■fo»| JUSTITIE KAN BEZUINIGEN E jafBÊ jjj?e gg TiCIGGET" llio. VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 Het nieuwe oefenschip, geschenk van oud-leerlingen der jubileerende Kiueekschool voor. de Zeevaart te Het gezonken Nederlandsche schip „Alcyon" bij de werf van Dailton op de Theems na de aanvaring met de „Moreton Amsterdam op de binnenplaats van de schoolBay", die tijdens de botsing tomven uitwierp waar de Nederlanders zich aan vastklampten. ADVIEZEN VAN DE TWEEDE KAMER Wat wil de Nationale Jeugdstorm? Een misstand bij de Rotterdamsche Rechtbank Verschenen is het Voorloopig Verslag be treffende hoofdstuk IV der Rijksbegrooting voor 1936 (Justitie). Verschillende leden betuigden hun waar deering voor de activiteit, waarvan de mi nister blijk geeft door het indienen van verscheiden belangrijke wetsontwerpen. Verscheiden leden waren den minister erkentelijk, dat van ruw ingrijpen in de onder zijn zorg staande belangen niet ge sproken kan worden. Wellicht zou toch. nog meer be spaard kunnen worden door nog eenige vereenvoudigingen aan te brengen in de procesorde voor civiele zaken. Sommige leden, hoewel erkentelijk voor hetgeen de minister op het gebied van be zuiniging reeds heeft tot stand gebracht, waren van oordeel, dat nog verder gaande bezuiniging kon en moet worden aange bracht. Het eindcijfer der begrooting is we derom hooger dan dat van vorige jaren Sommige leden betwijfelden, of de ophef fing van rechtbanken en kantongerechten wel aan de gestelde verwachtingen voldoet. Het huwelijksvermogensrecht Wederom werd er op aangedrongen het huwelijksvermogensrecht met de Kamer te behandelen. Men achtte dit recht volkomen verouderd en meende daarom, dat de tijd rijp is voor de regeling van deze materie. Het pensioenfonds van de Lloyd Het had eenige leden voorts geërgerd, Üat de pensioenfondsen voor de employés bij den Koninklijken Hollandschen Lloyd ver dwenen zijn, omdat zij in de onderneming zelf waren belegd, zoodat tal van personen, die er op gerekend hadden, daaruit na ont slag een uitkeering te ontvangen, thans broodeloos zijn. Met aandrang verzochten deze leden den minister, ten spoedigste de totstandkoming van wettelijke maatregelen te willen bevorderen, waarbij aan onder nemingen de verplichting zou worden op gelegd, haar pensioenfonds afzonderlijk te beheeren, onder toezicht van een lichaam als b.v... de Verzekeringskamer,. De Duitsche Jodenwetten Gevraagd werd, of er aanleiding is, het tractaat met Duitschland betreffende de huwelijkswetgeving op te zeggen; Of meent de minister de onlangs ontstane moeilijk-j heden door wijziging van de Nederland- sche wet te kunnen oplossen?. De Nationale Jeugdstorm Verschillende leden vroegen de aandacht van de regeering over het verschijnsel van den Nationalen Jeugdstorm. Het is bekend, dat de secretaris van de N. S. B. leider is van die organisatie, terwijl in de instructie van de Indische afdeeling dier organisatie uitdrukkelijk als punt van het programma der werkzaamheid wordt genoemd: inwij ding in de Staatsleer der N. S. B. De hier aan het woord zijnde leden vroegen of de minister deze organisatie wel voldoende door de organen van zijn departement laat nagaan, opdat de parketten voorzien wor den van de noodige gegevens om bij een eventueele vervolging te kunnen slagen. Een voortwoekerend kwaad De wijze, waarop met name in de com munistische en nationaal-socialistische pers en niet zelden in soc.-dem. bladen het ge zag, de gezagsdragers en de staatrechte- lij ke instellingen, waarin de volksvrijheden en de rechtsorde zijn verankerd, stelsel matig straffeloos worden gehoond, belas terd en verguisd, kap. volgens eenige leden niet langer worden geduld. Lang genoeg heeft de regeering dit steeds driester het het hoofd opstekend kwaad laten voort woekeren. Het recht van vereeniging en ver gadering en de persvrijheid worden schromelijk misbruikt. De regeering grijpe in, doortastend en zonder ver der uitstel. Vele leden drongen er op aan, spoed te betrachten met de indiening van een ont werp van wet tot regeling van het vreem delingenrecht. Opnieuw drongen sommige leden aan op het tot stand brengen van een nieuwe Zondagswet. Misstand bij de Rotterd. Rechtbank Men meende te weten, dat er leden der rechterlijke macht zijn, die op eigen gezag de wettelijke voorschriften omtrent hun woonplaats overtreden. Een bijzonder ern stig geval van dezen aard is de wijze, waarop een der vice-presidenten van de rechtbank te Rotterdam zijn woonplaats naar Amsterdam zou hebben verplaatst, zonder daartoe verlof te hebben verkregen. Naar verluidt, lijdt het werk, dat de Rot 'terdamsclie rechtbank heeft-te vervullen, hierdoor zeer ernstig, terwijl onder de an dere leden dier rechtbank over een en an der groote ontstemming bestaat. Is het juist, dat deze vice-president niet meer dan een paar uren per week in Rotterdam ver schijnt, daar haastig wat werk afdoet, om dan weer voor zoo goed als de geheele week te verdwijnen? Men verzocht den minister een grondig onderzoek te willen instellen, en, zoo noodig, krachtig in te grijpen. Verscheiden leden waren van oordeel, dat het mogelijk moet. zijn, nog een groot aan tal administratieve bezuinigingen aan te brengen op de griffies der diverse rechts colleges. Geen militaire rechtspraak in vredestijd Sommige leden achtten het behouden van een militaire rechtspraak in vredestijd volkomen onnoodig. Schrapping van deze post zou een bezuiniging van bijna f 75000 opleveren, terwijl geen enkel belang met het behoud van deze rechtspraak is ge diend. Zij drongen op afschaffing aan. Algemeen werd groote waardeering be tuigd voor het optreden der Koninklijke marechaussee en der plaatselijke politie tot uitroeiing van de misdadigheid in Oss. Gevraagd werd of niet een aanmerkelijke bezuiniging ware te verkrijgen door samen voeging van de verschillende korpsen die politiediensten verrichten. Eenige leden meenden dat geen enkel algemeen belang wordt gediend met de in standhouding van den Hoogen Raad van Adel. Aangezien de opheffing daarvan een bezuiniging van me^r dan f 40.000 mede brengt, verzochten zij hiertoe strekkende voorstellen aan de Kamer te doen. Geen inbreuk op de Rijnvaart-akte Nadere mededeeling van de Regeering. In een aanvulling van de Memorie van Antwoord inzake het ontwerp Sanctiewet 1935 wordt nog medegedeeld: Het ligt niet in het voornemen der Regeering aan de betrokken bepalingen een uitvoering te geven, waardoor in breuk zou worden gemaakt op de Rijn vaartakte. Overigens is bij de vaststel ling van de voorstellen van het Coör dinatie-Comité betreffende art. la ko men vast te staan, dat deze voorstellen niet betrekking hebben op het transit. Do 'Regeering heeft zich ten volle re kenschap gegeven van het gewicht de zer aangele- enheid. Een uitdrukkelijke bepaling betreffende de Rijnvaart acht do Regeering in het wetsontwerp echter niet op haar plaats. GEVANGENISWEZEN Benoemd is tot voorzitter van het College van Regenten over do Gevangenissen te Zut- fen, nir H E van IJsendijk. Gisteren werd het 150-jarig bestaan van de Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam feestelijk herdacht. Zeer 'vele autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Het woord werd o. m. gevoerd door minister-president Dr, H. Colijn. Ds N. v. d. Snoek, Hervormd predikant te Veenendaaldie op 57-jarigen leef tijd overleed. Zijn stoffelijk overschot werd gisteren onder groote belangstel ling ter aardje besteld. De naald voor de ItaMaansche gevallenen De Egmondsche schooljeugd brengt een middagje door op de. in den slag van Adoea in 1896, thans te Drentedie bij eb droog ligtf Adoea opgericht. Het echtpaar J. Meilof en G. Tobbe, wonende Letlimaetstraat 10 te Gouda, hoopt 11 Nov. a.s. zijn gouden huwelijksfeest te vieren. De bruidegom is 77 jaar, de bruid 74 jaar oud. De heer Meilof is meer dan 40 jaar bij de Staatspooy werkzaam geweest; sinds 1923 geniet hij een welverdiend pensioen. WIE Z'N HOED IS DAT? Groot succes van de N.C.C.-Prijsvraag Reeds 130.000 inzendingen. Het Nationaal Crisis Comité deelt me de, dat het aantail inzendingen op de N. C. C.-Radio prijsvraag: „Wie z'n hoed is dat?" is gestegen tot- 130 000. Het Comité is uiterst dankbaar voor deze groote deelname uit het geheele land. De trekking der prijzen heeft inmiddels plaats gevonden en de winnaars der tien hoofdprijzen kunnen reeds thans bekend worden gemaakt. Deze zijn: J. G. Bijlsma, Witmarsum -(Fr.) Mej. G. Bloemink, Aalsmeerderweg 361, Aalsmeer. J. L. van Dijk, Wattstr. 31bSchiedam. Mej. M. Verweij, Pr. Hendrikstr. 1 Leer- M. C. MoolhuisenEeghuijsen, Louisa- Hoeve, Sliedrecht. H. Panjer, Ommerdijk, den Hulst (O.). C. Nieman. Arent Krijtstr. 11, Diemen. W S. M. J. A. Neumann, Adm. de Ruy- tenveg 174, Amsterdam. A. van Oppen, van Manderenstraat 14, Vlissingen. P. Westerbaan, Fonteinstr. 1, Leeuwarden De volledige lijst van de prijswinnaars zal van 1 November af verkrijgbaar wor den gesteld ten bureele van het N. C. C., Kneuterdijk 20. Iedere prijswinnaar ontvangt afzonder lijk bericht. De prijzen worden aan de win naars toegezonden. BESLUIT. In 't gezin van juffrouw Jansen Brak de uithalitis uit Moeder liep met veel verhooging, Vader met een kwade snuit, Alle kinders niesden, hoestten, Blaften, keften als om strijd En vertoonden able kwalen Van de najaarsschoonmaaktijd. Alle ramen gingen open, Ieder kleedje werd geklopt, Elk gordijntje uitgewasschen. Al ivat verf had vet gesopt Ieder kiertje üitgepeuterd, Elk plafond geraagd, gekwast, Alle kisten omgerommeld En geordend iedre kast. Haast was alles voormekander 't Blijde einde naakte snel. 't Leste venster wachtte glanzend Op een schoon gordijnenstel. Moeder klom de hooge trap op, Jaantje gaf de schoonheid aan. Moeder daalde naar beneden En ze zei: „We zijn der, Jaan!" Glunder keek ze met haar dochter. Naar het heerlijk resultaat. Was haar raam niet iveer het helderst En het fijnst van heel de straat? Plotseling valt uit de hemel, Na een ijseljjke schreeuw. Op het venster een schrikbarend Uitroepteeken van een meeuw Moeder ivil eerst nijdig worden, Maar haar dochter gilt het uit: „Laten ive dat nou maar nemen Als een omverwetsch besluitJ" (Nadruk verboden.) LEO LENS. VERKRIJGBAAR LUXE DAMESSCHOENEN DE IDEALE SCHOENWAS Voor Uw kinderen uitsluitend schoenen VOOR UW JONGENS SCHOENEN ZE ZIJN ONVERWOESTBAAR y WAALWIJK GROOTSTE.KEUS NIEUWSTE CREATIES DUIFJES Kindei» schoenen N.V. „CEVAB0" SCH.ENFABRIEKEN MOERGESTEL IIET RUBBERUITVOERRECHT Wordt besteed voor bestrijding van volksziekten MED AN, 23 Oct. (Aneta). Het kantoor van den Dienst voor Volksgezondheid ontving bericht dat groote bedragen zijn toegestaan afkomstig van het uitvoerrecht op bevol kingsrubber, voor de bestrijding van volks ziekten. Zoo wordt o.a. toegestaan: f 25.000 voor de bestrijding van framboesia, f 100 000 de bestrijding van de tuberculose, f 37.500 voor den bouw van poliklinieken en f 18.300 voor de verbetering van de wa tervoorziening. ROFFELRIJMEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5