VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 TWEEDE BLAD PAG 6 STADSNIEUWS Feestavond 3 October-vereeniging Voor de deelnemers aan de optocht In het Luxortheater heeft gisteravond het bestuur van de 3 October-vereeniging aan de deelnemers van de 3 October-optocht een feestavond aangeboden. De zaal was tot op de laatste plaats bezet. De voorzitter der 3 October-vereeniging, de heer W. v. d. Laan. dankte in zijn openingswoord <je aan wezigen voor hun medewerking tot het wel slagen van het feest en wees er op dat de Leidenaars het zich tot een plicht moeten rekenen deel te nemen aan de koraalmuziek en aan de optocht. Het 3 October-feest is er een waarin de burgerij één kan zijn. In de 3 October-vereeniging is voor iedereen plaats, van welke politieke of religieuse overtuiging men ook is. Het is daarom zoo jammer dat de Vereeniging niet méér leden telt. Leiden heeft 70.000 inwoners. De 3 Oc tober-vereeniging kan dus gemakkelijk 10 000 leden tellen. Laat iedereen krachtig medewerken om dit ideaal te bereiken. Na dit openingswoord werd een filmpro gramma gegeven, met o.a. een film uit de oude doos, de 3 October-vereeniging in 1911 en voorts verschillende andere 3 October- films, die bij de aanwezigen talrijke herin neringen opriepen. Van de 'laatste feestvie ring werd een gekleurd smalfilmpje ge draaid. keurig verzorgd en van een zeer goede fotografie, maar voor deze zaal he laas wat te klein. De aanwezigen toonden gich er overigens zeer ingenomen mee. D3 avond werd verder met verschillende amu- semenU-films opgeluisterd. De werkloosheid Bij de Gem. Arbeidsbeurs stonden giste ren ingeschreven 964 bouwvakarbeiders, 194 fabriekarbeiders, 212 kantoor- en winkelbe dienden, 54 hotel- en café-bedienden. 152 houtbewerkers. 68 kleermakers, 98 land-en tuinarbeid,ers. 616 metaalbewerkers, 10 siga renmakers^ 36 technici, opzichters enz., 328 textielarbeiders, 829 transportarbeiders, 83 typografen, 24 voedingsmiddelenarbeiders, 301 vrouwen, totaal 4159 personen. Op de zelfde data van 1934 en 1933 bedroeg dit aantal resp. 3592 en 2936. De toestand van het Gemeente-Archief Verslag over 1934 Aan het verslag ove* den toestand van het Oemeente-Achief te Leiden gedurende het jaar 1934 is het volgende ontleend: Het aantal der bezoekers steeg dit jaar lot ongekende hoogte: 654 uit Leiden en 373 van buiten de stad, van welke er 3 uit een ander werelddeel; alzoo tezamen 1027 be zoekers. 642 brieven werden gewisseld, waarvan de meeste inlichtingen betroffen van uiteen loopenden aard. Rapporten werden uitgebracht over de vol gen de onderwerpen: prebende Philippi en Jacobi; de verhouding van het stadsbestuur tot de regenten van het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis; de superinten dent ie van het stadsbestuur over de gast en godshuizen; straatnamen; de beteekenis van artikel 5 der overeenkomst van 30 No vember 1866 tusschen Rijk en gemeente be treffende de verpleging van de stads-zieke- armen van Leiden; stoep voor perceel „In .den Vergulden Turk"; stoep voor sociëteit Minerva"; stoepen voor perceelen Bree- straat 57, 81 en 107. De onderzoekingen betroffen zaken van de meest uiteenloopende aard. Betreffende 73 geslachten en 82 personen werden geneologische gegevens gevraagd. De Bibliotheek vermeerderde met 202 num tners en de Prentverzameling met 575. Van de aanwinsten dienen bijzonderlijk vermeld te worden: Keuren, octrooien en andere stukken van den Vier-Ambachts-Polder. ont- v an een van den Archivaris van Rijnland; van denzelfden, Mr. S. J. Fockema Andreae, Het Hoogheemraadschap van Rijnland, zijn recht en zijn bestuur van den yroegsten tijd tot 1857. Inventaris van het Archief van Curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden van 1815 1877 door E. J. van der Pol. Nieuwjaarswenschen, ontvangen van Prof. Dr. B. G. Escher. Verzameling van Leidsche Keur- cn He keldichten enz. van Le Francq van Berkhey, geschenk van 'den heer B. Offringa te Ha- zerswoude. De Brandweer Verslag over 1934 Aan het verslag van de Braiiuwear alhier Over liet jaar 1934 is het volgende ontleeend: Gedurende het jaar 1934 hadden plaats 20 schoorsteenbranden, 28 kleine binnenbran den, 4 zware binnenbranden, 1 kleine uit slaande brand, 5 zware uitslaande branden, 1 scheepsbrand en 14 buitengewone branden (auto's, straatbranden enz.). Totaal 73 bran den. terwijl 3 maal de Biandweer werd ge alarmeerd op vermoeden van brand, 3 maal voor bet instellen van een onderzoek en 1 maal door een k»os alarm. Bovendien werd 5 maal op verzoek as sistentie verleend en wel: 2 maal met een auto-motorspuit bij een overstrooming tij dens hevige regenval, 1 maal met een zuur stof- rookm ask er bij het 'herstellen van een lekkende ammoniakleiding in een ijsfabriek. 1 maal voor het ontsluiten van de deur van een in gebruik zijnde badkamer en 1 maal voor het ontstoppen van een lcolk bij hevi ge» regenval om overstrooming te voorko men. Ten dienste van de brandweer zijn thans in de. gemeente aanwezig 673 brandkranen yan de gemeente, 20 van het Rijk en 14 \an particulieren, benevens 66 brandputten. De putten met uitlaten worden geregeld door de brandwachts onderzocht en gepeild. Behalve de adviezen cn rapporten aan B. on W. op verschillende in handen gestelde verzoeken enz. voor het verleenen van een of andere vergunning werd nog geadviseerd aan liet Bouw- en Woningtoezicht en de Politie inzake uit een brandweerveiligheids- oogpunt te stellen voorwaarden bij die tak ken van dienst ingekomen verzoeken inge volge de Hinderwet of betreffende publieke vermakelijkheden. Den loden October 1934 besloot de G meenteraad om tot reorganisatie van de Brandweer over te gaan en deze oncler te brengen bij de politie. L.I.T.E.H.-EXAMENS De examens Handelscorrespondentie in de moderne talen van L.I.T.E.IL, Vereeniging van Leeraren In Talen En Handelscorres pondentie worden in verschillende plaatsen van ons land gehouden op 20 December a.s. Prospectus met inschrijvingsformulier gralis verkrijgbaar bij den administrateur S. L. A. Ottens, Voltapleïn 55, A'dam (0.). PROF. DRW. P.M. POMPE OVER VOLKSEENHEID NOCH INDIVIDUALISME, NOCH UNIVERSALISME Volkseenheid als eenheid van willen der in het volk vereenigde menschen Een elftal Leidsche Studentenvereenigin- ;n van alle gezindten hebben elkaar onder tie vaan „Volkseenheid" gevonden en het was op uitnoodiging van de Leidsche Volks- eenheiei-commissie dat Prof. Dr. W. P. M. Pompe uit Utrecht in het Klein Auditorium een zeer drukbezochte vooriracht hield over .Volkseenheid". Wanneer men zich op de volkseenheid be- r.int, dan blijkt inzicht in de beteekenis er van ernstige moeilijkheden te bieden, aldus begon Spr. zijn voordracht. Reeds tientallen iaren bestaat er een koor van roepers om olkseenheid. Sinds de laatste jaren gaat dit koor overstemd worden door een nieuwen roep om volkseenheid: de nieuwe roepers willen blijkbaar een geheel andere eenheid dan die om welke het oude koor riep. De beide leuzen versterken elkaar niet, maar worden recht tegenover elkaar gesteld en er liet hier een probleem dat bezinning waard is. De eenheid waarom men vroeger riep had de kenmerken van een bepaalde groep. Er was schijn die misleidde. Hoe is deze schijn te verklaren? Twee gronden lijken Spr. aanwijsbaar, nl de weking van een overkeersellende levensbeschouwing, bene ens het eigenaardig karakter van de be treffende hecrschende, levensbeschouwing. De hecrschende levensbeschouwing van de )e eeuw kan misschien het best aangeduid 'orden als individualisme. Dat het indivi dualisme de vorige eeuw ons land be- heerscht heeft, is thans, nu we eenigen af stand kunnen nemen, wel duidelijk. Het in- dividueele was er de hoogste en de beslissen de waarde. In het economisch leven, maar ooral op de geestesbeschaving, de cultuur is het individualistische stempel diep inge drukt. De geheele levensbeschouwing, niet alleen van de liberalen was min of meer individualistisch. En zonder dit individua lisme is de samenleving der 19e eeuw on begrijpelijk. De vertroebeling in het een- heidslcven wordt hiermee reeds begrijpelijk. Er stak in deze eenheid een gelijkschake ling, op het peil van de heerschende levens beschouwing, een gelijkschakeling die groo» tendeels onbewust in haar werk ging. Voorts was daar het eigenaardige karakter der be treffende heerschende levensbeschouwing. Het individualisme is eigenaardig: het schijnt zoo ruim als de grenzelooze ijle ruimte zelf. Godsdienst is privaat- zaak. Op het eerste gezicht lijkt het individualistische een strikt neutraal standpunt. Het hoofdbezwaar tegen de individualistische neutraliteit is niet van practische, doch van princi- pieelen aard, aldus Spr. Het lijkt mis sehien jammer om 't te zeggen, maar deze vermeende neutraliteit is princi pieel niet neutraal, doch individualis tisch. Zij steunt op een afzonderlijke levensbeschouwing. Het eigenaardige negatieve en inhouds- looze van de laatste heerschende, de indivi dualistische. levensbeschouwing versterkt den schijn, dat men op 'dit standpunt zich boven de verschillende levensbeschouwingen stelt Wat het onderzoek naar de verhouding in individualisme en volkseenheid betreft, zeide Prof. Pompe: Afgezien van het feit dat het de heerschende levensbeschouwing heid en belang in beginsel de hoogste waar de toekent, dreigt de gemeenschap ontbon den te worden. Banden gaat men als een noodzakelijk kwaad beschouwen en dit mi nimalisme omtrent gebondenheden heeft zijn ontbindende kracht bij allerlei instellingen doen gelden. De gebondenheden, die wij in tegenspraak met deze uitspraak tegen woordig juist eerder zien toenemen dan af nemen, zijn meer uiterlijk dan innerlijk. Zij worden hoofdzakelijk behouden door uiter- lijken dwang van economische machten en van de staatsmacht. Het is tragisch bij de individualis tische levensbeschouwing, dat zij de innerlijke, met zedelijke krachten wer kende, banden doet verslappen, maar dam de uiterlijke, met dwang gehand haafde gebondenheden des te meer noodzakelijk maakt. Zonder binding is geen gemeenschap mogelijk, en waar deze binding verslapt moet de staat ingrijpen. De twee principieele be zwaren die in de individualistische le vensbeschouwing schuilen voor de volkseenheid zijn: het inhoudslooze van deze levensbeschouwing en het feit dat zij het individu verheft ten koste van de gemeenschap, de deelen ten koste van het geheel. Deze gevaren van het individualisme voor de ware volkseenheid worden in de laatste jaren steeds sterker gevoeld. Er is een anti- individualistische strooming aan het opko men, die zich langs verschillende wegen met den dag krachtiger laat gelden. Het anti-individualistische, vaak universalistisch ideaal, ligt nog vrijwel geheel in de steeds als schoon te droomen toekomst Men krijgt er daarom moeilijker vat op dan op het individualistische ideaal, dat immers op 'n bepaalde wijze verwerkelijkt werd en zelfs grootendeels geschiedenis is geworden. Het begin van verwerkelijking, dat het nieuwe ideaal in bepaalde landen heeft ge- Uregen, geeft intusschen wel voldoende grond om eenige gevaren voor de ware volks eenheid aan te wijzen. Tegenover de ontbin ding van het individualisme staat de bin ding van bet universalisme. Dit is 'n prin cipieel verschil tusschen deze beide levens beschouwingen: er is echter ook overeen komst: beide zijn ze namelijk gericht naar een gelijkschakeling op het peil van een be paalde levensbeschouwing. De principieele en welbewuste gelijkschakeling van het uni versalisme laat minder ruimte voor de af wijkende minderheden over dan het indivi dualisme. waarbij ook de staatsmacht niet rechtstreeks op onderdrukking der minder heden eerirht mocht wezen. Als we eenmaal in de practijk van het universalisme zouden zitten, komt er misschien wel eens 'n oogen blik dat menig anti-individualist van thans zuchtend zal terugverlangen naar «dien goeden ouden liberalen tiid". Spr. ging hierna uitvoerig in op de vraag: wat is een volk? F.en volk kennen we als de gezamenlijke burgers van een staat en als de gezamenlijke leden van eg?) natie. Een staat is een gemeenschap die het ge heel van de belangen \an de burgers voor staat. Ook de natie is eon gemeenschap. Zij heeft ten doql, met behulp van nationale, zeden en gewoonten de volkscenooten te vormen tot menschen, in wie zich het na tionale karakter ten volle heeft ontwikkeld. Binnen den staatsvorm vindt de natie eerst de volle gelegenheid zich te ontwik kelen. Op zichzelf is dus het ideaal, dat de volkseenheid van een natie tevens de bur gers van één staat zijn. Eenheid van het volk, hetzij staat.svolk, hetzij natievolk. is niet louter een begrip, dat logisch begripsmatig gegeven is met staat of natie. Eenheid van het volk is voor al een idee. dat een doel stelt aan mensche- lijk streven. Eenheid is als een zedelijk ideaal te nemen; er behoort nastreving van eenheid van het volk te zijn. voor de in standhouding van natie en staat. Voor het behoud van staat of natie zelf en om staat of natie volledig aan hun doel te doen be antwoorden. De waarde der volkseenheid wordt ontleend aan de waarde van het doel, dat aan staat of natie gesteld is. In dien zin kan men zeggen, dat volks eenheid een gixwte beteekenis heeft, d.w.z. een groote waarde bezit. Volks eenheid, opgevat als een ideaal, als eenheid van willen der in het volk vereenigde menschen, bcteekent geen uniformiteit. De eenheid van willen wordt gevormd door het eene doel. De wijze van meewerking aan het doel verschilt naar den eigen aard van elk meewerkend mensch afzonderlijk. Ieder heeft den plicht, en dus ook het recht, om overeenkomstig zijn eigen aard en vermogen mee te werken. Ieder mensch dient zijn eigen indivi dualiteit te behouden en te versterken. Zooals de staatsoverheid het nationaal eigene van de burgers behoort te ver zorgen, zoo behoort zij ook het indi vidueel eigene van elk burger afzon derlijk zooveel mogelijk te eerbiedigen. In de gemeenschap dient de persoonlijkheid niet onderdrukt, maar juist ontwikkeld te worden. Het volk dient niet als een geüni formeerd leger, maar als een harmonisch geheel van verscheiden persoonlijkheden be schouwd te worden. Aan deze eenheid van willen in het Ne derlandsche volk, gericht op staats- en natie- doel, aan dit ideaal ontbreekt nog veel. Geen wonder, een ideaal zal nimmer volko men bereikt, hoogstens benaderd kunnen worden. Bovendien: de Nederlander heeft als nationale karaktertrek een sterken zelfstandigheidsdrang. Als de drie belangrijke hindernissen, die aande eenheid van het Nederlandsche volk, aan de eenheid van het Nederlandsche volk, genooten, gericht op het doel van staat en natie, in den weg staan, noemde spr. de ver deeldheid in levensbeschouwing,, de klas senstrijd en de scheiding door staatsgrenzen. Uitvoerig ging Prof. Pompe nader in op deze drie hindernissen. De verdeeldheid is olgens spr. tragisch en diep te betreuren, een verarming van het geestelijk leven van pen volk. Discussie over vragen van levens beschouwing is moeilijk. Bij de huidige wan orde op geestelijk gebied wordt het allen ge meenschappelijke steeds geringer. Spr. ge looft niet. dal de huidige verscheurdheid als een onoverwinnelijke hindernis op den weg van bevordering der volkseenheid hoeft te worden beschouwd. Het eerst noodige is ech ter. deze verscheurdheid in haar werkelijk heid te onderkennen. Men moot met name in leidende kringen trachten eikaars levens beschouwing te leeren verstaan. Er zijn nog andere bezwaren, die echter niet onverbreke lijk met de levensbeschouwing samenhangen en dus gemakkelijker overbrugd kunnen wor den. Zoo wordt veelal het nationale eenheids ideaal neergehaald door groepsegoïsme. Een ideaal straalt uit, dringt tot mededeelen aan anderen; egoïsme sluit af, toont afkeerigheid an anderen. Men legge aan het nationalis me in ons land eens dezen toets aan. Be treffende de tweede hindernis op den weg de volkseenheid, de klassenstrijd zeide spr. o.a. De klassenstrijd is niet een onver mijdelijk noodlot, hij moet tenslotte opgehe- en worden door opheffing der klassen Groepsvorming in het economisch leven dient naar de eenheid van beroep te geschie den, behoort niet volgens het bezit maar vol gens de functie van eiken werker te geschie den. Wat de derde hindernis betreft: staats grenzen vormen geen onoverkomenlijke scheidsmuur. Nationaal saamhoorigheidsbe- sef kan over die grenzen heen werken. De eenheid van het Nederlandsche volk een groot goed, aldus besloot spr. Groot, oi dat het. doel van de volksgemeenschap, zoo wel in den staat als in de natie, groote waarde heeft. Hop waardevol de Nederland sche volkseenheid ook is. zij is echter niet de hoogste zedelijke waarde. Zij is niet het absolute, waaraan al het andere zijn waar de ontleent De volkseenheid ontvangt zelf glans en waarde van andere zedelijke waai den. Eenheid ten koste van het hoogere wordt tot dwingelandij. In de volkseenheid moet iedere volksgenoot krijgen wat hem. toekomt. Volkseenheid ten koste van recht vaardigheid is onvoorwaardelijk te verwer pen .Dat stelt ons voor de taak, de econo mische wanorde tot een juiste orde te ma ken. Robert le Rütte De ook hier ter stede bekende violist Ro bert 'le Rütte zal op zijn recital, onder aus piciën der concert-directie Johan Koning, a.s. Dinsdag in de kleine zaal der Stadsge hoorzaal werken van Vitali, Reger, Lekeu, Bartok, Goldmark, Krcisler en Albeniz ten gehoore brengen. Do pianist Henk Endt zal hem aan den vleugel begeleiden. Naar aanleiding van zpn laatste optreden alhier, schreven wij: (Daarin (het Andante in Mendelssohns vioolsonate) ook troffen ons steeds weer de prachtige doorzongen tonen van de D- en G-snaar, de diepe cello achtige klank levend in een prachtig groot gehouden vibrato. Muziekuitvoering op „Endegeest" Gisteravond vond in de Cenirale Ontspan ningszaal van Endegeest een muziek-uit- voering plaats voor de patiënten van En degeest. Voorgeest en Rhijngcest. Hieraan verleenden hun medewerking de dames Er na Tanja, viool, Suze Groen, piano, Henny Bockwijt, piano en de hoer Leo Dée, violon cel Naar hetgeen ten gehoore werd gebracht werd met stilte en vol aandacht geluisterd. Aan de medewerkende dames werd een bouquet chrysanten door een patiënte van Voorgeest aangeboden. Onder de aanwezi gen merkten wij o.a. op Dr. W. F. -T. Stuur man, geneesheer-directeur, mevr. Stuurman en eenige doktoren der gestichten. Aanbesteding Door den Wethouder van Fabricage is hedenmorgen aanbesteed hot verbouwen het schoolgebouw Ileerenstraat tot twee bewaarscholen. Op de 19 ingekomen biljetten was als volgt ingeschreven: Ger- •itsen. Leiden, f 7897.Bink cn Valk, Leiden, f 6940.—; Gebrs. J. en P. v. Wijk Alphen a. d. Rijn 6775.C. J. v. Valde- ren. Leiden, f 6666.— N.V. Aannemingsmij. c.b. v. d. Velden en de Jong f 6590.—; A. .T. Langcveld f 6161.H. C. Heemskerk. Lei den, f 5983.— L. Zetman, Leiden f 5900.—; L. Ph. Kantebeen, Leiden, f 5899.Iluber Beugelsdijk, Leiden, f 5S90.J. II. IIoups, Leiden, f 5854.F. Keizer, den Haas, f 5440.— C. Kleinendorst, Wassenaar, f 5350.—; J. C. Ginianr. Leiden, f 5235.—; Jac. v. Riet, Leiden, f 5161.T. G. Brewing, Leiden, f 5151.W- F. Marcel is, Leiden, f 51 IS.—; Boutcr en llarteveld. Leiden, f 4665.Vreeburg, Leiden, f 4486.De gunning is aangehouden- Wat doet ge liever? DUUR WONEN IN EEN HUURHUIS EN UW LEVEN LANG HUUR BETALEN OF Goedkoop wonen in een eigen huis en toch in 20 jaar het huis geheel afbetalen? Hooge hypotheek-rente betalen of het rente bedrag gebrniken om Uw schuld af te lossen? Vraagt inlichtingen daarover bij de Stichting „HET NEDERLANDSCHE FONDS VOOR HYPOTHEEK-VERZEKERING", Daal- en Bergschelaan 82, DEN HAAG Eerste klasse competitie N. D. B. Gisteravond had te Leiden eon ontmoe ting plaats tusschen L. D. V. I en Monster I voor de competitie eerste klasse A, afd. Den Haag, van den Ned. Dambond De uitslag was: L. D. V. Monster J. Klinkenberg—Fr. v. d. Ende 2—0 M. OptendreesJ. v. d. Ende afgebr. J KleerJac ,v. d. Ende 11 H. de WaterL. Vellekoop 1—1 I. Teling—G. Verkade 1—1 P. MarckJac. de Zoeto 20 A. ter HaarD. Kuiper 11 S. v. d. Wijngaard-J Looije 20 T. D. v. d. BoschP. Verkade 20 J. C. den DekkerR. A. Flinterman 02 Voorloopige uitslag 126 Beide tientallen waren volledig L. D. V. wint vermoedelijk met 12S. DE WISSELTRUC WEER TOEGEPAST De ingezetenen worden gewaarschuwd, dat er nog steeds menschen rondloonen, die do z.g. wisseltruc toepassen. Thans heeft iemand een slachtoffer gemaakt Het signalement van den dader is: donker uiter lijk, groot van postuur. VAN WIE? Bij de politie is een bakfiets gedepo neerd. Gisteren is een schaap geschut bii den stalhouder Dieben, dat inmiddels is ge storven. ONDERWIJZERSBENOEMING De heer J. Dijkstra, onderwijzer aan de Chr. Opleidingsschool Hooglandsche Kerk- graoht 20a alhier, is uit meer dan 150 solli citanten benoemd tot onderwijzer aan een Chr. school te Haarlem. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaafd: cand- ex. Rechtsgeleerdheid. de heeren H. de Smeth. Den Haag. H. Taudin Chabot. Amsterdam, K F M van Rückevorsel Den Haag. E A Hof, Amsterdam en mej. R. v. Dltmars. Pen Haag. Taalk. doet. examen Indologie, de heer L. R Frevez de Mallnes van Glnkel, Den Haag. Econ. doet. examen Indologie, *Je heer n j L M Mussert, Den Haag. Cand. ex. Klassieke Lettere». de neer J. Brons, Den Haag. Artsexamen 1ste gedekte, W. J. Breslau, Scheveningen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Hendrilcus Adrianus z v H A v d Water en F H J Wtjnhovcfi Johaana Cal ".ia- riiia 1 v J J Belcker en C Potters Lou'se Mrie Jeanne opble d v J M Volders en S M C Wolfs Johanna d v D v d ICraats en P Brou wer Johanna d v A 3e Bes en J v d Wilden OVERLEDENM A CP de Graaf 3r 73 jr E Scholten vr 66 jr E J W v Hecrde dr 10 j UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN GESLAAGD De heer P. G. Tuyn alhier slaagde te Utrecht voor het Horlogemakersexamen. VERKOOPING VAN HYPOTHECAIRE VORDERINGEN Voor het eerst is in onze gemeente een verkooping gehouden van hypothecaire vor deringen. De verkooping stond onder leiding van de notarissen R. v. d. Berg en H. B. v. d. Kreke. Hypotheek I groot f 10.500.werd in bod gebracht op f 5100.en afgemijnd op f900 door den heer C. Verkerk te Nieuwveen; no. 2. groot f 2000.—, stond op f 1100, afgemijnd op f 100 door den heer W. Dorrepaal; r groot f 4500 in bod f 2650 en werd s mjjnd op f 400 door den heer Los; no. 4 f 2500.— in bod op f 1350.— en afgemijnd op f 200 door den heër G. Zandbergen, no. 5 groot f 7600 in bod f 4550.— en werd afge mijnd op f 850,door den heer Los; no. groot f 5000 in bod op f 2000.— en werd afgemijnd op f 1600.door den heer J. D. v. d. Akker; no. 7 groot f 3150.in bod f 550.en werd afgemijnd op f 650.door den heer J. D. v. d. Akker; no. 8 groot f 3000 stond op f 2450 en werd niet afgemijnd no. 9 groot f 16000 stond in bod op f 700.— en werd afgemijnd op f 1100 door den heer Snel q.q. Het totaal der hypotheken groot f 54.300.'terwijl de opbrengst onder de helft is gebleven n.l. f 26.250. VERKOOP HANDWERKEN TEN BATE VAN HET CRISIS-COMITÉ Op 14 Nov. a.s. zal de afd. Alphen a. d. Rijn in samenwerking met de Afd. Alphen a. d. Rijn Ned. Vereen, van Huisvrouwen een vergadering houden in Concordia. Spreekster is mevr. Anema-Gertzen over „Het Nijver heidsonderwijs voor Meisjes". Dien avond wordt ook een verkoop van handwerken houden ten bate van het Crisis-Comité daarnaast zal er ook een Theeschenkery zijn. GEREF. JEUGDCENTRALE Hedenavond te half acht zal de Geref. Jeugdcentrale haar Jaarvergadering houden in Concordia. Het programma geeft o.m. aan een Leekenspel „Wilhelmus van Nassouen", terwijl Ds. Hartkamp het slotwoord hoopt te spreken. LOONTOESLAG VOOR ARBEIDS KRACHTEN IN LAND- EN BOOM- KWEEKERÏJBEDRIJVEN Daar Boskoop is toegetreden in de rege lingen voor bijslagen van Overheidswege inz. bovengenoemde bedrijven, en in onze gemeen te onderscheidene arbeiders wonen die in Bos koop werkzaam zijn, en daardoor ontslagen zouden worden, stellen B. en W. den raad voor dat ook onze gemeente tot deze rege ling zal toetreden voorloopig van 1 Oct.31 Dec. 1935. De bijslag van de Overheid wordt aan die bedrijven gegeven in het loonbedrag dat in een bedrijf is uitbetaald boven een van te voren voor elk bedrijf behaald mini mum bedrag. Van het meerdere loon dat voor werkzaamheden in het bedrijf is uitbe taald boven het minimum loonbedrag be draagt de bijslag 50%, aan arbeidskrachten, waarvan de plaatsing is goedgekeurd door den Rijksinspecteur te Noordwjjk. De 50% bijslag van de Overheid ,komt overeenkom stig de regeling van het Werkloosheidssubdi- diefonds voor gemeenschappelijke rekening van dat fonds en gemeente. Voor B. en W. gold ook de overweging, dat nu andere gemeenten waar boomkweekerijbedrijven zijn, tot invoering der regeling reeds hadden besloten, onze gemeente de alhier bestaande boomkweekerijen niet in een uitzonderings positie mocht plaatsen, HET CHILIASME I In de zaal van de Geref. Kerk aan de De Ruiterstraat sprak Ds. G. Mulder voor den Bondsring „Bodegraven en Omstreken" over „Het Chiliasme". Deze goed bezochte verga dering werd door den voorzitter den heer Spijkers van Bodegraven op gebruikelijke iize geopend. Ds. Mulder begon met op te merken dat „Het Chiliasme" (leer van het duizendjarige rijk) tegenwoordig zeer actueel is. Er is onder de aanhangers dezer leer ook lang geen gelijkheid. Het splitsingspunt, waar de mee ningen uiteen gaan ligt in Op. 20. De Open baringen geven de gebeurtenissen niet in tijdrekenkundige volgorde, maar grijpen, tel kens weer naar het verleden terug. Spr. gaf een verklaring van Op. 20. Het doel van het binden van Satan is, dat hij de volkeren niet verleiden zou. Na de ont binding zal hij de ongecultiveerde volken samentrekken ten strijde tegen de gemeente des Heeren. De opstanding waarvan in dit hoofdstuk sprake is, moet geestelijk opgevat worden. Dé fout der Chiliasten is, dat zij de hel dere uitspraken der Heilige Schrift willen verklaren naar de minder heldere. Hun leer is schadelijk voor het Christelijk-, Kerke lijk- en persoonlijk leven, daar het toekom stig oordeel meer op de achtergrond raakt. Maar toch moest 't verlangen naar Christus' Wederkomst ook bij ons meer openbaar worden. Na de pauze volgde op dit mooie referaat :n uitgebreide bespreking. Hierna werd tot ringvoorzitter gekozen de heer N. van Leeuwen van Alphen a. d. Rijn. De heer Spijkers van Bodegraven stelde zich wegens meerdere bondswerkzaamheden niet eer herkiesbaar. Woorden van hartelijken dank richtte de voorzitter tot Ds. Mulder, voor deze goede voorlichtingsavond, waarna Ds. Mulder voort ging in gebed. ZIEKENFONDSVERZEKERING VOOR WERKLOOZEN Zooals de lezers weten is een regeling ge troffen omtrent de betaling van ziekenfonds premie door werkloozen. Deze regeling, n.l. dat de werklooze die ondersteuning geniet of geplaatst is bij de werkverschaffing gezinsinkomsten heeft, van elke volle f 4. die inkomsten per week, de premie volwassen lid van het gezin geheel zelf moet dragen, terwijl het restant van de voor het gezin verschuldigde premie of het ge heele" bedrag daarvan (indien geen gezinsin komsten of tot een som van minder dan f 4 aanwezig zijn) ten laste van het zieken fonds, gemeente en verzekerde komt in ver houding van 25, 25, 50. Deze regeling willen B. en W. verlengen tot 31 Dec. 1936 en tevens hen die niet vrij willig toetreden toch in de verzekering brengen en de contributie van steunbedrag of loon afhouden. Daarbij doet de moeilijk heid zich voor dat gezinnen met meerdere kinderen van 16 jaar en ouder een premie moeten betalen die gezien de inkomsten te hoog is te noemen. De regeling bedoelt dat de verzekerde niet meer zal betalen dan ten hoogste f 0.40. Daar het ziekenfonds niet bereid is meerdere kosten in het aandeel te betalen stellen B. en W. den raad voor dat de gemeente zulks doen zal, wat per jaar geraamd wordt op f 175. KOLENDAMP Gister heeft zich een geval van kolen damp vergiftiging voorgedaan, dat gelukkir niet al te ernstige gevolgen heeft gehad. De 80-jarige dame Kerckhoven in dp Hoofd straat had gister haar metselaar V. gewaar schuwd, dat de schoorsteen niet in orde was. Wegens uitstedigheid kon V. eerst gis teravond om 10 uur zich naar de woning begeven. Hoewel Mej. K. en ook de daar thuis zijnde Mej. T. die avond nog uit wa ren geweest, zakte Mei. K., die de deur had geopend, op hetzelfde moment in elkaar. In de kamer vond de metselaar Mej. T. od de grond liggen in bewusteloozen toestand. Dr. H. wist beide dames bij te brengen en de metselaar zorgde voor ruimte in de schoorsteen, alsmede in do huizen van de buren. VRIJDAG 23 OCTOBER Programma 3: 8 Deutschl-, lundborg: 12 20 B' HAZERSWOUDE STATION WORDT AFGEBROKEN Naar thans definitief bekend is ?,al het station Hazerswoude—Koudekerk worden af gebroken. Een nieuw seinhuis komt er voor in de plaats. De stationschef, de heer Dan- turna' wordt naar elders verplaatst en ver vangen door een arbeider-telegrafist. DOOR EEN AUTOSLINGER GETROFFEN Toen de 25-jarige monteur M. van Hevnin- gen de motor van een auto aan wilde slaan kreeg hij de snnger in het gezicht. Hij viel bewusteloos neer. Waarschijnlijk heeft hij zijn neusbeen gebroken DE WERKLOOSHEID Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling sman als werkloos ingeschre ven 126 personen, waarvan 63 steuntrekkend DIEFACHTIGE ZWERVER Deze week bevonden zich aan den BenU weg alhier vier dronken zwervers, onder wie een, zekere J Roos, die van den zwer ver J. C. van Wczol oen horloge ontvreemd de. Van deze zaak werd terstond bij de po litie kennis gegeven. De dader is gevat en het horloge in beslag genomen. De dader van den diefstal is getransporteerd naar 's-Gravenhage en in het Huis van Bewa ring opgesloten. RADIO DISTRIBUTIE 11.20 Ka il VI:; 14.20 Kalundbor--: 15.20 DëutscM-sender: IC.20 Droltwich: 17.3: VI: 17.50 Parjjs Radio; 19.50 Weenen oitwich; 21.50 Londen Re^; .pl.m 22..: Weenen Programma. 4:8.05 Parijs Ralio; 10.35 Londec Re^; 12.05 ParUs R: 12.35 Droltwich; 13.20 Loi don Reg; 17.35 Drolwieh; 18.20 Diversen: 18 5i Londen Reg; 20.20 D roitwlch; 21.20 Gram-mu: GRD: 22.25 Londen Reg ZATERDAG 25 OCTOBER Pro{ i 3; 8 Dei lundborg: 12.20 Brussel VI; 14.20 .35 Kalundborg; 15.2 3 Deulschl-sen rtissel Fr; 18.20 ParUs Ralio; 19.10 er; 19.50 Weenen: 20.20 Rome Programma 4: 8.05 Parijs Radio: 1' den Peg: 12.35 Droltwich: AGENDA De avond-, nadht- en Zondagsdienst der apotheken wordt vam Maandag 21 tot en met Zondag 27 October a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35. telef. 136; A. J. Donk, Doezastraat 31, teief. 1313; en C. van Zijp, Wilhelminapark telef. 274. KATWIJK J. W. KOBUS f Alhier is op ruim 69-jarige leeftijd over leden de heer J. W. Kobus, hier cn in verre omgeving een bekende persoonlijkheid. De heer Kobus is n.l. tot Augustus 1929 secre taris geweest der gemeente Katwijk cn heeft toen om gezondheidsredenen eervol ontslag als zoodanig gevraagd en yérkrer gen. De heer Kobus had een lange reeks van dienstjaren in de gemeente Katwijk achter zich. De heer Kobus was geboren in 1866, had aanvankelijk het ambt van onderwijzer tot het zijne gekozen en was ook hiervoor ge slaagd. Doch later gaf hij de voorkeur aan ambtelijk werk en j>p 1 Jan. 1893 werd do heer Kobus onder burgemeester De Ridder benoemd tot tweede ambtenaar ter secre tarie. In die dagen waren op do secretarie vier ambtenaren werkzaam. Na de stich ting van de gasfabriek in 1909 werd do heer Kobus tot administrateur benoemd, van welke functie l»ij op verzoek met in gang van 1 Jan. 1918 op de meest eervolle wijze werd ontslagen. Na aanneming van de desbetreffende wet wees de Minister van Financian den.'heer Kobus aan om ouden Van dagen bij ^aan vragen van ouderdomsrente behulpzaam, to zijn, welke aanwijzing op eigen 'verzoek den 29en Sept. 1925 werd ingetrokken, lri Je mobilisatiejaren met hun vele voorschriften was bet de heer Kobus, die met de leiding van het Distributiebedrijf werd belast. Ge durende 25 jaren, vanaf 1904 tot 1929, nam hij de functie van ambtenaar van den Bur gelijken Stand waar. Na het overlijdemvan wijlen den gemeente-secretaris, den heer J. Varkevisser C.zn, volgde op 8 April 1920 de benoeming van den heer Kobus tot po- meente-secretaris, welke functie hij gedu rende ruim 91/» jaar waarnam. In verschillende functies heeft de heer Kobus dus de gemeente gedurende ruim 36 jaren gediend cn er zijn er ontelbaren, die van hcra hulp en voorlichting ontvin gen. De bereidwilligheid en de lust om anderen behulpzaam te zijn ras van den heer Kobus algemeen bekend. Hij deed dit met veel genoegen en ook gemakkelijk, want de heer Kobus was in alle zaken, die ter secretarie behandeld werden, doorkneed. In alle functies, van den tweeden ambte naar .tot secretaris, was de heer Kobus al tijd de volijverige ambtenaar, wien niets maar dan ook niets te veel was om ande ren ter hulp le zijn. De heer Kobus was in de gemeenteadmi nistratie, in dc gemeentelijke huishouding, in alles wat dc gemeente betreft, opge groeid en toen zijn voorganger was over leden, stond het voor ieder vast, dat do heer Kobus zijn opvolger zou worden. On der Mijlen burgemeester de Ridder werd hij ambtenaar ter secretaris: onder wijlen, burgemeester de Waal-Malefijt werd hij be noemd tot gem.-seeretaris, terwijl hij heem ging onder burgemeester Schokking. De heer Kobus was iemand met huiten- gewone gaven, die hem in een steeds uit breidende gemeente als Katwijk, in 1929 met 15.000 inwoners (thans 17.500) van on derscheiden gezindten, niet verschillende, zeer uitleenloopende bedrijven, zeer te sta de kwamen. Toen de heer Kobus ontslag vroeg, schatten zeer velen hem nóg in de kracht van zijn leven en toch was het op ernstig medisch advies, dat hij, in 1929, p 63-jarige leeftijd, ontslag vroeg. Doordat hij te veel van zich zelf vergde, was hij ge noodzaakt rust te nemen. Volgens de medi ci kon alleen rust do heer Kobus, die altijd voor anderen was geweest een voorbeeld van werkzaamheid, voor zijn gezin cn an deren behouden blijven. Het heeft maar be trekkelijk kort zoo mogen zijn. Slechts zes jaren heeft de heer Kobus van die meer dan welverdiende rust kunnen genieten.. En ook nog in deze zes jaren kwamen dc ge volgen van zijn te groote arbeidzaamheid wel een naar voren, zoodat hij zich dan onder geneeskundige behandeling moest stollen. Ten slotte mogen we vaststellen, dat er met den heer Kobus is heengegaan een volijverig, humaan, edel mensch, die in alle opzichten, ook niet het minste, be reid was zijn medemensch ter zijde te staan Zijn nagedachtenis zal in aangename en dankbare herinneriry* blijven. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW Bij al de misère door de slechte gewassen kwam Woensdag en Donderdag de nacht vorst nog de noodige schade toebrengen. Want al is het z.g. nog betrekkelijk poeö afgeloopen, nachtvorst veroorzaakt altijd schade, niet alleen aan de te ve]d staande 'bloemen als Dahlia's, Chrysanthen, enz. j doch de bloemkool kan er ook niet tegen, (terwijl het aan producten als Andijvie, en Iwinterkool ook geen goed doet. Voor goede kwaliteit bloemkool werden de geheele week zeer goede prijzen betaald variecrende van 10 tot 13.60 per 100, tweede soort kon nog van 2.30 tot 6.70 per 100 opbrengen;

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6