ERRES RADIO YROOMcDREESMAIM LAATSTE NIEUWS ONZE JAPONNEN SGHOP'8 VLEESWAREN: Adverteert in ons blad KELVIN KENT U DEZE AFSTEMSCHAAL? VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 8 zijn In all* opzichten toonaangevend! Zowel In stoHen-. tricot- als rijden japon nen, brengen wij de uitgesproken mode. STOFFEN JAPONNEN zuiver wol, nieuwste modellen, In de kleuren bruin, groen, wijnrood, marine, terra cotta enz., div. maten StoHen Japonnen brengen wij In uitge breide sort, in de prijslage van 2.90-29.75 TRICOT JAPONNEN tmit. Jersey tricot, In de modetinten Jersey en Tricot Japonnen In de meest go- vraagde kleuren eo mod. van 5.90-19.75 ZIJDEN JAPONNEN van aardige tah noppézijde, voor middag en avond, in div. maten en kleu- Q9Q ren, als nevenstaande tekening U Zijden Japonnen voor biddag- en avond- in een mooie collectie v. 2.90-29.75 Ook In grote maten brengen wij een uitgebreide keuze STOFFEN-, TRICOT- en ZIJDEN Dames japonnen, van 3.90 «o. 29.75 LEIDEN VESTIGT U IN HET NIJVERE. BLOEIENDE VEENENDAAL' Fabrieksterreinen, Bouwter reinen, Woningen, Zaken- en Winkelpanden. Prima voor belegging. Brouwer's Woning Bureau VEENENDAAL - Telefoon 90 OVERHEERLIJK EN NIET DUURDER SPOTGOEDKOOP ÈN PRIMA FABRIKAAT. Elk onderdeel van een KELVIN wordt nauwkeurig getoetst vóór het de fa briek verlaat, maar dan is er ook 5 jaren garantie op I En eigenlijk gaat een KELVIN wel 'n menschen- leeftijd mee. De KELVIN is een waardig product van de beroemde Acme fabriek, Engelsch fabri kaat op z'n best. Een K E LV I N Is een verademing voor de huis vrouw wier waschdag tot een kwelling werd ge maakt door net eeuwige getob met inférieure merken. De KELVIN heeft extra breede en dikke rollen van 2 x 14 Eng. duim en omstelbore klem- schroeven, waardoor de wringer tevens als man- &el kan worden gebruikt, e KELVIN is zóó goed koop - 12 gulden in ge lakte uitvoering van fijn email I - dat hij onder ieders bereik is. Reeds duizenden over de ge- heele wereld gebruiken j EEN ACME PRODUCT De beste huismiddelen die wij U beduiden kuDnen: Wortel- boer's Pillen en Wortel- boer's Kruiden. Zij zijn wereldbekend en kosten maar zestig cent. Zij ver drijven gal, slijm, gevatte koude, griep, influenza, koortsigheid, maag- en hoofdpijn, wekken de eet lust op, bevorderen de spijsvertering, regelen de stoelgang, zuiveren het bloed, maag en ingewan den. Zesiig cent bij Apoth. en Drog. 't Is de Erres-schaal! De eenvoudigste, de meest overzichtelijke schaal die bestaat. Eén schaal voor alle golflengten, een schaal waarop alle stations namen duidelijk vermeld zijn. Let op de Erres- schaal, die karakteristiek is voor alle nieuwe Erres-toestellen. Zo schaal, zo toestel: de nieuwe K.Y.'s zijn formidabel. Dank zij de super-heterodyne schakeling. Dank zij de bekrachtigde electrodynamische luidsprekers. Dank zij de mooie notenhouten kastjes. Mooier dan ooit zijn de nieuwe Erres-toestellen. Bekijkt hun uiterlijk, hoort hun geluid. Vraagt een toestel op proef of laat het U demonstreren door den Erres-agent, waarmede U ook de betalingswijze kunt bespreken. electro-dyn. luidspreker. Glanzend notenhouten kostje F. 137.50. Andere typen, olie met ingebouwde bekrachtigde e.d. luidspreker geheel compleet van F. 119.- lot F. 255.-. De ERRES Stofzuiger draagt een dubbel praedicaat Kema-Keur en Nederlands Fabrikaat HET GROENE KRUIS 39ste algemeene vergadering van de Zuid-Holl. Vereeniging Heden hield in den foyer van de Doelen te Rotterdam de Zuid-/iollandsche Vereeni ging „Het Groene Kruis'' haar 39ste alge- Openingsrede Door den voorzitter Dr. J. P h. E1 i a s werd geopend met een rede, waarin hij er aan herinnerde, dat 35 jaar geleden Dr. Wilhelm Poolman de eerste Groene Kruisafdeeling in deze provincie stichtte: Op zijn verzoek stond de vergadering in eer biedige nagedachtenis aan dokter Poolman op. Spr; herdacht hem als secretaris en een man van ongerept en smetteloos karakter. Als de vergadering het hesluit zal nemen om overeenkomstig het door het hoofdbe stuur ingediende voorstel een noodfonds te stichten voor onverzorgde oude en zieke Groene Kruiszusters, dan zal dit tevens strek ken tot een monument gewijd aan de nage dachtenis van Wilhelm Poolman. S_gr. ging dan na, dat sinds de 3de Ko- vember 1900, toen te Lange Ruigeweide het eerste Groene Kruisboompje geplant werd, in Zuid-Holland 151 zulke vereenigingen ge sticht zijn, en noemt het verblijdend en be moedigend, dat altruïsme, soomhoorigheid^en verantwoordelijkheidsbesef in dezen tijd van economischen ondergang en van cultu- reele ontreddering onaangetast en onver zwakt zijn gebleven. Men kan zelfs zeggen, dat de druk der stoffelijke nooden en moei lijkheden de geestkracht en dadendrang in de Zuid-Hollandsche Vereeniging en haar afdeelingen gestimuleerd en aangewakkerd heeft. SpK. wees op den bouw van nieuwe fraaie wijkgebouwen in de afdeelingen 's-Graven- deel, Klaaswaal en Pijnacker en in andere afdeelingen in aanbouw en geprojecteerd, en op de nieuwe instellingen voor gezondheids- en ziekenzorg toegevoegd aan de oude, reeds bestaande in andere afdeelingen, zoo b.v. te Lckkerkerk een dienst voor kraamhulp en huiszorg en te Hoek van Holland een con sultatiebureau voor ante-natale zorg. Ver rassend en verwonderlijk noemde spr. de op brengsten van bazaars ten behoeve van het Groene Kruiswerk: Zevenhuizen-Moercapelle ■wist het tot f 2500 te brengen; Lekkerkerk tot f 2000; iNieuw-Beijerland tot f 1700; Haas trecht tot ruim f 1500; Oude- en Nieuwe We tering tot f 1700. Een geest vn warme toewijding be- heerschte ook de werkzaamheden van de centrale commissiën der vereeniging. Nieuwe en veelbelovende vooruitzichten doen zich open op de nog jonge, pas ontgon nen arbeidsvelden van de geslachtsziekten- bestrijding en de zorg voor de geestelijk*» volksgezondheid. der vereeniging niet vergeten. Een beeld van den omvang van het Groene kruisbedrij.f kan men zich vormen als men bedenkt, dat dagelijks 3 auto's voor den algemeenen dienst van de vereeniging de geheele provincie doorkruisen. Een gebeurtenis, die belooft van groote draagwijdte te zullen ziin is de vorming van den eei-sten Dlattelandschen districtsgezond heidsdienst in onze provincie en in den lande, waartoe in een onder de auspiciën van het 'hoofdbestuur te Gouda gehouden, druk bezochte vergadering in beginsel besloten werd. Het streven zal er op gericht worden, om te beginnen met het district: Land van Lek en IJsel door intercommunale samenwerking van gemeentebesturen, van de besturen der Groene Kruisafdeelingen en van andere vereenigingen een geheel te ver krijgen. dat voor de gezondheids- en zieken zorg in het district meer zal kunnen doen en op doelmatiger en efficiënter wijze zal kunnen tot stand brengen dan waartoe elk dier besturen afzonderlijk en alleen staande bij machte is Spr. deed een beroep op de Regeering om dit particuliere initiatief te stimuleeren en wekte de Groene Kruisers op tot onderlinge samenwerking en gemeenschapszin, waar door zoowel de economische als de cultu- reele crisis kunnen worden doorstaan. Blijven wij, zoo besloot spr., getrouw aan ons oud en zinrijk devies „voor allen, door allen", onbesmet door dien pestilenten uitheemschen geest, welke de vrijheid kne velt, de persoonlijkheid vernietigt, de heilig heid en onaantastbaarheid schendt van het leven, en een nieuwen afgodendienst kweekt en predikt handhaven wij de traditiën van het volk van Nederland dan mogen wij imet hoop en vertrouwen het achtste lustrum onzer mooie volksorganisatie tege moet treden. De verschillende jaarverslagen werden be handeld. De voorzitter merkte bij het verslag in zake Kraam verpleging en Zuigelingen be scherming op, dat in plaatsen waar een consultatiebureau van het Groene Kruis in zake zuigelingenverzorging gevestigd is, de zuigelingensterfte niet minder dan 43.8 pet. lager is dan waar zulk een bureau ont breekt. Bjj het verslag betreffende het geneeskundig schooltoezicht merkte een der afgevaardigden op, dat de film van den schoolartsendienst nog goed werk kan doen, vooral voor het hijzonder onderwijs. Nu ook deze dienst te lijden heeft van de ongunst der tijden, moet er meer propaganda voor worden gemaakt. Noodfonds oude en zieke wijk verpleegsters Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten een noodfonds te stichten ten be hoeve van oude en zieke wijkverpleegsters in de Z.H.V. „Het Groene Kruis", die niet of niet voldoende teeen ouderdom en inva liditeit verzekerd ziin. "(jjooA ynnp SuT.iapuS.iaa ad)' OVERTREDING VAN DE OCTROOIWET Wegens overtreding van de octrooiwet is L. G. J. G. door de Rotterdamsehe recht bank veroordeeld tct een geldboete van f 200, subs. 20 dagen. Het Haagsche gerechts hof bevestigde dit vonnis. VRIJGESPROKEN De gewezen caféhouder J. C. K., uit Rot terdam die een café-inventaris, welke toe behoorde aan een bierbrouwerij te Vlissin- gen, heeft verduisterd, is door de Rotter damsehe rechtbank veroordeeld tot een maand gevangenisstraf Het Haagsche ge rechtshof vernietigde dit vonnis en sprak den veroordeelde vrij, GEREF. JEUGDRAAD Enthousiaste Jeugdavond in den Dierentuin te Den Haag Dr. Colijn zorgt voor een verrassing De Jeugdavond van den Geref. Jeugd raad mag voortreffelijk geslaagd hee- te'n. Toen het bestuur op het podium verscheen daverde het even door de zaal. En toen bleek, dat achter den voorzitter, Dr. Dijk, Dr Colijn aankwam, was het enthousiasme op eens ten toppunt. Een handbeweging van Dr. Colijn deed de rust weer terugkeeren. In zijn openingswoord wees de voorz. er op dat wij ons verheugen dat Gods ons geeft ons Geref. jeugdwerk, waarin het te doen is ooi vorming in ons leven voor elk levensterrein, opdat wij daar dienstknechten Gods kunnen In het bijzonder richtte Spr. zich daarna tot Dr. Colijn en zijn echtgenoote. Het jonge Calvinisme in Den Haag, aldus Spr., staat om het oude vaandel en verheugt zich om uw aanwezigheid. Op een vergadering is verleden week gezegd: wij doen niet aan politiek. Wij zeggen: wij doen wel aan politiek. Wij willen zijn echte antirevolutio nairen en geen kleurloozen. (Daverend applaus Wij beloven u trouw en zoo God ons het leven spaart kunt ge op ons rekenen. (Ap plaus.) Een hartelijk woord van welkom volgdenog tot Ds. Douma, van Arnhem, en Dr. Berkou- wer, van Watergraafsmeer. Onmiddellijk daarna kroeg deze laatste als oud-lid van „Kuyper" het woord. Rede Dr. Berkouwer Over „Overwinning en Strijd" zou deze spreken. Moe» de volgorde niet anders zijn? Neen. We gaan uit van de beslissende overwin ning die door Christus behaald is en dat is het uitgangspunt van onzen strijd. Daar mee worden we geen roemend Christendom, geen roemende jeugd. „Wij calvinisten" is niet de uiting van een roes, van hoogmoed. De critiek, die deze dingen beweert, wij- Het Verbond houden en gewillig zijn op den dag van Gods heirkracht is de roeping van alle jongens en meisjes. We hebben trouw te zijn in de eerste en in de aller laatste plaats. Toespraak van Minister Colijn Eer de pauze begon sprak Dr. Colijn een kort woord Voor de worsteling der toekomst Is stellig weerkracht noodig, maar tevens hebben we te staan op het fundament van Gods Woord. Alleen als we dat vasthouden kunnen we zeggen: de toe komst is aan onze jeugd. Houdt daar aan vast, tot heil van uw toekomst, tot heil van de toekomst van volk en vaderland (applaus). Staande werd aan Dr. Colijn do zegen bede uit Psalm 134 toegezongen. Onder applaus verliet deze daarna de vergadering. Toespraak Ds. J. Douma Na de pauze was allereerst het woord aan Ds. J. Douma, Geref. predikant te Arnhem „Ken ii zpIvp" was de titel van zijn rede Door de genade Gods mogen we Godi bondgenooten zijn. Dat is ons noogstc voor recht, een adeldom die verplicht. God de Heere geeft aan al de Zijnen een eigen plaats, een eigen dienst in den tempel des Heeren. Daarvoor mogen we ons vormen. Hoogcr ideaal is er niet. Men spreekt van Oranjegarde, Princevlag en Nationaal Jongeren Vor Die dingen zijn niet slecht, maar voor onze jongens en meisjes is het niets. Die hooren thuis op onze eigen organisaties. Daar krijgen ze veel meer, daar krijgen ze de beginselen, die stuur en richting aan het leven geven. De „oude gulden" van onze Jcugdorganisa ties is meer waard dan het moderne kwartje. Wij blijven werk maken van het Woord des Heeren. Dan kennen we ons zelf en onze taak. DaC zijn we trouw aan Oranje, blijven bij het oude vaandel onzer partij en dan zal blijken, dat overwinning, die de wereld over wint, alleen is ons geloof. (Applaus). Het slotwoord werd gesproken door Ds. F. de Vries van Den Haag-Oost. Deze wees er op, dat wie het heerlijke ziet van bezie te zijn voor die zaak des lïeeren, geestdrift heeft. OPLICHTING De advocaat-generaal bij bet Haagsche ge rechtshof eischte bij verstek bevestiging van het door de Rotterdamsehe rechtbank gewe zen vonnis, waarbij de 42-jarige koopman C. K. wegens oplichting meermalen gepleegd, ten nadeele van de N.V. „Vesta" te Arnhem, is veroordeeld tot 10 maanden gevangenis straf. Uitspraak over 14 dagen. BELEEDIGING De koopman J. W. C. H. te Rotterdam, is door den politierechter wegens eenvoudige belecdiging veroordeeld tot een geldboete van f 100.subs. 20 dagen. Het Haagsche gerechtshof heeft deze boete voorwaardelijk opgelegd. DIEFSTAL EN HELING De politierechter heeft den 20-jarigé M. S. te Rotterdam wegens diefstal van overhem den en ter zake van heling van gestolen worst, veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf. Ilct Haagsche gerechtshof heeft dit vonnis bevestigd. Prinses Juliana opent een laboratorium Bezoek aan Utrecht Vandaag heeft H.KH. Prinses Juliana vergezeld van een klein gevolg, een niet- officieel bezoek gebracht aan Utrecht, om erukele instellingen van de Rijks universiteit in oogenschouw te nemen en de openingsplechtigheid te verrich ten van het nieuwe laboratorium van prof. Ringer, aan de Vondellaan. Om half elf kwam H.K.H. per auto van Het Loo aan bij het nieuwe laboratorium in de vergelijkende Physiologie aan Alexander Nuniankade. Na de rondgang door het gebouw werd koffie aangeboden, waarna de Prinses Haar aandacht wijdde aan enkele innch tingen van de Veeartsenijkundige Facul teit. in de onmiddellijke nabijheid van het laboratorium, gelegen. Hierna werd gereden naar de Universi teitsbibliotheek, waar de mooiste en merk waardigste handschriften, welke de Biblio theek bezit, bezichtigd werden. Des middags heeft de Prinses zich bege ven naar de Vondellaan, ter opening van het Physiologisch Laboratorium van Prof. Ringer. Bij den ingang van het laboratorium werd H. K. H. ontvangen door Prof. Ringer. Na dat het gezelschap in de groote collegezaal had plaats genomen, hield Prof. Ringer een toespraak, waarin hij de geschiedenis van het laboratorium naging. Aan het einde daarvan verzocht hij de Prinses om een lint in de faculteitskleuren door te knippen, dat gespannen was tus- sohen het reeds bestaande gedeelte en het nieuwgebouwde laboratorium. Nadat al zoo de ingebruikstelling had plaatsgevon den, werd een rondgang door het gebouw gemaakt. In de werkkamer van Prof. Ringer werd thee aangeboden. Na het bezoek aan het laboratorium werd gereden naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis. Na het bezoek aan deze acade mische stichting, werd de terugtocht naar het Loo aanvaard. Republikeinsche revolu in Griekenland Kreta in rep en roer Naar verluidt is in Griekenland een republikeinsche revolutie tegen 't be wind van Kondylis uitgebroken. Het gevaarlijkst wordt de situatie op 1 eiland Kreta geacht waai- 30.000 ge wapende republikeinen zouden opmar- cheeren. Het ontzettend drama te Lochem Levenslang geëischt tegen een vader, die zijn beide zoontjes vermoordt Onder groote belangstelling stond voor de Zutfcnschc rechtbank terecht de thans in het Huis van Bewaring te Zutfen gedetineerde 31-jarige S. te Lochem. wien ten laste is gelegd, dat hij in den nacht van 12 op 13 Juni al daar zijn beide kinderen Hendrik en Jacobus door ophanging van het leven haci beroofd. Als getuigen in deze zaak traden op de gemetneveldwachter A. Beun en de artsen A. J. M. de Nobel en T. vam Bork te Zutfen. Op een vraag van den president of het waar was. dat verd. reeds den avond te vo ren het plan had gehad de kinderen met een scheermes van het leven te beroovn en of hij, toen hij 's ochtends was opgestaan, dit plan had gewijzigd en de kinderen had opgehangen, knikte verd. bevestigend. Verd. wist niet hoe hij daartoe gekomen is. Het had hem aldoor bezig gehouden, maar hij had geen bevredigende oplossing kunnen Dokter de Nobel verklaarde dat hij bij verd. geen psychologische afwijkingen hau kunnen vinden Een motief voor den moord had hij ook niet kunnen vinden. De officier van justitie wees er in zijn re quisitoir op dat verd. zijn beide kinderen had vermoord na kalm overleg met voorbe dachte rade. Uit het rapport der deskundigen blijkt dat er bij verd. noch sprake is van gestoorde geestvermogens noch van verminderde toe rekeningsvatbaarheid. De officier eischte levenslange ge vangenisstraf. Do verdediger pleitte voor een aantal ja ren gevangenisstraf daarna ter beschikking stelling van de regeering of plaatsing in een psy chopateninrich t i ng. Tenslotte heeft verd. nog het woord gekregen en verklaard, dat hij over tuigd was, dat hij een zwaar misdrijf had gepleegd, waarvoor hij echter de strengste straf wenscht te aanvaarden. Hij wil echter graag weggenomen zien. dat hij zijn daad met kalm over leg zou hebben gepleegd. „Dat be staat niet. Dat zou geen enkele vader kunnen doen en ik ook niet", aldus verdachte. Uitspraak over 14 dagen GROOTE HARINGVANGSTEN IJniuldeit, 25 Oct. Eenlge KatwtJksrhe «m chcvenl.ig-Bche hnrlnglo^jers brachten iesrt re-U -srrooie lioov?» 'hfden haring aan den af lag alhier. ?bvungren In slechts enkele etma len. De vun-s ci. \arleer1en vnn 250 tot 500 den o,< brachten flOt'O a f 2030 op. k=le lojge-s waren Maandag: j.l naar zee ansdaig of Donderdag iet hun rijke do hai

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8