llwtitir CTottrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HET KANON DER GEDACHTE 1 abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is Z35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> et. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5620 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 4 NOVEMBER 1935 15e Jaargang atrtjertentieprijjrn Van t tot 5 regels1.17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V. wordt berekend 0.10 VERHOORDE KLACHT Ons artikeltje „Gerechte klacht" (Maan dag 28 Oct 1.1.) bezorgde ons een zachte terechtwijzing van den Minister van Onder wijs, welke ons noopt op deze zaak terug te komen. Wij zouden dat toch gedaan heb ben, omdat ons reeds van andere zijde ge bleken was, dat aan de gerechte klacht door den tegenwoordigen Minister van derwijs is tegemoet gekomen. Wij gaven, zoo men weet, de klacht door van „De Chr. Onderwijzer", het orgaan der Unie, dat geacht mag worden wel op de hoogte te zijn en dat wij dus nogmaals citeeren. Het ging over de bepaling, welke (voor- loopig) tot 1 Januari 1937 geldt, dat Van benoeming bij het onderwijs worden uitge sloten degenen, die geen wachtgelder oi niet voor Rijksrekening in vaste dienst zijn „Bij het maken van die bepaling, zoo merkte de Christel ij ke Onderwij- zer op, zag men echter over het hoofd, dat er onderwijzers waren, die zich in mi litaire dienst bevonden en, wanneer ze straks weer in de burgermaatschappij zou den terugkeeren, de nieuwe bepaling al een onoverkomelijke slagboom op hun wej Zouden vinden. „Het feit, zoo vervolgde het blad, dat z» hun wettelijke plichten jegens Koningin en Vaderland vervuld hadden werd oorzaak, dat ze gedurende eenige jaren gedoemd zullen zijn werkloos te blijven rondloopen, terwijl al hun andere jaargenooten nog juist voor de bui los brak, binnen waren". Nu is dat laatste misschien wat al te kras gezegd, maar het blijft een feit, dat de kan sen op een benoeming voortdurend slechter en dat deze jonge mcnschen dus wel erg gedupeerd werden. Dit heeft minister Slotemaker de Bruine dan ook wel gevoeld en toen verschil'md: gedupeerden en ook de Kon. Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens zich tot hem wendden, heeft hij deze klachten laten onderzoeken. Aan de klagers werd ter invulling een vragenlijst toegezonden, opdat zij door de beantwoording duidelijk zouden kunnen maken, dat de militaire dienst oorzaak van hun tegenwoordige werkloosheid is gewor den. Wanneer zulks aannemelijk is gemaakt, idan volgt als regel'een beslissing, dat de onderwijzer gedurende zooveel maanden mag solliciteeren als hij in militaire dienst doorbracht en dat bij een eventueele be noeming het school- of gemeentebestuur dispensatie kan verkrijgen. Blijkbaar is van deze regeling geen mededeeling aan de onderwijzersorganisatie gedaan, zoodat de Christel ij ke On derwijzer nog pas kon schrijven, zooals geschiedde; en ook wij hoorden, na onze driestar, slechts van één geval,, waarbij dispensatie zal worden verleend. Nu kan men verschil van meening heb ben over de vraag, of deze regeling vol doende compensatie biedt. Met name geldt dat b.v. ten aanzien van hen, die in tijde lijke dienst of als kweekeling mét akte werkzaam waren en wier kansen op een vaste benoeming altijd wat grooter zijn dan voor anderen. Met die bizonderheden kunnen wij ons echter niet inlaten. Voor ons is de hoofd zaak, dat aan een gerechte klacht is tege- moet gekomen en dat zulks reeds het geval was toen wij ze op gezag van anderen publiceerden. Onze dank aan Minister en Département voor de verstrekte inlichtingen. Mr. A'. van Doorninck Vraagt ontslag als thesaurier- generaal Er loopen geruchten, dat de thesaurier- generaal. mr. A. van Doorninck, ont slag zal vragen uit zijn functie in verband met zijn gezondheidstoestand. Hoewel dit gerucht nog niet officieel werd bevestigd, schijnt het toch juist te zijn. Daarom laten we hier enkele bijzonder heden volgen uit zijn levensloop. De heer van Doorninck werd in 1874 ge boren. Op 1 Sept. 1923 werd hij thesaurier- generaal als opvolger van mr. L. Trip. Hij staat bekend als oen eerlijk en nauwgezet man, die zich met groote plichtsbetrachting gaf aan de taak die hem was opgelegd. Eenige jaren geleden schreef de heer van Doorninck een scherp artikel in de Ec. Stat. Berichten, waarin hij het financieel beleid der gemeenten aan de kaak stelde. Men heeft hem toen verweten, dat hij meer dan iemand anders het gemeentelijk crediet ondermijnde. De kwestie kwam ook in de Tweede Kamer ter sprake. Men achtte het onoirbaar, dat een ambtenaar op deze wijze de besturen der lagere organen aan- Het is zoo goed als zeker dat de heer van Doorninck op andere wijze aan het ambte lijk apparaat verbonden zal blijven. Als op volger van den heer van Doorninck komt, volgens de Msb. in aanmerking mr. L. A. R i e s, sinds 1 Januari 1927 administrateur aan het aepartement van Financiën, een ambtenaar, die de laatste jaren herhaalde lijk deelnam aan besprekingen met het bui tenland. JAGERMEESTER H. M. DE KONINGIN Tot Jagermee3ter van H. M. de Koningin is benoemd Hoogstderzelver Jacht jonker de heer W. Brantsma. DE NIEUWE OPCENTENHEFFINGEN Wat de Minister ervan denkt Steunverlaging moet voorkomen worden Verschenen is de Memorie van Ant woord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsont werp tot heffing van opcenten op en kele belastingen ter versterking van de inkomsten van het Werkloosheids- subsidiefonds. In deze Memorie zet de Minister uiteen, dat de hoogte der werkloosheidsuitgaven de nieuwe heffingen noodig maakt. Zou men zonder nieuwe heffingen het budget sluitend willen maken, dan is aan een zeer ingrijpende besnoeiing der werkloosheidsuitgaven, die dan zeker het peil daarvan niet onaange tast zou laten, niet te ontkomen. Juist omdat de Regeering dit wil voorkomen is zij over haar eigen groote bezwaren tegen verdere belastingverhooging heengestapt. Verhoogde heffingen van opcenten op de vermogens- en inkomstenbelasting acht de Minister niet gewenscht, uit hoofde van de verzwaring, die de belastingdruk op het vermogen en het inkomen in den laatsten tijd reeds heeft ondergaan. Met betrekking tot de verhooging der successierechten merkt de Minister nog op, dat hij voor het oogenblik geen minder gunstigen uitweg ziet en daarom genood zaakt is de nadeelen te aanvaarden ten einde ernstiger gevaren te ontgaan Wat de heffing van opcenten op het zegel recht van buitenlandsche effecten aan* heeft nadere overweging den minister leerd, dat hier een eenigszins eenvoudiger regeling kan worden getroffen dan aanvan kelijk in het ontwerp is opgenomen. Op deze effecten worden reeds opcenten geheven, nl. 80 op aandeelen in buitenlandsche mij.en en 100 op andere buitenlandsche effecten. De eenvoudigste wijze van heffing is daarom deze getallen te verhoogen tot 100 en 120 opcenten. De daartoe noodige verandering wordt aangebracht door de bij deze Memorie gevoegde Nota.van Wijziging: De bezwaren, verbonden aan de heffing van opcenten op de omzetbelasting worden door den minister allerminst onderschat. Hij meende echter dat het de voorkeur ver diende deze te doen drukken op een zoo groot mogelijk aantal artikelen, omdat dan de last over een zoo breed mogelijk vlak zou worden verdeeld. De omzetbelasting was voor dit doel het meest geschikt. Inderdaad zou een heffing van 25 opcenten tot een iets eenvoudiger berekening leiden. De minister wenscht echter de belastingver hooging tot het volstrekt onvermijdelijke te beperken en geeft daarom aan een aantal van 20 opcenten de voorkeur. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE De eerste f 50.000 bijeen. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis bericht, dat voor de uitzendings- kosten van een Nederlandsdhe Ambulance naar Abessinië de eerste f50.000 zoo goed als bijeen is; voor de tweede f50.000 blijft het een beroep doen op al degenen, die wil len medewerken om Nederland een waardi ge plaats te doen innemen tusschen de bui tenlandsche ambulances, die in Abessinië werkzaam worden gesteld. Intusschen kan het hoofdbestuur mede- deelen, dat het nog in deze week de samen stelling van den medisohen staf hoopt be kend te maken. Met den leider en den admi nistrateur zal dan vastgesteld worden, wel ke inventaris noodig zal zijn. De noodza kelijke bestellingen kunnen dan geschieden. Met erkentelijkheid deelt het Ihoofdbestuur mede, dat het verschillende zendingen in natura heeft mogen ontvangen, waaronder instrumentarium van een thans rustend Het hoofdbestuur hoopt in de komende weken nog zeer vele giften, zoowel groote als kleine, te mogen ontvangen op zijn girorekening no. 22120 onder het motto: „Abessinië", Ds. M. VAN GRIEKEN De nieuwbenoemde Officier in de orde van Oranje-Nassau, Ds M. van Grieken, wordt heden zestig jaar. Ds van Grieken bekleedt vele functies'op kerkelijk-, onderwijs- en politiek gebied. Sinds 1920 is hij predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Rotterdam en verricht veel arbeid als voorzitter van de regenten der .groote- en kleine scholen van die ge meente. Hij was voorts oprichter van den Geref. Bond in de Ned. Herv. Kerk en tot op heden nog van dien Bond de ijverige voor zitter. Van het bondsorgaan „De Waarheids vriend" is hij hoofdredacteur, van den Bond van Ned. Herv. Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag oprichter en eere-voorzitter. Op politiek terrein kwam hij het eerst naar voren in 1905, toen hij nog te Ameide stond. Steeds heeft hij zich doen kennen als een warm verdediger van de A.R. beginse len. Hij is lid van het Centraal Comité der A.R. Partij en van het dagelijksch bestuur der Dr A. Kuyperstichting. Dat hij een geboren praeees is, blijkt ook wel hieruit, dat het Chr. Nat. Schoolonder wijs en de Bond van Besturen van M.U.L.O.- soholen hem tot voorzitter koos. Vóór zijn komst in Rotterdam diende hij de Ned. Herv. Gemeenten van Nieuwerkerk a. d. IJsel. Ameide en Delft. Het zal Ds V. Grieken ,die op zoo velerlei terrein arbeid verricht, zeker niet aan be langstelling ontbrekend Bezuinigingen bij de Ned. Spoorwegen De secties Alkmaar, Amersfoort en Zwolle van „Weg en Werken" worden opgeheven Naar wij vernemen worden uit overwegin gen van bezuiniging met ingang van 1 Mei 1936 de sectie Alkmaar, met ingang 1 Augustus 1936 de sectie Amersfoor met ingang van 1 November 1936 de sectie Zwolle van de dienst van „Weg Werken" der Ned. Spoorwegen opgeheven. Ons Handelsverdrag met Duitschland Wenschen van den tuinbouw. In verband met: de afsluiting van een nieuw Handelsverdrag tusschen ons land en Duitsch land, waaromtrent momenteel onderhandelin gen worden gevoerd, heeft het Centraal-Bu- reau van Veilingen in Nederland zich met uitvoerig adres gewend tot den Minister Landbouw, warbij ojtu bezwaren worden j gevoerd tegen de bestaande contingenteerings administratie, en gevraagd te willen bevor deren, dat voor 1936 deze adminirtratie de Nederlandsche Regeering wordt toever trouwd. Herhaaldelijk is in het afgeloopen jaar stagnatie in den export ontstaan, door dat Duitschland niet tijdig de Devisenbe- scheinigungen aan de importeurs had strekt. Voorts worcfc er de aandacht op geves tigd dat ook voor 1936 een verdragscontingent van minstens 9.000.000 kilo sla voor Duitsch land noodzakelijk zal zijn, hetgeen echter ver gezeld moet gaan van aanzienlijke verhoo ging van het betalingscontingent voor sla Ir het 2e kwartaal 1936. Tot nu toe werd voorts niet een vast contingent voor vroegere aard appelen bepaald, gedurende de maand Juli. Waar de Nederlandsche tuinbouw in vroeger jaren eenige duizenden wagons vroege aard appelen in Juli naar Duitschland verzond, wordt het nu onjuist geacht met het onbedui dende kwantum van 300 wagens te moeten volstaan, enkel en alleen ornda»; men eenige minder gunstige basis jaren had aangeno men. Voorts wordt gevraagd voor alle soor ten groenten en fruit het in 1936 te betalen invoerrecht in Duitschland te voren ovi te komen, waarbij in verband met de aan lyke prijsdaling der producten, ook verlaging van deze rechten noodig is. Tenslotte worden nog enkele wenschen uit omtrent de berekening der betalingscon tingenten. Het hoofdbestuur van de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland heeft een adre: gezonden aan de 2e Kamer, benevens aan d< Ministers van Justitie, Landbouw, Visscherlj Financien inzake het ingediende ontwerp Pachtwet waarin bezwaren worden ontwik keld 'tegen het feit dat aan de in te stellen Kamers voor pachtzaken zeer veel wordt gelaten zonder dat hier voor richtlijnen wor den aangegeven; tegen de bevoegdheid van den rechter om ook de overeenkomst te kun- len wijzigen, waarom adressant achter art. een nieuw artikel zou willen zien inge voegd; tegen de onbevredigende regeling de opzegging der overeenkomst in art. 36 het ontwerp; 'tegen het feit dat geen hooger beroep mogelijk is; tegen het h.i. onjuiste dat langer dan 2 jaar loopende overeenkom sten automatisch onder het niet recht moeten vallen, terwijl adressant tenslotte enkele dergeschikte wijzigingen in art. 5, 6. 19, 21, 25, 28, 33 en 42 voorstelt. DE ZEEUWSCHE LANDBOUW Bevredigende bedrijfsuitkomsten Het Boekhoudbureau der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij 'geeft een overzicht va 276 bij het bureau aangesloten landbouwbe drijven over he1; oogstjaar 1934'35. De bruto-opbrengst per H.A. bedroeg f 341.91 en de netto-opbrengst f 60.10. De 276 bedrijven hebben een grootke var plm. 9350 H.A. Het grootbedrijf en het ak kerbouwbedrijf overwegen sterk. Het gemid deld bedrijf volgens deze statistiek is dus 33.9 H.A. en de netto-opbrengst per bedrijf gem. f 2019.36. Dit cijfer stemt tot tevredenheid, als we op voorgaande jaren lekten, aldus het bureau. Men dient echter in aanmerking te nemen de buiten gewone oogst van 1934. Het oogst jaar 1936 zal vermoedelijk bij 1934 een heel eind achterblijven. Ernstig auto-ongeluk Vier gewonden Te Naarden wilde 'n automobilist, die in de richting Naarden op den rijksweg Am sterdam-Amersfoort reed een voor hem rij denden wagen passeeren, toen uit tégenover gestelde richting eveneens een auto naderde Er volgde een botsing, waarbij de auto, die uit de richting Naarden kwam over den kop sloeg en aan den linkerkant van den weg terecht kwam, waar zij op zij viel en met de kop in de richting Naarden bleef staan. De inzittenden de heer en mevrouw Nihot uit Amsterdam alsmede hun dochter haar verloofde werden allen gewond, hoe wel niet ernstig. Zij konden na verbonden te zijn per taxi naar Amsterdam terugkeeren. De automobilist, die de aanrijding veroor zaakt heeft is doorgereden. De bestuurder van den wagen, die ingehaald werd heeft echter zijn nummer gezien. Te Teteringen (N.Br.) is het 5-jarig dochtertje van Wijmings, dat plotseling den overstak door een autobus gegrepen en zwaar gewond. Het meisje is in ernstigen toestand naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda vervoerd. Het ongeluk geschiedde doordat de chauffeur hoewel hij het ongeluk zag aankomen de bus niet tijdig tot stilstand kon brengen. Bij een door een deskundige ingesteld onderzoek bleken de remmen van het voertuig niet in orde te zijn. De mare- chaussée heeft ter zake proces-verbaal opge- DE OPMARSCH NAAR MAKALLE! Bij Om Ager bevinden zich duizenden kameelruiters Opmarsch ondervindt nog alleen Een gisteravond uitgegeven officieel com muniqué, bevestigt de hervatting van opmarsch van het Noordelijk front en kon digt tegelijkertijd aan, dat ook de troepen aan het Somali front weer oprukken. Het inboorlingencorps aan het Noprdelijk front, bevond zich gisteren nabij Haoesin. Volgens Italiaansche berichten zouden de troepen bij hun opmarsch in. do nog niet bezette dorpen met vreugde door de bevol king worden begroet. Generaal de Bono begaf zich met zijn staf naar het gebied ten Zuiden van Adigrat om de opmarsch der troepen van het ver dere offensief gade te slaan. De Abessijnsche strijders, die zich bij het naderen der Italianen verder hebben terug getrokken schijnen zich thans ten Zuiden van Makallé te verzamelen. Italiaansche verkenningsvliegtuigen heb ben zich gisteren in het gebied van Amba Alatsji ten Zuiden van Makallé Abessijn sche troepen waargenomen, die Noord waarts trokken en wier sterkte op 10.000 man wordt geschat. Hieruit leidt men af dat de Abessijners voornemens zijn bij Makallé weerstand te bieden. Het is opgevallen dat de Italianen de sector van de Setit, die den toegang naar Gondar en het Tanameer vormt, voorloopig nog een afwachtende houding schijnen aan te nemen. Naar verluidt zouden zich in den sector sterke Abessijnsche afdeelingcn geconcen treerd hebben. Italiaansche vliegtuigen hebben in het ge bied van Om Ager duizenden kameelen waargenomen nabij de grens van Soedan. Waarschijnlijk verwacht men op het oogenblik aan Italiaansche zijde in dit ge- GECOMPLICEERD VERKEERSONGEVAL BIJ HJLLEGOM NEGENTIEN-JARIG MEISJE GEDOOD Hillegom in het donker Zaterdagavond omstreeks zeven uur heeft op de groote verkeersweg Den HaagHaarlem onder Hillegom een ongeval plaats gehad, waarbjj de 19-jarige dienstbode M. Broekhof, uit Noordwijkerhout, werd gedood, terwijl het incident nog meerdere minder ernstige gevolgen heeft gehad. Op dat tijdstip ging een taxi, die in de richting Leiden reed. de tram passeeren. die van tegenovergestelde richting kwam. toen mej. M. B. den weg achter de tram om wilde oversteken. De taxi-chauffeur, die het meisje blijk baar te laat opmerkte, trachtte haar nog te ontwijken, doch vergeefs. Het meisje werd aangereden en vrij wel op slag gedood. Door deze manoeuvres was de be stuurder het stuur kwjjt geraakt en reed tegen een autobus aan, welke artisten van het Fritz Hirsch gezel schap naar Amsterdam vervoerde. De bus werd eerst van voren, daar na van achteren geraakt en was daar door volkomen onbestuurbaar gewor- Het gevaarte reed eerst door een heg heen in een voortuintje van de aan den weg gelegen villa en botste daar na tegen een transformatorkastje. Hierdoor trad een lichtstoring op, ten- gevolg waarvan een gedeelte van de gemeente Hililegom eenigen tijd in het donker werd gezet. Ongeveer een uur later was het gebrek hersteld. Van het operettegezelschap werd niemand gewond. De artisten gingen in taxi's verder naar Amsterdam. Tegen den taxi-chauffeur is proces-verbaal opgemaakt. Het voertuig is voorloopig in beslag genomen. De strandjutters van Zandvoort De gerooide deklast Men meldt ons uit Zandvoort: De politie heeft Vrijdagavond gearresteerd den directeur van de Zee- en Zonnebad inrichting „Noorderbad". R J. v. D. Hij wordt ervan verdacht een veer tigtal baddings, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag op zijn terrein zijn aangespoeld en welke afkomstig waren van de deklast van een hout schip, op zijn terrein verborgen te hebben. Voorts is gebleken, dat reeds verscheidene baddings voor een schut ting gebruikt waren. Het hout is in beslag genomen, terwijl v. D Zaterdagochtend ter beschikking van den Officier van Justitie te Haarlem is ge steld. Hij zou aan zjjn personeel opdracht hebben gegeven deze balken op zijn terrein te verbergen, teneinde zich daardoor in het bezit daarvan te stellen. Bij verscheidene inwoners in de gemeente Zandvoort zijn nog balken, die tijdens den laatsten storm zijn aangevoerd, in be^jag genomen. bied een krachtige Abessijnsche tegenaan val tegelijkertijd met een tegenaanval der Ahessijnen in de richting van Makallé. Tot op heden heeft men nog geen an dere dan terreinmoeilijkheden. Er be staat hoop, dat nog heden de voorhoede de stad zal kunnen naderen. Ongerustheid omtrenl; Jlas Kassa pood, gevangen of gedeserteerd? Te Addis Abeba hecrscht ongerustheid over Ras Kassa, den Abcssijnschen leger aanvoerder aan het Noordelijk front, over wien allerlei geruchten de ronde doen. Toen het bericht van den Italiaan- sdhen aanval te Addis Abeba verspreid werd, hoorde men in de hoofdstad te vens geruchten omtrent Ras Kassa, die zou zijn gevangen genomen en volgens andere geruchten gedood zou zijn of zou zijn gedeserteerd. Het gerucht schijnt te zijn ontstaan, door dat Ras Knssa zich heeft begeven buiten het beperkte gebied, dat met de hoofdstad telegrafische verbindingen heeft De her innering aan Ras Koeksa wekt onder de inboorlingen bezorgdheid omtrent Ras Kassa die 18000 man onder zijn bevelen heeft. Koning George terug naar Athene Ofschoon de telling in geheel Griekenland nog niet gereed is. kan men toch uit de tot dusver bekende resultaten concludeeren, dat de monarchisten ruim 95 pCt. der stem men hebben verworven. Koning George heeft verklaard, door dit resultaat zeer verrast te zijn. Op 16 Nov. a.s. hoopt hij naar Athene te vertrekken. Amsterdamsche autocar ramt een winkelhuis De chauffeur en vier passagiers gewond Bij Antwerpen is in het dorpje Bra- schaet een autocar, uit Amsterdam, Waarin ongeveer twintig passagiers waren gezeten, verongelukt. De wagen, welke op weg was naar Brussel, had een flinke vaart, toen plotseling vanuit een zijstraat een kleine personenauto den straatweg op reed, zonder echter een signaal te hebben gege ven. Om een aanrijding te voorkomen remde de chauffeur van de bus krachtig en gooide hij tegelijkertijd het stuur naar rechts om. Het gevolg was, dat inderdaad door deze manoeuvre werd voorkomen, dat de lichte auto werd verpletterd, doch de autocar kon niet meer tot stilstand worden gebracht en deze schuurde langs eenige telegraafpalen vervolgens met kracht tegen de pui van op de hoek staand winkelhuis te botsen. Het voorste deel van den wagen drong de VOORNAAMSTE NIEUWS Volgens berichten uit 'Addis Abeba is 'de Italiaansche opmarsch naar Makallé begon nen, en zou de stad door de Abessijnsche troepen zijn ontruimd. Een transportschip met meer dan 2000 Italiaansche zieken en gewonden heeft Port- Said gepasseerd, op weg naar den Dode- kanesos. Met ploertendooders bewapende commit iiislen hebben Zondag een Vlaamsch-nalio- nalislische optocht te Antwerpen aangeval len. Verscheiden personen liepen min of meer ernstig kwetsuren op. Huldiging van den heer C. Tabak ter ge legenheid van zijn jubileum als secretaris, van het 2V./.V, De begrooting van Zuid-Holland voor 193& Euwe heeft de lie partij van het wereld- kampioenschap schaken gewonnenDe stand is nu 77, etalage waarin eenige vleeschsnijmachine» waren geplaatst, binnen, zoodat in den win kel een groote ravage werd aangëricht. Op dit oogenblik bevond zich niemand in de zaak, daar de winkelier juist een buurpraatje naast zijn huis stond te maken. De autobus werd aan de voorzijde geheel ingedrukt, doch de inzittenden konden den wagen aan den zijkant verlaten. Het bleek, dat de be stuurder en vier passagiers verwondingen hadden bekomen, doch deze waren niet van ernstigen aard. Eenige militaire dokters van een in de nabijheid zijnd kamp verleenden de eerste hulp. De chauffeur van de bus en twee der gewonde reizigers zijn naar Am sterdam teruggekeerd. De overige passagiers zijn met een andere autobus verder gereisd. Toen de bekende Arabier Abd-el-Kader voor de eerste maal een druk pers in werking zag. riep hij uit: „Dat is het Kanon der ge dachte Welk een treffend, juist beeld! En hoe is het met name ten volle van toepassing op het dagblad. De krant is het kanon der gedachte door haar technische volmaaktheid en haar snelheid van berichtgeving. De krant is het kanon der gedachte door haar ononderbroken actie, zij slingert gelijk de beste oorlogs werktuigen, onafgebroken de gedachten en ideeën de wereld in. De krant is het kanon der gedachte door haar draagwijdte. Zij bereikt den eenvoudigen herder op de hei, de gasten in de herberg evengoed als den minister in zijn kabinet en den professor in zijn laboratorium. De krant is het kanon der gedachte door haar trefzekerheid, onweerstaan baar is haar invloed op de volksgeest en de publieke meening. Helaas, de krant is ook maar al te zeer het kanon der verkeerde, opstandige, onchristelijke gedachten, welke onbeschrijfelijke schade aanrichten aan zielen en gewetens. Inderdaad, een machtig wapen is de pers in den geestelijken strijd onzer dagen. En wee het Christendom, indien het dat middel zou veronacht zamen De krant is een kanon, ja Abd-el-Kader heeft volkomen gelijkt een kanon der gedachte, om een bres te schieten in de ves tingen van on- en bijgeloof en revolutiezin: een kanon der gedachte, om af te weren de tallooze aan vallen van hen, die het hebben toegelegd op niets minder dan de vernietiging van het Christelijk karakter van het Nederlandsche volk. Aanval en verdediging. Ziehier de taak der Christelijke pers. Maar zal zij die taak kunnen vervullen, dan is het noodzakelijk, dat zij gedragen en gesteund wordt door heel ons Christenvolk. Vrienden onzer pers, geestverwanten, sluit U aan bij de velen, die ons reeds een of meerdere abonnés aanbrachten. DE PROPAGANDA-AFDEELING Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le prijs is een VOLLEDIG AMEUBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1