llinuur £riitsrljf (ümtmnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken JUSTITIE TREEDT OP TEGEN „VOLK EN VADERLAND" P A L T H E abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 77» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar TOEGESLAGEN Na maandenlang overgroole lankmoedig heid te hebben getoond, hebben Regeering en Justitie eindelijk toegeslagen en aan de leiders en schrijvers der Nationaal-socialis- tisohe beweging een krachtig halt toege roepen. Deze daad heeft de instemming van overgroote deel van ons volk. Ze wordt echter dan pas juist beoordeeld, wanneer men zich uitsluitend op de basis van het recht en de handhaving van het over heidsgezag stelt. Wie op nevenverschijn selen let, gaat fout. „Prachtige reclame"; dat was ihet eerste wat meeloopers van de N.S.B. elkaar heden morgen toeriepen. En andersdenkenden, die doodsbenauwd zijn voor elke censuur, voeg den er aan toe: het bloed der martelaren is het zaad der Kerk. Nu moet men niet vergeten, dat er tegen woordig heel wat would-be martelaars zijn, die op een vrije tribune of onder behoor lijke politie-bescherming over onderdruk king klagen en intusschen de Overheid, welke hen beschermt, op de grofste wijze heieed igon. Deze Overheid edliter mag nimmer abdi- ceeren of zich voor voetveeg laten gebrui ken; zij heeft niet te vragen of haar straf maatregelen misschien als propaganda-ma- teriaal gebezigd zullen worden; haar roe ping is uitsluitend het gezag te doen eer biedigen en de booze daad te keeren of te wreken met het zwaard der gerechtigheid. Al te veel wordt maar vergeten, dat in deze zondige wereld 't recht behoefte heeft aan de bescherming door de macht En voor ieder, die objectief oordeelt, staat het vast, dat de propaganda-dienst der N.S.B. haar kracht niet zoekt in ernstige ontvouwing van beginselen, maar in satanische wellust om te smaden en persoonlijke krenking. Niemand denkt er aan om de voorman nen dezer beweging te beletten van 't vrije woord gebruik te maken voor de propagee ring hunner beginselen of wat zij daar onder verstaan; wel was het meer dan tijd hen duidelijk te maken, dat 'dc gevolgde methode in een beschaafd land ter wille van ,yhet vrije woord" zelf ontoelaatbaar is. Wie bij deze dingen niet goed onder- Scheidt, komt op een gevaarlijk zijspoor te recht. De overheidsmacht, zoo behoort men te bedenken, hoewel de N.S.B. het juist anders leert, mag de overtuiging en de eerlijke be ginselverdediging nimmer onderdrukken. Maar zij heeft wel de plicht eerbied voor haar gezag te eischen, landverraad te straf ten en grove lasterpraat te vervolgen. Aan die roeping bleven Regeering en Justitie getrouw en daarvoor verdienen zij ide dank van het volk dat vrijlheid, maar geen bandeloosheid mint, VAKKENNIS EN WERKLOOSHEID Wanneer wij spreken over de groote mo- ïeele gevaren der werkloosheid dan denken we als vanzelf aan het spreekwoord, dat le digheid des duivels oorkussen is. Misschien Zien velen daarbij over 't hoofd, dat dit ge vaar de jeugdige werkloozen nog in ernsti ger mate bedreigt dan de vaders van gezin nen. Daarom valt het te loven, dat de laatste dagen het probleem der ■werkloosheid on der de jeugd op verschillende bijeenkomsten en met groote belangstelling voor alle kan ten van de kwestie is bekeken en dat ook de Regeering bij vernieuwing op meer dan een wijze interesse (heeft getoond. De Christen erkent, dat „de dwaasheid in het hart van den jongen gebonden is" en dat ook uit het jonge, booze hart allerlei zonden opwelt; maar juist daarom verdient Blke poging om de jeugdige werkloozen t,van de straat" te houden onze sterke steun. Immers, de opvoedende en bewarende kracht van regelmatige arbeid is moeilijk te overschatten, omdat de verleiding dan veel minder vat op ons kan krijgen. Op het R. K. Jeugdcongres te Nijmegen is aan deze factor groote aandacht geschonken en daarbij is de eenigszins verrassende me- dedeeling gedaan, dat het grootste deel der jeugdige werkloozen te weinig kennis yan een vak heeft. Oppervlakkig is men niet geneigd dit toe te geven. Het feit, dat voor „jongmaatje" bij het Lichtbedrijf eener kleine gemeente zich hon derddertig sollicitanten aanmeldden, bij wie Zeer veel vakkundige jongelui van 20 tot 23 jaar, zou doen vermoeden, dat juist onder deze categorie de grootste werkloosheid ge vonden wordt. Toch zal men op het congres niet zonder goede gegevens de conclusie hebben getrok ken, dat er nog steeds een tekort aan vak kennis is en dat de werkloosheid het grootst is in de groep der ongeschoolden. Tweeërlei volgt hieruit. In de eerste plaats, dat er voor bet vak Onderwijs meer belangstelling gewekt en meer gelegenheid geboden dient te worden Want het staat vast, dat in de concurentie op de arbeidsmarkt steeds vakbekwaamheid de doorslag zal geven. In de tweede plaats kan hier uit het kwa de het goede voortkomen. Immers, als de ongeschoolde jeugdige werklooze een ont wikkelingscursus gaat .volgen, dan verwerft Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang No. 5617 DONDERDAG 31 OCTOBER 1935 ShrtjErtertticprij^en Van I tot 5 regels 1.177» Elke regel meer 0.227* tngezonden Mededeel ingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel ƒ0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'i bureau V. wordt berekend 0.10 ROTATIEPERS IN BESLAG GENOMEN Tegen drie redacteuren proces-verbaal opgemaakt De Officier van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Utrecht, mr. A. N. Fabius, heeft gistermiddag beslag doen leggen op de rotatiepers der N.V. Druk kerij v.h. L. E. Bosch en Zoon, welke gebruikt wordt voor het «drukken van „Volk en Vaderland", weekblad voor de N.S.B. in Neder land. De inbeslagneming en ver zegeling van de pers geschiedde door den Officier persoonlijk. Tevens is op de redactie van „Volk en Vaderland" proces-ver baal opgemaakt tegen drie redac teuren in verband met een vijftal artikelen in het laatste nummer van genoemd weekblad. Naar wij vernemen houdt de actie der Justitie voornamelijk ver band met een in het blad voor komend entrefilet, waarin in den vorm van een advertentie „Voor spoedige indiensttreding" ge vraagd wordt „een nette Minister van Defensie enz.", terwijl een aantal andere in het blad voor komende beleedigende uitlatingen aan het adres van de Regeering en openbare lichamen mede aanlei ding vormden voor het ingrijpen der Justitie. Zooals bekend wordt het weekblad „Volk en Vaderland" gedrukt bij de N.V. Druk kerij v.h. L. E. Bosch en Zoon te Utrecht, welke vennootschap ook het Utrechtsch Dag blad uitgeeft. Het Utrechtsch Dagblad heeft een nieuw formaat gekregen, maar „Volk en Vaderland" werd nog op de oude pers ge drukt. Een waarschuwing De commissaris van Politie in de eerste afdeeling, Mr. D. J. Hamoen kwam gister op het redactiebureau van „Volk en Vader land" waar hij de vraag stelde of men in lichtingen wilde geven omtrent de schrijvers van vijf artikelen in het laatste nummer van Volk en Vaderland dat op 26 October ver schenen was. De aanwezige redactieleden verklaarden zich niet bereid deze namen te noemen. De commissaris is daarna vertrokken. Later op den middag verschenen de Officier van Justitie, mr. A. N. Fabius en de rechter commissaris, belast met de instructie in de strafzaken, mr. H. P. J. M. Loeff, en eenige substituut-griffiers bij de rechtbank, met enkele rechercheurs op het redactiebui eau. Mr. Fabius vroeg toen wederom of men bereid was de namen van de schrijvers der vijf aangeduide artikelen te noemen, waarbij hij zeide dat tot in beslagname zou worden overgegaan van alles wat zich op het redactie bureau bevond, wanneer die namen niet genoemd werden. De hoofdredacteur van „Volk en Va derland", mr. S. van Lunteren zeide nu dat men bereid was de namen der schrijvers aan het parket op te geven. De namen waren als volgt: mr. H. Reydon, J. Hollander en mr. S. van Lunteren. De heer Hollander was niet op de redactie, Ned. Ind. Landsmiddelen Raming voof 1935 Blijkens een overzicht ,ïn de „Java Bode" van dc voor 1935 voorloopig te verwachten resultaten blijkt dat men voor het loopende jaar een opbrengst der belastingen ver wacht van 204.695.000. tegen een raming van /209.0S3.000 en een raming voor 1936 van 203.578.000. Dc totale ontvangsten zullen, naar ver wachting bedragen 270.214.000, inclusief 22.000.000 a%n uitvoerrecht op bevolkings- rubber, tegen een raming van 265.S58.0Ó0. Hiertegenover staat dat de uitgaven naar men verwacht totaal zullen bedragen f 323.479.000 tegen een raming van 318.02S.000. Volgens deze berekening zal het loo pende jaar dus sluiten met een nadee- lig saldo van 53.265.000, tegen een raming van 52.1S0.000, en een nadee- lig saldo over 1934 van S3.02S.000. hij niet alleen bekwaamheid, maar hij heeft ook een moreele setun tegen de schadelijke gevolgen dor werkloosheid. Op de Tucht scholen blijkt dat bezigheid het gedrag der jeugdige werkloozen als bij tooverslag ver andert en dat arbeid het beste hulpmiddel is bij de opvoeding; aldus verklaarde een directeur van zoo'n inrichting. Dit moge een spoorslag zijn voor allen, die zich met dit moeilijke vraagstuk bezig hou den om aan de jeugd zooveel 't kan ontwik kelende bezigheid'en vakkennis te verschaf fen, Er zit een dubbele zegen in. doch tegen de heeren van Lunteren en Reydon werd procesverbaal opgemaakt, van wege de beleedigende inhoud der door hen geschreven artikelen. Mr. van Lunteren vroeg welke personen zich door de artikelen beleedigd hadden kunnen gevoelen. Hem werd geantwoord dat hij dit later wel zou vernemen. Na het bezoek aan de redactie welke ge vestigd is in het perceel vlak naast het bureau van het Utrechtsch Dagblad gelegen, bcgef het parket zich naar de drukkerij der fa. Bosch. Naar de drukkerij De Officier van Justitie Mr. A.. N. Fabius, verklaarde aan de Directie dat hij moest overgaan tot verzegeling van de pers waarop „Volk en Vaderland" wordt gedrukt, opdat voorkomen zou worden dat deze pers veTder zou wor den aangewend voor het drukken van het nat.-soc. blad. De verzegeling werd daarna volvoerd waarna de leden van het parket de drukkerij hebben verla ten. Noch op de redactie van Volk en Vaderland noch in de drukkerij Bosch is verder iets in beslag genomen. Heeft de Justitie gewacht? Het gerucht ging in Utrecht dat de Justitie gewacht zou hebben met deze inbeslagname en verzegeling totdat de nieuwe pers voor het Utrechtsch Dagblad gereed zou zijn, opdat de verschijning van dit liberale blad door de inbeslagname niet gestoord zou worden. Wij hebben hieromtrent inlichtingen inge wonnen bij den directeur der N.V. Drukkerij v.h. L. E. Bosch en Zoon, den heer A. v. d. G i e s s e n, die ons echter meedeelde dat hem daarvan niets bekend was. De heer v. d. Gies- sen zeide ons dat hij 't zeer hoffelijk van de Justitie zou vinden indien daarmee rekening was gehouden, maar dat hem bij hét bezoek dat het parket aan de drukkerij bracht daar van niets gebleken is daar alleen de mededee- ling werd gedaan dat de pers moest worden verzegeld. Op onze vraag of er ook te voren overleg tusschen de Justitie eri de drukkerij had plaats gehad omtrent het tijdstip van de inbeslagname, antwoordde de heer v. d. Giessen ontkennend. Volkomen onverwacht is het parket ter dx'ukkerij gekomen voor de ver zegeling, De directie heeft begrijpelijkerwijs geen protest daartegen doen hooren. De heer v. d. Giessen zeide ons verder, dat hij nog met de commissarissen der N.V. oVerleg moest plegen over de stappen, welke de N.V. te dezer zake zal dogn. De gewraakte artikelen Nader vernemen wij, dat de artikelen, welke aanleiding hebben gegeven tot het ingrijpen der Justitie, de volgende 1. Absolutie van A. B. K. 2. „Uit den Praathof". Hierin kwam een beschouwing voor over de zit tingen van de Eerste Kamer, 3. Het Roode Gevaar. 4. Visschers in Nood. Dit artikel was overgenomen uit het kringblad IJmuiden van de N.S.B. Het entrefilet, waarin in den vorm van een advertentie „Voor spoedige in diensttreding" gevraagd wordt, „een nette Minister van Defensie enz.", was overgenomen uit „Dè Daad", welk blad te Amsterdam verschijnt. De N.S.B. vernam gisteravond dat men ook in de drukkerijen te Amster dam en IJmuiden zou ingrijpen in denzelfden geest, als te Utrecht is geschied. Vervanging van de Gontingenteering Een adres van de R.K. werkgevers Naar aanleiding van het de regeering, om geleidelijk de contingentee- ringsbepalingen te vervangen door andere maatregelen, heeft het bestuur van de Ned. R.K Vereeniging van Werkgevers in de tex tielnijverheid een schrijven gezonden aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Daarin wordt er op gewezen, dat zelfs een zeer drastische verhooging der huidige in voerrechten niet in staat zou zijn, een abnor- toeneming van den invoer iagen te Adressant acht het daarom uitgesloten, dat op bevredigende wijze handelsverdragen llen kunnen worden geslmen, indien de Ned. regeering van het concir.genteeringsstel- oor belangrijke producten afstani doet. teiwijl de vreemde mogendheden dit stelsel handhaven. Wat het argument betreft van verstarring, meent adressant te mogen opmerken, dat de contingenten in het algemeen zoo ruim zijn, dat het verstarringsargument veilig ter zijde kan worden gesteld. In het schrijven wordt verder de hoop uit gesproken. dat de minister in het algemeen het contingenteeringsstelsel zal handhaven Tenslotte wordt een beroep op den minis ter gedaan ,om door een weldoordacht tarief invoerrechten de Nederlandsche textiel industrie in staat te stellen, zonder den da- gelijkschen druk van abnormale buitenland- sche prijsaanbiedingen, haar producten hier te land af te zetten. COMMISSARIS VAN POLITIE Benoemd Is 1 Wassenaar W. polUie aldaar. DE LEIDING IN DE N.S.B OPBOUWENDE SAMEN WERKING ONMOGELIJK! Drie vooraanstaande leden bedanken als lid Naar wij vernemen hebben de heeren prof. J. H e s s i n g, Den Haag, voorzitter; iï. B. Wiegersma, te Haarlem, onder-voorz. en Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, Haarlem, penn.; vormende het bestuur der Ned. Ver eeniging tot studie van het lascisme, bedankt als leden van de N.S.B. (al gemeen leider ir. A. A. Mussert). Als reden werd ons opgegeven, dat een opbouwende samenwerking met de in de N.S.B. leidende krachten zoo veel moeilijkheden opleverde, dat de nitlredenden zich niet verantwoord achten lid van de N.S.B. te blijven. De keuringsdiensten worden gehandhaafd GEWIJZIGD WETSONTWERP WARENWET INGEDIEND Nieuwe verdeeling van de kosten De regeering heeft een gewijzigd wetsontwerp inzake de Warenwet in gediend, waarbij de keuringsdiensten worden gehandhaafd. Er zal echter worden gestreefd naar een sterke be perking van het aantal keuringsdien sten en naar beperking van perso neel. Een nieuwe verdeeling van de kosten is in het ontwerp opgenomen, In de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van bovenbedoeld wets ontwerp zegt de Regeering, dat zij tot deze maatregel is overgegaan om tegemoet te komen aan de belangrijke bezwaren, die te gen het wetsontwerp zijn geopperd. Echter moet zij vasthouden aan de noodzakelijkheid van bezuiniging. In art 12 van het gewijzigd wetsontwerp .is t. a. v. dc verdeeling van kosten een nieuwe regeling opgenomen ter verlichting van de lasten des Rijks en om industrie en hangel, die van de keuringsdiensten veel steun ondervinden en er veel voorlichting van ontvangen, mede eenigermate in de lasten te doen dragen. Het voorstel is aldus: de gemeenten (de provincie voor provinciale keuringsdiensten) draecn de helft van de verlaagde kosten, het Rijk en de bedrijven, die waren voortbrengen of verkoopers, dra gen samen de andere helft. Tot dit voorstel is vooral overgegaan omdat van de zijde van bedrijven be reidverklaring is ontvangen, een retri butie te betalen voor behoud van de diensten. In het eerste lid ïs een Bepaling opgeno men. die de bevoegdheid geeft, den leeftijd voor pensionneering vast te stellen. De be doeling is daarvoor den leeftijd van 60 jaar te bepalen, wat leiden zal tot spoedige plaat sing van wachtgelders. Als grens voor de heffing van dc bedrijven wordt gesteld f 1 en f 25, te regelen naar den aard en den omvang der bedrijven. De be doeling :s dat 't bestuur van iedere gemeente waarin één of meer bedrijven zijn gevestigd, de heffing uit -het to'aal bedrag over maakt aan de centrale gemeente van de keuringskring, die dan met het rijk in ver rekening treedt De mogelijkheid is geopend van er kenning van een particulier labora torium en van een particuliere con troledienst voor eenig bedrijf. r De regeering wil grondig onderzoo- zoeken, of voortbestaan van de drie provinciale keuringsdiensten wel noo- dig is. Hier is allicht ook een gelegen heid voor bezuiniging. De Raad van State Uitbreidingsplan van Rotterdam. De afdeeding voor de geschillen van be stuur van den Raad van State behandelde gister bezwaren van R. L. Vérheij tegen een uitbreidingsplan van het oostelijke ge deelte van het noordelijke en noordweste lijke stadsdeel! van Rotterdam. De heer Verheij heeft zelf zijn beroep nog nader toegelicht, terwijl voor de ge meente optrad ir. E. J. de Maar. Beide sprekers refereerden zich in hoofdzaak aan de schriftelijke stukken Het betrof hier de kwestie van het. Lisc'.pllein. De heer Verheij zeide, dat dit plein vroe ger een natuurmonumentje was. De Ge meente heeft het Lischwater gedempt en daarmede het natuurmonument grondig verwoest. In het oorspronkelijke plan was 4 H. A. als „Enen", in het gewijzigde plan slechts 1 H. A. als zoodanig geprojecteeri. Sprekers hoofdbezwaar gaat tegen de be bouwing van de noordzijde. Hierdoor wordt het uitzicht belemmerd van huizen, die in den duren tijd gebouwd zijn en gemiddeld f 1S.OOO gekost hebben. De te stichten huizen llen 30 a 40 gulden huur doen D:t wordt dan een geheel andere huurklasse De huizen, waarom het hier gaat, worden ~~iverkoopbaar. Ir do Maar zeide, dat 't de bedoeling der Gemeente is, niet te bebouwen dat gedeel te. dat het uitzicht van appellant zou be lemmeren. Het was technisch niet mogelijk het Lischwater te behouden. De opmetingen die appellant gedaan heeft met betrekking tot het als „Erven" geprojecteerde, achtte spr. niet juist. De Kroon beslist later. De A.R. Partij-Conferentie Het referaat van Prof. Dr. F. W. Grosheide In Hotel „De Witte Brug" te 's-Gra- venhage is hedenmorgen de conferen tie aangevangen van het Centraal Comité van Anti Revolutionaire Kies- vereenigingen. Na een kort openings woord van den voorzitter van het Centraal Comité, den heer J. Schou ten heeft Prof. Dr. F. W. Gros heide van Amsterdam, gespro ken over het onderwerp: „Natuur en Genade". Spr. ving aan met er op te wijzen, dat het oude vraagstuk van de verhouding tusschen natuur en genade door het optreden van Barth en Brunner opnieuw belang heeft ge kregen. Bij Bart en Brunner, zeide spr., wordt een dualisme gevonden, dat principi eel te veroordeelen is en dat voor de practijk van het staatkundig leven geen oplossing geeft. Om tot het juiste inzicht te komen de beteekenis, die natuur en genade hebben voor het staatkundig leven moet uitgegaan worden van het feit, dat we geen andere natuur kennen, dan een waarin Gods genade werkt. De antirevolutionaire partij staat krachtens haar beginsel op het standpunt, dat ook voor het staatkundig leven de natuur bij het licht van Gods Woord geraad pleegd moet worden. De fout van enkele hedendaagsche politieke partijen, die zich zeggen te plaatsen op den grondslag Gods Woord, is volgens spr., dat ze voor het minst in de praktijk, hetgeen uit de natuur kan worden afgeleid óf te hoog stellen öf verwaarloozen. In de middagvergadering is over dit refe- raad gediscussieerd. Wij komen morgen nader op de conferen tie terug. Ned. Vliegtuigindustrie Paraat Een nieuwe snelle Koolhoven Lazen we dezer dagen, dat de Ne derlandsche Vliegtuigfabriek de snelste jager ter wereld op stapel had staan, zoo vernemen wij nu, dat in de Koolhoven-fabrieken een in overleg met de Regeering ontworpen tweezit- ter, jager-verkenner gebouwd wordt. Dit nieuwe Koolhoven-toestel zal, indien het aan de verwachtingen van zijn constructuur voldoet, het snelste en best bewapende 2-zitter gevechts vliegtuig zijn dat in de wereld ver krijgbaar is. Dit geeft dus wederom hoop op een nieuw succes der Nederlandsche vlieg tuigbouw op de wereldmarkt, SALARISVERLAGING OVERHEIDSPERSONEEL Besluiten Ministerraad Korting van 5 pCt. gaat 1 Januari a.s. in. Naar de „Volkskrant" verneemt heeft de raad van ministers thans besiist ter zake de voorgenomen bezuiniging op de salarissen van het overheidspersoneel. De regeering besloot haar voornemen om 5 pcL op de salarissen te korten met ingang van 1 Januari a.s., uit te voeren. Alleen voor het personeel der vierde klasse standplaatsen zal dit eerst op 1 Juli 1936 ingaan. Het voornemen om de periodieke Verhoo ging met een jaar op te schorten en om d< twee jaar een dubbelc-periodiek toe te ken nen, heeft de regeering besloten voorloo pig niet tot uitvoering te brengen. De herziening van het salaris der jeugdigen (ambtenaren, werklieden en onderwijzers) zal de regeering nader aan de orde stellen. Onaangetast blijft het minimum be drag van den kindertoeslag (f60 per jaar. f 1.15 per week of f5 per maand; van hei geen boven dit minimum werd betaald, wordt de 5 pCt. korting toegepast. Het geheel dezer bezuiniging bespaart voor de schatkist f 11.500 000, zijnde V/2 millioen gulden meer dan oorspronke lijk geraamd. Deze V/2 millioen gulden zulllen worden aangewend om bepaal de oneffenheden in het Bezoldigingsbe sluit weg te werken* FELLE BRAND TE HARMELEN Moeder redt negen kinderen Woensdagochtend om Ihalf 6 ontstond brand in een sigarenmakerij van K. aan het Jaagpad te Harm el en. Het vuur sloeg over naar- de woning van de 35-jarige weduwe Oskam, die onlangs haar man ver loor door een ongeval. Met bewonderenswaardige kalmte wist mej. Oskain haar negen kinderen de oudste is nog schoolgaande uit het brandende huis te redden. Dc brandweer wist het vuur te beperken tm sigarenmakerij en woning, welke geheel uitbrandden. De oorzaak van den brand is onbekend. LIJK AANGESPOELD Op 't strand te IJmuiden tusschen kilometer paal 57 en 58 is het lijk aangespoeld van een manspensoon, waarvan de identiteit niet kon worden vastgesteld. Het lijk is naar de algemeenc begraaf plaats overgebracht. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert Bfe. 1 De Ministerraad heeft besloten, 'dé sala rissen van het Overheidspersoneel met in gang van i Januari a.s. met 5 pet. te ver lagen. De Justitie is opgetreden tegen „Volk eit Vaderland". De rotatiepers is verzegeld en tegen drie redacteuren is proces-verbaal op gemaakt. Verschenen is de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp tot wijziging van de Warenwet. De raming van de Indische landsmiddeleil De Volkenbond heeft thans van 4/ stalen mededeeling ontvangen dat zij aan verschil lende sancties zullen medewerken. De besprekingen te Londen en Parijs 'du ren voort, ter oplossing van het Italiaansch- Abessijnsche vraagstuk. Blz. 3 De heer A'. L. van Hulzen is op 1 Nov. 60 jaar bij het onderwijs werkzaam. Blz. 5 De Vereen, voor Chr. Nat. Schoolonderwijs vierde te Utrecht haar 75-jarig bestaan. Te Utrecht is de najaarsvergadering ge houden van de Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel. Blz. 10 De R.otterdan%sche Kamer van Koophandel richt een adres tot den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart inzake dc cijfers, die Dr Colijn gegeven heeft over de door Rotterdam verlangde tijdelijke invoering, van Rijnvaartpremies. Rott. Ond. Mij v. Levensverz. Diergaardelaan 39 Rotterdam Lijfrenten tegen koopsom AGENTEN GEVRAAGD 20 pCt. KORTING CHEM. REINIGEN en VERVEN MANTELS DE MISDADEN TE OSS NIEUWE BEKENTENISSEN De Gemeentepolitie van O s s ïs erin ge slaagd door een verhoor, dat zjj de laatste dagen verschillende gedetineerden in de straf gevangenis te Den Bosch heeft afgenomen, nieuw licht te brengen in een vijftigtal tot dusverre onopgehelderde zaken, meesteil dief stallen en inbraken uit dezen omtrek. Tal van arrestaties zullen wel volgen. De vader van Piet de Bie blijft halsstarrig ontken nen. Echter heeft de politie heel .wat bewijs materiaal. In de marechausseekazerne heeft M. de Reu ver nog enkele kleine diefstallen en inbraken bekend, welke hij in het jaar 1930 in Oss en omstreken heeft gepleegd. De berechting van de Ossche strafzaken Na 7 November zal de Rechtbank te 's-Her- togenbosch de eerstvolgende zitting, gewild aan de berechting der Ossche strafzaken, eerst op Donderdag 28 November houden. Zeedijk op Ameland ernstig beschadigd Doorbraak niet uitgesloten Wederom heeft de storm den zeedijk van het waterschap Nes-Buren op Ameland ern stig beschadigd. Men doet thans pogingen do gaten te dichten. Hiervoor zijn 500 zakken zand en een hoeveelheid ander materiaal aangerukt De toestand van den dijk is van dien aard, dat bij het aanhouden van den storm een doorbraak met uitgesloten geacht moet worden. VERBITTERD VANDALISME Te Gil ze-Rijen (N.-Br.) bestond tus schen een zekeren Van Rocssel en diens buurman v. D. reeds eenigen tijd een vee- te tengevolge van het feit dat laatstge noemde. die in een huis van Van Roesscl woonde, met de huur achterstallig was Tegen het advies van den burgemeester in het Van Roessel eenige dagen geleden v. D. bi| deurwaardersexploit uit het huis zet ten. Over deze uitzetting is wraak geno men. De jalouzieèn van Van Roessels woning werden tot spaanders geslagen de ruiten werden vernield de tuin platgetrapt en tal van plnnlen uitgerukt. Ook een groote broeikas moest het ontgelden. Geen ruit bleef heel, zoodat alleen het ijzeren geraamte overbleef.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1