DONDERDAG 24 OCTOBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS De stedelijke Lichtfabrieken Verslag over 1934. Aan het verslag van den toestand en de exploitatie der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit te Leiden over het jaar 2934, is het volgende ontleend: De terreinen, aangekocht voor rekening der fabrieken, besloegen op 31 December 'n oppervlakte van bijna 7 H.A. De gebouwen, gashouders, toestellen, steen kolen en verdere inventaris der fabrieken waren tegen brandschade verzekerd voor een bedrag van f 7.966.275. De openbare verlichting der gemeente Leiden bestond op het einde des jaars uit 2775 lantaarns, waarvan 1349 ingericht voor gas en 1426 voor electriciteit. Gas De bruto aflevering heeft over 1934 be dragen 17.646.200 M3. tegen 18.526.800 M3. in 1933. De achteruitgang bedroeg derhalve 880.600 M3. of 4.S pet. In de koolgasfabriek werden 40.060 ton gas kolen gedestilleerd, welke gemiddeld 434 M3./t van 4220 kcal/M3. hebben uitgeleverd. De gemiddelde prijzen van de kolen, gelost op het terrein, bedroeg f 7.12/t voor de gas kolen en f 6.69 voor de cokeskolen. Het cokesverbruik voor de generatoren be droeg 17.8 pet. en aan bijproducten werden verkregen 69.9 pet. cokes en 3.6 pet. koolteer. De watergasfabriek is tot Maart in ge bruik geweest en heeft slechts 1 pcL in de totale gasproductie bijgedragen. Elactridteit De draaistroomproductie, inclusief het eigen verbruik, is ten opzichte van 1933 ach teruitgegaan van 566.700 kWh of 1.2 pet. en bedroeg totaal 48.242.200 kWh. De draaistroomproductie, exclusief het eigen gebruik, is in vergelijking met 1933 verminderd met 912.000 kWh of 2.1 pet. en ibedroeg totaal 44.102.800 kWh. Als maximale belasting werd genoteerd 15.000 kW inclusief, of 14.200 kW exclusief ihet eigen verbruik, op Woensclag 12 Decem ber. In 1933 waren deze cijfers onderschei denlijk 35.000 en 14.010 kW op Woensdag 13 (December. Het totale brandstoffenverbruik heeft be dragen 34.S00 ton, waarmede geproduceerd .werden 329.170 ton stoom. Het kabelnet werd in den loop van het Jaar uitgebreid met 25 K.M., zoodat de to tale lengte van 't hoog- en laagspannings net op 31 December 773 ton bedoeg. Het aantal transformatorruimten \ermeer- Üerde met 5 stuks. Het totale aantal, op 31 December in gebruik, bedroeg 309, waar onder 41 zuilen. De totale lengte van het zwakstroomkafcel- net vermeerderde van 161 K.M. op 31 Dec. 3933 tot 170 K.M. op het einde van 1934. Het net van den klokkendienst had een totale lengte van 21 K.M. Er waren op aan gesloten 94 klokken, waarvan 16 ten dien ste van de openbare tijdaanwijzing. Het aantal geplaatste heetwatertoestellen liep terug van 1023 op 31 December 1933 tot 951 op het einde van 1934. Het totale vermogen der toestellen bedroeg op dat tijd stip 677 K.W, Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest Verslag over 1934 Aan het door den geneesheer-directeur der Gestichten, Dr. Stuurman, uitgebracht ver slag over 1934 is het volgende ontleend: Behalve door het College van B. en W. en door Gedep. Staten van Zuid-Holland, werd in 1934 ook door het Departement van Binnenlandsche Zaken pressie uitgeoefend tot n0o grootere bezuiniging. Als gevolg van deze bezuiniging kon de verpleegprijs voor Endegeest en Voorgecst in het voor jaar verlaagd worden van f 795 tot f 720 (kleedgeld inbegrepen), zulks met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1934. Aan het einde des jaars was een nieuwe verlaging met f 40 in overweging. Op de personeels-uitgaven kon bezuinigd worden door de vacature van Dr. A. H. Oort te doen vervullen door een assistent geneesheer; door de vacature van nacht waker onvervuld te laten en door alle losse werklieden te ontslaan. In den nachtdienst vveri voorzien door een overeenkomst met Sle Leidsche NachtveiligheidsdiensL De bezetting van Endegeest en Voorgeest was iets minder dan in 1933, doch toch be vredigend. De mannen-afdceling en het jon gens-paviljoen waren het geheele jaar vol ledig bezet; de vrouwen-afdeeling en het meisjes^paviljoen hadden eenigo open plaat sen. In Endegeest was het gemiddeld aan tal open plaatsen 4 tegen 2 in 1933, in Voorgeest 5 tegen 1 in 1933. De bezetting van Rhijngeest was daaren tegen iets beter dan iji 1933, met name do le klasse en de 2e klasse B. De 2e klasse A bleef iets onder de gemiddelde bezetting van 1933. Alles tezamen was de gemiddelde bezetting bijna 72 patiënten per dag tegen 70.5 in 1933. De geneeskundige behandeling bleef op idezelfde wijze als na 1928 meermalen is uit eengezet. Een slaapkuur met dial of somnifeen werd toegepast bij 5 mannen en 2 vrouwen; hier door verbeterden 3 manische lijders be langrijk; 3 katatone patiënten en 1 verwar de epilepticus werden rustiger. Elf angstig- melancholische patiënten (6 mannen, 5 vrouwen) kregen een opial-kuur; negen pa tienten verbeterden veel. Drie mannen met schizophrenie werden bo ihandeld met helpin-injecties; slechts één verbeterde. Een man met tabo-paralyse en een vrouw op Rhijngeest met dem. paraly tica werden behandeld met een malaria- kuur. Eerstgenoemde werd spoedig overge plaatst naar Santpoort; laatstgenoemde ver beterde eenigermate. Een man met lues werd behandeld met neosalversaan-inspuitingen; een meisje op Voorgeest met juveniele paralyse kreeg py rifeer-inspuitingen, beide met succes. Een jongen van Voorgeest met dystrophia adi poso-genitalis werd aan het einde des jaars behandeld met pregnyl-inspuitingen. Mede dank zij 't zachte weer in voor- en najaar van 1934 was het kolengebruik ge ring, nl. 603 ton brechcokes en 674 ton. nootjeskolen (in 1933 resp. 867 en 763 ton), tot een bedrag van f 15.593 (tegen f 17.735 in 1933). Het gasverbruik bedroeg in totaal 49.343 M3. tegen 51.406 M3. in 1933. De prijs daal de van 4 tot 3% cent Per M3. Tiet electriciteitsverbruik daalde even- teenns, nl. in Endpgeest en Voorgeest van 87.500 KWU. tot 83.938 KWU., in Rhijngeest van 15.809 KWU. tot 13.676 KWU. De prijs steeg iets, nl. van 5.87 cent tot 5.94 cent voor Endegeest en van 12.13 ct. tot 13.1 cent voor Rhijngeest. Het duinwaterverbruik bedroeg in totaal fc7.7fl M3., tegen 67.996 M3. in 1933; de prijs bleef ro» w?r HET AFTREDEN VAN DR VAN ES Gissingen naar de oorzaak Geen gebrek aan vertrouwen in het beleid der a. r. raadsfractie De rdt. Leidsche Courant schrijft bij het bericht inzake het voornemen van Dr. J. G. van Es om als raadslid te bedanken, eenlge waardeerende en vriendelijke woorden aan het adres van den aftredendon leider van de a.r. raadsfractie. „Dit bericht," zoo schrijft het blad. ,;zal zoowel in als buiten den a.r. kring door zeer velen met teleumtelling worden vernomen. Dokter van Es is een persoonlijkheid, die noode in den .gemeenteraad zal worden ge mist, waar hij steeds eerlijk en oprecht zijn overtuiging en zijn opvatting verklaarde en verdedigde. Wij weten, dat vooral zij, die in Raads commissies met hem samenwerkten, die sa menwerking op hoogen prijs stelden. En in de rechtsche Raadsclub (samengesteld uit de R.K., C.H. en Antirev. Raadsleden), waarvan de heer van Es voorzitter was, ge noot hij aller volkomen vertrouwen." Het blad verdiept zich daarna in de reden van het heengaan van Dr van Es en kan moeilijk aanvaarden, dat deze reden in den gezondheidstoestand van den dokter gelegen zou zijn, „tenzij misschiener mede be doeld zou zijn, dat de dokter een voorzorgs maatregel wil nemen tot behoud van zijn, gelukkig nog gaven gezondheidstoestand. „Zooals bekend," gaat het blad dan ver der. „is er in de afd. Leiden der Antirev Partij den laatsten tijd een en ander ge beurd. naar aanleiding van de jongste wet houdersverkiezing. Daar is nl buiten en in de Kiesver. ge protesteerd tegen het besluit der Antirev. Raadsfractie, om mede te weken aan de ver kiezing van soc. dem. wethouders: door de Kiesvereen. is een speciale vergadering crc- 'houden, waarin die houding der Raads fractie is becritiseerd. Buiten de Kiesvereen. was Mr Knibbe de leider der oppositie; in de Kiesvereen. is Mr Briët de voornaamste woordvoerder der ontevredenen geweest Ten slotte heeft bedoelde vergadering uit gesproken. dot zij haar vertrouwen in de Antirev. Raadsfractie, wier voorzitter do heer v. Es is. handhaafde. Wij kunnen echte,r begrijpen, dat. ondanks deze conclusie der vergadering, het gebeurde den heer van Es onaangenaam heeft verrast 't Kan niet anders. Do oppositie tegen de houding der Antirev. Raadsfractie baseerde zich op prin- cipieele gronden; becritiseerde de fractie, omdat de®e zou hebben gehandeld in strijd met de Antirev. beginselen. Dit moet onaan genaam hebben getroffen iemand als den heer van Es, een streng principieel man die dit zij even terloops gezegd in de practische politiek o.i. zich eerder te veel dan te weinig anti-6ocialistiscb betoonde! Zooals gezegd, wij kunnen dat begrijpen. Maar 't spijt ons zeer, dat de heer van Es daaruit de conclusie heeft ge-trokken, om als Raadslid heen te gaan. 't Spijt ons voor de Anti rév. Raadsfractie, voor den Gemeen teraad en de belangen, die de Gemeenteraad heeft te behartigen. Zou het besluit van den heer van Es onherroepelijk vaststaan?" De sympathieke woorden ten opzichte van den persoon van den heer van Ee onder schrijven wij natuurlijk gaarne en ook de opmerkingen die het roomsohe blad maakt bij het zoeken naar de „ware" reden voor het ontslag nemen van Br van Es zijn in 't algemeen wel juist De kwestie van de medewerking der a.r. raadsfractie aan de verkiezing der roode wethouders houdt ook wel met deze ontslagname verband, maar daaraan zullen waarschijnlijk toch ook nog wel andere oorzaken ten grondslag liggen. Zooals wij immers indertijd reeds schre ven is de kwestie van de al of niet toelaat baarheid aan liet medewerken van a.r. zijde aan de verkiezing van sociaal-democra tische wethouders grootendeels in alle broe derlijkheid besproken. Het is een kwestie waarover de meeningen verdeeld ziin en ten ODzichte waarvan men in de laatste verga dering der kiesvereeniging niet tot een con clusie is gekomen, maar die men opvat als een zuiver academisch vraagstuk, dat plot seling actueel is geworden en waarin men zijn houding nader dient te bepalen. Er zal dan ook opnieuw over vergaderd worden, waarbij men nog meer dan de eerste maal de kwestie los zal maken van persoonlijke dingen, die bij de eerste behandeling onwil lekeurig om den hoek kwamen gluren. Men erkent algemeen dat de a.r. fractie, die plot seling voor een beslissing lcwam te staan, door hot feit, dat zij in de bepaalde richting koos, waarin zij koos, allerminst daarom op minder vertrouwen van het a.r. volk mag aanspaak maken. Bi] de bestrijding van de houding van de a.r. fractie werden dus wel principieele gronden opgegeven, maar men geeft toe. dat deze principieele gronden aanvechtbaar zijn, nog onvast liggen en dat het noodig is door een zuiver academische gedachtenwisseling te trachten de juiste antirevolutionaire hou ding in deze zaak voor de toekomst vast te loggen. In dit stadium moet dus de reden van het heengaan van Dr van Es in hoofd zaak in andere omstandigheden worden ge zocht dan waarin do L.Crt zo zocht en mag allerminst de meening post. vatten, dat de oorzaak ligt in oen gebrek aan vertrouwen tegenover het beleid van de a.r. raadsfractie. KAMER VAN KOOPHANDEL Nieuwe inschrijving 23 Octolier. 6675. Fiima R. Gottertbos en Th. Kerkvliet. Leiden, v. d. Werffstraat 33, schildersbedrijf. Venn.: R. Gottembos en Th. Kerkvüiet, Leiden. Wijziging 23 October. N.V. Vliegtax, Leiden, Leven- daal 132, auto-verhuur. De N.V. is dd. 21 Oct. 1935 in liquidatie getreden. Liq.: Mr. G. H. E. Nord Thomson, Leiden. F. W. Donkers, Leiden, Haarlemmermeer 253, drogisterij. Bijv. uitgeoef. bedr.: foto- liandel J. Elsinga firma J. H. Dijkhuis, Leiden, Hoogstraat 5, drogisterij: handel in vergiften en bijtende stoffen. Uittr. E.: Wed. J. G. Eisinga-Don. Leiden, dd. 1 Sept. 1935. Wijst, handelsn. in: Fa. J. Elsinga. N, E.: F. M. Mühlsteff, Leiden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johanna Elizabeth d v N T Ben schop en E Vonk Alida d v J Ph de Boer en S v Nierop Hendrikus z v L Jv d Veer en M Ntjaaen Bertus Johannes z v Th C Storm en M G Pellegrom Leenlert z v D C v Delft en J v Steenbergen Mi a d v.I Ka- paan en W E v Haarlem Elderina Keeltje d v H Lucas en P Knotter orneiis Dirk z v H Lucas en P K-iolter OVERLEDEN: S Klinkhamerde Wolf YT.. 73 Jr S M Heemskerk dr., 53 jr. GEHUWD: A A Bcehm'er en W A Foekking: J Budding en C Kovter J G Grosman en J Noort H Hendriks wedr en J P Lucas v.-ede P den Oude er. A J rades H Chr Rietbergen weJr en V K Th Mooü T Gllze- nö en J J Otraur w H C Bmgman en L Vermond J J S Reizevo-rt en M J H v d Relt ('en ONDERTROUWD: j Chr Janssen 28 jr en G Vlk 22 Jr Damclub „Leiden" Dinsdagavond is in Oud Hortuszicht de tweede ronde gespeeld van de onderlinge wedstrijden. De uitslagen luiden: Eerste groep: P. v. MastrigtS. v. d. Reek afgebr. J. StavlenJolis. Dreef 20 Tweede groep: P. J. Le Mair—P. Ligtvoet 02 N. WassenaarF. Zeilstra 0—2 Derde groep: J. J. Jansen—C. J. Korec 0—2 D. MegclielseTh. Overdijk 20 LEIDSCHE WANDELSPORTVEREEN. Op de laatstgehouden jaarvergadering der Leidsche Wandelsportvereeniging ls het nieuwe bestuur als volgt samengesteld: voorzitter de heer Joh. v. d. Berg, P J. Blok- straat 20, Leiden; 2e voorzitster mej. Brem- mer; secretaris J. W. Hoogervorst, Hooge Rijndijk 248 F, Zoeterwoude; 2e secr. A. Ges- kens; penningmeester W. C. de Wekker, Resedastraat 19. Leiden. Marschleider W. C. de Wekker, reserve J. W. Hoogervorst. Chr. Letterkundige Club Mevr. v. Djjk-Has en Marsman Het plaatsen van deze beide namen naast elkaar klinkt belachelijk en het verbindings woordje „en" is verkeerd. In de gisteravond gehouden maandelijksche vergadering van de Chr. Letterkundige Club alhier werden deze beide personen gescheiden door een kopje thee in de pauze, maar het gebruiken daar van kon toch moeilijk dienst doen als een geleidelijke overgang van deze schrijfster naar dezen dichter. Nadat Mej. v. d. Tas in een geestige en puntige inleiding „Jeugd Steigert" van Nelly van Dijk-Has had be handeld en er niet veel van had overgelaten, bij welke behandeling de vergadering zich gaarne aansloot, zorgde dr. v. Ham met een bespreking over den dichter Marsman intus- schen wel voor het herstel van een behoor lijk evenwicht, zoodat het plaatsen van deze beide personen naast elkaar op de agenda tenslotte voor het ernstige peil van de ver gadering nog zoo verkeerd niet was. Mej. v. d. Tas had inderdaad in het boek van Mevr. v. Dijk-Has weinig goeds kunnen vinden en enkele naarstige pogingen daartoe van andere zijde leverden evenmin veel re sultaat op, zoodat van een ernstige bespre king weinig terecht kon komen, omdat men moeilijk serieus over een boek kan spreken, als men het er over eens is dat dat boek min of meer onnoozel en in elk geval onbelangrijk is. Dr. van Ham liet de tragische en bijna aangstige, soms zelfs lugubere schoonheid van Marsmans verzen in de bundel Porta Nigra zien, een bundel waarin Marsman zijn worsteling met de verraderlijke dood voortzet en zijn angst voor den dood uit zingt en uitkreunt. Spr. wees op de ontwik keling die Marsman heeft ondergaan in zijn vormgeving, waardoor hij voor velen ge makkelijker te benaderen is geworden en toonde aan de hand van de bundel Porta Ni gra aan, dat in helaas nog zeldzame oogen- blikken de dichter grijpt naar een leven na dit leven, welk leven na de dood hij aan duidt met den naam van het nieuwe Jeruza lem. Dat grijpen naar iets schoons en ver hevens boven zijn angst voor de dood uit, blijkt ook zoo aangrijpend in het korte, met eenvoudige middelen zoo heerlijk schoon opgebouwde gedicht: „John Robinson zingt", Met zijn fraaie voordracht van enkele van Marsmans gedichten leidde Dr. v. Ham de aanwezigen in Marsmans wereld binnen om er tenslotte op te, wijzen hoe groot, hoé schoon en hoe arm deze dichter is. j Aanbesteding Door architect A. T. Kraan te Oegstgeest is hedenmorgen aanbesteed het gedeeltelijk wijzigen van het perceel Rapenburg no. 11 alhier. Hoogste inschrijver was Jac. Sloot weg te Valkenburg met f 11.932.en laagste inschrijver C. Corver te Leiden met f 5.995.—. Chr. J.V. Prediker 12 ia Geslaagde familie-avond Het laat zich begrijpen als een bijna 75- jarige zijn familie voor een familie-avondje uitnoodigt, dat er meer zijn dan enkele tien (allen. Bij de Chr. Jongelingsvereen. Predi ker 12 la, welke volgend jaar vijf-en-ze- ventig jaar zal bestaan waren het meer dan vijfhonderd leden en belangstellenden welke gisteravond hun opwachting maakten. Onder de gasten, welke wij gisteravond opmerkten, bevonden zioh o.m. de eére- voorzitter, de heer Mazurel en de heereri Van Rosmalen en De Nie, bestuursleden van het Bouwfonds. De voorzitter, de heer D. ran 't Zelfde heeft in een kort speeohje „de familie" hartelijk welkom geheeten waarna hij nog enkele nuttige wenken gaf. Het muziekgezelsohap „Symphonie" on der leiding van den heer Plu, dat zich reeds voor oen aanvang had laten hooren en dat in staat bleek te zijn er de stemming in te brengen, gaf na dit openingswoord in eenige welgekozen nummers blijk van zijn kunnen Als hoofdschotel prijkte op het feestmenu de opvoering van het blijspel „Gebroeders Kalkoen". Dit stuk. dat zijn tweede opvoe ring beleefde, heeft de aanwezigen enkele genoeglijke uren verschaft. Over de mede werkenden kunnen wij nu kort zijn. Er werd met veel élan en vlot gespeeld. Tijdens de pauze is nog met inteekenlijs- ten voor leden of begunstigers gewerkt. Vermelden we nog, dat de meubels in het derde bedrijf door den heer Poptie belange loos ter beschikking, waren gesteld. MET EEN LADDER GEVALLEN De 16-jarige .schildersknecht P. C J. D.', wonende in de Heerensteeg, is hedenmor gen op het Levendaal op een ladder staan de duizelig geworden en met ladder en al omgevallen. De jongen viel op een hand wagen en kreeg een hoofdwond. Hij is dooi den F..H.D. naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN Geslaagd: Cand. ex. Rechtsgeleerdheid, de heer E. Mulder. Rotterdam. Doet. ex. Rechtsgeleerdheid, de heer F. C- A. Eenhorst, Den Haag, en mej. TV C H C Leek- sma. Den Haag. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN TYPOGRAFISCHE TENTOONSTELLING Woensdagavond werd in „Conoordia" een Tentoonstelling gehouden van typografisch-, lithografisch- en boekbindersmateriaal. Deze tentoonstelling werd georganiseerd door de afd. Alphen a. d. Rijn, Ned. Chr. Grafische Bond en was mogelijk door de stuwkracht van het hoofdbestuur van den bond. De heer J. A. Jasperse, voorzitter van de afdeeling sprak enkele woorden van wel kom tot de aanwezigen, en heette inzonder heid welkom den heer N. Valstra, leeraar aan de Rotterdamsche Grafische Avond school. Do heer Valstra hield voor liet ten toongestelde werd bezichtigd een causerie over „De Grafische Technieken" en sprak inzonderheid over de prijsvragen die van tijd tot tijd worden gehouden. Met voor beelden toonde de spr. aan dat bij goedo ontwikkeling van inzicht in de eischen die aan topwerk worden gesteld, voor jong en oud veel te bereiken is. Met klem wekte de spreker op deel te nemen aan cursussen e.d. opdat de vaktechnische ontwikkeling niet op den achtergrond zal komen. De expositie was af. Fraai lithografisch- werk. maar ook fijn steen-offsetdruk bleek aanwezig. Modern drukwerk en onderschei dene ontwerpen, schetsen e.d. en een afdee ling boekbinden, waarbij men zag de ver schillende siadia van losse vellen tot ge bonden boek. Tijdens de rondgang gaf «le heer Valstra toelichting en verklaring. De heer Jasperse dankte den heer Valstra voor al zijn arbeid en merkte terecht op dat het geheel de verwachtingen liceft overtroffen. STOPZETTING SPOORLIJN ALPHEN— UITHOORN. B. en W. schrijven aan den raad: Naar aanleiding vail het in de raadsvergadering van 3 Sept. 1.1. tot ons College gericht ver zoek pogingen te willen aanwenden tot voortzetting van de exploitatie van den spoorweg Alphen—Uithoorn, heeft ons col lege zich bij schrijven van 12 Sept. gericht tot de Directie der Ned. Spoorwegen met verzoek ons te willen mededeelen of in dien door de betrokken gemeenten een bij- drage in het tekort wordt toegezegd d.v mogelijkheid bestaat dat op het besluit tot stopzetting der exploitatie wordt teruggeko men en zoo ja, hoe groot dit bedrag zal moeten zijn. Als antwoord hierop, ontving ons college een schrijven van 18 Sept. 1.1., waarin werd medegedeeld: „dat inderdaad de opheffing der lijn UithoornAlphen op 1 Jan. een voldongen feit is, waarop niet kan worden terug gekomen. Do Min. v. Waterstaat heeft die opheffing goedgekeurd." Inmiddels zijn door den voorzitter van oiiö collego in samenwerking met cic burge meesters van Haarlemmermeer, Aalsmeer en Uithoorn en den voorzitter van den Haarlemmermeer-polder op initiatief van do K. v. K. en Fabr. te Haarlem verdere pogingen tot behoud der exploitatie van de z.g. Haarlemmermeer spoorwegen aan gewend. Bezoeken daartoe zijn gebracht bij de Directie der Ned. Spoorwegen en den Min. van Waterstaat. Als resultaat van dit laat- ste bezoek werd door onzen voorz. ontvan gen een nadere specificatie van de tekor ten op de Haari'nieer lijnen, uit welk schrij ven wij het volgende overnemen: ,.H. IJ. S. M. verstrekte het aandeelenkapitaal van anderhalf millioen en aan voorschotten in rekening-courant negen en een half mil lioen. Hiervan is nimmer iets genoten, het geen een jaarlijksch verlies van pl.m. vier ton beteekent. Laat men deze ..vaste" lasten buiten reke ning en bepaalt men zich tot hetgeen jaar lijks ontvangen en uitgegeven wordt, dan staan tegenover een totaal aan opbrengsten van f 485.000, uitgaven van f 1.225.000, der halve aanzienlijk meer dan het dubbele der ontvangsten. Van deze uitgaven is het overgroote deel n.l. f 1.105.000 zuivere exploitatie-kosten, zoodat hetgeen voor afschrijvingen, obliga tie-rente enz. bestemd is niet meer dan ruim 1 ton bedraagt. Wegdenken van deze vaste lasten heeft dus op het totaal te weinig te beduiden om te kunnen baten." Üit het schrijven blijkt verder dat 4/5 van het verlies van de lijn Alphen—Uit hoorn met NieuwveenTer Aar en Leiden en Hoofddorp geleden is. Indien wij het totaal-verlies becijferen, zonder de genoemde afschrijvingen en ren ten, op f 1.105.000 f485.000 is f620.000, is het 4/5 deel f424.000 voor 78 K.M. of per K.M. f6360. De lijn Uithoorn—Alphen— NieuwveenTer Aar heeft een lengte van 27 K.M., zoodat een tekort te dekken valt van f171.720. Ons College meent, dat aan een overbruggen van dit tekort niet te denkeD valt, DIEFSTAL RIJWIEL. Bij de politie heetf de heer A. V. aangif te gedaan van vermissing rijwiel. ONTVREEMDING MAÏSMEEL Bij den melkhandelaar B in de Vinke buurt heeft men gisternacht een noeveel heid maismeel ontvreemd. Politie heeft de zaak in onderzoeik. HAZERSWOUDE EEN OUD OPSCHRIFT De beer M. Lu schrijft ons: Op een tochtje door Leidens mooie herfst- omgeving trof ik op een schilderachtig gele gen boerderij té Hazerswoude het volgende korte, in een oude steen gegrifte, opschrift: nihil omnia en vroeg mij natuurlijk ai hoe zoo'n landbouwer, of liever een zijner voorzaten, aan zulke geleerde woorden ge komen was en of die eenvoudige lieden er ook den dieperen zin van beseften. Een jon ge akkerman, die trotsch met een vork op de schouder, voorbij stapte, werd mijn eerste toetssteen: „Zeg mij eens, vriend, wat daar staat en wat het beteekent, als 't u belieft". „Wel, daar stoat nihil omnia, en nihil is toch zooveel als niets, maar omnia is mij niet duidelijk; misschien moet dat wel omnibus zijn; maar ik geloof dat u er meer van zult weten dan ik". Een vriendelijke juffrouw, die naderde, vroeg of ik den weg zocht. „Pardon, juf frouw, ik zou alleen maar graag weten wat nihil omnia wil zeggen, wat we dqar lezen". Dat beteekent: „Niels, alles; ze ker dat het Biet alles is". We lachten alle drie recht hartelijk over dien zonderlingen uitleg. Maar nu kwam een der zonen uit de stoere hoeve nadebbij„Mag ik beleefd inforroeeren wat er gaande is?" „Gaarne; wat mogen toch die twee woorden daar op uw liujs be duiden?" „Nihil, niets; omnia, alles, wat beteekent: zoo is het niets en zoo is het al les!" „Dus", zoo vorschte ik ondeugend verder: „het waren eerst mensrhen van niet* en nu ziin ze alles of verbeelden zij zioh dat ze alles zijn". „Ja, dat zal er wel in zitten." Dat is niet eng vleiend voor de bewoners en zouden zo er dat zelf opgezet hebben?" „Mijnbeer, ik zie wel dat U er meer van weet en ik zou dankbaar zijn als U 't eens verklaarde.'' „Nou, luister dan: Nihil is niets en omnia is alles. Maar om die twee Latijnsohe woor den in goed Nederlandsöh te vertalen, moe ten we ze eigenlijk omdraaien, zooals we het ook wel in onze eigen taal moeten doen, bijv.: Mooi is de hoe-ve; hoeve is on derwerp en dat mooht eigenlijk voorop staan: de hoeve is mooi. Doch voor Lat.ijnsolie ooien klinkt het behaaglijker zooals het dnar staal met het gezegde voorop. Bovendien moet. er in 't Hollanxisoh hot woordije „is" bijgevoegd worden, dat in 't Latijn meestal wordt weg gelaten; dus krijgt U de zin: „AHcs is niets", wat zooveel beteeikent als „alles is ijdel'hcid", hetgeen reeds de wijze koning Salomo van el zijn sahatien en glorie ver kondigde met de woorden: Vaciitas vamii- tatum, omnia vanitas; ijdellieid der ijdel- lieden, alles is maar ij delheid; waarbij omnia wellicht op de voorlaatste plaats is gesteld om niet driemaal vanitas achter elkaar te moeten hooren. Daar staat dus op uw huis, beste vriend, im twee leuke woord jes de kern der hoogste en diepste wijs heid. namelijk dat alles hier op aaide ver gankelijk is en in vergelijking met de eeuwige, blijvende, hoogere waarden als onbelangrijk, als „nihil" beschouwd moot worden." A. R. PROP.-CLUB De A. R. Prop.-Club zal hedenavond te half acht een vergadering houden in een der lokalen van de Chr. school. Door den heer Jac. Hassefras zal worden behandeld art 13 van ons Program „Het onderwijs". „WEES EEN ZEGEN" Door de naaikrans „Wees een zegen" zal op 30 en 31 October a.s. in het lokaal Sal- vatori een bazar worden gehouden ten be hoeve van de Herv. School en de Zending. KATWIJK AAN DEN RIJN A.-R. PROPAGANDACLUB De A.-R. Propagandaclub „Groen van Prinsterer" hield haar eerste ledenvergade ring in dit seizoen in de zaal der Geref. De voorzitter, de heer J. de Kreek, opende de vergadering door te laten zingen Psalm 751 en 4, waarna hij voorging in gebed. Gelezen werd Romeinen 13. In zijn ope ningswoord herinnerde Spr. aan de uitsla gen van de gehouden verkiezingen. Dank werd gebracht aan alle leden, die aan den verkiezingsarbeid hebben deelgenomen en in het bijzonder aan de verspreiders van „Nederland Waakzaam". Hierna verkreeg de secretaris, dc heer P. van der Gugten Czn., het woord voor het lezen der notulen, die onveranderd werden vastgesteld. Nadat de voorzitter mededee- ling had gedaan van de vastgestelde werk- rooster voor dit seizoen, behandelde de heer P. Zuyderduyn het onderwerp: „Het Ambt der Overheid". (Art. 4 en 5 van „Ons Pro gram"). Allereerst ging inleider na wat de Geref. confessiën omtrent de Overheidstaak in geestelijk opzicht leeren. In dit verband werd ook besproken Art. 36 der Ned. Ge loofsbelijdenis. Rechtstreeksche aanwijzin gen over het ambt der Overheid vinden we in Romeinen 13. De taak der Overheid ligt op algemeen-zedelijk terrein en wordt on derscheiden in een negatieve en positieve taak. Spr. zet dit uitvoerig uiteen. Negatief is de overheid gehouden tot vrijlating van het Evangelie en van de godsdienstige volks ontwikkeling; tot onthouding van steun aan alles wat zich tegen openbare orde en goede zeden kantf tot vrijlating van de eeredien sten en van de consciëntie. De positieve zijde van de taak der Overheid komt uit in het uitoefenen van de regeermacht; in het eeren van den eed en in het bevorderen van de Zondagsrust. Op dit uitgebreide onderwerp volgde een geanimeerde, bespreking. De voorzitter dankte den inleider en hen die aan de bespreking deelnamen. De jaarvergadering zal gehouden worden op Maandag 2 December, waar de heer W. L. Noordijk zal inleiden het onderwerp: „He dendaagsche Politiek". Nadat bij de rondvraag nog enkele ver- eenigingszaken waren besproken, werd de geslaagde avond met dankgebed besloten, KATWIJK AAN ZEE NAJAARSVERGADERING V.V.V. Gisterenavond hield de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer, haar najaarsverga dering in een der voorzalen van „Casa Cara". Deze vergadering werd door den voorzit ter, Dr. J. Eikelenboom, geopend, die tevens een kort inleidend woord sprak. Als een verheugend feit, deed spr. do me- dedeeling, dat -de vereeniging thans 500 le den telt, in het afgeloopen jaar hebben zich een 70 personen als lid laten inschrijven. Ondanks de ongunstige tijdsomstandighe den, mag V.V.V. zich in een gestadige groei, wat ledenaantal betreft, verheugen. Opmerkelijk was, dat in het afgeloopen sei- soen, veel Duitsche badgasten onze bad plaats bezochten. Dit| kan niet anders dan voordeel beteekenen, aangezien onze plaats mede hierdoor een goéde reputatie krijgt in den vreemde. Uitvoerig stond spr. stil bij het eventueel invoeren van een Reisbelas- ting. Spr. zag niet gaarne, dat de men- schen aan banden gelegd worden, maar toch kan zoo'n belasting een rem wezen op die groot e run, welke nog steeds naar het buitenland plaats vindt. Daarom moet alles gedaan worden om de menschen in eigen land hun vacantie te laten genieten. Geluu kig, dat Katwijk nog een goede reputatie in den lande geniet. Dit bewijst het groote aan tal badgasten van deze zomer. We gaan daarom weer met volle moed de toekomst tegemoet. Hiermede verklaarde hij deze ver gadering voor geopend. De secr., de heer J. H. v. d. Wijngaart, las hierna de zeer uitvoerige en keurig opge stelde notulen van de vorige ledenvergade ring, welke onder dankzegging werden goedgekeurd en vastgesteld. Hierna volgde punt 3 van de agenda: voorstel van het be stuur tot definitieve afschaffing van dP lijs-: ten van ingekomen aanvragen. Gezien de gunstige resultaten van het afgeloopen jaar.; werd tot afschaffing van genoe.mde briefjes door de leden besloten. Hierdoor wordt voorkomen, dat enkele badgasten meer dan één briefje krijgt toegezonden, wat veel ongerief veroorzaakt. En niettegenstaande het afschaffen der briefjes, is het leden aantal van V.V.V. toegenomen, behoudens enkele ingekomen klachten. Ook dit jaar achtte het he-stun- het noodzakelijk, gezien de gunstige resultaten van het afgeloopen jaar weer een advertentie-corqmissie te be noemen. De heeren J. Arnoldus, B. J. Qijk- drent en M- A Watereus ?agen hun man daat weer met een jaar verlengd. De heer B. J. Lammens werd als reserve aan deze commissie oegevoegd. Ook zal een verlaagd tarief voor advertenties in de Gids wor den ingevoerd. Dit jaar zal de Gids ook in grooter op laag verschijnen, wat de adverteerders ten gunste kom. Getracht zal worden groote firma's in de Gids te laten adverteeren. terwijl er ook eenige aantrekkelijke foto's betrekking hebbende op het strandleven, in afgedrukt zullen worden. Doel is meer re clame te maken voor onze hadplaats. De heer de Best gaf bij de rondvraag in overweging om pogingen aan te wenden, dat de terreinen tusschen Katwijk Zee en Riin henlant. worden. Beslopen "'er<J nm hierover een schrijven aan de Raad te te richten. Zulks zou een mooi object wezen voor werkverschaffing. Ook bestaat er in onze gemeente gebrek aan wandelpaden en fietspaden in het Duin. De voorzitter merkt op, dat de aanleg hiervan op allerlei bezwaren afstuit. In déze is al veel gc- RADIO DISTRIBUTIE VRIJDAG 25 OCTOBER Programma 3: 8 Deutschl-JonJer: 11.20 Ka- lundborp: 12.20 Brussel VI:: 11.20 Kalundborgr: 15.20 D«utsc'.il-8cnder; 10.20 Droltwleh; 17.35 Brussel VI: 17.50 Par«s Radio: 10.50 Weenon: 21.20 Droitwich; 21.50 Londen R&ï: -Pl.m 22.25 Weenen Programma 4:8.05 Farlls RaÜo: 10.35 Londen Rep: 12.05 Par(js R: 12.35 Droitwich: 13.20 Lon don Rep. 17.35 Droi'wich: 18.20 Diversen; 18.5U Londen Rep: 20.20 D roitwlch; 21.20 Gram-muz GILD; 22.25 Londen Reg probeerd, maar steeds zonder succes. Ge» tracht zal ook worden om in de Duinen richtingwijzers geplaatst te krijgen. Hierna volgde sluiting cloor den voor zitter. KOUDEKERK VERKOOPING Ten overstaan van do notarissen J. A. van Hamel, te Leiden en F. C. Engelberts, te Ilnzerswoude, had gistermorgen in Hotel de Bruin alhier, de openbare verkooping plaats bij afslag van de Boumanswoning met 27.01.43 H.A. weiland, gelegen aan den Rijks straatweg in den Hoomschen- en Oost- en Westgeerpolder onder de gemeente Hazers woude, in gebruik bij de heeren J. Mulder en W. J. van der Volde, aldaar. Het geheel stond in bod op f 49.200 en werd gemijnd door den heer Ph. Bijl, te Maassluis, op f 1500. LISSE AANRIJDING Op den hoek GrachtwegSchoolstraat had Woensdag een aanrijding plaats. De wissel- looper van de Rotterd. Bankvereen. te Hille- gom kwam met zijn motorfiets van de Gracht weg en wilde de Schoolstraat inrijden. Op datzelfde moment kwam een vrachtwagen van de fa. Van Dooren uit Hillegom uit de Kopelstraat rijden. De wissellooper verleen de rechts geen voorrang. Hij werd door de vrachtwagen geschept en werd omlaag ge worpen, doch wist zich onder het vallen aan de bumper van de vrachtwagen vast te grij pen, waardoor hij zich van een wissen dood heeft kunnen redden. Zijn motorfiets kwam onder het achterwiel van de vrachtwagen terecht en werd vernield. Dr. Duymaer van Twist was spoedig aanwezig. De wisselloo per zelf bleek slechts licht gewond te zijn. Hij werd per auto naar Hillegom vervoerd. LEVERING KERKMEUBILAIR Wij vernemen dat door den Kerkeraad der Geref. Gem. aan de fa. Magazijn „De Vlijt'0 alhier opdracht is gegeven tot het leveren en plaatsen van alle kerkmeubilair voor de in aanbouw zijnde nieuwe kerk. Deze firma was laagste inschrijfster voor deze leveran tie. GEMEENTE-VER SLAG Heden is verschenen het Gemeente-ver» slag over het afgeloopen dienstjaar. Uit dit met zorg samengesteld verslag nemen wij een en ander over. Bevolking Aan het einde van het vorig dienstjaar telde deze Gemeente 8912 inwoners, t.w. 4525 mannen en 4387 vrouwen. Geboren werden 111 kinderen van het mannelijk en 120 kin deren van het vrouwelijk geslacht. Onwettig werden geboren 1 kind van het vrouwelijk: en 2 kinderen van het mannelijk geslacht. Overleden zijn 31 mannelijke en 29 vrouwe lijke pesonen. Levenloos werden aangegeven 7 kinderen van het mannelijk en 3 van het vrouwelijk geslacht. Voltrokken werden 47 huwelijken. Echtscheidingen kwamen niet voor. Finantiën Tengevolge van de nog steeds heerschendfe slechte economische tijdsomstandigheden en de daaruit voortvloeiende groote werkloos heid in het bloembollenvak en de bouwvak ken, vereischte het financieel beleid der ge meente wederom de grootste voorzichtigheid en was het noodig de belastingen te verhoo- gen. Betreffende de belastingen zij vermeld, dat de gemeente een uitkeering uit het Ge meentefonds ontving van f 9.84 per inwoner voor het uitkeeringsjaar 1934/1935. Boven dien ontving de Gemeente van het 14 van de opbrengst der hoofdsom van de grondbelas ting op gebouwde en ongebouwde eigendom men. Vervolgens kwam ten goede der ge meente de hoofdsom der Pers. Bel. en de uitkeering van het rijk wegens 48 opcenten op de hoofdsom der dividend- en tantième belasting. Over het algemeen was de belastinghef fing in het jaar 1934 naar de draagkracht der ingezetenen gelijkmatig verdeeld. Openbare orde, veiligheid en zedelijkheid Wat de openbare orde betreft was het politie-toezicht voldoende en werd door een goede toepassing van politiehulpmiddelen en het voeren van een goede politie-administra- tie de algemeene veiligheid voldoende ge waarborgd. De samenwerking tusschen rijks- en gemeentepolitie was uitstekend. De openbare veiligheid werd vier keer io gevaar gebracht door brand. Openbare gezondheid De gemeente is ondergebracht onder den te Leiden gevestigden Keuringsdienst van waren. Deze dienst heeft alhier in het jaar 1934 93 winkels en 25 bakkerijen geïnspec teerd. Een 329-tal artikelen werden in het laboratorium onderzocht, 4897 ter plaatse; 59 maal werd een uitnoodiging, waarschu wing of procesverbaal gezonden, gegeven of opgemaakt. Van de gekeurde artikelen wer den 36 artikelen afgekeurd wegens ondeug delijken toestand en 2 artikelen wegens on deugdelijke samenstelling. In het verslag jaar werden 30 gevallen van besmettelijke ziekten geconstateerd, waarvan 28 gevallen roodvonk en 2 gevallen van diphtherie. V olksh u ls v estlng Op het gebied van Volkshuisvesting was werkzaam de woningvereeniging „Volksbe lang", welke op het einde van het jaar 142 woningen exploiteerde. De op 28 Nov. 1933 aanbestede woningen langs de Emmastraat werden in den loop van het vei-slagjaar vol tooid en in gebruik genomen. De exploitatie leverde een gezamenlijke winst op van f 1210.69. Bovendien bestonden op het einde van Jiet verslagjaar plannen tot oprichting van een woningbouwvereeniging in het buurtschap „De Engel". Het verkeer had over het algemeen een regelmatig verloop. Op het kruispunt Ka naalstraatHeereweg werd het verkeer om 12 uur door de politie geregeld De volgende verkeersongevallen hadden plaats: 53 door fouten van bestuurders van vervoermiddelen. 2 door fouten van voet gangers, 5 wegens gebreken aan vervoer middelen, 3 door den toestand van den weg slippen e.d, 1 door andere oorzaken en 3

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6