ru HET ALGEMEEN REGEERINGSBELEID (VJajaka d& bhdms otN^gMefütw-e/rb fwê&em, GOUD EN VUUR DONDERDAG 24 OCTOBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Rijksbegroothig 1936 TWEEDE KAMER HEEFT CRITIEK EN WAARDEERING Het „Plan van den Arbeid" onder de loupe Heillooze leeningspolitiek zou het gevolg zijn Hei is nog maar enkele weken ge leden, dat in de Tweede Kamer een uitvoerig algemeen politiek debat is gehouden naar aanleiding van het in het voorjaar 1935 ingediende bezuini- gingsontwerp. Daarom heeft de Twee de Kamer zich bij de algemeene be schouwingen over de begrooting 1936 in de afdeelingen beperking opgelegd. Aan het voorloopig verslag, dat thans verschenen is, ontleenen wij het vol gende: Verscheidene leden merkten op, dat h.i. de !n September gehouden debatten wel hebben aangetoond, dat de tegenstellingen, die kn Juli zulk een spanning veroorzaakten, geens Eins hebben opgehouden te bestaan. Er dient dus rekening mee gehouden te worden, dat de spanningen opnieuw kunnen toenemen en zelfs tot een her haling van het conflict kunnen leiden. Enkele leden zouden, hoewel ook zij geen behoefte gevoelden de jongste kabinetscrisis uitvoerig te bespreken, toch gaarne een ant woord ontvangen op de vraag, in hoeverre het program van dit Kabinet verschilt van dat van het vorige. Algemeen was men van oordeel, dat de economische toestand van ons land sedert het vorige jaar nog slechter geworden is. De verlaging van de productiekosten zou, asoo meenden versoheiden leden, verkregen dienen te worden door een samenstel van wettelijke maatregelen. Bij gebrek daarvan zal h.L aan devaluatie niet te ontkomen zijn. Sommige leden kwamen er met kracht legen op, dat zij, die voorstanders zijn van devaluatie, aoor de Regeering worden gedis kwalificeerd op een wijze als geschied is in de rede van den minister-president bij do hervatte behandeling van het bezuinigings- ontwerp. Verscheiden leden meenden, dat de vaste lasten een belangrijke verlaging zullen moe ten ondergaan, meae omdat zij een grootere beteekenis hebben dan de regeering daar aan toekent. De minister-president heeft gezegd, dat de vaste lasten gemiddeld 20 pet. uitmaken van de productieprijzen. Dit is een cijfer van 1932, steunende op on voldoende gegevens. Echter is sinds 1932 de verhouding tusschen de vaste lasten, de kosten van grondstoffen en de loonen zeer ,veranderd. Verscheiden leden waren van oordeel dat ons land noodig heeft het met kracht aan vatten van een positieve welvaartspolitiek. Een zooaanige nolitiek zagen zij in het door S.D.A.P. en N.V.V. ontworpen iJPlan van den Arbeid De financieele gevolgen van dit plan, al dus deze leden, zijn nauwkeurig onderzocht. De invloed op de Rijksbegrooting zou deze zijn, dat de uitgaven voor steun aan werk- loozen, aan boeren en aan middenstanders met 60 millioen zouden verminderen, waar tegenover de uitgaven voor verbetering van den steun aan de overblijvende werkloozen, de kosten verbonden aan de invoering van de 40-urige werkweek met looncompensatie, die voor verlenging van den leerplicht en die wegens rente en aflossing van de aan te gane geldleening te zamen 26 millioen zou den bedragen. De inkomsten van het Rijk Eouden door vermeerderde opbrengst van de onmiddellijk reageerende belastingen met ongeveer 10.000.000 toenemen. Het totale beeld van de begrooting wordt dan 4-4.000.000 gunstiger. Dit beeld wordt in volgende jaren nog gunstiger, doordat dan ook de opbrengst van eenige trager reagee rende belastingen zal vermeeroeren. Het geld benoodigd voor de uitvoering van 'de groote werken zal moeten worden geleend. Van verschillende zijden werd erkend dat een plan als het hier geschetste niet zonder nauwgezet onderzoek mag woroen afgewe zen. Er werden evenwel door verscheiden leden ernstige bezwaren tegen aangevoerd. Hun hoofdbezwaar was dat het plan - in dien mem aanneemt dat het moge F k zal zijn de benoodigde bedragen te leenen enorme lasten op de toekomst zal leggen, zonder dat ook maar eeniszins vaststaat dat ons land in de toekomst die lasten zal kun nen dragen. De schuldenlast van 't Rijk zal, indien de cijfers, door de voorstanders van het plan meegedeeld, juist zijn in drie jaren tijds met meer dan 450 millioen stijgen. Ook onder de leden, die tegen het „plan van den arbeid" bezwaren hadden, waren er vele, die van oordeel waren, dat met het uitvoeren van openbare werken krachtig moet worden voortgegaan ter bestrijding van do werkloosheid. Verscheidene leden waren van meening, dat het bedrag van f 60 millioen voor het Werkfonds zoo spoedig mogelijk verhoogd dient te worden. Op indiening van een daar toe strekkend wetsontwerp drongen zij aan. Rusland Van verschillende zijden werd bij de Re geering aangedrongen op het vinden van nieuwe afzetgebieden voor Nederlandsche producten. Onder de afzetgebieden, welke voor ons land van nog meer belang kunnen worden, neemt Rusland,, naar verscheidene leden meenden, een van de eerste plaatsen in. Deze leden betreurden, dat de Regeering dit land nog steeds niet officieel heeft er kend. Zij meenden, dat er geen reden is bij deze houding te volharden. Dat de Regeering verderen steun aan de scheepvaart noodzakelijk acht, hadden velen met in stemming vernomen. Sommigen voegden daaraan toe, dat h. i. onze havensteden, in het bijzonder Rotterdam, slechts door krach tige regeeringsmaatregelen van den onder gang gered kunnen worden. Komende tot het financieel beleid der Re geering, werd algemeen het oordcel uitge sproken, dat de financieele toestand des Rijks een somber beeld ertoonti De thans ingediende begrooting voor 1936 is formeel sluitend gemaakt op pa pier. Veel ingrijpender bezuinigingen zijn vereischt. In vjjf jaar heeft het Rijk een bedrag van rond f500 millioen inge teerd en dit bedrag zal binnenkort tot f600 millioen stijgen. Slechts door een Intensieve besparing zal een sluitend budget verkregen kunnen worden. RUBRIEK^ De aangekondigde B elastingverho oging heeft bij vele leden ernstige teleurstelling gewekt. Zü vestigen er de aandacht op, dat in geen geval mag worden overgegaan tot be- lastingverhooging, welke de moeilijkheden van het bedrijfsleven nog verder zou ver- grooten. Voorts werden in het bijzonder bezwa ren geuit tegen de voorgenomen verhoo ging van de Omzetbelasting. Voor zoover behoud van den tegen- woord igen accijns op bier en Gedistil leerd niet toereikend is om de f12 millioen, welke de regeering van de opcenten op de omzetbelasting ver wacht, te vervangen, zouden eenige le den in het verschil willen voorzien door het heffen eener crisis-inkomstenbelas ting; eenige anderen door middel van een crisiswinstbelasting. Een aantal leden verklaarde de voor keur te geven aan het invoeren van een vrijgezellenbelasting of aan verhooging van bestaande belastingen voor vrijgezellen. Met de voorgestelde belasting op buiten- landsche plezierreizen kon men zich in be ginsel vereenigen. De voornemens der regeering met betrek king tot de ambtenaarssalarissen ontmoetten bij verscheidene leden ernstige bedenking. Verscheidene leden verklaarden overwe gend bezwaar te hebben tegen de plannen der regeering tot het invoeren van een ver laagd „jeugdsalaris" voor jeugdige ambte naren, onderwijzers en werklieden. Deze regeling zal tot een grooten socialen mi stand leiden. Volwassen ambtenaren en werklieden zullen jarenlang moeten wach ten eer zij een huwelijk kunnen sluiten. Van meet af aan zullen de huwelijken ver armd zijn. Alg. Beschouwingen Algemeen werd gevraagd welke bepalin gen van de grondwet de regeering in een herziening wil betrekken en met welk doel en in welken geest zij de wijziging daarvan voorbereidt. Eenige leden, die den tijd voor een Grond wetsherziening gekomen achtten, zouden deze willen gebruiken ten einde extremisti- School en Bijbel Hoe zeer de meeningen op dit gebied ge kenterd zijn, blijkt wel klaarlijk uit een artikel van A.B.K. in de roode pers. De schrijver zegt, dat hij alleen zijn persoonlijk inzicht geeft en flat is daar wel hard noodig. Maar luj schrijft dan ook neer: Dat iedor beschaafd mensch de bijbel behoort te kennen, is een stelling, die geen bewijs behoeft. Ook wie in de bijbel een book ziet, als een ander, zal na lezing toe geven. dat het een hoek is als geen ander. Voeg daarbij, dat geen bock zulk een in vloed heeft geoefend op de Westersche be schaving als dit, zoodat men het reeds kennen moet. om tot het wezen van déze beschaving door te dringen. Maar daar komt dan nog bij, dat de bijbel als hand boek des geloofs op zooveleri zijn stempel drukt., dat iedereen dit boek moet kennen, om iets van andere mensclien te begrijpen, met wie hij één samenleving vormt. Zón der deze sleutel op het hart van zooveel menschen. met wie men dagelijks in Staat cn Maatschappij moet samenwerken, valt' ook de voordeur der Gemeenschap niet te ontsluiten. Over het eerste dacht men in vrijzinnige kringen vroeger toch wel heel anders en het laatste doet de vraag stellen, waarom zoo- velen Christelijke actie in 't sociale en poli tieke leven dan nog verwerpen. Want te recht zegt de schrijver alter: De bijbel en de neutraliteit leveren, dank zij beider wezen, nu eenmaal een tegenstelling in zichzelf, die in een aantal botsingen eindigen zou, waardoor uitein delijk niets méér geschaad zou worden dan het streven om dit boek in handende brengen van wie er het verst van staan. En daarom begrijpt hij ook hoe moeilijk het zal zijn de Bijbel op de openbare school te brengen: Want het geheim van de bijbelpracht is juist, dat de dramatiek zich in de scherp ste samenvatting openbaart. Hier moet grondige kennis den verteller ver boven de stof doen uitgaan, wil hij er iets van terecht brengen, voor kinderen vooral. Men zou dus bij de opleiding van de onderwij zer moeten beginnen, wilde er iets van hel hooggestelde doel bereikt worden. En al leen door het doel zoc hoog te stellen, wa re immers de poging geweitigd. Het slot van het artikel is merkwaardig: De bijbel onder de menschen' Wij doen méé, van ganscher harte. Maar dan in de vrije maatschappij, waar ieder onbelem merd baas is over zichzelf.en over zijn kinderen. Presentiegeld zonder present te zijn Ongeveer tien minuten over achten zoo verhaalt Volk en Vaderland zagen wij een der afgevaardigden (het blad noemt de naam, wij noemen hem niet) het gebouw der Eerste Kamer verla ten. om er die avond niet meer in terug te keeren, hetgeen wij nadrukkelijk con stateerden". Toch staat bedoeld lid in de Handelingen als present gemeld en ontvangt hij dus voor het plaatsen van zijn handteekening de vergoeding van f 20. Mooi is deze spionnagedienst niet; maar een senator, die dit aandurft, handelt ook verre van fraai. Fascisme en Christendom Aan de brochure van den heer Van Doorninck te Palembang heeft de Ba nier van Ned. Indië eenige artikelen ge wijd. De slotconclusie luidt: 1. dat schr. te weinig studie maakte van dit belangwekkend verschijnsel; 2. dat hij zijn oordeel enkel baseer de op een artikel van Mussolini en dat nog van uit zijn standpunt be lichtte; S. dat het Fascisme dat hij teekent daarom niet is dat van Mussolini: 4. dat verder lichtvaardig uit uiter lijke en oppervlakkige soms schijn bare overeenkomsten wezens gelijkheid wordt vastgesteld, waar die niet bestaat 5. dat hij met name het principieele verschil tusschen de staats-besohou- wing van Mussolini en die van art. 36 der geloofsbelijdenis ten eenenmale negeert 6. dat hij de beteekenis van het indi vidu voor tijd en eeuwigheid miskent; 7. dat de funeste consek wen ties van zijn standpunt voor de zuiverheid der kerk door hem niet zijn onderkend; 8. dat ter adstructie van zijn visie niet zelden een beroep wordt gedaan op niet op historie gebaseerde Daarom kan onze slotconclusie niet an ders zijn, dan dat we het nogmaals betreu ren dat deze brochure het licht zag, omdat zij niet bijdraagt tot beter inzicht tn de ver houding vn het Mussolinische Fascisme en het Christendom. Het fascisme moest komen Meermalen hebben we uit geschriften van reeds overleden politieke leiders uit onze kring, b.v. Dr. Kuyper, aangetoond, dat het vrijzinnige individualisme tot fascisme moest leiden. Thans wijst de Limb. Koerier op wat de jong gestorven staatsraad Struyken (r.k.) schreef in zijn critiek op Krabbe's Moderne Staatsidee": „Zoo wordt dus wel van het individu met zijn individueele wil, zijn individueel rechtsbewustzijn, uitgegaan, maar met geen andere bedoeling dan om het met één tour de main om te zetten in een wezen, absoluut afhankelijk van de ge meenschap. waartoe het behoort, door het de wil, resp. het bewustzijn, toe te dich ten, dat het ieder wilsbesluit, iedere norm, die de gemeenschap heeft vastgesteld, tot de zijne maakt. Het uiterste individualisme slaat om in het uiterste statisme. Daar is in prof. Krabbe's leer evenals in die van Rous seau, geen enkel voorbehoud ten behoeve van het individu; dat de ware gemeen schapsgedachte den mensch met eigen in dividueele levensbestemming als gemeen schapswezen heeft te begrijpen, is hun voorbijgegaan. De N.S.B. staat links Terecht schrijft de Limb. Koerier .(r.k.), dat er misschien al te veel tegen de N.S.B. geschreven en gesproken wordt; wat natuurlijk niet wil zeggen, dat een princi pieele bestrijding achterwege moet blijven. Het blad geeft daarvan zelf een goed voo beeld, als het betoogt, dat „de politiek van de N.S.B. niet verankerd ligt in een positief beginsel, dat op Gods wet steunt". Integendeel: de N.S.B. verwerpt zoowel het licht der openbaring als het leergezag van de Kerk. Haar staatkunde steunt uit sluitend op het subjectieve inzicht en op de onafhankelijke wil van den leider. De objectieve rechtsnorm ontbreekt haar geheel. Zij zoekt de bron van het recht niet buiten, maar in den mensch, en dit nog wel in één mensch. De N.S.B. is een rationalistische partij. Daarin ligt haar wezen. Zij heeft dit wezen gemeen met de vrijzinnig-democraten, met de sociaal democraten, met de liberalen, met de com munisten, met de vereeniging van godloo chenaars „De Dageraad". Zij staat links van de principieele scheidingslijn. En zelfs de leider heeft niet de macht om over te komen naar rechts, omdat hij, zich bui gend voor de objectieve rechtsbeginselen van het christendom, zou ophouden, nationaal-socialist te zijn. sohe revolutionairen uit de Volksvertegen woordiging te kunnen weren. Een aantal leden, van oordeel, dat de toe-j stand op het gebied der particuliere machts-i vorming ernstiger is dan de regeering zich- blijkbaar voorstelt, verklaarde in het optre4 den van de N.S.B., zoowel door haar weer-, middelen als door haar publicaties, eenern-1 stlg gevaar'voor den Staat te zien. Deze leden drongen aan op een verbod van Volk en Vaderland" waarin de ministers der Kroon op de erger- lijkste wijze worden beleedigd. Andere leden meenden, dat een verbod van dit orgaan niet mogelijk is; meer dan tot dusverre geschied is moet h. L echter repressief worden opgetreden tegen artike len en platen met een beleedigend karakter. Nog eens: de G. G. Verscheidene leden verklaarden onvol daan te zijn over het antwoord van den minister van Koloniën op de vragen van den heer Albarda betreffende de ontvangst van den heer Mussert door den G. G. van Ned.-Indië. Zij achten het standpunt, door den mi nister van Koloniën ingenomen, dat het uit sluitend aan den G. G. staat om uit te ma ken welke personen hij wenscht te ontvan- vangen, in zijn algemeenheid onjuist. Het optreden van den G. G. in dezen beschouwden zjj als een essentieel onderdeel van het algemeen regee- ringbeleid in Indië, waarvoor de re geering verantwoordelijk is tegenover de Staten-Generaal Vele leden meenden dat de maritieme verdediging van Ned.-Indië dringend ver sterking behoeft. Ook uit het oogpunt van werkverschaffing achtten sommige leden versnelden vlootbouw aanbevelenswaardig. Daarnaast werd door sommigen ook aange drongen op verhooging van het contingent hier te lande, mede ter beteugeling van de werkloosheid onder de jeugd. am VRIJDAG 25 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. Alg. programma, verzorgd door NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gram.pL 10.30 Morgendienst olv. Ds. F. G. Hospers. 11.00 Het Haagsche Trio. 12.15 Gram.pl. 12.30 Zang door G. Strassburg (bas). A. d. vleu gel R. A. v. d. HorstBleekrode. 1.30 Gram.pl. 1.45 Het Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. lectuur. 3.00—3.45 Vervolg con cert. 4.00 Pianorecital J. Rosekrans. 4.45 Gram.pl. 5.30 Orgelconcert. 6.30 Causerie A. J. Herwig. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literaire causerie. 8.00 Berichten. 8.05 Gram.pl. 8.15 Arn- hemsche Orkestvereen. olv. J. Spaander man mmv. Henr. Bosmans (piano). 9.00 Causerie mevr. M. Vigelius. 9.30 Vervolg concert. 10.15 Berichten. 10.2011.30 Gram.pl. HILVERSUM II 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Orgelspel J. Jong. 8.30 Gram. pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor dracht F. Nienhuys. 10.35 Gram.pl. 11.00 Vervolg voordracht. 11.20 Gram.pl. 12.00 Omroeporkest. 2.00 V. d. Werff (zang) en D. Appeldoorn (piano). 2.30 Causerie mevr. I. de Leeuwvan Rees. 2.50 Ver volg solistenconcert. 3.20 Gram.pl. 4.05 Orvitropia. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 De Zonnekloppers. 6.15 De Flierefluiters. 7.00 G. v. Overbeek spreekt over Lincoln, af gewisseld door gram.pl en voordracht door R. Numan. 7.50 Nieuwsber., herh. SOS ber. 8.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 Dr. N. A. Bruining: Onze Bijbel. 8.30 Mevr. C. WallerAndré de la Porte (piano) en mej. N. Wagenaar (piano). 9.00 Mr. Dr. W. Verkade: Thorbecke. 9.30 Gram.pl. 10.00 Causerie. 10.30 „40 jaar postpropaganda van de Ned. Prot. Bond". 10.45 Nieuwsber. Vrijz. Godsd. Persbur. DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Causerie. 11.20 Orgelspel. 11.50 Voor de scholen. 12.10 Trocadero Ci nema-orkest. 12.50 BBC-dansorkest. 1.35 Sopraan. 2.20 Berichten. 2.25 Voor de scholen. 3.35 en 3.55 Lezing. 4.20 BBC- Midland-orkest. 5.35 BBC-Dansorkest. 6.20 Berichten. 6.50 Mozartconcert. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezing. 8.20 Cellorecital. 8.50 „The Kentucky Minstrels", revue-program ma. 9.50 Berichten. 10.20 Lezing. 10.40 „Congo Landing", hoorspel. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pL 12.35 Orkestconcert. 2.50 Gram.pl. 3.20 Orgel, cello en zang. 4.20 Trio. 5.50 Sym- phonieconcert. 6.50 Vervolg concert. 8.20 zang. 9.05 Orkest en solisten. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Concert 2.004.00 Orkest. 7.30 Marimba- en vi- brafoonsoli. 7.45 Hoorspel. 8.15 Gram.pL 8.25 Reportage. 8.55 Viool- en pianoreci tal. KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert. 11.20 Orkestconcert. 1.35 Gram.pl. 3.30 Zang. 4.20 Solistenconcert. 6.20 Omroepkleinor- kest. 7.35 Omroeporkest. 8.35 Schrammel- concert. 10.2011.20 Orkestconcert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.00 en 1.302.20 Gr.pl. 5.20 Constantin-orkest. 6.2C Gram.pl. 6.35 Trioconcert. 7.35 Gr.pL 8.20 Omroeporkest. 8.50 Hoorspel. 9.35 Vervolg concert. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.40 Zang. 12.50 en 1.30—2.20 Gr.pl. 5.20 Cello en piano. 6.20 Gr.pl. 6.50 Kamermuziek. 7.35 Trioconcert, 8.20 Voor oud-strijders. 8.35 Symphonieconcert. 10.3011.20 Gr.pl DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.35 Zie Keulen. 8.35 Beiersch programma. 9.20 Berichten. 9.50 Concert. 10.05 Weerbe richt 10.20—11.20 Concert. De gevaren van het wegverkeer Een prijsvraag van de K.N.A.C. Ter gelegenheid van dc jaarlijksche Vei- ligheidsweek der Kon. Ned. Automobiel Club heeft haar Voorzitter Mr. J. Linthorst Homan gisteravond voor de microfoon een lezing gehouden over bovenstaand onder» Aan het einde van zijn rede maakte spr. bekend, dat de K.N.A.C. heeft besloten ont, ten einde alle krachten te helpen mobili- seeren, wie een veilig verkeer na aan het hart ligt, een prijsvraag uit te schrijven, die door een ieder mag worden beantwoord en die door deskundigen, ook buiten de kringen van het Automobilisme zal worden beoordeeld en die luidt: „Wat kan worden gedaan om alle weggebruikers een goed verkeersinzicht te doen krijgen en wat is daarbij de taak der overheid?" De antwoor den worder. verwacht voor 1 April 1936. ter wijl inlichtingen over vraag en prijzen zijn te bekomen ten kantore der K.N.A.C., Lange Vijverberg 10 te 's-Gravenhage. Het Algemeen Verbond van Accountants herdenkt op 23 Nov. a.s. zijn tienjarig be staan o.m. met een bijeenkomst in 't Am- stel-hotel te Amsterdam, waarin prof. dr J. Tinbergen zal spreken over „Conjunc- tuurbeheerscliing". Feuilleton EEN AMERIKAANSCHE GESCHIEDENIS door Paul Hutchens (23 Hij had haar gevolgd, én haar gebondenl Tim lachte in zich zelf toen hij aan die handige zet dacht, waardoor hij de koffer te pakken gekregen had. Wat zou er toch in dat ding zitten, dat zooveel waarde had? Hij keek er eens naar en dan weer naar het met tranen bevlekte gezicht van z'n gevangene. De herinnering aan dien man z'n wreedheid tegenover Betty maak te hem woest en hij balde z'n vuisten. Toen kreeg hij een prettiger gedachte. Als die man werkelijk berouw had over z'n zonden, moest hij ze belijden, niet tegenover nem, maar tegen over Jezus! Dat zou Meneer Raynor hem laten doen. Hm! Hij zou maar dadelijk de proef nemen! Tim had altijd de manier bewonderd, waarop dat op de missie gedaan werd, hoewel hij zelf nooit een persoonlijk getuigenis van Christus als zijn Verlosser afgelegd had. „Zeg eens, waarom bekeer je je niet?" begon hij op z'n corn- man deerende toon van deze avond. „Dat heb je zeker nooit gedaan, hè?" De man schrok. „Nee nooit. Godsdienst is niet voor zulken als ik. Ik ben te slecht" Dat was Tim met hem eens, „Ja, je bent werkelijk veel te felecht", zei hij met naidruk. „Maar als het zoo is als Meneer Raynor zegt, is er niets of niemand te erg voor Jezus. Hij kan alles." Een paar treurige ea angstige pogen keek naar hem, „Ik weet niet of jullie me voor de gek houden of niet, en 't kan me ook niet schelen. Maar ik heb er heelemaal genoeg van te leven zooals ik tot nu toe geleefd heb, met niets dan menschen, die mij haten om me heen. Als het ook voor mij mogelijk is, zal ik dat „gered worden" probeeren. Ik hou er mee op, en 't kan me niet schelen, wat er van komt." Bill zuchtte en ging dan fluisterend verder. „Ik moet je nog wat zeggen, jongen, en dat is, dat je die brief maar liever zoo gauw mogelijk naar het meisje moet bi'engen, want als je het niet doet Bill zuchtte terwijl hij strak naar Tim keek, „Wat dan, als ik 't niet doe?" „Dat kan ik niet zeggen maar akeligheid genoeg", ant woordde Bill. HOOFSTUK XIII De vroege morgenzon was met haar gouden stralen doorge drongen in een klein kamertje in het Fairhaven Hospitaal. De gestalte onder de witte lakens draaide zich geluidloos om, als 't ware nog ten volle de laatste oogenblikken van een weldoen- den slaap genietend. Vermoeide oogen openden zich en keken verbaasd rond in die rustige omgeving. Het gezang van de vogels was door het open raam te hooren. Het lawaai van het voortrazende verkeer oen blok verder was slechts vaag hoor baar, terwijl in de gang buiten de kamer onophoudelijk voet stappen af cn aan gingen. Zacht werd de deur op een kier geopend. De verpleegster in/ uniform, die naar binnen gekeken had, kwam op haar teenen naar het bed geloopen. blijkbaar voldaan omdat haar patiënt wakker was. Ze stak een thermometer onder de tong van de patiënte en verbrak de stilte met* „Een brief voor U, Juffrouw Dreanard. Hij kwam vroeg van morgen. De jongen zei. dat hij Tim heette, en dat U hem wel kende. Hij scheen erg teleurgesteld, toen ik hem zei, dat hij U niet bezoeken-kon," Betty stak haar hand uit naar de brief, naar het postmerk kijkend. De naam op de linkerkant wekte vage herinneringen op aan de dagen voor den dood van haar vader. De brief was aan haar geadresseerd naar het huis op de Michigan Avenue. „U zal vanmorgen wel vrijgelaten worden, Juffrouw Dreanard", zei de verpleegster vriendelijk. „Ze hebben een man gearresteerd, die ongetwijfeld de moordenaar van Uw stiefvader is. Men verwacht, dat U van elke medeplichtigheid aan dc misdaad vrijgesproken zal worden. Natuurlijk zult u onder vraagd worden, en zal U zich ieder oogenblik gereed moeten houden, als de politie U noodig heeft. Ik hoop, dat U sterk genoeg bent om naar huis te mogen gaan. Zoodra de dokter komt, weten we het. Zou U graag het ochtendblad zien?" „O nee, ik vrees van niet! Nee, oank U, nu nog niet", sloeg Betty het aanbod af. Ze herinnerde zich weer al de verschrik kingen van de vorige nacht en huiverde bij de gedachte aan alles wat ze de laatste vier- en- twintig uren doorleeft, had: de vreeselijke man, die plotseling in haar kamer verschenen was, de doek voor haar mond, het binden van haar polcen en enke's, het geluid van brekend glas; dan de duisternis en de ervaringen van zinken en drijven van half-bewustzijn; het ontwaken hier in 't hospitaal en het bezoek van de Raynors dat was het eenige prettige van alles de vriendelijke verpleegster, die haar een injectie gegeven had. en dan weer vergetelheid tot nu toe. In weerwil van de zenuwschokken en de angst van de avond te voren, voelde ze zich nu buitengewoon uitgerust en kalm. Ze had oen idee of ook te midden van de duisternis er een zwakke lichtstraa' geweest was, alsof zelfs in het woeden van de storm, er een zachte vredige koelte om haar geweest was. Ze wist het weer. Het was die dienst in de missie en het heerlijke gevoel van een nieuwe Nabijheid, dat haar hart met vrede vervuld had. En terwijl ze nog mijmerde, drijvend in een toestand van halfbewustzijn, scheen die Nabijheid het kamertje te doordringen. Ze kon Hem waarnemen, Hem voelen, bijna Hem hooren. De vermoeide oogleden sloten zich weer en Betty sliep. Het voedsel, dat naast haar neergezet werd, bleef onaange raakt en Betty s'iep door; sliep nog om tien uur, toen een andere verpleegster in 't wit naast haar stond, die gekomen was om t bed op te maken. Op 't zien van de slapende gedaante ging ze naar de andere kamers. En nog sliep Betty door, de enveloppe ongeopend naast haar. Droom.le ze, dat ze voorzichtige voet stappen naast haar bed hoorde? Dat een hand zich uitstrekte en de brief weg nam? Hoorde ze werkelijk de verdwijnende voetstappen, die zoo onhoorbaar mogelijk de gang afliepen? Onbewust strekte Betty's hand zich over het kussen uit naar de enveloppe. Die hand vond niets. In een oogenblik schrok Betty klaar wakker. De brief was weg! Om half elf kwam de dokter, keek eens naar haar en lachte. „U ziet er heel onschuldig uit", verzekerde hij knipoogend. Te onschuldig om verdacht te worden van zoo 'n misdaad, die ~e gisteravond U aan wilden rek.enen." Hij las de temperatuur- lijst, voelde haar pols en nam de temperatuur op, om het 'ijstje van de verpleegster te controleeren, en knikte tevreden. ..Na de lunch zal de verpleegster Uw kleeren brengen", zei hij. „Maar 11 hebt we' een erge schok gehad en Uw zenuwen zijn nog een beetje van streek. Ik zou U aanraden een paar weken vacant ie ergens op 't land te nemen." Hij draaide zich om om weg te gaan, maar wachtte nog even bij de deur. „Ik heb Uw vader gekend Juffrouw Dreanardzei hij. „Hij was een intieme vriend van me. De bergen van Colorado zouden een goede plaats voor U zijn om te rusten, daar waar Uw vader en moeder eens woonden, en waar U geboren bent" Wnr '1 vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9