|lirumt Ceiïtsrije Courant mmw Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken KOOP EN VERKOOP OP AFBETALING LOGGER BIJ KATWIJK VERGAAN ViGGENÜ 'ovenhaag abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per posl 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/a ct iet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5614 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 28 OCTOBER 1935 15e JaargangfN" HDbertentirpriptn: Van I tot 5 regels f 1.17'A Elke regel meer 0.22'/i fitgezonden Mededeelingei» van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0-45 Handelsadverlentiën per regel 0.17 j Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 GERECHTE KLACHT Door verschillende organisaties is er bij onderscheiden gelegenheden op gewezen, dat door de noodwetgeving van de laatste jaren een groote onbillijkheid werd begaan tegenover een categorie van onderwijzers, die toch allerminst zulk een behandeling verdiend hadden. Toen van benoeming werden uitgesloten degenen, die geen wachtgelder waren of niet voor Rijksrekening in vaste dienst, zat daarbij natuurlijk de bedoeling voor de steeds wassende stroom van nieuw-opgelei- den iegelijk af te dammen en eerst de wachtgelders zooveel mogelijk te herplaat- „Bij het maken van die bepaling, zoo merkt de Christelijke Onderwij- zer op, zag men echter over het hoofd, dat er onderwijzers waren, die zich in mi litaire dienst bevonden en, wanneer ze straks weer in de burgermaatschappij zou den terugkeeren, de nieuwe bepaling als een onoverkomelijke slagboom op hun weg zouden vinden. „Het feit, zoo vervolgt liet blad, dat zc hun wettelijke plichten jegens Koningin en Vaderland vervuld hadden werd oorzaak, dat ze gedurende eenige jaren gedoemd zullen zijn werkloos te blijven rondloopen, terwijl al hun andere jaargenooten nog juist voor de bui los brak, binnen waren." Deze klacht is juist. En zij is dubbel ernstig, omdat de overheid zelf hier een lout maakte. Men zou geneigd zijn hier van een nood lottige vergissing te spieken. Immers denkt geen overheidsinstantie er tegenwoordig aan om een ambtenaar te ontslaan, indien hij zijn militaire dienstplicht moet vervul len. Het spreekt zoo vanzelf, dat het bijna onnoodig moet heeten in de reglementen voor ambtenaren en arbeiders hiervan op zettelijk melding te maliën. De overheid gaat zelfs verder. Zij houdt er rekening mee, dat particuliere werk gevers zich meermalen' aan dit wreede be drijf schuldig maken; want wij moeten het wreed noemen, dat iemand zijn betrekking «verliest, omdat hij onvrijwillig ver plicht is 's Konings wapenrok te dragen. De Minister van Defensie denkt er niet anders over en daarom zijn, naar wij mee- nen te weten, zelfs een tweetal officieren .aangewezen omin zulke trieste gevallen bemiddelend op te treden en zij doen dat niet zonder succes. Maar dan klinkt het toch bijna ongeloof lijk, dat het departement van Onderwijs de bovenomschreven onbillijkheid begaat en bestendigt. Aan de gerechte klacht worde spoedig tegemoet gekomen. De Duitsche boterschaarschte Nederlandsche boter via Engeland naar Duitschland Boter is er nog steeds te weinig op de Duitsche markt. Het weer wordt winterach tig. Üp de bergen in Zuid-Duitschland viel de eerste sneeuw; het vee moest daar ge stald worden, wat een slechten invloed op de melkproductie had. De boterschaarschte in Duitschland ontstaat niet door achter uitgang van de procuctie. Volgens de cijfers van de officieele Marktberichtstelle beim Reiohsnahrstand bedroeg de boterproductie n.l. in het derde kwartaal 1935 84.531 tegen 71.375 in hetzelfde tijdvak van 1934. De boterproduclie in het derde kwartaal was dus 18.4 pet. grooter dan in hetzelfde kwartaal van het vorig jaar. De productie van boerenboter is in deze cijfers niet inbe grepen. De botermarkt-analyst van den officieelen Rcichsnahrstand voorziet voor de komende weken blijkbaar nog een bot er-tekort. Hij merkt op, dat de boter-invoer boven de con tingenten niet voldoende is, om de markt te ontlasten, vooral omdat door de hoogere prijzen in het buitenland waarschijnlijk minder materiaal naar Duitschland zai worden uitgevoerd dan het vorig jaar. Andere berichten luiden, dat Duitschland in Engeland aanzienlijke hoeveelheden boter opkoopt en daaronder ook Nederlan ri se h soorten. We krijgen dus de dwaze toestand dat wij voor een lage prijs véél boter naar Engeland exporteeren, en voor 'n ruim tweemaal zoo hooge prijs veel minder boter naar Duitschland ver- koopen, dan dit land noodig heeft, gehandicapt als we zijn door de de- viezenregeing. Maar de Engclsche kooper van onze boter levert deze nu weer naar Duitschland. UIT OOST-INDIE GEEN ZELFBESTUUR OP BALI SOERABAJA, 26 Oct. (Aneta). De Bali- correspondent van de „Indische Courant" werd gemachtigd, zulks naar aanleiding van allerlei berichten welke ook thans in de in Holland gearriveerde mailbladen zijn gepubliceerd, te verklaren dat er geen plan nen in overweging zijn een of meer be paalde gebieden op Bali den status van Zelfbestuur toe te kennen. Juist is dat het denkbeeld om Zelfbestuur te verkrijgen na dat Goa dezen status terugkreeg, bij som mige regenten verlangens in die richting opwekte, doch plannen terzake zijn vol komen praematuur. Overzicht Eerste Kamer HET SANCTIE- ONTWERP Benzine had en heeft met de sancties niet te maken Nederland heeft in beginsel zijn handteekening onder het Volken' bondspact gehonoreerd De Eerste Kamer is niet over één nacht ijs gegaan met het sanctie-ontwerp. Althans zoo schijnt het, als men let op den tijd, die er aan besteed is. In werkelijkheid is over het ontwerp vrijwel niets gezegd, maar over de entourage zooveel te meer. Aan overbodige lyriek ging zich wie zou het anders kunnen zijn? alleen Prof v. Embden te buiten. D.w.z. de man, die te pas en te onpas onze ontwapening predikt en dus de verzwakking van onze interna tionale positie. Zelfs den heer Mendels was deze ongefundeerde en gevaarlijke moed eigenlijk zouden we moeten zeggen: lef te overdreven. De professor werd dan ook mede door hem de woestijn ingestuurd. Laat hij zijn onsmakelijkheden daar ach terlaten! Wanneer we het debat verder overzien, dan moet gezegd, dat verreweg de beste, de meest evenwichtige, de meest zakelijke rede is gehouden door Prof. Anema. In zijn kloeke, met overtuiging uitgesproken im provisatie ging reëele historische zin har monisch hand aan hand met beheerschre ldeëele verwachting voor de toekomst. De Kamer kwam dermate onder de bekoring van het knappe betoog van den anti-re v. hoogleeraar, dat zij niet kon nalaten het met applaus en bravo's te beloonen. En. voor het overige? We zouden er eigenlijk weinig van be hoeven te zeggen, ware het niet, dat tus- schen den minister en Prof. Lobman zich eenige animositeit ontwikkelde. De minister toonde zich vrij sterk geprik keld door de opmerkingen van den Utrecht- schen hoogleeraar over 's ministers optre den te Genève, dat teveel den schijn zou wekken van een pogen zich op den voor grond te dringen. De heer Lohman achtte zulks en terecht niet op 's ministers weg gelegen, omdat daarin gevaren schui len voor ons land. Had de heer Lohman goede gronden voor zijn opmerkingen? Hij voerde enkele krantenbeschouwingea aan. De eer daaraan bewezen achten we te overdreven en teveel gespeend aan nuch terheid, die in casu bijzonder geboden is. Bovendien kenmerkte de critiek zich door onkunde omtrent de gebruiken te Genève, terwijl ze ons op enkele punten ook teveel naar de N.S.B.-vuilighèdén rook, al beweren we niet, dat de professor die als reëel aan vaardde. Tengevolge van een en ander was de vorm van de critiek niet zeer gelukkig. Was het den heer Lobman alleen te doen om de zaak gelijk hij later verzekerde welnu dan zal hij in de toekomst goed doen een anderen vorm voor het verkrijgen, van informaties te kiezen. Minister de Graeff, die zich in alle op zichten volkomen wist te rechtvaardigen, zoodat van de veelal spitsvondige opmer kingen van den heer Lohman niets over bleef, had misschien goed gedaan ,iets min der warm te loopen, den heer Lohman za kelijk te beantwoorden en daarna een voor dezen op dit punt vernietigende conclusie te trekken. Overigens waren er in de rede van den heer Lohman verschillende elementen, die hout sneden tegenover de overdreven en ontijdige Volkenbondsverheerlijking, die in en buiten de Kamer heeft weerklonken. Maar daarin onderscheidde zij zich niet van die van andere sprekers. Ook op dit punt heeft Prof. Anema do zaak in het meest juiste kader gezet, toen hij de verheerlijkors van het verleden ten koste van het heden er op wees, dat drie eeuwen machtspolitiek tot haar failliet ii den wereldoorlog hebben geleid en men nu niet in enkele tientallen jaren een feillooze oriëntatie op den grondslag eener interna tionale rechtsorde kon verwachten. Intusschen behoort alles wat in die rich ting gaat en rech.t en gerechtigheid kan bevorderen, te worden gesteund. Minister de Graeff en minister Gelissen samen hebben nogmaals de benzinelegcnde die op de vuilaardigste manier in zeker onwelriekend weekblad wordt „geculti veerd" voor velen is het cultiveeren van laster en leugen over de daden der over heid natuur wil men onnatuur ge worden recht gezet. Benzine had en heeft met de sancties niets te maken. Het uitvoerverbod was het middel om te weten te komen hoe het pre cies zat met de voorraden van zeker spe ciaal soort benzine, omdat wc daarvan slechts matig voorzien waren. Toen ter zake de noodige afspraken waren gemaakt met de betrokken maatschappijen, is onmiddel lijk het verbod opgeheven. Dat door een misverstand omtrent de uitvoering van de zen maatregel twee schepen een half uur te Lobith "zijn opgehouden, heeft niets om het lijf. Wat in de pers tot een soort benzine drama is 'opgeblazen heeft dus in werke lijkheid niets te beteekenen en is voorts volkomen vreemd aan de sanctiepolitiek. De zucht om interessant te zijn en wan begrip hebben te dezer zake geleid tot een stormpje in een glas water en tot een goor misbruik van zekere zijde. Wanneer de sancties in werking zullen treden, staat nog niet vast. Daarover zal 31 October te Genève een beslissing worden genomen. Veel uitstel zal er dan wel niet meer zijn," want aanvankelijk was men al voornemens om 1 Nov. als datum aan te geyen. Het zal dus wel niet veel later wor- Rest ons nog te zeggen, dat het wetsont werp zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Nederland heeft daarmee in beginsel zijn handteekening onder het Vol kenbondspact gehonoreerd en zal haar ook verder gestand doen. Felle brand te Waalwijk Te Waal v* ij k heeft een felle fabrieks brand gewoed in de schoenfabriek van de firma Gebrs. Klaats. Over de geheele opper vlakte van de fabriek woedde de brand. De brandweer was niet in staat den brand te blusschen. Het fabrieksgebouw brandde geheel uit. De schade wordt op ongeveer f 30.000 geraamd en wordt door verzeke ring gedekt. Ongeveer 35 arbeiders worden tengevolge van deze brand, waarvan de oorzaak onbe kend is, werkloos. VOORGESTELDE WETTE LIJKE REGELING VAN DE OVEREENKOMST Verslag van de Commissie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer Vele leden vereenigen zich met de beginselen van het ontwerp Het verslag der Commissie van Voor bereiding uit de Tweede Kamer inza ke het Wetsontwerp tot wettelijke re geling van de overeenkomst van koop en verkoop op afbetaling en houden de eenige wettelijke regelen nopens het afbetalingsbedrijf is thans ver schenen. Blijkens dit verslag was men met de Regeering vrij algemeen van oordeel, dat het noodzakelijk is, het afbeta lingsstelsel wettelijk te regelen, doch dat daarbij kan worden volstaan met het voorkomen van uitwassen en het tegengaan van misbruiken, dat dus het stelsel als maatschappelijk verschijn sel dient te worden aanvaard. Vele leden konden zich met de begin selen, waarop dit ontwerp berust, ver eenigen. Sommige leden verklaarden intusschen meer te gevoelen voor een zakenrechtelijke regeling, althans van den eigenlijken huur koop. Zij waren in hoofdzaak daarom voor standers van een zoodanige regeling, omdat h.i. het thans aangeboden wetsontwerp niet of althans niet dan op gewrongen wijze van toepassing kan zijn op al die contracten, waarin de eigendom van de geleverde zaak niet rechtstreeks overgaat van den verkoo- per op den kooper, doch een tusscheneige- naar optreedt in den vorm van een financie ringsmaatschappij. Het ontwerp biedt h.i. een tamelijk bevredigende regeling voor het geval van eigendomsvoorbehoud door den verkooper ter zake van een afbetalingscon- tracht, doch niet voor dat van eigendoms overdracht aan een derde. Men merkte in dit verband op, dat z.g. financieringscontracten, welke in een zeer groot aantal, zoo niet in de meeste gevallen van aankoop zonder contante betaling worden toegepast, geheel buiten werking van het ont werp zullen vallen. Volstrekte zekerheid Men - rees er op, dat er inderdaad volstrek te zekerheid behoort te bestaan omtrent de toepasselijkheid van hét ontwerp op a] deze rechtsverhoudingen. Mocht daaraan gegron de twijfel kunnen bestaan, dan zouden zij deze door wijziging van het ontwerp willen zien weggenomen. Verscheidene leden, die tegen de gekozen constructie in beginsel geen bezwaar had den, wezen er intusschen op, dat daaraan vérgaande concaquenties verbonden zijn t.a.v. die overeenkomsten, welke in strek king min of meer met den koop en verkoop op afbetaling, speciaal met den huurkoop, overeenkomen. Het wilde dezen leden voorkomen, dat bij het ontwerpei der thans ingediende regeling met deze kwestie geen of onvoldoende reke ning is gehouden, zoodat het noodig zal zijn het ontwerp in dit opzicht aan een nauwkeu rig onderzoek te onderwerpen. Zij vertrouw den. dat de Regeering bereid is dit onder zoek zelf uit te voeren, en daarna eventueel wijzigingen in het ontwerp aan Rechtsgang en executie Algemeerfe instemming vond het ontwerp waar het sneller en doeltreffende rechtsgang en executie mogelijk maakt. In haar antwoord op deze beschouwingen merkt de Regeering op t.a.v. de kwestie der toepasselijkheid, dat 't wetsontwerp een juri dische omschrijving geeft van den huurkoop als een koop en verkoop onder bijvoeging van eenige nadere bepalingen. Zoodra eer transactie dus aan deze omschrijving vol doet, is de regeling toepasselijk. Doch hier mede kan niet worden volstaan. Het economi sche verschijnsel van huurkoop kan zich andere vormen dan het juridisch omschreve- ne voordoen. Ook deze vormen behooren on der de regeling te vallen. De omschrijving van den huurkoop vindt daarom haar com plement in de bepaling, dat alle overeen komsten, welke dezelfde strekking hebben, als huurkoop worden aangemerkt. Die strek king is: het gericht zijn op verkrijging eigendom eener zaak tegen betaling in ter mijnen, terwijl het genot der zaak reeds overga-t voor de eigendomsverkrijging. Wordt een transactie van deze strekking ondernomen, dan valt zij krachtens de strek kingsclausule onder de regeling. Huurkoopfinancierings-mijen. Wat de kwestie betreft, of de wet toe passelijk zal zijn, wanneer huurkoop financieringsmaatschappijen optreden, meent de regeering, dat deze kwestie geen twijfel laat omtrent de toepasse lijkheid der wet. Ook wat de wijze van financiering met behulp van een drievoudige eigen domsoverdracht betreft, zal de voorge stelde regeling toepasselijk zijn zoo dikwijls de financieringsmij. het tot zekerheid in eigendom ontvangen goed op huurkoopvoorwaarden ter beschik king stelt van den afnemer. De wet is dan door haar primaire om schrijving van 't contract toepasselijk. T.a.v. de executie wordt opgemerkt, dat wanneer de reëele executie op het gebied van huurkoop voldoet, het gemakkelijker zal zijn op ander terrein daartoe over te gaan. De vraag werd gesteld of goederen, welke onroerend worden zoodra zij aan een erf of aan een gebouw aard- of nagelvast zijn, daarna nog onder de werking van de wet zullen vallen. Dezelfde vraag kan worden gesteld ten aanzien van de zaken, onroerend door bestemming. De regeering antwoordde hierop, dat deze vraag in beginsel bevestigend moet worden beantwoord. Vervroegde gedeeltelijke afbetaling T.a.v. de vervroegde gedeeltelijke afbeta ling, welke naar het oor'-' ->1 an verschei dene leden op geenerlei wijze moet worden tegengegaan, wees de Regeering er op, dat de bezwaren van administratieven aard, wel ke voor den verkooper verbonden zijn aan de verplichting om vervroegde betaling te gedoogen, niet moeten worden onderschat. Intusschen hebben de gemaakte op^ merkingen er toe geleid ook de gele genheid te openen tot vervroegde af betaling van één of meer eerstvolgen de termijnen. Ten einde de administra tie niet te zeer te belasten, blijve de aftrek wegens vervroegde betaling echter beperkt tot het geval van vol ledige afdoening. Looncessie Vele leden beschouwden c welke het ontwerp geeft voor het probleem van de al of niet toelaatbaarheid looncessie, een gelukkige vondst. De Regeering achtte het aanvankelijk niet gewenscht vermelding van den „geheeler koopprijs" verplicht te stellen. Bij het mondeling overleg werd er nog maals op aangedrongen, vermelding van den geheelen koopprijs in het contract voor te schrijven. De Regeering verklaarde zich bereid, aan dezen wensch tegemoet te komen. „Pantoffelheld-artikel" T.a.v. het ontworpen art. 162A B.W., welke in de litteratuur over dit wetsontwerp be titeld is met den naam „pantoffelheldartikeP" wezen sommige leden er op, dat de man ii het algemeen als hoofd der echtvereeniging onbeperkt de bezwarendste overeenkomsten mag aangaan. Nu wil men hem opeens op een zeer beperkt gebied zijn handelingsbe kwaamheid ontnemen. Deze leden konden niet inzien, dat deze op de beginselen vai ons familierecht inbreuk makende maatre gel noodig zou zijn om de toepassing van het afbetalingsstelsel in goede banen te leiden. Voorshands meenden deze leden, dat dit artikel beter achterwege kan blijven. Vele andere leden deelden deze conclusie niet, al gevoelden zij wel, dat de beoogde bescherming onvolledig zal zijn. In haar antwoord betoogde de Regeering dat de voorgestelde beperking van de be voegdheid des mans om zonder overleg met zijn vrouw huurkoop aan te gaan, betrek king heeft op alle zaken, welke kennelijk de behoeften der huishouding betreffen. Ook luxe-uitgaven kunnen op huishoudelijke be hoeften betrekking hebben en zullen onder de beperking vallen. Zou men het verbod verengen tot de „gewone dagelijksche be hoeften van de huishouding", dan ware het gezinsbelang niet zoover beschermd z' aangewezen rechtsgrond, met behoud het jeginsel van de macht des mans, toelaat. Het wetsontwerp brengt alle Ruurkoopza- ken voor den kantonrechter. Daardoor wordt een aanmerkelijke vereenvoudiging verkre- Vrij algemeen kon men zich ook met dit wetsontwerp vereenigen. Ook die leden, die er in het algemeen weinig voor gevoelden, de uitoefening van bedrijven te binden aan van Overheidswege verleende vergunningen, erkenden, dat het invoeren van een vergun ningsstelsel in dit geval bezwaarlijk kan worden vermeden. De Regeering erkende in haar ant woord de onmogelijkheid om de gesig naleerde misbruiken geheel te onder drukken. Evenwel mag stellig worden verwacht, dat een aanzienlijk deel de zer misbruiken langs den aangegeven wpp zullen kunnen worden achter haald en een nog belangrijker deel voorkomen. De bemanning van een Poolsche logger maakt bange uren door Stroopers waarschuwen de reddersdie de bemanning veilig aan land brengen In den nacht van Zaterdag op Zondag te ongeveer drie uur, bevond de logger gemerkt G.D.Y. 132 van de Poolsche reederij Mewa, hier te lande vertegen woordigd door de firma Arie van der Toorn te Scheveningen, zich ter hoogte van de Wassenaarsche Slag, tegenover de kust. De motorlogger, groot 150 ton was jongstleden Maandagavond vanuit Scheveningen uitgevaren en had de ge heele week, bijna zonder dat de beman ning zich rust gunde onder de Engel- sche kust gevischt en wel met een dus danig succes, dat men met 32 last, on geveer 540 ton haring, de terugtocht naar Scheveningen aanvaardde, waar men Zaterdagnacht hoopte aan te komen. Dit is echter niet gelukt. Er stoqd Zaterdagavond laat een zeer hooge en woeste zee. Het weer, de zware lucht en het slechte vuur-zicht, waren oor zaak, dat niet behoorlijk de Schevening- sche haven binnengeloopen kon worden. Een afgematte bemanning Hierbij kwam nog, dat de bemanning oververmoeid was. Dit is ook vermoedelijk de oorzaak geweest, dat men zich geen vol doende rekenschap had gegeven waar men zich precies bevond. Toen men er toe over ging te iooden om de juiste plaats te be palen, was het reeds te laat. Ter hoogte van de Wassenaarsche Slag stiet de logger tot twee keer toe op een zandbank. Men had er geen erg in gehad, reeds zoo dicht bij de kust te zijn. Men zond noodseinen uit. Het schip raak te wel los. doch kon de vrije zee niet meer bereiken. De Westenwind deed deze pogin gen falen. De logger zat tusschen twee ban ken en men dreef zoo steeds meer Noord waarts, zonder een uitgang in de tweede bank te vinden, waardoor het sohdp in volle zee zou kunnen komen. Twee stroopers als redders Twee stroopers, die met een lichtbak op het strand waren, zagen de noodseinen en waarschuwden den reeder C. den Duik te Katwijk, die zich op zijn beurt onmiddellijk in verbinding stelde met den schipper van de reddingboot, den rechercheur van poll tie te Katwijk, C. Jonker. Tien minuten na dat deze de waarschuwing ontving was hij met de uit twaalf koppen bestaande be manning van de reddingboot op bet strand. De zich in gevaar bevindende logger was inmiddels tusschen de zandbank en de kust verder afgedreven in de richting van Kat wijk aan Zee: nu en dan zat hii weer vast, maar even ten Noorden van het Uitwate- ringskanaa-1 kwam de logger geheel yast te liggen, evenwijdig met de kust. Te onge veer kwart voor vijf ging de reddingboot ter hoogte van dc De Britfenstraat onder bevel van schipper Jonker in zee. De reddingsboot kwam na een kwartier varen door de wilde branding Dij den log ger aan. Aanvankelijk kwam men aan den verkeerden kant, aan bakboordzijde, langs zij, doch even later gelukte het langs stuur boordzijde te komen, om hier de beman ning er af te halen. Acht mannen gered De schipper en nog vijf leden der be manning wilden echter aan boord van den logger blijven; acht mannen lieten zich langs een lijn in de reddingsboot zakken. Kort daarna waren zij veilig aan wal. Toen de stranding gebeurde, was het vloed en reeds dadelijk sloegen de hooge golven over het geheele sohdp. Het scbin zakte intusschen hoe langer hoe dieper in het zand; de inventaris van het schip, stukken van luiken enz. werden weggeslagen en door den sterken westen wind op het strand geworpen, waar de voorw erpen werden geborgen. Van alle kan ten sloegen de golven over het schip heen, zoodat het ook voor de overgebleven beman ning niet meer mogelijk was op het schip te blijven. Inmiddels waren op het strand versche nen de bestuursleden van de Noord-Zuid- Hollandsche Redding-Maatschappij, de hee- ren W. Taat, rar VV. J. Woldringh van der Hoop, tevens burgemeester van Katwijk en de heer H. Th. do Booy, uit Amsterdam, secretaris van de Noord-Zuïd-Hollandsche Redding-Maatschappij, benevens de heeren W. en J. van der Toom, leden van de fir ma Arie van der Toorn. Heel de bemanning in veiligheid Te ongeveer half elf ging de redding boot ten tweede male zee in en werden de kapitein en de overige leden van de bemanning in veiligheid gebracht. Bij dezen tweeden tocht ging ook de heer W. van der Toorn mee naar het schip in nood. De bemanning van den logger bestond uit veertien koppen, namelijk uit: Klaar Klein, schipper; Jan Hofland,stuurman; Arie Toet, kok; E. Bronsveld, monteur; Job Overduyn, lichtmatroos: Leen Kor ving, Arie Pronk, Maarten Spaans, al len matrozen en wonende te Scheve ningen, bovendien de Poolsche matro zen Paul Litthammel, Albert Detlaff, Clements Feltner, Anton Tomtszik en Januaz Sujeeki. Deze Poolsche zeelieden zijn drie jaar geleden naar ons land gekomen om alliier de zeemanskunst te leeren. Bange uren in de branding De mannen deelden mede, zeer ang stige oogenblikken te hebben doorge maakt, meer dan eens vreesden ze, dat hun laatste uur was geslagen. De schip per kon maar niet begrijpen, hoe het ongeluk was geschied, daar hij meende de noodige instructies wel te hebben gegeven; allen waren het er echter over eens, dat het slechte vuurzicht als de directe aanleiding moest worden be schouwd. Had men tijdig gelood, dan had dit ongeluk, volgens deskundigen, niet behoeven te gebeuren; dat men dit niet heeft gedaan, kan ook zijn oorzaak vin den in het feit, dat de bemanning veel te lang in touw is geweest en daardoor oververmoeid is geraakt. Te ongeveer elf uur is de geheele bemanning per autobus naar Scheve ningen vertrokken. Alles verloren - Tijdens de samenkomst in het Zwaantje) heeft de heer De Booy, secretaris van de. Noord-Zuid-Hollandsche Redding-maatschap pij deze gelegenheid aangegrepen, om dei heeren C. Jonker, schipper en C. Vlieland en G. van Rijn. roeiers van de Katwijksohe» reddingboot te huldigen voor het feit, dab zij gedurende vijfentwintig jaar. ten dezfl in functie zijn geweest, De waarde van "den logger wordt op ongé-i veer f 24.000 geschat, de gevangen visch vert tegemvoordigde een waarde van ongeveoij f 3S00, terwijl vrijwel alle bezittingen vai* de bemanning verloren gingen. Het schip was door de reederij zelf verzekerd; de bet zittingen van de bemanning echter niet ent behalve deze door henzelf te lijden schadei gaat verloren het winstaandeel, dat de be-* manning van deze goede vangst zou heb-i ben ontvangen. De logger is in het drijfzand weggezakG en wordt als verloren beschouwd. De tweq masten zijn alleen zichtbaar. Het schip is met een staaldraad Verbom den met een groot anker, dat op het strand gelegd is. Ruim dertig jaar is bet geleden, dat eert schip voor de Katwijksche kust verloren, ia gegaan; wei zijn er in den loop der jaren' scheepjes aldaar gestrand, doch het was steeds mogelijk deze met den yloed weer vlot te krijgen. HEOAIlifS INSIGNES 'kransen TAKKEN BEKERS VOORNAAMSTE NIEUWS Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. I Verschenen xs het verslag van 'de Commis sie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer, inzake de voorgestelde wettelijke regeling, van koop en verkoop op afbetaling. Op de kust bij Katiuijk is een Poolsclië logger vergaan. Be bemanning is veilig aan, land gebracht Blz. 2 De Italianen rukken aan het noorderfront langzaam op; ook in het zuiden heeft een opmarsch plaats, ondersteund door tank- afdeelingen. De Vereenigde Staten hebben zicTi niet bereid verklaard, rechtstreeks de Volken bondssancties te ondersteunen. Op het eiland Haïti heeft een overstro mingsramp 1500 slachtoffers gevergd. In een manifest ter gelegenheid van 'de loe jaardag van den marsch naar Borne, heeft Mussolini zijn land aangespoord tot uiterste krachtsinspanning. Het afbranden van ijzer onder water bij d brugwerken over het Hollandsch Diep. Het afscheid van den heer K. Kruithof als voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond. Blz. 10 i heeft in Noord-Brabant een luchtbescherming so efeninq plaats gehad. Onder 's-Gravenzande heeft een drievou* "wige autobotsing plaats gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1