Jlicuun? £riïtóri)i* ©«trant NATIONALE Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken WOORD EN DAAD RIJKSBEGROOTING 1936 (KERING-BANK N.VJ ROTTERDAM abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5619 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 2 NOVEMBER 1935 15e Jaargang J3öb£rtentieprijjen: Van I tot 5 regels f !.17'/i Elke regel meer0.22 '/i Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V. wordt berekend0.10 ,Jn den beginne was het Woord De verdorvenheid des menschen is zoo groot, dat we als vanzelf een tegen stelling voelen tusschen woord en d; gansch vergetend, dat elk onzer woor den een levensdaad behoort te zijn en dat wij van elk ij del woord rekenschap zullen moeten afleggen. Voor ons schijnt het te gelden: het woord vervliegt, de daad blijft; maar in de goddelijke orde der dingen is het geheel andersdaar is het Woord daadimmersHij spreekt en het is er. Deze waarheid is geen gemeen^ voor het menschelijk geslacht; men meet ook God met de maatstaf van een schepsel, en de daad van een mensch gaat dan in waardij uit boven het Woord des Heeren. Dat bedoelden wij met ons opschrift: Het Woord Gods en de daad des menschen. De Bijbel komt tegenwoordig weer in eere en de godsdienst in achting. Dag aan dag bijna wij gaven er onlangs een kort overzicht van wordt ook in vrijzinnige kringen geroepen om de Bijbel als beschavingsboek. D'at is andere taal dan eenige jaren geleden toen het Boek der boeken ge heel ongeschikt werd verklaard om jongeren in handen te geven. Deze belangstelling mag ons verheu gen, want welke motieven ook tot onderzoek des Bijbels leiden Gods Woord keert nooit ledig weerhet doet wat Hem behaagt. Maar wel is dubbele waakzaamheid, juist nu, geboden om te voorkomen, dat de zegen der Hervor ming ons zou ontgaan. Waarom is er een terugkeer naar den Biibel? In de eerste plaats, omdat „zonder gedegen Bijbelkennis de kunst van Rembrandt voor vele een gesloten boek blijft". En de vrijzinnige pers wordt niet moede te verhalen hoe treurig het gesteld is met gestudeerde menschen, die de mooiste doeken van onze groot ste Schilders niet verstaan, omdat zij b.v. Golgotha en Gethsémané in de Grieksche mythologie zoeken of „de gevangen Simson" voor Haman aan zien. Beschaving eischt Bijbelkennis, zeg gen zij en het is volmaakt juist. Doch, wat baat deze Bijbelkennis de ziel! Neen, zegt de religieuse socialist, er is meer noodig dan eenige feitelijke kennis van Gods Woord. Anders blijft het hart er koud bij. En zonder gees telijke verwarming kunnen wy niet leven. Een der beste auteurs van deze groep omschreef dit aldus: „Alle leven is naar zijn geestelijke bestemming ge- UIT DE BOUW BEDRIJVEN De landelijke collectieve arbeidsovereenkomst Onderhandelingen tusschen werkgevers en werknemers De Nederl. Chr. Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond heeft, in nader overleg met de Ned. Aannemersbond en Patroons bond voor de Bouwbedrijven in Nederland (N.A.P.B.) en de Ned. R.K. Bond van Bouw patroons d.d. 31 October een schrijven ge richt aan de vier samenwerkende bouw vakarbeiders organisaties inzake wijziging van de landelijke collectieve arbeidsover eenkomst. In den brief wordt, opgemerkt, dat dc langdurige en uitgebreide werkloosheid, er steeds meer arbeiders toe brengt zich aan te bieden op voorwaarden ver beneden die, welke in de overeenkomst zijn vastgelegd, en dat er van die aanbiedingen steeds meer gebruik wordt gemaakt. Dit maakt het voor patroons, die de naleving van het contract als een plicht gevoelen, steeds moeilijker te concurreeren. Gewaardeerd worden de pogingen van de besturen, om de naleving van het contract te bevorderen. Toch, aldus de brief, moet vvorden vastgesteld, dat men daarin in vele gevallen niet geslaagd is. Voor ons, aldus de werkgevers, is in deze omstandigheden de allesoverheerschendc vraag, op welk peil is een contract te hand haven, op welk peil kunnen waarborgen voor de naleving worden verkregen? Afdoende loonsverlaging zal wel niet' te bereiken zijn, maar zonder loonsverlaging, zal het, gezien de meer genoemde aanbiedingen, niet gaan. Die Joonsverlaging zal minder groot kunnen zijn naarmate meer waarborgen kunnen worden gegeven, dat onze leden door het contract niet zullen worden gedupeerd. Onzerzijds achten wij b.v. noodza kelijk, dat het contract dok tusschen- bonden aan God. God dienen wil zeg gen: de mensch in zijn bestemming dienen". Indien ooit duidelijk is gezegd, dat het religieus-socialisme afgedaan heeft met het kardinale in de geloofsbelijde nis van den grooten Hervormer, dan is het hier. En het was waarlijk niet noo dig er aan toe te voegen: „Het reli gieus-socialisme is noch aan eenige confessie, kerk, wijsbegeerte noch par tij gebonden". Immers, als godsdienst in de grond der zaak de mensch als middelpunt kiest, dan is er geen objec tieve waarheid van het Woord, die bo ven alles vast staat, doch slechts een subjectieve waardeering, welke wisselt met het inzicht der menschheid. Wordt hier het Woord gebonden aan de waarde van een menscher is nog een andere kant, waarop we moe ten letten. Nationaal-socialisme en fascisme ne men het, naar hun beweren, ook voor de godsdienst en den Bijbel op. Maar hoe? Laat ons het mogen zeg gen met de woorden, welke een roomsch-katholiek priester dezer dagen schreef „Het wordt steeds duidelijker hoe Goethe in zijn Faust het tragische beeld ontwierp van den komenden mensch. Of is het voor ons in deze tijd niet opmerkelijk te lezen, hoe hij in verzet kwam tegen de eerste regel van het Johannes-evangelie: „In den beginne was het Woord". Het kon toch niet de gedachte weest zijn, zoo meende hij, welke alles bewerkt en schept. Zou het misschien de kracht zijn? Neen, zei hij, ik heb het gevonden en overmoedig schreef hij het neer: „In den beginne was de daad". De moderne mensehheid heeft dat Faust-evangelie aanvaard." Tot die moderne menschheid behoo- ren ook fascisten en nationaal-socialis- ten. Zij noemen zich ook strijders van de daad en wijzen het Woord terug: de godsdienst mag geen zeggenschap in de staatkunde hebben. Het is de daad, los van de geest, los van de waarheid. „Nog dezer dagen hebben we die op vatting kunnen beluisteren uit een uit lating, welke Mussolini tijdens een in terview deed aan Ellen Russe, toen hij over ons, Hollanders, zei, dat wij te veel denken en te weinig doen; deze uitlating past geheel in de fascistische levensopvatting." Maar het Christelijk geloof stelt daartegenoverIn den beginne was het Woord. En dat Woord is daad. Wel ons, als we onze daden door dat Woord laten richten en besturen. tijds voor daarvoor in aanmerking komende plaatsen, kan worden op gezegd. Daarnaast hebben wij rekening- te houden met het feit,' dat ons be drijf in de practijk rich gesplitst heeft in meer of minder van elkaar wijkende onderdeelen. Onmiskenbaar valt in de practijk ver schil in loon bij die onderdeelen (burger lijke en utiliteitsbouw, grondwerk, bagiger- w erken, dijkverdedigingswerken e.d.g. inbegrepen betonwerken) waar te nemen De praktijk dwingt om óf. voor die groe pen verschillende looncijfers vast te stel len óf één of meer dezer groepen buiten het contract te laten. Eerst als over het voorgaande overeen stemming is bereikt, zal de mogelijkheid ges oh apen zijn om een nieuw collectief contract voor de meerderheid der thans in gedeelde plaatsen in overweging tc nomen Dc brief besluit: Wij schrijven -met opzet voor de meerderheid cler ingedeelde plaatsen. Er zijn n.l. een aantal plaatsen, waar voor naar ons inzicht geen enkel con tract te handhaven is. Willen wij nog redden, wat er te redden is, dan zullen die plaatsen uit de klasselijst moeten worden geschrapt. Voor een aantal an- dere. plaatsen zullen de onderhande lingen min of meer het karakter moe ten dragen van de bespreking, bedoeld in art. 3 van het contract, n.l. van uit schakeling van één bepaling: het ge ven van bonnen. In art. 10 wenschicn wij op te nemen de woorden: „ten hoogste" voor het cijfer 8%. Ten aanzien van de klasselijst wen- sclien wij eenige wijzigingen waarop correctie mogelijk is in verband met de lot stand komende loonsverlaging. De plaatsen, welke resp. uit de klasse lijst zullen moeten worden geschrapt, in klasse verlaagd of waarvoor vrijstel- ling van art 17 wordt verlangd, zullen nog voor den aanvang der onderhan delingen worden medegedeeld. Het Regeerin^s-antwoord Thans is verschenen de Memorie van Antivoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake de algemeene beschouwingen over de Rijicsbcgrooting voor 1936. Enkele van de voornaamste bijzonder heden laten wij hier volgen; Bij de herziening van de Grondwet zal de regeering ruimere bevoegdheid vragen om de grenzenlooze ongebondenheid in woord en geschrift te kunnen inperken. Spoedig zal worden ingediend een voorstel strekkende tot verhoo ging van het voor het Werkfonds uitgetrokken bedrag. De Regeering staat afwijzend tegenover het zgn. Plan van den Arbeid". Zoowel in zijn grondgedachte als in zijn algemeene uitwer king kan het plan niet worden aanvaard. Afgezien wordt van het heffen'eener crisisinkomstenbelasting en een vrijgezellenbelasting. Omtrent den vorm van een belasting op buitenlandsche pleizier- reisjes heeft de regeering zich thans een concreet goed overwogen denkbeeld gevormd. De achterstand bij Defensie op materieel gebied zal in versneld tempo worden ingehaald. Een voorontwerp van een wettelijke regeling, welke beoogt ter verruiming van de werkgelegenheid voor mannelijke arbeiders eenige beperkende bepalingen vast te stellen ten aanzien van het verrichten van arbeid door vrouwelijke arbeidskrachten is bij den Hoogen Raad aanhangig gemaakt. D'e Regeering is voornemens krachtdadige steun te verleenen aan eventueel uit te zenden particuliere handelsmissies. Uitvoerige bijzonderheden treffen onze lezers aan op pagina 9 „Volk en Vaderland" verschenen Verdere verspreiding van het vorige nummer verboden Het nieuwe nummer van „Volk en Vaderland" is gister in verkleind for maat Verschenen. Volgens het „Volk" werd het gedrukt bij de drukkerij van Chevalier te Rotterdam. 1-Iet blad verneemt verder, dat het nieuwe nummer reeds nagenoeg geheel was gezet en de stypes gemaakt, toen de pers in be slag werd genomen. De radetie van het Nat. Soc. orgaan heeft dadelijk naar een anderen weg gezocht om liet nummer van 2 Nov. toch het licht te doen zien- Overwogen is om de stypes naar Duitsch- land te zenden cn de krant daar te doen drukken. Het spreekt vanzelf, dat de direc tie van de drukkerij Bosch bezwaar maakte om „Volk en Vaderland" op een van haar andere persen te laten drukken, omdat zij dan een zeer groote kans geloopen had, dat ook deze. in beslag genomen zouden worden. Bij de drukkerij van de firma C. Cheva lier aan de Delftschevaart te Rotterdam zijn 14.000 exemplaren gedrukt. De rest van d: oplage moet bij eenige andere drukkerijen in het land zijn ondergebracht. Het nieuwe nummer bevat 4 pagina's. Op de voorpagina prijkt met vette letters: „Ondanks verbod niet kapot." Inmiddels is de verdere verspreiding van het nummer van 26 October van het nat. soc. orgaan verboden. Ue nog aanwezige exemplaren in den handel, zijn in beslag ge nomen. Een redacteur von fhet A.N.P. wendde zich tot den Officier van Justitie mr. dr. 3. A. van Th iel, tc Amsterdam, om nadere inlichtingen. Mr. Dr. J. A. van Thiel deelde mede, dat toen hij vernam, dat zijn ambtgenoot te Utrecht de pers van Volk en Vaderland in beslag had genomen, op grond van den in houd van het nummer van 20 October, hij uiteraard de verdere verspreiding van dit nummer heeft verboden. Deze maatregel is een noodzakelijk volg van de een- en ondeelbaarheid var O.M. Wanneer bijv. zoo zei de Officier te Utrecht pornografische lectuur in beslag wordt genomen, don gaat het niet aan om deze lectuur in Amsterdam kalm te laten verkoopen. Het nieuwe exemplaar van Volk en Vi derland, dat deze week uitkomt, zal ve kocht mogen worden indien dc inhoud van dat nummer geen strafbare feiten oplevert. De justitie oefent in drukpers-delicten een repressief toezicht uit en geen preventiev censuur. Wat gebelrt er, zoo werd gevraagd, in andere arrondissementen. Hierop is-uiteraard geen stellig antwoord te geven, doch hoogstwaarschijnlijk zal ook daar eenzelfde verbod zijn uitgevaardigd. EEN AUTOBUS VERONGELUKT Vrijdagmiddag te kwart over twee is een autobus van den A.A.A.-dienst op den Arnhemschen Straatweg tus schen Apeldoorn en Beekber gen verongelukt. Ter hoogte van het Klein Seminarie is de bus vermoede lijk door het breken van een der vee- ren, tegen een langs den weg staan- den boom gebotst en over den kop geslagen. Alle drie inzittenden van de bus een dame en twee heeren, resp. uit Loenen en Beekbergen werden bij de botsing door glasscherven ge-, wend. Twee der slachtoffers konden, nadat door dokter J. Tromp uit Apel doorn de eerste hulp was verleend, per auto naar hun woning vervoerd worden. Het derde slachtoffer, dat een ernstig© hoofdwonde had opge- loopen, is na verbonden te zijn, even eens per auto naar zijn woning te Beekbergen vervoerd. De vernielde autobus is door de politie in geslag genomen, 5 pet. Salarisverlaging in Zuid-Holland Voor het Provinciaal Personeel Op aandrang van de Regeering stel len Ged. Staten van Zuid-Holland voor een salarisverlaging in te voeren van 5 pet. voor het proviaiciaail personeel. De gevolgen hiervan kunnen intusachen eenigermate worden verzacht, voor dat ge deelte van het provinciaal personeel, dat de laatste jaren het meest in bezoldging is achteruitgegaan. De minister van Bin nenlandsche Zaken heeft n.l. goedgevonden, dat de overgangsbepaling, waartoe hij de laatste salarisverlaging is besloten, voor de jaren 1936 en 1937 gehandhaafd blijft. Vol gens deze regeling zal over 1936 geen amb tenaar minder ontvangen dan 75 pet. en over 1937 70 pet. van hetgeen hij in die ja ren zonder de achtereenvolgende salaris verlagingen in den op 1 April 1934 beklee- den rang zou hebben genoten. Eerst met. ingang van 1 Januari 193S zullen t. a. v. de ambtenaren, voor wie de overgangsregeling dan nog van beteekenis is, de gevolgen van de nieuwe verlaging zich doen gevoelen doordat met ingang van dien datum het percentage van de maximale verlaging, dat de overgangsbepaling toelaat, tot 35 wordt verhoogd. Bovendien zullen het minimum en het maximum der kindertoelage, het bedrag van de huwelijkstoelage en het maximumsala ris, waarbij deze toelage wordt genoten, zoomede eenige andere toelagen, waaronder die van enkele boden, niet in de 5 pet. ver laging worden betrokken. Mr. Dr. M. POLAK Mr. Dr. M. Polak, raadsheer in 'den Hoo gen Raad der Nederlanden, zalxin verhand met het bereiken van zijn zeventigste le vensjaar niet 1 December a.s. zijn rechter lijke loopbaan beëindigen. Een roodvonk-epidemie Sedert enkele dagen woedt in de gemeente Tegel e n een hardnekkige roodvonkepi demie, die reeds zoodanigen omvang heeft aangenomen, dat ingrijpen der overheid noodzakelijk wordt geacht. Niet minder dan 23 gevallen van roodvonk zijn binnen zeer korten tijd geconstateerd en reeds is een patiëntje van zes jaar overleden. De ziektegevallen komen voornamelijk voor hij kinderen van drie tot twaalf jaar. Ook eenige oudere personen zijn reeds door roodvonk aangetast, waaronder een der gencesheeren, die mede de eerste ziektege vallen heeft behandeld. Een gedeelte der patiënten wordt thuis verpleegd, doch het meerendeel is overge bracht naar de barakken voor besmettelijke zieken te Venlo, VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit VIER bladert en het Zondagsblad Be patroonsorganisaties in het bouwbej drijf wenschen het contract niet onveran* derd voort te zetten. Ged. Staten van Zuid-Holland ramen op de begrooting voor 1936 een tekort van, f 110.000. Verschenen is de Memorie van 'Antwoord op de algemeene beschouwingen over de be grooting voor 1936. De minister van financiën heeft 44 mil* Hoen 4 pet. 40-jarige obligaties, vormende de 4 pet. Nedèrlandsche Staatslcening 1935t tegen 100 pet. gejüaatst. Gisteravond is Ds Jac. Andree geïnstalleerd als geestelijk verzorger van Vogelenzang Algemeene vergadering van de Bond van Prot. Chr. Kweekscholen Bloedig drama te Rotterdam Man door zijn zwager overhoop gestoken Gisteravond heeft zich in pand 126 aan de Marnixstraat een bloedig drama afge speeld. Toen de vrouw van den 57-jarigen werk- looze M. van Bodegraven omstreeks elf uur thuis kwam, vond zij haar man dood, liggende in een plas bloed. Zij rende naar. huiten en riep op straat een agent aan, die; een onderzoek instelde. Aangezien het slachtoffer geen wapen in( zijn bezit had, moest worden aangenomen, dat een ander de hand had gehad in zijn; De aandacht viel op den zwager van den! verslagene, de werklooze Th. de M., die ook op het bovenhuis aan de Marnixstraat woonde, maar £ie nu verdwenen was. Van hem werd een signalement ver spreid, dat tot gevolg had, dat spoedig van den politiepost aan de Eenhoornstraat be richt binnen kwam, dat hij was gevonden. De M. was in beschonken toestand op de Boompjes aangehouden. Bij het verhoor, bleek, dat de man iets af wist van eert ruzie, die hij met zijn zwager had gehad. Dat deze dood was wist hij echter niet. De man leed zwaar aan s.uikerziekte en had als gevolg daarvan wel eens vlagen van waanzin. Men vermoedt, dat hij in een van die vlagen zijn zwager heeft aangevallen en gedood, Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de Nationale Levensverzekering-Bank N. V. te Rotterdam ol tot een van haar Vertegen woordigers. A VOORBEELD Een 30-jarige verzekert een kapitaal van 110 000,- bij in leven zijn na 35 jaren aan hem zelf uit te betalen. Bij eerder overlijden wordt aan de zijnen uitgekeerd een rente van: 25 f 2500, in het 1 ste jaar na overlijden, 20 f 2000,— in het 2de jaar na overlijden, 15 f 1 500, in het 3de jaar na overlijden, 10 f 1000, in de volgende jaren bovendien ontvangen de nabestaanden, 35 jaren na ingang van de verzekering, een kapitaal van f10.000, waarna geen rente-uitkee-, ringen meer plaats vinden- Deze volmaakte verzekering vereischt een| jaarlijksche premie van f300, Komt de verzekerde na b.v. 4 jaren te over-! lijden hij zal dan aan premie hebben betaald 4 X 1300.- -11200,dan zal aan de zijnen worden uitgekeerd f2500,- f2000,- 4- f1500,- -f 28 X f1000,b f10.000,-, in totaal uitmakende 44.000.-. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1