DE ZUIDELIJKE OPMARSCH VORDERT m&h - P MAANDAG 28 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Buitenland BRITSCHE VERKIEZINGS CAMPAGNE De ontbinding van het Britsche parle ment heeft het signaal gegeven voor de opening van de verkiezingscampagne in geheel Engeland. Veel tijd van voorberei ding van den grooten stembusstrijd is er 'niet, want reeds op 14 November a.s. heb ben de verkiezingen plaats, en op 4 Decem ber zal het nieuwe Huis reeds weder bij eenkomen. In het parlement zijn 615 zetels beschikbaar, waarvoor zich tot op heden reeds 1270 candidaten hebben aangemeld, onder wie 57 vrouwen. De huidige nationale regeering beschikt over omstreeks 600 can didaten; haar voornaamste tegenstander, de Labourpartij, heeft ongeveer 530 candidaten gesteld. Zooals wij reeds meldden heeft minister president Baldwin Vrijdag de cam pagne geopend met een rede, die door de omroep uitgezonden is. Een van de dingen in deze rede, welke het meest de aandacht trok, was het pleidooi voor vernieuwing der Britsche bewapening, speciaal wat de vloot aanbelangt. Baldwins betoog kwam verder in het kort hierop neer, dat de Britsche regeering zich achter den Volken bond heeft geplaatst, doch dat de huidige bewindslieden geen nieuwe regeerings opdracht kunnen aanvaarden, tenzij zij in do gelegenheid zouden worden gesteld, het Britsche verdedigingsapparaat in overeen stemming te brengen met de eischen, wel ke de huidige omstandigheden daaraan stellen. Ook Labour, de Arbeiderspartij, heeft een öfficieele verkiezingsoproep uitgegeven. Dat 'daarin over de nationale regecring geen malsch oordeel zou worden geveld, was bij voorbaat te verwachten. Sommige streken 'des lands schijnen tengevolge van de crisis .voorgoed hun welvaart te hebben verloren; de werkloozen verkeeren in benarde om standigheden, zelfs wat de allereerste levenseischen aangaat. Bovendien heeft de thans aftredende regeering maatregelen moeten nemen, zooals de verlaging van den werkloozensteun en de instelling van een verscherpte controle, die het begrijpe lijk maken dat zij in zekere kringen niet bijster populair meer is. Labour verwijt dan ook bet huidige kabinet, dat het geen enkele constructieve stap gedaan heeft ter verbetering van den binnenlandschen toe stand. Twee millioen menschen in Enge land zijn werkloos, meer dan anderhalf millioen zijn aangewezen op de armbestu ren. Door haar zelfmoordpolitiek, aldus het Labour-manifest, dat ook in ons land bekende klanken laat hooren, heeft do regeering de Ontwapeningsconferentie te gronde gericht, en verhinderd dat er een accoord tot stand kwam over de volledige afschaffing van het militaire luchtwapen. Labours voornaamste. verlangens zijn; uitgebreide samenwerking met den Volken bond; hervatting der ontwapeningsbespre kingen; nationaliseering van het bank- ;wezen en van de belangrijkste industrieën; planmatige economische politiek en af schaffing van het hoogerhuis. De leider der liberale oppositie, Sir Her- bert S a m ue 1, heeft zijn aanhangers opge roepen om in districten, waar geen liberale candidaten zijn gesteld, te stemmen op de „Vrede en herstel beweging", hetgeen dus beteekent een soort van bondgemeenschap met Lloyd George en Snowden. Dat het volk thans reeds de gelegenheid krijgt, om zich over het landsbestuur uit t« spreken, terwijl de normale zittingstijd van het parlement eerst op 27 October 1936 ein digt, wijst erop, dat er voor deze verkiezin gen bijzondere argumenten bestonden. Baldwin heeft te dien opzichte verklaard, 'dat er thans internationaal even een pauze was ingetreden,'en dat daarvan moest 'den gebruik gemaakt om te peilen, in hoe verre de meerderheid van het volk nog echter de regeering stond. Het is mogelijk, dat dit mede gewicht in 'de schaal heeft gelegd, doch waarschijn lijker lijkt een andere hypothese, namelijk dat het kabinet-Baldwin gebruik heeft wil len maken van de huidige binnenlandsche pro-sanctie stemming, welke desnoods het tot een oorlog zou willen laten komen, met één slag een meerderheid te verkrij gen voor haar grootsche militaire recon structieplannen. Zelfs Labour, anders steeds erop uit te Verklaren, dat Volkenbond en bewapening niet samen gaan, zou thans wellicht de grootsche vloot- en luchtvlootversterking Willen goedkeuren. Intusschen maakt juist de binnenland sche toestand, die voor velen zoo benard is, Öe uitslag der verkiezingen onzeker. Doch ideze factor zou vermoedelijk over een jaar nog slechts weinig aan hetcekenis hebben ingeboet. Zijn de wegen naar Harrar ondergraven? Communistisch gevaar in Frankrijk De leider der oud-atrijders-vereen. „Croix «de Feu", kolonel de la 11 o q u e, heeft een schrijven gericht aan minister-president Laval, waarin ihij waarschuwt voor ont binding van de strijdhonden, speciaal van het „Croix de Feu". Het „Croix de Feu" Is een vaderlandsche beweging, die het Fran sche volk wil dienen, zonder politieke eer zucht Aan dit schrijven heeft hij toegevoegd een afschrift van een communistische op roep in Algerije, waarin volgens hem ge zegd wordt: „In Frankrijk speelt de voor naamste strijd zioh af tusschcn fascisten of semi-fascisten en anti-fascisten. Voor Algerije is echter 't voornaamste probleem: imperialisme of anti-imperialisme. De Fran 6che natie is niet de natie van het Alge- rijnsche volk, maar zij is een vreemde natie van onderdrukkers, een natie van ljet int- perialisme. Zij is de natie, die het Algerijn- sche volk in slavernij houdt". De la Roque heeft dezen communisti sch en oproep ook ter kennis van de pers gebracht en er aan toegevoegd, dat deze een complot tegen de veiligheid van den staat beteokent, Vredeskansen nog uiterst gering Het 29ste Italiaansche legerbericht luidt: „Generaal de Bono meldt, dat aan het Noordelijk front een afdeeling In- landsche troepen Zaterdagmorgen de operaties heeft ingezet voor de bezet ting van het gebied van de rivier Fa- raemay. De hoofden en de aanzienlij ken in deze streek hebben zich reeds onderworpen en geven de vèrzekering, dat de bevolking met verlangen naar de Italiaansche bezetting uitziet. De onderwerping van de hoofden van Tigre duurt voort Vrijdag zijn o.m. verschenen Degias Atzebaha Abraha, het hoofd van Tzellim Biet en andere hoofden om hun onderwerping aan te bieden. Ook aan de linkeroever van de Ta- kaze beginnen de hoofden en de aan zienlijken de wapens neer te leggen. De luuchtmacht heef verkennings vluchten uitgevoerd boven het gebied van Aoessia zonder iets opmerkens waardigs te ontdekken. Van het Zuidelijk front is niets nieuws te melden. De .gezondheid en de geest der troepen zijn uitstekend". Toestand der Italiaansche troepen Castellani, de clief van den gezondheids dienst in Oost-Afrika heeft in een onder houd met Stefani verklaard, dat de gezond heidstoestand der troepen zeer goed is. De watervoorziening verloopt uitstekend, ter wijl de ziekenhuizen leeg zijn. Deze resul taten, aldus de zegsman, zijn te danken aan den vooruitzienden blik van den Duce, die begrepen heeft, dat de organisatie van den .geneeskundigen dienst van even veel belang is als die van het leger. De kliniek voor tropische ziekten, die te Rome door Musssolini is ingesteld, leidt art sen en verplegend personeel voor Oost- Afrika op. De Duce heeft gewild, dat de soldaten werden ingeënt tegen pokken, typhus en cholera. De troepen nemen de regels der hygiëne voortdurend in acht. Zorg wordt ;dragen voor ontsmetting van het drink- ater en voor voedsel, dat voldoende vita minen bevat. Van eenige epidemie is geen sprake. Ook voor de inboorlingen is geneeskun dige hulp gratis. De opmarsch in Het Zuiden Volgens te Rome ontvangen berichten is de Italiaansche opmarsch aan het Somali- front in eerste instantie door tanks uitge voerd. Het gelukte deze tanks overal de ijandelijke troepen te verspreiden. Naar verluidt rukken de Italiaansche troepen in Ogaden steeds verder op en zijn zij thans het dal van de Doerey binnen ge trokken. De Italiaansche tanks zouden hier op aanzienlijke tegenstand zijn gestootcn, ooch dit verweer zou zijn gebroken en de Abessijnen zouden op de vlucht zijn gesla gen. Gemeld wordt, dat talrijke gevangenen zijn gemaakt. Het schijnt steeds meer de bedoeling te zijn, zoo spoedig mogelijk op te rukken van het Somatifront naar het Noordelijk front en een verbinding tusschen de beide Itali aansche legers tot stand te brengen. Aan het Noordelijk front is de opmarsch nog niet hervat. In de streek van Amba Alatsji, bij Makalle en bij Tembien zijn Abessijnsche troepenconcentraties waarge nomen. Van Italiaansche zijde beweert men. Üat de Abbesijnsche legerleiding alle toegangswegen naar Harrar heeft doen ondergraven en gemaskeerde vallen heeft opgesteld, in de hoop vijande lijke pantserwagens te kunnen onscha delijk te maken. Hevig gevecht aan noordelijk front De correspondent van „Exchange Tele graph" meldt, dat een hevig gevecht heeft plaats gehad tusschen Abessijnsche en Ita liaansche afdeelingen aan het Noordelijk front De Abessijnen waren gedwongen, te rug te trekken met achterlating van verschei dene dooden en gevangenen. Oostenrijk levert Italië svapens De „Daily Herald" meldt uit Wee- tien, dat de Oostenrijksche wapenfa brieken en de aanverwante bedrijven op volle kracht werken voor het uit voeren van Italiaansche wapenbestel lingen. De leveringen worden betaald met groote hoeveelheden Oostenrijksche aandeelen, die tot dusverre in Itali aansche handen waren. Het Romeinsche Staatéblad publi ceert een besluit, waardoor een op 30 September tusschen Rome en Wee- nen gesloten overeenkomst omtrent den vrijen invoer van gietijzer en staal uit Oostenrijk naar Italië in wer king wordt gesteld. Italië is niet wanhopig In öfficieele kringen werd gisteren ver klaard, dat de economische situatie van Italië niet zoo wanhopig is, als men buiten Italië wel schijnt te dken. Het land zal niet met het mes op do keel gedwongen worden tot het aanvaarden van diplomatieke onder handelingen. De Italianen rukken op Volgens door de Romeinsche bladen van liet front ontvangen berichten rukken" de beide vleugels van het Italiaansche leger in Eritrea langzaam op. Een flankaanval der Abessynsche troe pen bij Aksoem zou mislukt zijn. Ras Seyoem zou bevel hebben gegeven de Ita lianen in het door ben veroverde gebied niet meer aan te va'llen, doch het geheele gewicht van den aanval te werpen op den eigenlijken opmarsch der Italianen. n het front in Somaliland wordt hevi ge regenval gemeld. Uit Asmara wordt gemeld, dat de zwart- hemden van generaal Diamante en deta chementen Askari's van de troepenmacht an generaal Biroli gisterochtend van Sa- maiat zijn vertrokken en 15 K.M. terrein hebben gewonnen tot Addis Nefas. Na de inspectie van het Abessijnsche front Maarschalk Badogiio keert terug De chef van den Italiaanschen generalen staf, maarschalk Badogiio, en de onder- •taatssecretaris van het ministerie van Ko loniën, Lessona, hebben zich te Massaoea 'ngescheept voor de terugreis naar Italië. Voor zij hun veertiendaagsche inspectie reis beëindigden hebben zij de nieuwste we gen aan het front tusschen Adoea en Enti- cio bezichtigd. Britsche sanctiemaatregelen De Engelsche regeering heeft een onmiddellijk in werking getreden ver bod uitgevaardigd voor den uitvoer van wapenmateriaal naar Italië. Het verleenen van financieele credieten aan Italië, op welk gebied dan ook, zal met ingang van Dinsdag as. worden verboden, terwijl het verbod van in voer van Italiaansche goederen in werking zal treden, wanneer de coör dinatie-commissie hierover een beslis sing zal hebben genomen. Italië werft Chineesche arbeiders? Niettegenstaande de vroegere Italiaansche dementi's over pogingen om Chineesche beiders te werven voor het werk achter het front, hoort men steeds weer geruchten over wervers. De regeering van Hongko..-» heeft derhalve een verbod uitgevaardigd Italië of Abessinië te werven. De onder-minister van buitenlandsche zaken, Tang Joe Jen verklaarde ten aanzien an de sanctie-kwestie, dat China zal letten op de sanctie-besluiten van den Volken bond, doch tevens zal er op worden gelet, dat de Chineesch-Italiaansche betrekkingen ongestoord blijven. Er is geen vredesbasis te vinden De „Times" meldt uit Addis Abeba, dat' het in de bestaande omstandigheden onmo gelijk is, een basis voor den vrede tusschen Italië en Abessinië te vinden. De Negus is vastbesloten geen duimbreed gronds va: provincie Tigre zonder verzet af te staan. Het schijnt wel. dat hij bereid ig tot het sluiten van een wapenstilstand, maar hij zou daartoe slechts willen overgaan, indien de onafhankelijkheid en de integriteit van Abessinië erkend worden. Het afstaan van de provincie Tigre aan Italië zou niet slechts het einde der dy nastie, maar ook het einde van Agessi- nië als een daadwerkelijke eenheid betee- kenen. Het vermoeden, dat in Abessijnsche kringen een afstand van Tigre als oi gelijk wordt beschouwd, wordt bevestigd door de groeiende overtuiging, dat het Abessijnsche leger voor het eerst vastbe sloten weerstand zal bieden voor de stad Makalle. De ,Dailv Express" meldt uit Addis Abe ba, dat Italië den Negus door bemiddeling van een tusschenpersoon heeft uitgenoo> digd, de voordeeTen van directe vredeson derhandelingen met Rome te overwegen. Laval ontvangt Britsche gezant De Fransche ministerpresident Laval heeft Zaterdagochtend den Engelschen ge zant te Parjjs ontvangen. De besprekingen duurden ongeveer een uur. Over het bespro kene wordt het strengste stilzwijgen be waard, doch in goed ingelichte kringen neemt men aan, dat over de vijandelijkhe den in Abessinië van meening is gewisseld. Geruchten dat Laval de bedoeling heeft, de inwerkingtreding van de economische en financieele sancties te vertragen, noemt men uit de lucht gegrepen. De „Paris Soir" meent te weten, dat het eerste Italiaansche voorstel tot een schik king op het Foreign Office te Londen op nstige tegenstand zou zijn gestuit, doch dat nicn eerst aan den aanvang staat van nieuwe onderhandelingen en dat de omstan digheden gunstig zijn. Verder meent het blad te weten, dat Hoare en Eden cr op staan, dat verdere on derhandelingen binnen het kader van Ge neve zullen worden gevoerd onder goedkeu ring van den Volkenbondsraad. Het komende offensief ROME, 25 Oct. Van öfficieele zijde te Rome wordt bevestigd, dat do Italiaansche legers aan liet Noordelijk zoowel als aan het Zuidelijk front in Abessinië gisteren ge heel gereed ware-n voor een nieuw offensief, dat vermoedelijk heden zal worden ingezet, a'idus samenvallende met de 13de verjaar- van de fascistische opmarsch naar In Italiaansche regeeringskringen ver klaart men, dat men alle hoop heeft opge geven het conflict langs diplomatiekon weg te kminen oplossen en dat de legers in Abessinië thans weer in de beste conditie erkeeren, nadat zjj hun opmarsch in den laatsten tijd hebben geconsolideerd. Naar verluidt, zouden de regens, die de beweging van het Zuidelijk leger tot nog toe hadden belemmerd, thans zijn opgehou den. De Abessijnen zijn thans sterk genoeg ADDIS ABEBA, 2S Oct. De 'Abessijnsche regeering heeft gister verklaard, dat de Abessijnsche legers in het Noorden thans sterk genoeg zijn om de aanvallen der Italianen te kunnen weerstaan en dat hun bewapening met den dag toeneemt en beter wordt. De versterkingen te Makkalé zijn sterk genoeg om een Italiaanschen aanval het hoofd te kunnen bieden. Uit Diredawa wordt gemeld, dat met grooten spoed voorzorgsmaatregelen zijn genomen aan den spoorweg Addis Abeba Djiboeti om deze, ingeval hij gebombar deerd wordt, onmiddellijk te kunnen her stellen. Uit Harrar wordt gemeld, dat Dedjaz Martch Nassiboe, de Abessijnsche opper bevelhebber van het Zuidelijk leger, alle beschikbare strijdwaardige mannen het Zuidelijk front heeft gemobiliseerd om het hoofd te kunnen bieden aan de wachte Italiaansche aanval. Tegelijkertijd hebben de priesters in het. geheele land gister een beroep gedaan op allen, die niet in staat zijn deel te nemen aan den strijd aan het front, om zich even eens te laten mobiliseeren voor het verrich ten van transportdiensten. Verder zou de Abessijnsche regecring thans zijn overgegaan tot de mobilisatie van de militaire stammen uit het Am- haragebied en zouden in de provincie Har rar dc vermaarde Argoebikrijgers zijn ge mobiliseerd voor den strijd aan het Zuide lijk front. DE VEREENIGDE STATEN EN DE VOLKENBOND Sancties welwillend afgewezen Het antwoord van de Ver. Staten op het telegram van den Volkenbond inzake toe passing der sancties luidt als volgt: De Amcrik,aaansche regecring ©n het Ame rikaansche volk zijn met diepon eerbied .vervuld voor de verdragen en overtuigd, dat alle meeningsverschiHen tusschen de leden der Volkerenfami'lie moeten worden opgelost door vreedzame middelen. Geen enkele natie, die de verdragen heeft onderteekend, welke a'ls vredesinstrument zyn bedoeld, heeft het recht ze te verwer pen of ze niet na te komen. Wat den huidigen toestand betreft, doet de Amerikaansche regeering alle moeite, om den vrede te helpen verzekeren. Reeds verscheiden malen gaf zij als haar meening te kennen, dat een wereldramp het gevolg zou zijn wanneer geen vreedzame oplossing zou worden gevonden. De Ver. Staten hebben reeds de volgende maatregelen getroffen: 1. Proclamatie van president Roose velt, waarbij een embargo wordt ge legd op wapenen en munitie. 2. Een wet, waarbij onwettig wordt "verklaard het vervoer van oorlogsma teriaal door Amerikaansche schepen. 3. Een tweede presidentieel e procla matie, bevattende een waarschuwing aan Amerikaansche burgers voor het govaar om te reizen met schepen der oorlogvoerenden. 4. Raadgevingen van den president aan Amerikaansche burgers, die handel drijven met de oorlogvoerende landen, dat zij zulks doen geheel voor eigen risico. Dc regeering der Ver. Staten volgt met sympathie de pogingen der overige naties om den vrede te verzekeren en den oorlog te doen eindigen. Wat het Abessijnsche conflict aangaat, ze staatssecretaris Hull nog, dat de regeering der Ver. Staten onafhankelijke politiek voert en niet wenscht te worden meegenomen in Het leger, dat met Ras Koeksa mee overliep naar de Italianen, voor diens paleis te Adigrat waar de nieuwe „gouver neur van lig re" woont. fi - ttrJLL* .JU*'- Rome is tevreden! Uit Rome wordt aan de Times over dit antwoord van Amerika gemeld: t antwoord van Washington, waarin het afwijst deelneming aan sancties tegen Italië, wordt hier warm toegejuicht, als een ondersteuning van dc these, dat sancties een gevaarlijke en blijvende bedreiging zyn den vrede en er op uit zijn om den oor log te verlengen. Men verklaart hier, dat na een uitwisse ling van nota's door Mussolini en den Oos- tenrijksehen gc/ant te Rome, een overeen komst bereikt is om naar Italië in te voe- uit Oostenrijk, vrij van belasting, ge durende den tyd van 1 October 1935 tot 30 Maart 1936, 150.000 ton ruw ijzer en 10.000 ton staal in blokken, wat materiaal is van Oostcnrijkschen oorsprong. DE DERTIENDE JAARDAG VAN HET FASCISME „Economisch beleg een absurde misdaad.aldus Mussolini Ter gelegenheid van de dertiende verjaar dag van den fascistischen opmarsch naar Rome heeft Mussolini de volgende bood schap aan zijn volgelingen gericht: ,Z\varthemden van geheel Italië! De der tiende verjaardag van den opmarsch naar Rome vindt het Italiaansche volk rond de regeering geschaard in aaneengesloten ge lederen, geestelijk gemobiliseerd sinds het generaal appèl van den tweeden Octobei hetwelk zijn weerga irl de geschiedenis niet indt, en paraat tegenover elke gebeurtenis. Dertien jaar van fascistisch régime zyn niet tevergeefs voorbij gegaan. De wereld van het plutocratisch en conservatief egoïs me is gedwongen er acte van te nemen. Zij, die van zins zijn tegen ons de meest hate lijke der onrechtvaardigheden te beg zullen gewaar worden, dat het Italiaansche volk in staat is tot daden van heldenmoed, zooals die van zijn soldaten, die dc eer van het land te Adoea hebben gewroken cn de beschaving hebben gebracht in een stuk van Afrika. Een jaar, geladen van gebeurtenissen, is thans ten einde. Het jaar XIV van het regime gaat beginnen. La-ten wy het be groeten als soldaten, met ontplooide vanen, met heel het élan van ons geloof, met heei onzen wil, door tallooze harde beproevin gen gehard. Zwartihemden van heel Italië! Dit ig een tijdperk, waarin men kan voelen den trots te leven en te strijden. Dit is een tijdperk, waarin het volk op de kracht van den vijand zijn eigen kracht om te weerstaan en te over winnen kan moten. Voor de dreiging van een econo misch beleg, dat de historie zal brand merken a'ls een absurde misdaad, die de wanorde onder de volken slechts kan verergeren, zullen alle Italianen, dien naam waardig, stryden door zich tot een hardnekkige verdediging ta organisceren. Zij zullen vrienden en vijanden van eC- kander onderscheiden. Zij zullen zich dezen lang blijven herinneren en de les, die eruit moet worden getrokken, overleveren vader op zoon. Legionnaircn der revolutie! Gij moet in plichtsbetrachting en offervaardigheid in de voorste gelederen staan. Dit is het eenig privilege, waarop gij ten alle tijde trotsch zult mogen zijn. België's buitenlandsche politiek In een dezer dagen gehouden rede heeft de Belgische minister-president Van Zee land de Belgische buitenlandsche poli tiek samengevat als onverbiddelijke verde diging van de Belgische onafhankelijkheid en loyale internationale samenwerking. Van Zeeland merkte hierbij op, dat het Vol kenbondspact geen factor van onbewege lijkheid in het leven der volken mag zijn, die de economische expansie van bepaalde staten in den weg staat. Do bevrediging van de behoefte aan expansie mag echter slechts met vreedzame middelen worden nagestreefd. De zorg om de Italiaansche vriendschap heeft België niet kunnen ontheffen van zijn verplichtingen uit artikel 16 van Volkenbondshandvest. De Belgische regeering zal echter toezien dat de sancties dc Belgische handelsbelan gen niet meer dan noodig is zullen schaden Hitier bewondert de Fransche politiek Geen Duitsche wapcnuitvoer Hitier heeft een interview toegestaan aan een Fransch journalist. De Rijkskansclie; sprak zijn bewondering uit over de Fran sche politiek in het Abessijnsche geschi'l en voegde hieraan toe, dat hoewel Duitscn- land niet by de kwestie betrokken is, hij zich toch, als de tijd er rijp voor is in de zaak als arbiter zal mengen. Hitier voegde hieraan toe, dat hoewel hij niet instemt niet een stopzetting van den handel mpt de oorlogvoerende landen, Duitschland geen der beide landen wapens zal leveren. De Britsche mijnstaking De conservatieve „Morning Post" schrijft, dat de communistische agitatie onder de mijnwerkers van Zuid-Wales voortdurend toeneemt. Indien de autoriteiten niet ener giek ingrijpen, aldus het blad, zal het waar schijnlijk nog vóór Kerstmis tot ernstige ordeverstoringen komen. Het blad meldt verder, dat mannen en jongens met den dood worden bedreigd, op brutale wijze worden aangevallen en soms in de bergen moeten vluchten. De commu nistische terreur uit den tijd van de alge- meene staking is herleefd. De communisten verklaren, dat zij in de laatste drie jaar een groot bedrag hebben uitgegeven de voorbereiding \an onrust, aldus besluit het blad. Oudheidkundige opgravingen in Palestina De oude stad Ai In verschillende dcclen van Palestina worden momenteel oudheidkundige opgra vingen verricht, in verband waarmede mel ding kan worden gemaakt van een zeer belangrijke vondst. In de nabijheid van Ramallali, op dc plaats, waai; in de oud heid de stad Ai was gelegen, is men ge- stooten op een 5000 jaar ouden tempel, aardoor meer licht zal worden geworpen op het bronzen tijdperk. De opgravingen zijn de vorige maand opnieuw aangevangen onder leiding van mevrouw Judith Krause-Marquet, onder de auspiciën van de Musces Nationaux Le Louvre, te Parijs. Ze worden gefinancierd door wijlen baron Edmnnd de Rothschild. Uit de gevonden overblijfselen blijkt, dat dc stad een sterke vesting is geweest tot 2000 vóór Christus; toen werd ze verwoest. Men neemt aan, dat de patriarch Abraham hier heeft verbleven op zijn reis van Ur (Gen. 12 S). Het is nu de derde keer, dat men hier graaft; reeds eerder heeft men hier een tempel gevonden, maar die was minder Verkiezingsmanifest der Britsche regeering De Engelsche regoering hcoft voor de ge zamenlijke regeeringspartijen een verkie zingsmanifest uitgevaardigd, onderteekend door Baldwin voor de Conservatieve Partij, door Macdonald voor de natio nale Labourpartij en door Sir John Si mon voor de Liberale Partij. Het manifest verdedigt de vorming van, een nationale.regeering voor vier jaren. De Volkenbond heet ook voor de toe komst de grondslag voor de Britsche inter nationale politiek. In het ItaliaanschAhessijnsch conflict zal de Regeering niet van den ingeslagen weg terugkeeren. Slechts een collectief vei ligheidssysteem met collectieve acties zal het land kunnen vrijwaren tegen een terug keer naar het oude systeem, dat tot den wereldoorlog heeft geleid. Verder wordt ge pleit voor een versterking der Engelsche bewapening. Sprekend over de binnenlandsche politiek zegt ihet manifest, dat de politiek van Otta wa zal moeten worden voortgezet. Afbraak der internationale tolmuren zal eerst gelei delijk kunnen geschieden. Onder de beloofde sociale maatregelen komt o.a, voor de bouw van een millioen nieuwe huizen. Haïti geteisterd door overstroomingen Haiti is geteisterd door lievige overstroo- mingen, een gevolg van de geweldige regens, die op het eiland gevallen zijn. De aangerichte schade is enorm; havenwer ken zijn vernield; duizenden inwoners zijn dakloos; alle oogsten zijn vernield. Het aantal slachtoffers wordt op meer dan 1500 geschat. Kort Nieuws De Belgische regeering heeft besloten tol een reeks van maatregelen tegen de duurte. De buitenlandsche werkkrachten zullen bo vendien worden ingeperkt. In de Vereenigde Staten hebben in 1934 volgens öfficieele cijfers 33.980 menschen bi] auto-ongelukken het leven verloren. Naar Verluidt zou de Deutsche Lufb" hansa ernstige pogingen in het werk stel len om een luchtlijn van Duitschland naaf Amerika over de Noordelijke route in. te stellen. Deze lijn zou in den zomer van 1936 worden geopend. Herriot rs opnieuw herkozen tol voor zitter der Fransche radicaal-socialistisöno partij. Een duiker van het s.s. „Orphïr" is er in geslaagd zijn voet te zetten op het wrak der „Lusitania", GEMENGD NIEUWS DE SCHEEPSRAMP BIJ EGMOND Hyena's der kust Op de „Kerkplein", het gestrande schip bij Egrnond, zou men machines voor het bergingswerk bezigen. Echter is dit niet ge schied, daar men vreest, dat het schip dan zal breken. Daarvoor bestaat gevaar door de ongelijkheid van het strand onder de kiel van het schip. Moolit de „Kerkplein" bre ken, dan is van vlot brengen geen spraké meer. Men acht het heel wel mogelijk, dat de „Drente" niet ter plaatse zal worden ge sloopt. doch weggesleept kan worden. De hyena's der kust blijken in den nacht van Zaterdag j.L hun slag geslagen te heb ben. Verschillende kleedingstukken worden door de redders vermist, terwijl lantaarns, touwen en ander reddingsmatcriaal van de Redding-Maatschappij gestolen is. DE GESTRANDE „REHOBOTH" Op 19 October werd tijdens een zwaren storm de tjalk „Rehoboth" in het ongereede gebracht. Nadat de reddingboot van Hollum den schipper, vrouw en zeven kinderen van boord had weten te redden, sloeg het schip op drift, waarna het door den Zuidwester storm op de glooiing van den zeedijk te Bu ren op Ameland vastliep. De tjalk, die een lading steen vervoerde, ligt nog steeds op de zelfde plaats, waar hij geen gevaar loopt, tenzij er een zware storm mocht opsteken. Daar het schip zwaar lek is, kan het niet worden vlotgebracht, zonder dat het is ge lost. De schipper, die tot nu toe met zijn gezin onderdak had gevonden in hotel „De Zwan" te Hollum, is thans met zijn gezin naar Groningen getrokken. INVAL IN EEN SPEELHOL Door de politie van het bureau Singel te Amsterdam is een inval gedaan in een perceel aan den Heerengracht, waarvan men vermoedde, dat de huurder gelegenheid gaf tot hazardspel. In een kamer werden vier personen aangetroffen, die roulette speelden. Het viertal is naar het bureau Singel ge bracht: nadat zij verhoord zijn en nadat proces-verbaal was opgemaakt tegen den huurder van de woning, zijn zij weer in vrij heid gesteld. De roulette en f 40 zijn in be slag genomen. DOODELIJK AUTO-ONGELUK Bij Heerenveen Is de heer W k- stra, afkomstig uit Terkaple, die op den straatweg met zijn meisje wandelde, door een personenauto aangereden. Het slachtof fer. dat ernstig gewond werd, werd per zie kenauto naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd. Bij aankomst aldaar was H. echter reeds overleden. De marechaussee stelt een onderzoek fa*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2