NAAR AMERIKA VkijuaG 25 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 BINNENLAND BESTRIJDING VAN DE JEUGDWERKLOOSHEID De opzet van het nieuwe plen Gister werd op het Departement van Sociale Zaken de aangekondigde con ferentie gehouden inzake het vraag stuk van de werkloosheid onder de jeugd. AHe elf provinciale besturen hadden een vertegenwoordiger gezon- De Minister van Sociale Zaken. Mr. M. S 1 i n g e n b e r g, heeft de conferentie inge leid met de mededeeling, dat de Rijkscom missie van Advies inzake het vraagstuk van werkloosheid onder de jeugd een plan heeft ingediend, dat beoogt plaatselijk en provinciaal .alle krachten te ontwikkelen om jonge mensohen geplaatst te krijgen bij werkzaamheden, die door allerlei omstan digheden niet op normale wijze- tor hand worden genomen. De algemeene gedachte is, dat de plaatse lijke commissies, daarbij voorgelicht door het provinciaal bestuur en het departement van Sociale Zaken, werkgevers bewegen, arbeid die wel voor het bedrijf nuttig is. doch tot nu toe bleef liggen, door jongeren te laten aanpakken. Aan de jongeren zal, waar voor ben voor op staat vakbekwaamheid te verkrijgen en zich weer een plaats in het productie-proces te verzekeren, geen loon worden uitgekeerd, doch een zekere vergoeding. Het desbetref fende bedrijf dat. door den arbeid van den jongeman eenigermate gebaat wordt, v^- goedt in elk voorkomend geval wekelijks een vast te stellen be-dnat? aan bet plaatse lijk comité. Verdere organisatla Na bespreking gaf de vergadering den Minister de verzekering dat van de zijde van de provinciale besturen al het mogelijke zal worden gedaan Het ligt in de bedoeling, dat zeer hinne-n kort de Ged. Staten zich tot de provinciale besturen wenden om deze op te. wekken plaatselijk de zaak ter hand te nemen. Het is niet buitengesloten, dat de provin ciale besturen de colleges van burgemeester en wethouders tot een bespreking zullen ujtnoodigen, teneinde ook op deze wijze de doorvoering van het plan te steunen Wor den dgl- - besprekingen -gehouden, dan /.ai aldaar van de zijde van het Dep. van So ciale Zaken voor de noodige voorlichtingen worden gezorgd. - Er-,wordt de aandacht op gevestigd, dat het geenszins in de bedoeling ligt, dat door de instelling van de nieuwe plaatselijke commissies ook maar op eenigerlei wijze het vele werk. dat in tal van plaatsen op zoo uitnemende wijze door allerlei commis sies ten behoeve van de jonge werkloozen geschiedt ten ongunste zal worden be- invloed Integendeel, de bedoeling is, dat deze arbeid, die niet te missen is, met groots voortvarendheid wordt voortgezet. Wel zal er nauwe samenwerking tot stand moeten komen tussehen de nieuwe plaatselijke ci> mité's en het bestaande wérk voor jonge werkloozen. Deze nieuwe comité's zullen, hetzij onder leiding van den burgemeester hetzij onder leiding van een wethouder die nen te staan, terwijl er verder zitting in die nen te hebben eenige plaatslijk op den voorgrond tredende vertegenwoordigers van het bedrijfsleven, waaronder - begrepen die van arbeidsorganisaties. Het ligt verder in de bedoeling van den Minister van Sociale Zaken, binnenkort een aanschrijving te richten tot alje orga nisaties van werkgevers en werknemers, middenstandsorganisaties', vereenigingen op het gebied van d^n landbouw, coöperaties, enz., teneinde de medewerking van al deze organen te verkrijgen voor het welslagen van het plan. Godsdienstoefening verstoord? Het Tjweede Kamerlid Zandt heeft den Minister van Binhenl.andsche Zaken ge vraagd of het juist is, datde avondgods- dienstoefening in de Groote Kerk der Ned. Hcrv. Gemeente te Breda op den Zondag ernstig verstoord werd door kermisrumoe.r en wel in het bijzonder door een z.g.n. rad van avontuur in een tent vlak tegenover de muur dier kerk geplaatst? Gevraagd wordt of er maatregelen zijn te verwachten waardoor toestanden als dezo worden voorkomen. Het College van Regeeringscommissarissen Wordt met een lid uitgebreid. Naar wij vernemen bobben de Ministers van Landbouw en Visscherij en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart besloten het Col lege van Regeeringscommissarissen'- uit to breiden met één.,lid, dat belast' zal worden met de behartiging van de industrieele be langen bij de Landbouwcrisismaatregelen. Aangewezen voor bedoelde functie wérd dr. W. L. Groene veld Meijer, adrnir nistrateur hij het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. TUINBOUW LAND- EN STEUN AAN TUINDERS EN FRUITTELERS Minister acht verhooging van rechten, of contingenteering niet gewenscht Het Tweede Kamerlid Ver voorn heeft vragen gesteld aan den Minister van Land bouw en. Visscherij betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege tot steun van de tuinders en fruittelers 'en be treffende verhooging van de thans vastge stelde ophoud- en vergoedingsprjjzen, in het bijzonder van appelen en peren. Hierop heeft de Minister thans geant woord dat de invoer van versch fruit, fruit, m blik en gedroogde vruchten niet is gecon- REISINDRUKKEN VAN Dr. J. F. REITSMA Twee Zondagen in de Chr. Geref. Kerk Uit m'n vorige brief zal men geen te roos- kleurigen indruk gekregen hebben van bestaan der Nederlandsclie farmers in La- combe. Toch leide niemand daaruit af, dat ik hen beklaag, of dat ze zichzelf beklag waardig vinden. Integendeel, ik heb niemand gesproken, die naar Nederland terug ver langde. 11c durf niet zeggen, dat ,er bij niemand op den bodem van -het hart niet een zeker heimwee is naar den ouden .kring van familie en vrienden in NéÖerlatia' ëlr naar het kerkelijk en maatschappelijk leven van voorheen, maar de groote vrijheid, waar in de farmer leeft op zijn farm in het mid den der vrije natuur, schijnt een sterke aan trekking te hebben, 't Is voor een jongen lcerel ook een genot om met een achttal paarden te werken, met maai-, bind- en dorschmachine het veld in te gaan, of met een tractor den grond te breken. Met genoe gen hebben wij naar dat werk gezien; ote tractor trekt de ploeg door den grond en be kommert zich niet om de dikste boomwor tels, die voor de ploeg komen. Denk daarbij een stralende zon, 's zomers en 's winters en ge zult begrijpen, dat van zoo'n arbeid bekoring uitgaat De winter is lang, de sneeuw ligt een halven meter hoog en de temperatuur kan aaien tot 60 onder het nul punt, maar doordat de atmosfeer droog is, hindert de koude gewoonlijk niet zoo erg, als men maar oppast, dat neus en ooren, vingers en teenen niet bevriezen. De farmer leeft vrij en lacht om al de voorschriften, waaraan de Nederland- sche boer in deze dagen van crisismaat regelen moet voldoen. Als de „wheat- inspector" niet te veel onkruid op de akkers aantreft, is alles in orde. Daar komt bij, dat de eerste levensbehoeften zeer goedkoop zijn, zoodat de maag nooit plaagt. Je hoort eenigszins vreemd op, als Je merkt, dat het vleesch 7 cent of minder per pohd kost, maar we zagen ook een boer drie koeien verkoopen voor 10 dollar per stuk. De melk heeft als zoodanig geen waarde; als de koeien gemolken zijn, wordt dadelijk in de „seperator" de room uit de melk ge haald en in een 'emmertje in de waterput gehangen om bewaard en zoo mogelijk ver kocht of tot boter verwerkt te worden; de ondermelk is voor het vee bestemd, 't Ge beurt ook, dat een koe niet gemolken, maar door het kalf gedronken wordt Men moet ook niet denken, dat onze far mers, die tot hiertoe geen Canadeesche bur gers zijn ze doen thans wel stappen in die richting geheel aan de willekeur van de landmaatschappijen of particuliere eige naars zijn overgeleverd. Ze hebben geen stemrecht voor de verkiezing in de provincie Alberta, maar worden door de wet overigens beschermd als de Canadeezen en daar de regeering in Alberta de laatste 10 jaar in handen was van de farmerspartij, kan men tok er zijn, dat getracht is, zooveel mogelijk te zorgen, dat de farmer zijn arbeid beloond krijgt Juist toen wij in Alberta waren, had den de verkiezingen plaats. Typeerend voor de mentaliteit van de kiezers daar en voor de tegenwoordige tijdsomstan digheden was de uitslag der stemming. Een jonge partij, pas in 1933 opgericht met de leuze „social credit", kwam met een verpletterende meerderheid uit de bus: terwijl even over de zestig leden moesten gekozen worden, werden er van de „social credif'-partij achter in de vijftig gekozen. heeft uitgesproken, in hetgeen de nieuwe partij néstreeft De leider der partij, Wm. Aberhart, B.A., predikant der Baptisten en leeraar te Cal gary, krijgt geen gemakkelijke taak, nu hij de gewekte verwachtingen moet bevredigen, 't Is niet met een paar woorden te zeggen, wat men met' „social credit" beoogt, maar het grijpt diep in hèt economisch leven in. Aberhart betoogt, dat de provincie Alberta rijk gèhoeg is om een iéder bewoner voed sel, kleeding tjn onderdak te géven en tracht, door een maandelijksphe uitkeering van bonnen aan ieder inwpner, dit doel te be reiken. Natuurlijk moet daarmee gepaard 'gaan een vaststelling der prijzen vap alle ';^ctedfe4^rtj|--*en^effisg van1/-invoerrechten <Jp 'ibèpaélUfe' -artrKêléTi, Vasts iéïïing'-'Vïin belas-' tihg op geproduceerde artikelen om te'ko men tot. een Jon cis, waaruit ieder zijn bon kan krijgen. Gaarne laat ik aan economen over te be- öordeelèn, of het stelsel uitvoerbaar is en of het beweerde verbetering kan brengen. Dit is zeker, dat, hoe aantrekkelijk het mag lijken, eerst heel wat studie noodig zal zijn, voor Aberhart aanieder Canadees in Al berta de voorgestelde 25 dollar per maand kan geven. Dat hij zoo'n geweldige meerder heid gekregen heeft, wijst er op, dat de te genwoordige economisc-lifi toestand in Alber ta geen bevrediging geeft, maar ook dat do doorsnee-kiezer zioh al blij denkt met een gratificatie van 25 dollar in de maand voor zichzelf, voor zijn vrouw en meerderjarige kinderen, ook zonder dat er eenige arbeid verricht wordt. Als ik in een vlugschrift van Aberhart zijn bestrijding lees van de tegen social credit ingebrachte bezwaren, ontkom ik niet aan den indruk, dat hij de bezwaren onderschat en een groot aantal vragen pas na gezet on derzoek kunnen beantwoord worden. Een van de eerste mededeelingen van Aberhart na de verkiezingen was dan ook, dat voorloopig alles bij:het oude'bleef. De Nederlandsclie farmers in Lacombe zijn gereformeerd en vórmen samen een groep, die behoort tot de"Christelijk Ge reformeerde Kerk vaiï1 Edmonton, maar aparte godsdienstoefeningen houdt 7 in een school onder Lacombe. 'De kleine groep streef er thans naar een zelfstan dige kerk te worden. Plannen voor kerk bouw waren al in 'n ver gevorderd sta dium. 't Noodige bouwkapitaal (300 dol lar) was echter nog niet voor de helft bijeen. Als een der lezers zich geroepen voelt een steentje bij te dragen voor dit doel, wil ik gaarne zorgen, dat het zijn bestemming be reikt. Waar de kerken in Amerika door het afstaan van preekbeurten en kinine groep steunen, mocht Nederland zich ook wel niet onbetuigd laten. De strijd, om het gereformeerde leven te-, midden der Canadeesche omgeving in stand te houden, zal veel energie vragen. Vooral het opgroeiend geslacht baart zorg, daar reeds nu door huwelijk de vermenging met niet-gere form eerden (Canadeezen) begonnen is. De vraag is maar, of door Gods genade de groep deze nieuwe elementen kan assinii- leeren. Het wereldleven lokt de jeugd in Canada ook sterk. Zelfs midden in 't- land staan de danszalen wijd open om de jonge lui afleiding te geven Met groot genoegen zijn we twee Zon dagen met de groep opgegaan. Zoo iets moet men zelf meemaken om het bij zondere er van aan te voelen. Riet aller lei voertuigen kwamen de hoorders aan, enkelen moesten meer dan 20 K.M. ah j léggen. JQjjg en /oud. konjt ,meef zpodat a onder'den dicfiSt af én tóe een Tlesch aan een zuigeling werd toegediend of een jongmensch een flinke keel ging op zetten. De morgendienst ls om 11 uur, de middag- dienst om half 2. De meestert blijven tus sehen de diensten' in schóól hun meege brachte lunch gebruiken. Zoodoende was'er voor ons gelegenheid met allen kennis te maken. Do eerste Zondag was het 's mor gens zóó koel ('t was 25 Aug.), dat de- kachel aangemaakt werd. De dienst begon, toen het verwachte publiek present was. 's Morgens werd een preek gelezen van wij-, len Prof. Sillevis Smitt, 's middags een catechismuspreek van Ds. Meyster, zoodat we ons haast in Rotterdam konden wanen.- Den anderen Zondag hoorden We Ds. Van der Woude, van Neerlandia, die Vrijdags avonds overkwam en tot Maandagmorgen bleef logeeren. We maakten met genoegen kennis met Neerlandia's pastor, die bij onzen gastheer logeerde. Hij kent het leven en den arbeid der farmers, hun idealen en teleurstellin gen en in zijn prediking voelt men dat. De middagdienst werd in de Engelsche taal gehouden; alleen werden er de Neder landsche psalmen bij gezongen. Ook de catechisaties worden in het Engelsch gehou den, omdat het jonge volk zich al meer in het Engelsch thuis gaat voelen dan in het Nederlandsch. Toch waren er onder de hoor ders ook wel, die het Engelsch niet of met moeite volgden,- ondanks de moeite van den dominéé om het zoo eenvoudig mógelijk te zeggen. Er waren ook enkele Canadeezen opgekomen onder den dienst, zoodat het schooltje vol was. i Zoo'n countryschool is een gebouwtje met één ruim leslokaal, waarin één onderwijzer of vaak ook onderwijzeres aan de leerlingen van alle klassen les moet geven, dus 't zijn echte éénmansscholen, soms van meer dan 40 leerlingen. Deze scholen vindt men overal op kruispunten der wegen, die noord-zuio en oost-west loopen. Ze zijn zoo over het land verdeeld, dat niemand verder dan Zy2 mij) van school woont. De kinderen gaan er soms te paard of 's winters per slee heen. uu 1 ianu waar ur Hcitsma eeniqe maanden mocht doorbrennen Onverat mceideiheid der, Joenn haar yertrouwen de indruk, die de natuur, m haar. mige schoonheid op den toerist maakt. (ineenteerd, doch slechts aan monopolie- rechten onderworpen. Tengevolge van deze heffingen is de invoer van verschillende artikelen teruggcloopen. Van een buitenge woon grooten invoer dezer artikelen kan niet worden gesproken. Aan de overstrooming van de binnenland- sclie markt met buitenlandsche vruchten is tengevolge van de instelling van het mono polie een eind gekomen. Betwijfeld mag dan ook worden, of aan de Nederlandsche fruit- k weekers groote schade wordt toegebracht door den met heffingen heliasten invoer van buitenlandsch fruit. De Minister meent, dat de Regeering aan de Nederlandsclie fruitkweekers hulp verschaft door de instelling van liet monopolie, welke zeer zeker effec tief kan worden genoemd. In verband met den markt to es tand zijn meerma llen veranderingen in de heffingen ge bracht, ten einde t. a. v. een bepaald artikel het beoogde effect, bescher ming van de inheemsche fruitteelt, te bereiken. Een verhooging der rechten over de geheele lijn of een contingen- tèering acht de Minister niet ge wenscht. T. a. v. de vastgestelde ophoud- en ver- goedingsprijzen voor appelen cn peren is een verhooging niet wenschelijk of noodza kelijk gebleken. Het gedeelte van het fruit, dat slechts voor fabriekmatige verwerking geschikt is, kan in den regel slechts voor geringen prijs worden afgezet. De ophoud- en vergoedingsprijzen zijn voor verscheidene tuinbouwproducten ge ringer dan de oogstkosten. De veiiingsprij- zen van het fruit loopen echter in verband im'ét de kwaliteiten en sorteeringen dermate uiteen, dat het als gevolg van lage ophoud- prijzen niet zal voorkomen, dat er voorden pachter of teler niets overblijft. Daar de afzet van fruit steeds over een langere pe- ,riode plaats heeft, is van de uiteindelijke lUitkomsten thans nog niet veel te zeggen. Ron. Ned. Landbouw-Comité Omtrent de in de vergadering van het K. N. L. C. gedane mededeelingen of geno- imén besluiten valt het volgende te vermel- Besloten werd de aangesloten provinciale organisaties te verzoeken zich te beraden op den inhoud, welke moet worden gege ven aan de punten van het Urgentie programma der 3 C. L O. en F. N. Z- handelend over het streven naar een con stant loonend prijspeil der akkerbouwpro ducten en over de onmiddellijke voorzie ning in den nood der kleine landbouw bedrijven. In verband met noodzakelijkheid van uitbreiding van den verbouuw van hakvruchten i.e. van aardappe len, ten behoeve van een goede vruchtwis seling, werd besloten de mogelijkheid van het drogen van aardappelen met het Col lege van Regeeringscommissarissen te be- sprelcen. Besloten werd liet advies van de N. P. F. jnzake het verlceenen van steun aan de pluim veefok- en vermoerde- •ringsbedrijven voor het komende broedseizoen over te nemen en hiervan .mededeeling te doen aan de Commissie (voor de pluimveehouderij in Overijssel. 1 Mededeeling werd gedaan van èen beslis sing van de Commissie voor de Tucht rechtspraak te 's-Gravenhage, welke hierop •neerkomt, dat eon collectieve a Ib.eiciso vepe en komst, welke door niet rechtspersoonlijkheid bezittende afdeelin- 'genL vau landbouworganisaties is afgeslo ten niet rechtsgeldig is. Niet naleving van een dergelijke overeenkomst is derhalve niet strafbaar. In verband met liet feit, dat het aantal lagere landbouwscholen in Drente te klein blijkt voor de behoefte, wordt be sloten met den Directeur-Generaal van den jLandbouw in verbinding te treden omtrent !de vraag hoe daarin te voorzien. 1 Besloten werd de tninbouwteeltregeling, welke vooral ten opzichte van de teelt •van vroege aardappelen groote be zwaren met zich brengt, omdat de toewij zing der teeltvergunniugcn is gebaseerd op den verbouw in 1933, in de bespreking met liet College van Regeeringscommissarissen aan de orde te stellen. Besloten werd nogmaals bij den betref- fenden regeeringscommissaris er op aan te dringen den eisch van het sorteeren der te denatureeren aardappelen doen vervallen, aangezien door middel het tarreeren dier aardappelen zeer goed is te bepalen, welk gedeelte beneden de nimummaat van 35 m.M. blijft.' V eekoekencontingenteering Uit het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over een aantal contingenteerings- ontwerpen werd wat de vëekoekencontingen teering betreft door een aantal leden opge merkt, dat deze contingenteering om ver schillende redenen geleid heeft tot een ster kere beperking van den invoer dan het per centage (60 pet.) zou doen vermoeden. Dien tengevolge zijn de fabrikanten van gemeng de veevoeders, die veekoeken als grondstof gebruiken, veel meer dan voorheen genood zaakt, die grondstof aan te koopen bij de Ne derlandsche oliefabrieken. Op zich zelf zou daartegen geen bezwaar bestaan; doch de bescherming, die de oliefabrikanten door deze contingenteering genieten, is voor een aantal hunner één der redenen geweest om zich in toenemende mate te gaan toeleggen op de vervaardiging van gemengde veevoe ders. Door de hooge concurrentie worden vele van de producenten van mengvoeders met den ondergang bedreigd. GEMENGD NIEUWS De onbewaakte overweg Een auto rijdt een huiskamer binnen Te Bruinisse naderde uit de richting Zierikzee bij het station Zijpe een bieten- tram toen de heer Lodewijk uit Nieuwer- kerk met zijn auto nog den onbewaakten overweg wilde passeeren. De auto werd door de tram gegrepen en èen 20-tal meters meegesleurd. Totaal vernield werd het voertuig tegen het huis van M. Bolier ge worpen, zoodat dc auto door don voorgevel drong en het meubilair in de kamer ver nielde. De bestuurder kwam er met een paar schrammen af daar hij nog bijtijds uit den wagen sprong. De machine van dc tram ontspoorde en kwnm dwars over dc lijn te staan, zoodat het spoor van beide kanten versperd werd. De schade aan de machine is aanzienlijk. De auto is totaal vernield. Naar getuigen verklaren heeft do FELLE BRAND TE ROTTERDAM Opslagplaats van een biscuitfabriek uitgebrand Met zes stralen gebluscht Een felle brand heeft gisterenavond gewoed in een loods staande op het terrein van WiltonFijenoord aan de Piekstraat. Deze loods, die als opslagplaats verhuurd is aan de biscuitfabriek N.V. Menco het hoofdkantoor van deze firma is gevestigd aan de Nassauhav'en 24 beslaat een op pervlakte van ongeveer 90 bij 60 meter. Zij is uit steen opgetrokken met een gegalva niseerd ijzeren dak en omvat een hooge parterre gelegen ruimte en een zolder. In ■het midden is een muur gelegen, die de loods in twee deelen scheidt, die door een houten deur met elkaar zijn verbonden. Alleen het aan de zijde van de Maas ge legen gedeelte van de loods was in gebruik en daar lag een groote partij in blik ver pakte biscuits opgeslagen benevens veel emballage. De brand is te ongeveer vijf uur ontdekt door twee werklieden, die bezig waren aan de frontzijde van het gebouw een ruit in te zetton. Een van hen, die op een ladder stond, zag enkele vlammetjes en nog niet aan ernstige dingen denkend, vulde hij met zijn kameraad een paar bussen met water om daarmee het vuur te blusschen. Toen zij terug kwamen woedde het vuur al tel in den zeer brandbaren voorraad van de loods en in allerijl stelden de twee mannen twee slangen van de fabriek in werking om den brand te blusschen. Tegelijkertijd werd de brandweer gealarmeerd, die eerst klein en daarna middel-alarm maakte, waarop verscheidene slangenwagens uit rukten. In den grooten voorraad pakpapier en houtwol vond het vuur gretig voedsel. De brand nam een ernstigen omvang aan en toen de ruiten sprongen, sloegen de vlam men fel naar buiten. Ook de houten af scheiding tussehen de parterre gelegen ruimte en den zolder werd door het vuur aangetast en daar het gerucht ging, clat op dien zolder verfwaren lagen opgeslagen, vreesde men het ergste. Behalve de slangenwagens werden dan ook de motorspuit 5 en de Havendienst 1 naar het terrein van den brand gezonden De drijvende stoomer heeft geen dienst behoeven te doen, maar van den motorspuit heeft men een dankbaar gebruik gemaakt. Drie stralen ervan zijn op den vuurhaard gericht, die bediend zijn door gasten van de slangenwagens 38 en 37. Voorts hebben sl.w. 50 met twee en sl.w. 40 met één straal aan het blusschingswerk deelgenomen. Voor zoover mogelijk heeft men de blik ken biscuits naar buiten gebracht en se- deponeerd in het modderige terrein, waar in de motorspuit een heel eind wegzakte en niet dan met veel moeite er kon worden uitgehaald. De loods, waarin de brand woedde, staat volkomen geïsoleerd, waardoor het blus schingswerk zeer vergemakkelijkt is. Niet voorkomen kon echter worden, dat de ge heele inventaris is uitgebrand. De schade is zeer aanzienlijk. Behalve bet reeds genoemde materiaal zijn bij het blusschingswerk, dat achteen- volgeiis onder leiding van brandmeester Büc'her cn hoofdman Keeman stond, aan- 'wezig geweest de sl.ws. 58, 38 en 37 en de motorre^.rvewagen, 1 met opzichter Mallan. DE MISDADEN TE OSS DE ROOFOVERVAL TE DINTHER Door de politie is gearresteerd de 45-jarige P. van H. uit Heesch, die ervan verdacht wordt inlichtingen te hebben verstrekt in verband met de roofovervallen gepleegd by van Sleeuwen te Dintber. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij deelde mede f 40 voor zyn inlichtingen te hebben ontvangen. Van H. is op transport naar Den Bosch gesteld. Een valsche-muntfabriek ontdekt Valsche munters gearresteerd. Den laatsten tijd werden in Enschede eenige valsche rijksdaalders en kwartjes, welke bij winkeliers in betaling werden ge geven, door de politie in beslag genomen. Ook in de omgeving werd valsch geld uit gegeven, onder meer in Denelcamp, waar val sche guldens in omloop werden gebracht. De politie te Denekamp slaagde er Maandag jl. in den uitgever van dit valsche geld aan te houden. Het bleek te zijn zekere B. L. uit Enschede. De po litie vermoedde, dat deze valsche gul dens uit dezelfde bron kwamen als do rijksdaalders en kwartjes. Onder leiding van den hoofdinspecteur der recherche te Enschede, den heer H. Boerrigter, werd het onderzoek voortge zet. Uit dit onderzoek bleek, dat de valsche geldstukken waren vervaardigd in de woning van zekere C. L., die de Vorige week wegens heling van rijwielen door de politie was aangehouden en in het Huis van Bewariug te Almelo was opgesloten. Verder kwam aan het licht, dat twee andere personen, Th. B. en B. L., beiden uit Enschede, betrokken waren bij het vervaardigen en het uit geven van het valsche geld. Dit tweetal was de vorige week op verzoek van de politie te Enschede in een logement gehouden en na." Enschede overgebracht in verband met het ontvreemden vau rijwielen. Bij verschil lende huiszoekingen werden valsche geldstu! en en voorwerpen voor de vervaardiging daarvan in beslag genomen, Alle vier personen, die bij deze zaak be trokken zijn, hebben een volledige bekente nis afgelegd. De verduisteringen te Barendrecht De Rotterdamsche Rechtbank heeft twee jaar opgelegd, met aftrek van preventieve hechtenis aan den 38-jarigen zaakwaarne mer P. v. B. uit Barendrecht, gedetineerd, die zich in den loop van eenige jaren hnd schuldig gemaakt aan verduistering van on geveer 125.000 ten nadeele van eenige landbouwers in den Hoekschenwaard. DOODELIJRE VAL TeSexbierum viel de 15-jarige R. v. d. Lei, die met zijn vaoer Heiwerkzaamheden verrichtte bij een landbouwer uit de nok van de schuur. De jongen was op slag dood. Een goede vangst Inbrekers aangehouden Te En s c h e d e troffen twee surveillee- rende agenten van politie in de Hooge Bothofstraat twee personen aan, die een groote zak bij zich hadden. De mannen na men, zoodia zij zich ontdekt zagen, (je lucht. ITot gekikte de politie spoedig het tweetal te achterhalen. In de zak bleek zich een groote partij rijwiel-onderdeelen te bevin den, welke kort tevoren was ontvreemd bij inbraak, welke het tweetal had gepleegd- het magazijn van den groothandelaar in rijwielen, V., aan de Berkenkamp. Beide aangehoudenen, de 19-jarige V. en de 28-jarige B., die onlangs uit de gevange nis zijn ontslagen, waarin zij wegens het plegen van inbraken waren opgesloten, zijn ter beschikking van de justitie gesteld. DREIGEND CONFLICT IN DE MET A A LINDUSTRÏE In de Donderdagmiddag gehouden confe rentie met betrekking tot het loonconfliet ia de Ijzergieterij en Emaillefabriek te Doetin- chem is de Rijksbemiddelaar Prof. A, l*. Josephus Jitta er in geslaagd de partyea. voorloopig tot elkaar te brengen. EEN DOODELIJK SCHOT Te Maastricht iss in het ziekenhuis Calvariënberg overleden de 45-jarige J. B., die op 27 Juni op den Scheermaaeweg aldaar door een kogel in den rug is getroffen, waar door hij al dien tijd verlamd is geweeét. JEUGDIGE INBREKERSBENDE Te B 1 o e in e n d a a 1 werd aan de poli/ tie medegedeeld, dat personen waren ge zien in een villa aan de Terhoffweg. Toen de politie daar aankwam waren de indrin gers verdwenen, In den loop van den mid dag echter heeft men de daders kunnen achterhalen: het waren eenige jongens van den leeftijd van 11 en 13 jaar. Dit leidde te vens tot opsporing van een diefstal uit een perceel aan den Militairynweg te Over- veen. I-Iet bleek, dat ook dit het werk was van een troepje jongens. Al de gestolen vooi-werpen zijn in beslag genomen. PSEUDO-KOMMIEZEN Bij Echt (L) vervoerden vier smokkelaar* op rijwielen een partij boter en een zak sui ker uit België. Opeens hoorden zy: „Halt kommiezen!" Verschillende schoten knalden zij vluchtten. Toen zij van den eersten schrik bekomen waren, gingen zij terug om te wat de kommiezen van de rijwielen en verspreid ligcende goederen hadden achterge laten, doch zij vonden niets. Een van hen meende in de „kommiezen" een familielid te hebben herkend en zij gingen den volgenden dag zich bij de marechaussee beklagen. Het bleek dat dien nacht de kommiezen geen smokkelwaar hadden aangehouden, maar de familie J. als kommies was opgetreden. Btf hen werden de goederen gevonden. Zij win angehouden en ter beschikking van den offi- ier van justitie gesteld. UIT DE A.R. PARTIJ i Op de laatst gehouden bestuursverpade-' ;rïi)g van den kring van Propi clubs zijn de werkplannen voor den komenden winter vastgesteld. Dé heer R. A. den Ouden, serr. van de Verhandcommissie heeft zich oo"c ditmaal weder voor drie cursusvergaderin gen beschikbaar gesteld, waarvan de eerste staat gehouden te worden op Vrijdag 29 November in de zaal „Dekker" te Almkerk. Onderwerp: „de Regeerings-crisis-potitiek." Behalve deze drie cursusvergaderingen, zal een groote vergadering belegd worden in het „Instituut" te Nieuwendijk, waar ais spreker hoopt op te treden Mr. C. A. Die penhorst voorz. van het Verband van Pr-> pagandachihs Het bestuur bleef vastgesteld als volgt: C. B. van de Wal voorz.; D. J. v. Nuys, 's Her togenbosch, sccr.; C. G de .Tong, Almkerk, ponningm.: W. Beukenkamp, Sleeuwijk; S. Kuipers, Nieuwendijk: D. A. van der Schans Meeuwen-Drongelen; J. C Visser, Werken dam; Z. J. yogelaar. And el. VRAAG EN ANTWOORD 3849 Annie W te R. zou graag geregeld willen corveapondc-eren met een meiaje uit Transvaal (plm. 12/15 Jaar). Wie weet e«n adres voor liaar? 3850 h. Is. te R. Hoeveel inkemstenbe- lajjtlng en personeel© belasting !n genoemde gemeenten verschuldigd is, is niet precies to zeggen, omdat do tarieven voortdurend .wijzi ging ondergaan en de belasting nog van an dere dan de door u genoemde omstandigheden afhankelijk ls. Onder voorbehoud zou kunnvu worden gezegd, dat aan Inkomstenbelasting in totaal verschuldigd ie te R. 85.34. te H. 77. te IJ. 92. te Schiedam i f 83 en te Schiebroek ƒ86. en aan petsonee'e belasting te R. f 43. te H. f 30. te IJ. 3 90. te Schiedam 50 en te Schiebroek 63. 3851 A. J. de G. te D. Hec is aan te bevelen, dat u zich bij de zienswij-n van d--n Inspecteur neerlegt Naaf ons oordeel heeft u in dit geval te doen .net een nieuwe bron van inkomen, waarvan de opbrengst over een vol •orden goschat naar aet toestand schatting naar de toestand op 1 Mei (aanvang belastingjaar) voor een vol jaar plaats hebben. 3852 T. J. x. d. W. Uw aanslag Ia waar schijnlijk iets te hoog. omdat vermoedelnk feen_ rekening is gehouden mot da bedragen gedeeltelijk n. Wi' (Zie achterzijde j ting wordt gehe (ongehuwden) en in uwe gemeent» fondsbelasting bij een Inkomen va ÏSrüïlf oiv_U.4lih.tai, Footeo „c ""aï gil tik »te hui.lparo9leteu, Zloh enkel ophouden op behaarde gedeelten tA Z fa'!1 VP ,,et hoord> w L„... i i. Ingraven en zoo erge J*.ilc

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3