yimxwt Qhmrmit Dagelijks Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken verschijnend STRIJD TEGEN DE JEUGDWERKLOOSHEID De 5000=actie der V.C.P. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad Zonda^blad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5615 Bureau: Breestraat .123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) DINSDAG 29 OCTOBER 1935 Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang aiibertentuprijjtn: Van 1 tot 5 regels T M77» Elke regel meer 0.22'/* Ingezonden Mededeelinget» van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/* Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 NIET LANGER TE DULDEN In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer wordt opgemerkt, dat „de wijze, waarop met name in de communistische en nationaal-socialistische pens en niet zelden in sociaal-democratische bladen het gezag, de gezagdragers en de staatsrechtelijke in stellingen, waarin de volksvrijheden en de rechtsorde zijn verankerd, stelselmatig straf feloos worden gehoond, belasterd en ver guisd, niet langer kan worden geduld." En de leden, die hierop wezen, voegen er aan toe: De regeering grijpe in, doortastend en zonder verder uitstel." Het is voor de felle tegenstanders, die elkaar op leven en dood bekampen, zeker niet plezierig om in één adem genoemd en ïn één rubriek vereenigd te worden, maar eij hebben het er naar gemaakt. Wij geven echter toe, dat in de laatste jnaanden de communisten en sociaal-demo eraten wat demagogische cn vilaine ver dachtmaking betreft, door de nationaal- socialisten getroefd en overtroffen zijn. Een voorbeeld daarvan gaven we in ons Zaterdagnummer. Maar op dezelfde voor pagina van „Vo.va" kon men er meerdere vinden. In de rechterbovenhoek was nl. ©vergenomen 'n hatelijke pseudo-advertentie uit „De Daad", naar wij meenen een Am- ©terdamsch schotsahrift van de N.S.B. Daarin wordt z.g. „voor spoedige indienst treding gevraagd een nette Minister van Defensie, bij voorkeur R.K." En met kenne lijke maar erger dan onware heenwijzing naar Dr Deckers wordt er o.a. aan toege voegd, „dat vakkennis onnoodig is, en dat bij gebleken ongeschiktheid overplaatsing naar een ander departement niet uitgesloten is. Voorts is er dan nog sprake van „plezier reisjes, salaris en pensioen, partijleiders en bu i tverdeeling." Wij kunnen best een grapje hebben; zelfs al is een minister het lijdend voorwerp. Maar in zoo iets steekt niets geestigs meer; 3iet wordt, al is niemand genoemd, een per soonlijke, grove beleediging van het laagste allooi. En dan heet het nog, dat de N.S.B. ons volk uit „de modder van zijn moreele in zinking zal opheffen." Men kan evengoed aan een varken de leiding van een cursua vóór schoonmaaksters opdragen. Het drama van 'de „De Zeven Provinciën" XiL van Boven dient een gratie-request in bij de Koningin. Naar wjj vernemen, heeft luit. ter zee eerste klasse Van Boven, door be middeling van zijn raadsman J. de Vrieee, een gratie-re quest ingediend bij H. M. de Koningin, In «Et request wordt er op gewezen, dat luitenant ter zee eerste klasse V,an Boven de orders van de regeering en de militaire autoriteiten, om geen geweld te gebruiken, heeft opgevolgd en dat het militaire Wet boek van Strafrecht door de Krijgsraad en het Haagsche Militair Gerechtshof anders en strenger is uitgelegd, dan zulks ge schiedde door de militaire autoriteiten vóór de muiterij. Daarnaast worden Verschillende fedten opgesomd, dde requessant sterken in het denkbeeld, dat de autoriteiten geen geweld dadig optreden bij de bemanning wensditen. Er wordt aan H. M. de Koningin verzocht om de opgelegde gevangenis- straf en de ontzetting uit den militai ren dienst ongedaan te maken of een straf op te leggen geflijk aan de onder- gane preventieve hechtenis, eveneens zonder ontzetting uit den militairen dienst. Aannemersstand in moeilijkheden Het bestuur van de Vereen, van Chr. Werkgevers en Groothandelaren in Neder land heeft zich met een adres gericht tot de A.R. en C.H. Tweede Kamerfracties)naar aanleiding van ac in aannemerskringen steeds luider wordende klacht dat bij de uit voering van werken met Overheidssteun ter bestrijding van de werkloosheid de aanne mer in vri'wel de meeste gevallen wordt uitgeschakeld. Tegen 6 Nov. a.s. hebben de vereenigde aannemersbonden een demon stratieve vergadering belegd in den Dieren tuin te Den Haag, teneinde massaal tegen deze handelwijze te protesteeren. In de toelichting op bedoeld adres Wordt opgemerkt, dat het van het allergrootste be lang is de aannemersstand als de belang rijkste werkgeversgroep in den lande niet ten onder te doen gaan, hetgeen thane ge schiedt. Voorts heeft de practijk uitgewezen dat de uitvoering van werken in eigen be heer of werkverschaffing zonder aanbeste ding aanmerkelijk duuraer uitkomt dan wanneer zulks geschiedt door aannemers. Aangaande het principieele vraagstuk wordt opgemerkt, dat de Overheid zooveel mogelijk de ir de maatschappij levende krachten moet stimuleeren. Het aares be sluit met een krachtige opwekking om er bij de Regeering op aan te dringen spoedige maatregelen te treffen welke kunnen leiden tot wegneming van b< ngenoemde gesigna leerde misstanden en normale inschakeling van den aannemer, waar zulks mogelijk is. DE PLANNEN VAN DE LLOYD Bouw van 4 nieuwe schepen? De Mij. Nederland, K. N. S. M. en de Holl. Stoomboot Mij., hebben geza menlijk aan de regeering voorgesteld, den dienst op Z.-Amerika voort te zetten met gebruikmaking van be staande schepen, hetzij van den Kon. Holl. Lloyd, hetzij van een der drie De directie .van den Lloyd wil uit eigen middelen met een bijdrage van het rijk in den bouw en in de exploitatie 4 nieuwe vrachtschepen met passa giersaccommodatie doen bouwen voor een afwisselenden dienst met de RotterdamZuid-Amerikalij n De regeering nam nog geen beslissing. Sanctiewet 1935 Treedt heden in werking Gisteren is uitgegeven het Staats blad: No. 621. Wet van den 26sten October 1935, bepalende voorbehoud der bevoegdheid tot het nemen van nadere maatregelen ter bevordering van de internationale samenwerking tot het voorkomen of het beëindigen van vijandelijkheden (Sanctiewet 1935). Dag van inwerkingtre ding 29 October-1935. De saneering van het A.M.F. Verbetering der mijnwerkerspensioenen In de bestuursvergadering van het Alge meen Mijnwerkers Fonds is de nieuwe rege ling tot saneering van het Fonds en verbe tering van de mijnwerkerspensioenen met acht tegen vijf stemmen aanvaard. Vóór stemden de waarnemend-regeerings- commissaris, mr Couvée, de vertegenwoor digers der Staatsmijnen en van den R.K. Mijnwerkers Bond. Tegen stemden de ver tegenwoordigers van de Particuliere Mijnen en van den Socialistischen Mijnwenkersbond Landstorm-verband „Gouda" Zaterdagmiddag j.L is het landstormver.- band „Gouda" in den N. Schouwburg te Gouda bijeen geweest voor de jaarlijksche groote samenkomst en de prijsuitreiking der gehouden schietwedstrijden. De landstor- s waren weder "in drommen opgekomen deel te nemen aan dezen bijzonderen middag, waarin zoo duidelijk uitkomt de groote eenheid die dit instituut beheerscht. Ook verschillende militaire en burgerlijke autoriteiten waren aanwezig o.a. het Tweede Kamerlid L. F. Duymaer van Twist, luitenant-generaal buiten dienst en generaal- majoor H. de Jongh, inspecteur van den B.V.L., alsmede verschillende burgemeesters van omliggende gemeenten. De samenkomst werd geopend door den voorzitter der Gew. Comm. den heer J. Dercksen H.Mzn., die in een kort maar pittig openingswoord dank bracht aan allen die aan de organisatie hadden medegewerkt. Na een spontaan zingen van het Wilhelmus be sloot de samenkomst een telegram van hulde en trouw te zenden aan H.M. de Koningin. Voorts werd door een 4-tal sprekers het woord gevoerd. Allereerst door Mr. G. van Baren, burgemeester van Delft, die sprak- over de eenheid van den B.V.L., vervolgens door het Tweede Kamerlid Mr. G. A. Boon, die een korte rede hield over het „Waarom de B.V.L. er is" en door Prof. pater F. Otten O.P. te Huissen, die een krachtige en fris- sche propaganda-rede hield die met groote aandacht werd gevolgd. Als laatste spreker trad naar voren generaal Duymaer van Twist. Als de landstormers hun Generaal naar voren zien komen is het alsof zij hun eenheid dubbel voelen; dan blinkt er enthou siasme in elk oog, dan voelen allen: de land storm waakt. Het werd zoo typeerend ge zegd: „Eén druk op de knop en de B.V.L. staat klaar voor vorstin en volk". Dat dit geen frase is, maar diepe ernst, dat staat op de gezichten te lezen vooral als de landstor mers toegesproken worden door hün gene raal. In een kort, maar kernachtig woord werden de landstormers door Generaal Duy maer van Twist toegesproken. Aan het einde der samenkomst werden door Mr. van Mechelen de prijzen uitgereikt. Voorts vermelden we nog, dat tusschen de verschillende sprekers voor prettige afwisse ling werd gezorgd. Een groep landstormers voerde op keurige wijze een colonne geweer uit. Vervolgens trad nog op „de Oranje Garde", die op aardige wijze een taptoe uit voerde, terwijl door de aspirantjes enkele speellied j es ten beste werden gegeven. Voorts hadden nog plaats een filmvertoo- ning en enkele komische turnoefeningen. Ook was voor goede muzikale medewerking ge zorgd. Het was een echt nationale middag. Auto door trein gegrepen Meisje ernstig gewond Op de onbewaakte overweg, nabij het sta tion te M a r i n b e r g, is een auto, waar in zich vijf personen bevonden, door den trein uit Almelo gegrepen. De auto werd op zij geslingerd en totaal vernield. Zij is met een hersenschudding opgenomen. De loco motief is bij de botsing: beschadigd. De passagiers van de aangereden auto zijn per trein naar Almelo gebradht. DAMWAND BEZWEKEN Als gevolg van storm en regen is te Zaltbommel de dam wand in de stads gracht, welke in werkverschaffing wordt uitgediept, bezweken, zoodat het water met kracht in een vak stortte, waarin overdag gewerkt wordt. De geheel e werkverschaffing ligt vrijwel stil. totdat de dam weer hersteld is. DE NIEUWE REGEERINGSPLANNEN Er zijn in ons land 160.000 werkloozen van 14 tot 24 jaar Opneming in het bedrijfsleven doel van de actie Te bevoegder plaatse heeft een re dacteur van het A. N. P. inlichtingen ingewonnen omtrent de plannen, die er bij het Rijk bestaan om de werk loosheid onder de jeugd te lenigen, zulks in verband met de bespreking, welke vorige week onder leiding van Minister Slingenberg plaats vond met vertegenwoordigers van Provin ciale Besturen, Men wees er op dat er in ons land naar schatting 1G0.000 werkloozen zijn van 14 tot 24 jaar. Niet alleen oefent hun werkloos heid een demoraliseerende werking uit, maar ook vraagt men zich t.a.v. van velen af. waarmede zij in de toekomst hun brood zullen verdienen, omdat zij geen vakkennis hebben opgedaan. Komt er een opleving dan vallen de jongelui van 18 jaar en jonger eerder in de termen om tot geschoolde vak lieden te worden opgeleid dan de ouderen, die deze tijd reeds lang achter zich hebben. Wat vakkennis aangaat, wordt er dus een generatie overgeslagen. Zullen deze jonge menschen ongeschoold door het leven moeten gaan met de vele moeilijkhe den en ontberingen aan het lot van dezulken verbonden? Opneming van deze jongelui in het bedrijfsleven is het doel der actie, waartoe de bespreking onder leiding van Ministo* Slingenberg met verte genwoordigers der provinciale bestu ren den stoot heeft gegeven en die zich over het geheele land zal moeten uitstrekken. Plaatselijke en gewestelijke instanties zul len de desbetreffende plannen kunnen uit voeren. De taak der plaatselijke Comité's De plaatselijke comité's zullen trachten de jonge werkloozen in bedrijven geplaatst te krijgen, maar zoodanig, dat vast sta, dat zij geen arbeid zullen verrichten, welke an ders tóch gedaan zou moeten worden; maar waarvoor dan arbeiders tegen het gewone loon zouden worden aangesteld. Ook moet vaststaan, dat niet door aanstelling van jonge werkloozen anderen werkloos worden. En de ondernemingen, welke jonge werkloozen in dienst nemen, zullen niet met behulp van hun arbeids kracht een deloyale concurrentie mogen voe ren. De jongelui zullen dus uitsluitend ar beid mogen verrichten, welke anders niet verricht zou worden. Men kan aannemen, dat in vele ondernemingen arbeid onverricht blijft, omdat de ondernemers dien niet kunnen betalen. Dit is het geval zoo wel op administratief-boekhoudkundig terrein als op het gebied van den handenarbeid. Door een nauw contact met de leiders der ondernemingen zal een plaatselijk comité te weten kunnen komen, waar dgl. arbeid on verricht blijft en van welken aard hij is. Overheids- en semi-overheidsbedrijven zul len t.a.v. het doen verrichten van zoodani- gen arbeid onder de nieuwe regeling een voorbeeld kannen geven, Een paar voorbeelden Gedacht wordt bijv. aan de eenmanswa- gens bij de tram, waarin een jongeman als conducteur kan fungeeren, met het voóruitf zicht om later, wanneer de onderneming vol wassen arbeiders tegen een normaal loon kan aanstellen, als conducteur of wagenbe stuurder bij haar in dienst te treden. Ook vraagt men zich af, of gemeentelijke reini gingsdiensten niet, in plaats van bijv. twee maal per week, drie of vier maal per week vuilnis zouden kunnen laten ophalen als zij jonge werkloozen door bemiddeling van het plaatselijk comité in de gelegenheid stel len om arbeid te verrichten. TVegverbetering en plantsoenaanleg De comité's moeten voorts beproeven om jongelui, die voorloopig niet in het bedrijfs leven kunnen worden geplaatst, tijdelijk onder te brengen in een te scheppen werk gelegenheid. Daarbij komt in aanmerking de arbeid, waarvoor stad, dorp of streek zich het meest eigenen. Men denke in dit verband Qnder meer aan wegverbetering en plantsoenaanleg. Les in bepaalde vakken In verband met het gebrek aan goe de werklieden zal naast arbeid onder richt in een bepaald vak moeten wor- Gevaarlijk sujet ingerekend Hij ging agenten met een mes te lijf Te Enschede heeft de 36-jarige J. K., een berucht type, die wegens het plegen van doodslag reeds een gevangenisstraf on dergaan heeft, op den Mekkelholtsdwarsweg twee agenten van politie met een groot broodmes aangevallen. Een der politiemannen trok zijn revolver, doch het wapen ketste. De andere agent slaagde er intusschcn in den man zijn rervolver tegen het lichaam te drukken en op zijn sommatie liet deze toen het mes valllcn. K. kon daarop overmand worden. Hij zal wegens poging tot, doodslag ter be schikking van de justitie gesteld worden. Het „duo van Düsseldorf" Op weg naar het „steinreiche" Holland Te Beek (L.) heeft de gemeentepolitie op den Rijksweg, tijdens een hevig onweer, twee Duitsohers aangehouden, die daar met een motorfiets reden. Het, tweetal kon num mer-, nodh rijbewijs tooiien. Ook waren zij niet in het bezit van de vereischte papie ren. :Zij werden in verzekerde bewaring ge steld. llit de tasschen, die zij bij zich droegen, werd uitsluitend inbrekersgereedsdiap tc voorschijn gebracht, zoodat bij de politie twijfel rees of de motorfiets wel het recht matig bezit van de berijders was. Inder daad: bleek bij een ingesteld onderzoek, dat dezo i motorfiets door de beide mannen, zekeren Heinrich Krapohl, oud dertig jaar, zonder beroep, afkomstig uit Rheidt en den drie en dertigjarigen K. Ratner, afkomstig uit Düsseldorf, uit een garage van een kasteelbewoner te Graveriberg, nabij Düs seldorf, gestolen was. Beide mannen, die bekend staan als „bet duo van Düsseldorf" hebben in Duitschland tal van inbraken gepleegd. Zaterdagnacht zijn zij op weg naar Neder land de grens bij Vlodrop gepasseerd. In de afgeloopen week zijn zij in de om geving van Beek in kerken en scholen, als mede' hij tal van particulieren, herhaalde lijk inbraken gepleegd. De bewijzen zijn voorhanden, dat de aangehoudenen, die blijkbaar wel vaker de grens overschreden, hieraan debet zijn. DE ONTPLOFFENDE FLESCH Twee mannen bewusteloos Te Amsterdam is in een perceel aan de Looiersgracht, waar een pharmaceutische groothandel is gevestigd, een flesch met zwavelkoolstof stuk gevallen. Door de gas- cntwikkcling geraakten, twee arbeiders be wusteloos. De geneeskundige dienst bracht ben weer bij en vervoerde hen vervolgens fcaar huis. De brandweer ruimde de zwavel koolstof op. BRANDEN Te Nu en en (N.-Br.) is door onibekende oorzaak brand ontstaan in de bovenverdie ping van de boerderij van M. Verhees. Aan gewakkerd door den feilen wind, deelde het vuur zich aan het geheele pand mede, dat tot den grond is afgebrand. Niets werd ge red. Verzekering dekt de schade. den gegeven. Bijvoorbeeld: zes uur per dag arbeid en twee uur onderricht. Contact met de arbeidsbeurs De plaatselijke comité's zullen in geregeld contact moeten zijn met de arbeidsbeurs en de ondernemingen ter plaatse. Want het doel is om den jongelui in de toekomst nor malen arbeid te bezorgen. Voor dezen arbeid zullen de ondernemers zich moeten verbin den, allereerst de jongelui van het comité, „de comité-jongens", te plaatsen. Dezen moeten liet perspectief hebben ten slotte nor malen arbeid te zullen krijgen. De belooning van de jongelui De bedoeling is voorts, dat een onderne ming voor eiken jongen werklooze, die bij haar te werk wordt gesteld, een zeker be drag per week aan het comité zal betalen. Rekening zal bij de bepaling van dit bedrag worden gehouden met het feit, dat het ar beid betreft, die anders onverricht zou blij- staan met een lagere vergoeding dan voor jongelui boven dezen leeftijd. Het comité zal een deel van de ontvangen vergoeding aar den te werk gestelden jongeman geven. Bij deze belooning zal voor de jonge lui geen sprake kunnen zijn van een loon in den gewonen zin van 't woord, maar slechts van een zekere tegemoet koming, die misschien verschillend kan zijn, naar gelang van leeftijd, duur der tewerkstelling, enz. Geen nieuwe kosten voor het rijk Het deel der vergoeding van de onderne ming aan het plaatselijk comité, dat de jonge werkkracht niet krijgt, zal het comité be steden aan andere zorg voor jonge werk loozen. Het zal ten goede komen aan de cursussen, de centrale werkplaatsen en de werkverschaffing voor jongelui. Op deze wijze worden geen nieuwe uitgaven van de overheid vereischt. De leeftijdsgrens De leeftijdsgrens naar boven voor jonge lui, onder deze regeling vallende, zal in het algemeen op 25 jaar worden bepaald. In uitzonderingsgevallen zal het mogelijk zijn, den leeftijd wat te verhoogen. Ten slotte werd gevraagd, of het in de bedoeling ligt, arbeidsplicht in te voeren. Op deze vraag luidde het ant woord, dat dit niet in de bedoeling ligt, omdat de lust der jongelui om aan het werk te gaan groot genoeg is. N.C.R.V.-Reünie op Oud-Wassenaer" Zaterdag 26 October Eens oer jaar omstreeks den jaardag der Neder landsche Christelijke Kaisvereeniging heeft men de goe de gewoonte de deelnemers aan de reizen die in het afgeloopen seizoen gemaakt zijn gelegenheid te schenken elkaar nog weer eens te ontmoeten. Tevens wordt dan. wat men noemt'een ,Hereenigings-maa Itijd" gehouden. Het wil ons voorkomen, dat deze methode ook een duidelijke demonstratie mag heeten an.het feit, dat de Ned. Christelijke Reis- ereeniging ook het eigen land immer weer een goede beurt geeft. Afgezien van het wekelijksch afdeelings- initiatief, de talrijke binnenlandsche excur sies en haar onderscheidene binnenlandsche reizen, is deze toogdag altijd weer een sti mulans om ook het eigen land een kans te iven. En dan ls men Zaterdag 26 October wel bezonder goed geslaagd om tal van leden uit Oost en West, Noori en Zuid te doen zien een stukje natuurschoon in de onmiddellij ke omgeving onzer vorstelijke Residentie, hetwelk haar wederga nauwelijks vindt. Het was reeds van 3 uur af een druk aan- en afrijden van auto's en omstreeks vijf uur waren de groote, ruime zalen van het fraaie kasteel „Oud-Wassenaer" geheel gevuld met een vroolijke, groetende en handendrukken- de menigte. Prompi 6 uur 15 zette men zich aan een fraai versierden, ruim voorzienen disch, wel ke dank zij de schier ongeëvenaarde saven als tafelpresident van Dr. A, van Deursen. den bekenden N.C.R.V.-voorzittcr. van het begin tot het einde geanimeerd bleef. Mede was als gast aanwezig de Kapitein van het s.s. „Veendam", der Holland-Ame- rilta-Lijn, de heer P. Lagaay, die na de groo te vereenigingsreis naar Noorwegen en Schotland den deelnemers zoo sympathiek bleef. De Directeur van het Hotel-Kasteel „Oud-Wassenaer", de heer Bindels. had zich moeite noch kosten ontzien om het den reünisten zoo aangenaam mogelijk te ma- De 350 gasten verlieten tusschen 10 en 12 uur in de beste stemming de zeer geslaagde reünie, waarop zij oude vriendschap her nieuwden en nieuwe banden hebben aange knoopt. De bewoners der Residentie en haar-om streken konden zich aan het eind nog ver oorloven om in een der zalen een alleraardig ste film te zien, van de prachtreis der 650 N.C.R.V.-crs naar Noorwegen en Schotland in Augustus' j.l. De band met de Vereeniging is weer ver sterken men mag terugzien op een prachtig geslaagden feestmaaltijd. Met ijver wordt thans in de bijna 30 afdee- lingen het winterwerk weer aangevangen, dat zoo buitengewoon dienstig is aan het doel der N.C.R.V. om haar leden in natuur en cultuur het schoone in Gods schepping te doen genieten. De N.C.R.V. is een frissche, levenskrachti ge organisatie, welke haar plaats in ons Christelijk vereenigingsleven met eere in neemt. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen- Iz. 1 Nadere uiteenzetting der plannen 'inzake bestrijding van de werkloosheid onder, dc jeugd. Heden treedt de Sanctiewet in werking De wijziging van het reglement van hét Algemeen Mijniuerkcrsfonds is in de be stuursvergadering aangenomen. Blz. 2 Italië heeft met Tiet openen van nieuwê spoorwegen en luchtdemonstraties den jaar dag van het fascisme gevierd Blz. 3 Goudtransacties van 'de Nederlands che Bank. EEN „DUISTERNISOEFENING" Tijdens doisternisoefeningen teVenlo gedurende luchtbeschermingsdemonstraties, waardoor de stad 's avonds een uur in het duister was gehuld, is een dief in de Kerk straat aldaar door een open staand venster binnengedrongen in de woning van zekere Blz. 5 De eerste uitspraken inzake 'de misdaden/ Blz. 9 Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot- nieuwe regeling van de pacht Blz. 10 Op 2 November zal het honderd jaar ge leden zijn dat Ds J. J. A. Ploos van Amstel geboren werd. Octrooibureau Bartels behandelt octrooi- zaken, deponeert handelsmerken. Dessins, Gebrauchsmuster. etc. in alle landen. Bezui- denhout 43, Den Haag, Telef. 7200117200/2. J. W. Uit do slaapkamer heeft de indringer eenige gouden en zilveren sieraden, welke aan de huisgenooten toebehoorden, ont vreemd. Ook heeft de indringer een beur.» inhoudende een bedrag aan Hollandsch en Belgisch geld, gestolen. Het spoor yan de:; dader ontbreekt. ONRECHTMATIG STEUN GETROKKEN Na een onderzoek heeft de poflitie te Am sterdam aan de overzijde van het IJ aan gehouden de 39-jarige de R., die reeds ge-" ruimen tijd op onrechtmatige wijze steun getrokken heeft. Het bleek n.l„ dat de R. een handel dreef in sigaren. Hij heeft hier van nimmer aangifte bij het bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon, waar hij re gelmatig kwam stempelen, gedaan. Op de ze wijze heeft de R. de gemeente voor on geveer f 300 opgelicht. Proces-verbaal is tc^ gen hem Papier sterker dan staal Vier vijandige kranten zijn méér te vreezen dan duizend bajonetten, zoo sprak Napoleon. En dat in een tijd, toen de krant nog in lange na niet zoo algemeen verspreid was als thans. In de eeuw, die wij beleven, is deze uitspraak nog lang niet kras genoeg. Want in i den strijd der geesten is het krantenpapier één der meest sterke, taaie, onweerstaanbare wapens. Heine heeft niet ten onrechte de kranten de vestingen genoemd, van waaruit voor de ideën wordt gestreden. Wij, die in de 20ste eeuw leven, hebben ons hierover te bezinnen. We moeten voor wat ons het hoogste is in ons leven, strijden met 20ste-eeuwsche wapenen, en zouden daarom schromelijk tekort schieten als we het machtige instrument van de dagbladpers aan onze tegenstanders overlieten. 't Is onbegrijpelijk, dat velen dit nog steeds doen. Ze leggen de neutrale pers op de huistafel en voeren daarvoor redenen aan, welke tegen het belang van de christelijke krant in de verste verte niet opwegen. Ge zult zulke adressen ook wel kennen. Gebruik de groote ver beteringen, die ons blad pas weer onderging, om, misschien voor de zooveelste keer, ons blad daar aan te bevelen. Elders in dit blad vindt ge een biljet, waarmee ge Uw nieuwe abonné kunt opgeven aan DE ADMINISTRATIE. Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le prijs is een VOLLEDIG AMEUBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1