwinning be halen." „Groet aan de vijanden van weleer!" Onder het opschrift „Groet aan de vijan den van weleer" richt het semi-officieele „Giornale d'Italia" op den herdenkingsdag van den wapenstilstand, in een klaarblijke- kelijlt officieus geïnspireerde aanteekening eenige woorden aan de vijanden van Italië tijdens den wereldoorlog. Het blad schrijft: „Zaterdagavond heeft een hecht aaneen gesloten schaar Volkenbondsstaten defini tief den datum bepaald voor de economi sche belegering van Italië. Onder de deel nemers aan deze belegering bevinden zich noch Oostenrijk, noch Hongarije, die ook lid zijn van den Volkenbond, noch ook Duitschland, dat uit den Boncl is getreden. Aan onze loyale vroegere vijanden brengen wij een bewogen groet. De wisselvallige Europeesclie historie wil, dat dit alles sa menvalt met den verjaardag van onzen Triomftocht. Op het slagveld, gescheiden door een verschillend, maar hoog ideaal, hebben ook vijanden gelegenheid gehad el kander te leeren kennen en hun moed als strijders en mannen op waarde te schat ten, teneinde elkander te respecteeren. Oostenrijkers en Hongaren hebben jaar lang tegenover de Italianen gestaan en allen zullen zich nog de woorden herin neren, die zij den Monte San Michelo wijdden. De Duitschers hebben zich met ons geme ten bij Blignv en aan den Isonzo. En op grond van dit op het slagveld ontstane res pect voelen de vijanden, die thans tot vrienden zijn geworden, dieper de waarde van de vriendschap, waaraan men geen voldoening schenkt met fraaie of leege woorden, maar die tot uiting komt door be grip en solidariteit De Italianen moeten constateeren, dat de herinnering aan de in verschillende landen doorstreden harde crisis-onder de vijanden van gister het gevoel van loyaliteit nog versterkt heeft in plaats '/an het te ver minderen. Regen bemoeilijkt opnieuw de bewegingen Zware regenbuien hebben opnieuw veel schade toegebracht aan de door vrucht- auto's gebruikte verbindingswegen in het noorden. Te Makalle is niet geschoten op de Ita liaansche vliegtuigen, die boven de stad vlogen. Overal zwaaiden de met hun werk bezig zijnde boeren met de armen en toon den zij witte vlaggen bij het voorbijvliegen der Italiaansche toestellen. De afdeeling kameelruiters, die zich na bij Rondacomo bij de Danakils heeft aan gesloten, rukt in geforceerde marschen naar Datox op, aldus meldt de oorlogs correspondent van het Duitsche Nieuws bureau. Zij bevindt zich reeds bij Daga- baro en heeft de helft van den weg reeds afgelegd. Aan het Noordelijk front heeft de op marsch te lijden onder hevigen regenval. Desondanks is het inboorlingcncorps er in geslaagd Haz YVogoro te bereiken. Het legercorps van generaal Maravigna heeft in het gebied van Adoea den op marsch naar Adiabo voortgezet. Door verkenningsvluchten is vastgesteld, dat niet slechts aan het Asjangi-meer, maar ook op andere plaatsen vooral op de hoogvlakte van Tambion, ten Zuiden van Adoea, sterke Abessijnsche strijdkrachten geconcentreerd worden. Een Abessijnsch communiqué Een officieel te Addis Abeba verstrekt communiqué meldt, dat een Italiaansch es kader bommenwerpers boven Gorrahoi ver schenen is en met zijn bommen dertig vrouwen en kinderen heeft gedood, welke bezig waren vee te drenken bij de naburige bronnen, terwijl de stad reeds door de Abessijnsche troepen was ontruimd. Berichten van het Noordelijk front mei- ZWARE LUCHTACTIE OP 18 NOVEMBER? Sancties zouden als excuus worden gebruikt Addis Abeba, 4 Nov -or Nadat een langen tijd alles tamelijk kalm is geweest, beginnen thans de Italiaansche ijandelijkheden de Abessijnen in verwar ing te brengen. Oorlog en oorlogsdreiging zijn plotseling weer aan beide kanten opge i-Iet bericht over gevechten in bet Zuiden om bet bezit van waterbronnen, die ik Vrij dag j.l. heb gezonden, wordt bevestigd door het bombardeeren van de Gorrahei-wel'len. Dit wordt hier beschouwd als een voorspel van een grooten opmarsch van de Italiaan sclie infanterie naar het Noorden. Vorige week trachtte een hooggeplaatst Abessjin in regeeringsdienst mij er van to overtuigen, dat de datum, waarop de sane ties in werking zullen treden, door de Ita lianen zal worden gebruikt als een excuus voor een serie bombardementen van alj!e kanten, waarbij Addis Abeba en Dessin niet gespaard zullen blijven. De Abessijnen zijn van meening, dat de voorbereidingen die thans in Aussa worden getroffen, het voorspel tot dezen aanval zijn. Gisteren heeft Tecle Hawariate het groot ste deel van zijn persoonlijk vermogen aan de Abessijnsche regcering overhandigd en de hoop uitgesproken, dat het voorbeeld van den minister door anderen opgevolgd zou worden. Men heeft een regeling ge maakt, waarbij dit kapitaal met interest aan Hawariate zal wordne teruggegeven, in dien de oorlog wordt gewonnen. Men is van meening, dat alle Abessijnen eenzelfde prin cipe moeten toepassen, daar, indien de oor log wordt verloren, alles toch verloren is. [(Copyright MorningpostA.N.P.) den, dat Dongolio. op twaalf mijl ten noord-oosten van Makalle door de Italianen is bezet en dat Makalle zelf practisch om singeld is. De Italiaansche troepen hebben geen tegenstand ontmoet. Het is begonnen te regenen cn de tot duveiTC droge stroombed dingen beginnen weer water tc voeren, doch nog novoldoen- de om den Italiaanschen opmarsch te stui- Tekle Hawariate heeft een toespraak ge richt tot de Abessijnsche stamhoofden, die thans in Addis Abeba aanwezig zijn, waar- bij hij hun op het hart drukte zich vooral niet te laten verleiden tot het leveren van massa-gevechten, maar te trachten den oorlog te rekken door een guerrilla-taktiek toe te passen totdat het volgende regen seizoen zou zijn aangebroken, waardoor de Italiaansche mechanische hulpmiddelen ten ten zeerste hun waarde zouden verliezen. Geen militaire waarnemers bij Italiaansche troepen meer? Van officieele zijde verluidde gisteren dat de regeering voornemens is den landen die sancties tegen Italië toepassen niet toe te ?t'aan militaire waarnemers te detacheeren bij de Italiaansche troepen in Abessinië. Hoe de Italianen in het noorden vorderen De Italiaansche opmarsch is gister voort gezet. Een der legercorpsen is aangekomen te Chessas in het gebied van Abbi Addi, dat van generaal Santini te Ade Abaghie in het gebied van Bet Mariam. Te Deja zijn intendantsaiensten ingericht. Wordt ook olie- en staaluitvoer verboden? De sub-commissie voor oeconomische aan gelegenheden der Coördinatie-commissie heeft haar beraadslagingen voortgezet over het Canadeesche voorstel de lijst der niet voor uitvoer naar Italië toe te laten be langrijke sleutelproducten uit te breiden, door er ook petroleum en de bijproducten daarvan op te plaatsen, en voorts steen kolen, ijzer, gietijzer en staal. Het verluidt, dat de commissie dezen maatregel slechts zal nemen, indien de leden van den Y'olkenbond er eveneens aan zullen deelnemen. Het verluidt verder, dat koper in geen val op de lijst zal worden geplaatst. Italië en de sancties De tegenmaatregelen cler Italianen t^geri de sancties, aldus de Voce d' Italia, begin nen onmiddellijk en zullen zich nog voor 18 November in Europa doen gevoelen. De Italiaansche deviezen-voorraad wordt op de strengste wijze gerantsoeneerd; niets daarvan wordt meer ter beschikking ge steld voor den aankoop van buitenlandixha producten, die niet noodzakelijk zijn voor de meest urgente behoeften van het Itali aansche volk. Het minst zal echter beschikbaar gesteld worden voor de sanctielanden. die met hun boycot van Italiaansche goederen Italië de betalingsmiddelen onttrekken. De corporatieve organisatie van den Tta- liaanschen binnen]andschen en buitenland- schcn handcil met haar monopolies voor ie belangrijkste grondstoffen, zal bij de afweer tegen de sancties een veilig strijdmiddel vormen. De Lavoro Fascista stelt vast, dat men geen begrip wil toonen voor de aanspraken van Italië. Integendeel, men tracht het lend den weg te versperren en zijn actie moeilij ker te maken door het absurde sanc.tie-appa- raat in werking te stel'len. Italië zal echter noch voor dreigementen noch voor pressie buigen. De Tribuna zegt met -verontwaardiging, dat. alle staten, groot en klein, thans in het kielzog van Engeland varen. Engeland en' de Middellandsche Zeehavens Officieel wordt te Londen ontkend, dat de Britsche regeering het verzoek tot Spanj Griekenland of Albanië zou hebben gericht om gebruik te mogen maken van bepanlde havens voor het geval, van practische toe passing van art. 16 'lid 3 van het Volken bondspact. Volgens Reuter huldigt men te Londen de opvatting, dat de genoemde landen i op grond van het pact verplicht zijn zoo noodig hulp le verleenen en dat er geen reden bestaat om aan te nemen, dat zij hun \erplichlingen niet zullen nakomen. BLATEN WOLDE MA- Hl AM, de nieuwe Abessijnsche gezant le Parijs, verteg cnwooriigt zijn land, le Genève, DE BRITSCHE BUITEN- LANDSCHE POLITIEK „Blijft ongewijzigd. zegt Londen Dc Britsche rogeering heeft Maandagmid dag met alle stelligheid de juistheid te gengesproken van een bericht, gepubliceerd door de „Daily Ilerald", volgens hetwöi'k een wijziging "in de Britsche buitenlandsche politiek Le verwachten is in den vorm van een terugkeer naar het oude stelsel van bondgenootschappen, waarbij men zich zou afkecrcn van liet tegenwoordige Volken bondssysteem. Het is niet juist, aH'dus wordt 'ver klaard, dat de Britsche regcering zou overwegen, den Ytolkenbond niet meer te beschouwen als een werktuig tot het voorkomen of doen eindigen van een oorlog door collectieve maatregelen Do Britsche reegeering houdt zich op het oogenblik niet met een dergelijke „her vorming" van den Volkenbond bezig, terwijl zij ook aan'andere regeeringen geen mededeeling heeft gedaan van het bestaan van zoodanige plannen. De regecring ontkent verder, dat Engeland het oog heeft op een gararantie der Rijn grenzen ten behoeve van Frankrijk als te genprestatie voor den steun der Fransche vloot in de Middellandsche Zee. Er is geen sprake van, dat Engeland zijn op Looarno berustende verplichtingen denkt uit te breiden. De regcering houdt vast aan het verdrag van Locarno en overweegt niet, verder strekkende verplichtingen op dit geboied op zich te nemen. Hoare's meening In een rede te Chelsea zeide Minister I-Ioare: De Engelsclie buitenlandsche politiek is eenvoudig en uiterst rechtlijnig. Deson- lanks wordt zij door lasteraars verdraaid tot een politiek van oneerlijkheid en oor logen. Met grooten nadruk ontkende de minis ter de beweringen van de Daily Harald Het kabinet heeft geen p^an opgesteld tot hervorming van den Volkenbond, he£ heeft in deze zaak ook geen contact gezocht met andere volken en wat de- fantastische be wering betreft, dat de regeering besloten zou hebben den Volkenbond te beroovenvaa zijn dwingende macht, daarop kan geant woord worden, dat Eden en spr. sinds we ken alles in het wéric gesteld hebben om den Volkenbond te versterken en zijn col lectieve maatregelen tot een werkelijk suc ces te doen worden. Overgaande tot de onderhandelingen van Gcnève in de afgcloopcn week, verklaarde Sir Samuel I-Ioare, dat hij door zijn aanwe zigheid in Genève heeft willen toonen, dat hi] zjin collega Eden in ieder opzicht steunt. Voor dc eerste maal in de wereldgeschiede nis zijn de voorbereidende stappen gedaan voor het inzetten van collectieve maatrege len tegen een nict-uitgelokten aanval. Spr verheugde zich te kunnen constateeren, dat zoowe'. de commissie-zittingen als ook de tusschen de verschillende ministters in Gi> nèvc gevoerde besprekingen belangrijke en waardevolle resultaten hebben opgeleverd. Het huwelijk van den Hertog van Gloucester Morgen zal te Londen het huwelijk plaats vinden van den Hertog van Gloucester met Lady Alice. Scott. Dc plechtigheid zal plaats vinden m de particuliere kapel van het Buckingham- paleis, maar de bruid zal in een glazen koels, in gezelschap van haar broer, den Hertog van Buccleugh, van haar Lon- denscli huis rijden en later op den dag zal het publiek in de gelegenheid zijn de bruid en bruidegom tezamen te zien, wanneer zij, indien de weersomstandigheden zulks zul len veroorloven, in een open statiekoets, geëscorteerd door cavallerie naar het St. Pancras-station zullen rijden, vanwaa per speciale trein naar Kettering zullen vertrekken. Dc wittebroodsweken zullen de Hertog van Gloucester en Ladv Alice doorbrengen op Bougbton House, een landgoed van den Hertog van Buccleugh in Northamptons hire. De verkiezingscampagne in Engeland Reeds 38 candidaten gekozen. Maandag heeft in geheel Groot-Brittannië en Noord-Ierland de benoeming plaats ge had van de candidaten voor dc a.s. lager huisverkiezingen. In totaal zijn ruim 1300 candidaten gesteld. Volgens de beschikbare gegevens hebben de regeeringspartijen 5S5 candidaten, waar van 44-1 tot de conservatieve partij behooren. Do oppositiepartijen zijn vertegenwoordigd met 760 candidaten, waarvan 552 lid zijn van de oppositioneele Labour Partij. Aangezien in verscheiden kieskringen geen tegencandidaten gesteld zijn, kan een aantal politici thans reeds als definitief ge kozen beschouwd worden. O.a. staat het op deze wijze vast. dat Bald win in het Lagerhuis zal terugkeeren. Voor zoover thans bekend is acht men op het oogenblik in totaal 22 conservatieven, 3 li berale nationale» en 13 leden van de oppo sitioneele arbeiderspartij wegcns gebrek aan een tegencandidaat gekozen. De Brusseleche Wereld tentoonstelling gesloten in Aslrid ofliciecl geopend, is Zondagavond gesloten, hetgeen gepaard is gegaan met feestelijkheden, vuurwerk en muziek. Naar hatting heeft het aantal bezoekers dezen laatsten dag nog een half millioen menschen bedragen; het prachtige weer heeft er toe meegewerkt dat. deze afsclieidsdag tevens een der allerdrukste op de expositie-terreinen geweest is. 's Avonds toen de verlichte fonteinen hun water opspoten cn het Bengaalsche vuur 't terrein verlichtte heeft een geweldig vuur werk voor een apothese gezorgd. Bovendien was er een overvloed van muziek. Gister betraden de sloopers hun nieuwe arbeidsveld....... NA HET GRIEKSCHE PLEBISCIET Een constitutioneele regeering? Na afloop van de volksstemming over het herstel van het koningschap heeft de regent K o n d y 1 i s een oproep gericht tot het Grieksclie volk, waarin hij erop wijst, dat koning George II van nu af heerscher is over alle Grieken. De oproep luidt: „Wij kunnen niet weten hoe Zijne Majesteit, de politieke situatie zal regelen, doch wij kunnen verzekeren, dat George II als koning aller Grieken komt. Hij kent noch partijen, noch politieke stand punten, hij kent slechts Grieken, wien hij onbeperkte gerechtigheid en gelijkheid wil waarborgen. Overigens houden heden da politieke partijen gelukkig op te bestaan. Het Grieksclie volk, dat gedurende de volkse stemming één blok vormde, heeft ze ver pletterd. Op 3 November begint een nieuw tijdperk voor ons Griekenland". Leger en vloot zullen Woensdag te Atho» ne den eed van trouw aan den koning afleg gen. Na afloop van de plechtigheid, die inC het stadion zal plaats vinden, zal een groota parade worden gehouden. Waarschijnlijk zullen Donderdag a.s. 'da minister van oorlog, de minister voor ver- keerswezen en de president der National^ Vergadering naar Londen vertrekken oui tezamen met koning George naar Grieken land terug te keeren. Ook een delegatie varï het leger, de marine en de luchtvaart, als mede een vertegenwoordiger van de stal Athene zullen zich naar Londen begeven. Ook de oud-premier T sal dar is heeit aan den koning zjjn gelukwenschen met het resultaat van de volkstemming doen toeJ komen. Hij wees erop, dat het volk van den koning rust en welvaart, alsmede een. dooi; de grondwet begrensde regeering verwacht". De ministers hebben in handen van ten! regent Kondylis trouw aan den koning go Kondvlis verklaarde,dat sfl'echts de ko ning bevoegd is, de hangend© politiek© kwesties te regelen. „Wij zullen zoo zeide bij aftreden, en den koning onze denkbeelden uiteen zet ten, waarover hij dan zal hebben te beslis^ Een financieel schandaal in Lotharingen De rechtbank te Mühlhausen beeft een bouwonderneming en een ambtenaar ver oordeeld tot resp. twee en vijf jaar gevan genisstraf wegens oplichting van den staat voor een bedrag van verscheidene millioe nen francs. De veroordeelden hadden na d© vol- tooiing van na den oorlog opgebouwde hujp zen, waarvoor groote bedragen uit het her stelfonds waren betaald, de commissie van onderzoek meegedeeld, dat in de muren scheuren waren ontstaan, doordat de hui zen waren gebouwd op loopgraven, die on voldoende waren dichtgeworpen. In dergelijke gevallen ontvingen de aan nemers gewoonlijk schadevergoedingen van honderdduizenden francs, die in dit geval met den ambtenaar werden gedeeld. Een brandstichter verontrust New York Een geesteszieke brandstichter die in do laatste maanden in het New Yorksche dis trict Ilarlem meer dan 20 branden heeft gesticht en naar wien de politie ijverig zoekt, heeft een oude vijf verdiepingen hooge huurkazerne in een der armste deelen van het New-Yorksche East-End in brand gestoken. De bewoners werden in hun slaap verrast en er speelden zich vreesc- lijke scènes af. De brandweer, die met le vensgevaar de bewoners in veiligheid bracht, vond in de keuken van een woning de verkoolde lijken van een moeder met vijf kinderen van S tot 14 jaar. Een tweede brand, die de brandstichter had veroorzaakt, kon nog tijdig geblusclit worden. De brandstichter heeft de gewoonto brandbrare stoffen in een kinderwagen te verbergen en deze in het trappenhuis in brand te steken. UIT HET SOCIALE LEV F DE LOONEN IN DE SIGAREN- INDUSTRIE Het Verbond van Ned. slgarenfabrikanter de Vereenlging van R K. sigarenfabrikai hebben de besturen der vier betrokken ar dersorganisaties iiitgonoodigd om. alvo ring niet beschou' Utreoht in ..Terminus De Chr. bond van sigarenmakers en tabaks bewerkers^ heeft bereids ia de nieuwe regeling

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2