Jliruurr <£mravi Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaau^.i waar een agentschap gevestigd is 2.31 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77* cl. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5621 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 5 NOVEMBER 1935 15e Jaargang gfobertEntieprij?£ti: Van 1 tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meerf 0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Vwr het bevragen aan 't bureau v. wordt berekend/0.10 f KAJAFAS-TAAL Gisteravond heeft de N.S.B. te Amster dam een vergadering gehouden om te pro testeeren tegen het optreden der Justitie inzake de verspreiding van Vo 1 k en Vaderland. Dat de algemeene leider daarbij gewaag de van terreur en het vogelvrij verklaren der N.S.B.-ers, kunnen wc stilzwijgend voorbij gaan. Dat liedje zingt men te vaak. Op twee andere dingen moet echter ge wezen worden. In de eerste plaats op de erkenning van den leider, dat in Vova woorden gebezigd zijn, welke beter achterwege hadden kun nen blijven. In een normaal geval zou men deze schuldbelijdenis kunnen waardeeren; ten aanzien van de N.S.B. haalt men de schou ders op en denkt men onmiddellijk aan een verontschuldiging, welke moet suggereeren, dat het nu niet zoo kwaad bedoeld was. Maar dan rijst de vraag, waarom de al gemeen leider, die slechts te bevelen heeft, niet tijdig heeft ingegrepen, in plaats van te tolereeren, dat ondergeschikte leiders van kwaad tot erger vervielen? Deze er kenning breekt het principe van de N.S.B. In de tweede plaats en dat is erger moet gewezen worden op de Kajafas-taal, welke de leider sprak. Ter verontschuldiging voerde hij aan: „Wij hebben altijd de waarheid gewild en bij het zeggen van de waarheid wordt liever een persoon gewond, dan dat het geheele volk sterft". Zoo sprak de hoogepriester Kaj'afas ook in de Joodsche raad (Joh. 1149 en 50). Met dit beroep op den pseudo-rechter, die het belang boven het recht stelde, heeft de leider zelf een vernietigend vonnis gestre ken over de moraal van de N.S.B. Dat is op zich zelf noch nieuw, noch ver rassend, op het Juristen-congres te Ber lijn werd door de Duitsche nationaal-si listen dezelfde stelling gehuldigd; maar dat het zoo openlijk gezegd werd door de hoogste autoriteit is wel van beteekenis. Het zou sommige onnoozelcn tot nadenken kunnen brengen. NIEUWE DISCONTOVERLAGING Van 4V2 tot 4 Het bericht, dat de Nederlandsehe Bank haar tarieven opnieuw met een half procent verlaagt, waardoor het officieele wisseldisconto vanaf heden 4 zal bedragen, zal niet veel ver rassing hebben gewelkt. Reedis bij de vorige verlaging kon de stel- ve voi-v vCliting wonlen uitgesproken, dat ct .ze Centrale Bank zoodra de omstandig heden dit zouden toelaten, verder voort zou gaan met het aanpassen van den rente voet in ons land aan de gewijzigde omstan digheden. Nu de October-ultimo met zooveel gemak gepasseerd is en ook nog versouillen- de andere omstandigheden ertoe hebben bijgedragen de positie van den gulden te versterken was er geen enkele reden urn de zoo noodzakelijke verlaging van het disconto langer uit te stellen. Op de internationale wisselmarkt heerscht sinds eenigen tijd vol maakte rust en deze rust is vooral aao ons betaalmiddel ten goede gekomen. De laatste weken is de goudvoorraad van de NUderlandsohe Bank dearenboven weer belangrijk aangegroeid. Weliswaar whs dit niet direct een uitvloeisel van den stand van de wisselkoersen, doch in elk geval blijkt daaruit, dat het kapitaal, dat ©enigen tijd g&leden ons land heeft verlaten, wee>r terug vloeit, hetgeen ©en zeer geruststellende fac tor is. Deze geruststelling kwam dan pok duidelijk tot uiting in het verloop van onze geld- en heleggingsmarkt. De Schatkist heeft daarvan bereids kun nen profiteeren en heeft tegen aanmerkehjk beter voorwaarden kunnen teenen dar. de vorige maal. Dat met deze verlaging reeda het „eind-punt" is bereikt, valt niet aan te nemen. Nog steeds is de rentevoet in ons land te hoog, vooral wanneer men ziet hoe sterk de crediet-verleening van de Neder landsehe Bank in het binnenland den laat- sten tijd is verminderd, tietgeen op een sterke toeneming van de beschikbare mid- Jeien in het land duidt. Daarbij komt, dat zelfs het nieuwe disconto ten opzichtt? van het tarief in de open markt nog wel wal hoog is, al moet er natuurlijk eenige marge zijn. Wanneer op de geldmarkt de notee ringen echter nog iets terugioopen, hetgeen zeker niel onwaarschijnlijk is, zal het dis conto van de Centrale Bank dus weer spoe dig ineffectief zijn, hetgeen eveneens een reden is om aan te nemen, dat nog een verdere verlaging, die door de omstandig heden zeker genpch tvaabd Igd zou worden, kan worden verwacht. Abr. Staalman t DE NOVEMBER-ACTIE Als November in 't land is gaan de spre kers voor de Christelijk Nationale arbei dersorganisaties ook het land in. Dat heb ben deze vakbonden op andere organisaties reeds voor, dat men bij het noemen van de Novemberactie direct aan de propaganda van het Chr. Nat. Vakverbond denkt. Die propaganda is noodig. Uit de laatste kwartaalstaten van de diverse vakbonden blijkt, dat op 1 Juli 1.1. de vier belangrijk ste bonden resp. het volgende aantal leden telden: Ned. Verbond van Vakvereenigin- gen (rood) 291.294; Roomsch-Kath. Werk liedenverbond 180.416; Chr. Nat Vakver bond 110.861; Alg. Ned. Verbond van Vak- vereenigingen (z.g. neutraal) 46.209. Uit die cijfers blijkt allereerst, dat het N.V.V. op 1 Juli nog 17 leden meer telde dan het R.K.W. en het C.N.V. samen. Deze Verhouding geeft vergeleken met vroe ger grootelijks reden tot verheuging; maar is op zich zelf nog teleurstellend. De S.D.A.P. (neen, we vergissen ons niet!) heeft geen recht op de helft der georganiseerde arbeiders. Ze zou met zoo ongeveer een der de deel tevreden moeten zijn. In die rich ting moet dus gestuurd worden. Een tweede motief voor grondige propa ganda „in het openbaar en bij de huizen" schuilt in de terugloop van het ledental. In het tweede kwartaal 1935 liep het N. V.V. met 1.22 terug; het R.K.W. met 0.73 en het C.N.V. met 1.12 Het A.N.V. ging nog iets omhoog. Dit verliespercentage van het C.N.V. is nog niet verontrustend, maar geeft te den ken. 't Is ongeveer de gewone gang van zaken. Eerst schijnt het C.N.V. zijn leden sterker aan zich te binden dan de andere bonden; langzamerhand neemt echter de „afval" toe. Nu is het percentage bij het C.N.V. reeds hooger dan bij het R.K.W. cn bijna even hoog als bij het N.V.V.; en dat is voor een zoo principieel© organisatie be denkelijk; al kan men natuurlijk veel „ver klaren" in deze zware tijden. Maar immers, op dat principieele karak ter stellen we hooge prijs. En in ons hart groeit een hevig protest als we lezen orgaan van ambtenaren, die geroepen zijn namens de overheid op te treden; De moderne vakbeweging kan men de algemeene noemen, in tegenstelling tot de s e c t a r i s c h e, die onderschei den is in een christelijke, een communis tische, een syndicalistische en een neu traal-burgerlijke richting. Gegronde redenen, die de scheiding naar godsdienstige richting wettigen, zijn er niet, zoodat eenheid der drie grootste ccntralcn zeer goed mogelijk Wat is dat voor een achterlijkheid om het N.V.V. de algemeene -vakorganisa tie te noemen. Intusschen, het geschiedt nog, zooals men ziet en het bewijst onze stelling, dat nog steeds krachtige propa ganda voor de Christelijke vakbeweging A. A. Bajema Sr. f A. A. Bajema br Op 74-jarigen leeftijd is te Warna over leden. de heer A Bajema Sr., rustend veehouder, een zeer bekende persoonlijk heid in het publieke leven in Friesland De heer Bajema was 40 jaar lang lid van den raad var Hemelumer—Olde- phaert en Noordwol- de. Ongeveer twintig jaar had hij zitting als wethouder. De heer Bajema was een warm voorstan der van de Chr.- Hist, bginslen. Tot 'erlijden toe was hij lid van de Prov. Staten van Friesland. O.a. was hij vice voorzitter vap den Bond van Coöp. Zuivel fabrieken in Friesland. De Amsterdamsche W erkverschaff ingsplannen Credieten voor vijf groote werken. De nog steeds met onverminderde kracht heersohende werkloosheid heeft B. en W. van Amsterdam aanleiding gegeven opnieuw na te gaan, welke werken als object van werkverschaffing kunnen dienen. 1. het aanleggen van wegen in het gedeelte van het Boschplan in den Rietwijkeroorder- pol der. 2. het maken van een schutsluis, met bij- behoorer.de remmingswerken. oevervoorzie ningen en een dienstgebouwtje, ten behoeve van het Boschplan. 3. het bezaaien en beplanten van de terrei nen in den Rietwijkeroorderpolder. 4. het maken van watersporthavons aan het Nieuwe Meer. 5. het aanleggen van een park in Zuid. Voor de uitvoering van deze vijf werken zullen resp. beschikbaar dienen te worden gesteld f150.000, f150.000, f15.400, f44.000 en f300.000. Boottrein Stoomv.-Mij Nederland De N.V. Stoomvaart Mij. Nederland meldt, dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het dato 8 November a.s. van Genua vertrekkende motorschip Marnix van St. Aldegonde, Donderdagmorgen 7 No vember om 8.55 uur van den Haag S.S. zal vertrekken. Vertrek van Utrecht C.S. 9.45 uur, Arnhem 10.47 uur, van Nijmegen 11.10 uur. Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht van Amsterdam C.S. 8.22 uur, Amsterdam W.P. 8.36 uur. De aansluitende trein van Rotterdam-M. vertrekt om 8.L uur. Aankomst te Genua Vrijdagmorgen a.s. om 7.31 uur. noodzakelijk is om on- en misverstand te gen te gaan; zóoals er ook nog immer on- en verkeerd georganiseerden zijn, die op hun dwaling en dwaalleer attent gemaakt moeten worden. Dit kan in openbare vergaderingen ge schieden, en deze kunnen niet gemist wor den; maar de eigenlijke winst vergaart men toch bij het huisbezoek. Abr. Staalman In den ouderdom van 64 jaar is te Amsterdam overleden de heer Abr. Staalman, oud-lid der Tweede Ka mer en directeur van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters. Een in 1918 opge richte, thans niet meer beslaande „mi denstandspartij", waartoe meerendeels behoorden personen uit het koffiehuis- én slijtersbedrijf braciht den heer Staalman in TVweede Kamer, waar in hij 11 jaren zit ting had. Hij stond bekend als bij uit stek deskundig, als het zaken van drankwet betrof. In 1925 werd hij geko zen als Vrijheidsbonden In 1929 werd zijn mandaat niet vernieuwd. De overledene was voorts eenige jaren lid m de Kamer van Koophandel te Amster dam. De Regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot Ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De moeilijkheden van Rotterdam Het advies van den Economischen Raad De „Msb." verneemt van welingelichte zijde, dat de Economische Raad eenstemmig de regeering heeft geadviseerd om, in verband met de steeds scherper gevoelde Antwerpsche concurrentie, op de eerste plaats de vaste lasten voor de scheepvaart te verlagen met een percentage gelijk aan de devaluatie van den Belgischen franc, dus met een kleine 30 pet. en op de tweede plaats over te gaan tot het verleenen premies op de Rijnvaart, die België reeds lang kent Het advies is dezer dagen aan de Regee ring verzonden. Regeling Haringinvoer voor zeven maanden De Nederlandsehe Staatscourant zal dezei dagen een Kon. besluit bevatten, waarbij voor het tijdvak van 7 maanden aanvangen- 1 November 1935 de invoer van pekel- en steurharing en versche haring met uitzon dering -an sloeharing, van versche en ge zouten sloeharing. alsmede de aanvoer van versche haring met visschersschepen van vreemde nationaliteit is verboden, voor zoo ver deze meer bedraagt dan 40 pet van het nettogewicht, hetwelk gemiddeld in de over eenkomende maanden van de jaren 1932 t.m. 1934 is in- en aangevoerd. Aardappelmeelindustrie Van hoeveel beteekenis de aardappelmeel industrie in Nederland is moge blijken uit het feit, dat thans 29.000 H.A. met fabrieks aardappelen bebouwd worden. Matig bere kend geeft 1 H.A. pl.m. 100 gulden arbeids loon. Dat wordt 2.9 millioen gulden. De gemiddelde opbrengst van aeze 29.000 H.A. zal ca. 11.000.000 H-L. bedragen. De loo- nen voor het verwerken van deze 11 mill. H.L. zullen ongeveer 1.600.000 gulden bedra gen. De 'eelt van fabrieksaardappelen geeft dus in totaal 4*4 millioen gulden loon. Hier van leven 5500 gezinnen, terwijl 14.000 boeren hun voornaamste bron van bestaan in de fabrieksaardappelen zoeken. Tezamen 19.500 gezinnen. We komen op deze belangrijke bron van bestaan morgen in ons Land- en Tuinbouw blad uitvoeriger terug. Mr. L. Lietaert Peerbolte gaat heen Eervol ontslag op verzoek als directeur- generaal Volksgezondheid Bij Koninklijk besluit is met Ingang van 1 Januari 1936, aan mr. L. Lietaert Peerbol te, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur-generaal, chef der afdeeling Volksgezondheid, van het Departement Sociale Zaken, met dankbetuiging voor de vele belangrijke en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewezen. Rotterdam Lloyd Rapide De firma Ruys Co., hoofd-agente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd meldt, dat de Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in sluiting op het 5 dezer te Marseille verwacht wordend s.s. Slamat den 6den November 12.48 te Roosendaal, om 13.44 te Rotterdam DJ», en om 14.11 te Den Haag H.S. zal aar komen. Aankomst Amsterdam C.S. 15.14. HET KANAAL DOOR ZUID-BEVELAND Te Middelburg zal op 4 December worden aanbesteed de verbreeding van het kanaal door Zuid-Beveland tusschen K.m.p. 7,7 te Wemeldinge en K.m.p. 3,74 te Schore met bijkomende werken. De begrooting wordt op f 293.500.—. DE LEDENTALLEN DER VAKCENTRALEN „De Gids", orgaan van het C. N. V., publi ceert het ledental der vakcentralen over het :weede kwartaal 1935. Vak- Ledental Verlies of winst centrale 1 April '35 1 Juli '35 in ledent. in N.V.V. 294.890 291.294. 3-596 1.22 R.K.W. 181.747 180.416 1.331 0.73 112.122 110.861 1.261 1.12 46.034 46.209 175 0.38 Afgrijzelijk ongeval op een schip Zestienjarig meisje gescalpeerd Men meldt ons uit Via nen: Maandag namiddag trof de 16-jarige dochter van Schipper Steenbergen, van Zwartsluis, va rende met het schip „Trio" in het Merwede- kanaal nabij deze gemeente een ernstig on geval. Het meisje kwam met het hoofdhaar in aanraking met de as van een motor, die haar in een ommezien het haar van het hoofd rukte, de kleeren van het lichaam scheurde, waarna zij nog een klap van den motor opliep tegen een harer beenen. Toen werd zij in. het kanaal geslingerd, waar zij door haar broer uit gehaald werd. In deer- niswaardigen toestand is 1 zij naar een: der Utrechtsche ziekenhuizen overgebracht. De doodelijke damp Bedwelmd achter het orgel Te S t o 1 w ij k kwam na afloop ven den kerkdienst in de Herv. kerk de organist noch de orgeltrapper naar beneden. Toen men ging zien, bleken beiden door kolen damp bedwelmd. Beiden braoht men weer bij. Auto in vlammen Te Laren (N.H.) is op den Hendrik Ke- verweg ten gevolge van een lek in het ben zine-reservoir, een vrachtauto van de was- soherij „de Witte Meeuw" te Blaricum in brand gevlogen. De auto en bet daarin aan wezige waschgoed gingen in vlammen op; da brandweer van Laren heeft nog getracht met een motorspuit het vuur te dooven. Verzekering dekt de schade. Verzekeringsmaatschappijen opgelicht De afgehakte duim van f 19.000. Een inwoner van Bols ward, de ruim 50-jarige H. B., heeft zich door oplichting van twee verzekeringsmaatschappijen in het bezit wetèn te stellen van f 19.000.Bij de Verzekeringsmaatschappij „Ocean" te Zu rich in Zwitserland had hij zich verzekerd voor een bedrag van f 100.000.terwijl hij een tweede verzekering was aangegaan bij de Algemeene Verzekering Maatschappij „De Philantroop" te Bolsward. Tn 1931 heeft B. zich een duim laten afhakken. Hoewel er onmiddellijk reeds verdachte omstandigheden wa- ren, heeft.paen toen niet kunnen bewij zen, dat het lichamelijk letsel opzette lijk was toegebracht. De Zwitsersche Verzekeringsmaatschappij heeft B. toen een bedrag van f 18.000.moéten uitbetalen en de Verzekeringsmaat schappij „De Philanthroop" betaalde bovendien nog f 1.000. Gedurende den laatstcn tijd waren der politie ten Bolsward geruchten ter oore gekomen, die een bevestiging in- hielden van de reeds in 1931 geuite vermoedens, dat hier oplichting in het spel was. Thans is de politie tot arres tatie van B. overgegaan, die daarna een volledige bekentenis aflegde. Zaterdagochtend is B. naar Leeuwarden overgebracht en ter beschikking van de jus titie aldaar gesteld. Intusschen zoekt de politie nog naar een tweede persoon, die hij deze zaak betrokken schijnt te zijn. Auto te water gereden Bestuurder verdronken. Bij Groningen is een auto met twee personen in het Aduarder Diep gereden. Het ongeval geschiedde doordat de. draai brug over het Diep op dat moment voor de scheepvaart geopend was en de bestuurder, de heer K. Boerta, den wagen, die on voldoende remcapaciteiten had, niet tij dig meer tot'stilstand kon brengen. De auto met .de beide inzittenden geraak te te water. De bestuurder verdronk; de me depassagier kon nog bijtijds .op den. wal wor den getrokken. Het lijk van B. is opgehaald en naar Gró- ningen overgebracht. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen De Nederlandsehe Bank heeft haar dis-* conto verlaagd tot 4 pet Blz. 2 De Italiaansche voorhoede heeft gister* iddag Abbi Addi bereikt. 90 KM. ten Z, can Ilaussien en 40 KM. ten IV. ran Ma kallé. In het N.O. bevindt men zich te Agoo- la, 35 KM. ten Z. van Makallé. Het land schap Geralta is geheel in Italiaansche handen. Abessijnsche troepen zouden zich verza melen aan de grens van Fransch Somaliland, voor een strooptocht in Eritrea. Gisteren is te Parijs een aanvang gemaakt met de behandeling van het Stavisky-proces De candidaatstelling voor de Lagerhuis- verkiezingen heeft gisteren plaats gehad. Er. zijn ruirn 1300 gegadigden. Blz. 5 Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooling van So ciale Zaken. Te Den Haag is overleden Mr B. C. T, Loder, oud-voorzitter van het Permanente. Hof van Internationale Justitie. Waar de bladen over geschreven hebben, Verschenen is de Memorie van 'AnYwoorcl op het Voorloopig Verslag der Tweede Ka- op de begrooting van Binnenlandsche Zaken. G.N.V. A.N.V. Wat de verhouding N.V.V. en R.K.W. C.N.V. betreft, was het op 1 Juli zoo, dat het N.V.V. nog 17 leden meer had, dan R.K.W. C.N.V. samen. Auto in sloot gereden Olst in duisternis. Maandagavond heeft te Olst een ver keersongeluk plaats gehad, waardoor een gedeelte van het dorp in het donker is huid. Bij het nemen van een bocht bij de Du- montstraat, stortte een groote veeauto van de firma Docvelaar uit Raalte in een sloot. Bij den val, die de auto maakte, nar een paal van het electrisch net mee. Hier door zit Olst gedeeltelijk zonder licht Na dat het vee was uitgeladen, is men er met behulp van een andere groote vrachtauto in geslaagd, den wagen op den weg te zet ten. Er hebben zich geen persoonlijke on gelukken voorgedaan. Verdronken Te Gouda is Zondagmorgen de 83-jarige J. Donzelmans, verpleegde uit de Werk inrichting, toen hij zich kerkwaarts begaf, op de Haven tegenover den ingang Molen- werf in het water geloopen. De man is, ver moedelijk door het zonlicht verblind, te dicht bij de hooge kadmuur gekomen cn is zoodoende in het water gevallen. Hoewel direct hulp werd verleend un de man bin nen zeer korten tijd weer op het droge was gebracht, is hij eenige uren daarna in de Wijkverpleging aan de gevolgen overleden. Te Groot-Ammers is uit de Lek het lijkje opgehaald van het dochtertje van T. van Zessen uit Langerak, dat op 15 Oct tij dens een aanvaring van een roeiboot met een motorboot onder Langerak uit een kin derwagen is gevallen. Het kindje was drie maanden oud. Te T i 1 b u r g is in het Wilhelminekanaal een 30-jarige moeder van vier kinderen ver dronken. MARKTDIEVEN Te O s s werden op de weekmarkt uit een marktkraam winkelgoederen gestolen. De koopman deed aangifte van den diefstal bij ae marechaussee, die een uitgebreid onder zoek instelde. Bij verschillende verdachte personen werden huiszoekingen verricht en de goederen werden inderdaad teruggevon den ten huize van vrouw v. d. W.D. Zij werd in arrest gesteld en naar de mare chaussee-kazerne overgebracht. Na verhoor legde zij een bekentenis af. De vrouw heeft zich reeds eerder aan dergelijke diefstallen schuldig gemaakt en heeft deswege reeds een veroordeeling achter den rug. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT De ambtenaren van invoerrechten en ac cijnzen hebben een inval gedaan in een per ceel aan de Bakkenessergracht te Haar lem. waar de metaalgieter R. zijn woon en werkplaats heeft. Het vermoeden bestond dat R daar een geheime distilleerderij had. Bij huiszoeking werden drie groote spi- raalkoelers gevonden, bestaande uit gegal vaniseerd ijzer en een roodkoperen ketel. Om deze uit het gebouw te verwijderen, moest een raam worden weggebroken, waar uil geconcludeerd werd. dat R. deze ketel voor eigen gebruik had vervaardigd, wat hij echter ontkende. Hij kon evenwel niet mede deelen voor wien hij den ketel had gemaakt. Deze is per verhuiswagen getransporteerd en in beslag genomen. AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te S1 e e u w ij k kwam een groote vracht auto, afgeladen met aardappelen, van de richting Tol. Het vierjarig dochtertje van den heer L. van 't Sant dat aan de kant den straatweg stond, stak onverwachts dwars den straatweg over, terwijl gemelde vrachtwagen reeds dichtbij was. De chauf feur die dit zag week plotseling zooveel mogelijk naar rechts uit teneinde het kind te ontwijken, doch dit mocht hem niet méér gelukken. Het meisje kreeg met de ijzeren pen welke achterbaan den laadbak .bevestigd is een slag tegèri het hoofdje. Het meisje viel hevig bloedend op den weg neer. De inmiddels ontboden geneesheer Dr. Leeuwen, die onmiddellijk terplaatse ver scheen, verleende hulp. Deze constateerde een hoofdwonde en zware hersenschudding. In deerniswekkenden toestand werd het kind naar de ouderlijke woning vervoerd. Ook de politie was direct ter plaatse. Naar ons mededeelt, treft den chauffeur geen schuld. Te Am ster dam is op den Admiraal de Ruyterweg de 38-jarige berijder van bakfiets door een auto aangereden. De kwam te vallen, waarbij hij een beenfrac tuur en vermoedelijk een hersenschudding opliep. Hij is in het Tesselschade-Zj ekenhuis opgenomen. Te Eindhoven is'een autobus, die uit Geldrop kwam, nabij 'huize „De Burgh" door het felle licht van een tegenligger, van den weg geraakt. De bus kantelde twee keer om en kwam weer op de wielen terecht. De zeven passagiers werden door elkaar gerold; een van hen liep een hersenschudding op, De bus werd geheel vernield. Te Nieuwerkerk (Z.) reed een autobus uit Bruinisse in een sloot. De auto kwam op een der zijkanten terecht en de inzittenden wisten 2lch door het stuk slaan der ruiten te bevrijden. Een hunner liep daarbij kwetsuren op aan hals en pol sen, waarvoor geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Nadat de laatste inzit tende zich nauwelijks had bevrijd vloog de auto plotseling in brand en werd totaal ver nield: Niemand werd daarbij gekwetst. Te Sassenheim is de 5P-jarige heer L. E. bij het oversteken van den rijksstraat weg ter hoogte van de Poellaan met zijn fiets tegen een uit Haarlem komende auto opgereden. De heer E. werd levensgevaarlijk aan het hoofd gewond. Hij werd naar het St. Elisabethsgasthuis te Leiden overge bracht. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. De misdaden te Oss Nieuwe bekentenissen. De door de gemeentepolitie gearresteerde P. v. B.. een zwager van den beruchten Piet de Bie en van Willem de Bie, welke was gearresteerd, als verdacht van het ge ven van inlichtingen, welke hadden geleid tot den roofoverval met moord te Oven heeft thans, ten overstaan van de Ossch gemeentepolitie het hem ten laste gelegde bekend. Verder heeft in de strafgevangenis te Den Bosch de beruchte Marinus de Reu ver nog enkele misdrijven bekend, waar onder zijn medeplichtigheid aan den ii braak bij den heer Koeken te Iluisselin; een poging tot inbraak bij de wed. va te Oss. alsmede een inbraak in een café nabij Grave Voorts bekende -M. van Orsouw, bijgc naanid „De Kopere" medeplichtig te zijn geweest aan den roofoverval op Christiaan sen te Heesch, betrokken te zijn bij eer overval aan den Rijksweg te Geffen, bij circa f2000 werd ontvreemd, alsmed' bij de brandstichting, uitgelokt door J. v. d. Veer in de Osscherheidc. Ook bij den roef- overval te Maren en diverse inbraken in verschillende gemeenten van Oostelijk Noord-Brabant, was van O. betrokken. Nie minder dan 21 misdrijven heeft ..De Kopere' bekend, en het is te verwachten, dat deze gedetineerde die zulk een actief aandeel heeft gehad in de misdadigheid in deie streek, nog meer zal weten te vertellen waardoor meerdere arrestaties ongetwijfeld zullen volgen. Octrooibureau Bartels behandelt octrooi zaken, deponeert handelsmerken. Dessins, Gebrauchsmuster. etc. in alle landen. Bezui- denhout 43, Den Haag. Telef. 720011—720012, FELLE FABRIEKSBRAND Te Koog a. d. Zaan is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de fabriek van oblies en suikerwerken van W. Vloon. de Breedweer. Het houten gedeelte vani de fabriek is geheel verloren gegaan en het korten tijd geleden opgetrokken nieuwe ge deelte (van steen) heeft mede zeer door het vuur geleden. Met de fabriek is ook een groo-. te voorraad grondstoffen en verpakkings artikelen verloren gegaan. J LOODDIEVEN Zondagavond ca. half zeven heeft de Delft sche politie op heeterdaad betrapt bij het stelen van lood uit den kelder van het bui-» ten gebruik gestelde laboratorium voor ma» teriaalonderzoek van de Technische Hooge- school aan de Mijnbouwstraat aldaar den. 16-jarigen v. d. B., den 17-jarigen S. en den 19-jarigen S. Reeds vroeger hebben zij be langrijke hoeveelheden lood uit genoemd gebouw gestolen. HET SMOKKELKINDJE Aan het grenskantoor te R 0 o s t e r e n bij Sittard passeerden dezer dagen een vrouw met haar kind, gc-legen in een mooien, groo- ten kinderwagen. Het ontging echter niet aan de aandacht van den ambtenaar C. dat de kleine opvallend boog in den wagen lagj wat hem aanleiding gal tot een nader onder zoek. Het resultaat daarvan was, dat 105 K.G. margarine te voorschijn kwamen. Van zelfsprekend verhuisde deze naar het grens kantoor, terwijl de kinderwagen eveneens in beslag werd genomen. *to.75 P«' ,?OC° - Britten te Rome voelen zich ongerust Boycot bedreigt hen eveneens! Uit Rome wordt gemeld, dat een aantal Engelsclie gezinnen uit angst voor een t oy- cot en voor gebrek aan levensmiddelen in verband met de sanctie-maatregelen zich genoodzaakt heeft gezien Italië te verlaten. Andere Engelschen, die hun vacantie bui len Italië doorbrengen, hebben hun terug keer uitgesteld, in afwachting van een ver betering van den toestand. De Engelsch-Amerikaansche Vereeniging te Rome heeft haar werkzaamheden ge staakt door gebrek aan leden. De Times meldt uit Milaan, dat 00 het Savonakerkhof aldaar Zondag op het mo nument dat in Mei 1917 op deze hegraaf- plaats werd opgericht voor de 200 Britsche soldaten, die met een getorpedeerd schip 0111 het leven zijn gekomen, een groote krans was neergelegd met een lint in de Italiaan sche kleuren, waarop het opschrift was aan gebracht: „Ondanks de ondankbaarheid der levenden". Kameel ruiters rukken op naar Dato ASMARA, 5 Nov. Van Italiaansche zijde wordt medegedeeld, dat de afdeeling ka- m eel rijders, die zich bij Renoa Coma ver- eenigd heeft met de Danakils, oprukt naar

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1