DE AMSTERDAMSCHE KIEZERS IN AFWACHTING WIJ ETALEREN WOENSDAG 23 OCTOBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 8 Tusschen Amstel en u HET INLOSSEN DER ROODE BELOFTEN Geen communisten in den Raad (Van onzen Amsterdaraschen redacteur) Het Algemeen Verslag van het on derzoek der Gemeente-begrooting in de Afdeelingen van de Raad is ver schenen. Men kan dit beschouwen als het eerste treffen tusschen de politieike partijen, want het College blijft vrij wel buiten schot. Te verwonderen valt dit niet, want de grootste aanvalsforniatie op het bestuurs beleid der gemeente in de vorige periode, de S.D.A.P., behoort niet meer tot de oppo sitie, maar heeft nu ook haar mannen achter de groene tafel. De roode heeren geven er in genoemd verslag rekenschap van, waarom zij dit hebben gedaan. Twee redenen zien zij: in den uitslag der verkiezingen toen de meerderheid der kie zers zich afkeerde van de partijen, in het vorige College vertegenwoordigd, en ten tweede moet het Plan van den Arbeid dienst doen om den moed er in te houden. Men gevoelt aanstonds het vooze de zer argumentatie. Echt sociaal-de mocratisch draait men heen om de verantwoordelijkheid van het bewind, dat in de huidige bestuursperiode toch stellig dezelfde moeiten en zor gen, teleurstellingen en verrassingen zal opleveren. Al heeft het kiezers korps voor een groot deel op rood ge stemd, daarmee is in de zorgelijke tijdsomstandigheden niets ten goede veranderd. En hoe is deze overwinning verkregen? Van anti-revolutionaire zijde is tereoJj^ gewezen op de misleidende verkiezingsacue der sociaal-democraten. Zij beloven aan d» burgerij allerlei zaken, waarvan zij de on uitvoerbaarheid zelve heel goed beseffen Voorts heeft de roode zegepraal feitelijk den sociaal-democraten in het cijfer afbreuk gedaan. Van 36.1 in 1931 zijn zij gekomen op 33.3 in dit jaar. Dat zij toch nog 17 zetels hebben veroverd ligt uitsluitend aan de Kieswet, die machtsvergrooting ii hand werkt De communisten zijn, naar men weet, in Juni sterk vooruitgegaan, ook als gevolg van de onverantwoordelijke afbrekende cri- tiek der sociaal-democraten. Van rechtsch is hierop vooral gewe zen en heeft men tevens de vraag ge steld of de vertegenwoordigers der C.P.H., een anti-godsdienstige en anti- gezagspartij, in de publieke colleges wel thuis behooren. Zij spreken het immers duidelijk uit, dat het hen om niets anders te doen is dan het gezag te ondermijnen en daarvoor in de plaats te stellen de dictatuur naar Russisch model Het is van groot gewicht, dat deze belang rijke kwestie in het volle licht is komen te staan. De communisten zullen er in de open bare beraadslaging over de begrooting wel een hartig woordje over zeggen. Toch zijn deze mensohen de stille reserve-troepen van de sociaal-democraten. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Vandaar dat in het algemeen verslag ook het Plan van den Ar beid wordt ter sprake gebracht De „burge- lijike" groepen zullen den rooden heeren wel aan het verstand brengen, dat dit Plan ook voor het gemeentebestuur waardeloos is. Hoe zouden ze er dan ooit een meerderheid voor krijgen, indien de communisten ook niet zoo iets hadden. Men kan zich dus voorbereiden op een puntige publieke gedachtenwisseling, waar bij den soóaal-democratisdhen wethouders eeu paar gewetensvragen Zullen worden gesteld, zooals deze! Gaan de drie sociaal-democratische wethouders accoord met hetgeen door het vorig College is tol stand ge bracht? En: Stellen ook de drie soci aal-democratische wethouders zich op het standpunt, dat het nieuwe College zich in hoogste instantie heeft te voe gen naar den wil der Regeering en dat het met de Regeering dient samen te werken?, Deze en meer vragen zullen bedoelden Iheercn moeilijke oogenblikken bezorgen. De tijd van fantastische bespiegelingen is voor bij, er moet nu worden aangepakt om de beloftenaan de kiez/ïrs in te lossen. Daarbij ziet wethouder de Miranda zich Voor de aangename taak geplaatst Hij weet precies hoeveel millioenen er mee gemoeid zijn, want onder het vorige College is alles uitgerekend en de heer de Miranda heeft toen gezegd aan de juistheid der be rekeningen niet te twijfelen. Hij kan dus spoedig aan de uitvoering laten beginnen: 25 leden van den Raad zijn er vóór. Ook al mochten de „sloopers" in het College er zich tegen verzetten, in den Raad zijn nu „bou wers" genoeg! De sociaal-democraten denken er niet aan. hun wensohen op het gebied van werkver ruiming te verminderen, laat staan ze op te geven. Zoo juist lees ik in „Het Volk" in ant woord op mijn ironische opmerkingen dien aangaande in ons blad van 17 dezer dat van mindere wenschen op dit gebied geen sprake is. Welnu, wij wachten af wat het Gemeenteblad hieromtrent binnenkort zal vermelden Er is haast bij. heeren, zou ik hen willen toeroepen. Denkt aan Uw som here redevoeringen omtrent den omvang der werkloosheid, de vele leegstaande hui zen, de verlaagde loonen, de verminderde steunuitkeeringen. de gesloten openbar, scholen, de volgepropte klasselokalen. Dat alles zult ge toch moeilijk kunnen verlooche nen. En ook al zoudt ge een deel als „oude plunje" van de hand willen doen. het be faamde „Plan- de Miranda" toch stellig niet Tenslotte nog een korte opmerking aan het adres van „Het Volk". De heftige oppositie der sociaal-democra ten van voorheen komt te staan in een twij felachtig licht, vergeleken met de bezadigde opmerkingen van de heeren de Miranda en Matthijssen van een paar weken geleden. Aldus schreef ik verleden week. „Hei Volk" zegt nu: „Het ondernemen van ken met de steun en op de voorwaarden het Werkfonds is onzerzijds steeds goedge keurd, mits vooraf met de vakorg! nisaties overeenstemming wa verkrego n". Door het opnemen van de laatste, door mij gespatieerde woorden verschuilen de s.d. Raadsleden zich achter de roode vakver eenigingsleiders, clie aanvankelijk bezwaren hadden, maar zich later hebben „aangepast". Feit is intusschen dat dc eerste werkver ruimingsvoordrachten van het vorige Col lege in wezen gelijk aan die, welke wethou der de Miranda thans verdedigt ondei aanvoering van de sociaal-democraten zijn afgestemd. De heeren hebben zich later „aangepast", maar hiermee is de heftige op positie van vroeger niet ongedaan gemaakt. IntegendecL FRISO BINNENLAND Particuliere Werkverschaffing in Drente Waarom het gemiddeld accoordloon niet werd gehaald. Het Tweede Kamerlid v. d. Heide heeft vragen ge-steld betreffende de in particu liere werkverschaffing te Hoogeveen heer- schende toestanden, in het bijzonder om trent de loonen der aldaar te werk gestel den. De Minister van Sociale Zaken, de heer Slingenberg heeft hierop geantwoord, dat hij door de Rijksinspectie voor de werkverschaffing in Drente op de ontgin ning van den heer J. A. ten Heuvel te Hoo geveen een onderzoek heeft doen instellen. Hieruit is gebleken, dat de vastgestelde tarieven juist waren. Voor enkele ploegen was het tarief zelfs iets te hoog, doch hier in is door de Rijkinspectie geen wijziging gebracht, omdat de hardheid van den bo dem niet overal dezelfde is. Wanneer niettemin in enkele gevallen lage loonen zijn verdiend, is zulks te wij ten geweest aan de samenstelling van de te werk gestelde ploegen. Bij de vaststelling der tarieven wordt uiteraard uitgegaan van de arbeidsprestatie welke van volwassen lichamelijk normale arbeiders kan worden verwacht. Op de ontginning van den heer ten Heu vel werden bij voorkeur die arbeiders ge plaatst, voor wie plaatsing bij verder gele gen werken bezwaarlijk was, b.v. omdat zii niet konden fietsen, hetgeen over het alge meen de oudere arbeiders zijn. Deze arbeiders beschikken in vele geval len niet meer over de volledige arbeids kracht van den doorsnee-arbeider, bleven daardoor beneden het vastgestelde akkoord- loon. Bovendien gebruikten de arbeiders, die zelf \oor een schop dienen te zorgen, pan- schoppen, alhoewel steekschoppen voor den arbeid op de onderhavige ontginning geëigend waren Een groot deel der arbeiders, die niet in staat bleken het gemiddeld akkoord- loon te verdienen, is thans in de steun regeling opgenomen. Voor zoover moge lijk, zullen zij weder te werk gesteld worden, indien werk aanwezig is, waar bij meer routine dan lichaamskracht wordt vereisoht. Voorts worden thans steekisohoppen gebruikt. De Minister verwacht, dat de te werk gestelde ploegen door deze maatregelen minder moeite zullen hebben het gemiddeld akkoordloon te verdienen. OFFICIEELE BERICHTEN BURGEMEESTERS Opnieuw zün benoemd tot burgemeester? van Stiphout. H J M van der Weüden; van Nükerk J C A M van KluUve; van Dordrecht P L de Gaay Fortman: van Heinenoord J de Zeeuw; van Wateringen A J Verhoeven; van Broek in Waterland P J Peereboom: van Vrouwen polder J Louwerse: van Franeker M G de Kruyff^van Hennaarderadeel R Kuipers: van W F W Kolkman. BELASTINGEN De ontvanger der directe belastingen enz. P Cremer is verplaatst van Avereest naar Kou- dum. De ontvanger der dir. bel. enz. AHA Willems is verplaatst van Vaals naar Middel burg en de ontvanger D J van Drunen van Enkhulzen naar Zevenaar. Ingetrokken is de verplaatsing van den ontvanger C. Halff te Oldenzaal. CONSULATEN iche eilanden. De heer A. A SalLb is benoemd tot vict ml der Nederlanden te Tripoli (Syrië). E Clattenburg en L Ran dolph Higgs zjjn erkend RECHTBANKEN Benoemd Is tot rechter-plaatsvervanger In de echtbank te Middelburg, mr J G Veltman GEMENGD NIEUWS Het bericht inzake de brandstichting te Alblasserdam behoeft verbetering, daar door verschrijving een persoonswisse ling is ontstaan. De dreigbriefschrijver is niet de heer S(mit), maar C. v. d. H., die den heer Smit de bewuste brieven toezond. Thans is C. v. d. H.. bedrijfschef van den heer Smit, ge arresteerd wegens brandstichting, om de zekeringspromie te kunnen WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te Jöngköping 763.S. Laagste stand te Isafjord 735.6. Stand vanmorgen halftwaalf 761.4. i WEERVERWACHTING Zwakke tot matige Z.O. tot O. wind, hel der tot licht bewolkt, droog weer, 's nachts lichte vorst in het Oosten, in het Westen en het vriespunt, weinig verandering in tempe ratuur overdag. ALGEMEEN WEEROVERZICHT Over Scandinavië blijft de hooge drukking toenemen en in dc bovenlucht strekt zich deze hooge druk verder naar het W. uit, zoodat de depressie in het W. weinig kans krijgt verder O.-waarts te dringen. Schotland en Ierland kwamen verder on der invloed van deze depressie en hebben regen en krachtige Z. wind. Ook in Engeland dreigt regen en plaatse lijk is de temperatuur tot onder het vries punt gedaald. In Scandinavië breidde het zich nog iets uit. Aan de Noorsche kust is zware regen vallen. In W. Duitschland, het 0. van ons land. België en een deel van Frankrijk kwam lichte vorst, op enkele plaatsen zelfs matige vorst. voor. Zurich meldt sneeuw en temperatuur even hoven het vriespunt In Z. en O. Duitschland valt nog regen en natte sneeuw. De nog toenemende hooge drukking over de Oostz.ee zal in de eerste dagen de weerstoestand beheerschen lichte vorst in de nacht brengen. 24 OCTOBER Zonsopgang 6.41 uur, zonsondergang 4.47 uur Maan op v.m. 3.33 uur, onder nam. 3.17 VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEh OP HERPEN 24 OCTOBER Van 's avonds 5.17 uur tot 's morgens 6.13 uur AUTO- EN MOTORONGELUKKEN Te Breda kwam de ongeveer 40-jarige korporaal-kok J. Wildschut van de school voor verlofsofficieren met zijn motor op da Terheydenscheweg in botsing met een luxe auto van Duitsclie nationaliteit. De motor rijder werd op zij geworpen en sloeg met groote kracht tegen een naast den weg staanden boom. In zorgelijken toestand verd het slachtoffer opgenomen en over gebracht naar het militaire hospitaal te Breda. Te Huisseling bjj Ravestein (N.-B.) greep een luxe auto een motorrijwiel in de flank en wel met zulk een kracht, dat hst ehikel naar de rechterzijde van den verd geslingerd. Door den schok vloog dé duo-ry der over de mototr heen en kwam in de sloot lang den weg terecht. De bestuur der kreeg de motor op het lichaam. Beide slachtoffers werden met beenbreuken en in wendige kneuzingen opgenomen. Nadat ter plaatse geneeskundige hulp was verleend; werden de gewonden per ziekenauto naar het groot ziekengasthuis te 's Hertogen bosch vervoerd De auto en de motor waren zwaar beschadigd en zijn door de politie in beslag genomen. De inzittenden van auto hebben geen letsel opgeloopen. Te Apeldoorn is op den Hoenderioo- scheweg nabij den Ugchelscheberg een auto, bestuurd door A. J. v. W., te Arnhem, ver moedelijk tengevolge van slippen in een diepte langs den weg gereden. De auto werd vernield. De bestuurder kreeg ernstige ver wondingen aan zijn gezicht. Hii is in het meen ziekenhuis te Apeldoorn ter pleging opgenomen. De eenige passagier reeg nagenoeg geen letsel. Te Veldhuizen is het 7-jarig meisje in S., toen zij de straat overstak door een auto gegrepen en gedood. Te Wormerveer ontstond op den hoek van den primairen weg en de Javastraat een aanrijding tusschen de auto van Vis- uit Wormerveer en de motorfiets van Spever uit Zaandijk. De heer Speyer Sr., halte-chef te Koog-Bloemwijk, die als duo passagier op de motorfiets meereed, werd deerlijk gewond. Hij werd per ziekenauto -7- het ziekenhuis te Zaandam vervoerd. De motorfiets en de auto zijn beide zwaar beschadigd. Te Assen is in het Wilhelminazieken- huis overleden de landbouwer H. Hanekamp te Roswinkelerveen, die in den nacht met zijn motorrijwiel komende van de Zuidlaar- der markt in botsing is gekomen met een paard. Aanvaring op de Theems Nederlandsch schip zwaar beschadigd Het mdorschip „Alcyone", aat eigendom is van den heer De Vries te Delfzijl, is op de Theems in aanvaring gekomen met da Moreton Bay, een schip, dat dienst doet op de lijn naar Aberdeen. De Alcyone liep zware averij op en moest op den kant worden gezet Een lid van de bemanning van de Alcyone werd gewone. De misdaden te Oss De roofoverval te Geffen. door de gemeente-politie te Oss gear resteerde 32-jarige J. L. heeft thans bekend medeplichtig te zijn aan den roofoverval op den heer Smulders, welke in den avond van 15 Januari 1929 aan den rijksweg onder Geffen is gepleegd, waarbij door een drietal bandieten, die de woning waren binnenge drongen, een bedrag aan geld is ontvreemd, dat de bewoners zich vruchtelocs met een pook hadden verweerd. De te Eindhoven gearresteerde A. H., bij genaamd De Saai, heeft „samengewerkt" met den oud-Ossenaar Van H., bijgenaamd „De Mulder", die thans verblijft in de straf angenis te Amsterdam. Derde in het complot moet zijn zekere B., eveneens een Ossenaar, die wegens een ander misdrijf in het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch vertoeft. Van H. heeft voor den officier van Justitie een volledige bekentenis afgelegd. 1 van inbraken heeft hij in de omstre ken van Eindhoven gepleegd. De roofoverval te Nistelrode Door de gemeentepolitie te Oss is heden nacht gearresteerd de circa 30-jarige A. van B. uit de Ossche heide als verdacht van medeplichtigheid aan de roofoverval op den landbouwer Grinsven te Nistelrode, gepleegd op 28 April 1930. Bij deze roofoverval werd door een viertal bandieten, die den landbouwer Grinsven overvielen een bedrag aan geld, een hoeveel heid spek en een aantal eieren ontvreemd. 1 EIKEN SALON AMEUBLEMENT zwart poli uitvoering, m. handweef stof bekleed, best uit: O O00 bank, 2 fauteuils en tafel ÖV LEIDEN Botsing tusschen tram en vrachtauto Een tramwagen van lijn 23 is Dinsdagavond om kwart voor eif, uit het Frederik Hendrik plantsoen te Ams"eidam komende, bij de Zaagmolenbrug op een van rechts komen den, zwaar beladen vrachtauto gereden, welk voertuig door den trambestuurder niet tijdig genoeg was opgemerkt. De slag van de botsing was tot ver in den omtrek hoorbaar; de auto maakte een rectos en reed nog eenige meters mei de tram mee, totdat deze uit de raile wordt gedrukt. Van de tramwagen werden het het achterbalcon zwaar beschadigd, terwijl vrijwel alle ruiten braken. Van de hevig ge schrokken passagiers werd niemand gewond. Nadat de wagen in de rails was gebracht kon hij op eigen kracht naar de remise rij den. De vrachtauto, welks chauffeur even- me1; den schrik vrij kwam, was aan den voorkant geheel ingedrukt en moest worden weggesleept. Merkwaardige vondst Op het strand te IJmuiden Op het strand te IJmaiden is een flesch gevonden, waarin een briefje was gesloten. Dit briefje, een velletje uit een notitieboekje, as aan beide zijden met potlood geschreven. Aan de eene zijde staat in de Fransche taal „Brisonneur depuis 1 ans de demi des in- dige... (de laatste letters onleesbaar) de l'fle San-Salvador (Sud) de quelques km. du vage". En aan de andere zijde in 't Engelsch: „Prisone since a year t'a half inlanders from the island San-Salvador (South) a few km from the coast". De handteekening is onleesbaar, maar be gint vermoedelijk met een L. Het briefje is den commissaris van politie ter hand gesteld, die het heef; doorgezon- lan den inspecteur van de Luchtvaart bij het departement van Waterstaat. Een goede vangst Twee beruchte inbrekers Te Amsterdam zijn door de activiteit van een surveilleerenden agent van politie j's nachts twee bekende inbrekers, een 42- (jarige en een 24-jarige persoon, gearresteerd. Dë agent liep tegen 3 uur op de Brouwers- gracht-, toen hij in de fabriek van meelpro- jducten van Joh. B. Scholten verdacht ge 'stommel hoorde. De agent waarschuwde het iposthuis aan hri Haarlemmerplein, met het (gevolg dat kort daarna het pand geheel door de politie was omsingeld en er, bij wijze jvan spreken geen rat uit ontsnappen kon. Inmiddels was ook de heer Scholten gewaar schuwd, die de politie geleidde. Toen de po litiemannen de zolderverdieping bereikt had den, troffen zij op de achterzolder twee man. pen aan, die zich in een hoek verstopt had den en zich, toen zij zich ontdekt zagen, zonder verzet overgaven. Behalve dit feit hebben de inbrekers nog meer op hun kerfstok. De beide sujetten waren via een leegstaand pand op het dak yan de fabriek gekomen. Daar hebben zij dakraam geopend, hebben vervolgens pp de vliering een stuk van den vloer weg gebroken, waarna zij zich langs een ketting, welke aan een der spanten was bevestigd, naar beneden hebben laten zakken. Ook zonder hun arrestatie zou hun moeite yergeefsch geweest zijn, aangezien de heer Scholten alle geldswaarden des naiSits bui gen de fabriek bewaart. Branden Te Montfoort (Iz) ïs door onbekende dorzaak brand uitgebroken in de boerderij Van den landbouwer T. Schuur en stalling brandden tot den grond af, waarbij oogst en landbouwwerktuigen verloren gingen. Het woonhuis bleef gespaard; verzekering dekt de schade. VERDRONKEN Te Cat ten broek in de gemeente Lin- Schoten bij Woerden is het lijQc gevonden yan de 17-jarige N. L. Het meisje was 's avonds per fiets naar Woerden gegaan. Toen ze niet terugkwam ging men zoeken. Ze werd levenloos in een sloot gevonden, J aar het rijwiel aan den kant lag. Zondagmiddag is een 46-jarige advocaat in Decnsohe afkomst, die met de „Prinses J'uliana" van de Stoomvaartmaatschappij Zeeland overstak, door een rukwind gegre pen en over boord geslagen. De boot is nog zeven kwartier op de plaats gebleven, maar men heeft van den drenkeling niets meer DE 23STE Te M i 11 (N. Br.) heeft de heer M. Bererds aangifte gedaan van de geboorte van zyn drie en twintigste kind. Tragisch verdrinkingsgeval Te K e t h e l zou de 30-jarige A. J. G. Olts- hoorn zijn buurman helpen om een schich tige koe uit het land te halen. Op de kade langs de Poldervaart sprong het dier plotseling opzij en kwam in het water terecht. O. met zich meesleurend, die in de diepte verdween. Zijn buurman sprong hem onmiddellijk na. maar kon hem, on danks herhaald duiken, niet vinden. Eenige uren later is het lijk op de plaats van het gebeurde opgehaald. De koe wist zich zwemmend te redden. Een waanzinnige wedstrijd Twee jonge mannen gedood Bij Venlo reed een zekere Kemper per motorfiets met een zekeren H. M. op de duozitting. Hij reed met groote snelheid, terwijl een auto van den fabrikant v d. G uit Venlo, op eenigen afstand voor hem uitreed. De motorrijder haalde de auto in, Nauwelijks had hij dit gedaan of de auto haalde de motorfiets weer in. Zoo ontstond een wilde jacht tusschen beide voertuigen, die elkaar steeds passeerden. De snelheid werd tot het uiterste opgevoerd. Op een gegeven oogenblik moet de motorrijder de macht over het stuur zijn kwijtgeraakt. Hij reed in volle vaart tegen een boom. De botsing was zoo hevig, dat motor- en duo rijder van het voertuig werden geslingerd en tegen een boom terecht kwamen. Beide jongemannen, die ongehuwd waren, werden op slag gedood. Het motorrijwiel was geheel vernield. De automobilist werd na verhoor weer op vrije voeten gesteld. KIND LEVEND VERBRAND In een onbewaakt oogenblik trok het drie jarig zoontje van den landbouwer L. te Geesteren een pan met kokend water van het fornuis en kreeg den geheelen in houd over hoofd en lichaam waardoor het ernstige brandwonden opliep. Het kind is aan de gevolgen bezweken. Te Amsterdam zijn onbekend gebleven personen er van door gegaan met een hand kar, welke staande op de Leliegracht, was be laden met een groote partij Engelsche boeken van een uitgeversfirma. De kar is later op de Bloemgracht teruggevonden. De pakken met boeken bleken te zijn geopend. Blijkbaar heb ben de daders, in de overtuiging, dat de i' houd voor hen geen waarde had, hun buil; in den steek gelaten. HIJ KON HET KARRETJE NIET KWIJT. Een week geleden deed mej. G. te A1 p h e n a. d. R ij n bij de politie aangifte van dief stal van haar rijwiel, dat zij een oogenblik beheerd had laten staan. Men achtte de fiets reeds verloren. Dinsdag ontving de politie bericht uit Eld; (Gld.) dat het rijwiel daar was gevonden. Aan het stuur was een briefje bevestigd, waarin de dief de politie verzocht het karretje aan de rechtma tige eigenares terug te geven. Aan dit verzoek van den rijwieldief, die zijn buit nió; kwijt kon en er verder geen raad mee wist, is thans GEZONKEN TJALK GELICHT. Door twee lichters van de bergingsmaat schappij de Graaf en Koelman te Rotter dam is te Urk binnengebracht de tjalk ..Greta", die in den storm van enkele we ken geleden, op het IJsselmeer ts gezon ken. De lading kunstmest, welke het schip aan boord had, bleek verloren te zijn ge gaan. Het schip is naar Zwartsluis gesleept. DE NACHTVORST De nachtvorst heeft in Limburg op ver schillende plaatsen aanzienlijke schade aan gericht. Vooral de te veloe staande tuinders gewassen te Venlo, Tegelen en Blerik en omstreken hebben van de vorst geleden. Wonderlijk bewaard Dinsdagmorgen had hier te half tien op den onbewaakten overweg H o e n 1 o een ver keersongeluk plaai;s. Vanuit de richting Deventer kwam de rachtauto van den graanhandelaar Ten Have te Boskamp. Bij den overweg bemerkte de chauffeur een trein uit de richting Gist. De chauffeur had nog de tegenwoordigheid van geest zijn wagen met den trein mee te la.en rijden, maar kon niet voorkomen, dat zijn auto door den trein werd gegrepen en in de spoorsloot werd geslingerd. De chauffeur kwam er met den schrik af. De auto is ge heel vernield. De trein had 10 minuten ver traging. LICHAMELIJKE OEFENING Gisteravond zijn in de Regentes te 's-Gra» ven hag e internationale zwemwedstrijden gehouden, waaraan deelgenomen werd dooir de Aachener Schwimm Verein 06. Het programma werd vlot afgewerkt en bracht verschillende mooie wedstrijden met snelle tijden. Er werden een tweetal polo» matches gespeeld. De eerste tusschen Zian II en R.Z.C. I, werd door laatst ge noon de gewonnen met 41. De tweede partij bracht een 53 overwinnnig van Zian op Aaohien S.V. '06, hoewel de ruststand 23 was» De uitslagen luiden: 5 X 50 M. estafette dames vrije slag: L, R.D.Z. I in 2 min. 40 1/5 sec.; 2. O.D.Z. I 2 min. 43 4/5 sec.; 3. O.D.Z. II 2 min. 53 3/5 sec. 200 Meter schoolslag heeren seniores: L J. van Duin (Zian) in 2 m. 54 1/5 sec.; 2. P. Kruithof (R.Z.C.) in 2 m. 541/5 s.; 3. L. Koi* pershoek (R.Z.C.) in 2 m. 57 sec. 200 Meter schoolslag dames seniores: 1, C. Eykenbroek (O.D.Z.) in 3 m. 14 1/5 s.; 2, N. Roelants (R.D.Z.) in 3 m. 151/5 s.; 3. J. Klynoot (O.D.Z.) in 3 m. 16 3/5 sec. 100 Meter rugslag diames seniores: L B« Martin (O.D.Z.) in 1 m. 23 s.; 2. L Oortgrij'* zen (AJ).Z.) in 1 m. 24 4^> s.; 3. D. Kerk» meester (O.D.Z.) in 1 m. 28 3/5 s. 10 X 100 Meter vrije slag estafette heeren internationaal: 1. Zian I in 11 m. 25 4/5 s.; 2, Aachener Schwimm Verein. '06 in 11 m. 40 s» 3. R.Z.C. in 11 m. 47 3/5 sec. 100 Meter vrije slag dames seniores: L mej. L. v. Voorst (A.D.Z.) Lilm. 13 3/5 s.; 2 mej. D. Hüsken (A.D.Z.) in 1 m 14 2/5 s.; 3. S. Sieberg (H.Z. en P.C.) in 1 m. 14 3/5 s. 100 Meter vrije slag heeren seniores inter nationaal: 1. S. Mooi (H.P.C.) ia 1 m. 23/5 s.; 2. Lenhitsch (Aken) in 1 m. 2 4/5 s.; 3. C. v. Aelst (H.Z. en P.C.) in 1 m. 3 4/5 s. 3 X 50 Meter wisselslag os taf rite dames: 1. O.D.Z. I mat de dames B. Martin, G Eykenbroek cn R. Mastenbroek in 1 m. 47 s., nieuw Nederlandsch recórd; 2. R.D.Z. I in 1 m. 47 4/5 s.; 3. O.D.Z. II in 1 m. 54 s. Polowedstrijd: ZIAN IAaoiien. S.V. '06: rust 2—3, uitslag 5—3. PAARDENSPORT KON. MIL. SPORTVEREENIGING Najaars-Military bij Amersfoort Op 20, 30 en 31 October wordt in de om geving van Amersfoort de naj aars-military gehouden, die, gezien het programma, wel groote belangstelling zal trekken. De wedstrijd bestaat uit drie deelen: Dinsdagmorgen vindt eerst een paarden keuring plaats in de buurt van het terrein voor de dressuurproef, waarna deze proef afgelegd wordt, 's Middags zijn de ruiters in de gelegenheid om de parcouraen, van cross ea steeple af te wandelen. Woensdag is de belangrijke dig, waarop de uithoudingsproef verreden wordt, die uit 5 deelen bestaat, n.l.: A. een wegparcours van 7 K.M. naar de renbaan van Birkho» ven; er moet gereden worden met een snel heid van 240 M. per minuut; B. een steeple op de renbaan van 400L M., diu gereden moet worden met een snelheid van 600 M. per Minuut; er komen 12 hindemissen in voor, waarvan de vaste hoogte 1.10 M. is; (de heggen zijn iets hooger); C. een weg parcours van 15 K.M. in hetzelde tempo als het eerste; D. een cross-country van 6000 M. met als eindpunt d<e Lcusderheide; het gevraagde tempo bedraagt hier 430 M. per minuut; er komen 22 hindernissen in dezen cross voor van dezelfde hoogte als in de steeple; E. een derde wvgparcours van 2000 M.f dat gereden moet worden met een snelheid van 333 M. per minuut. Het eindpunt van de uithoudingsproef bij Oud'Leusden is tegelijkertijd het beginpunt van den cross-country. Bij steeple en cross worden de fouten die op de hindernissen gemaal; worden, aangeteekend. De derde proef op Donderdag bestaat uit een spring-concours op de springhaan aan den rand \an de Lcusderheide, waarbij ge sprongen moet worden over 7 hindernissen van 1.10 M., 4 van 1.15 M. en een natte sloot- tempo 400 M. per minuut. Voor dpze wedstrijden zijn verschillende eere-prijzen uitgeloofd, o.a. een zilveren medaille van H.M. de Koningin.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8