kdKXu VRIJDAG 1 NOVEMBER 1935 CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG De slotzitting van de Tweedaagsche Conferentie In de middagbijeenkomst van de op Woud schoten gehouden Conferentie van de Cen trale voor Werkloozenzorg, heeft jonkvrou we J. A. Wttewaal van Stoetwegen gesproken over de vraag: „Op welke wijze Ikan de Centrale den nood van de vrouwen der door de crisis getroffenen helpen leni gen?" Op de vrouw, zeide spr., rust mogelijk wel de grootste taak, om ondanks alle noo- den in het gezin, daarin den goeden geest te bewaren. Het is daarom verheugend, dat de Centrale ook aan de vrouw aandacht schenkt. Reeds vele groepen vrouwen van werkloozen zijn dezen zomer in vacantie- huizen een tijd bijeengebracht. Spr. acht 't geen bezwaar, om de vrouw een weck uit het gezin te halen. Ook worden wel cui- sussen gehouden voor deze vrouwen. In Enschedé is bijv. een cursus, om werklooze textielarbeidsters tot dienstbode op te lel den. Practische hulp houdt een sterke mo- reele hulp in. Spr. lidhtte dit nader toe. Het contact met andere vrouwen, het even uit de gezinszorgen zijn, geeft veel bemoedi ging. Ook op het gebied van voorlichting wordt reeds veel gedaan. Spr. wees op het werk van de commissie inzake huishoude lijke voorlichting, die enkele goedkoope or ganen uitgeeft. Het resultaat van de cursussen is zeer fverblijdend, want goed en goedkoop koken is algemeen onbekend onder de vrouwen. De Centrale heeft in vele plaatsen, waar Hog niets voor de vrouwen gedaan wordt, baanbrekend werk te verrichten. Vooral de bleine plaatsen mogen niet vergeten wor den. Contact zoeken met de vrouwen blijft de voornaamste taak van de Centrale. Zij moet daartoe allereerst de Chr. Vrouwen organisaties mobiliseeren. Vrouwen met hoogstaand karakter zijn voor dezen arbeid noodig. Spreekster wekte voorts op, om nog meer dere vacantiehuizen voor de vrouwen in te ridhten. Ook aan de nazorg dient aan dacht besteed te worden. Financieel zullen er geen bezwaren zijn. Spr. besloot met te .wijzen op het nut van gezinskampen. Slotrede van den heer C. Smeenk Door "den voorzietter van de commissie pan uitvoering den heer C. Smeenk, werd de slotrede uitge sproken. 'tGehee- le terrein, waar op de Centrale zich beweegt, zei spr., hebben we in deze dagen be- Ontroerd wer den we somtijds bij deze aanra king met de noo- De Centrale kan geen antwoord ge ven op de eco nomische vragen. Ja, Nederland zelf Ikan geen oplossing geven, daah de oplos sing op internationaal terrein ligt. Elk jaar moeten 30.000 jongens in de maatschappij opgenomen worden. Dit is benauwend in dezen tijd. Aan den anderen kant is er nog veel te danken. Hoe was de toestand een 40 jaar geleden? Toen was het zoeken naar werk ook moeilijk en kende men tijden van werkloosheid. Organen, om te helpen waren Br niet. De oogen van de Christenen zijn nu meer open gegaan voor deze dingen. Wij fcijin ons bewust geworden van de grootc taak op dit terrein. Het is verblijdend, dat lalle kringen en groepen elkander in de Cen trale vinden. Geheel Prot. Christelijk Ne derland werkt hier samen. We staan weer voor een moeilijke opgave IVolgend jaar zal een ton gouds verzameld moeten worden, om het werk voort te zet ten. Er is eahter nog meer te doen, dat heb ben de referenten ons getoond. In deze con ferentie zijn we gesterkt en met geestdrift kunnen we over dezen arbeid spreken. Dat zal ons doen lukken, om het groote bedrag bijeen te brengen. Met ons werk zijn we geestelijk iets voor Anderen. Al wordt 't organisatiebesef thans sterker, het individueel iets voor anderen zijn, anderen iets toonen van de groote kracht van het Evangelie, dat moet in bet middelpunt staan. Na gemeenschappelijk zingen van het: „Halleluja, eeuwig dank en eere" en gebed Werd de. conferentie gesloten. EEN VLIEGVELD TE BR ES KENS Naar wy vernemen zal in de onmiddelijke fiabijheid van Breskens een vliegveld worden ingericht, speciaal bestemd voor het vliegtuig van de firma van Melle's Confectionery Works. Het terrein, dat rond wordt met een middellijn van 350 meter, zal in het begin van 1936 ge reed zijn. UITVOERRECHT OP RUBBER By de Tweede Kamer is ingediend het wete- bnfewerp tot bekrachtiging van de door den gouverneur-generaal van Ned-Indië afgekon digde ordonnantie inzake het uitvoerrecht op BEDANKT VOOR DE N.S.B. Waarom vooraanstaande leden heengingen Geen gevolg van ruzie of vijandschap Zooals we gister reeds hebben gemeld, hebben de heer eh prof. J. Hessing, Den Haag (voorzitter); ir B. Wigersma, Haar lem (ondervoorz.) en mr J. A. P. C. ten Bokkel, Haarlem (penningmeester) vormen de het bestuur van de Nederlandsche ver een iging tot studie van het fascisme, be dankt als leden van de N.S.B. Naar aanleiding van dit bedanken heeft het „H.bl" een onderhoud met deze heeren gehad. Ir Wigersma en mr ten Bokkel ver klaarden, dat hun uittreden niet het gevolg is van ruzie en vijandschap, maar uitsluitend uit verschil van mee ning over den gang van zaken voort- Het blad schrijft verder: „De uilgetredenen zijn in hun fascistische overtuiging op geenerlei wijze geschokt, maar zij willen geen Duitsdh en geen Ita- liaansch fascisme, zij willen onderzoeken, hoe de fascistische gedachte in Nederland op de beste wijze kan worden verbreid. Zij zoeken naar een vorm om het in Nederland meer dragelijk te maken. Daartoe is destijds ook opgericht de Ned. Vereen, tot bestudeering van het Fascisme; het is het bestuur van deze vereeniging.dat nu uit de N.S.B. is getreden. De groep is niet groot, maar het zijn de menschen, of eenige van hen, die iets anders willen, dan de leiding te Utredht wil. Er is aan het uittreden natuurlijk her haaldelijk gedachtenwisseling niet de lei ding voorafgegaan. De uitgetredenen heb ben hun meening steeds tegenover de lei ding uiteengezet, een standpunt, dat trou wens uit de geschriften van ir Wigersma voldoende bekend is. Maar de leiding te Utrecht gaat uit van het standpunt, dat er maar één meening is, nl. de hare. Op den duur was bij een zoo groot meeningsverschil het blijven in de be weging niet mogelijk; ook omdat de uit- tredenden de leiding niet willen be moeilijken. Zij zullen hun werk in de studieclub voortzetten. Men wil trachten door samen werking van de in Haarlem en enkele plaat sen bestaande gelijke vereenigingen tot be studeering van het fascisme te komen tot de vorming van een bibliotheek; er zullen lezingen en debatavonden worden gehou den en langs dezen weg hoopt men te ko men tot de vorming van een groep, die in zelfwerkzaamheid getraind wordt. Aanvan kelijk had de leider der N.S.B. steun toege zegd, maar die is teruggenomen. Daarin hebben de uitgetredenen aanleiding gevon den de N.S.B. te verlaten." i Het standpunt van Prof. Hessing. Prof. Hessing deelde mee, dat de re den, dat als lid van de N.S.B. ontslag is genomen is, dat men geen vertrouwen meer in de leiding van de N.S.B. had. Het ligt geenszins in zijn bedoeling thans tegen de N.S.B. actie te gaan voe ren. Ook koestert hij niet het voorne men een contrabeweging op touw te zetten. De heer Tusenius geschorst Door het hoofdkwartier van de N.S.B. te Utrecht is de heer K. H. Tusenius te IJmuiden, oud-kringleider en oud-wethou der van Velsen geschorst als lid. De heer Tusenius verklaarde zich over deze aange legenheid niet nader te willen uitlaten. ber zyn intrede deen te Ouddorp (Z.B.) na bevestigd te zijn door Ds. H- Eoute te Gene- muiden. REIZEND PREDIKANT Gisteravond is Ds. Joh. Prins te Haar- m bevestigd als reizend Prdeikant van oe Chr. Geref. Kerk (Raaks) van Haarlem, door Ds. W. Bijleveld, met een predikatie naar aan leiding van Openbaring van Johannes 6 2. Na de bevestiging zong de Gemeente Ps- 134 1. Ds. Prins had als tekst gekozen Jesaja 40 6 Aanwezig waren alle hoogleeraren van de Theologische School en een 22-tal studenten. Het proces te Eist Hulp gevraagd Omtrent de gerezen kwestie tusschen de kerkvoogdij te Eist bij Rhenen en haar vroegere predikant ds. Hoogendijk te Ech- teld, inzake het alsnog uit te betalen achter stallige traktement, vernemen we het vol gende: Zooals bekend heeft de rechtbank te Arn hem de vordering aan P. Hoogendijk toege wezen en is een gerechtelijke verkoop der kerkgebouwen nog op het nippertje voor komen door het aannemen van een accoord, aangeboden door de Vereen, van Ned. Herv. Kerkvoogdijen, waarbij de kerkvoogdij zich verplicht tot uitbetalen van 2S00,—terwijl het restant, ad 1200,—. plus 1000,— bij komende kosten zou worden betaald door de Vereen, van Herv. Kerkvoogdijen. Thans heeft deze vereeniging een circu laire gezonden aan alle kerkvoogdijen met verzoek deze kosten gezamenlijk te dragen door het storten van 1,op haar post rekening. Psalmberijming Voor Zuid-Afrika gereed De destijds aangekondigde nieuwe berij ming der Psalmen, ten gebruike van de Ned. Geref. (Herv.) kerken van Zuid-Afrika en bezorgd door prof. dr. J. D. d u T o i t, is nagenoeg voltooid. Het is een werk van 15 jaar geweest. In December gaat de nieuwe uitgave ter perse. Daarna volgt de „omdich- ting" van de Gezangen in het Afrikaansch, waarvoor ds. Ackermann en dr. Gerdener bezig zijn. Psalmen in Duilsch Gezangboek Te Neukirchen is verschenen een zeer goedkoope uitgave van een selectie van 50 Psalmen, genomen uit het gezangboek der Geref. Kerken van Hannover en ten gebrui ke voor die van den Geref. Bond in Duitsch- land. Hierbij is voornamelijk gedacht aan de gemeenten, die in hun gezangboek geen Psalmen hebben en die toch in dezen tijd zoo gaarne de liederen van strijd, geloof, boete en blijdschap zouden zingen. KERK-RESTAURATIE. De Ned Herv. Kerk te Naaldwijk, die gedurende vier jaren een grondige restauratie ondergaan heeft onder architectuur van Herm. der Kloot Mevburg, zal in deze maand of ficieel weer in gebruik worden genomen. KERKNIEUWS TOEGELATEN TOT DEN 0. DIENST Door de classis Beilen der Geref. Kerken is peremptoir geëxamineerd en toegelaten tot den Diende des Woords en der Sacrementen cand. J. A. van Arkel van Rotterdam, be roepen predikant te Diever. Door het Prov- Kerkbestuur van Gelder land is tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelateen de heer W. W i 1 - 1 e m s e cand. van de Univensiteit te Utrecht, wonende te Driebergen. De heer M. Hamming te Oostwold, cand. van de Theol. School te Kampen, is door de classis Grootega^; ge-examineerd en beroep baar verklaard in de Geref. Kerken- AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE. Op Zondag 12 Januari hoopt Ds. R. Boeke zyn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Knollendam, na bevestigd te zyn door Ds. A. J. P- Boeke van Schoorl (N. H.). Ds. JHovïus te Jaarsveld hoopt Zondag 1 Dec. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem. te Jaarsveld e.r Zondag S Decem- 'Gistermorgen is een vrachtauto van 'de firma Hoogevoort door een electrischen trein op den onbewaakten overweg te Nipu •landschepolder (Hoek van Holland) gegrepen, ioaarbij de 18-jarige Rotterdammer Strijbos is gedood, en de h-ccr v. d. Gaag ernstig gewond. Een foto genomen op de plaats, des onheils. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Boedapest 739.6. Laagste stand te Janmayen 730.7. Stand vanmorgen halftwaalf 758.0, WEERVERWACHTING Afnemend, meest Z. wind, half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets kouder nachts. ALGEMEEN WEEROVERZICHT ALGEMEEN WEEROVERZICHT De uitgebreide depressie waarvan de kern tusschen IJsland, de Britsche eilanden en Noorwegen is gelegen vult verder op en schijnt zich N.waarts te verplaatsen. De gisteren reeds genoemde hooge druk king in het Z.O. neemt sterk in beteekenis •n breidt zich thans over Duitschland, Zwitserland, O. Frankrijk en de Randstaten uit. In dit hooge drukgebied is de lucht op klarend waardoor de ochtendtemperaturen aldaar aanmerkelijk lager waren dan giste- ïn hier en daar ochtendnevel optrad. Over de Britsche eilanden, onze omgeving en Scandinavië werd het iets warmer. Over het algemeen nam rond de depressie de wind wat af. De lucht blijft er nog zwaar bewolkt of betrokken en van verschillende plaatsen wordt nog neerslag gemeld, o.a. over IJsland, langs de Noorsche kust. over Z.-Engeland en het Nauw van Calais. Laatstgenoemd regen front houdt verband met een kleine secun daire welke haar invloed heden ten onzent zal doen gelden. Voor morgen zijn de voor uitzichten echter gunstig. De wind zal afnemen. Vermindering van bewolking is waarschijn jk en de regenkansen zijn klein, STORMWAAR^mrwrNGSDTENST Geseind van De Bilt 1 Nov. 9.35 uur v.m. aan alle posten: Stormsein neerhalen: Blijft p uw hoede. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 15.0 C. 2 NOVEMBER Zonsopgang 6.57 uur, zonsondergang 4.30 uur Maan op nam. 0.52 uur, onder nam. 0.52 VOERTUIGEN MOSTEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 2 NOVEMBER Van 's avonds 5.00 uur tot 's morgens 6.29 uur Vriendelijk verzoek Wij ontvingen regelmatig opgaven als abonné op het „Calvinistisch Weekblad", waarbij dan verzocht wordt ook de reeds verschenen nummers toe te zenden. Tot op heden hebben wij hieraan steeds kunnen voldoen, doch onze voorraad is slechts be perkt. Wie dus verzekerd wil zijn den jaargang nog compleet te ontvangen, ver zoeken wij vriendelijk omgaand een abon nement te bestellen. De uitgeefster: N.V. W. D. MEINEMA, Delft. ZENDING EN PHILANTROPIE ZONDAGSSCHOOLVERGADERING Te Enschede heeft een druk bezochte vergadering van Zondagsschoolonderwijzers -onderwijzeressen plaats gehad. i een gemeenschappelijke bidstond voor noocten van het Zondaceschoolwerk; het ziele heil van de kinderen in binnen- en buitenland, bijzonder in onze moeilijke tijden, hield de heer J. N. Voorhoeve van den Haag een inlei ding over het onderwerp „De onvruchtbare vygeboom en de gelijkenis van de arbeiders ln den wijngaard." Moeilijkheden uit dit onder werp werden nader 'toegelicht. Door den heer J. Siegelaar van den Haag werd in band met deze moeilijkheden iets voorgelezen uit het Bijbelsch Vertelboek van den heer Hoogwerf, dat hij tegelijkertijd warm De heer B- L. B ij 1 s m a van Apeldoorn wekte daarna allen, die onder kinderen arbeiden, op, om toch vooral veel zorg te besteden aan het Christelijk lied op de Zondagsschool, en kleine kinderen goed de versjes in te pren ten. Het Christelijk lied blijft dikwijls hete geheele leven in het geheugen en vaak ge bruikt God het nog na jaren. Over de „Voorbede van Abraham en de verwoesting van Sodom en Gomorra" werd proefles gegeven door den heer N. R o t Apeldoorn, waarin vooral gewezen werd op het belang, voor anderen te bidden. Als slotonderwerp werd de vraag behan deld of het niet op het gebied van het Z. S. onderwijs ligt, kinderen uit gezinnen vai geloovigen, die men op de Zondagsschool heeft, bidden te leeren. Een inleiding over dit onder werp van de hand van den heer J. J- Peschar van Amsterdam werd voorgelezen. De heer P. zou zulke kinderen enkele gebe den ,in den vorm van versjes uit het hoofd willen laten leeren. Er ontstond een levendige discussie. Over 't geheel vond men het niet raadzaam, de kinderen een vormgebed te laten leeren. Echter wel om ze te leeren bidden. De vergadering werd met dankgebed geslo- NED. VERG- VAN JODEN-CHRISTENEN Te Amsterdam heeft de Ned. Verg. van Jo- den-Ohristenen haar 7e jaarvergadering ge houden onder presidium van Dr. Zallman. In het bestuur is herkozen de heer M. Sanders te 's-Gravenhage en gekozen de heer I. Kuyper van Bilthoven. De Commissie van Advies werd uitgebreid met Ds- C. Kajteeyn Dz. De i en de heer I. Kuyper hebben gesproken den arbeid der vereeniging en over de Joden in ons land. De heer Kuyper verklaarde zich dankbaar, dat de Joden in Nederland grond wettelijk beschermd zyn, doch waarschuwde niettemin tegen overrompeling door anti-se- mietische stroomingen. Hij wees er tevens op, dat liefde tot Christus liefde meebrengt voor het vleesch, waarin hij was gehuld. Daarom heeft de Vereeniging tot taak om iederen Christen-niet-Jood te bevrij den van iederen korrel Jodenhaat. SCHOOLNIEUWS W. TEN KATE. Gisteren heeft de heer W. ten Kate afscheid genomen als hoofd eener Chr. School (Boven Nieuwstraat) te Kampen- Ruim 46 jaren had hij het Chr- Onderwijs gediend; van April 18S9Nov. 1897 als onderwijzer, vervolgens a!fi hoofd te Uithuizermeeden, Maasland (sedert 1924) te Kampen. Als leeraar was hij ook aan normaalscholen werkzaam. Voorvs heeft hy in het kerkelijk leven te Kampen gewaardeerde arbeid verrichte, H. NIENHUIS Heden 1 November is het 40 jaar geleden zyn, dat de heer H. Nienhuis, hoofd der Geref. school te Munnekezyl, als onderwij. de Chr. school te Hoogkerk in functie trad. Na nog als zoocöanig te Kollum en te Sneek werkzaam te zijn geweest, werd hij als hoofd benoemd van de Geref- school tee Munnekezyl, welke school hij nu 32 jaar verbonden is. H. J. R. VAN LUMMEL t Op hoogen leeftijd is overleden de heer H. J- van Lummel, oud-hoofd eener Chr. school te Amsterdam en oud-leeraar aan de Kon. Wilhelmina-Kweekschool te Rotterdam. In de jaren van 1920 ondermijnde hem een pijnlijke krankheid, die hem dwong het onderwijs te verlaten. De overledene was een kleinzoon den bekenden schrijver van Lummel. ONDERWUSBENOEMINGEN Aan de school voor Geref. L.O. (hoofd de heer W- van Veen) te Katwijk Rijn is benoemd tot kweekeling met acte de heer J. Schoneveld aldaar. CHR. MULO-SCHOLEN. De Ver. tot behartiging van de belangen der Chr. Scholen voor MULO hoopt haar jaarver gadering te houden te Utrecht op 21 Dec. te 10Va uur in het Gebouw voor K. en W. Twee leden van het hoofdbestuur zijn aan de beurt aftreding; de heer J- J. Janse ie herkies baar en de heer J. B. Meijnen heeft bedankt; hem zijn gecandideerd de heeren H. Hooge te Rotterdam en A. L. van Hulsenbeek te Amsterdam. Prof. Dr. Ir v. d. Horst zal referaat leveren over ,,De waarde van de Indi- vidual-Psychologie voor de Chr. opvoeding van MULO-leerlingen". Op de agenda staat o.m. een voorstel de afd. Utrecht luidende: „De Vereen, voor Chr. Mulo spreekt als haar meening uit, dat het niet op haar wïg ligt, rechtskundige bijstand te verleenen aan haar leden in gevallen van ontslag e.d.; zij verzoekt he"; hoofdbestuur, de noodige maatregelen te treffen ter uitvoering van dit voorstel.'" Examens Promotie». Leiden. Bevorderd tot doctor, in de Wis- en Natuurkunde op proetsohrift ge titeld: „Het probleem van Dlrichlet". d« lieei A. F. M o n n a. geb. te Den Haag. Nijmegen. R.-K. Umdveredtslt. Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbeg. proefschrift getiteld: „Ploutarchoe' Lev< ZATERDAG 2 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. KRO.Uitzending. 4.00—5.00 HIRO. 8.00—9.15 Gr.pl. 10.00 Requiemmis. 11.00 Gram.pl. 12.15 Gram. pl. en kwintetconcert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.00 Kinderuur. 4.00 HIRO. 5.00 Schlagermuziek en lezingen. 7.35 Gram.pl. 8.00 Berichten. 8.05 Reportage 8 20 Orkestconcert en voordracht. 10.30 Berichten. 10.35 Orkestconcert. HILVERSUM II 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gram.pl 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i. d. Continubedr.: „VARA-Maandrevue". m.m.v. de Flierefluiters en solisten. J. Jong (orgel), Gaby Ehrhardt (zang) en Gram.pl. 12.00 Trio Favoriet. 12.45 C. Steyn (orgel) en B. v. Dongen (zang). I.151.45 Vervolg trioconcert. 2.00 Gr.pl. 2.15 „Beoefening der huismuziek", olv P. Tiggers. 2.45 P. Kiès: Het wetsontwerp inzake de luchtbescherming. 3.05 Fanta sia en Gram.pl. 4.00 „Met P.T.T. erop uit!", m.m.v. het VARA-Tooneel. 5.40 Li teraire lezing S. Goudsmit. 6.00 De Bo hemians. 7.00 VPRO. 8.00—12.00 Openings programma van de jubileumweek, m.m.v. sprekers, solisten, orkest, gram.pl. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Causerie. 11.20 BBC-Nor- thern Orkest. 12.35 Commodore Grand Or kest. 1.35 Gram.pl. 2.25 Orkest. 3.20 Or gelspel. 2.50 Het Londensch Zigeuner orkest. 4.50 Gram.pl. 5.20 Issay Schlean Trio. 5.50 Five hours back, relais uit Amerika. 6.20 Berichten. 6.30 Sport- praatje. 7.05 Welsch Intermezzo. 7.20 The Saturday Magazine, weekend-programma. 8.05 BBC-Orkest. 8.50 Variété-program ma. 9.50 Berichten. 10.20 BBC-Militair Orkest. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Nat. Orkest. 2.50 Gram.pl. 4.20 Or kestconcert. 5.50 en 6.50 Gram.pl. 9.05 II.05 Raugelkoor, M. Lovano (zang), en orkest. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Con cert. 2.504.50 Orkest. 7.20 Fransche mu ziek. 7.50 Volksliederen. 8.05 Hoorspel. 8.40 Fagot-recital. 8.55 Amerikaansche Operettemuziek. 9.45 Omroeporkest. KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Jeugdconcert. 12.35 Orkestconcert. 1.35 Gram.pl. 3.20 Gevar. programma. 6.20 Verdi-concert m.m.v. het Omroeporkest en -koor. 7.30 Voor oud-strijders. 8.20 Viool en cembalo. 8.40 Literair-muzikaal programma. 9.5011.20 Dresdensch Philh. Orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Om roeporkest. 1.30—2.20, 4.20, 4.50 Gram.pl. 5.20 Kwartetconcert. 6.35 Gram.pl. 7.15 Pianorecital. 8.20 Gram.pl. 8.50 Sympho- nieconcert. 484 M.: 12.20 en 1.302.20 Gram.pl. 4.20 dito. 5.20 Zang en orgel. iet "historisch topografisch 19 stellingen", n, te Nijmegen. heer W. P. The Rxnnicnn. Leiden. Gesl.: Rech- le heeren H. Brinkgreve en Ch. H. W. Seckei. on. doet. ex.. de hee.r S. Hoeksti Gesl.' Rechts-wetei x„ de heer C. C. Wijga. Ac» (lei Gesl.: Rechtsgeleerdheid G. A. Hamel. happen: cand.ex., de heer A. H. Gesl.: Handelswei J. M v. Ginkcl; ind.ex.. de heeren G. G. Har- 51.0. Akte K:t. (Natuuirk.. Scheik. en Kosmo- :rafie). Den Haag. Gesl. mej. C. A. Sehrync lakers, Oi.rsehot. De examens voor de akte ijn afgeloopen. AV In kun.Ie L.O. Den Haag. Gesl. do heer Groningen. Gesl. de dames R. Solioon beek, Veendam; H. de Boer, Groningen: d. heeren M. Kats en C. K. Boerema. Groningen. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Blaas concert. 9.20 Berichten. 9.50 Cello en piano. 10.05 Weerbericht. ZONDAG 3 NOVEMBER HILVERSUM I 1875 M. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst u. d. Vluchtheuvelkerk te Zetten. Voorg.: Dr. J. Lammerts van Bueren. Hierna: Gewijde muziek. 12.15 Orkestconcert en lezing. 2.00 Reportage. 3.00 Lezing. 3.20 Gram.pl. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.30 Orgelspel Ch. J. de Wolff. 6.00 Kerkdienst u. d. Geref. Kerk (Noorderkerk) te Middelburg. Voor ganger: Ds. D. Bremmer. Orgel: Ch. J. de Wolff. Hierna gewijde muziek. 7.45 Voet balnieuws. 7.50 Causerie. 8.10 Berichten. 8.15 Schlagermuziek. 8.45 Zang. 9.00 Or kestconcert. 10.30 Berichten. Gram.pl, 10.40 Epiloog. HILVERSUM n 301 M. 8.55 VARA. 10.00 VPRO. 12.00 AVRO. ó.OO VARA. 8.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.05 Tuinbouw- praatje S. S. Lantinga. 9.20 Orgelspel. 9.30 Ir. R. A. Gorter: Doe het veilig. 9.45 A. Pleysier: Van staat en maatschappij. 10.00 Kerkdienst u. d. Ned. Herv. Kerk, Bolsward. Voorg.: Ds. J. Vink. 11.30 Dr. N. B. Tenhaeff spreekt over „In de scha duw van morgen" door Prof. J. Huizinga. 12.00 Klokkenspel en uurslag v. d. St. Josephskerk te Tilburg. 12.01 Omroepor kest. I. d. pauze: J. Aalderink: Het schil derij van de maand. 1.45 Verslag door H. Hollander v. d. Voetbalwedstrijd „Holland Denemarken" te A'dam. 4.00 De AVRO- Decibels. 5.00 Haarl. Orkestvereen. olv. P. Tiggers. 5.30 Sportpraatje. 8.00 Berichten. 8.15 Concertgebouw-orkest. 8.50 Gram.pl. 9.00 Radio-journaal. 9.15 „De familie Stastok", hoorspel. 10.00 De Revellers. 10.20 Omroeporkest. DROITWICH 1500 M. 9.50—10.35 Kerkdienst 12.50 Orkest. 1.50 Mandoline-orkest. 2.20 Sextet. 3.05 Orkest. 4.05 Gram.pl. 4.50 Voor de kinderen. 5.10 en 5.35 Lezing. 5.50 A. Thursfield (zang) en het Lyra- kwartet. 7.05 Voordracht. 7.25 E. Coleman (alt) en H. Heyner (bariton). 8.20 Kerk dienst. 9.20 BBC-Militair-Orkest. 10.05 Orkest. RADIO PARIS 1648 M. 11.20 Gram.pl. 11.35 Orgelconcert. 12.25 Gram.pl. 12.35 Orkest. 2.35 Zang. 5.20 Pascal-orkest. 7.20 Zang en voordracht. KEULEN 456 M. 9.50 Koor. 11.20 Kwartet. 12.05 Concert. 3.20 Concert. 7.20 Omroep orkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.r 9.45 Cem- balomuziek. 10.20 Gram.pl. 12.23 Zang. 12.45 Orgel. 1.35 Salon-orkest. 2.35 Gr.pl. 4.10 Gram.pl. 4.20 Pianorecital. 4.30 Sym- phonieconcert. 5.20 Gram.pl. £.50 Vocaal concert. 7.20 Strijkkwartet. 9.35 Concert. 484 M.: 9.45 Gram.pl. 10.20 Cembalo- muziek. 10.35 Cello-recital. 10.50 Gram.pl. 12.25 Salonorkesfe 3.20 Symphonieconcert. 4.10 Pianorecital. 4.20 Gram.pl. 5.20 Con cert. 5.50 Concert. 6.50 Strijkkwartet, 7.20 Zang en voordracht. DE MISDADEN TE OSS NIEUWE ARRESTATIE De gemeentepolitie te Oss heeft gearres teerd den ruii. 40-jarigen Johan van V. uit den Hel'.oek te Oss. Van V. werd ervan ver dacht brandstichting te hebben ge- leegd in den avond van 18 Januari 1932, waarbij de woninc. rti. toen werd bewoond door Van Lent, "rootendeels afbrandde. Na langdurig verhoor viel hij ten slotte door de mand en legde een volledige bekentenis af. Ook hij is naar 's Hertogenbosch overge bracht. Beleediging van Larens burgemeester Gewezen raadslid voor het Gerechtshof. Voor het Gerechtshof te Amsterdam heeft de be'.eedigingszaak gediend tegen het voormalige raadslid P. van P. te Laren (N. H.) Verdachte zou n.I. op 2S Februari 1934 in genoemde gemeente tijdens een openbare, door den burgemeester voorgezeten raads vergadering, o.a. tegen den burgemeester hebben uitgeroepen: „Zooals men walgt van een schurftigen hond, zoo walg ik van jou!' en. weer later: „Ik blijf doorgaan net zoo lang ik het verkies, tot duidelijk is, welk een Jezuiet jij bent. Je bent een fascist, die zich nog democraat durft noemen." Na door wethouder Calis opmerkzaam te zijn gemaakt op het feit, dat hij op deze wijze niets bereikte, zou bij den burgemees ter nog een langen volzin toegeroepen heb ben, eindigend met het woord: „lafaard!" De advocaat-generaal achtte het tweede deel van de tenlastelegging de eenvou dige beleediging door de verklaringen van den burgemeester en den agent van politie bewezen. De adv.-generaal vorderde op formeele gronden de vernietiging van het vonnis der rechtbank en verdachte's veroordeeling tot één maand gevangenisestraf, welke eisch qc adv.-generaal edhter wijzigde met de ver oordeeling van verdachte overeenkomstig het vonnis der rechtbank tot f50.— boeta of 10 dagen hechtenis te vragen, toen de verdedigster naar voren bracht dat de offi cier niet van het vonnis in appèl was ge* gaan. De verdedigster mevr. Mr. de Ruyter-* de Zeeuw, drong aan op vrijspraak en sub* sidiair op het opleggen van de laagsta straf, welke de wet kent. Uitspraak 13 November a.s. De moord te Wildervank Voor de rechtbank te Groningen hebben terecht gestaan de beide verdachten van den moord, in den nacht van Maandag 12 Juni, op den alleenwonenden Jacob Kroeze, te Wildervank: B. B., 27 jaar, arbeider te Wil dervank en K. S., 33 jaar, eveneens arbeider aldaar, beiden thans gedetineerd. B. had zich naar de woning van Kroeze begeven en daar gewacht tot S. kwam opdagen. Met een revolver hebben ze K. bedreigd, daarna hebben ze den man gewurgd en vervolgens diens lijk in het water geworpen. Beide bandieten maakten zich meester van K.'s spaargeld (f 710), dat ze uit de brandkast roofden. Ze hebben hun afschuwelijke daad met voorbedach ten rade verricht. De eisch luidde levenslange gevangenis straf voor beide misdadigers. Van de publieke tribune weerklonk applaus. De verdedigers betoogden, dat hier geen sprake is van moord met voorbedachten rade. Voor B. wordt een lichtere straf gevraagd, voor S. vrijspraak. Verdachte B. zegt tenslotte nog, dat hij berouw heeft. Hij heeft liever de doodstraf, dan levenslange gevangenisstraf. Verdachte S. vindt levenslang een véél te groote straf. Uitspraak 14 November a.s. BRAMMETJE FLAPOOR EN Z'N VRINDEN door G. T. ROTMAN Gesl.: de heer H. E. Wapenveld. G. H. de laatste alleen aant. G.S. 31. De deur, die uit de huiskamer naar den winkel voerde, werd opengeworpen en in de opening verscheen, met z'n slaapmuts nog op en op z'n bloo'te voeten, de bakker. Wat erger was: hij had een groot jachtge weer in z'n handen. „Halt! leelijke dieven!'" riep hij. terwijl Bram. Tom en Menelik zich in allerijl uit de voeten maakten. Menelik klom daarbij snel tegen den gevel van het •huis op. 32. De bakker, die eerst nog eens over dè stukken van de deur struikelde, was tot zijn groote woede niet gauw genoeg op straat, om de dieven nog te grijpen. Onnadenkend door zijn hevige boosheid schoot hij zijn geweer op hen af. echter met het eenige gevolg, dat hij de straatlantaarn, die vlakbij op don hoek stond, in stukken en brokken schoot. ((Wordt Maandag vervolgd!)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11