DINSDAG 29 OCTOBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 HET ROER MOET OM Het wordt met de dag duidelijker, dat de overheid en haar organen ongeschikt zijn om het economisch leven te leiden, wan neer de werkzaamheden niet aan een nauwkeurig omschreven instructie gebon den zijn, zooals bij z.g. monopolistische be drijven en instellingen. Telkens weer blijkt, dat zelfs in leidende functies de noodige bekwaamheid ont breekt, terwijl het corrupticve gevaar even min te overwinnen is. Dit laatste wil natuurlijk volstrekt niet zeggen, dat crisisambtenaren op zich zelf minder betrouwbaar zijn, dan anderen; maar het feit is niet te weerspreken, dat bij crisisdiensten de verleiding grooter is dan bij andere bureaux en kwade elemen ten, die hier gemakkelijker dan elders binnensluipen, vinden hier geen stevige breidel. Wat in gewone omstandigheden bijna niet mogelijk is, ziet men bij crisisdiensten gebeuren: er wordt gekuipt en geïntrigreerd om zelf naar boven te komen, vriendjes mee op te trekken en anderen weg te duwen. De groote massa van ons volk is hiervan zóó vast overtuigd, dat men werken voor (niet: o p) een crisisbureau en het dienen van het eigenbelang eenvoudig met elkaar vereenzelvigt. Wat natuurlijk lang niet al tijd rechtvaardig is. Maar wat men niet zoo vreemd kan vinden als men rapporten over de werkzaamheden van zulke bureaux Uit moreel oogpunt is fraude ongetwij feld veel erger dan gemis aan ervaring en inzicht ten aanzien van de taak, welke uit gevoerd moet worden. Maar het laatste is in zijn economische gevolgen veel nadeeliger voor de werke lijke belanghebbenden dan het eerste. Wie de laatste kronkelredeneering van de bekende Varkenscentrale nauwkeurig na pluist staat stom van verbazing. Met een effen gezicht wil men ops wijsmaken, dat de misrekening ons geen geld kost. De een trale had te weinig varkens om alle in- invoerconsenten voor België effectief te maken en daarom liet de importeur maar varkens uit Denemarken komen. Maar geruststellend wordt er dan nog eens aan toegevoegd: het kost ons geen geld, dat we aan onze verplichtingen om te leveren niet konden voldoen. Stel u voor: de varkens zijn bij duizenden opgeruimd en waardeloos gemaakt, omdat er geen uitvoer was en nu mogen we blij zijn, dat het ons geen geld kost als we niet uitvoeren. Men staat eenvoudig per plex van zoo'n redeneering. Vooral wan neer men bedenkt, dat wc intusschen bacon naar Engeland blijven zenden ver beneden marktprijs. Waarom? Om de klanten te behouden. TOe klanten in België laten we mtiar dóór tienemarken bedienen. Ook gaan we nog maar steeds dojr boter Vóór" ca 40 ets naar Engeland te sturen om de markt niet aan de Denen over te laten; terwijl we hier vier keer zooveel voor de boter betalen (anders kan de Engelsman niet goedkoop genoeg eten); en bovendien de zekerheid hebben, dat we de markt toch piet terug winnen. Wordt het geen tijd, dat we het roer ©ingooien? Het baconcontract is gelukkig al opge- tegd. BINNENLAND Onze export naar Polen Belemmeringen die weg te nemen zijn Tn verband met het feit, dat binnenkort be sprekingen zullen aanvangen tusschen de Neder landsehe en de Poolsche regeerinig omtrent de Vaststelling en uitbreiding van het in 1933 gesloten Ta-iefaccoorl. heeft het Centraal liu- reau van Veilingen in Ne Ierland de aandacht van den Minister (gevestigd op de hooge invoer rechten welke Polen heft. waardoor onze ex port van tuinbouwproducten ernstig wo~dt be lemmerd. De invoer in Polen kan uitsluitend plaats vinden op invoervergunningen, welke aan Poolsche handelaren worden verstrekt: een bepaald contingent is evenwel niet vastgesteld Ge.vraagd wordt daarom bij de nieuwe onder handelingen een belangrijke verlaging van de invoerrechten te bedingen, cn voor ieder pro duct ©en bepaald contingent voor invoer te be palen. teiwiil de administratie aan de Neder- landsche neseeri'jg toevertrouwd zal moeiep Worden, „DE VADERLANDS. LIEVENDE SCHOBBERS" Strijders met gesloten vizier I-Ict harde oorclccl, dat Dr. Colijn uit sprak over de „onvaderlandslievende schobbers", die speculeeren op de val van de gulden, heeft dermate ingesla gen, dat vorige week het eersle num mer verscheen van een krant of perio diek vóór devaluatie. Het pamflet voert als naam „De Vaderlandslievende Schobber"; uiet als ondertitel „Spiegel vpor ministers, kamerleden, bankiers en pers. Over de herkomst van het blaaoje wordt geen woord gezegd; het werd ons zoo „neu traal" mogelijk uit Antwerpen toegezonden, en bovendi n ontbreekt elke aanwijzing, wie verantwoordelijk is voor deze duistere aan val. Want, om een zonderlinge beeldspraak uit hel blad te bezigen: de herkomst staat in „het duisterste licht". We hebben plichtsgetrouw a^Je vier pagi na's gelezen, kort nadat we kennis genomen hadden van de brochure „Schobbers en gouugcrande vadr landsliefde" van inr. H. Boogaardt en inr. dr. W. J. L. van Es, en telkens speurden we treffende overeenkomst in argumentatie cn woordkeus. Waarmee we geenszins willen zeggen, dat deze hcere.n verantwoordelijk zijn voor deze aanval „met gesloten vizier" (wat men nota bene een deugd acht!), want wc kunnen ons niet voor stellen, dat „ridders zonder vrees of blaain" de cene da" voor het volle front zouden trcaen en de andere dag vanuit hinderlagen gaan vuren. Maar wèl is het duidelijk, dat deze harts tochtelijke voorstanders van devaluatie de opvattingen verdedigen van de „Vereeniging voor waardevast geld Onbegrijpelijk in hooge mate lijkt het ons daarom te meer, dat hier de hinderlaag-methode en schuilhoek- taktick als de meest prijzenswaaraige wordt voorgesteld. Als één der motieven, waarom men niet openlijk voor de dag komt, wordt aange voerd: In de tweede plaats (voeren wij' de strijd niet gesloten vizier) omdat wij we ten dat niets onthutsender werkt op den tegenstander, dan wanneer hij blikt op een dom gesloten helm. Waar blijft hier de hooge moraal, waar over de schrijvers het zoo druk hebben? Dit lijkt er veel op, dat het doel de middelen heiligt. Men wil de Regeering, die de gulden verdedig!, schrik aanjagen, doordat zij, blik kende op „een dom gesloten helm", niet weet. tegen wie zij zich moet verweren. Hiermee is dit pamflet in feite zede lijk veroordeeld. En wat zullen we er verder van zeggen? We lazen in een en hetzelfde artikel eerst, dat ons fiscaal volksvermogen 13.5 milliard bedraagt ^ui-Jjnze_-toiale overheidsschuld 6.2 mïïïiara, dat is dus 46 pet. van het bezit. Ver der wordt dan betoogd, dat verschillende landen als België. Denemarken, Amerika en Engeland lang niet voldoende heb ben gedevalueerd en, zoo volgt dan, „bij Engeland speelt, behalve onvoldoende deva luatie op zichzelf, nog een rol de oorlogs- scbukl.-w-aardwr por hoofd in Engeland de schuld 'viermaal grooter is dan in .Neder land". Vier keer gropter zal wel beteekenen, vier keer zoo groot; waaruit dus zou afgeleid moeien worden, dat in Engeland de over heidsschuld tweemaal zoo groot is als 't na tionale bezit. Dat lijkt toch wel een beetje apocrief en het zou wel noodig zijn de berekening te controleeren. Echter, we begeven ons niet in discussie met bestrijders, die aohter „een dom gesloten helni" schrik willen aanjagen; maar de dwepers met devaluatie mogen bedenken, dat deze „Schobber" zegt: Bovendien leert de geschiedenis van elk devalueerend lana. dat het ecnige jaren duurt, eer het hei-stel met kracht doorzet cn weer tot normale arbeidsgele genheid voert. Ten slotte mag niet verzuimd worden op het fel-persoonlijke in de bestrijding te wij zen. Het laatste artikel is geliteld: „Dr. Colijn op het slappe koord in de Eerste Kamer" en de slotalinea luidt: „Van twee dingen één, of Colijn heeft willens en wetens een ver- k e r d e voorstelling van zaken wil len geven, of hij handelae in onkunde. In het eerste (bedoeld zal wel zijn: laatste. 'Red.) geval had hij ruiterlijk moeten bekennen, dat hij in de materie niet thuis was. Doze erkenning zou hem gesierd hebben. Men kan van een verdienstelijk s o 1 d a a t, die de elf beste jaren van zijn leven inderimboe doorgebracht heeft, nu eenmaal niet verwachten, dat de economie voor hem geen geheimen heeft". i Dat de elf jaren in de rimboe óe beste van Colijns leven waren, is nog de groote vraag. Wij zijn altijd dank baar, dat hij thans ons volk voorgaat bh uien mag van ons niet vergen, dat we op grond van een enkel blaadje het econo misch inzicht van ccnigc „duisteriingen" als hoogste wijsheid verheffen. Geen nationale ontwapening De Vrijz. Dem. Jongeren organisatie wijzigt haar standpunt De Vrijz. Dem. Jongeren Organ i- atie heeft te Arnhem haar jaarlijksclie lgemeene ledenvergadering gehouden Een der belangrijkste agenda-punten, het voorstel van hel hoofdbestuur om lid 6 an de Beginselverklaring als volgt te wij zigen: „de internationale rechtsorde dient ie worden bevorderd en moet gepaard gaan met ontwapening" werd door de algemeene ergadering met algemeene stemmen aan genomen. Met 38 stemmen vóór, 7 tegen en één stem blanco werd besloten de zinsnecfe betreffende de nationale ontwapening te schrappen. De vergadering stilde zich op het stand punt dat nationale ontwapening niet is een beginselpunt, doch een der vele mogelijkhe den van practische uitwerking van het be ginsel Pacifisme. Aan dit besluit ligt volgens het Hoofdbe stuur geen politieke achtergrond ten grond- -'■ag. Daar ae V.D.J.O. zich op het standpunt stelt, dal zij zich van- practische politiek onthoudt, meent zij consequent te zijn, door geeueriëi oordeel ten aanzien van de prac tische uitwerking van een b-ginsel uit te spreken. Nadat nog diverse andere huishoude.ijke zaken aan de orde waren gekomen, werden twee moties aangenomen. De eerste sprak uit dat het Fascisme en Nationaal Socialis me een bedreiging van den wereldvrede vormen, waarom de Nederlandsche jongeren opgeroepen worden tot kraohtige verdedi ging van den democratischen staatsvorm en tot bestrijding van elk streven naar dicta tuur. De tweede spreekt als zijn meening uit, dat de nog steeds toenemende werkloos heid onder de jeugd een groot gevaar voor de toekomst van ons volk is, en dringt aan op sneller handelen im dezen en op Krach tig doortasten door toepassing van de me thode: vervanging van ouderen door jonge- Cultuurtechnische Dienst Concentratie der diensten voor ontwatering, ruilverkaveling en ontginning. Over de instelling van de cultuurtech nische dienst deelt Ir F. P. Mei n, direc teur van deze nieuwe dienst mede: Met de instelling van een centr. cultuur technische advics-comm. en 'n cultuur-techn. dienst beoogt men vooral de cultuur-tech nische belangen, resorteerende bij de di rectie van den landbouw, onder één lei ding te brengen. Vroeger waren deze ver deeld over drie colleges, nl. het Rijksbureau voor de ontwatering, dc Centrale Commis sie voor ruilverkaveling ën'de Commissie van advies inzake ontginning van woeste gronden. De centrale cultuur-technische advies commissie bestaal uit zeven leden. De di recteur-generaal van den landbouw is voor zitter. tevens lid. Aan den dienst zijn toegevoegd enkele ambtenaren, vroeger werkzaam bij 't Rijks bureau voor ontwatering. Door de nu bereikte concentratie hoopt de regeering te kunnen besparen, zonder dat de cultuurtechnische belangen in ge vaar worden gebracht. De centrale cultuur-technische advies commissie bestaat uit zeven leden, de dir-gen. van den Landbouw is voozritter. tevens lid. Ondervoorzitters, tevens leden, zijn Jhr. Ir. C. E W. van Panhuys, hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, voor heen directeur van. het rijksbureau voor de ontwatering, en de heer H. J. van Leusen, inspecteur der Nederlandsche Heide-maat- schappij te Arnhem, voorheen adj.secr. van de centrale commissie voor ruilverkave- en een leidende persoonlijkheid op het gebied van ruil\erkaveling. Leden zijn mr. II Iwema. administrateur bij het departement van Financiën, de voorzitter van het Kon. Ncdr-rlannsrh andbouwcomité, de heer J.,L. Nysingh do ndervoorzitter van den Noord-Rrabant- sclien Boerenbond, de heer J. C. van Beek en mr. W. Rip, secr. van den Chr Boeren en Tuindersbond in Nederland; secr. is ir. F. P. Mcsu en adj. secr ir. A. G. Swart, vroeger in dienst van de Nederlandscne Heide-maatschappij en belast met de voor bereiding en uitvoering van ruilverkave lingen. Aan den dienst zijn toegevoegd enkele ambtenaren, vroeger werkzaam bij het rijksbureau voor ontwatering. Door deze concentratie hoopt de regeering te kunnen besparen, zonder dat de cultuurtechnische belangen in gevaar worden gebracht. Op het gebied van de ontwatering is het de bedoeling, dat slechts adviseerend wordt opgetreden. In verband met den toestand van 's lands financiën kan de dienst niet langer ontwateringswerken subsidieeren VOOR ELCK WAT WILS H.K.H. Prinses Juliana heeft Zaterdag middag met. klein gevolg geheel onver wacht, een bezoek gebracht, aan de St. wal- burgkenk te Zutphen. De organist, de heer Lutz heeft op het orgel het Wilhelmus ten gehoore gebradht. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Donderdag 7 November 1 uur. In deze vergadering zal een aanvang worden ge maakt met de algemeene beraad slagingen over de Rijksbegroe- ting 1936. Gistermiddag heeft in tegenwoordig heid van de chefs en het personeel van den postcheque- en girodienst de overdracht plaats gehad van dp directie van dezen dienst door den tegenwoordigen directeur den heer J. Lazonder aan zijn opvolger den heer S. J. H. W e s s e 1 i n k. Te Maastricht is op 78-jarigen leeftijd overleden de heer E. E. H. R e g o u t, ge durende vele jaren en tot voor kort lid van de Provinciale Staten. Deze kleinzoon van den stichter derMaas- trichtsehe glas- en aardewerkfabriek heeft in verscheidene zaken en corporaties ver dienstelijk werk verricht. Om zijn persoon lijke eigenschappen was hij een algemeen geacht en gewaardeerd medeburger. In hoogen ouderdom van bijna 90 jaai- is te Den Haag overleden ir. H. W. E. S t u w e, ridder in de Orde van den Ned. Leeuw. De ontslapene is directeur van de tRijksverzekeringsbank geweest, Mr Dr S. de Vries, voorzitter van het Haagsclie Crisiscomité, heeft gistermiddag in den Dierentuin de door qcnoemd comité georganiseerde tentoonstelling Voedt u_ goed en goedkoop" geopend. De heer en mevr. De Vries laten zich p*""" onthalen. Friesche kruidkoek UIT OOST-1NDIE MENADO, 28 Oct. (Ancta). Op 15 October heeft hier een brutale inbraak plaats gehad in toko Liem Oei Tjiong en Co. waarbij o.a verschillende horloges, juweelen, twee re volvers en een partij patronen werden ge stolen. De dader is thans gearresteerd, toen hij bezig was in dezelfde toko voor de tweede maal zijn sJag te slaan. Hij bekende ook de eerste maal de inbraak te hebben gepleegd. Het bleeik te zijn de 22-jarige Noor. Knut, machinist van het Noorsche stoomschip Fernmoor, dat toebehoort aan de copra-1'lr- ma Menado Producers. De inbreker was wegens ziekte bij het aan vaarden der reis achtergebleven. Dc gestolen goederen zijn grootendeels achterhaald. BRANDSTICHTING IN SUIKERFABRIEK SEMARANG, 28 Oct. (Aneta). De affaire betreffende de brandstichting op de suiker fabriek Prambonan is feiiaua naar den Raad van Justitie verwezen. Den beklaagde. Char les Dezentjé, wordt brandstichting, uitlok king daartoe en diefstal, subsidiair verduis tering van 1000 zakken suiker en 4500 goe- nie-zakken ten laste gelegd. De berechting zal vermoedelijk in December plaats vinden. BESTUDEERING TUBERCULOSE BUITENZORG. 28 Oct. (Ancta). Ingesteld is een „Tuberculose studie-cqmmissie" voor wetenschappelijke bestudeering van het T. B.C-vraagstuk, in Ned. Indië in zijn vollen omvang, tot voorlichting van het hoofd van den Dienst der Volksgezondheid bij het aan geven van de noodige richtlijnen vcor prac tische bestrijding van deze volksziekte. De commissie zal te Batavia vergaderen. Tot. voorzitter van deze commissie is be- nopmd Prof. Dr. A. Siegcnbeek van Heuke- GEMENGD NIEUWS DE MISDADEN TE OSS De uitspraken De Bossche rechtbank deed uitspraak in verschillende stralzaken tegen Ossolie mis dadigers. P. J. de Bie (Peer de Bie) en L. A. v. d. Heuvel (Den Brus) werden veroordeeld tot 14 jaren gevangenisstraf niet aftrek van voorarrest wegens inbraken cn roofoverval len te Mariaheide, te Gassel cn te Langen- boom. De eisch was 16 jaar. De assuradeur Snabel uit Nijmegen werd veroordeeld tot 5 jaar gov. straf met aftrek van voorarrest wegens hef verschaffen van inlichtingen tot het plegen van inbraak en het hierbij behulpzaam zijn en wegens he ling. Eisch was 8 jaar. A. J. v. d. Weetering werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens medeplichtigheid bij een inbraak te Oss en wegens heling. Eisch was 1 jaar gev. straf met aftrek van voorarrest F. N. van de Wetering (De Brom- mert) werd veroordeeld tot 4 jaar gev. straf met aftrek van voorarrest wegens inbraak te Veghel. Eisch was 6 jaar met aftrek van voorarrest. De brandstichting op de heide De gemeentepolitie te Oss heeft gearres teerd den 42-jarigen arbeider J. v. d. V. uit Oss, verdacht van uitlokking tot brandstich ting in zijn woning op de Ossche heide in den nacht van 12 op 13 Mei 1932, die door het vuur werd vernield. Voor dc brandstich ting had hij aan een lid van de Ossche bende 50 betaald. Het pand met inhoud was hoog verzekerd. De verzekeringssom is aan v. d. V. uitbetaald. 'Na door de politie aan een streng verhoor te zijn onderworpen, bekende de aangehou dene de brandstichting te hebben uitgelokt. INBRAAK IN EEN ZUIVELFABRIEK Toen de directeur van de coöp. zuivelfa briek te Wouw (N. Br.) 's morgens zijn kantoor binnenkwam, bleek dit geheel over hoop te zijn gehaald. De zware deur van de kluis vertoonde door en door vier groote boorgaten. Ook bleek met een steekvlam te zijn gewerkt. Blijkbaar zijn de inbrekers echter gestoord en hebben zij overhaast de vlucht moeten nemen zonder iets te kunnen buit maken. De dieven moeten goed met de situatie ter plaatse op de hoogte zijn ge weest en geweten hebben, dat zich in de kluis een groot bedrag aan contant geld totaal ruim f 19.000 bevond, wrelk geld bestemd was ter uitbetaling van de door de boeren in de afgeloopen week geleverde melk. Rond het slot van de kluisdeur was een teekening gekrast hoe men verder moest boren om de zware grendel te kun nen terugschuiven. Uit de door de marechaussee uit Bergen op Zoom ingestelde onderzoek is gebleken, dat de inbrekers per aulo ziin trekomen. Twee spoorwegwachters hadden wel on raad bemerkt, doch hieraan niet voldoende .aandacht besteed. Men zoekt naar vingerafdrukken. zeqt: Met hel vallen der bladeren moeten de automobilisten vourzichtig zijn. Hij die zijn dagelijksch brood met een Fordje, Chevroletje, Opelije, Citroen tje (alcoholvrij!) of hoe de merken ook mogen heeten, moet verdienen moet tamelijk stuurvast zijn, want het slipgevaar is groot. Dan is liet toch maar beter journalist te zijn. Kal), men met dit gure, vochtige weer lekker in huis blijven. En bovendien heeft men geen of weinig concurrentie en is men zeker van een flink inkomen. Is dat even wat in deze belabberde lijden! Bij de Koningin der aarde (die ove rigens al heel wat van haar konink lijkheid heeft ingeboet) is nog wel een slordig centje te verdienen en schreeuwt men om journalisten!!! Althans zoo staat het in een prospec tus. dat een edele menschenvriend, met hel lot der werkzoekenden be gaan, uitgaf voor een cursus in de journalistiek. Voor een schimmetje, maar 65 gulden ten baf.e JVQ.T] den edelen menscheri- vriend men is zichzelf toch het naast, is het niet?) kan men bij hem leeren, hoe na korten tijd honderden te verdienen zijn. Een salaris van zoo'n 15000 gulden per. jaar is al gauw te bereiken!?! Want het zijn tegenwoordig altemaal inferieure artikelendie in de kran ten verschijnen, moet ge weten. En de redacties van de groote dagbladen zitten elke dagevenals zuster Anna, uil te kijken of er nog geen menschen met frissche gedachten en nieuwe ideecn komen om de kolommen der gretige bladen te vullen. En dat zijn er niet enkele redacties, dat zijn er honderden. Ze geven graag 50 gld (zelden meer, staat er zeer laconiek bij) voor een artikel van ca. 1500 woorden. Want frissche gedachten en nieuwe ideeën zijn schaarsch moet ge weten. En die kunt ge krijgen door zoo'n cursus van den menschenvriend ad 65 gul den te volgen. Mede voor de gezelligheid kan men al heel gauw een steno-typiste aan stellen 't Kan er dan af en het ver dienen gaal ddh nog beter. Men maakt dan al licht enkele duizenden woorden per dag. Veel kennis is niet noodig voor het volgen van deze cursus. Lager onder wijs is genoeg. En t gaat snel, deze ontwikkeling tot journalist. Ka tien lessen, dus nog geen kwartaal studie, kan men reeds artikelen verkoopen aan de met smart wachtende redacties, die in staat van vertwijfeling verkeeren, nu ze heel geen frisschigheid noch nieuwe ideeën hebben en in staat zijn om je de velletjes copie uit de handen te ritsen als op een tabaksveiling in Frascati. Met het vallen der bladeren moet men voorzichtig zijn. Ook met de geestesgesteldheid van sommige menschen. ROFFELRIJMEN DE WEG TERUG In een Telegraaf-artikel Oppert Doctor Zimmerman Tot herstel van onze Eenheid En de Staat een prachtig plan. Het partijwezen rijt Holland Van der jeugd af aan uiteen, Legt de lasten op een andcr. Houdt de lust voor zich alleen. 't Evenredig lij stenstemrecht, Dat de Eenheid bot ontkent Brak de band tusschen den kiezer En zijn man in 't parlement. 't Zij dus uit met de partijen, 't Numerieke overwicht; Het „maatschaplijk organisme" Brengt spontaan vernieuwend licht! Verder kan het „referendum" (Dank de volksontwikkeling!) Rechtstreeks onbelemmerd spreken Bij de nieuwe ordening Onze Nationale Eenheid En de waardigheid des Staats Wordt zoo, volgens die beschouwing Weder negentien karaats. Een Hervorming, geen reactie! Geen terugmaar een Vooruit! Een Vooruit naar de vernieuwing Van het land, roept schrijver uit. Nu de liberale invloed Zoo ontstellend is getaand. Lijkt je mogelijk dit prachtplan Wel een weinigje verwaand. Zwijg daarover, 't Is dezelfde Alomvattende idee Van de Staat-zonder-partijen Naar 't program der N.S.B. 't Zijn de welbekende klanken Uit de goede crude tijd Waarin Groen dz aanval waagde Op de liberaliteit Van een kleine eeuw geleden, Toen de Eenheid van de Staat En 't Verstand werd afgemeten Met de liberale maat. Groen stond voor de suprematie Van 't Beginsel op de brug. Zimmerman, zoowel als Mussert, Wijzen ons de weg terug. (Nadruk verboden.) LEO LENS, Een dievenbende gesnapt Duizenden liter benzine gestolen Men meldt ons uit Hoofddorp: Door de gemeente-poütie alhier zijn aan gehouden de gebroede re C. en S-, verdacht van diefstal van benzine. De verdachten hebben bekend in den afgeloopen zomer een twintig vaten benzine bij verschillende be woners dezer gemeente -te hebben ontvreemd. Deze benzine werd verkocht aan R. voor 6 cent per liter, die eveneens gearresteerd is, verdacht van heling. Na voor den burge meester een volledige bekentenis-te hebben afgelegd.-zijn zij ter beschikking.gesteld, vftp. den officier van justitie te Haarlem. - In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. waren ze. er met een auto op- uitgegaan om benzine te stelen bij den landbouwer-R. aan den Slot er weg. Toen zij vijf volle vaten van het erf naar den weg hadden gerold én bezig waren ze in hün auto te laden, zagen zij van de richting Hoofddorp een auto na deren. Zij vermoedden dat het een politie auto was en trachtten aan gevaar te ont snappen door hun eigen auto, waarin reeds twee vat^n waren geladen, bij een anderen boer op het erf te rijden en er dan verder van door .te gaan. Zij vluchtten toen over bouwland en sloten, een afstand van onge veer 4 K.M. naar Nieuw-Vennep. De politie arresteerde den eigenaar van de auto, den garagehouder R., de heler. In een betrekkelijk korten tijd is ongeveer 4000 liter benzine bij verschillende landbou wers in de buurt ontvreemd. Branden Te Mierlo (N. Br.) is de woning vaal J. K. afgebrand, tejyvulnaar de werkver schaffing was cn zijn vrouw op een nabij' gelegen akkerland werkte. Twee zeer jeug dige krndei'en- bevonden ztob alleen in huis. Buren bemerkten hét eerst bet vuu:r en hebben dc. kinderen pog bijtijds gere.L De geheele inboedel ging verloren. Verzeke ring dekt de schade. Ontploffing bij een proefneming Een roekeloos mensch Een handelsagent, die op de zolderkamer van zijn woning in de Scheldestraat, le Amsterdam, bezig was met proefnemingen, waarbij hij o.a terpentijn met benzine ver mengde, stak, toen het electrisch liclu, dat hij in het kamertje had willen aanknippen, weigerde, een lucifer af, om de oorzaak te onderzoeken. In het mét behzihédampen be zwangerde vertrek ontstond daarop een ont ploffing, tej*wijl enkele oogeniblikken later de ruimte in brand stond. Dc handelsagent die ongedeerd was gebleven, nam de vlucht. Kort daaron was de brandweer ter plaatse, die het vuur'spoedig bluschte. Het kamertje is uitgebrand. Mussolini in Abcssyiiië. Een van dc geweldig groolc portretten van den Ducè, die door het Haliaansche leger zijn opgericht langs het front bij Adigrat

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5