|lieuiue gethsdfCourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ERGENS WOONT HIJ, abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenischap gevestigd is f 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/i ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5612 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 15e Jaargang &bbertmtieprij?cti: Van 1 tot 5 regels f f.17'/» Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelinger. van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V. wordt berekend f 0.10 VAAL VERSLAG Het voorloopig oordeel van de Tweede Kamer, zooals dat in het resultaat van het afdeelingsonderzoek tot uiting komt, kon niet anders dan een vaal verslag worden. Dat ligt niet aan de Kamer of haar in tellectueel peil, waarop (o. i. ten onrechte) tegenwoordig zooveel wordt afgegeven, maar aan het feit, dat de discussie op het Binnenhof zoo goed als geheel over crisis onderwerpen loopt en dat de meeste daar van doodgepraat zijn. Ziet men het voorloopig verslag maar even door, dan ontmoet men woorden als devaluatie, cumulatie, industrialisatie en crisisbureaucratie en men kan toch waar lijk niet zeggen, dat men van deze dingen voor het eerst hoort. Men zou het eerder moeten betreuren, dat men ze nóg hoort; lij 't dan op geheel verschillende gronden. Zoo valt het o. L te betreuren, dat pas in het zooveelste jaar der bezuiniging op elk gebied met ernst het onderwerp cumulatie aan de orde komt, maar dan toch weer op een wijze, welke onvoldoende bevrediging schenkt, omdat „verkregen rechten" in deze categorie wel erg secuur ontzien worden. Zeer te betreuren is het ook doch nu ligt de oorzaak hij de Kamer dat men blijft spreken over devaluatie. Op dit mo ment had men althans behooren te zwij gen, indien men ten minste geen onrust zaaien wil. Terecht werd door sommigen opgemerkt, dat het, achteraf gezien, goed geweest zou zijn, indien Nederland in 1931, tegelijk met Groot-Brittannië en de Scandinavische lan den zijn munt gedevalueerd had; in ons blad is dit toentertijd, dus niet achteraf verdedigd en sommigen hebben ons dit zeer kwalijk genomen; maar nu er sindsdien op uitgebreide schaal deflatie-politiek is ge voerd moest men er in 't openbaar niet meer over schrijven of spreken. Dat kan ons land en het zakenleven enkel kwaad dóen. Echter, nóch over deze dingen, noch over de salarispolitiek, noch over het zestig- millioen-plan werd iets nieuws gezegd, kon iets nieuws gezegd worden. Datzelfde geldt ook over de Volkenbonds- verplichtingen, waarover pas een afzonder lijke bespreking is gevoerd en over maat regelen tegen particulicro machtsvorming. Zelfs bracht het Plan van de Arbeid wei nig nieuwe elementen in de discussie, om dat bijvroegere gelegenheden soortgelijke besprekingen ook reeds gehouden waren. Overigens komt dit onderwerp nader aan de órde. De, humor, zij het wrange, ontbreekt ge lukkig in het Voorloopig Verslag niet ge- heek Er was n.l. iemand, die aandrong op wederinstelling van een reservefonds, dat, uit de batige saldi van gunstige jaren ge voed, kan dienen om de tekorten van kwade jaren te verminderen of op te heffen. 't Is wel de geschikte tijd om thans aan reservevorming te beginnen. Ten slotte maken we nog melding van de vraag, of het juist is, dat het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van de N. S. B. ten aanzien van personen, werkzaam op crisisbureau's, niet geldt af althans niet wordt toegepast. Wij meenen, dat deze vraag met j a be antwoord moet worden en dat het zelfs nog iets1 erger is. Doch tot heden vonden wij geen vrijheid er in 't openbaar over te spreken. De kwestie is echter wel de aan dacht der Regeering waard. Een nieuwe verbinding van het Westland met Rotterdam In het Westland is thans met den aan leg van een geheel nieuwe weg door het Rijk een aanvang gemaakt, n.l. den weg die als 20 A. op het Rijkswegenplan staat aangegeven en een sneller verbinding niet alleen uit het hart van het Westland, maar ook uit Westelijk Den Haag naar Rotterdam zal geven. i Deze nieuwe weg loopt vanaf den Dijkweg te Honsclersdijk langs het ge bouw der Bloemenveiling, dwars door de weilanden via Westerlee naar den Maasdijk, waar hij aansluit op dezen dijk, die thans ook gereconstrueerd wordt In de toekomst met het aan- koopen van den benoodigden grond is men begonnen zal dan nog een Rijks weg aangelegd worden langs dezen Maasdijk, voor een snelverbinding Rot- terdam—TIoek van Holland. Deze nieu we weg zal achter Maassluis. Vlaardin- gen en Schiedam loopen, en te Rotter dam zijn eindpunt in den Blijdorp-pol- der krijgen. De obstakels, zooals de even genoemde steden uit een oogpunt van snelverkeer zullen dan uitgeschakeld worden en dus een belangrijke korting in den rijtijd op dit traject geven. Rijksweg 20 A. zal dan dus nog meer in bcteekenis winnen, hoevyel door zijn aanleg ook nu reeds een groote verbetering in de verbinding tusschen het Westland met de Rotterdamsche havens wordt verkregen Deze nieuwe weg krijgt een rijbreedte HET SANCTIE- ONTWERP Met spoed door de Tweede Kamer behandeld Er is nog vrij lang over de kwestie gepraat (Van onzen parlementairen redacteur) De Kamer heeft in één middag het ont- werp-Sauctiewet afgedaan, dat verleden week Donderdag was ingediend. De zaak had haast en is met spoed be handeld. Eer de week uit is, zal ze haar beslag hebben gekregen. Zaterdag zal de Eerete Kamer er de laatste hand aan leg gen. Het wetsontwerp tot „voorbehoud van de bevoegdheid tot het nemen van nadere maatregelen ter bevordering van de inter nationale samenwerking tot het voorko men of beëindigen van vijandelijkheden" bepaalt in artikel 1, dat de regeering maat regelen kan nemen ten aanzien van: 1. liet verbieden van invoer van produc ten afkomstig uit den staat, waartegen do sancties worden gericht; 2. het tegengaan van het verstrekken an credieten aan dien staat; 3. het beletten van de scheepvaart met dien staat; 4. het verbieden van het overdragen van schepen aan dien staat. Deze „Sanctiewet-1935" zal eveneens ver bindend zijn voor Indië, Suriname en Cu racao. Deze bepalingen vormen de honoreering van ons lidmaatschap van den Volken bond. Zij spreken dus eigenlijk vanzelf en vonden dan ook met het oog op de handhaving van de internationale rechts orde vrij algemeene instemming. Verzet was er slechts bij de heeren Westerman, Sneevliet en Zandt, een iet wat gemengd gezelschap. Gedrieën hebben ze ten slotte tegen gestemd. Van de S.G.P. alleen de heer v. Dis. De heeren Kersten en Zandt waren „weg", hoewel de laatstge noemde aan het debat had deelgenomen heeft hij niet eens het antwoord van den Minister van Buitenlandsche Zaken afge wacht. De Kamer heeft nog vrij lang gepraat over de kwestie. Het was wel wat teveel eer voor de argumenten contra en ook had men de zaak soberder kunnen behandelen zonder den overvloed van oratorie over den Volkenbond, waaraan enkelen zich nu te buiten gingen. Het wil ons in alle bescheidenheid voor komen, dat lyrische ontboezemingen meer waarde zullen hebben nadat gebleken zal zijn, dat de Volkenbondsactie tot po si t i e v e resultaten heeft geleid. Het is op dit oogenblik nog wel iets te vroeg om te juichen. De berichten van de laatste dagen althans schijnen te wijzen op zekere in zinking. We zijn intusschen bereid er het beste m te hopen en hebben ook geen bezwaar tegen de aanneming van het wetsontwerp, dat er met stevige meerderheid: 68 tegen 3 kwam. Naar het hoogste woord dongen hij het debat zoo ongeveer de apostelen der een zijdige nationale ontwapening. Deze vrij moedigheid vond een pendant in het aan vaarden der sancties door de communis ten, die tot voor kort zich geroepen acht ten om de fiolen van hun verachting over den Volkenbond uit te gieten. Men weet. dat ze den laatsten tijd op order van Mos kou geen Ieeiijke' dingen meer van Genève mogen zeggen. Minister De Graeff bleek een nuchter oordeel over het debat te hebben behou den. Eigenlijk was er voor hem niet veel te zeggen. En terecht liet hij na om te trachten hen, die niet overtuigd willen zijn, tot andere gedachten te brengen. Zoodoende was de Minister in een mini mum van tijd met zijn antwoord gereed, dat volkomen zakelijk was en bijzonder sober. Zeer voorzichtig onthield de Minis ter er zich van om ook zijnerzijds den Volkenbond met een aureool te sieren. De Kamer is tot 7 Nov. uiteengegaan. De vacature-Snoeck Henkemans is weer vervuld door de toelating van den heer Tj. KroL van 9 meter, met betonnen wegdek, en is uitsluitend voor het snelverkeer be stemd. Aan beide zijden van den weg wordt een rijwielpad van twee meter aangelegd. Dit pad zal uit tegels bestaan, doch eveneens in beton worden uitgevoerd. Voor de ophoogingen in de polders is 165.000 M2 zand en 45.000 M2 grond noo- dig. Achter den Maasdijk wordt hier voor een terrein afgegraven, en een smalspoor vervoert den grond naar den nieuwen weg. Daar de aanleg van den weg is be doeld als werkverruiming, geschiedt bijna alles met handkracht en een 200 arbeiders, waarhij tal van werkloozen uit de Westlandsche gemeenten, vinden hieraan werk. De kosten van dezen weg, die bijna 7 K.M. lang is, bedragen f 48S.000. De uitvoering geschiedt door de firma Verstoep, uit Gouda. Waarschijnlijk omstreeks Juni zal de weg voor het verkeer worden opengesteld. Handelsverkeer met Duitschland en Polen Binnenkort zullen in Den Haag bespre kingen aanvangen mot vertegenwoordigers van de Duitsche en van de Poolsche regee ring betreffende het handelsverkeer van ons land met heide genoemde landen. TEKORT SPOORWEG PENSIOENFONDS Toekomst wekt groote bezorgdheid Zullen de verplichtingen kunnen worden nagekomen? Verschenen is de memorie van antwoord op het Voorloopig Verslag nopens het wets ontwerp tot wijziging van de Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925. De Regeering deelt mede haar standpunt 1 '.et prijs te geven t.a.v. de aanpassing der pensioenen en pensioenaanspraken aan het loonpeil. Ter tegemoetkoming aan de bezwaren tegen te ruime delegatie aan de Kroon, zal echter het ontwerp aldus" worden herzien, dat het stelsel van pensioenherziening, in ver band met de wijzigingen in de loonregeling tot en met 1 Januari 1935, in de wet zelve wordt vastgelegd en ook voor de toekomst als maatstaf wordt voorgeschreven. Aan de Kroon wordt dan slechts overgelaten de be rekening naar dien maatstaf uit te voeren en het tijdstip van invoering te bepalen. Voorgesteld wordt het bedragvan de voorloopige korting te bepalen op 10 pet. en tevens voor te "schrijven, dat. voor zoover de definitieve korting een hooger percentage zal blijken te beloopen, niettemin gedurende een jaar. het kortingspercentage tot 10 beperkt blijft. Daartoe zal tegemoet gekomen worden aan den wensch van sommige leden, die invoering van aanzienlijke pensioenkortingen in eens te bezwa rend achtten en geleidelijke invoering bepleitten. Wat de financieele positie van het Spoor wegpensioenfonds betreft, wijst de regeering er op, dat het naast het tekort van ongeveer f 250 millioen, dat op grond van wiskundige berekening van toekomstige lasten valt te becijferen, bezorgdheid wekt. dat de gelde lijke toestand van het fonds reeds te zeer ongunstig is en de vooruitzichten bedroevend moeten worden geacht. In feite wordt reeds ingeteerd op het veel te geringe fondskapitaal. Dit pro ces van intering zal zich snel uitbrei den en het gevaar bestaat, dat binnen eenige jaren het fonds niet meer aan ziin verplichtingen zal kunnen vol doen. Stellig is in dezen noodtoestand een ge gronde reden gelegen en althans pensioenen en pensioensgrondslagen in overeenstemming te brengen en te houden met het geldende loonDeil. Zooals reeds gevreesd werd zullen in band met de op 1 Januari 1935 in werking getreden loonsverlaging van 4j^% de per centages dienovereenkomstig moeten worden verhoogd, zoodat in het uiterste geval een maximum van 23 pet. wordt bereikt met be trekking tot het tijdvak gelegen tusschen 30 Juni 1922 en 1 Januari 1924. De regeering is zich bewust, dat dit maximumpercentage hoog is, en vooral, waar het zich uit in een dienovereenkomstige korting op een reeds toegekend pensioen, voor de betrokkenen zeer bezwarend kan zijn. Zij zijn dan ook bereid daaraan in zooverre tegemoet te komen, dat de korting op reeds loopende pen sioenen beperkt blijft tot 15 pet. Op 31 December werden genoten 19,238 pensioenen en uitkeeringen tot een totaal bedrag vm f 19,467.818,85, waarvan 7235 in validiteitspensioenen tot een totaal bedrag van f 8,259,539.75. Het invaliditeitspensioen bedroeg derhalve gemiddeld rond f 1142. SANEERING VAN DE SLEEPVAART Een belangrijk rapport Op het internationaal congres van het deze zomer opgerichte Federatief Verbond van sleepbooteigenaren werd o.m. een com missie samengesteld van werkgevers en en werknemers ter bestudeering van dï saneering van het sleep vaar tbedirijf. Dezer degen heeft de commissie haar rap port uitgebracht. Hieruit blijkt, dat gestreefd moet worden naar een zoo rationeel moge* lijke verdeeling van het beschikbaar sleep werk. Dit ware te bereiken door: a. overleg met den handel, de groot-reederijen, de trans portondernemingen en de scldppiEirsorgan!- saties; b. door de verdeeling van het sleep- werk te doen geschieden door een centraal sleepkantoor, met inschakeling van bestaan de bona fide sleepagenten; c. door het vast stellen van loonende sleeptenve-ven in over leg met de onder a genoemde instanties; d. door het invoeren van bepaalde vaar- en rusttijden. I-lot belang van de gemeenschap en do bestrijding der werkloosheid maakt voorts dringend noodlig, diat meer dan voorheen de aandacht worde gewijd aan die bezetting der booten. Zoo zal b.v. aan de vrouw, alle arbeid op sleep vaartgebied, die niet speciaal op tiaar terrein ligt, aan. boord moe ten ontzegd worden. Het rapport bevat uitgebreide conclusies betreffende de loonregeling in de Rijnvaart, de Benedenvaart en de Binnenvaart De commissie spreekt de wenschelijkhead uit, diat de boven aangegeven punten veel mogelijk wettelijk zullen worden vast gelegd. Mist nadruk wijst het rapport er op, dei het alle aanbeveling verdient om Dordt als wisselstation te handhaven, al kan dan hot verbod van rechtdoor-vaart op economi sche gronden moeilijk verdedigd worden. Ongetwijfeld zal dit belangwekkende rap port in de sleep va artkringien terecht groote belongs tailing wokken. HET HAMSTEREN Tegen algemeene prijsopdrijving zal de Regeering met beslistheid optreden In antwoord op enkele vragen van het Tweede Kamerlid Sneevliet heeft de Minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart medegedeeld, dat indien zich een algemeen© opdrij'ving der prijzen tengevolge van het „ham steren" zou af te eken on, daartegen on verwijld en met beslistheid zal worden opgetreden. De Regeering schenkt van dag tot dag aandacht aan de verschijnselen, die zich op dit gebied voordoen. KWEEKSCHOOL VOOR DE ZEEVAART Herdenking van het 150-jarig bestaan Vi«r onderscheidingen uitgereikt Voor de Kweekschool voordo Zeevaart te Amsterdam was het gister een dag van blij herdenken. Ofschoon het feit, dat deze alom in den lande bekende instelling gister 150 jaar bestond, met het oog op de tijdsomstandigheden niet op groot- soheepsche wijze kon worden gevierd, is toch de groote belangstelling, welke voor dit heuglijk jubileum in breede kringen bestaat, alleszins tot uiting gekomen. De openbare herdenking werd ingeleid door de oud-kweekelingen, die, voordat de receptie aanving, te ruim twee uur voor het getouw, verschenen, en zich opstelden voor hel nieuwe oefenschip, tot den bouw waar van zij vrijwel het geheele benoodigde be- drig hebben bijeengebracht. ,'hr. Mr. Dr. L. H. van L e n n e p, voorzit- tei van Commissarissen van het Vader- laidsch Fonds ter aanmoediging van 's lands Zeedienst, spiak hen toe. Daarna begaf men zich naar de gym nastiekzaal van de school met eenige hon- cfci'den, genoodigden, waar de officieele hcr- cbnkingssamenkomst plaats vond. Jhr. Mr. Dr. L. TI. van L e n n e p heeft een kort begroetingswoord uitgesproken, waarna allereerst het woord was aan den Minister-President, Z.Ecx. Dr. H. C 0 ij n. Rede Dr. H. Colijn Deze merkt op, dat ©en jubileum in de eerste plaats is een terugzien op den afge legd en weg. Er zijn weinig instellingen in den lande, die zóó hebben moeten worstelen en zich zóó hebben ingespannen als de Kweekschool voor de Zeevaart om de moei lijkheden op den levensweg te overwinnen Ook de regeering is dankbaar gezind jegens deze school. Veertig procent van de reserve officieren der Kon. Ned. Marine zijn afkom stig van deze school, alsook 20 pet. van de beroepsofficieren-vliegers der Marine en 25 officieren, in dienst bij het gouvernement 1 Ned.-Indië. Spr. eindigde met den wensch, dat ook in de toekomst de Kweekschool voor de Zee aart moge groeien n bloeien en dat de banden tusschen bepaalde ministeries en de school tot in lengte van dagen mogen wor den bestendigd. Onderscheidingen Hierna sprak de Minister van Ondervijs, Z.Exc. Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, die mededeelde, dat het H. M. de Koningin behaagd had te benoemen tot of ficier in de Orde van Oranje Nassau de heeren Jhr. Mr. Dr L. H. van Lenn ep, voorzitter van bestuurderen der school, en D. H. van der Hiel, commandant der school, terwijl aan de heeren J. G. P 0 e - derbach en A. F. G. M11 er. stuurman en baas-timmérman, reps, de gouden en de bronzen eere-medaille van de Orde van Oranje Nassau waren toegekend. Verdere toespraken Vervolgens spraken de burgemeester van Amstei-dam, Dr. W. de VJ1 u g t, de heer A. P. Arriens, voorzitter van de Ned. Ree- dersvereeniging en de commandant, de Leer D. H. v. d. Hiel. die als geschenk der leeraren twee prachtig- gebrandschilderde ramen aanbood. Nadat ook nog gesproken was door den heer J. C. de Roever namens de oud- kweekelingen, kwam het einde van het officieele gedeelte van deze plechtigheid. Des avonds hebben vele genoodigden deel genomen aan den feestmaaltijd, welke be stuurderen van de Kweekschool voor de Zeevaart gegeven hebben aan boord van het schip „Marnix van St. Aldegonde' 'van de Stoomvaart-Mij „Nederland". Het witte achterspatbord De Officier van Justitie te Groningen vraagt vernietiging van het vonnis in den kantonrechter Te Groningen is gister in hooger beroep behandeld de zaak tegen den heer A. H. E d s k e s, rijksklerk eerste klasse bij het kantongerecht te Groningen, die door den kantonrechter aldaar is ontslagen van rechts, vervolging van de hem ten laste gelegde overtreding van de ben al'neen van het Motor- 1 Rijwielreglement, waarbij het voeren van n wit achterspatbord verplichtend is gesteld. De Officier van Justitie was van oordeel dat wel degelijk de bedoeling is geweest de bepalingen omtrent het witte achterspatbord ook overdag te doen gelden, al ware het beter geweest de bepaling aan een ander wets artikel toe te voegen. Spr. was van oordeel dat verdachte dient te worden veroordeeld en het vonnis van de kantonrechter moet worden vernietigd. Spr. eischt schuldigverklaring en veroordeeling tot een geldboete van 50 cent subs. 1 dag hech tenis. Uitspraak Donderdag 31 October. NIEUW VLIEGVELD BIJ DEN HAAG Een ernstig verlies voor Waalhaven De I-Iaagsche Aeroclub is in samen werking met de bankiersfa. Heldring en Pierson. de Nat. Luchtvaartschool. de Rotterdamsche Aeroclub en met steun van eenige particulieren, overge gaan tot de oprichting van de Grond- maatschappij Ypenburg N. V. en van de N. V. Expl. Mij. „Vliegveld den Haag." De pogingen van de Haagsche Aeroclub om in de onmiddelijke nabijheid van den Haag een vliegveld in te richten, zijn dus thans geslaagd. Reeds zijn gronden, die voor dit vliegveld bestemd zijn aangebracht. Zij bevinden zich nabij de hoeve. Ypenburg. gelegen aan den Rijksweg HoornbrugDelft. De afmetingen van het terrein bedragen 1825 X 750 M., ongeveer 60 H.A. Een aparte polderbemaling zal nood zakelijk zijn om een goed landingsterrein te verkrijgen. De grond is samengesteld uit klei, zand, veen. zwaar veen en korrelzand, waaronder een zware zandplaat. De voorbereidende werkzaamheden zijn reeds aangevangen. Men hoopt 1 Juli 1936 een „vliegklaar" ter rein te hebben. Het vliegveld zal allereerst bestemd zijn voor particuliere doeleinden. In den Haag bestaat onder jongelui groot animo om te leeren vliegen. Waalhaven vindt men te ver. Men verwacht dat de N. L. S. vele leerlingen op het vliegveld Den Haag zi krijgen. De hoofdzetel van de sdbool wordt dan ook van Waalhaven naar het nieu we Haagsche vliegveld verplaatst. De N. L. S. zal echter ten gerieve van een aantal leden der R'dam&che Aeroplub ook op Waalhaven gevestigd blijven. Op het nieuwe vliegveld zal een groote hangar met werkplaatsen, aan een gedeel te, van de vliegtuigen, die de school toebe- hopren en aan 12 a 15 privé-vliegtuigen plaats bieden. Verder zal een tweede ge bouw worden opgericht om daarin onder te brengen de localiteiten van de Haagsche en Rotterdamsohe Aeroclub, de N. L. S. en een restaurant voor het bezoekende pu bliek. Indien noodig zal het terrein belang rijk kunnen worden uitgebreid. De to tale kosten worden geraamd op f360 S, f380.000. Crisis-Ambtenaren Naar de „Msb." verneemt, heeft Minister Deckers ontslag en aanstelling van alle onder de crisisdiensten ressorteerende ambtenaren arbeidscontractanten, wier getal over geheele land ongeveer 5000 bedraagt, recht streeks aan zich getrokken. Voortaan zal een lagere instantie niet meer kunnen aanstellen of ontslaan; een en ander zou alleen met persoonlijke medewerking van den Minister kunnen geschieden. Deze regeling is reeds in werking getreden. Rijkszuivelschool te Bolsward Een nieuwe directeur benoemd. Eenigen tijd geleden plaatsten wij' het be richt, dat de leerlingen van de Rijkszuivel school te Bolsward een adres tot den Mi nister hadden gericht, waarin ze de benoe ming van een nieuwe directeur vroegen, nu de vacature, ontstaan door het overlij den van den heer W. Iveestra geruimen tijd onvervuld bleef. De wensch der leerlingen is thans in ver vulling gegaan. Benoemd is nl. I r. S. TI a rt- man, thans bacterioloog-scheikundige voor de eGld.-Overijss. Bond van Coöp. Zuivel fabrieken. De naam Hartman is in zuivelkringen goed bekend. De vader van den nieuw benoemde is de heer A. Hartman, direc teur van de Zuivelfabriek te Bergum. VOORNAAMSTE NIEUWS l Dit nummer bestaat uit VIER bladert Tweede Kamer beeft 'de Sanctiewet met 68 tegen stemmen aangenomen. Het 150-jarig bestaan van de Kweekschool voor de Zeevaart is te Amsterdam herdacht Minister Gelissen verklaart dat met bc* slistheid tegen prijsopdrijving zal worden De regeering verklaart dat geen iribreuQ op de Rijnvaartakte te vreezen is. Blz. 2 De vlootconferentie zal op 2 December a~'S* te Londen bijeenkomen. De Fransche ministerraad heeft een drie* tal verordeningen goedgekeurd, welke de handhaving der binnenlandsche rust be oogen. Het Abessijnsche conflict verlaat meer en meer de ■militaire sfeer; men gaat terug tot diplomatieke besprekingen. Te Rome is officieel bekend gemaakt, dat n divisie uit Lybië naar Italië zal terug keeren. In het Lagerhuis heeft Sir John Simon met. klem verklaard, dat Groot-Brittannië in het Abessijnsche conflict niets buiten den Volkenbond om tot stand zal probeeren te brengen. Mussolini zou te Londen en Parijs voor* stellen hebben gedaan als basis voor nieuwi. besprekingen* Blz. 3 Besprekingen 'op het Departement van. Sociale Zaken over een plan tot bestrijding van de werkloosheid onder de jeugd. Blz. 5 Verschenen is het Voorloopig Verslag "der. Tweede Kamer over de Begrooting vaii Justitie. Blz. 10 De behandeling van verschillende straf- zaken uit Oss voor het Gerechtshof in deri Bosch Overleden is Prof. Dr H. Pirenne, bekend historicus. Ook het tweede slachtoffer van het on geluk op de onbeiuaakte overweg te Kethel is thans overleden. -uwbaarheid ts één Amsterdam-Batavia-Manilla De heer Nieuwenhuis, vertegenwoor* diger van de K.L.M. in Ned.-Indië, bevindt zich te Manilla. Hij heeft verklaard, dat hij. trachten zou van de regeering van de Philip- pijnen toestemming te verkrijgen tot het verlengen van de luchtlijn Amsterdam-Batavia naar het Oosten tot Manilla. Op deze wijze zou een verbinding tot stand 1 komen tusschen den bestaanden luchtdienst Java-Europa en de door de Pan American Airways ontworpen luchtlijn over de Stille Zuidzee. UW NIEUWE ABONNÉ U hebt hem nog niet gevonden? Komt wel, als U maar zoekt. Volhardend zoekt. Dan zult U hem op een goeden dag ontdekken. Want werkelijk hij bestaat, de nieuwe abonné, die U kunt aanbrengen. Misschien vlak bij, misschien iets verder weg, maar als U blijft zoeken, vindt U hem. Elke morgen kijken we bij de post, of de abonné, die speciaal U vast en zeker zult aanbrengen, er nog niet bij is. Eiken dag neemt onze spanning toe. Want wij weten ook nog niet, wie het zal zijn, al weten we zeker dat hij bestaat. We zijn erg be nieuwd, en blijven uitkijken, tot het zoover is dat we U uit dank spontaan de fraaie zilveren V.C.P.* theelepel sturen. AFDEELING PROPAGANDA

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1