Vijfduizend actie laatste nieuws!VAN BUUREN TOORENVLIET gemengd nieuws markt berichten visscherij DONDERDAG 24 OCTOBER 1935 TWEEDE BLAD PAG 7 door onbekende oorzaken. Voorts had 1 on- seval plaats waarbij personen ter plaatse van het ongeval overleden zijn; 12 ongeval len waarbij personen gekwetst werden; 67 verkeersongevallen met materieele schade. Maatschappelijke steun en voorzorg De totaal uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur bedragen f 24.550.8lH- Aan het Burgerlijk Armbestuur werd door de Ge meente een subsidie verleend van f 23.699.56 tegenover f 28.203.5lH in het vorig jaar. De armlastige krankzinnigen worden ver pleegd op kosten van de gemeente. Aan ver- pleegkosten betaalde de gemeente een bedrag van f 16.769.58. Op kosten van het Burg. Armbestuur wer den enkele doofstommen, blinden, of onder voogdij gestelde kinderen van on- of min vermogende ingezetenen verpleegd in daar voor bestemde gestichten of aangewezen gezinnen. Sociale aangelegenheden Door de verschillende bonden in deze ge meente werd uit de werkloozenkassen uitge keerd een totaalbedrag van f 42.621.27. De Gemeente verleende aan de werkloozenkas sen een subsidie van f 15.320.32. Justitie Door de Gemeente-politie en andere ambtenaren werden in het verslagjaar in totaal 696 processen-verbaal opgemaakt we gens misdrijven of wettelijke overtredingen. Er werden 3 personen aangehouden door signalement door de radio doorgegeven. Het aantal in deze gemeente voorkomende mis drijven vermeerderde met 51 gevallen. Het verslag bevat voorts nog tal van prac- VERKOOPDAGEN VOOR GROENE KRUIS Door de afd. Lisse van de Ned. Chr. Vrou wenbond wordt heden Donderdag de tweede verkoopdag gehouden van allerlei baby-goe deren, luxe handwerken en vele andere artikelen. Woensdagmiddag werd deze verkooping in intiemen kring geopend en daarna voor het publiek opengesteld. Aangezien de baten geheel ten goede zullen komen aan het Groene Kruis, hopen wij temeer dat er ook vanavond nog een zeer druk bezoek zal zijn. RIJNSBURG FLORA Alhoewel de maand September veel stor men en regenbuien bracht, welke veel schade toebrachten aan de te veld staande bloemen, is de maand September wat de omzet betreft, niet ongunstig geweest. Dit is voornamelijk te danken aan de vrij goede prijzen, die door den betrekkelijk matigen aanvoer werden betaald. In September werd bruto geveild voor een bedrag van f 25.169.09 In dezelfde maand van 1934 was dit bedrag f 16.324.21 of f SS44.S8 lager. Voor deze maand dus vrij gunstig. SASSENHEIM WINTERLEZING Ds. Salomons spreekt over „Tweeërlei tent" Gisteravond werd in de Ned. Herv. Kerk Öe eerste van de drie te houden winterle- zingen gelhouden. Spr. was Ds. Salomons, Chr. Geref. predikant van Amsterdam. Nadat de heer P. J. Vercouteren, voorzit ter van het Comité voor Winterlezingen. geopend had met gebed en Schriftlezing, verkreeg de spreker van den avond het Woord. Het huisgezin, aldus %pr., is de oorsprong van onze samenleving. Uit het huisgezin wordt onze samenwerking gekweekt en ge plant. Het beeld van het huisgezin is dien- tengevoOge dat der samenleving. Onze sa menleving geeft een droevige aanblik. Er iheerscht zedelijke verwildering, de eerbied voor het gezag vermindert, de Rustdag wordt ontheiligd en naar de aloude paden van het Woord van God wordt niet meer gevraagd. Vanwaar komt dit alles, zal men vragen. De diepe oorzaak ligt in het huisgezin. De vreeze Gods. welke de peiler van onze samenleving behoort te zijn, wordt hier dikwijls ondermijnd en men vraagt niet meer naar de ordinantiën Gods. Spr. had zich voorgenomen in die lijn zijn gehoor in den geest twee huisgezinnen binnen te leiden. Na het verlaten van deze gezinnen zou spr. dan zijn conclusies treit- Spr. noemde daarna de twee personen, wiens gezin men zou bezien. Het waren Lamech, de nakomeling van Kaïn en La ntech dejiakomeling van Seth. Zij vertegen woordigden twee richtingen, welke recht streeks tegen elkaar ingaan. De eerste is uit Kaïn, de onheilige, de zondige. De twee de uit uit Seth, de heilige, degene die vraagt paar de ordinantiën Gods. Lamech, de onheilige, is de krachtmensen en Übermensch, die steunt op eigen kunnen en weten. In zijn tent heeft liji twee vrou wen, Ada en Zilla, welke hem hoogachten. Daardoor heeft deze Lamech levensrijkdom. Doordat zijn zoon Jubal harpen en orgelen .maakte, deelde hij tevens in levensvreugde en eindelijk had deze Lamech een zoon welke de eerste smid genaamd werd, welke ,voor zijn vader een zwaard maakte. Met Öit zwaard ziet Lamech zich ook voorzien van levensbeveiliging. Zijn dochter, Naëma, 'de lieftallige, bereidt hem levensvergenoegd heid. Zoodoende was Lamech van alle aard- sche schatten voorzien en geen wonder dat hij zich sterk gevoelde en het meende zon der God te kunnen. Het lied van Lamech, het lied van eigendunk en eigenkracht is daarvan het duidelijkste bewijs. De tegenwoordige tijd geeft ook dit beeld. Spr. bedoelt hiermede de hedendaagscne cultuur van weten en kunnen en geeft daarvan vele voorbeeflden. Spr. noemt o.a. het feit dat de groote afstanden door lucht verkeer, telefonie, fotografie e. d. geheel ei ju vervallen. De kracht van de stalen arm van Lamech, Eiet spr. thans uitgebeeld in de wonderen der techniek, de machine. En nog is in dit alles naar spr. meening het hoogtepunt niet bereikt. Bezien wij echter de tent van Lamech in het licht van Gods Woord, dan zien wij dat de zonde is binnengetreden. Het feit dat Lamech twee vrouwen had is al reeds een openlijk verzet tegen de ordinantiën Gods en spr. constateert dat in de tegenwoordige tijd in steeds erger mate de hmvelijksordr nantio met voeten getreden wordt. Niet God. maar de zonde en satan wordt ïn deze tent gediend. Deze mensch in zijn grootheidswaanzin kan en vermag alles. Hij g öb in ik t zijn talenten van wetenschap tot hejil der menschheiid, zeker, maar ook tot vernietiging der menschheid. Denk aan het gifgas, dat) het doel heeft de mensch in een oogenblik te verdelgen. De mensch verbeeldt zich in liet volle licht, te staan, doch in waarheid verkeert hjj in het pikzwarte donker. Alles weet de mensch te beheerscjien. Ja zelfs, al zijn de pogingen tot dusver nog niet tenyotle geslaagd, heeft men zich bezig gehouden met het regenmaken. Het strijdlied van Lamech vindt nog zijn beeld in de hedendaagsche samenleving. Doch straks is de overvloed opgeraakt en beluistert go de wanhooosnik van de wan- hoopmensch. Het door hem verheerlijkte paradijs stelt zoo bitter teleur. Dit paradijs biedt geen plaats voor dc boom des levens. Het is geen leven, doch het ls een gestadige dood dien deze mensch sterft. Tevens typeert deze Lamech de Anti christ. Heden speelt de wereld het voorspel van het lied van den anti-christ en spr. noemt dc bewapening, het wantrouwen der naties en de oneerlijkheid in de diplomatie. De anti-christ zal zich verbinden met alle machten der hel en deze zullen de mensch heid overbluffen. Het einde zal zijn als in Lamechs tent.. Lamechs vrouwen aanbidden Lamech en zoo zal later de menschheid de anti-christ aanbidden. rvolgens trad spr. de tent van den an deren Lamech binnen. Het is die Lamech, uit de heiilge goede linie van Seth. Het is hier veel eenvoudiger dan bij den onheiligen La mech en het doet zelfs bij het binnentredn iets onbehaaglijk aan, om in deze tent to erkeeren. Dezen Lamcdh is een zoon geboren en hij noemde zijn naam Noach. Men zal daarom uitbundige vreugde verwachten. Het is toch zijn eersteling. Dooh het is hier zoo geiheo» anders. Deze Lamech is een man, aldus spr., In wiens ziel een hooger licht is opgegaan. Hij ziet de werkelijkheid en hij klaagt over de moeiten des levens en over het arbeidsleed il echter niet zeggen dat het alleen bij klagen blijft. Neen, hij heeft de oorzaak ontdekt van alle leed. Hij zoekt die met bp de maatschappij of bij God, doch hij zoek', de oorzaak elders en hij zegt: „ï>e Heere heeft liet aardrijk vervloekt, omdat alle chenkinderen gezondigd hebben". ?r in deze tent geen lied van levens reugd, doch een klaaglied wordt aange heven over de toorn Gods. Deze zal ons troosten, zegt Lamech over zijn zoon Noach, en hij steunt hiermee op de belofte van liet vrouwenzaad. Daarom is er toch vreugde in dit gezin, want de geboorte van deze eersteling zegt aan de menschheid dat zijn geslacht niet tsterft en tevens ziet Lamech in dit jongske de komst van Jjezus Christus de Messias. Ook deze Jezus heeft de arbeidssmart ge voeld waarvan Lamech hier gewaagt en aan het vloekhout van Golgatha heeft deze Jezus zielesmart geleden om onpe zonden. Hoewel de tijden slecht zijn brengt de aarde nog vruchten voort, om Jezus' wil en mogen wij nog arbeiden bij de gratie Gods. Laat. ons echter het werk der handen niet stellen boven den arbeid der ziel. Het einde dezer aarde zal immers geen ondergang zijn, zooals wel eens geleerd wordt. Neen, het einde zal een reiniging en loutering zijn en nieuwe wereldorde zal uit de ascn der verbrande wereld weder oprijzen. Het laatste woord is met aan Lamecn, den anti-christ. God zal uiteindelijk opstaan en hem verdelgen en al zijn nakomelingen. Tenslotte stelt spr. de vraag: In welke tent woont u? In beide tegelijk gaat niet. nature is de mensch geneigd in de tent der goddeloosheid te vertoeven. Als we door genade de tent der goddeloosheid kunnen ontvluchten, behoeven we niet alles achter te laten. O neen. AKes kunnen we meene men, behalve de zonde. Alle talenten die wij hebben kunnen we gebruiken, doch wp behooren ze alleen in den dienst van God te besteden Ook in de tent van den'heiligen Lamech is levensvreugde en zijn harpen orgelen die den zang begeleiden. Deze Lamech bezingt de grootheid en genade van Hem, die in Noach zijn afkomst vindt en wij zeggen met de Schrift: „Ik zal bennen en onbebouwd 1.50 per M2. be taald worden. Dit plan dat van de provincie uitgaat, zal kosten 91.000 waarvan voor re kening van de gemeente komt een bedrag van 40.000. De leden uiten hun voldoening over het tot stand komen van dit plan. Het wordt met algem. st. aangenomen. Alvorens tot de behandeling der begroo tingen over te gaan, deelt de Voorzitter mede, dat vanaf 27 Oct. de gemeente weer brandstoffentoeslag kan verleenen, waar mede de Raad accoord ging. De begrootingen van het electrisch-, bet water-, het gas, en badhuisbedrijf worden mder discussie aangenomen. Bij dc behandeling van de gemeentebegroo ting geeft de heer Limburg in overweging ethouders te belasten met een speciale taak in het bestuur der gemeente, zoodat erschillende takken van gemeentedienst komen onder een bepaalden wethouder. Tevens zou spr. gaarne zien, dat de wet houders spreekuur ten Rnadhuize hielden omdat dc Burgemeester toch niet iedereen te woord kam staan. De Voorzitter wil dit liever aan z'n op- olger overlaten omdat spr. toch spo heen zal gaan. hoer Braggaar houdt een philippica tegen de post Burgerwacht De heer Lim burg zegt, dat de heer Braggaar misschien nog wel eens blij zal wezen, dat de B.W. er is als wapen in de hand van het wettig gezag om de democratie te beschermen tegen extremistische elementen. De heer .Muilholland leest een zeer lang betoog voor, dat blijk geeft van gemis aan eeni.ge elemen taire kennis van gemeente-huishouding, maar hierop neerkomt, dat spr. de werklon- zen wil laten werken voor steun door aan- an straten en tegelijk de personeel» belasting verlagen met 20 pet. door de oorziene uitgaven te verminderen. De V zit ter wijst er op, dat dit laatetc niet gaat omdat Gedep. St. eisohen een bedrag van 15.000 onvoorzien, terwijl de begrooting 13000 aangeeft én dat dus eigenlijk al to ei nig is. De heeren Braggaar en Limburg geven den heer Mullholland in overweging met goed doordachte en gedocumenteerde voor stellen te komen voortaan. De begrooting wordt hierna ongewijzigd met. algem. stemmen aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer Braggaar naar de wijziging in de steun regeling waardoor cle werkloozen een halve week steun missen. De heer Mens zegt, dat dit veranderd moest worden en dat met de wijze waarop B. en W. dit gedaan hebben de moderne bond geheel accoord ging. Hierna sluiting. den Hèere zingen terwijl ik.nog ben". Na dankgebed zongen de aanwezigen nog 'Psahn 115 9. eerste winterlezing bestond flinke belangstelling. VALKENBURG SCHOOLREDE UITGESTELD Ds. Mulder, die hedenavond in de Ned Herv. Kerk alhier een schoolrede hoopte te houden, is hiertoe plotseling verhinderd- Zijn optreden is voor onbepaalden tijd uit- A. R. PROPAGANDACLUB. De A. R. Propagandaclub' „Groen Van Prinsterer" hoopt Vrijdag 25 Oct. 's avonds S uur in de zaal van den heer De Vnes haar vergaderingen weer aan te vangen. De heer G. v. Egmond uit Rijnsburg zal spreken over het onderwerp: „Internatio nale verhoudingen". Alle belangstellenden zijn. hartelijk wel kom. VOORSCHOTEN GEMEENTERAAD De Raad der gemeente vergaderde gister- vond. Voorzitter: Burgemeeser E. Vemèdc. Aanwezig alle leden. De notulen worden gelezen en go ■keurd. Onder de ingekomen stukken is een verzoek van enkele inwoners om verlaging keurloonen voor huisslachtingen en een adres van bewoners van de Veurscheweg over slecht electrisch licht in hun huizen. Beide adressen worden in handen van B. en W. gesteld. Tot onderwijzeres aan de O.L. School Dorp wordt met algem. st. benoemd aitej. A. J. Vennink, van Daarlerveem. Punt 3. Verzoek om verlaging van Perso- neele belasting voor koffiehuishouders. B. en W. stellen voor hieraan niet te vol doen omdat hierdoor 1250 minder belas ting zou ontvangen worden, waardoor do andere ingezetenen 5 pet. meer personeele belasting zouden moeten betalen. De lieer Mullholland vindt hierin geen bezwaar, omdat de koffiehuishouders zwaar gedu- peerd zijn door de crisis. Met de stem van den -lieer Mullholland tegen wordt liet voor stel aangenomen. Punt 4. Verzoek AL Nas- veld inzake rioleering B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken. Den heer Bra: stelt dit teleur. De voorzitter zegt dat de sloot is schoongemaakt en dat verder dient gewacht tot de rioleering van de Leidsche weg doorgetrokken is. Punt 5. Een verzoek van den lieer C. A. Verhoog ex art. 13 der L.O.-wet; wordt voor 60 pet. der reis kosten toegestaan. Punt 6. Wijziging ver ordening besmettelijke ziekte-regeling, wordt aangenomen. Punt 7. Voorstel inzake keu ringsdienst op waren, eveneens. Punt S. Voorstel inzake toeslag op loonen in weide en tuinbouwbedrijven. Aangenomen. Punt 9. Voorstel inzake verlaging sala rissen gemeentepersoneel. B. en W. stellen i voor hier niet toe over te gaan daar deze twee maanden geleden reeds verlaagd zijn.] Wel stellen zij voor de oude regeling betref-' fende kindertoeslag weer in te voeren nlj, ZVz pet. te beginnen bij het. derde kind, ter wijl dit nu 3 jict vanaf het eerste kind bedraagt. De heer Mullholland is hier tegen en wil de salarissen juist, sterk verlagen. Zelf heeft spr. met vreugde 20 pet afge staan van z'n pensioen en wil .gaarne nog meer offeren. Het voorstel wordt aangeno men met de stem van den heer Mullhol land tegen. Punt 10. Voorstel inzake verbetering Leid- schewcg. Deze weg zal door verdwijning van dc voortuinen een behoorlijke breedte verkrijgen, gerioleerd worden en van een trottoir worden voorzien. Voor de voortui nen zal een prijs van 5 per M2. en voor De aanvaring op de Theems Een der opvarenden gedood Een 17-jarig lid der bemanning van het Nederl. motorschip .Alcyone", die bij de botsing van dit schip met het Engelsche s.s. „Moretan Bay" op da Theems werd gewor.d, is in het zie kenhuis te Gravesend overleden. Aan de tegenwoordigheid van geest van de officieren ran de „Moreton Bay" zou het te danken zijn, dat de opvarenden ven de .Alcyone" gered konden worden. Zij lieten de „Moreton Bay" vooruit stoornen, zoodat de voorsteven het gat in de Alcyone" vul de. Hadden zij dit niet gedaan, dan was de .Alcyone'' vteirmoedalijk onmiddellijk ge zonken. De botsing hod plaats ten gevolge van den dichten mist De naam van den overleden opvarende van de „Alcyone" is Berend de Vries, tilt Delfzijl. Het is een broer van den kapitein, die zelf eerst 22 jaar oud ia. De kapitoin stond zelf op de brug, toen de botsing plaats vond. De .Alcyone"' ia te Erith aan den grond gezet De doödelijke damp DÜIE PERSONEN DOOR GAS BEDWELMD Men meldt ons uit Amsterdam: In het gelijkstraatsche gedeelte van het perceel Shackletonstraat 8 zijn Dinsdag middag drie personen door uJistroomend gas bewusteloos geraakt. Buren, die een sterke gaslucht waarnamen, waarschuwden de Gemeente Gasfabriek, waar na zich onmiddellijk een gasfitter naar het huis begaf. In de keuken bevonden zich de bewoners, een 83-jarige man en zijn 81-jarige echtgenoote, die in bewusteloozen toestand verkeerden. Ook de gasfitter, die nog in etaat geweest de hoofdkraan af te sluiien, ge raakte by het zoeken naar het lek in de gas leiding bedwelmd, zoodat, toen de spoedig ge waarschuwde geneeskundige dienst ter plaatse het personeel drie menschen te behande len kreeg. Gelukkig konden de slachtoffers worden bijgebracht. Zy zyn ter observatie naar het Wilhelminagasthui s vervoerd. Een ongeluk bij het granaatwerpen Een grenadier ernstig gewond Bij oefeningen in het werpen met hand granaten is gisteren in het kamp „Waals dorp" een ernstig ongeluk gebeurd. Door een te ver geworpen granaat werd een der soldaten zoodanig getroffen, dat hg meteen verbrijzelde kaak naar het militaire hospi taal moest worden vervoerd, waar operatief ingrijpen noodzakelijk bleek. Naar wij vernemen heeft de getroffene een rustige nacht gehad en was zijn toe stand hedenochtend bevredigend. De gevolgen van de stormen Nog steeds gehavende schepen Nog steeds komen te IJmuiden treiïers van de visscherij terug, dde in het eind van de vorige week veel ven het weer te lijden hebben gehad. De „Poolzee" IJM 77 en de „Dirkje" RO 54, hebben beiden de soheeepsboot verlaren. Het vinden dezer booten behoeft geen aan leiding tot ongerustheid te geven. Van do „Neptunus" IJM 87 zijn de ruiten van de stuurkast door een stortzee ver nield, I 'W Ernstige autobotsing Te Schagerbrug is nabij het hotel „Het Wapen van Zijpe" een personenauto tegen een vrachtauto gebotst. In de perso nenauto, die uit de richting van St. Maartens brug kwam, waren gezeten de heer A. D. Wijnveldt, burgemeester van Oud-Karspel, de heer K. G. R einders, gemeentesecretaris van Noord-Schanvoude en hun echtgenooten Volgens ooggetuigen reed de personen auto met matigen gang; de vrachtauto echter kwam met flinke vaart in de richting van het kruispunt. Niettegenstaande den verkeersspiegel, die ter plaatse is aangebracht, hebben de be stuurders elkander niet opgemerkt. Bij de botsing die volgde, bekwam mevrouw Wijn veldt een ernstige hersenschudding. Zij werd in een naburig huis binnengedragen. Zij mag voorloopig niet vervoerd worden. Bur gemeester Wijnveldt bleek een ernstige arm fractuur te hebben. Mevrouw Reinders werd licht aan het hoofd gewond. Haar echtgenoot en de chauffeur van de vrachtwagen bleven ongedoerd. De personenauto werd zwaar be schadigd, de vrachtauto licht. Auto ramt een huis De muur ingedeukt Een besLelgoederenauto der firma Smeets, rydende van Rotterdam op Maastricht, is op een scherpe bocht bij Stiphout (N.-Br.) een huis binnengereden. Het stuur weigerde, zoodat de auto recht doorreed tegen een per ceel, vroeger bewoond door L. v. D. De muur werd geheel uitgestooten. Gelukkig wa: pand sedert een week onbewoond. Verzeke ring dekt: de schade. De chauffeur kreeg geen Kermisgeneugten te Breda Ernstige schietpartij De Bredasche kermis heeft reeds op den derden dag aanleiding gegeven tot een ernsti ge schietpartij. Zekere v. d. L. ontmoette op weg naar huis de Leüverïaarstraat zijn vrouw, in gezel schap van den lossen arbeider S., uit Ooster hout, waarmede zy zich naar het kermister rein wilde begeven, v. d. L. ontstak hierover zoo in woede, dat hy een revolver trok daarmee twee schoten op S. losfce. Het eerste schampte langs het hoofd af, zoodat S. een diepe vleeschwond kreeg. Het tweede schot miste eveneene, doch trof den arbeider S. H. uit Etten, die per fiets op weg was naar zijn werk, in de zijde. De kogel drong het lichaam aan de achterzijde binnen en verliet het aan de voorzijde. Opnieuw wilde v. d. L. op S. los branden, doch hd; pistool weieerde. Inmiddels waren eenige burgers toegesneld, die v. d. L. ontwapenden en hem aan de jjplitie overlever- De beide gewonden zyn, na verbonden te in, naar huis vervoerd. Het lijk" in de kreek Geen misdaad Men meldt ons uit Hulst: Naar wij ver nemen werd door het parket uit Dendermon- de sectie verricht op het lijk van de 19- jarige M. Vinck, uit St. Janssteen, dat Maan dag j.l .werd opgehaald uit een ven in de dennenbosschen van de Trompe (België), nabij de Nederlandsch-Duitsche grens. Op het lijk werden geen sporen van geweldda digheden gevonden. Ook bij het overige po- litie-onderzoek is niets gebleken van een moordaanslag en het stoffelijk overschot is daarom aan de familie overgegeven. Groote boerderijbrand Vee in vlammen Hedenmorgen om zes uur' is te Door nenburg (gemeente Bemmel) afgebrand de bekende boerderij ,,'t Meer" bewoond door de weduwe A Leenderts. De brand die ontstaan is in het achterhuis nam direct zulk omvang aan, dat uit de schuren weinig kon worden gered. Vijfentwintig varkens kwamen in de vlammen om. Verder gingen verloren de geheele voorraad hooi en koren, alsmede een groote partij opgeslagen fruit ei een vrachtauto, welke met appels geladen was. Doordat het woonhuis niet zoo spoedig vlam vatte kon de inboedel voor het grootste gedeelte gered worden. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd* LAGE WATERSTAND OP DE WADDEN Poetboot heeft vertraging Door den lagen waterstand óp de Wadden kon de postboot van Ameland de Friesche wal te Holwerd niet bereiken. De pa.<nagier3 werden met een sloep aan land gebracht. Passagiers, die naar Ameland moeien, zijn met de sloep naar de boot gebracht, doch deze kon niet verder en ligt thans met passagiers aan boord op het water. KIND IN KOKENDE SOEP. Levend verbrand. Te V e n 1 o heeft het anderhalf-jarig kind van de familie K. een pot heete soep omge trokken. Het kind kreeg de vloeistof over het lichaam en is aan de verwondingen overleden. Ras Seyoem houdt strafexpedities Tegen overloopende bevolking. Stefani meldt uit Eritrea, dat de Italiaan- sche autoriteiten vernomen hebben dat Ras Seyoem bevel heeft pegeven tot het houden an razzias in de dorpen en het straffen •an de bevolking die sympathie heeft ge toond met de Italiaansche bezetting. Eindelijk een beslissende slag in het zuiden? Naar verluidt heeft Dedzjamatsj Nassiboe gisteren aan alle troepen die in het district van Harrar waren achtergebleven bevel ge geven zich onmiddellijk naar het front te begeven Langs de geheele voorlinie worden voor bereidende maatregelen voor een beslissen- getroffen. Ook in het noorden gereed Ras Seyoem heeft gisteren den Negus verzocht opdracht te willen geven om Italiaansche leger in zijn opmarsch i Makalle slag te leveren. Ras Seyoem voegde hieraan toe dat hij de strijdlust zijner soldaten niet langer kon bedwingen. Aangekondigd is, dat de Negus binnen 10 dagen zal vertrekken naar Dessie, het hoofd kwartier van het Abessijnsche leger in het Noorden. Aanval op Italiaansche voorpost afgeslagen De correspondent van de „Exchange Tele graphmeldt, dat Dinsdag een Abessijn sche aanval op een Italiaansche voorixjst ten Westen van Aksoem na een scherp ge vecht is afgeslagen. Ras Seyoem zou de aanval hebben geleid. Groot-Brittannië overweegt terugtrekken van schepen Naar uit betrouwbare bron verluidt heeft het Britsche Kabinet gisteravond de vraag onder de oogen gezien of een terugtrekken van een Italiaansche divisie uit Lybië het terugtrekken van twee Britsche oorlogs schepen uit de Middellandsche Zee zou rechtvaardigen- Felle boschbranden in Californië Een groep veroordeelden door vuur ingesloten In de nabijheid van Los Angeles waar groote boschbranden woeden zijn 47 veroor deelden die werkzaam zijn bij de wegenaan leg en een aantal cowboys door de vlammen ingesloten. Van gasmaskers voorziene reddingsbri gades trachten de ingeslotenen hulp te brengen. De stad Los Angeles wordt gekweld door reusachtige stof- en zandstormen. In de geteisterde streek zijn meer dan honderd huizen door brand vernield. Meer dan 250 personen hebben brandwon den en andere kwetsuren opgeloopen. Kerknieuws NED. HERV. KERK Beroepen: Te Barneveld, S. van Dorp te 's Gravenhage. Te Nieuwe Tonge: Schimmel te Ameiöe en Tienlioven. ECONOMIE EN FINANCIEN Schatkistpapier-emissie Ingeschreven voor ƒ47.3 millioen Toegewezen voor 34.8 millioen Bij de gister gelhouden inschrijving op ƒ35 millioen schatkistpromessen en biljet ten, werd ingeschreven op: 3 maands promessen voor ƒ20 600.000. 6 maands biljetten voor 4.270.000. 1 jaare 41/» biljetten voor 12.351.000. 3 jears U/2 biljetten voor 1.864.000. 5 jaars 4i/o biljetten voor 8.250.000. Totaal ƒ47.335.000. Toegewezen werd aan: 3 maands promessen 14.300.000 989.85 6 maands biljetten ƒ2.930.000 a ƒ981.06 Telefoon 50827 Beurs van 12.302 uur: Tel. 54602 ROTTERDAM - Wijnstraat 97. EFFECTEN COUPONS REK. COURANT -1.93. Handel kalm Dippen fS—13: zwaardere f 100140: til nucht kal- ilveren 17—9: l schaap; f 2—5 alles stuk. Han- !er. Prijzen: goeboter SO90 ct; wei- 75go ct beide p pond. Handel vlug eren. Aangevoerd: 66.5)0 stuks kipeieren .25: eendeieren f 2.533.50 alles p 100 sL Handel vlug Zuid-Holl. Eiervellln.g. Aanvoer 4S.8Ü0 kipeieren. Prijzen: 56-58 kg f4.80—5: 5S-60 kg .10: 60-62 kg f 5.105.30: 62-68 kg f--- eren f 2.81—3 alle KATWIJK AAX en veiling) Prijzen !)K\ RIJX. 23 Oct (Grc 1 8.5015.10. id. uienlgie80—2mS0rS 24 Oct (Groentenveiling) Prijzen: andijvie f 0.50—2: kroten f 2—1.70: bloemkool f3.2010.50; 2e s. f"1.5o5.40: witte kool f4.80 -8.30; coode kc.ol f 3.60- 13.20" savoye kool 3,1012.60: groene kool f0 60--6.50: China ooi f7.10; in-"-'-),f3; rfie-cdir f 0.70—1.70; rei f 1.102.20; rad lis f 0.70—1.30. kropsla 0.5'1—4 20; selderie f 0.46--2.70: bleekselderie IB; knolselderie fl.10—2,60: wortelen f2.00— 8 60 per 100: kreten f2.20—3.60: gek kroten f3 snijboonen f 1727; stokboonen f26—45; ikbooncn f4: stamboonen f 1439: witlof f3—18: boerenkool f2C; postelein f7—12; pplrazie f3—18: tomaten A f 3—7.60: B f 3—10 C f3—6: CC f2—2.60; uien fl2.60: wortelen f 1.30-—6.80; spruiten f5—14: 2e s f2—7.50; an f2—5: nero f9 per 10) kg. ;e in de Visscherahaven mengesleept de motorhai met defecte motor op ze De KW 144 is daarna Pn.UinAPPOUT HR. MS. NAUTILUS 23 OCTOBER. Tusschen 52 gr. 51 min. tot 52 gr. 32 min. N. en 2 gr. 40 min. tot 2 gr. 16 min. O. VB 27 250 ktj. VL 56 150 ktj, VB 130 520 ktj. VB 206 116 ktj. VB 217 100 ktj. SCH 16 350 ktj. SCH 133 125 ktj. SCH 134 124 ktj, SCH 179 50 ktj. SCH 261, 400 ktj. SCH 274 260 ktj. SCH 314 270 ktj. SCH 402 40 ktj. KW 2 270 ktj. KW 22 320 ktj. KW 26 SO ktj. KW 38 100 ktj. KW 95 80 ktj. KW 149 330 ktj. KW 1B0 40 ktj. KW 172 150 ktj. GDY 32 46 ktj. GDY 48 GDY 132 70 ktj. SCHEVENINGEX, 23 Oct. Gisteren deed de S.H. f 6.80—8.30, V.H. 7.80—8.50. Y.H. 6.20— 6.30, per kantje. Aan de vischhal waren de bootjes SCH 13 Heöer met 105, SB 54 J van Dam. m,et f 116 ichol 12.40—16.20. mirrg, 10 c. schol 7.80—11.40. Kleine 5.209.90. schar f 34.40. bot 4.207.20 per kist van 40 leg. IJMUIDEN, 24 Oct. Heden waren aan de af slag 4 stooaitrawlers. 1 motortrawllogeer. -1 Engelsche drifter en 7 loggers met versche De stoomtrawlers besom len: YM 38 Gerber- dlna Johanna f 4000: YM 49 Petten f 3270: YM 26 Caroline f3S20: TM 44 Alma f3200 De motorlogger besomde: KW 107 f660. De Engelsche drifter B T 53 besomde f590 De loggers met versche haring besomden: SCH 342 f 1160; SCH 250 f839; KW 5 f5S0: KW 159 f2050: KW 123 f520; KW 25 f 970; YM 490 f 2430. besomming van de (haringlogger vleet 2.2006 0,16 per kg. 25 J.- 3.80, tangschar f 3025, groote schelv f26—18. gr. mldd. id f 24—17. kl. midd. f 2.50, kleine f 154.70,_ gullen 18.304.60, per 50 kg. oor 2 Ned. motor- en motorkustvaartui.gen alsmede 5 open boe k-oor een waarde van f121.981 aan treilvl aangevoerd. Door 2 stoom en 3o motorlogé jlsmede S Britsche se oom drifters werd een k-eelheil pekel- en versche haring met een brengst van f 27.661 aangebracht. De 84 aangevoerde consignatiezendingen v 6.805 in de das •ersiagweelc f 150.890 raan voorafgaande w< 1 jaars biljetten ƒ11.564.000 k 1000.47. 3 jaars biljetten ƒ790.000 a ƒ1002.50. 5 jaars biljetten 5.244.000 k f 997.02. Totaal 34.826.00Q 5000 nieuwe abonnes voor 1 Februari a.s.) Zend deze coupon Aan het Bureau van de Nieuwe Leidsche Courant, Breestraat 123, Leiden Hiermede veraoek ik D In te «chrijyen ale abound op ona blad voor minstens één jaar HAAM: ADRES: kwartaal week*) kwartaal week kwartaal WMk«) f NAAM: De aanbrenger (ster) ADRES: Doorhalen wat niet verlangd wordt NA De wervers kunnen achtereenvolgen hun nieuwe abonné'a aan ona opzenden. Op ons bureau wordt nauwkeurig alles nenoteerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 7