ADDIS ABEBA VREEST GEEN CONCENTRISCHE AANVAL WERK INGEZONDEN VRIJDAG 1 NOVEMBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 IN TRAGER TEMPO De sanctie-cóiïferéntle is gisteren te Ge- nèvc opnieuw bijeengekomen, ter bespre king van de sanctiebcsluiten, doch aange zien de commissie van negentien uit deze conferentie, welke 's morgens vergaderd had, ter bespreking van de binnengekomen antwoorden van de regeeringen der Vol- kenbondsstaten, nog met haar werk niet voldoende was gevorderd, werd deze ple naire zitting vrijwel onmiddellijk verdaagd. Zoodra de werkcommissie met de bestudee- ring van deze antwoorden gereed is, die zoowel de economische sanctiemaatregelen betreffen als de wederzijdsche hulpverlee ning bij het uitoefenen daarvan, zal de Vasconcellos de conferentie opnieuw bij eenroepen, teneinde den dag van inwer kingtreding der gezamenlijke maatregelen aan de orde te stellen. Gisteravond hadden 49 regeeringen mede gedeeld aan het Volkenbondssecretariaat, dat zij het wapenembargo op Italië toepas sen; 48 bevestigden het deelnemen aan den financieelen, en 47 het deelnemen aan den economische!! bovcot. Het gaat er dus thans op lijken, dat. er beweging in de Volkenbondsleden is geko men. Oostenrijk, Hongarije en Albanië heb ben zich naar men weet van de collectieve actie verre gehouden; ook een aantal Zuid- 'Amerikaansche republieken heeft nog geen levensteeken gegeven. Aanvankelijk schijnen de discussies m ikn Geneefsohen kring nog niet van bijzon dere beteekenis te zullen worden, althans er waren nog slechts twee ministers van buitenlandsche zaken bij tegenwoordig, Motta voor Zwitserland en Eden voor Groot Brittannië. Zooals men weet worden echter Laval. Hoare en Aloisi ook spoedig ter plaatse verwacht. Dat Aloisi ten tooneele .verschijnt duidt er op, dat achter de scher men minstens zulk belangrijk werk zal ge schieden als in het openbaar. Aloisi's aan wezigheid kan slechts worden verklaard uit Rome's wil tot onderhandelen. Al klaart men ook aan den Tiber, dat er nig hoop is op het treffen van een bevre digend vergelijk, blijkbaar wil men toch geen enkele kans, hoe gering ook, onbenut In de commissie van 19 is met betrek king tot het staken van den import uit Italië een eigenaardige kwestie aan de orde gebracht. Overeengekomen was dat Itali- aansche goederen, voor welker levering reeds vóór 19 October betaling was ge schied, alsnog door de betreffende landen mochten worden afgenomen, een zeer lo gisch standpunt, omdat Italië, zoo men wei gerde het gekochte te accepteeren, daarvan eerder vóór- dan nadeel zou hebben. Nu kwam echter de Roemeensche Vaardigde met de vraag, hoe de houding van de landen zou moeten zijn, die nog een batig clearingsaldo in Italië hebben. Deze gedelegeerde verdedigde het stand punt, dat voor het bedrag van dit saldo eveneens nog zou mogen worden geïmpor- Gedelegeerden van verschillende andere regeenngen brachten in dit verband naar voren, dat ook hun landen in hetzelfde ge val als Roemenië verkeeren; Nederland, zoo verklaarde Ridder van Rappard,. heeft op Italië nog een vordering van 4 millioen. De Britsche minister Eden kantte zich principieel tegen de inwilliging van het Roemeensche verlangen, daar dit het mo- reele effect van het verbreken van alle handelstransacties zou verdoezelen. De Ita- liaansche export immers zou niet als met één slag, doch eerst in étappes tot stil stand komen. Overeenstemming over deze belangrijke kwestie werd intusschen nog niet bereikt. Daar ook de juridische en financieele werk zaamheden nog veel tijd zullen vergen, eerst vermoedelijk tegen het midden der volgende week de arbeid zoover zijn gevor derd, dat de conferentie den datum der inwerkingtreding der economische sancties zal kunnen bepalen. Chineesch minister-president vermoord De Chineesche minister-president "Wang Tsjing Wei is bij die opening van het natio naal congres der Kwomintang door een poli tieleen tegenstander doodgeschoten. Eenige andere aanwezigen werden even eens gewond. Britfch watervliegtuig gevallen Geen slachtoffers Uit Port Saïd wordt gemeld, dat een water vliegtuig van het Britsche slagschip Barham gisteren van een hoogte van 150 Meter neergestort. Een sleepboot van de Suezkanaal Mij. kon den piloot en den waarnemer redden. TREINBOTSING IN DUITSCHLAND Op het station Liegnitz is een sneltrein in botsing gekomen met een rangeerende locomotief. Vijf passagiers werden ernstig, doch niet levensgevaarlijk, gewond, terwijl twintig reizigers lichte wonden opliepen. Het verkeer ondervond geen stagnatie, terwijl de materieele schade gering is. De federatie van Fransdhe frontstrijders- organisaties is ontevreden over eenige nood verordeningen, welke dezer dagen door de Fransche regeering zijn uitgevaardigd. Zij wensclien daarom op 11 Nov. a.s. niet aan de viering van den wapenstilstandsdag deel te nemen, indien daarbij regeerings- vertegenwoordigers aanwezig zijn. DE NOODVERORDENINGEN EN DE FRANSCHE DEFENSIE De Fransche noodverordeningen geven om. de regeering het recht om onjuiste be richten, waardoor 't moreel der weermacht wordt bedreigd, te verbieden. De straffen op spionnage worden verscherpt. Fabrieken van oorlogsmateriaal komen onder staats toezicht, evenals de verkoop en de controle van gasmaskers. Tenslotte krijgt de minister van oorlog liet recht patenten die van belang zjjn voor de nationale verdediging, tegen een billijke schadeloosstelling, onder garantie van het patent-geheim, gedwongen voor den staat aan te koop en* De vooravond van belang rijke gebeurtenissen? Generaal De Bono telegrafeert van het noordelijk front, dat de z war the in den van het eerste legercorps zich meester maakten van de streelt d^r waterputten van Mai Wek, tusschen Edage en Makale. In de gebieden, welke bezet zijn door het tweede legercorps en de inlandsche troepen, zijn de slaven vastgesteld en op last van den hoogen commissaris, in vrijheid gesteld, ten getale van 16.000. Aan het Somalifront hebben de dubats van de post Malca een bende gewapende Abessiniërs aangevallen ten Noorden van de rivier Daoea. De vijand vluchtte en liet elf dooden achter. Aan Italiaansche zijde vielen drie dubats en werden er twee gewond. De activiteit van de luchtvaart blijft overal normaal. „De vooravond van belangrijke gebeurtenissen" Generaal Dc Bono heeft de journalisten medegedeeld, dat men thans staat aan den vooravond van belangrijke gebeurtenissen. Wij zijn opgerukt met zooveel kracht en vuur zoo verklaarde de generaal dat zoo de tegenstand krachtiger ware geweest, wij ook dezen gebroken zouden hebben. Wij brengen beschaving. Wij willen het veroverde gebied maken, wat wij van Italië maakten. Wij achten de sancties ernstig, doch ge- looven, dat wij deze ook wel te boven zul len komen." f De Italiaansche opmarsch Italiaansche troepen ten getale van 15000 man, die voor de helft uit blanken en voor de helft uit kleurlingen bestaan, rukken langzaam in de woestijn van Danakil op, aldus Addis Abeba. Eerste doel is het bron- nengeboed van Asia. Deze bronnen zijn echter door den wilden stam der Assaimera's en andere stamleden van het geheele gebied met zout onbruik baar gemaakt. Tegelijkertijd worden door de Italiaansche troepen van Mongalle uit groote operaties in Oostelijke richting uit gevoerd. Italiaansche cavalerie is opgerukt tot Inv moen. Ten Noorden van Moessa Ali wordt een nieuw Italiaansch vliegveld aangelegd, van waar uit in het vervolg luchtverken- ningen zullen worden ondernomen. De noo- dige vrachtauto's zijn reeds in gereedheid gebracht en men gelooft, dat het lucht- steunpunt in de Danakilwoestijn, waar schijnlijk in Alalgaerra zal worden aange legd. Naar eerst thans bekend wordt hebben Danakils eenige dagen geleden een Itali aansche tentwacht overvallen, waarbij 15 Italianen gedood werden. Bovendien wer den door de Abessijnsche troepen 25 ka- meelen buit gemaakt. De bewegingen by Moessa Ali Te Addis Abeba deelt men ten aanzien van de Italiaansche opmarsch ten N.W. van Moessa Ali mede, dat hier sprake van een afweer-manoeuvre. Ondanks de deelneming van cavalerie, tanks en sterke formaties infanterie zijn de Italianen terug gedrongen. Nadere officieele gegevens ont breken nog. Men ontkent in de Abessijnsche hoofd stad, dat er waarheid zou schuilen in het Italiaansche bericht, dat Magalo geheel door Italiaansche vliegtuigbommen zou zijn erwoest. Men wijst er op, dat het bombar dement slechts onbeteekenende verliezen en schade ten gevolge heeft gehad. Een bericht over het bombardeeren van n Abessijnsche munitiefabriek aan rivier de Tafan moet uit de lucht zijn grepen, aangezien er in Abessinië in het geheel geen munitiefabrieken bestaan, De fourageering der Italianen In de eerste veertien dagen van c maand October werden te Massaoea meer dan 4000 ton aan goederen ontscheept In dezelfde periode gingen er 37000 man en 6000 dieren aan wal. De organisatie van de haven laat een groote doorvoer toe. Van groot belang voor den opmarsch van het Italiaansche leger zijn de streken, waar waterbronnen met drinkbaar water worden aangetroffen. Twee legioenen zwarthemden zijn er thans in geslaagd, het bronnen- gebied van Mai Wek, zes kilometer ten Zuid-Westen van Edagamus gelegen, te be zetten. werkzaamheden zijn er terstond aan gevangen cn de noodige pompen zijn reeds geslagen. KLEINE BOTSING BIJ MAKKALE Slechts enkele dooden Ten N.W. van Makkalé hebben de Itali anen een vijandelijke troep overvallen, wel ke zich gereed maakte tot het offensief over te gaan. De Abessiniërs vluchtten met achterlating van elf dooden en vee. Aan de zijde der Italianen waren drie dooden en twee ge- ■onden. Geen relaties met Liberia Uit Monrovia, de hoofdstad van de Afri- kaansche Neger-republiek Liberia, wordt gemeld, dat de minister van buitenlandsche zaken Simpson heeft medegedeeld, dat de Italiaansche zaakgelastigde, Tomasc, in Maart van dit jaar de republiek een vriend sehaps- en handels-verdrag heeft voorge steld, waarbij aan Italiaansche bucers. ge lijke rechten zouden worden verleend als aan de burgers van Liberia. Toen de regecring van Liberia dit weiger de, heeft Tomase onmiddellijk liet Italiaan sche consulaat gesloten en is naar Rome teruggekeerd. Sindsdien zijn alle betrekkin gen tusschen beide regeenngen verbroken., Italiaansohe sanctieafweer De „Giornale d'Italia" noemt reeds eenige tegenmaatregelen .van Italië tegen de sanc ties. Voor kolen, nikkel, tin en koper be staat een staatsmonopolie, voor katoen is er eert staatscontrole, die den inkoop uit het buitenland regelt. De, invoer van wol wordt op dezelfde wijze geregeld. Vobr doninvoer van oliën werd dezer dagen een invoercentrale opgericht. Een controle-orgaan voor de valuta, dat reeds beschikbaar was, is belast met het toezicht op den invoer van grondstoffen, en allerlei andere artikelen. Het blad merkt op, dat Italië niet zal in- koopen van de landen, die het de duim schroef der sancties hebben aangezet. Anti-Britsche betoogingen Donderdagavond is het te Rome tot anti- Britschc betoogingen gekomen. Bij optoch ten van studenten moesten Engelsche pro ducten en opschriften het ontgelden. De studenten hadden liet vooral gemunt op een in de hoofdstraat van Rome gevestigd café, waarin Engelsch gebak en dranken verkrijgbaar zijn. Toen de studenten deze inrichting binnen drongen, werden alle flesschen whiskey en ook Fransche likeuren zoo snel mogelijk verwijderd. De studenten rukten biljetten van de muren, waarop „icecream" stpnd en eisehten op stormachtige wijze, dat alle Engelsche artikelen uit dc winkelkasten zouden worden verwijderd. Het is daarbij tot vechtpartijtjes gekomen tusschen het personeel van de zaak en de steeds wilder wordende jongelieden. Ten slotte werd de wensch der studenten ingewilligd, die vervolgens tevreden af trokken. ROME'S STUDENTENSTAD GEOPEND Mussolini tegen egoïsten en plutocraten Met groote plechtigheid is gisteren de Romeinsche Studentenstad geopend. Het gebouwencomplex, waaraan pre cies drie jaar geleden werd begonnen, strekt zich uit over een oppervlakte van 215.000 M2 en bestaat uit afdeelin- gen, die tezamen 700.000 M3 inhouden. In verschillende huizen, die alle met de modernste gehoor- en experimenteer zalen zijn uitgerust, zijn de afzonder lijke faculteiten ondergebracht. Mussolini werd luide toegejuicht, toen hij n zijn openingsrede erop wees, dat er een nauw. verband bestaat tusschen het huidigo geboorteuur der nieuwe Italiaansche uni versiteit cn het voor het land historische moment, dat Italië's soldaten in Oost-Afrika strijden als vestigers der beschaving. Het mag niet vergeten worden, zoo vervolgde de Duce, dat de universiteit van Rome is ingewijd op denzelfden 31sten October, waarop in Genève een coalitie van egoïsten en plutocraten vergeefs trachten het jonge Italië den W€g te versperren. De economische belegering, waarmede men Italië bedreigt., moet alle geciviliseer de kringen van Europa van schaamte doen blozen. Tegenover het ongehoorde experi ment, dat men thans voor de eerste maal tegen Italië beproeft, zal geheel Italië zijn onwrikbaren tegenstand plaatsen, meest vastberaden wil en zijn diepste ver achting. In het bijzonder richtte Mussolini tot de geestelijke lagen van Italië den oproep medein het front te treden en gemeen schappelijk met het militaire verzet een bplwerk te vormen, teneinde tezamen de overwinning te beleven. Met de redevoering van Mussolini was de plechtigheid in de aula beëindigd. De Duce bezichtigde daarop de verschillende gebou wen der universiteits-stad. AMERIKA'S NEUTRALITEITS-POLITIEK Handel met oorlogvoerenden veroordeeld Controle op de verschepingen De Amerikaansche staatssecretaris var Buitenlandsche Zaken Huil heeft er nog maals met alle duidelijkheid op gewezen, dat de Regeering der Vereen. Staten iederen handel met de oorlogvoerenden uitdrukke lijk afkeurt. Amerikaansche burgers be hoorden geen profijt te trekken uit men- schelijke ellende. Onze politiek, zoo zeide Huil tenslotte nog is in overeenstemming zoowel met den geest van dè neutralteitswet als met den w-cnsch geen hulp te verleenen bij een ver lenging van den oorlog tegen Abessinië. Ook president Roosevelt heeft nog maals eiken uitvoer naar de oorlogvoe rende landen veroordeeld. De Amerikaan sche burgers, zoo zeide hij, moeten zich niet doeor het lokkend vooruitzicht van groote oorlogswinsten in de verleiding laten bren gen zaken të doen, welke den oorlog in Abe&sinië zouden kunnen rekken. De Amerikaansche regeering stelt een nauwkeurig onderzoek in naar alle ver schepingen, welke voor de oorlogvoe rende landen bestemd zijn. Naar aanleiding van desbetreffende vragen weigerde Roosevelt mede te deel len, waartoe dit onderzoek diende. Men achtte het duidelijk, dat dit slechts verband kon houden met een verdere verscherping van het uitvoer verbod, want president Roosevelt deelde mede, dat hij ook ibet verschepen van petroleum naar derde landen nauwkeu rig liet controlecren, voorzoovcr de olie vermoedelijk x>r ItaJië bestemd was. ADDIS ABEBA ACHT DE STRATEGISCHE TOESTAND GUNSTIG Italiaansche opmarsch wordt niet zwaar (Van onzen specialen correspondent W. F. Dcedes) Addis Abeba, Donderdagavond. De laatste Berichten in de hoofdstad melden, dat er thans op twee plaatsen wordt gevochten, n.l. in de buurt van Makallé en in de provincie Aoessa. 15.000 Italianen trekken thans door de woestijn naar do Galli Alimelala- heuvelen in Aoessa, die 40 mijlen ten Westen van den berg Moessali liggen. Men is hier echter van meening, dat het nog lang zal duren, voordat deze opmarsch, die de bedoeling heeft do verbindingen tusschen het hoofdkwar tier van het centrale Abessijnsche leger in Dessié en het Noordelijk front af te snijden, als een ernstige bedreiging moet worden beschouwd. Ministers, waarmede ik vandaag heb g< sproken, zijn in tegendeel geneigd deze be weging der Italianen toe te juichen. Zij wijzen er op, dat de marscli plaats moet vinden door het meest onherbergzame woestijngebied. Naar hun mcening zullen de Italianen zóó veel moeite hebben om hun lichamelijken toestand tegen dit on gastvrije land te besehermen, dat de tocht veel langer zal duren dan zij hadden Om te beginnen is de hitte vermoedelijk intens. Bovendien is het onmogelijk om in de woestijn aan voedsel te komen er halve de zoutbronnen, is er nergens water aanwezig. Dit beteekent, dat de Italianen al hun voedsel uit Eritrea mede moeten brengen. De Assa Imaira-stammen uit het Zuiden van Aoessa zullen vermoedelijk met hun guerrilla-tactiek voor verdere moeilijkheden zorgen. In ieder geval is een verdere opmarsch onmogelijk, voordat de noodzakelijke wegen zijn aangelegd. De Italianen zijn in ieder opzicht ernstig gehandicapt en de regeering ziet den toestand niet als bijzonder ernstig in. 20.000 man, onder bevel van het plaat selijk opperhoofd Dedzjasmatsj Mahainmed trekken thans gestadig op in do richting van het Italiaansche hoofdkwartier. In officieele kringen alhier heeft men voldoende vertrouwen in de sterkte der verdedigende legers in het Zuiden om elke vrees, dat Italië via Aoessa en Harrar een verbinding tusschen Eritrea en Italiaansch Somaliland tot stand zou brengen als belachtelijk van d# hand te wijzen. L Het nieuwe hoofdkwartier van het Itali aansche leger is thans in'de buurt van den berg Moessali. Ik verneem, dat daar maat regelen voor een luchthaven en voor het onderbrengen van tanks en artillerie zijn genomen. De Abessijnen vermeien zich inmiddels i de gedachte, dat het Italiaansche tank corps optrekt in bijna onverdraaglijke hit •aartegen geen enkele Europeaan, die niet kerngezond is, bestand heet te zijn. De Italiaansche opmarsch is sedert veer tien dagen begonnen. In tegenstelling met hun vorige tactiek, bereiden de Abessijnen er zich thans op voor hardnekkigen tegenstand te bicden aan den eerstvolgenden Italiaanschen aan val uit het Noorden van Makallé. De stad is evenals Adoca door heuvels omgeven, en is van het Noorden uit slechts op een plaats te bereiken. De Italiaansche aanval concentreert zich op dat punt. Ik verneem, dat naar schatting ongeveer 20.000 man van Dedzjasmatsj Kassa's leger uit hun posities terug zullen trekken om de verdediging tc ondersteunen, daarbij ge holpen door een tweede 20.000 man uit Sa- kota. Ras Seyoeni en ras Kassa zullen waar schijnlijk gelijktijdig een tegenaanval op twee fronten ondernemen in de richting an Eritrea. Er gaan indertijd reeds ver scheidene geruchten, dat deze bewegingen reeds zijn ingezet. De berichten voegen er aan toe, dat de oorwaarden voor nachtelijke aanvallen buitengewoon gunstig zijn, dank zij de nieuwe maan. (Copyright Morningpoat—A.N.P.)" KON ZIJN SCHOENEN NIET DICHTRIJGEN Hier hebt ge het voorbeeld van een man, wiens been gezwollen en uiterst pijnlijk was. In één maand waren zijn klachten volkomen .verdwenen. Ziehier zijn brief: „Uw Kruschen Salts heeft mij meer goed gedaan dan eenig ander middel. Mijn rechter been deed mij steeds pijn, soms meer, soms minder en dat bleef zoo gedurende de laatste 5 jaren. Mijn been was gezwollen en steeds pijnlijk, maar na één maand Kruschen Salts gebruikt te hebben voelde ik mij een ander mensch. De pijnlijkheid verdween, tegelijk met de zwelling. Voordat ik met Kruschen Salts begon, kon ik mijn schoenen niet dicht- rijgen. terwijl ik er nu, na een maand, niet de minste last meer mee heb. Ik schrijf U om U te zeggen, dat ik Kruschen Salts als het beste middel beschouw, dat ik ooit ge nomen heb." G. A. P. Wanneer ge snelle en afdoende verlichting van Uw rheumatische pijnen wenscht, begin dan morgen, of beter nog vandaag, met Kru schen Salts. Dc 6 verschjllende zouten, waar- ui* Kruschen Salts bestaat, zorgen door de aansporende werking op lever, nieren en in gewanden, dat urinezuur cn andere opge hoopte afvalstoffen, die het bloed verontrei nigen en de oorzaak der pijnen zijn, langs de natuurlijke kanalen volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Met het wegnemen der oorzaak verdwijnen tevens de pijnen, terwijl tegelijkertijd Uw geheele gezondheidstoe stand enorm zal verbeteren. Weg de rheu matische pijnen en stralende gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.00 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking, de naam Rowntrce Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv.) gesteld zijn voor het terugtrokken van be paalde oorlogsschepen, nog niet vervuld zijn. Met name heeft Engeland geëischt, dat do Italiaansche strijdkrachten in Lybië teruggebracht zullen worden tot de sterkte der Engelsoh-Egyptische strijdkrachten in Egypte; dat de anti- Engelsche propaganda in Egypte en zekere Britsche invloedssferen zal op houden en dat de aanvallen op Enge land in de Italiaansche pers gestaakt zullen worden. Het is waarschijnlijk-, dat de Besprokin gen, die thans nog gevoerd worden, op deze punten betrekking hebben. Men is nog nieL tot overeenstemming gekomen, maar, zoo zegt men in officieele kringen, „de deur geenszins gesloten". Italiaansche deserteurs in Addis Abeba? Tc Addis Abeba zouden eenige deserteur, uit het Italiaansche leger zijn aangekomen o.a. een jonge man, die afkomstig was uit Fiume en die verklaarde niets te gevoelen voor een oorlog tegen de Abessijnen. Een tweede soldaat uit Fiume had maand lang door de binnenlanden Abessinië geloopen, voor hij in de hoofd stad was aangekomen. Naar verluidt heeft de keizer hem aangeboden hem naar Euro pa terug te zenden, maar daarop heeft hij geantwoord, dat hij liever in Addis Abeba bleef. Voorts zou te Addis Abeba per vliegtuig een Tiroolsch officier zijn aangebracht, dien men in de hoofdstad aan een verhoor wil onderwerpen. Door de Administratie der Zuio'-Afrika ari sche Spoorwegen cn Havens worden inschrij vingen ingewacht voor de volgende leverin gen. tot de erachter vermelde ia'.a: elek trische loopkraan met een capaciteit van 20 ton (IS Nov. a.s.); een nieuwe baggermachine (17 Dcc. a.s.) De specificaties en voorwaarden dezer aan bestedingen liggen ter inzage op het Bur. der Commissie voor den Ned.Z. Afrikaan- schen Handel, J. P. Cocnslraat 20. 's Graven- waar gend geadviseerd de order te weigeren. Dit toont duidelijk het vaste besluit van Roo sevelt, alles wat in zijn vermogen ligt, te doen om een einde te maken aan den han del met Italië. Hij wordt daarin door de publieke opinie gesteund. De protesten uit de industrieele kringen zijn verstomd, voornamelijk ook, omdat van Italië toch geen order tegen contante betaling te verwachten valt. Naar gemeld wordt, heeft o.a. Ford alle ïrschepingen naar Italië gestaakt. Kellogg's meening. In een radiorede zeide de vroegere mii ter van Buitenlandsche Zaken, Kello onder andere: .Tezamen met de andere landen kan en moet Amerika Italië aanwijzen als aan valler. De Verecnigde Staten moeten ook de over treding van de verdragen door Italië afkeu ren en verklaren, dat zij geen stappen zul len doen, om tusschenbeidè te komen of de maatregelen, welke anderen zullen nemen, cn einde te maken aan den oorlog, te niet te doen". Is op 20 September dus nog voor het uitbreken van de vijandelijkheden in Oost Afrika had hij een Amerikaansche schoen fabrikant, die een order had gekregen om militaire laarzen aan Italië te leveren drin- DE BRITSCH- ITALIAANSCHE BESPREKINGEN Het terugtrekken van oorlogs schepen uit de Middell. Zee De gedaclitenwisseling tusschen Londen en Rome inzake de eventuccle terugtrek king van Britsche vlooteenheden uit de Mid del landsche Zee wordt voortgezet. Bevestigd wordt, dat deze kwestie 't voor werp van besprekingen was tijdens het be zoek van den Britschen ambassadeur, Sir Eric Drummond, aan het Palazzo Vcnezia. rn Engelsdhe diplomatieke kringen doet men opmerken, dat alle voorwaarden, die Naar wij vernemen, heeft de firma A. Vuyk en Zn., scheepsbouwmeesters te Capelle a. d. IJssel, opdracht ontvan gen voor het bouwen van drie motor schepen, n.l. van 375 ton voor de N.V. J. H. van Swieten te; Amsterdam, voor de beurtvaart, een voor de Koninkl. Shell te Den Haag, groot 195 ton, voor het vervoeren van benzine en een voor binnenlandsche rekening, groot 380 ton, voor de groote kustvaart. WONINGBOUW TE ALMELO Te Almelo is gister aanbesteed de bouw van 77 woningen voor rekening van het Bestuur van Woningstichting „Almelo". Het hoogst werd ingeschreven door de firma Bouwhuis en Schothans te Nijverdal voor f 150.100, het laagst door de firma Roelofs, Haase en Markvoort te Rijssen voor f 111640. Voor het schilderwerk was laagste inschrij ver de firma J. H. v. d. Zwaan Zn. te Enschede, voor f 7754. Nieuwe brug te Dordrecht Door het ministerie van Waterstaat is op gedragen aan de fa. Jan B. Petit en Zoon te Breda ten behoeve van dc nieuwe brug over de Oude Maas te Dordrecht dc levering van 403 kub. M. bewerkt graniet cn 350 kub. M ruw gehakt graniet voor f39.370. Afzetmogelijkheden Tot 12 November a.s. kunnen bij den Di rector-General van liet „India Store Depart ment" te Londen aanbiedingen worden inge diend voor de levering van schrijf- en toeken- behoeften (Dotlooden, pennen, diverse soor ten papier en enveloppen), boekbindersmate riaal, punaises en papier voor fotografische doeleinden. Tot resp. 5 en 8 November a.s. kunnen even eens bij den Director-General van het „India Store Department" te Londen, aanbiedingen worden ingediend voor de levering van stof fen voor de vervaardiging van uniformen en overhemden, alsmede voor de levering van tandenborstels. Inschrijvingsformulieren en voorwaarden voor bovenbedoelde aanbestedingen zijn ver krijgbaar bij den Director-General, India Store Departement, Belvedere Road, Lambeth Londen S.E. 1, tegen den prijs van 5 sh per stel. Bij den Handclsinliclitingendienst van de Directie van Handel en Nijverheid Bezuiden- huut 87, 's Gravcnhage, ligt ccn 'exemplaar an de voorwaarden tor Inzage, BINNENLAND CHR. ONDERWIJS AAN SCHIPPERSKINDEREN Hoe het geregeld is De heer J. A van den Tol tc Rotterdam schrijft ons: Het treft telkens weer, dat het onderwijs aan de kinderen van onze Christelijke schip pers zoo weinig bekendheid geniet. Terwijl deze zaak toch zoo waard is ten volle ge kend en gewaardeerd te worden. Reeds vele jaren hebben we in onz® havenstad, „Koningin van de Maas", een drietal Christelijke scholen, waaraan klas sen verbonden zijn voor schipperskinderen. Die scholen zijn gevestigd Eendrachtstraat 87, Marinestraat 7 en Nozcmanstraat 16. In deze klassen krijgen de kinderen van onze schippers onderwijs volgens eeu uni form leerplan, dat wil zeggen ,dat dit leer plan gevolgd wordt door verschillende scho len over het geheele land, waaraan schip- persklassen verbonden zijn. Wanneer een schipper met zijn ongeladen schip b.v. in de Leuvehaven ligt en op de Schippersbeurs een reis aanneemt naar Zwartsluis, dan is zijn eerste werk de School Eendrachtstraat opbellen en vragen of men zijn kinderen naar boord wil sturen. Komt hij "met zijn schip in Zwartsluis aan, dan kunnen zijri kinderen daar naar de Christelijke school met schippcrsklassen gaan. Ze vinden daar dezelfde taal- reken- en leesboeken als in de Eendrachtstraat en kunnen dus met het onderwijs, dat zoowel klassikaal als hoofde lijk is, voortgaan. Het leerplan voor deze klassen is er op iiu gericht, dat bij niet onderbroken schoolbe zoek de leerstof in drie jaar kan verwerkt worden. Dit is echter niet mogelijk, omdat de leertijd door het telkens gaan varen der leerlingen, geregeld wordt verstoord. Al tracht men nu op verschillende scholen in ons land, waaraan klassen verbonden zijn voor Schipperskinderen de uniformiteit van het leerplan zoo streng mogelijk door ta voeren, toch zullen telkens weer verschillen aan den dag treden. Bovendien blijft het niet te onderschatten bezwaar bestaan, dat de kinderen telkens weer onderwijs ontvan gen van andere onderwijzeressen en onder wijzers. Hierbij komt nog het zeer ernstig be zwaar, dat maar in een zeer klein aantal plaatsen van ons land Christelijke scholen bestaan met schippersklassen. Al is cloor deze schippersklassen reeds vele jaren prachtig werk geleverd, meda door de groote trouw en toewijding, waar mede het personeel der klassen hun uiter aard zware arbeid heeft t verricht, tocli heeft onze -Regeering en met haar verschil lende onderwijs, en sthippersorganisaties ge voeld, dat. dit niet dc oplossing is vaajiet geweldig moeilijk probleem: „Hoe moet het onder w ij s aan schippers kinderen geregeld worden?" Men begreep, dat de groote moeilijkheid is en blijft het telkens weer gaan varen van d® kinderen. Zoo kwam men er toe scholen te stichten, waar de schipperskinderen zonder onder breking onderwijs kunnen ontvangen. Maar dan moet bij de school een internaat worden geplaatst, óf dc kinderen moeten in gezin nen, in de omgeving van de school, in de kost worden gedaan. We hebben dus voor onze schipperskin deren twee soorten van scholen: n.l. de Ligplaatsscholen en de Continu- s c h o 1 e n. De ligplaatsscholen worden door schipperskinderen bezocht, zoolang hun schip in éen der havens ligt. De Continu- zonder onderbreking) scholen worden bezocht door schipperskinderen, die voor het ontvangen van onderwijs aan de wal ziin ge- plaatst. Ons land telt thans vier Christelijke Con- tinu-schoien, n.l. te Vreeswijk, Zwarti sluis, Snee k en Rotterdam. De Christelijke Continu-school, die in Rot terdam is gevestigd en onze volle belang- stcl ing verdient, vindt men in het Westelijk stadsdeel, Nozemanstraat 16. Op deze school kunnen de kinderen ge durende drie jaar onafgebroken onderwijs ontvangen. Om tot deze school te worden toegelaten, moeten de kinderen minstens acht jaar oud zijn. Ten einde do leerstof in drie jaar te kunnen doorwerken, is onder meer voor de twee hoogste leerjaren een derde schooltijd ingesteld. U zult nu wellicht denken „dat is prach- \'v- moci''.ikheden zijn nu opgelost". Wij vergeven U gaarne deze gedachte. In een volgend artikeltje hopen wij U duide lijk tc maken, welk bezwaar nog over blijft maar tevens hoe ook dit bezwaar opgelost kan worden. VERNIELENDE CYCLOON Bede om hulp In de kleine buurtschap „de Schans" behoo- rende tot mijn kleine arme Gemeente deed in den voormiddag van 10 October j.l. een door wekkende cycloon zijn vernielend werk. In een o ogen blik werd van een woning met landbouw- schuur de geheele kap afgerukt en weggesme ten de muurgevels werden ingedrukt; van een anderen landbouwer werd de schuur wegge rukt en met binten, kap en riet dwars over den Provincialen weg geworpen. Aan andere worungen werd aanmerkelijk schade aange richt, ramen ingedrukt, dakpannen afgerukt, wanden mgeboeen, rieten daken vernield Tal van boomen werden ontworteld, (op één plaats zelfs 50 stuks) en verscheidene op 8 Meter hoogte van den stam totaal afgebroken. De schade is belangrijk en de getroffenen ziin niet m staat op één na hun eigendom men weer te doen reetaureeren. De bewoners zijn tevens eigenaren. Mag ik het milddadige Nederland verzoeken een gift, hoe klein ook. te willen schenken, opdat deze menschen ge holpen kunnen worden De getroffenen zullen U voor Uw hulp zoo dankbaar zyn, terwijl voor administratie enz. niets in rekening zal gebracht worden. Men gelieve zijn gift te stor ten op mijn postgiro nummer 74107 of ner postwissel over te maken aan ondergeteekende. JA'd»n*end vcrz°ek om hulp komt zoo laat, omdat ik my eerst gewend had tot hot Na- Sïïïï Rampenfonds, doch dit my heden be richtte niet te kunnen helpen, en my daarom adviseerde „op andere wyze in de kosten i reparatie te i De Burgemeester van De Werken W. BHUKENKAME

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2