Kon in het Hoofd VRIJDAG 25 OCTOBER 1935 BINNENLAND PLESMAN OVER ZIJN REIS Amerika is ons technisch vooruit En de regeering steunt experimenten De directeur der K.L.M. de heer A. Ples- man, keert Vrijdag a.s. van zijn studiereis in de Ver. Staten in Europa terug en is reeds tevoren door het Hbl. geïnterviewd. De heer Plesman verklaarde ons, aldus het blad, dat hij bijzonder getroffen is ge weest door de hooge efficiency, welke men in Amerika in de commercieele luchtvaart heeft weten te bereiken. Maar, voegde de heer Plesman er bij, zij Weten er hier in Amerika niet meer van dan bij ons in Europa, alleen zij maken een beter gebruik van hetgeen zij er van weten. De verschillende luchtlijnen leggen er jaarlijks rond 60 millioen kilometer af. Maar men bedenke daarbij dat er enkele vliegtui gen zijn waarmede alleen al per jaar een millioen kilometers worden afgelegd. Door elkaar vliegen de vliegtuigen in Amerika acht uren per dag. En dat is in Europa zeker een maximum. „Ik heb bij dag en bij nacht in de Staten gevlogen. En ik moet zeggen het was er alles in de perfectie. Het comfort was voortreffe lijk. Elke noodzakelijke tusschenlanding duurde ten hoogste tien minuten. Het was prachtig. Er zijn tien dagelijksche diensten van de Wêrt- naar de Oostkust. En niet minder dan 22 diensten dagelijks tusschen New York en Chicago. Zeker, de Vereenigde Staten zijn, wat technische samenwerking betreft, Eurropa vèr vooruit. Maar wat het commercieele aangaat kunnen de Amerikanen bij ons in Europa les nemen. De Amerikaansche instrumenten zijn be paald superieur; men heeft daar een bijzon der groote en langdurige ervaring op de juiste wijze gebruikt. In het bijzonder is Amerika heel ver op het gebied van bestuurbare schroe ven, van de radio-uitrusting der vlieg tuigen en dan last not least van de automatische besturing waardoor zeker in de eerste plaats het veilig vliegen zoowel overdag als des nachts wordt bevorderd. De bestuurbare schroeven bevorderen zon der twijfel de start der vliegtuigen; die start kan korter zijn. En het verstellen dezer schroeven in de lucht heeft een grooten en goeden invloed op de kruissnelheid, terwijl en dit is ook zeer zeker belangrijk het vliegen op één motor er zonder twijfel door bevorderd wordt." De heer Plesman toonde zich bijzon der getroffen door den grooten voor uitgang in geheel metalen construc ties. Geheel metalen vliegtuigen wor den in groote series gebouwd, waar door zij belangrjjk goedkooper kunnen worden geleverd. De Douglasfabriek bouwde 136 vliegtuigen Van hetzelfde geheel metalen type! „U bent ook voor de motoren Amerika gegaan?" „Ja, mijn ondervinding is hier dat de Britsche motoren zeker aan de Amerikaan sche gelijk zijn, maar de Amerikaansche be reiken een hooger efficiency, waarschijnlijk omdat men hier op schitterende wijze het eenmaal aangenomen systeem handhaaft regelmatig verbetert. De Amerikaansche maatschappijen houden regelmatig onderlin ge bijeenkomsten waarop de jongste uitvin dingen, verbeteringen en ideeën worden uit- „Daartegenover staat echter, dat de Ver eenigde Staten nog heel wat verbetering kunnen brengen in den commercieelen opzet Van hun luchtlijnen." En nu iets heel erg belangrijks. De regeering der V.S. neemt een belang rijk aandeel in de luchtvaart. Zij koopt nieuwe types vliegtuigen en motoren en dersteunt alle mogelijke experimenten finan- Men kan wel rékenen dat op het oogenblik de strijd om de hoogste snelheid wel een beetje zijn giens be reikt heeft. Men wacht nu op de ver overing van de stratospheer! „De snelheid der vliegtuigen is wel hoog?" „Over het algemeen zijn de vliegtuigen de Staten bijzonder snel. De meeste hebben kruissnelheden van om en nabij 200 mijlen (320 K.M.) per uur. De zoogenaamde „block to block" snelheid bedraagt 160 tot 170 mijlen per uur: veel meer dan bij ons ir Europa. „Of stratospheervluchten spoedig regel matig zullen worden gedaan meen ik te moeten betwijfelen, hoewel de Amerikanen met hun intense studie over de stratospheer- vraagstukken heel ver zijn, bijv. ook al door hun experimenten met vloeibare zuurstof. Tevens bestudeeren de experts daar thans een nieuwe brandstof, genaamd „iso-octane", waarvan men gelooft, dat het vermogen der motoren er door verhoogd wordt. Omtrent eventueele definitieve besprekin gen met het oog op de exploitatie van eigen lijnen, liet de heer Plesman zich niet uit. Wel merkte hij tenslotte nog op, dat de Amerikanen heel ver zijn op het gebied der Amphibie-vliegtuigen. In dat opzicht ligt Europa vèr bij Amerika achter. Roode vlag naast Driekleur Wat Minister Slingenberg er van denkt Het Eerste Kamerlid Prof. jhr. mr. B. C. 'de Savornin Lohman heeft aan Mi nister Slingenberg vragen gesteld naar aanleiding van de door den directeur-gene raal van de werkverschaffing en steunver- leening op 11 October j.l. gehouden rede, waarmede hij de werkkampen voor jeug dige werkloozen van de A.J.C. heeft ge opend. De Minister heeft thans medegedeeld, dat de directeur-generaal niet zijn voldoening uitgesproken heeft over het feit, dat in het kamp mede de nationale vlag (naast de roode) had uitgestoken, maar, d'i feit constateerende, hieruit heeft afgeleid, dat men zich in dat kamp bij het werk voor de jeugd ten volle als deel van het geheel beschouwt. Minister Slingenberg is van oordeel dat hét niet-strafbarc feit, dat bij een plechtigheid onderscheidingsteekenen worden ten toon gesteld welke uit- Smelt in kokend water en adem de DE VERDAMPENDE ZALF 1 drukking zijn van een bepaald staat kundig streven, hem zonder meer niet behoeft te weerhouden zich daar bij te doen vertegenwoordigen. Bij komende omstandigheden, van geval tot geval te beoordeelen, kunnen het echter geWenscht maken, zich van zoodanige vertegenwoordiging te ont houden. In casu waren de omstandig heden niet van dien aard, om belang stelling te onthouden aan socialen arbeid, die op zichzelf deze belang stelling ten volle verdient KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Drietal: Te Rotterdam-Feyenoord, G. Bos te Dedemsvaart, M. Groenenberg te Vlaardingen en L. C. Spijkerboer te O.- en W.-Souburg. roepen: Te Nieuwe Tonge, E. Schim mel te Ameide en Tienhoven. Te Barne- veld, S. van Dorp te 's-Gravenhage. ingenomen: Naar Wapserveen, cand. J. M. Willemsen te Schoondijke. Bedankt: Voor Middelburg, J. C. H. omijn te Apeldoorn. Voor Eext, cand. J. M. Willemsen te Schoondijke. Teraardebestelling van N. van der Snoek Aangrijpende plechtigheid. Onder overweldigende belangstelling van de zijde der inwoners en van heinde en ver gekomen deelnemenden had gis termiddag de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Ds. N. van der Snoek, Ned. Herv. Predikant te Veenendaal. Het Gemeentehuis zoowel als vele winkeliem en inwoners hadden ten teeken van rouw tij dens het pastseeren van den lijkstoet de gor dijnen neergelaten. Rouwd'enst. Op verzoek van den overledene leidde Ds. M. van Grieken, Ned. Herv. predikant te Rotterdam de begrafenisdienst ten sterfhuize alwaar hij voorlas Ps. 20 en Ps. 23' en ging in gebed. Langs de wegan die de lijkstoet volgde stonden groote schare menschen die allen on der den indruk waren van de droeve plechtig heid. Toen men op het kerkhof arriveerde was het reeds zwart van menschen en nog drom men naderden. Door de plaatselijke overheid waren flinke ordemaatregelen getroffen, hetwelk wegens de groote schare dringend noodzakelijk was. Achter de lijkkoets waren zeven volgrijtui- gen met omfloerste lantarens, waarachter eer groote schare menschen'. Aan de groeve. Wij merkten o.a. op Z.Exc. Duymaer var Twist namens den Geref. Bond, de Herv. pre dikanten Ds. Steenbeek, van Zekten met ker- keraad, Ds. van Nie. van Hoogeveen, Ds. Kijftenbelt, Ds. van Toorn en Ds. van Valk, allen Rotterdam; Ds. Ybema, Doorn, Ds. De Bruin, van Driebergen; Ds. v. Leeuwen ,van 's-Gravenhage, Ds. Montfrans, van Barneveld, Ds. Wormgoor, Ds. Bouman, van Nieuw—Vennep, Ds. Van Barneveld, Warns, Ds. Schuurman Stekhoven, van Maars bergen, Ds. Buurman, van Wijk by Duur stede, namens de Classis Wijk bij Duurstede: Ds. Uitman; Dr. Evenhüis, van Scheveningen (Kerkherstel), Ds. Groenenberg, van Vlaar- dinven; Ds. S. C. van Wijngaarden en Ds. J. Bakker, van Veenendaal; Dis. van Mastricbt, van Harderwijk, Ds. Willenswaard en Ds. KiJ- ne, van Rhenen; Ds. Pasma van Bunnik; Ds. van Ieperen, van Leerbroek; Ds. Van Ee, Polderbroek, Ds. de Geus, van de Bilt; Ds. Dekker, Ds. Van Enk, Geref. Predikant al hier; Ds. Van Ginkel, Ned. Herv. Pred. var Renswoude; de heer C. v. Viegen, van Ach terberg, afgevaardigden van den Kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente uit Vlaardingen en uji; Brakel, de heer Vermooten uit Utrecht (A. R. Stateenkieskring) en afgevaardigden van de N.C.R.V. (Predikbeurten). Voorts de voltallige kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk te Veenendaal en kerkvoogden en notabelen, afgevaardigden van diverse meisjesvereenigin- gen, en van de mannen-vereeniging „Troffel en Zwaard", Afdeeling „Patrimonium", Ned. Herv. School en van de Patrimoniunischool, Vrije Chr. School, Chr. U.L.O.—school, Man- nenkiesvereen. „Waarheid en Vrede", Kerkher stel, „Zonnegloren"', Vrouwencatechisanten alsmede het dagelijksch Bestuur der Burger lijke Gemeente. IGeen toespraken. Als slippendragers fundeerden een aantal leden van de vereeniging „Troffel en Zwaard" aarvan de overledene voorzitter was. Toen het lijk in de groeve was neergelaten trad Ds. M. van Grieken, van Rotterdam, en die op verzoek van den overledene uit Goclte Woord voorlas 1 Cor. 1 vers. 8 tot einde, waarna eveneens op verzoek van den overledene hij liet zingen Fe. 89 vers 7 en sloot met dankgebed. Het dankwoord werd toen gesproken door s. J. Baarslag, Ned. Herv. predikant te Krabbendijke, zwager van den overledene, namens de familie allen dank zegde die den overledene de laakste eer hebben be wezen. Op uitdrukkelijk verzoek van den over ledene bepaalde deze plechtigheid zich slechts tot deze twee sprekers. /as een indrukwekkende begrafenis welke slechts kort duurde. HET CATECHISATIE-LOKAAL s niet alleen de catechisatie als instelling, die sinds eenigen tijd voorwerp van bijzondere zorg is, getuige de door ons geci" teerde tijdschriftartikelen, ook de localiteit, het zaad der kerk tot wasdom wordt gebracht, laat nog veel te wenschen. Niet onaardig schetst Ds. H. Veldkamp in het Friesch Kerkblad het catechisatie lokaal, waarin nog niet de nieuwbouw is doorgedrongen. Als regel (deze beperking zie men niet over het hoofd) „komen onze jongens en meisjes in 'n onooglijk lokaaltje, dat de weid- sche naam van „consistorie" draagt. De atmosfeer in deze lokalen draagt een klassiek stempel, en wordt gevormd door 'n wee melange van tabakswalm der vaderen, siga rettengeur merk „fifty-fifty" derzelver zonen op de J. V. en van natte kleeren. Voorts staan er in dit lokaal een tafel en eenige. wier wankele toestand weinig past bij de hechte gereformeerde grondslag. De rest het meubilair wordt gevormd door een uitpuilende dienstbodenkast van „Tabita" plus een kastje waarin schuchter de schamele bibliotheek der J. V. weggedoken is. Som tijds hangt aan de wand een kaart, wier contouren een flauw vermoeden opwekken van Palestina en de heilige stad; in zeer weelderig ingerichte consistories treft men ook nog 'n Zendingskaart aan van Keboemen. De strakke trekken der herders en leeraars uit vroeger eeuwen, wier portretten de wand deze stomme beelden kijken gansch niet verwonderd in deze vertrouwde omgeving. „Zij zeggen: zóó was het ook reeds in onze dagen. Alleen Colijn kijkt wat wild, om 1 Kuyper maar te zwijgen. ,,Een vriendelijke petroleumlamp, of flik kerende gaspit werpt over dit geheel bij avond een mystiek licht. „Hier houden wij dan onze catechisaties." REIZEND PREDIKANT De cand. Joh. Prins, die de Chr. Geref. Kerken als reizend predikant zal dienen, hoopt 31 Oct. a.s. zijn ambt te aanvaarden, r.r bevestigd te zijn door Ds. W. Bijleveld. De plechtigheid heeft plaats te Haarlem des avond half 8 in de Raadskerk. KERKVISITATIE Ds. I. van Dellen, welbekend door zijn verblijf in ons land, heeft het in zijn week brief in de Amerik. Wachter over de kerk visitatie, waarvan blijkens zijn beschouwing tn de Chr. Geref. Kerken der Ver. Staten „weinig of niets terechtkomt". Hij verwacht voor de e k. Synode voorstellen tot verbe tering van de desbetreffende voorschriften, jl'och wringt daór niet de gchoen: „Als we als kerken in ons classicaal saam- teven, en in individueel, geestelijk hooger stonden zou 't zooveel beter gaan. Dan zou, er rijke vrucht geoogst worden van dit op elkaar acht nemen tot opscherping der lief de en der goede werken. „Het eischt een geestelijk hoog staan, om zich te laten vermanen en terecht wijzen door classicale deputaten of ter classicale vergadering door den praescs. Niet ieder denkt als de wijze koning dat het slaan de: rechtvaardigen olie is voor den schedel. Niet elk wil opbiechten, eerlijk en gul, opdat, als er een schadelijke weg is, mén daar van mag terugkèeren. Soms is men geneigd zijn \alseh,c waar voor hot speurend oog der kerkelijke inspecteurs te verbergen. „En het vraagt veel om op de rechte wij ze, nederig, broederlijk, teeder, gedrongen door de liefde Christi, medebroeders in de bediening te vermanen, en te bemoedigen. Daartoe is noodig de zalving en leiding des Geestes". KERKORGEL Men bericht ons dat in de Geref. Kerk te Venlo een nieuw Pijporgel zal worden ge plaatst. Het instrument zal \yorden gebouwd volgens het pneumatische systeem, voorts met twee klavieren, vrij pedaal en zwelkast. Opdracht; werd verstrekt aan de Electr. Orgelfabriek M. Spiering te Dordrecht. UIT DE TIJDSCHRIFTEN In de Ortober-aflevering van het. Geri T h e o 1. Tijdschrift, bespreekt en 1 schrijft Ds. W. J. Goedbloed liet verwijt v de Heidelberger School (aan het adres v Calvijn). dat het Calvinisme, ontdaan v zijn religieus karakter, de moeder van 1 kapitalisrpe zou zijn. In zijn Kroniek beeft Dr. P. van Djjk I o.m. over mogelijke verwaar looting d Psalmen. Door den dooi van den vader der bruid blijven de feestelijkheden bij het huwelijk van den hertog van Gloucester en ladg Alice Scott achterwege. Het afbreken van de tribune voor. Westminster Abbey. verwaarloozing zal naar zijn mee ning, in geen enkel opzicht daarin haar oor zaak vinden dat we teveel gezangen in de Kerk zingen. „Maar wel hierin, dat we onze kinderen, waar er tegenwoordig zoo verba zend veel en dikwijls recht mooi gemelodi- eerde kinderliedjes zijn, te weinig psalmen laten loeren en te weinig psalmen laten zingen. „De ervaring van meer dan één predi kant, die een psalmvers opgeeft te zingen bij z'n catechisatie is te dien opzichte zeer teleurstellend n wie er eens op letten wil vanaf den kansel, zal bij een opgegeven psalm niet zel den bemerken, dat waar ouderen alles uit het hoofd moezingen vele jongeren naar het psalmboekje grijpen." In „Onder Eigen Vaandel" vindt men o.m. een artikel van Dr. Jac. J. Muller uit, Piketberg (Z. Afrika) over het wezen der sectcn. Dr. F. W. C. L. Schulte schrijft, over de oorzaken van en de laatste uren vóór den dood van Koning-Stadhouder Wil lem III. Over de Acte van Afscheiding, die de Chr. Afgescheiden Kerk te Dalfsen in het leven riep, geeft Ds. O. S. Cazemier aldaar als zijn meening ,dat het twijfelachtig is, of Hendrik de Cook die zou opgesteld hebben. Prof. Haitjema treedt in debat met Prof. Dr. A. H. de Hartog over het wezen der theolo gie en der theologen. In de Kroniek be spreekt Ds. te Winkel o.m. de zaak Snetla- ge-de Boer voor de Alg. Snode en acht de meening, dat zij „er zich afmaakte" nog voorbarig. Uitvoerig schrijft hij over „rich ting en partij" en bepleit het rond uitko men voor de keuze van richting, welke men volgt. Dit in 't bijzonder aan 't adres van candidaten en jonge predikanten hij een ev. beroep. Bij de lioekbesprekingen vinden wij een breede critiek van Dr. K. H. Miskotte op het boek van Prof. Dr. D. II. Th. Vollen hoven over „Het Calvinisme en de Refor matie van de Wijsbegeerte". Vriendelijk verzoek Wij ontvangen regelmatig opgaven als abonné op het „Calvinistisch Weekblad", waarbij dan verzocht wordt ook de reeds verschenen nummers toe te zenden. Tot op heden hebben wij hieraan steeds kunnen voldoen, doch onze voorraad is slechts be perkt. Wie dus verzekerd wil zijn de jaar gang nog compleet te ontvangen, verzoeken wij vriendelijk omgaand een abonnement te bestellen. De uitgeefster: N.V. W. D. MEINEMA. Delft. ZENDING EN PHILANTROPIE De stichtingen te Wagenborgen De 52e algemeene vergadering De 52e algemeene vergadering van de Ver eeniging „Tot Chr. Liefdadigheid" te Wa genborgen, waarvan de stichtingen aldaar uitgaan, zal Donderdag 31 Oct. a.s. in vergaderlokaal der stichting te Wagenbor gen worden gehouden. Behalve de jaarver slagen komt aan de orde de verkiezing van een bestuurslid in de vac. ontstaan door het bedanken van den heer S. Elings Szn., waar voor candidaat zijn gesteld de heeren S. Bak ker te Roodeschool en A. Heeres te Ooster- nieland. Na afhandeling van het agendum zal Ds. J. Hettinga, Geref. predikant te Has selt, de opwekkende rede houden. VER. ,J)r. SCHEURERS HOSPITAAL" Te Amsterdam heeft de Verg. „Dr. Scheu- rers Hospitaal" haar 39e jaarvergadering ge houden onder leiding van mevr. A. Anema- Gertzen. De eere-presidente, mevr. wed. van Eeghenvan Marle, kon wegens onge steldheid niet aanwezig zijn. Na een ope ningswoord van mevr. Anema, waarin zij ondanks de zware tijden nog van veel zeger óver den arbeid der Vereeniging kon gewa gen, bracht Dr. W. G. Harrenstein der dank van Dr. K. P. de Groot over voor den "ontvangen steun; eveneens deed hij dat mens den Kerkeraad der Geref. Kerk van Amsterdam voor het vele werk der Vereeni ging in het belang van de Medische Zen ding, waardoor aan de kerk kon worden afgedragen f 6452. De heer K. van Vleuten, mede afgevaar digde van den Amsterdamschen Kerkeraad, dankte Dr. Harrenstein, die door zijn trek naar Santpoort, voor het laatst den ker keraad vertegenwoordigt, voor diens ad viezen, waarmee hij de vereeniging steeds heeft gediend; Besloten werd de lantaarnplaatjes af te staan aan het Zendingsbureau te 's-Grav hage, met dien verstande dat de opbrengst der collecten ten goede zal komen aa vereeniging, wanneer de vertooning plaats heeft in een van de kerken in Noord- Holland. In het verslagjaar zijn 14 kisten met 4650 stuks naar Djokja verzonden. Na de pauze sprak Mej. Dr. H r c h n e over de opleiding der vroedvrouwen en va Javaansche meisjes voor Evangelisatiewerk. Dr. Harrenstein sloot de vergadering met dankgebed. De overledene was o.m. lid van de Kon. Academie van Wetenschappen te Amster- Prof. Dr. R. SEEBERG t Te Berlijn is op 76-jarigen leeftijd over leden Prof. Dr. R. Seeberg, sedert 1898 hoogleeraar in de theologie aldaar. Tevoren doceerde hij te Dorpat en Erlangen. Prof" Seeberg heeft zich inzonderheid voor d Inwendige Zending en het sociale vraagstuk geïnteresseerd. In 1920 werd hij voorzitter eener Kerkelijk-sociale conferentie, in 1923 de Centr. Commissie voor Inw. Zending. De overledene was Lutheraan in vrijzinnigen N.D.D.D. TE AMSTERDAM De Senaat van het studentencorps aan de Vrije Universiteit „N.D-D.D." is thans als volgt samengesteld: A. G. Luyks, rector; J. J. de Vries, ab-actis; W. A. van Es, fiscus; J. van Buuren, assessor I; A. de Groot, assessor II. Het adres van de ab-actis is: Keizers gracht 162 A'dam-C (vacantieadrea E 190, Kinderdijk). NED. HANDELSHOOGESCHOOL Gisteren heeft Dr. J. C. van Leeuwen ...et een openbare les over „Octrooirecht handelsbelemmeringen" zijn ambt aanvaard als privaat-docent aan de Ned. Handelshooge- school te Rotterdam, in het recht van der industrieelen eigendom. EEN CHR. SCHOOL TE UDDEL Onder leiding van Ds. J. Fraanje, predikant der Geref. Gem. te Barneveld, is te Uddel opnieuw een actie begonnen tot stichting van een Chr. school. Er is daar een openb. school met vier lokalen; men heeft nu verzocht er drie van ter beschikking te mogen krygen. De 120 inschrijvingen, noodig voor de stichting van een Chr. school, zyn er al ruimschoots. ONDERWIJSBENOEMINGEN De vereeniging „Groen van Prinsterer" te Haarlem heeft benoemd aan de Bavinck- school de heer J. D ij k s t r a uit Leiden, met ingang van 1 Jan. 1936. Aan de Groen van Prinsterer-school is beiwemd de heer J. Hogenbirk, uit Hilversum, met ingang van 1 Nov. 1935. De Uniecollecte Zeven en vijftigste Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel Lij at 9 Transport van «1st 22.2<»2 6« SCHOOLNIEUWS PROF. PIRENNE f Te Brussel is overleden Prof. Dr. H. P i r e n n e. een zeer bekend historicus. Hij werd in 1862 te Verviers geboren en deerde te Luik, Parijs, Leipzig en Berlijn. In 1888 werd hij benoemd tot hoogleer aar te Gent. Prof. Pirenne's levenswerk is geweest het schrijven van „Histoire de la Belgique". Het was een epoche-makende studie, waarii heeft trachten aan te toonen, dat de bewo ners van België vanaf de vroegste tijden op elkaar zijn aangewezen geweest, en dat, al is er verschil in taal tusschen Vlamingen Walen, zij niettemin een volkseenheid v men. Op dit punt wordt hij herhaaldelijk bestreden door Prof. Geyl in zijn „De Ge schiedenis van de Nederlandsche Stam". Men zal zich verder herinneren, dat Prof. Colenbrander op 6 Januari 1933 te Leiden een rede hield ter gelegenheid van de 400ste geboortedag van Willem van Oranje aanleiding waarvan hij er later van is schuldigd stukken uit Pirenne's werk te hebben overgenomen. Tijdens de wereldoorlog is nogal opschud ding gewekt door het feit, dat Prof. Pirenni naar een Duitsch concentratiekamp is over gebracht. In het voorbericht van een de: deelen van „Histoire de la Belgique" maakt hij hiervan met enkele woorden melding, waarbij hij dan tevens memoreert de moei lijkheden, die hij had om tijdens de oorlog dit werk te doen verschijnen en de studie ervoor te voltooien. Dat de overledene een groot geschied schrijver is geweest, is algemeen erkend; hij kende de geschiedenis van zijn land tot de '-teinste bizonderheden; zijn stijl is dien aard da., ook niet-vakmenschen hem gaarne lezen. Oo«lnrie->« Jftga V*rè°nfrf/(i Wildenboroh Wolfheift - Zilt-Rommel - 20.25 Nerlnrhorst den Berfc - 122.50 Examens "Kom, Fr cd, bedien je nog's!" "Graag, zeg. Je weet, dat ik een dolle liefhebber ben van een kop Maggi5 bouillon en ook van groenten, stamppotten, sausen en andere gerechten, die met dit vleesnat zijn klaar gemaakt. De smaak wordt er voller door, in één woord "af"." "Ook lk als huisvrouw profiteer ervan, want Ik bespaar me met Maggi5 bouillon niet alleen veel werk, maar ook menige toevoe ging als vlees e. d. Daarom blijft mijn merk: MAGGI3 Bouillon Hebt U de oplossing van Maggi s K.L.M. Prijsvraag al ingezonden 15 Nov. a.s is de sluiting. Vraagt Uw winkelier een formulier. Wacht niet langer F. 2500.20 vliegtochten, 2000 troostprijzen voor de goede op lossingen. de dames W. Wnnderlleli, J. H. G vam Marle en D. A. P. StaMle. Doet. rechten: de heer H. Swagennan Utrecht. Doet. r ech Uwe ten s chapde heer Stempels Doet. Indisch recht: de heer J. J. Weraeling WlMkmtde ï,.0. Den Haag. Geklaagd de eer C. J. C. Boot, Önd-Vossemeer. houdt Schol. P. M. W. Harth. d. Utrecht Op het gister gre- imen van den Schoolraad voor de den Bijbel zijn geslaagd de domos ld. te Lathu-m; S. Lutgendorff. ond. acte te Deventer: A. v Lutjn, id. te Den Haag- W Mulder, id. te Huiwim: J. Streutkor. id. te Ede; H. A. Huitzlng, ond. te Hilversum; M v Zanten, id. te Ouddorp; C. J. Mos, iA te Nieuw Uekkerland en M. P. v. Ravenawaaij. id. te KUNST Mengelberg 40 jaar aan het Concertgebouw-orko„i Gister was het juist 40 jaar geleden, dat Dr. Willem Mengelberg voor het eerst met het Amsterdamsche muziek-publiek in con tact kwam, toen hij met het Concert gebouworkest, voor het laatst door Willem Kes gedirigeerd, als piano-solist optrad, met het Es gr. L-concert van Lisr.t. Mengelberg werd daarmee tevens door Willem Kes ge ïntroduceerd als zijn opvolger als dirigent, waartoe hij o. a. door Jhr. Mr. J. C. M. yan Riemsdijk, den begaafden musicus, violist en schrijver en tevens door prof. Wfjllner, directeur van het Conservatorium te Keu len, was aanbevolen. De recensies over den pianist Mengelberg waren al zeer gunstig en nadat hij op 27 October voor het eerst in het openbaar de dirigeerstaf over het orkest had gezwaaid, waren de muziekcritici van dien tijd het er over eens, dat de juiste man op de juiste plaats gezet, was. Dit oordeel is door de feiten bevestigd. Bovendien is het voor Mengelberg weg gelegd geweest het Concertgebouw-orkest een der beste ter wereld te maken. GEMENGD NIEUWS DOODELIJK MOTORONGELUK P. W. uit Amsterdam, die op 13 October met zijn motorfiets op de van der Helatlaan te B i 11 h o v e n tegen een auto is gebotst, is aan zyn verwondingen in het St. Anthonius Ziekenhuis te Utrecht overleden. De toestand van zijn vrouw, die als duo-passagier mede reed, is ernstig, doch niet zorgwekkend. WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Haparanda en Vardó 773.3. Laagste 6tand te Isafjord 741.1. Stand vanmorgen halftwaalf 760.5. WEERVFRWACT*TTNO Meest matige, N.O. tot N. wind. in het O. half tot zwaar bewolkt, of betrokken met eenige kans op regen, in het W. gedeeltelijk 'bewolkt, met weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Zoowel het gebied van hooge luchtdruk in het N.O. als dat in het Z.W. nam in betee- kenis toe. Over de Britsche eilanden vorm de zich een verbinding tusschen beide, die het regiem van warme oceanische winden uit W. en Z. scheidt van dat van koude continentale winden over Centraal Europa, die tot in de Alpen doordringen en aanlei ding geven tot zware regens in Oost-Duitsch land en veel sneeuw in de middelsebergten, waar de sneeuw tot \er beneden 1000 Meter ligt. Het weerbericht van Dresden van hedenmorgen maakt zelfs melding van sneeuw. In 't Oostzeegebied heerschen zware stormen. Ook aan de Zuidzijde der Alpen blijft de druk nog laag; er vallen regens. Ons land ligt juist buiten de grens van het gebied van betrokken weer met regen. Het is waarschijnlijk dat dit echter nog het O. deel zal bereiken. 26 OCTOBER Zonsopgang 6,44 uur, zonsondergang 4.43 uur Maan op v.m. 5.52 uur, onder nam. 3.46 uur 1 nUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBPFN 26 OCTOBER Van 's avonds 5.13 uur tot 's morgens 6.16 uur Ongeluk op een overweg Tractor door trein gegrepen Donderdagavond is een tractor met aan hangwagen, komende uit de richting A 1 k- maar, door den trein, die om 18.59 uur te Den Helder aankomt, ter hoogte van de spoorbrug te Koegras gegrepen. De overweg daar ter plaatse is bewaakt. De chauffeur A. B. Veenstra uit Sneek, ciie met zijn vader en een veekoopman in de cabine van de auto zaten, was met den weg daar te plaatse niet bekend. Hij zag wel twee lichten van rechts komen, maar dacht dat deze van een auto waren. Vlak voor de spoorboomen bemerkte hij zijn vergissing en wist toen nog met groote tegenwoordigheid van geest het stuur naar links te wen den, waardoor hij dwars door een hek, juist tussohen het spoorweghuisje en de rails terechtkwam. De trein greep de tractor aan de zij kant en wierp haar op zij. De tractor werd geheel vernield, ter wijl van de locomotief een koplami werd afgerukt. Wonder boven wonder werd geen en kele van de inzittenden van de auto De aanhangwagen bleef in tact. De trein, die oogenblikelijk stopte, kwam met 20 min. vertraging te Den Helder am. De inzittenden van de tractor heh'"m "i-i eon personenauto hun weg vervolgd. Het ongeluk op den onbewaa' n overweg te Kethel Na zijn zoontje de vader overleden De 37-jarige C. Klaasse, die bij den o\er- weg te K o t h e 1 het ongeluk had in zijn vrachtauto met den trein in aanraking te komen, waarbij zijn 9-jarig zoontje on -'ag gedood werd, is hedennach: ten geve inwendige kneuzingen ovei !cd i. DE ZWENK VAN LJN W E" Door een verkeerde zwenk had een wb renner, de heer van Z. op de Lissriweg te Abbenes (N.-H.) het ongeluk in volle vaart met zooveel kracht tegen een trans- formatorhuisje van het P.E.N. te botsen, dat hij met zijn race-fiets tegen de grond sloeg cn bewusteloos bleef liggen. Ernstig aan het hoofd gewond werd de man opge nomen en onder behandeling gesteld van Dr. S. die een voorloopig verband legde, waarna hij per auto naar zijn woning in Haarlem-Noord werd gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 11