(VJaa^ d& Machn HULP AAN ALLEENSTAANDEN DONDERDAG 31 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 KERKNIEUWS NED. HERV. KERK e roe pen: Te Wil nis, II. Kraay te St. NED. GEREF. GEM. Beroepen: Te Rolterdam-Z., P. Tli. Sog&Qink, aldaar. TOEGELATEN TOT DEN H. DIENST Door het Prov. Kerkbestuur van Gelder land werden tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk toegelaten de heer P. H. W. M. van de Meer de W a 1 c h e r e n, cand. van de Utrechtsche Universiteit te Den Haag, en de heer F. M. K o o y m a n, candidaat van dezelfde Universiteit te Den Dolder. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. M. C. Groene woud heeft Zon dag j.l. zijn intrede gedaan als predikant der Ned. Herv. Gem. te Tjerk werd c.a. (Fr.) met een predikatie over Lue. 18 37, na be vestigd te zijn door Ds. O. Groenewoud van Vriezenveen (Ov.), die spra1 over Matth. 4 19. De jonge leeraar werd toegesproken namens den Ring door Ds. van Barneveld en door Ds. van Binsbergen als consulent, die liet toezingen Gez. 96. Afscheid Dr. W. G. Harrenstein In de Funenkerk, staande in de wijk, Waarin hij ruim 12 jaren heeft gearbeid, heeft Dr. W. G. Harrenstein gisteravond af scheid genomen van de Geref. Kerk van Amsterdam wegens vertrek naar Sant poort. Het grootste der kerkgebouwen was tot op de laatste plaats overbezet met een belang stellende schare. Dr. Harrenstein zei in zijn voorwoord dat hij zich bij dit afscheid wist in den weg des Heeren, die alle eigenwilligheid in Zijn kerk haat. Niettemin kosttte het spr. moeite zich los te maken van de gemeente van Am sterdam, die hij meer dan 12jaar heeft mogen dienen. Het was hem een vreugde dit te doen in zijn vaderstad op een belangrijke post. Een eer Was het spr. ook te mogen mee strijden daar waar harde klappen vallen. Om deze en andere redenen viel dit uur spr. In verband hiermede was ook de tekst- feeuze: Lukas 9 62: „Niemand die de hand nan den ploeg slaat en ziet naar hetgeen ach ter is, is bekwaam tot het Koninkrijk Gods". Toespraken Na de beëindiging der predikatie verklaar de spr. nu meer in bijzonderen zin afscheid te nemen. Hij zeide in den laatsten tijd al grooteren vrede in zijn hart te hebben waar genomen, al was de strijd om heen te gaan het strijden waard. Spr. zeide te weten, dat hij beseft hier veel achter te laten. Een afscheidswoord richtte de prediker tot •wethouder G. Baas K z n., die mede den burgemeester vertegenwoordigde. Spr. ver zekerde dat het volk Gods bidden kan voor hen die bij de gratie Gods regeeren. Collega's van genabuurde kerken dankte S'pr. voor hun tegenwoordigheid. Van zijn arbeid in de kazerne nam hij een aangename herinnering mee. De gemeente kon wel wat meer denken aan de jonge mannen, dit de- wapenen dragen, oordeelde Spreker. Als jongste Dienaar des Woord scheidde Spr. van zijn Amsterdamsche collega's. Hij Verheugde zich Ds. J. L. Schouten aanwezig ïe zien en gedacht Ds. H. Mulder, die in het Ziekenhuis ligt. Zijn collega's zoowel als de ouderlingen en diakenen bracht spr. een woord van dank, inzonderheid de ambtsdra gers in Wijk II, waar hij uitsluitend heeft gearbeid en waar het zoo goed was, samen 4e werken. De gemeente dankte spr. ten slotte voor Blle liefde en medeleven, die hij en zijn échtgenoote steeds mochten ondervinden. Het heeft spr. bedroefd de gemeente te moe ten teleurstellen, maar de Heere gaf hem licht in dezen tijd van economische en gees telijke zorgen, die spr. zwaar drukten, te handelen als hij deed. Aan het einde van den dienst zong de ge- Zneente haar scheidenden leeraar Psalm >21 4 toe. Onder de predikanten bevond zich ook Ds. jK. Fernhout. alen drukten Dr. Harrenstein en zijn Échtgenoote nog de hand. VERBETERING Cand. W. Sybran'dV, le Groningeni, Van wien geimeld is. dat hij beroepen was te Drachten, is alleen benoemd tot t ij d e 1 ij k voorganger bij de Evangelisatie aldaar, en i> 1 ij i t dus beroepbaar. Het beroep van Ds. de Peer gisteren ver sneld, was niet te Utrecht doch te Weert uitgebracht, KerE en Staat iri Duitschla'nd „Een goed begin" schreven wij, zij het piet met groote geestdrift boven het bericht van 22 Oct. j.l., waarin sprake was van de invrijheidstelling der predikanten, die nog in de concentratiekampen waren. Nauwelijks een week later komen berichten in, die „het halve werk" dat zulk een begin beteekent, nog lang niet voorspellen. In Duitschland is er, bij alle goede bedoelingen van mannen als Kerrl, nog een propaganda-ministerie van Goebbels en van dezen is overbekend, dat Zijn denkrichting nu niet precies is georiën teerd naar de wijze van „kerkelijk besef". En zoo behoeft het geen bevreemding te wek ken, dat zijn ministerie, op het oogenblik, dat Kerrl zich inspant voor verzoenende maatregelen, een decreet uitvaardigt, waarbij alle kerkelijke perodieken en in het b ij— zonder de periodieken be trekking hebbende op de confessioneele beweging in de evangelische kerk, alvorens gepubliceerd te worden, aan censuur onderhevig zijn. Korten tijd daarvoor had de geheime poli tie alle pamfletten, die de plannen van mi nister Kerrl becritiseerden, geconfiskeerd. Bovendien werden de wekelijksche circulai res van het kerkbestuur van de confessionee le beweging, die allerminst heftig van toon waren, verboden. Het gebruik der kerkgebouwen De Rijkskerkcommissie heeft bepaald, dat ieder geestelijke, die een vaste aanstelling in zijn gemeente heeft, het recht heeft van de kerkelijke gebouwen gebruik te maken voor godsdienstige doeleinden. Alle diensten innerlijk zoowel als uiterlijk moeten aldus gehouden worden, dat zij als gewone diensten de geheele gemeente dienen. Ieder m'sbruik der dien sten voor kerkpolitieke doel einden moet ïermeden worden." SCHOOLNIEUWS VEERTIG JAAR BIJ HET CHR. ONDERWIJS De heer A. L. v. Hulzen jubileert Op Vrijdag 1 Nov. a.s. hoopt de heer A. L. van Hulzen te Utrecht den dag te herdenken, waarop hij veertig jaar geleden in dienst kwam bij het Chris telijk onderwijs. De jubilaris, die hoofd Is van de Prinses Julianaschool aan den Amsterdamschen Straatweg, is een bekende onderwijsfiguur in den lande. Op negentien-jarigen leeftijd kreeg hij zijn benoeming als onderwijzer te Maasland, waar hij van 1 Nov. 1S95 tot 31 Mei 1S98 werkzaam was. Van 1 Juni 1898 tot 31 Mei 1906 was de jubilaris verbonden aan de Chr. school te Boskoop, \an 1 Juni 1906 tot 15 Sept. 1914 aan de Chr. school in de Havik- straat te Utrecht (de tegenwoordige Van Beeck Calkoenschool), waar toen de heer Mandersloot hoofd was. Op 1 October 1914 werd de heer Van Hul zen benoemd tot hoofd van de Prinses Julianaschool, welke toen nieuw gebouwd as. Deze school is in den loop der jaren zeer uitgegroeid, doordat de wijk langs den Amsterdamschen Straatweg zeer dient be volkt werd. Stond aanvankelijk over de spoorweg heen, alleen het complex huizen er waarin zich de woning van het school hoofd bevindt en de school, thans zijn groo te huizenblokken tot stand gekomen, welker bewoners voor een belangrijk deel hun kin deren naar de Prinses Julianaschool zenden Buiten zijn sc-hoolarbeid heeft de heer Van Hulzen ook veel arbeid verricht. Hij is verbonden, aan de Hoofdaktecursus, welke is ondergebracht bij de Jan van Nassau- kweekschool en maakt deel uit van de exa mencommissie voor de hoofdakte. Hij schreet verschillende werken op taalkundig gebied. Zoo noemen wij de serie taalboekjes „Ons Nederlandsch" welke hij scheef in, samen werking met de heeren Wouterse en G. v. d. Hulst, en die bij Noordhoff in Groninger» is verschenen. Hij schreef verschillende essays in Timo- theus en de Vriend des Huizes. Van hem zagen het licht „De wijzende spits" en „De Lichtboei" bundels letterkundige opstellen. Boeken met een meer paedagogischen in slag waren Bijbel en Kind en School en Kina' In samenwerking met anderen liet de ju bilaris een bundel Kerstverhalen het licht zien, onder den titel Zonnezegen, hij had bij de samenstelling van dezen bundei d» leiding. De heer van Hulzen heeft den uitdrukke- lijken wensch geuit, dat de jubileumdag vol komen onopgemerkt voorbij zal gaan; zelfs zal de jubilaris zich waarschijnlijk oien dag buiten zijn woonplaats begeven teneinde zich aan elk huldebetoon te onttrekken, daar hij van oordeel is. dat deze tijd niet de geschikte is om te jubileeren. PRIVAATDOCENT Dr. S. van Mesdag is tot wederopzeg- gens toegelaten als privaatdocent in de facul teit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuni versiteit te Groningen, om onderwijs te ge ven in de crimineele biologie en psychologie. INAUGURATIE Prof. Dr. G. GOSSES Dr. Godard Gosses, benoemd tot bijzonder hoogleeraar. om onderwijs te geven in de Friesche taal- en letterkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, zal op Maandag 4 November 1935, des namiddags te twee uur in de Senaatszaal zijn ambt aanvaarden met het houden eener redevoering in de Neder- landsche taal. Dr. M. C. SLOTEMAKER DE BRUÏNE Dr. M. C. Slotemaker de Bruine, die be noemd werd tot rector der Hoogere Theolo gische School te Buitenzorg, heeft deze benoeming aangenomen. Besloten is, dat de nieuwbenoemde rector een tijdlang practisch werkzaam zal zijn in de Minahassische en de Moluksche Protestantsche kerken, alvorens zijn taak aan de Hoogere Theologische School te aanvaarden. ONDERWIJSBENOEMINGEN Benoemd is tot hoofd eener nieuwe op te richten Ghr. Fröbelschool aan de Heeren straat te Leiden, mej. A. C, J a n s o n, te Rotterdam. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr School, Paaschberg 18, te Oosterbeek, mej. M. A. A. Brinkhuis, thans in gelijke betrekking werkzaam te Rotterdam. Benoemd tot hoofd der Geref. School te Sohernegoutum, de heer E. Hoge weg, te Nieuwdorp (Zeeland). Tot onderwijzer aan de Ned. Herv. School voor U.L.O. te Raamsdonksveer is benoemd de heer A. de Gruiter, te Treebeek (L.1, onderwijzer te Treebeek. De gemeenteraad van Bndda heeft tot leerares in de lichamelijke oefening aan het Stedelijk Gymnasium benoemd mej. J. 5 t i e g e s, te Amsterdam. Aan de Oranjesohool te R ij s s e n is be noemd tot kw. m. acte de heer H. Geer- ling aldaar; aan de Julianaschool de lieer G. J. Harmsen aldaar. H. LAMPEN f Te Maarn is op 70-jarïgen leeftijd overle den de heer H. Lampen, oud-hoofd der Chr. school te B r i e 11 e. Als onderwijzer was hij werkzaam te Axel, Nieuwendijk en Goes. Ook in Transvaal heeft hij, als hoofd van de school te Rustenburg, gewerkt. Hij werd in den Boerenoorlog gevangen genomen en mocht na vrijlating niet in Transvaal terug- keeren. Van 19061930 is hij hoofd der Chr. school te Brielle geweest. Na pensionneering is hij toch weer naar Transvaal gegaan. Se dert dit voorjaar woonde hij weer in ons land, te Maarn. Examens Promotica. Lelden. Bevorderd tot doctor In de Wis- en Natuurkunde op proefschrift gretlteld: ,,J>e continue Integraal van Perron", de hear L». ips. geb. te Sa-woh-Loento. Tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „Pantheïsme en monis me in de Javaans-che Soeloek-litteratuur". aé (cum lauide). A m s t e r d Wis- en Nati „Slide-ce11"-methode von Naduwels von Guitwltsch- schrift: „Synthese en phai terhuls, geb. de heer A. G. Oo proefschrift: „De ethische en gods- Indisch Reoht: cand.ex.. de heer A. N. Flacher Groningen. Geel.: Rechtsgeleerdheid: doet. ex.. de heer J. Leopold. Amsterdam. Gesl.: Geneeskunde: arts.ex.. de heeren J. Bol. Alphen: W. H. Brouwer. Gro ningen: artsex. le ged., de Tilburg. J. B. M. v. Ogi Delegatie van partijmacht gevraagd In zijn rede van 27 September bij het her opende debat over het bezuinigingsontwerp zei de heer Aalberse o.m.: „De heer Albarda heeft zoo dapper ver klaard, dat zijn partij bereid was met ons samen tc werken. Volledigheidshalve ech ter had hij daaraan toch moeten toevoe gen, dat dit dan nog eerst door een partij congres vooraf had moeten worden goed gekeurd; zulk een congres zal toch niet heelemaal een wassen neus zijn!" In een opstel „Over politiek" in de October aflevering van de Socialistische Gids schrijft de heer Albarda in verband met deze opmerking, dat zijn partij dient te overdenken, of zij niet voor het geval zij deelneming aan de regeering zal hebben te overwegen, een korter procedure moet be palen dan die van een buitengewoon congres. En hij vervolgt: „De heer Aalberse had geen ongelijk, toen hij op 27 September ons onder het oog bracht, dat de procedure aan de snelle oplossing van een kabinetscrisis in de weg zou kunnen staan. In omstandigheden als de tegenwoor dige moet het mogelijk zijn, in zeer weinige dagen een nieuw kabinet te vormen. In Juli is duidelijk gebleken, hoe nadeelig voor het geheele land langdurige onzekerheid kan zijn. Het is zeker niet wenschelijk, dat een partijcongres, dat vrij moest kunnen beslis sen, slechts tot het sanctionneeren van een voldongen feit wordt geroepen. De partij zal zich moeten beraden, of zij niet in een andere procedure moet voorzien. Wellicht is de op lossing van de hier aangewezen moeilijkheid te vinden door de beslissing toe te vertrou wen aan de partijraad, al of niet aangevuld met van te voren benoemde buitengewone leden, welk college op zeer korte termijn kan worden bijeengeroepen. Onze partij moet tot snel beslissen in staat zijn." De avondvergaderingen der Eerste Ka mer, die in de regel tien tot twintig minuten duren, zijn ook zoo'n zwaar karwei niet. Niet van deze wereld In verband met hetgeen we schreven over de Bellamy-beweging, knippen we de vol gende citaten uit een hoofdartikel van de Banier, Chr. weekblad voor Ned. Indië: Er zijn 19 eeuwen verstreken en nog altijd dragen wij voor ons uit: Mijn Ko ninkrijk is niet van deze wereld. Er zijn tijden geweest waarin men sterk heeft geloofd dat het w 1 van deze wereld zou zijn, in die zin, dat deze wereld om zoo te zeggen een soort bij gebouw zou zijn geworden. Het was in de tijd toen men met een ongeloofelijk opti misme dacht dat deze wereld steeds meer het volmaakte bereikte. In die tijd, nu een 75 jaar geleden, toen de mensch meende dat hij deze wereld zou herscheppen in een paradijs. Immers door al zijn uitvin den zou het leven veel veraangenamen, de menschen zouden beter worden doordat men ze beter onderwijs gaf en men meen de dat alleen maar de goede wil van den Wlokiindc M.O. Den Haag-: Geel.: akte Ka de heer J. P. M. Schouten, Dev \Joo>r akte IC de heer G. Delvoije, Voor lolrand. Utrecht. Gesl.: de heeren J istra. ond. m. Ii.a.. Amsterdam; L. C. Voo- 1„ s-Gravenzande: J. A. Beeftink. id -arden: J. B. Koornstra, id. Huizum; r. id.. Xieuw-WeerdlngeF. M. Bergsmi Epe, R. Boelema, id„ Wageningen. alle ant. C.X.S. en G.S.; M. Molenaar, ond. n laren; J. Meilof, id„ Utrecht: B. de nd„ Niekerk; D. Hai Nijkerk. beiden met H. Hof- 3 Sj. Cnoe- mensch noodig was om langzamerhand het volmaakte te bereiken. Men wilde den weg van evolutie. Maar. waarborgt u dezen geleidelijken vooruitgang? Inderdaad, de geleidelijke vooruitgang is wreed verstoord. Tusschen hen en ons in ligt de gruwelijke oorlog van 1914'18, waardoor vrij plotseling aan deze optimis tische wereldbeschouwing een einde is gekomen. „De oorlog is een groote pro jectie op het doek der wereldgeschiedenis van wat in menschenharten en -leven groeit en woelt". (Prof. Aalders). En sinds dien gelooven wij niet meer zoo gemakkelijk in de vooruitgang, ook niet in de Christelijke vooruitgang aisof in het verlengde van deze wereld liggen het Koninkrijk Gods, alsof het alleen maar zou zijn het verhuizen van de eene naar de andere kamer. Wij zien uit naar het Koninkrijk drt naar het woord van onzen Heiland ten slotte niet van deze wereld is. Als het kwaad nabij komt Er komt twijfel in de rijen van Kerk erf vrede. Prof. Heering houdt in zijn laatste artikel, thans in een brochure verschenen, naar hij. meent, nog stand. Hij spreekt van geloof; merkt de Nieuwe Prov. Gron. Crt. op: „En als hij zich het geval van Abes- synië indenkt, zegt hij met een zekeren Engelschen professor: als de Abessy Engelschen proffessor: als de Abessy niërs bij de eerste aanval van de I tali anen hun wapens wegwierpen, hoe zou den zij dart zioh de moreele steun van dt geheele wereld veroveren, zoodat de Itali anen blij zouden zijn hun avontuur op te Och wat een onnoozel man. Vooreerst zouden de Italianen Abessy nië veroveren en zeggen: wat is dat et-i best volk. En in de' tweede plaats zou heel de wereld «Ie Abessyniërs vrachten en zeggen: als die verdrukt worden ver dienen zij het. Alleen die Engelsche pro fessor zou misschien bang worden voor de uitbreiding der in niets gestoorde Ita- liaansche macht, en roepen om een ster kere vloot. Prof. Heering durft van de Abessyniërs niet verwachten dat zij zullen doen al; die Engelsche professor zei. Hij zou het ook wel aardig vinden. Kan dat met dien prof. Salter ook gemakke lijk doen. Abessynië ligt zoo ver weg en wat kan deze heeren ten slotte dat volk schelen. De groote vraag is, wat die professor Salter zou doen, als Engeland werd aan gevallen. En wat prof. Heering zeggen zou, als zijn eigen vaderland ten prooi dreigde te worden van een gewetenloo- zen aanvaller. Er kwam nu reeds wankeling in de rij en der kerk- en vremenschen. Ophitsing en beleediging Het begint ons volk te machtig te worden, de lage ophitsing en beleediging, waaraan het dag in dag uit bloot staat in de ryi fioaal-sociaiistische - bladen; schrijft le Maasbode en citeert, dan in een kort over zicht, wat wij en andere kranten schreven over de schandelijke artikelen in het laatste nummer van Vova, om er tenslotte aan toe le voegen: Inderdaad: de N.S.B.-uitvallen gaan de vorm aannemen van het gekrijsoh van den man, die voelt dat hij het niet halen En men schijnt daarbij te speculeeren, op de door Huizinga geconstateerde „al- gemeene verzwakking van het oordeel". Maar de beweging moge het zich voor gezegd houden: Zóó ver is ons gezond ooi- deel en ons zelfrespect niet weg, dat wij ons volk door geschreeuw, geheel op ne; buitenland afgestemd, op het felst laten krenken en beledigen. En overigens is het inzicht van een kind voldoende, om te begrijpen, dat het orgaan van een beweging, die zooge naamd ijvert voor een sterk gezag, dat EEN MOOI MAATSCHAPPELIJK WERK TE GROESBEEK, Door Je Ned. Centrale voor Practische Werkverruiming en Hulpverleening Reeds schoone resultaten bereikt 'Alleenstaanden Zijn ze er nog? In dézen jagenden, zenuwsloopen- den tijd, waarin iedereen het druk heeft met zichzelf en geen tijd heeft .voor den ander? Ongetwijfeld! Ze zijn er nog. En nlef Het zijn degenen, die niet meer alleen kunnen staan. Eenzaam gaan ze hun droeven le vensgang. Ronddolende op de levenszee. j Die er voor bewaard moeten worden als wrakhout op het strand van de levenszee geworpen te worden. Alleenstaanden: beelden vam ont- I reddering. Hulpeloozen. Tot hen behooren ook de zwervers, de „wcltfremden", ae „globetrotters", marskra mers, muzikanten, leurders, verkapte bede laars, parasieten, landloopers, intellectueele dolenden w.o. dichters en auteurs, men sehen met levensgeheimen, maatschappelij ke zelfmoordenaars, minder begaafden, mis- maakten, fantasten, vluchtelingen, misan thrope», anti-socialen, a-socialen, achterlij ken. sociaal gezonkenen. Dit lijstje, dat spreekt van droeve maat schappelijke ontreddering, zou nog wel voor uitbreiding vatbaar zijn. doch we laten bet nu hierbij; Wie biedt hulp? Wie trekt zich het lot van deze hulpelooze stakkers aan? De hulp van door schuld gedeclasseerde» is in de reclassering wettelijk en nationaal geregeld. Maar de hulp aan de door zorg, aan leg en omstandigheden gedeclas- seerden dï alleenstaanden is in Neder land niet georganiseerd Toch is er een lichtstraal. Want de N e d. Centrale voor Practische Werk. verruiming en Hulpverleening heeft zich het lot van deze ongelukkigen aangetrokken. Doel van deze instelling is het organisee- ren van ae hulp aan alleenstaanden van el- ken leeftijd of gezindte en bestaat in het verschaffen van passenden arbeid of in ver zorging in gezinnen en tehuizen. De Centrale wil door middel van deze tehuizen en om deze als centrum, een ge meenschap opbouwen, zooveel mogelijk als normale maatschappij, doch waar in werke lijkheid psychische behandeling wordt toege past. Zoo wil men komen van „het massale naar het individueele". Vandaar kleine te huizen en gezinsverpleging. Deze tehuizen staan alle te Groesbeek. We noemen: kin derhuis „Dcnncnoord", voor kinderen uit on. \olledige gezinnen; Huize Muntberg, voor alleenstaande mannen; Huize „Ooster-Mecr- wijk", voor heeren uit beschaafden stand, Huize „Nicoline", voor alleenstaande dames uit beschaafden stand en 't Huis Groesbeek, voor hulpbehoevende en debiele vrouw- Geen kruk, maar een ladder De bedoeling is duidelijk: de geboden hulp moet een ladder zijn, die omhoog brengt in plaats \an een kruk, waarop men steunt. Alles moet gericht zijn op een geleidelijk weder zelfstandig maken van de persoon lijkheid, dit zoowel in psychischen als in ma tericelen zin. Wat het Nut van 't Algemeen doet vooi de ontwikkeling, het Groene en Roode Kruis voor de T.b.c. en de hygiëne, het „Genoot schap" voor ae gevangenen, de A.V.O. voor de onvolwaardigen, dat wil de Ned. Cen trale P. II. doen voor de alleenstaanden. Zij streeft daartoe naar samenwerking tus schen officieele en particuliere instellingen en tracht de opiyjjtying van onmisbare tehui zen te bevordi werd gemaakt tijdens een uitstapje met het Reeds werden schoone resultaten bereikt. Daarvan p-etuigt o.m. het jaarverslag over 1934, waaruit we enkele grepen doen. Behandeld werden niet minder óan 449 gevallen (v.j. 394). In de tehuizen werden verzorgd 191 personen (v. 131). Het aantal verpleegdagen be droeg 31150 (v.j. 29683). Van de bovengenoemde 449 behan delde gevallen konden er 105 tijdelijk of blijvend worden opgenomen. In 58 gevallen kon verhooging van inkom sten worden bereikt of werkkansen geschonken, of eloers plaatsing be werkstelligd, terwijl aan 31 personen een vaste betrekking kon worden be zorgd. Van de 194 verpleegden behoorden er ló„ tot de Ned. Herv. Kerk, 11 tot een Geref. Kerk, 10 tot de R.K. Kerk, 9 waren Evang Luthersch, 8 Remonstrant. 3 Duitsch-Evan- gelisch, 2 Doopsgezind, 1 Vrij Evangelisch, 1 Israëliet, 1 Theosofe en van 13 bleef de godsdienst onbekend. Financieele zorgen De financieele zorgen zijn niet weinige. Het nadeelig exploitatiesaldo over 1934 be draagt 1001,83. De Centrale ontvangt geen Regecringssubsidie. Toch moet aeze arbeid worden voortgezet. Nader werd ons dit toe gelicht in een persconferentie, die deze week gehouden werd te Groesbeek in een der Tehuizen van de Centrale, waar de ontvangst allervriendelijkst was. Uit het bovenstaande is wel gebleken hoe nuttig de arbeid van ,de Centrale is. Daarom zou het jammer zijn, als dit werk in moei lijkheden geraakte. We wekken dan ook on ze lezers op de Centrale te gedenken met een gave tot dekking van het tekoil. De alleenstaanden zijn het waard, dat men ook hen weer een kans gunt, een kans op een blijmoediger leven, op een beetje zonneschijn. Zij moeten bo vendien weten, en dit zal hen opbeu ren uit de depressie waarin zij ge raakt zijn, dat hun leven een opleiding is voor de eeuwigheid, opdat zij het Lax of Poplar kunnen nazeggen, dat Christus van koper goud kan maken en dat stuiversmenschen in Zijn hand omgevormd kunnen worden tot gul- densmenschen, dragende de beeltenis .van den Koning. „Volk en Vaderland" momenteel het he vigst gezagondermijnend periodiek in ons vaderland is. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Boedapest 765.7. Laagste stand te Thorshavn 719.7. Stand vanmorgen halftwaalf 751.0. WEEHVERWACWTTNO Krachtige, tijdelijk afnemende, Z.W. tot W. of N.W. wind, meest zwaar bewolkt met opklaringen, waarschijnlijk nog regen buien. iets kouder. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Het onstuimige weer blijft in onze om geving nog aanhouden. De depressie welker kern gister tusschen IJsland en de Britsche eilanden was ge legen, heeft zich nog verder uitgediept en is O.-waarts getrokken, zoodat haar centrum, zich thans ten N.O. van de Faroër bevindt. Tntusschen heeft de hooge druk over Z- Frankrijk. de Golf van Biscaye en Spanje sterk aan beteekenis verloren. Daarentegen breidt zich oyer Centraal Europa een maxi mum uit. Rond de depressie blijven krachtige tot stormachtige winden waaien. De lucht is er meest zwaar bewolkt» Plaatselijk valt regen. De sterk Z.W. lucht- aanvoer heeft in bijna geheel West-Europa stijging van temperatuur veroorzaakt Op 5000 Meter hoogte was het hedenmorgen boven ons land 9 sr. C. warmer dan gister. Over het N. van de Britsche eilanden werd het flink wat kouder. Ook ten onzent is bij ruiming van de wind wel eenige temperatuurdaling te wach ten. terwijl het algemeen karakter van het weer nog buiig blijft TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 13.0 C. J 1 NOVEMBER Zonsopgang 6.56 uur, zonsondergang 4.31 uu* Maan op nam. 0.17 uur, onder nam. 7.51 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 1 NOVEMBER Van 's avonds 5.01 uur tot 's morgens 6.27 uui BINNENLAND Historie der crisiswetgeving door L. Bückmann De Regeeringscommissaris voor de Zui- velsteun de heer L. Bückmann die, naar men weet op 1 December a.s. als zoodanig zal altreden, zal o.m. worden belast met de te boekstelling van ae geschiedenis der cri siswetgeving. Daar de heer Bückmann va» het begin af de crisismaatregelen heeft helpen opbouwen, mag verwacht worden, dat een' samenvatting zal worden verkregen, die groote waarde zal blijken te bezitten. Slachtoffers der stormen I De „Insterburg" gevonden? i» Zooals bekend, wordt sedert de Vorige week het Duitsche stoomschip „Insterburg" vermist, welk söhip, naar men aanneemt, tijdens den storm, die ook de „Kerkplein" en de „Drente" bij Egrnond op de kust heeft geworpen, is vergaan. Thans rappor teeren visschersvaartuigen, dat zij ten Zuid westen van Egrnond aan Zee een mast bo ven water hebben zien uilsteken. Men ver moedt, dat deze van het vermiste stoom schip „Insterburg" is, dat dan ook od de Nederlandsche kust zou zijn vergaan. Dezer dagen zijn te Callantsoog negen riemen aangespoeld van een reddingboot. De vertegenwoordiger van de Maatschappij heeft deze erkend, als afkomstig van het s.s. Insterburg. Het te Egrnond aangespoelde lijk is door den vroegeren kapitein van de „Insterburg" herkend als dat van den eersten stuurman van dat schip, Karl Berkiholtz uit Norden- De vroegere kapitein was juist twee we ken voordat de „Insterburg" de laatste reis aanvaardde, overgeplaatst op een nieuw schip. D« „Kerkplein" en de .Drente". Door den storm en het hooge water is de „Kerkplein" nog verder op de kust ge drukt Het schip is nog 2 M. naar de dui nen toegeschoven en ligt thans geheel Noord-Zuid. Voor de leden van de bemanning, die zich nog aan boord bevinden, bestaat geen gevaar. .Men gaat voort met het aanvoeren van materiaal en is men bezig vlakbij dc laagwaterlijn een put te slaan om zoet wa ter te hebben voor de ketels. Het is wel merkwaardig, dat men zoo dicht bij de zee zoet water kan krijgen. Het schijnt moeilijk te zijn voor de „Drente" een slooper te vinden. De onkosten zijn zoo hoog, dat het de moeite niet loont. Het hoogste bod voor de „Drente" was f375, terwijl de verzekering f75.000 bedraagt. Al leen de machines en andere onderdeelen zul len gesloopt worden. In verband met de jongste strandingen bij Egrnond is voorloopig het zoeklicht bij Petten te Egrnond gestationneerd. In veertig jaren tijds is bij Egrnond geen schip gestrand cn nu sinds kort wegens be zuiniging de kustwacht is opgeheven wel brandt de vuurtoren nog zijn er twee schepen gestrand, terwijl een derde vermoe delijk is vergaan. Felle brand te Beverwijk Drie pakhuizen in de asch gelegd. Dinsdagavond omstreeeks 11 uur brak een felle brand uit in drie pakhuizen aan de Be gijnenstraat te Beverwijk. In een ervan is gevestigd de groentenhal van den heer T. M„ het tweede doet dienst als bergplaats van wa gens en bakfietsen, terwijl het andere deels is ingericht als café. deels als ijsfabriek. De brand is door onbekende oorzaak ontstaan op de bovenverdieping van de groert;enhal. Aan gewakkerd door den hevigen wind waren de pakhuizen weldra gehuld in een vlammenzee- Er viel in het begin groot gevaar te duchten voor de belendende gebouwen- De brandweer, die het vuur met drie stralen hestreed, wist door krachtig optreden, het ge vaar voor uitbreiding spoedig af te wenden. De pakhuizen zijn nagenoeg geheel uitgebrand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3