MUSSOLINI VRAAGT OP SCHORTING DER SANCTIES INTERNATIONALE BELANGEN IN ABESSINIE GROOT-BRITTANNIE EN DE VOLKENBOND DONDERDAG 24 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 De onderhandelingen zijn reeds gaande Staken de Italianen hun opmarsch Naar te Rome uit welingelichte bron wordt vernomen, heeft Mussolini aan de Fransche en Britsche regeeringen een verzoek gericht, om den datum waarop de sancties tegen Italië in werking zullen treden, uit te stellen, om daardoor de thans gevoerd wor dende diplomatieke besprekingen te vergemakkelijken. Neutrale waarnemers hebben den indruk, dat Italië in verband daarmede het plan om van nit Eritrea naar Znid-Abessinië op te rukken, heeft uitgesteld. Daarentegen heersdht In kringen van militaire deskundigen de meening, dut de generale staf alleen het verder voortrukken van generaal Graziam in de richting Har-I rar wil afwachten, omdat beide italiaansche armeeën het gnoote Ahessindsche leger, dat eioh bij Harrar en Dessie heeft geconcen treerd, gelijktijdig zouden kunnen ean- De derde Italiaansche armee, d9e zich ter hoogte van Moessali moet bevinden, heeft den laatsten tijd weinig van zióh laten ihooren. Geheimzinnige geruchten luiden, dat deze legertroep door de Abessiniërs van haar achterwaartsche verbindingen is afgesneden en dat haar watervoorraden zijn uitgeput. Naar te Landen verluidt, heeft de Italiaansche staatssecretaris van bui tenlandsche zaken Suvich Dinsdag aan den Britschen ambassadeur te Rom«e medegedeeld, dat de ItaGdaan- sohe regeering instructie had gegeven «en divisie Italiaansahe troepen uit Lyhië terug te trekken. Sir Eric Drummond zou derze mede- Ideeling hebben begroet als een bij drage tot «Je verbetering in de betrek kingen tusschen Engeland en Italië. In officieele kringen te Londen wordt ten opzichte van dit bericht reserve m acht ge nomen. Er is nog geen besluit genomen over een Engelsch antwoord op deze Ita liaansche maatregel, ofschoon met zeker heid kan worden aangenomen, dat het kabi net zidh met deze aangelegenheid heeft bezig gehouden. Er wordt op gewezen, dat Italië ook thans nog 2 speciale d&visies in Lybië heeft sitaan. De Italiaansche oorlogsleening Tot dusverre Is op die Italiaansche oor logsleening voor een bedrag van ongeveer 3 milliard Lire ingeschreven Door spaar ders is voor honderden millioenen inge schreven. Italiaansche boycot in Britsch Indië De „FinamcM Times" verneemt uit Bom bay, diat het 19.000 ton groot e Italiaanschto schip „Conté Verde" von de Lloyd Tliestino van Bombay is vertrokken met slechts 15 passagiers aan boord. Dit schip heeft acco modate voor 350 passagiers en is in den regeJ volgeboekt. Gedurende de laatste weken is het aantal pasagaers op deze lijn voortdurend gedaald als gevolg van de anti-Itafiaansche boycot beweging. Italiaansche deserteurs in Oostenrijk De Weensche correspondent van da „Times" meldt, dat in de laatste weken ruim 200 Italiaansche deserteurs de grens rijn overgestoken. De meesten hunner be- hooren tot de Dirifsch-sprekende bevo'king uit Zuid-Ti rol. Mien heeft hun gevraagd of rij in Oostenrijk wenschten te blijven en de meerderheid heelt daarop geantwoord, dai rij naar Dudteohland wenschten te gaan. Aan dden wens ah is gehoor gegeven, doch in de laatste dogen zijn zij in den regel ttoor de Duitsche autoriteiten naar Oosten rijk teruggeleid. Geen nieuws aan de fronten Det 26ste Italiaansahe legeihericht meldt, dat er van de beide fronten niets is mede te deelen behalve onderwerpingen van de bevolking van de hoogvlakte en de Wes- teLijke Laagvlakte in de nog met bezette gebieden. De luchtmacht heeft verkenningsvluchten uitgevoerd boven de rivier Takase, in het gebied van Amlba Alatsji en boven Denakdl. Onder de bevolking van 'het bezette gebied heeft het leven zijn normalen gang her- Rickets concessie Volgens te Rome ontvangen berich ten teeft Ricket besloten, ondanks den teglenwoordtigen toestand onmiddellijk ©en aanvang te maken met het boren naar petroleum, teneinde de Italiaan sche regeering voor een feit accompli te plaatsen. Hij zou volgens deze be richten onderweg zijn naar Djiboeti met de voor de boringen noodige ma - chinerieèn, terwijl ook een tweehon derdtal geschoolde arbeiders derwaarts onderweg zou zijn. Ras Koeksa's zoon Volgens te Addis Abeba ontvangen berich ten hebben Italiaansche vliegtuigen aan het Noordelijke front vlugschriften uitge- wondjen, die den volgenden inhoud hebben: Aan het volk van Tïgre. Op bevel van Koning Emanuel III en MussoTtni heeft ge nei-aal de Bono Z. H. Ilaile Selassie, den zoon van Ras Kanksa, benoemd tot gouver neur van de gebieden Alkiwa en Takasse. Volk van Tigre! Weest gelukkig, dat het huis van Keizer Johannes met behulp van de Italiaansche regeering weer zal opslaan. Gelkoorzoenrt hom evenals ons! Requisities te Addis Abeba Op bevel van Hailé Selassie is te Addis Abeba een requisitiecommissie gevormd, die namens de regeering de beschikking heeft over alle roerende en onroerende goederen, die noodzakelijk zijn voor de landsverdediging. De gerequireerde goede ren zullen onmiddellijk betaald worden. In dien de eigenaar afwezig is, zal de tegen waarde op dfc bank gedeponeerd worden. Vertrek van Vinei aanstaande? De leider van het escorte, dat het Italiaan sohe gezantschapspersoneel naai* de grens heeft gebracht, deelde mede, dat de eerste gezantschapssecretaris Monbelli zijn volle dige tevredenheid heeft geuit over de maat regelen, die door de Abessijnsche regeering voor de reis waren getroffen. Hij verzocht, de Abessijnsche regeerüig zijn dank over te willen brengen. Het vertrek van den .'taliaanschen gezant is nog altijd niet definitief vastgesteld, daar de karavaan met den consulairen ambte naar uit het Zuiden nog niet is aangekomen Aanmunting van daalders Sedert verscheidene weken duiken in bui- tenlandsche bladen herhaaldelijk berichten op volgens welke Oostenrijk het monopolio •oor het slaan von zgn. Maria Theresia- daalders aan Italië zou hebben afgestaan. Deze berichten zijn, naar van bevoegde zijde te Weenen wordt medegedeeld, in dezen vorm onjuist. Het betreft het volgende: De Maria Tlierë- sia-daalders werden niet alleen in de Munt te Weenen, doch ook te Venetië en Milaan geslagen in een tijd, dat deze steden nog onder Oostenrijksch bewind stonden. Van toen af zijn in deze steden nog de vormen van den Maria Thercsia-daalder. Of in de beide „munten" nog Maria The- resda-daal ders worden vervaardigd, is te Weenen niet bekend, doch mogelijk is het en daartegen zouden van Oostenxijkscho zijde geen bezworen bestaan. D«- slavernij in Tigre Van Italiaansche ziidc wordt medege deeld, dat van de 100.000 bewoners van Tigre ongeveer 20.000 in slavernij leven. Deze ongelukkigen, aldus wordi gezegd, verrichten zwaar werk gedurende vele uren van den dag en genieten geen belooning, terwijl zij zeer slecht verzorgd worden. Vluchtelingen uit het bezette gebied Voortdurend komen te Atfdfis Abeba be lichten binnen uit Makallé, waarin door de militaire bevelhebbers wordt medegedeeld, dat grootc troepen bewonea*s der door de Italianen bezette gebieden te Makallé zijn aangekomen. Terwijl de mannen bij het le ger worden ingelijfd, worden de vrouwen ondergebracht in speciale kampen. Van uur tot uur wordt de stroom ven vluchte lingen dichter. Sterke afdeeJingen soldaten, die kort ge leden Ras Koeksa bij zijn oveiiwpen naai de Italianen tot aa.n de grens begeleid heb ben, hebben den bevelhebber van het Abes sijnsche leger aan het Noordelijk front me degedeeld, dai zij weldra in het Abessijnsch hoofdkwartier zullen aankomen. Botsing tusschen tankboot en troepenschip Uit Port-Said wordt gemeld, dat het Brit sche tankschip „British Workman' aan den ingang van het Suezkanaal in hotsing is gekomen met het 1400 ton metende Italiaan sche troepentransportsohip „Belvedere Beide schepen werden beschadigd, doch konden hun reis voortzetten. Aam boord van de Belvedere bevinden zich soldaten, die op weg zijn naar Massa- Brazilië past geen sancties toe! De Braziliaansohe minister van buïten- landsche zaken heeft aan den Italiaanschen ambassadeur medegedeeld! dat de Brazi- liaansche regeering besloten heeft op de uitnoodiging von de coördinatie-commissie te antwoorden, dat Brazilië, omdat het geen iid is van den Volkenbond, geen belang heeft bij het desbetreffend artikel van het Vol'kcmbamdspact en zioli voorbehoudt met leeste vrijheid zijn houding naar «gen nationale belungcn te bepalen. De stemming te Addis Abeba De rede van den Britschen minister Hoarc _i lut Lagerhuis is ook te Addis Abeba met belangstelling gevolgd. Engeland, zoo voelt men het daar aan, begint zich thans uit de Abessijnsche aangelegenheid tprnp te trek ken. liet feit, dat Hoare zoo .duidelijk ver klaard heeft geen oogenblik te hebben ge dacht en te denken aan militaire sancties, moet wel een uitnoodiging lijken voor Mus solini den oorlog voort te zetten, zonder vrees voor een daadwerkelijk ingrijpen in zijn actie door de leden van den Volken bond. Toen de eerste berichten over de econo mische sancties in Abessinië ontvangen worden, docht men, dat deze Italië binnen drie maanden zouden dwingen een einde te maken aan het avontuur. Na de rede vaai Hoare is men te dien opzichte sceptisch geworden, aangezien men inziet, dat zon der de mogelijkheid van uiteindelijke mili taire sancties or in den muur, die men eco nomisch rond Italië zou willen opbouwen, genoog brossen zullen overblijven om Italië m doorzetten mogelijk te maken. Hoewel dit alles uiteraard door niemand zoo scherp geformuleeixi en zoo duidelijk uiteengeizet wordt, kan men na de rrrie vam Hoare de heersdhende gevoelens toch wel als volgt samenvatten: Abessinië heeft niet meer dat vertrouwen in den Volkenbond en zijn actie ais voor de rede van Hoare nog het gevai was. De Britscbe Parlements verkiezingen Op 14 November a.s. De eerste minister Baldwin heeft in het Britsche parlement medegedeeld, d»t dit Vrijdag zal worden ontbonden. De kiezingen zullen op 14 November a.s. ge houden worden. Het nieuwe parlement komt op 3 December bijeen. De Belgische militaire missie vertrokken? Uit Asmara wordt gemeld, (Jat de Belgi sch» militaire missie afscheid heeft geno men van den negus. Twee der officieren, die met Italianen hebben gereisd, zouden verklaard hebben gelukkig te zijn hun on dankbare zending te hebben kunnen beëin digen. Een aviateur slechts blijft in de hoofd stad. Deze had op 20 October oen dolksteek opgeloopen, toen hij geweigerd had den op marsch van het leger in de richting va a Harar te beschermen. .ENGELAND HEEFT GEEN ACHTERDEURTJES" Baldwin verdedigt I loare's politiek De politieke debatten in het Britsche Lager huis zijn voortgezet met een redevoering van minisler-p resident Baldwin, die aan ving met te constateeren, dat. :oaer woord door minister Hoare aan de Britsche Vol- keivbondspolitiek gewijd, de volledige steun an het geheele kabinet heeft Sommige critici, aldus de minister president, zijn van meening, dat er een achterdeurtje bestaat, dat het Enge- Het vraagstuk der invloedssferen Het huidige conflict tusschen een Europeesche mogendheid en een Oost- Afrikaanschen staat, het laatste in- heemsche gemeenebest dat tot op he den zijn onafhankelijkheid tegenover het blanke ras heeft kunnen handhaven, heeft duidelijk aangetoond dat sinds den grooten oorlog de wereld in verschil lende opzichten een eenheid is gewor den, zeker niet het minst onder invloed van Genève, de pleitbezorger voor inter nationale veiligheid en recht. Doch ook economisch is geen enkel land meer een „Ding an sich"; wij hebben allen elkan der noodig, er bestaat thans een solida riteit uit noodzaak. In dit verband verdient aandacht welke belangen de drie mogendheden, wier kolo niën Abessinië rondom omringen, in dit land wenschen te doen gelden. Allereerst verdient daarbij de belangstelling de Fransch-Ethio- pische spoorweg van Addis Abeba via Dire- dawa naar de zeehaven Dsjiboeti, gelegen in Fransch Somaliland. Het behoeft weinig be toog, dat Frankrijk in deze verbindingslijn een waardevol bezit heeft, daar zij de eenige moderne transportmogelijkheid is in het land van den negus, zoodat Frankrijk goed deels hierdoor den Abessijnschen in- en uit voer onder controle heeft. In den huidigen oorlog is de rol van deze verbinding dan ook reeos meermalen ter sprake gebracht. Terecht werd gevreesd, dat Italië niet zou aarzelen, deze lijn af te snij den, om op deze wijze de geheele voorziening met oorlogsbehoeften te desorganiseeren. Do vraag kwam daarbij klemmend naar voren, hoe Parijs op zulk een daad zou reageeren. Niet onmogelijk werd het geacht, dat daarin een casus belli, dus aanleiding voor een Fransch-Italiaansch conflict zou worden ge zien. Het manoeuvreeren der Italiaansche troe pen in Aoessa en Ogaden vormt inderdaad een ernstige bedreiging voor den spoorweg, die eveneens de eenige verbinding vormt, welke de nog in Abessinië vertoevende blan ken met de buitenwereld hebben. Intusschen moeten er onderhandelingen tusschen Rome en Addis Abeba gaande zijn om deze lijn tot een soort van neutrale Internationale zóne te maken, waarmee voor een netelige kwestie een practische oplos sing zou aan de hand zijn gedaan. De geschiedenis van het ontslaan van dezen „ijzeren weg" is belangwekkend ge noeg, om ze hier eens op te halen. De con cessie tot den aanleg werd in 1894 verleend door keizer MenelLk II. Het oorspronkelijke plan was daarbij, Dsjiboeti aan de kust van Fransch Somaliland te verbinden met Har rar en het verder binnenwaarts gelegen Entotto, de toenmalige Abessijnsche hoofd stad. De lijn zou vervolgens geheel VVest- Ethiopië doorsnijden tot aan den Witten Nijl, en zoo aansluiten op oe lijn naar Khar toem, in den Britschen Soedan. De opzet was dus wel zeer breed gedacht, niet alleen Frankrijk, Groot-Brittannië even eens zou ervan profiteeren. De uitvoering van het werk liep echter reeds spoedig spaak, toen namelijk bleek dat men de moeilijkheden en dus ook de kosten had on derschat. Men zag geen kans met den lijn- aanleg Harrar te bereiken, dat 1SOO M. bo ven den zeespiegel troont in schier ontoe gankelijk terrein. Zoo bleef het werk steken op een punt beneden het Ilarrarplatoau. daar waar zich later Diredawa tot een nieuw centrum van verkeer zou ontwikkelen. Nadat de eerste onderneming «lus prac- tiscli had gefaald werden van Fransche zijde Bovenstaand, kaartje geeft aan het traject der huidige spoorlijn DsjiboetiDiridawa Addis Abeba; tevens laat het overige spoor wegplannen zien, die lol op heden in de pen gebleven zijn. pogingen in het werk gesteld, om een nieu we concessie van Menelik te verkrijgen, en wel voor een spoorweg, welke niet via En totto zou leiden naar den Witten Nijl, ooch die zijn einddoel zou hebben in Addis Abeba, de nieuwe hoofdstad. Inmiddels hadden echter, in 1906, be sprekingen plaats gehad tusschen ae drie mogendheden, die bij Abessinië aller meest waren geïnteresseerd, Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië. Dit gemeen schappelijk overleg, waarbij ook de negus werd betrokken, vond zijn neer slag in een tractaat, waarbij het Abes sijnsche gebied tusschen de grootmach ten in invloedssferen werd verdeeld. Be paald werd in dit verdrag o.m., dat het aanleggen van eventueele spoorwegver bindingen ten westen van Addis Abeba aan Engeland zou ten deel vallen, terwijl zoo de negus een spoorwegverbinding tusschen Eritrea en Italiaansch Somali land zou willen toestaan, deze onoer Ita liaansche auspiciën zou worden aange legd. Dit alles werd overeengekomen onder voorbehoud, dat Abessinië voor deze ver bindingen een beroep op buitenlandsche deelname zou doen. De regeering in Addis Abeba is echter in dit opzicht steeds uiterst terughoudend ge weest; er bestond een begrijpelijke aarzeling van die zijde, om voor wèstersche penetratie et land open te leggen. Frankrijk echter heeft het weten klaar te spelen, zijn concessie voor de lijn Addis AbebaDsjiboeti te verkrijgen. Wellicht zag Menelik in, dat deze spoorweg toch reeds ten deele een feit was, en bovendien ge bruikte Parijs op handige wijze een lokaas, door Dsjiboeti tot officieele Abessijnsche uit- voerhaven te verklaren. Zoo is d9 Fransch- Ethiopische spoorlijn, onoanks geweldige moeilijkheden, door de Fransche ingenieurs tot een goed einde gebracht, en natuurlijk heeft zij, economisch gesproken, ook ruim schoots haar vruchten afgeworpen. Inmiddels hadden Groot-Brittannië er Italië het toekijken; men bood in Addis Abeba telkens opnieuw aan wenschen en verlangens van die zijden weerstand. Loncen zou ongetwijfeld gaarne alle aanspraken op den spoorwegaanleg in het westen des lands hebben laten varen, zoo hot in ruil daarvoor slechts de controle over het Tana-meer had kunnen verkrijgen, dat als Nijl-reservoir zoo wel voor den Britschen Soedan als Egypte zulk een groot belang vertegenwoor digt. Italië en Engeland' beide moesten echter geduld oefenen; Abessinië bleef zich afzijdig houden; ook de begeerde verbinding tus schen Eritrea en Italiaansch Somaliland bleef een schoone wensch. Zoo is het te ver klaren, dat Londen en Rome de hoofden bij elkaar staken, en het in 1925 op eei coordje gooiden, waarbij aan Mussolini ae vrije hand gegeven werd om zijn spoorlijn tot stand te brengen, natuurlijk behoudens zekere tegenprestaties aan Engeland. Abessinië was echter lid van den Volken bond geworden, en aarzelde geen oogenblik, in Genève te protesteeren. Italië moest toen, om erger te voorkomen, wel in zijn schulp kruipen, het had nog niet de macht, waar over het heaen ten dage beschikt. Het bleef echter het oog houden op de toekomst, en sindsdien zijn de tijden wel sterk v derd. Zoo thans de Italiaansche legioenen zich aan den opmarsch hebben gewaa het dan ook niet twijfelachtig, of Londen heeft, moreel gesproken, een lei die niet vlekkeloos is. Men zou zelfs geneigd zijn tot de veronderstelling, dat het ai fascisten de rol heeft overgelaten, de tanjes uit het vuur te halen. Hoe de huidige strijd zal worden beslist zal zeker niemand durven voorspellen, wel zou het verwondering baren, zoo Haile Selassie's macht er zonder kleerscheuren afkomt. I-Ieel de voorgeschiedenis dezer be- langenhotsiing wijst in dezo richting, even als trouwens het rapport van de commissie van vijf, dat slechts van een belangrijke penetratie van de zijde der westersche mo gendheden een oplossing der moeilijkheden meende te kunnen verwachten. Een der viaducten in den spoorweg Addis AbebaDsjiboeti* BALDWIN land zal mogelijk maken achttT den rug van den Volkenbond op te treden. Niets dergelijks ligt in het voorno men. Iedere regeling, welke ook, moei een voor alle drie de partijen, Italië, Abessinië en den Volkenbond, gelij kelijk aanvaardbare oplossing vor men. Wanneer een regohng tot stan<d zou kunnen worden gebracht, die den duur van den oorlog aanmerkelijk bou bekorten dam wel de wereld be vrijden zou van de vrees voor een mogelijke uitbreiding van den oor log, maakt dit iedere poging de moeite waard, mits bovengenoemd principe in stand kan worden ge houden. Naar sprekers meening heeft de Volken bond onder de bestaande omstandigheden betere dingen gepresteerd dan indertijd bij den aanvang van zijn werkzaamheden ver dacht was met het oog op de ontzaggelijke moeilijkheden van den toostamd. Men niet vergeten, dat men niet te doen heeft met een zoo veel omvattenden volkenbond als dit indertijd den oprichters voor den geest had gezweefd, maar met een volken bond, dien drie der machtigste staten ter wereld in don steek haddicn gelaten en die waarschijnlijk slechts bogen kan op een wankelen steun van eenige zijner leden. Engeland, zoo verklaarde spr., heeft geen geïsoleerd optredien in den zin. Engeland is niet van plen, verder te gaan dan de Volkenbond. Nooit heeft Engeland aan een oorlog gedacht. Wat de uitbreiding dei* bewapening be treft, spreker zou niet verantwoordelijk willen zijn voor de leiding van een Engel- sche regeering op het huidige oogenblik, wanneer hij geen volmacht kreeg d« feilen op te lieffgen, die zich hebben voorgedaan sedert het einde van den oorlog in de weer macht. Zonder deze weermacht zou hij geen oogenblik de huidige buiteiulandlsche poli tiek kunnen voortzetten. Betreffende de ontbinding vam het Lager huis en de uitsclirijving van nieuwe ver kiezingen was sprekers meening, dat er een rustpauze in de buitenJandsóhe politiek voor de deur staat. Men kan niet zeggen, dat dit ook in Januari het geval zal zijn. Lloyd George's criliek De conservatieve afgevaardigde Amery verklaarde im het vervolg vam zijn rede, dat naar zijm meening het juister geweest zou zijm, wanneer Engeland tezamen met Frankrijk en Italië een plan had uitgewerkt, dat zekere, zij het ook niet alio, Amhairi- ache provincies onder Italiaansch be wind zou hebben gebracht. Dat zal misschien ook de eindoplossing zijm, wanneer de politiek dier economische verslechtering genoeg beproefd is. Als volgende spreker voerde Lloyd George het woord Hij noemde de opmer king van Baldwin, dat in de buitenlandsche politiek een rustpauze voor de deur stond 'n verwonderlijke verklaring. Spr. vroeg den premier of hij zioh een oogenblik uit den wereldoorlog kon herinneren, dat de toe- LLOYD GEORGE stand ernstiger was dam thans. Wanneer er een rustpauze bestaat, is dia er omdat de regeering waarborgen lieeft gegeven. (Bij deze opmerking schudde de minister van buitenlandechla «aken ontkennend het hoofd). Maar, aldus ging Lloyd George yoprt, wanneer de regeering Italië geen garkmlea heeft gegeven, ia de rustpauze niet te be grijpen. Economische sancties kunnen niet lang duren en zullen misschien grootero meeningsverschiJlen doen ontstaan tusschen de uitvoerders van. de boycot dan met den geboycotten staat. Lloyd George verlangde ten slotte bizomderheden te vernemen omtrent de tus schen Frankrijk en Italië in. nJauari jl. ga- troffen afspraken. De verkiezingen in Denemarken Socialisten hebben zetelwinst De verkiezingen voor het Deensche parie- merrt, het Folketing, hebben tot resultaat gehad, dat de socialisten zes zetels hebben gewonnen, terwijl de democraten hun zetels hebben kunnen handhe i en. Deze beide regeeringspartijen beschikken thans over 82 mandaten, terwijl zij vóór de verkiezingen over 76 zetels de beschikking hadden. De oppositie heeft van de 72 zetels er 6 verloren. De communisten zijn in stemmenaantal sterk vooruitgegaan, doch een zetel hebben zij niet gewonnen. Minister-president Stauning heeft eüs zijn meening te kennen gegeven, dat thans vermoedelijk de weg open is voor een posi tieve politiek ter bevestiging vau het Deen sche economische leven en van de productie verhoudingen. In Britsch West-Indóë hebben ernstige onlusten plaats, welke zulk een ernstig aan zien hebben, dat een Britsoh oorlogsschip reeds militairen aan land heeft gezet, ter versterking der politie In vea-schiUqnifle deelen van Zuid-CaJi- fomië woeden op het oogenblik wemvoesten- de boschbranden, dde ziah ten gevolge den kroqhtigen wind steeds meer uitbrei den. De schade, die reeds nu aan de bos- schen is toegebracht, is ontzaglijk groot. Verscheiden woonhuizen en een sanatorium zijn een prooi der vlammen geworden. In de kathedraal van Krakau is het stoffelijk overschot van maarschalk Pil- soedski verkist. De zilveren doodkist, waar in het stoffelijk overschot tot dusverre rust te, was gebleken niet volkomen luchtdicht te zijn, zoodat op de uniform en de laarzen schimmelplekken verschenen. De bijzetting is thans geschied in een kristallen kist, waar van de randen gevat zijn in metalen lijsten. Op het station te Delhi is een bom ge worpen. Er waren geen slachtoffers; de da ders ontkwamen. Op 3 December van dit jaar zal in het geheele Duitsche Rijk een veetelling worden gehouden. In het noorden van Wales en sommige deelen van Schotland en Ierland hebben de eerste sneeuwstormen gewoed. In een vergadering der Labour-fractie in het Hoogerhuis is besloten. Lord Snell tot leider der fractie te benoemen als opvolger van Lord Ponsonby. GEMENGD NIEUWS ONTSNAPTE GEVANGENE GESNAPT Men meldt ons uit Njjverdal: De politie heeft een kantoorbediende uit Den Bosch aangehouden, die een ontsnapte gevangene bleek te zijn. Hy had zich bij het pension van den heer K. aan de Joncheere- laan alhier aangediend. De man had voorge geven Amerikaan te zijn; zijn dochter zou in een ziekenhuis in Enschede zijn opgenomen. Toen de pensionhouder echter naar de juist heid van deze feiten een onderzoek instelde, bleken ze gefingeerd te zijn. In meerdere plaatsen bleek zijn z.g. gast zich reeds aan oplichting van hotelhouders ta hebben schuldig gemaakt, door bij hen te lo- geeren en daarna te vertrekken zonder te be- talen. De man is te Almelo in verzekerde be waring gesteld. VERDRONKEN Een aantal pakhuizen in de Planciusstraat te Amsterdam komen aan den achterkant uit aan het water, de zoogenaamde Smalle- padsgracht In een van deze pakhuizen is door personeel overgewerkt. Onder dit personeel was een jongeman van 17 jaar. Is Avonds laat werd by de politie in de Spaarndammerstraat aangifte gedaan, dat hy niet was thuisge komen. De politie stelde een onderzoek in en ging Tenslotte dreggen in de gracht. Zij heeft daar uit het lyk van den jongeman opgehaald. Vermoedelijk is hij uit een der luiken van het pakhuis in de gracht gevallen. EIKELS EN BEUKENNOOTJES. De oogst van eikels en beukennootjes op de V e 1 u w e, heeft dit jaar niet veel opgebracht Werden er vroeger nog enkele centen per kilo voor dit artikel besteed, thans is de ppUs zóó Jaag, dat er niet velen meer op den oogst van deze boschvruchten uitgaan. ROEKELOOS SCHOT Te Er mei o schoot iemand een schot met harel in de richting van twee jonge men/schen, die zich op den publieken weg bevonden. De man schynt bedoeld te hebben om aldus den jongen mannen, die zijn dochter wilden afwach ten. schrik aan te jagen. Vader en zoon zijn, na bekend te hebben, dat ze geschoten hebben, in voorloopige vrijheid gesteld. Een medicus heeft de hagelkorels verwijderd. STAGNATIE IN HET EENDENBEDRIJP Nu de eieren weer niet zoo gemakkelijk naar Duitschland kunnen worden uitgevoerd, worden door de fokkers nieuwe markten ge- zoch'L Vele eieren gaan nu van de Veluwe naar Engeland. Elk ei moet voor den uil voer vestempeld worden. Dit werk is voor de fok kers wel tijdroovend, want het gaat by hon derd duizenden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2