onTHINftOUW pxaatawctye Nederland. Maar het brengt de prijzen toch niet omhoog. In leidende kringen van den tuinbouw worden daarom diverse plannen beraamd om tc trachten het debacle te bezweren. De aanvoer-regeling zou meer gewijzigd moe ten worden, en over langer periode ver deeld. Ook het vraagstuk om afwijkende kwaliteiten uit de markt te houden wordt bestudeerd. Het plaatsen van de druiven in koel huizen is ook al een methode, om te trach ten de moeilijkheden op te lossen. De kweekers zullen het dit jaar echter weer met hun verlies moeten doen! Fruitkuren Bevorderen de gezondheid en gaan nervositeit tegen Men schrijft ons: Wie zich een fruitkuur begint voor zijn gezondheid is er goed aan toe. Vruchten worden door de meeste menschen met smaak gebruikt, ja genoten. Geur en smaak hangen af van de vruclitenzuren (appel-, citroen-, wijnzuren). Deze vruchtenzuren hebben een gunstige invloed op de tanden en op het tandvleesch, ze verdrijven de ziek. tekiemen, die zich in den mond ophouden. Fruit is rijk aan vitaminen, zoo ook de door persen verkregen sappen hiervan. Druiven, citroenen, sinaasappels, grape fruits bevatten veel B- en C-vitaminen, dus die stoffen, waarvan afwezigheid nerveuze ziekte en scheurbuik veroorzaken. Ook in appels en peren, frambozen, aard beien, enz. komen dezelfde vitamine-soorten voor. Tomaten bevatten veel vitamine A, het welk buitengewoon goed is voor dc groei van kinderen. Rijpe en lekker ruikende vruchten gelden als bijzonder vitaminerijk. Misschien hangt dat tezamen met den duur van de zonnebestraling. Met fruit kan men zoowel g r o e i- als v e r. mageringsk uren doorvoeren. Worden zeer zoete, suikerhoudende druiven en noten in groote hoeveelheden aan het overige eten toegevoegd, aan zorgt het overschot aan ca lorieën, dat men daarmee krijgt voor het toenemen van het lichaamsgewicht. Ter vermagering geeft men fruit in plaats van andere voedingsmiddelen. Het sterk waterhoudende fruit vult de maag en met zijn water-rijkdom de organen en bewerkt daardoor een gevoel van verzadigdheid. Bij vermageringskuren worden gaarne eenige fruitoagen ingeschakeld, waarop enkel het benoodigde eiwit naast fruit wordt genoten. Van de urinedrijvende eigenschap van het fruit maakt men bij hart- en nieren- zieken gebruik. Zoo moet het voedsel voor nierenzieken vaak eiwitarm zijn. Dit kan men met fruit bereiken. Bij blaasziekten wordt een spoeling van de urinewegen be reikt. zonder dat al te groote hoeveelheden vloeistof worden opgenomen. Dat is velen menschen, die een tegenzin tegen groote hoeveelheden water hebben, zeer welkom. Bij kuren worden vaak groote hoeveelhe den fruit genoten. De hoeveelheid druivert voor een dag stijgt van 1 K.G. op 2.5, soms zelfs tot 3 en 4 K.G. Hier is tot vermijding van prikkeling van het tandvleesch door de vruchtzuren, zorgvuldige mondbehandeling en uitspoelen met alcalisch water aan te be velen. Druiven gelden voor urinezuur-oplos- send, ze worden gebruikt bij j i c h t, een sto ring in de urine-stofwisseling. Ook andere fruitsoorten hebben een goeden invloed op jicht; ze zijn n.l. zoo goed als vrij van stof fen, waaruit urinezuur wordt gevormd. Fruitkuren zijn bij uitstek geschikt voor het opwekken van onvoldoende darmwer- king. De rijkdom aan celstof van het fruit bevordert de darmbewegingen en zorgt daar door voor snélle verwijdering van afval stoffen. Zoo worden giftige stoffen wegge bracht, die anders vanuit den darm alle dëe- lon van het lichaam zouden doortrekken en schade aanbrengen. Zeker goed werkt het ge not van fruit of ook compote op de nuchtere maag, vóór het ontbijt voorzoover niet ab solute fruitkuren plaats vinden. Andere men schen prefereeren het regelmatig gebruik van voor het gaan slapen. De successen van fruitkuren bij schele- en andere soorten hoofdpijn zijn vaak terug te voeren op de werking van den darm. Bij de algemeene nervositeit is door fruit kuren opvallende beterschap te bereiken. Deze verslappingsziekte van onzen tijd ont staat vaak uit niets anders dan uit gebrek aan contact met de natuur, en niet zelden ook uit verkeerde voeding. De redenen van de nervositeit kunnen evenzoo verschillend zijn als de uitingsvormen van de ziekte. Fruit, in het bijzonder rauw fruit, wordt reeds spoedig als een onmiddellijk product der natuur gevoeld. Om bovengenoemde reden moet het genot van fruit in de voeding van de natuur- vreemde stadbewoners met opzet en zoo rij kelijk mogelijk ingevoerd worden. Het gebruik van fruit neemt steeds sterker toe en dat is zeker een goed teeken voor de moderne manier van voeding. Marktoverzicht (Medegedeeld door het Centraal Bureau), Voerartikelen De stemming op de merkt voor voeder» granen wes godurende de afgeloopen week voortdurend gemakkelijk. Zoowel gerst als maïs liej>en iets terug. Het zijn vooral de binnenkomende partijen, die moeilijk ge plaatst kunnen worden en daardoor den grootsten druk uitoefenen, aangezien maar weinig importeurs de pairtijen in Lichters willen leggen. Echter ook op aflading wa ren maïs en gerst gemakkelijker koopbaar. Rogge heeft practisch nog enkel maar de binnenlandse lie markt als voedergraaaij daar hier het aanbod nog wed zoo ruim is, dat invoer volkomen overbodig is. Dit ar tikel is kalm gestemd, doch bleef vrijwel op eenzelfde peil. Voertarwc is practisch thans te duur om veel gekocht te worden. Haver als steeds zoo goed als verlaten. Voor lijnkoeken is db markt zeer kalm gestemd. Inlandsohe voorslag lijnkoeken bleven onveranderd in prijs, terwijl Amerik, lijnkoeken in een aangekomen cn ook in een gewachte boot iels onder de markt aangeboden werden. De overige koeksooiv ten, schilfers cn soyaschroot bleven onver anderd in prijs, met over het algemeen weinig vraag. Meststoffen Stikstofmeststoffen. We helbbea nu theoretisch vier, practisch drie maanden van het nieuwe stikstofseizoen achter den rug en we kunnen met voldoening constat teeren, dat de markt mej/kwaardig rustig is gebleven. De producenten, die ditmaal door middel vani een Centraal Stikstof Verkoop kantoor werken, kunnen veeJ meer hun invloed aanwenden dan vroeger in de rich ting van een rustige marktontwikkeling en zij doen dit blijkbaar ook. Naarmate het steiizoen voortschrijdt, wor den de noteeringen van producenten gelei delijk een kleinigheid hooger en in overeen stemming hiermee zien we ook de notee ringen ven den groothandel (waaronder ook de oxia3') voor directe leveringen af en toe een kleine verhooging ondergaan, een en kele maal ook de v o o rj aarsno teer i nge nom dat die ook eenigszins, alhoewel zeer weinig, mede daardoor beïnvloed worden. Wie koopen wil, geltove in elk geval brj ons telefonisch even dien juisten dagprijs aan te vragen. Voor direct gobruik wordt nu niet meer gekocht. Aller aandacht concentreert zich nu op de voorjaarsnoteeringen. Thomasmeel. Nadat er op de ver laagde thomasmeel prijzen een groote koop lust was ontstaan is deze ook weer vrij plot seling gicihiwd nu allerwegen de verkoops prijzen weer verhoogd zijn. Wel moet men erkennen, dat thomasmeel nog steeds goed koop is, .naar dat neemt niet weg, dat daar om de producenten die prijzen tooh maar niet naar willekeur zouden kunnen verthoo- gen. Zij schermen daarbij steeds met de .goede kooplust" in Duitschland. Wij hebben eens even dkï moeite gedaan de cij fers, die thans tot en met September ter beschikking staan, aan een vergelijking te onderwerpen. Invoeroverschotten Duitschland Sept. '35: 64.000 ton April/Sept. '35: 265.0001 Sept. '34: 129.000 t. April/Sept. '31: 179.600 t Dat geeft een zeer groot verschil, dooh van de invoeren vaa 1934 moeten we, om een vergelijking te kunnen maken, die uit het Saargebied aftrekken. Deze bedroegen gedurende April tot en miet September 1934: 128.000 ton. We krijgen dus als vergelijkeit* de importen uit de andere landen: April/September 1935: 265.600 ton April/September 1934: 351.600 ton Hieruit blijkt dus duidelijk, dat DuitsoK- land thans reeds 86.000 ton mirtdier heeft ge- kocht in België, Luxemburg en Frankrijk, dan het vorige jaar. En dat is ook zeer be grijpelijk. Het beschikt namelijk allereerst over d'e hoeveelheid van ca. 35.000 ton, die het Saaigebied het vorige jaar naar andere lauden dan Duitschland uitvoerde en boven dien mag men wel aannemen, dat miet de herbewapening van Duitschland zijn staai en thomasmeelproductie er niet kleiner op is geworden. Over het eerste halfjaar is er dus eeü minder verbruik van plm. 50.000 ton. Het vorige tweede halfjaar bracht onge veer 344.000 ton invoeren, het Saargebied niet meegerekend. Zal men dat thans kun nen bereiken bij de zoo schaarsohe devie zen-toewijzingen? We gelooven van niet en schatten daarom het geheele Duitsche in- voeroverschot. p^r April 1935/Maart 1936 op hoogstens 500.000 a 550.000 ton. Superfosfaat. De markt is zeer stil. De groote Chrysanten- tentoonstelling Een groot bloemenpaleis In samenwerking met de Ned. Chry santenclub wordt door de Vereeniging de Afd. Aalsmeer van de Kon. Ned. Mij van Tuinbouw en Plantkunde van 29 October tot en met 3 November in het gobouw De Oude Veiling aan de Marktstraat te Aalsmeer, een Natio nale Chrysantententoonstelling ge organiseerd, welke gistermiddag onder groote belangstelling is geopend. Dank zij de medewerking van allen is het hcele gebouw in een waar bloemenpaleis" omgetooverd. De Vereeniging de afd. Aals meer enz. zag nog een bijzondere aanleiding tot deze tentoonstelling, daar het dit jaar juist 40 jaren geloden is. dat Aaismeer voor het eerst collectief op een bloemententoon stelling uitkyjam. Daarna heeft zij in kor ten tijd haar faam ondor het bloemengebrui- ken publiek gebracht. Deze tentoonstelling kunnen we dus als een soort jubileumuit gave beschouwen, die, naar onze meaning, goed geslaagd mag heeten. De. op do buiten- landsche tentoonstellingen behaalde lauwe ren, zijn in een aparte reer smaakvolle stand tentoongesteld en geren e-m dee van «ie regelmaat waarop door Aalsmeer in het buitenland steeds de aandacht op haar arti kelen gevestigd is. We zien de ondoiechei- dingen te Petersburg, Gent, Parijs. Brussel, Zagreb. Turijn, Barcelona, Madrid. Londen, Berlijn enz. behaald, saarngebracht in een prachtige medaille-kast, die bovengc-noetnda vei-eeniging voor dit doel liet maken. Een overweldigende indrnk De groote benedenzaal geeft een onverwel- digenden indruk. Groote manden met groot- hloemige Chrysanten en vazen van de kunst- aardewerkfabrieken de Rijn, gevuld met een kour en kleur van deze bloemen zijn op ver kwistende, maar smaakvolle wijze bijeenge bracht Vooral het tooneel maakt met zijn overvioed van bloemen een zeer machtigen Indruk. Op den voorgrond hiervan trekken subliem gekweekte Begonia's zeer de aan dacht. De achterwand van de zaak, waar, tegen een rekwerk groote vazen met Chry- eantenbloemen in zeer veel verscheidenhe den zijn opgesteld, is buitengewoon goed ge decoreerd. Overal waar het oog zich wendt, Is het een machtig kleurenspel. In het midden van de zaal treffen we een buitengewoon mooie collectie bloemen aan, ingezonden door de Bel- gische Chrysantenclub. Deze bloemen zijn gistermiddag door de goede zorgen van de K. L. M. van Brussel hierheen* gebracht en staan erbij alsof ze zoo juist uit de kweekerij hierheen ge bracht zijn. r Op de groote bovenzaal gaat de stand met de behaalde prijzen bedolven onder een schit terende collectie Boucharri-villia planten. Verder treffen we hier aan twee inzendin gen orchideëenplanten in bloei en een pracht collectie Anthuriumplanten en een collectie bloeiende cyclamen, die inderdaad een cul tuur-prestatie genoemd kunnen worden. De hier opgestelde inzending babyroosjes trek ken zeer de aandacht. Al deze vormen den voorgrond van een groote groep kleine- en grootbloemige chry santen. Twee inzendingen laten zoowel blad- houdende als bladverliezende besheesters zien, terwijl een firma een voortreffelijke collectie bladplanten heeft ingezonden. Een tuinbouwtentoonstelling zou zonder succu lenten niet volledig zijn. Er is een zaal vol Een der vele mooie inzendingen op de Chry santententoonstelling te Aalsmeer van en nog wel oude en zeldzame exempla ren. Verder merkten we nog'op mooie vazen seringen, lelies, clematis enz. Er is in De Oude Veiling nog meer te zien dan hetgeen we hier noemden. Een bezoek aan deze bui tengewoon smaakvol gearrangeerde exposi tie. in het centrum „waar het altijd met bloemen gezegd wordt" en die gedurende den duurtijd tot 's a\ond? 10 uur geopend zal zijn, zal zeker vele bezoekers trekken. economische crisis, die vooral in de in- dustrieele gebieden in Engeland gepaard ging met een sterke vermindering van de koopkracht van de bevolking. Voor de Nederlandsche producent werd deze algemeene prijsdaling op hoogst pijn lijke wijze geaccentueerd door: a. de waar dedaling van het pond; b. de invoering van van een stelsel van preferentieele rechten, tengevolge waarvan koloniale boter onbe lemmerd kan worden ingevoerd, terwijl op de niet-Britsche boter een invoerrecht wordt geheven van 15/- per cwt.; en c. door de waardedaling van de Nederlandsche boter in verhouding tot de Deensche, welk ver schijnsel een direct gevolg is van de merk waardige positie, welke de Deensche boter op de Engelsche markt inneemt eenerzijds en door den geforceerden verkoop van Ne derlandsche boter in Engeland anderzijds. Het beeld, dat zioh momenteel aftee- kent van de botermarkt in Engeland is niet onregelmatig. Ten gevolge van de afnemende invoeren van koloniale boter zijn gedurende de laatste weken de prij zen van deze soorten sterk gestegen, waardoor ook de Deensche boterprijzen zijn beïnvloed. Toch mag men aannemen, dat niet uit sluitend de gewone seizoeninvloeden in de tegenwoordige boterpi-ijzen tot uiting ko men; immers het prijspeil is momenteel belangrijk hooger dan een jaar geleden, zonder dat de invoeren merkbaar kleiner zijn geweest, waarbij komt, dat de voor raden inderdaad klpiner zijn dan een jaar geleden. Een belangrijk verschijnsel is de toenemende behoefte aan boter in Duitschland. poeder en andere pi-oducten heeft ge maakt cn doordat men zelfs een ge deelte van dc afgeroomde melk als vee voeder heeft gebruikt. Nu is het mogelijk, dat in de naaste toe komst zal blijken, dat deze kaasproductie te klein is, zoodat gedurende de winter maanden een tekort zal blijken te ontstaan aan Nederlandsolie kaas, waarvan immers het verbruik minder aan seizoenschomnie- lingen onderhevig is dan de productie. In dien dit het geval zal blijken te zijn, zullen de kaasprijzen nog verder oploopen. Deze mogelijkheid wordt tot een groote waarschijnlijkheid, indien men aanneemt, dat de voorraden onvoldoende zijn en in dien men aanneemt, dat gedurende de a.s. wintermaanden de melkproductie veel klei ner zal blijken tc zijn dan normaal. Aan leiding om dit laatste inderdaad aan te nemen was er in den vorm van de herhaal delijk aangekondigde melkproductiebe.per king, welke aanvankelijk zou moeten plaats vinden in het boekjaar 1 Juni 193531 Mei 1936. Zou deze productiebeperking inder daad een feit worden, dan zou dit beteeke- nen. dat de gevolgen vooral merkbaar zou den blijken te zijn in den winter van 1935- 1936. waardoor de sterke seizoendaling van de melkproductie in sterke mate zou wor den geaccentueerd. Verder was er aanlei ding om een krachtige prijsverhooging te venvachten, wanneer men zich realiseert, dat gedurende de laatste weken de kaas prijzen sterk zijn gestegen. Zou deze stij ging een voorbode blijken te zijn? Inderdaad kan worden aangenomen, dat, zoowel op de internationale boter markt als op de internationale kaas markt, de prijsdaling van de laatste jaren tol staan is gekomen en dat een he; stel zich bezig is te voltrekken. Aan gaande den omvang van dit herstel make men zich evenwel nog geen over dreven voorstellingen, aangezien de aanwijzingen in zake een permanent karakter van dit herstel nog te weinig uitgesproken zijn en aangezien men de neiging heeft de invloeden van oor zaken, welke een tijdelijk karaikler hebben, te overschatten. De druiven- productie Dalende prijzen Toenemende binnenlandsche consumptie Het gaat dit j'aar met den prijs van dc druiven slechter dan het ooit is gegaan. Ge leidelijk is ieder jaar de prijs verminderd, en nu in vijf jaar tot ongeveer de helft ge daald. Gemiddeld wordt er voor de druiven 24 cent per kilo betaalld, een gemiddelde dat in de laatste weken echter niet meer wordt gehaald, en het meerendeel gaat voor 20 cent van de hand. De daling van den prijs, is echter omge keerd evenredig aan de productie van de druiven, in hetzelfde tijdvak verdubbelde Bijna 20 millioen kilo druiven producee- ren de Hailandsche kweekers per jaar en het West land levert daarvan het leeuwen aandeel- Het is in dezen tijd, waarin export wel haast tot de onmogelijkheden gaat behoo- ren, geen wonder dat de vraag wat er met de druivenoogst gedaan moet worden, ten einde een loonendeu prjjs te verkiijgen, steeds meer begint te klemmen. Een krachtige actie is en wordt gevoerd om den binnenlandschen afzet te vergrooten En deze actie ife niet tcvergeefsch. Immers, waar vroeger druiven voor slechts bepaalde beurzen bereikbaar waren is dpz.e edele vrucht thans volksartikel ge worden, dat men uitvent langs de straten. Het verbruik van druive.n in Nederland is als gevolg hiervan gestegen van 4.961.000 kilo in 1930 tot. 13.436.000 kilo in 1934; in vier jaar dus verdriedubbeld. Maar als men de totale druivenoogst ver- gplijk1 met dit Nederlandsche verbruik, dan blijkt wel, dat, ten spijt van den „goeden wil" der Nederlandsche dtniveneters. de druiven-crisis nog niet bezworen is! Wat de export bp4eekent ook voor dit pro duct blijkt wel uit het feit, dat het buiten land in 1930 toen de helft, dus zes millioen kilo druiven afnam. Nu is weliswaar de export van dit pro duct niet in sterke mate afgenomen, maar de verdubbelde productie brengt moeilijk heden. Dat in crisistijd de afzet van het product in ons land zelfs nog sUlgl. mag reeds bewondering wekken voor druiven-etend Een deskundig oog vermoedde een ontdui king van art. 4. Diepte- en breedtemeter handig tot één instrument vereenigd, kwam te voorschijn en met van ernst strakke aan gelaten betraden wij het terrein van de mis daad. Ook hier sorteerden mijn laarzen, he laas, geen effect: de schoenen der anderen bleven akelig schoon. De opzichter mat en peilde met geroutineerde, vaste hand; de dijkgraaf constateerde met gravelijke zeggen schap: da's niet in ordel Bestuursleden gin gen hiermee met overtuiging accoord; mijn vriend de polderbaas overdacht alvast ln welke termen hij van deze overtreding den overtreder melding zou doen; de notaris me diteerde over een acte, die mogelijk opge maakt en gepasseerd zou kunnen worden ten zijnen kantore; de advokaat overlegde, dat artikels ook te duidelijk kunnen zijn wat bleef er dan voor rechtskundigen nog te doen over? de journalist dat was Ik maakte een notitie op zijn blocnote en zoem de als een muskiet, die aas ruikt; achter ons, in de woning, gleed, toen we ons om keerden, een opgehouden gordijntje weer te rug. Het gezicht, dat we even, als bij moment verlichting waarnamen zei: wij zijn de pi sang! DE MOTOREN VAN DE ELECTRISCHE GEMALEN DRAAIDEN PROEF voor ons. Met gezichten, alsof we alles van het samenstel begrepen doch met oogen, die onze totale onkunde verkon digden, volgden we de manipulaties van de machinist en stonden stom verwonderd over dc enorme watermassa's, die metershoog wer den op- en weggevoerd. Wij voeren ook weg. Net op tijd: 't werd don ker. 'n Mooie dag was hel geweest Maar door de herinneringen eraan ben ik geheel van mijn chapitre afgeraakt 'k Was zoo mooi begonnen over een prettig begin en wijdde uit over een prettige tocht Om nu de draad weer op te vatten zooals grootmoeder zei, dat prettig begin dat geen negin meer is, moest handelen over de TIJDELIJKE OPLEVING IN DE AKKERBOUWSTREKEN VAN RRIESLAND. Het is daar druk werken. De boeren nemen meer arbeidskrachten in dienst dan langen tijd het geval was. Vooral de oplevende han del en het vervoer van pootaardappelen vraagt vele handen. Belgic en Frankrijk nemen veel af. In de dorpen wordt deze opleving natuurlijk met veel blijdschap begroet. Reeds jaren i9 daar een groot gedeelte der arbeiders steeds werkloos. Uitgezonderd dan in de seizoentij den. Maar ook dan was die opleving niet van veel beteekenis. Nu echter well Er is zelfs in de akkerbouwgemeente Het Bildt zooveel werk, dat er geen werkloosheid meer is. Er staan althans geen arbeiders meer in geschreven bij de arbeidsbemiddeling aldaar. Ook in de hoofdstad van Friesland valt die opleving duidelijk te bemerken. Er rijden meer vrachtauto's, er varen meer schepen; kortom er is een levendige bedrijvigheid te bespeuren. Een ieder, die van den grooten nood der werkloosheid op het Friesche plat teland weet, kan beseffen welk een vreugde deze meerdere bedrijvigheid verwekt Helaas zal zij wellicht van korten duur zijn. Maar elke opleving, hoe kort ook, geeft reden tot blijdschap. Want van alle kanten komen concurrenten op de wereldmarkt ons het leven lastig ma ken. Daar heb je nu weer JAPAN ALS BLOEMBOLLEN- LEVERANCIER. Met die kleine lui met hun gluiperige ge zichtjes moet je oppassen. Hoeveel goed is hier al niet, dat uit Japan komt. De winkels liggen er vol van. En nu klagen onze reizigers in bloembollen in Amerika over de scherpe concurrentie die Japan ons aandoet in de bloembollenhandel. De Nederlandsche bloembollenrelziger vindt daar bij zijn klanten overal keurige en uit voerige catalogi van Japansche concurren ten. De lage exploitatiekosten van het vak in Japan (een derde van de kosten hier),het geringe risico bij het transport en een inten sieve reclame in de afzetgebieden, welke men hoopt te veroveren, zijn daarvan de oor zaken. Japan kan bovendien de beste soorten aanbieden. Reeds een vijftal jaren zijn de Ja-pansche bollenkweekers bezig mot dezen vreedzamen oorlog. In de laatste jaren wordt hun afzet in het buitenland uitgebreid, zij het dan nog niet wat het exportcijfer betreft. Vooral voor de toekomst bergt deze toestand gevaren in zich. De eigen Japansche teelt is thans nog niet voldoende, doch breidt zich eveneens steeds uit. De Japansche bladen hebben over de Japan- scbe export een heel groot woord. Dat is te begrijpen. Niet te begrijpen is het, dat de wetenschap soms de praktijk zoo langzaam achterna sukkelt. Men heeft in de volksgeneeskunde b.v. heel wat gunstig werkende middelen waar de wetenschap maar niel aan wil. Officieel ten minste niet. Nu echter is officieel door de geneeskundb uitgemaakt, dat BIJENGIF EEN GOED MIDDEI TEGEN RHEUMATIEK is. Dat is een al lang bekend middel. En bij er varing ('k heb jarenlang bijen gehouden) weet ik, dat het een probaat middel is. Nu het door de geneeskunde officieel is erkend, zal het veel meer in gebruik komen, al voor zie ik nog niet, dat men de bijenhouders met hun kasten en korven door de straten zal zien gaan, huis aan huis hun diertjes voor actieven dienst aanbiedend. Vroeger lie ten de patiënten zich opzettelijk steken. Moet je ook durf voor hebben. Nu gaat het wel anders, thans spuit men oplossingen van bijengif, waar zorgvuldig te voren al het eiwit uit is verwijderd, in of wel men wrijft via een zalf het gif in, ten einde aldus een opneming van de stof door de huid mogelijk te maken. De gunstige werking van het hijengif blijft nog een gissen. Maar dat is niets, als het maar helpt. Dat doet het wel niet zoo op zachtzinnige wijze, doch of de bij je nu prikt of de Injec tiespuit van de arts. Dat verschilt niet zoo heel veel. Alleen het eerste doet maar eens pijn. 't laatste tweemaal, nl. ook nog eens als ie de nota krijgt. Maar nu is het al weer tijd. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER. De internationale zuivelpositie Boterbehoefte in Duitschland neemt toe. Kans op stijgende kaasprijzen Over de internationale zuivelpositie is 't eigenlijk niet doenlijk om te sdnrijven, zegt H. J. Freetema in „Economisch Statistische berichten", waaraan we het volgende ont- lecnen. Er is geen wereldmarkt meer. Al leen een markt voor ieder land. Zoo is de bclerpTjjs ïn Duitschland door overheids maatregelen ongeveer tweemaal zoo hoog als die in Engeland. Boter Van de groote hoeveelheden boter, die in het internationaal verkeer worden gebracht nam Engeland in 1934 ongeveer 85 pet en DuitsdhJand 11 pet. Duitschland is een geïsoleerde markt ge worden. waar de prijs niet heheerscht wordt door vraag en aanbod, doch het practisch inhoudlooze begrip „gerechtvaardigde prijs" opgeld doet. In Engeland wordt de boterprijs bepaald door uitsluitend twee factoren: de grootte, van de invoeren en de opnamecapaciteit van de Engelsche bevolking. De tweede fac tor wordt bepaald door de totale koop kracht van de bevolking eenerzijds cn door de concurrentie van substitutie-artikelen anderzijds. De boterinvoer van Engeland is ver bijsterend, zoowel wat betreft de totale hoeveelheid en vooral wat betreft de toeneming gedurende de laatste jaren, welke van 4.139.000 cwts in 1913 tot 6.400.000 in 1929 en zelfs tot 9703 cwts in 1934 opliep. Het is begrijpelijk, dat deze toenemende invoeren slee/hts konden worden opgenomen tegen steeds lagere prijzen, welke prijs daling is geaccentueerd geworden door de In dit land daalde de boteriinport van 2.645.000 cwts in 1929 tot 1.164.000 in 1933, welke in 1934 weer steeg tot 1.216.000 cwts In 1935 werd gedurende de eeitste 8 maan den 891.000 cwts ingevoerd tegen 722.000 en 600.000 cwts in 1933 en 1934. Deze toename wijst er op, dat de productie in Duitsch land, niettegenstaande den kradhtigen over heidssteun, toch den Duitschers blijkbaar niet meevalt. Het blijft onbegrijpelijk, dat, wanneer Duitschland extra-contingenten af geeft, ons land daarbij niet in aanmerking komt, hoewel juist de Nederlandsche pro ducent, tengevolge van de zeer bijzondere prijsverhoudingen, daardoor in liooge male zou zijn gediend. In tegenstelling tot Nederlandsche boter is met name in het buitenland, de vraag naar Nederlandsche kaas in bet algemeen weinig elastisdh. Dit verschijnsel is een ge volg van het feit, dat eenerzijds de afstand tussohen de detailprijzen, welke de consu ment betaalt en de prijzen, welke de pro duccnt bedingt, in het algemeen vooral in het buitenland veel grootcr Is dan t.a.v. boter het geval is. alsmede van dc omstandigheid, dat, vooral in het buiten land. het gebruik van Nederlandsche kaas meer een kwestie is van smaak dan van den prijs. In het binnenland is dit echIer veel minder het geval, terwijl eveneens bijv. in België en Duitsdhland dit verschijnsel zich in mindere mate voordoet. Bij de beoordeeling van de prijsvor ming van Nederlandsche kaas dient verder niet uit het oog te worden ver loren, dat die landen, welke vroeger- verreweg het grootste deel van de uit gevoerde hoeveelheden Nederlandsche kaas tot zich trokken, sedert in toe nemende mate den invoer hebben be- Hierdoor daalde onze kaas-export van 92 mill. kg. in 1928 tot 61 mil., kg. in 1934. Gevolg was natuurlijk een slechte opbrengst van dit product, wat weer leidde tot een sterke kaasproductie-be perking, doordat men méér boter, melk Wat ik hoorde en zag, las en dacht, op reis en thuis Laat ik nu eens beginnen met een prettig begin. 'k Zit anders tegenwoordig nog al eens In het.bromhoekje. Dat saat zoo als men oud wordt en de tijden slecht zijn. Maar nu heb ik toch eens een goede bu!< Zooals ik vroeger wel eens heb gehad. En toch heb ik de vorige week beëindigd HET DIEPSTE PUNT VAN NEDERLAND TE BEZOEKEN. Dat was een veehouderij- het tuinbouwge- deelte. Vanzelfsprekend zult ge zeggen. Maar dan vergist ge u tooh met uw conclu- sictrekkerij; het was wel een veehouderij en tuinbouwgebied, waar ik was, doch dat had in dit geval niets met het diepste punt te maken, want ik bedoel het nu eens in let terlijken zin. Het diepste punt van Neder land, dat is de Prins Alexanderpolder in de buurt van Rotterdam. Of moet ik zeggen, dat Rotterdam in de buurt van de Prins Alexanderpolder ligt? Misschien is dit wel zoo goed, omdat de melk yan het gras uit deze polder door de koeien in deze polder geproduceerd, door de boeren uit deze polder naar Rotterdam wordt ge voerd om de bewoners daar te voeden. En zoo gaat het ook met de tuinbouwproducten. Maar hoe dan ook ik heb de Prins Alexan derpolder mee „geschouwd". Heb het dus in Öe diepte (cn. 6 M: beneden A:Pen ook in de breedte (ca. 2800 H.A.) gezocht, 'k Had me voor deze gelegenheid in extra voor dit doel uitgekozen schoeisel gestoken, doch het liep nog al goed af. De anderen, beter met de licht- en schaduwzijden van het schou wen op de hoogte, hadden ais ik het wei heb, hun schoenen, gewone lage, zelfs extra laten oppoetsen en keken eenigszins misprij zend naar mijn grove trappers, al hielden zij zich ook tegenover de vertegenwoordiger vande Koningin der aarde goed. 'k Hoopte nog gelegenheid te krijgen het spreekwoord ln toepassing te kunnen brengen van het lest en het best lachen, doch heb louw kans gehad. 'k Heb alleen kunnen constateeren dat ÜE MEESTE BOEREN EN TUINDERS HUN SLOOT EN GOED IN ORDE hadden. Doch er waren ook uitzonderingen, waar het minder goed was en die een briefje of een bonnetje zullen krijgen. Op mijn in formatie hoorde ik, dat het zoowat altijd de zelfden zijn, die aan de kwaal der slordig heid lijden. Waarom moet dat nu? Ja, vraag maar meer. Dat zijn de erfelijk be lasten. Waar het altijd weer keurig ln orde ls, dat ls bij de meest ijverige boeren. Die in hun geheele bedrijf uitmunten. En die het, on danks tegenheden. meestal het verst brengen ln de strijd om het beslaan. Daar is regel, daar ls orde, daar is systeem. F,n dat ls niet moeilijk. Dat gaat door de gewoonte van zelf. Maar andersGe weet het wel van den man, die de soldaten beklaagde, omdat ze eiken dag hun haren moesten kammen; hij deed het eens per Jaar, als hij naar de landheer ging en hij vond het de grootst denkbare foltering. Men krijgt anders wel een frissche kijk op de dingen als men er eens zoo'n heelo dag uit is en niets anders doet dan NAAR DE SLOOTEN EN DE LANDERIJEN TE KIJKEN. Je ziet moois en leelijks bij de vleet. We ont dekten op onze onderzoekingstocht zelfs een heel varkensdorp. Dat was niet een van de mooiste panorama's, die zich dien dag voor onze oogen ontrolden. De dieren hadden blijkbaar met veel plezier in de krant gele zen, dat Minister Deckers het baconcontract met de buitengewoon begunstigde export slagerijen had opgezegd, want ze hadden, voor zoover ik kon zien, allen een extra krul in de staart getrokken. Het kan ook zijn, dat dit was ter ecre van het feit, dat wij de „schouw" passeerden (er namen nog meer hooggeplaatste personen dan wij hm! hm aan deel). Maar, hoe dan ook, schik had den de varkentjes gehad; dat was zeker. De hekken en scholten waren voor het meeren deel omvergerend en het geheele uitgestrekte terrein was tot een modderpastei gekneed, 't Kan ook zijn, dat de beestjes blij waren, omdat dien morgen j'uist bericht was geko men dat de crisisaccijns op hun vleesch weer was teruggebracht tot zes cent We waren die gribus al lang voorbij, toen, opeens Stop!! De Dijkgraaf en de opzichter hadden met speurende kennersblik EEN FOUT GESIGNALEERD. Artikel 4 van de „Keur of politieverordening voor de Prins Alexanderpolder" zegt duide lijk: de weg-, berm- en kavelslooten enz moeten orfderhouden worden op een diepte van 50 c.M. en een breedte van 2.50 M. Dat {9 duidelijk en om dit artikel uit te leggen hadden we geen Mr. in de Rechten bij ons noodig gehad doch deze kunnen ook in ander opzicht nog wel verdienstelijk zijn, heb ik gemerkt

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 12