WOENSDAG 23 OCTOBER 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 STADSNIEUWS Egyptische en Babylonische Geneeskunde Lezing Dr. J. G. de Lint Uitgaande van het Nederlandsch Histo risch Natuurwetenschappelijk Museum is gisteravond de eerste der reeks lezingen ge geven, welke ten doel hebben een beeld te geven van de plaats der natuurwetenschap in de beschaving der oudheid en van den samenhang tusschen de wijsgeerige stroo iningcn en de opkomst dier wetenschap. Dr. J. G. de Lint uit 's-Gravenhage open de de rij der sprekers met behandeling van liet onderwerp: „Egyptische en Bbayloni- liet onderwerp: „Egyptische en Babyloni sche Geneeskunde". Aan deze lezing is het .volgende outleend: Om tot een goed begrip der Grieksche we tenschappen te komen, is het noodig do genese, de wording daarvan te laten voor afgaan en een korte schets te geven van de genees- en natuurkundige kennis bil een paar der oudste cultuurvolken: de Egypte- naren en de Babyloniërs en de Assyriërs. Immers de Grieksche wetenschappen zijn ge baseerd od wat door hen uit de oudere cul turen is overgenomen. Vooral door latere on derzoekingen is door de vermeerdering on zer kennis omtrent die invloed der oudere kuituren gebleken, dat die invloed veel eroo- ter geweest is, dan vroeger vermoed werd. Eeuwen lang hebben handelsbetrekkingen beslaan, zijn door oorlogen kennis en weten schap der oude kuituren in Griekenland ge bracht en, aldus Spr., laten wij de slavernij niet vergeten, die zeer sterk hiertoe heeft medegewerkt. Onze kennis omtrent de geneeskunde ln Egypte berust op wat oude schrijvers, zoo als Herodotus en Diodorus ons hebben over geleverd, op hetgeen te vinden is in de ge neeskundige papyri en voorts op de in schriften en voorstellingen, die op de oude monumenten bewaard gebleven zijn. Voor het tweestroomenland zijn wij in hoofdzaak aangewezen op de kleitafeltjes uit de biblio theken der koninklijke paleizen, waarvan <!e Kounjounjik-collectie, onder de bouw vallen van Niniveh gevonden, thans be waard in het Britseh Museum te Londen en nog slechts ten dcele ontcijferd, wel de voornaamste bron vormt. Een der meest primitiefste denkbeelden omtrent het. ontstaan van ziekten is het gé loof aan den invloed van booze geesten en daemonen als ziekteverwekkers. Zelfs tij dons den hoogsten bloei der Egyptische be schaving op het einde van het Middelste Bijk en in het Nieuwe Koninkrijk, is deze eelachte terug te vinden. Ook de papyrus Ebers, een onzer best bewaarde en uitvoerig ste geneeskundige papyri uit ongeveer 1500 v. Chr., bevat hiervoor nog menig bewijs. Neemt men aan, dat ziekte ontstaat onder invloed van booze geesten, dan bestaat het remedium uit verzoening van die geesten door offerandes en bezweringen. De magi sche handelingen waren bij het volk zoover doorgedrongen, dat men een formule moest uitspreken bij iedere keer, dat men genees middelen nam. De bezweringen werden niet alleen als remedium, maar ook als voorbe hoedmiddel, als prophvlacticum gebruikt, in <lon vorm van amuletten, die om den hals gedragen en den dooden in het graf mede gegeven werden. Van een en ander gaf Spr. eenige voorbeelden. In Babyloniè en Assyrië treden in het algemeen symbolische handelingen meer op den voorgrond dan in Egypte. Een volgend stadium in de ontwikkeling beschouwt ziekte als een straf der goden en waar in Egypte de geueesheeren uitsluitend tot den priesterstand behoorden, waren zij in de eerste plaats uitverkoren om als be middelaars de verzoening met de goden te bewerkstelligen. Zelfs in het doodenboek, een boek, dat iederen doode mede in het graf gegeven werd en dat wij een soort Baedeker voor het hiernamaals zouden kunnen noemen, een handleiding voor de ziel om zich van alle zonden en gebréken te zuiveren, zijn bezweringen tegen ziekten in het leven hier inamaals te vinden. Waar de kuituur der Assyriërs en Baby loniërs berust op die van de Sumeriers en deze reeds sterk ontwikkeld was. vinden wij bij deze volken reeds een groote kennis van de natuurwetenschappen. Naast de astrono mie zijn het botanie en zoölogie, die hun in vloed op de geneeskunde hebben uitge oefend. Tusschen de Egyptische geneeskunde en die van het tweestroomenland beslaat een groot onderscheid, doordat op de prognose in "t Nijldal weinig gewicht gelegd werd, terwijl de/.e zich bij de Assyriërs en Babyloniërs zich zeer sterk ontwikkeld heeft. Hier werd liet voorspellen van den afloop niet alleen .bij voorgenomen handelingen, maar ook bij ziekten, algemeen toegepast. Naast magische- en priestergeneeskunde beeft zich de empirische geneeskunde ont wikkeld. Evenals een dier bij instinct die planten uitzoekt, die hij noodig heeft orr> bijv. bij maagstoomissen braking op tc wek ken, zoo heeft de mensch zich in den loop der tijden tal van geneesmiddelen eigen ge maakt. De Egyptische papyri evenals de klei tafeltjes bevatten een zeer groote menigte van dergelijke empirische geneesmiddelen. Als hoogste trap van de geneeskunde be schouwen wij de wetenschappelijke genees kunde en reeds in de oudheid zijn daarvan sporen te vinden. Uitvoerig wees Spr. ln dit verband op den invloed van lucht, bloed en voeding, die reeds zeer vroeg bekend was. In de papyrus Edwin Smith zijn een aan tal anatomische namen te vinden, die ln igeen der tot dusverre bekende Egyptlscne geschriften voorkomen, namen van doelen van het lichaam, waaruit duidelijk blijkt, dat men beter op de hoogte van de ontleed kunde was dan wij dachten. Door het bal semen heeft men weinig ontleedkundige kennis kunnen verzamelen. Uit de opsommingen van betrekkingen en ambten op de grafdeuren blijkt, dat tijdens don bloeitijd der Egyptische kuituur de ge neeskunde in een aantal specialiteiten ver deeld w-as. Het is Spr. gelukt naast de hof arts ook oogartsen, tandartsen en specialis ten voor de behandeling van buikaandoe ningen te vinden. Er bestond in Egypte zelfs een specialiteit, die wij niet onder de geneeskundige rekenen, de cosmetische, de parfumeur, die belast w^s met de verzorging en de verfraaiing van de huid. Spr. behandelde vervolgens de chirurgie ir« de geneeskunde der oude kuituren In 1907 ontlekte Max Müller in de nabijheid van Memphis een graf, waarin reliefs met voorstellingen van operaties. Doordat ge deelten ontbreken, is niet meer na te gaan welke kunstbewerkingen hier zijn voorgc- s'old; zeker is het dat die gedeelten, die goed bewaard zijn, de besnijdenis te zien geven. Een bewijs dat deze operatie in Eeypte reeds van zeer oude tijden af moet hebben bestaan, zien wij in het steenen mes, dat de operateur in de hand heeft. Ook voor het openen van den buik bij het balsomen was liet gebruik van een steenen mes voor geschreven. Dank zij de publicatie in 1930 van 'Ie pa j pyrus Edwin Smith door Breasted heeft men een heel anderen kijk op don stand der geneeskunde in het Nijldal gekregen. Vinden wij in de andere papyri slechts sporadisch iets over de behandeling van wonden en ls daarin niets te vinden over beenbreuken, de Edwin Smith is een zuiver chirurgisch boek. Het vermoeden, dat de chirurgie reeds vroeg door bepaalde specialisten werd )>eoefend, is door de papyrus Edwin Smith geheel be vestigd. Leest men dit geschrift, dat uit plus ininus 1500 v. Chr. stamt, dan krijgt men den Indruk een modern compendium voor zich te hebben. Bij lezing valt het ons op, dat er bijna geen bezweringen in voor komen. Bij -de chirurgie was dit ook niet noodig. Hier was de samenhang tusschen oorzaak en gevolg iets wat voor de hand lag. Spr. besloot: Vatten wij het medegedeelde kort tesamen, dan zagen wij dat de genees kunde zoowel van het Nijldal als van hm tweestroomenland bestaat uit een menge ling van primitieve, magische en priester- penecsknnde, waarbij een begin van weten schappelijke geneeskunde herhaalde malen duidelijk te bemerken is. Meermalen kon Ik er u op wijzen, dat door deze oude kuituren een invloed op de Grieksche geneeskunde ls uitgeoefend. Waarschijnlijk is deze factor grooter dan men tot nu toe vermoed heeft. Doordat er geen populaire werken over Griek sche geneeskunde, geen receptenboeken van artsen bewaard zijn gebleven, kunnen wij ons geen goed denkbeeld vormen van 'de evolutie van dc Grieksche geneeskunde tot de wetenschappelijke, zooals wij die uit het oude Hellas kennen cn waarover ik u later hoop te spreken. De lezing werd met lantaarnplaatjes ver duidelijkt. Een anti-fascistisch Studentenblad Er is te Leiden een anti-fascistisch Stu denten-Comité, dat dezer dagen het eerste nummer liet verschijnen van „De Sleutel", het eigen orgaan dat 'deze A.F.S.C. maande lijks gaat uitgeven. De redactie richt zich in het voorwoord tot de Leidsche studenten om hen met het doel van het blad bekend te maken. Dit orgaan wil de spreekbuis zijn van alle vrij heidslievende studenten aan onze Universi teit, ongacht hun politieke of religieuse over tuiging. Het stelt zich ten doel tot uitdruk king te brengen de stem van de intellec- tueelen, welke hebben ingezien, dat het be- geerenswaardig goed der volksgemeenschap juist door hen, die haar momenteel voor hun fascistische propaganda uitbuiten, niet ver wezenlijkt kan worden. Menno ter Braak schrijft in een ar tikel „Student en anti-fascisme" o.a.: Een der bijna gewijde tradities van de Neder- landsche studenten is hun afkeer van een politieke houding. 'Het ontijdig partijkiezen bevordert de ontijdige stompzinnigheid; en al behoeft men zich dan ook niet te laten voorstaan op zijn onpartijdigheid, het is ongetwijfeld evenmin noodzakelijk, dat de student zijn geestelijke beweeglijkheid met spoed begraaft in een politiek dogma. De onpolitieke student is ontzaglijk veel ver schuldigd aan de democratie en daarom is voor alles hij geroepen om haar tot het uiterste te verdedigen. Haar te verdedigen, •d.w.z. haar inspiratieve inconsekwentie, haar tegenstrijdige aanwezigheid, haar sine qua non voor alle cultuur. Het wordt hoog tijd, dat de verachte democratie de verdedigers krijgt, die zij waard is. Het fascisme heeft minachting voor het intellect, voor het be wuste denken. Niet geheel ten onrechte; wanneer men ziet hoe snel het bewuste den ken van bepaalde groepen intellectueelen is om te schakelen tot er rassenleer te voorschijn komt, zal men er zich voor hoe den het intellect te overschatten. De stu dent (in den zin van intellectueel in wor ding) is anti-fascistisch per definitie, zou het althans behooren te zijn. Niet in alle tijdsomstandigheden is het noodzakelijk dat speciaal te onderstrepen. Thans des te meer; nooit had de holle phrase meer vat op de individuen, nooit was het terrein gunstiger voor de „faux monnayeurs" van het intel lect. Wie het fascisme in zijR kern wil aan tasten, moet het aantasten in zijn phrasen. Daartoe moet men zich als denkend en voelend mensch in onafhankelijkheid be wust kunnen worden van zichzelf. Om zich in onafhankelijkheid bewust te kunnen wor den heeft men de democratie noodig en •daarom moet men het fascisme bestrijden". Van de overige artikelen uit „De Sleutel" noemen we nog dat van J. van Hout: „Waar om moeten studenten het fascisme bestrij- „Wij, studenten", aldus deze scribent, „hebben ln den strijd tegen het fascisme een bijzondere taak te \errichten, omdat het voor ons behalve materieelen nood een onuitspre kelijke geestelijke ellende beteekent. Juist wij hebben bij het fascisme niets te winnen, maar alles te verliezen". Het Groene Kruis Najaarsvergadering Gisteravond had de najaarsvergadering plaats van de afdeeling Leiden van het Groene Kruis. Na vaststelling der notulen van de vo rige vergadering deelde de voorzitter, Dr. Boonaoker. allereerst mee. dat in de vaca ture ontstaan door het vertrek van Zuster üe Wit was voorzien door de benoeming van Zuster E. Buy, die 1 Augustus definitief in functie is getreden. De penningmeesteresse mej. F. A. Ie Poole diende de bogrooting voor 1936 in. Deze be grooting sluit in ontvang en uitgaaf met 'n bedrag van f 6375. Voor aanschaffing van artikelen werd een post van f 700 geraamd, aangezien het een groot belang werd ge acht dat het magazijn der verplegingsarti- kelen goecl op peil blijft. Aan een verlaging van de salarissen kon men voor 1936 niet geheel ontkomen. Bij een toeneming van het ledental zou deze maat regel niet noodig geweest zijn. Betreurd werd dat er in de laatste jaren te veel leden zijn die bedanken wanneer ze eenigen tijd geen hulp noodig hebben en zich weer aanmelden zoodra in geval van ziekte de hulp der wijkverpleegster of de artikelen uit het magazijn onmisbaar bleken. Bij een constant aantal leden kan het Groene Kruis het beste aan zijn doel beantwoorden. De vergadering besloot den termijn gedu rende welken de leden gratis van kinder weegschalen gebruik kunnen maken te ver- lengen van zes weken tot drie maanden. De aftredende bestuursleden Dr. Boon- arker cn mej. F. A. 1p Poole werden her benoemd. Tot affrvaarligde naar de ver gadering van de Zuid-Hollandsche Vereeni- ging het Groene Kruis op 25 October te Rotterdam werd Dr. Boonacker aangewezen. Nadat de agenda dezer provinciale vergade ring uitvoerig was besproken, besloot de voorzitter deze slecht bezochte vergadering. VOETBAL Donderdagmorgen 10 uur speelt op het N.B.L.O.-terrein L.P.S.V, .1 ^egen C.G.W. I, HET LEVEN DER VROUW IN ZUID-AFRIKA Lezing Dr. H. v. Broekhuyzen In de Graanbeurs heeft gisteravond de gezant van Zuid-Afrika, Z.Exc. Dr. H. v. Broekhuyzen van de afd. Leiden van den Ned. Vrouwenbond een causerie gehou den over „Het leven der vrouw in Zuid- Afrika. De vergadering stond onder leiding van de presidente, Mej. van Loo, die in een hartelijk weLkomstwoord den spreker dank zegde voor zijn bereidwilligheid dezen avond aan de Vrouwenbond af te staan. Gezant van Broekhuyzen, met applaus op het spreekgestoelte begroet begon met te wijzen op dc groote hartelijkheid die het Noderlandsche volk steeds tegenover Zuid- Afrika heeft betoond om daarna de moeilijk heden van de Noderlandsche taal voor de Afrikanen uiteen te zetten. Vooral met de naamvallen en geslachten kan hij ^baje" tobben. Als spr. over de vrouw van Zuid-Afrika sproken moet, dan doet hij dat gaarne, want voor de Zuicl-Afrikaansche vrouw gaat zijn hart wijd open als hij denkt aan de prach tige rol die zij in de moeilijkste jaren van Zuid-Afrilka heeft gespeeld. Want Zuid-Afri ka heeft een zware lijdensgeschiedenis door gemaakt. Nederland ook maar in Afrika ls het nog zoo kort geleden. Spr. wil eerst echter spreken over dc wordingsgeschiede nis van Afrika dat in 1652 door v. Riebcek en zijn vrouw werd gesticht. Deze twee menschen waren een Geus en een Huge noot! Merkwaardig! Niet alleen de naam van van Riobeök, maar ook van zijn vrouw staat geboekstaafd in de geschiedenis van Zuid-Afrika als die van een nobele, vrien delijke vrouw,, d( stammoeder van een gan- sche rij van nobele en vriendelijke vrou wen. van vrouwen die door en door gods dienstig zijn. v. Riabeek en zijn vrouw kwa men in de wildernis en temidden van de Boesmans boog de stichter van Zuid-Afrika zijn knie om zijn God te vragen hem de genade te geven de godsdienst van zijn vaderen ook hier te mogen stichten. De Boes man is de oorspronkelijke inwoner, een afschuwwekkend wezen, dat later met de Hottentotten is vermengd, hetgeen intus- schen geen rasverbetering beteekende. De Hottentot is intussohen uitgeroeid tusschen de twee molensteenen: de blanken van het Zuiden en de zwarten van bet Noorden. En de voornaamste oorzaak van hun onder gang was de drank, waar zij ziel en lijf voor over hadden. Van de zwarten zijn er thans in Zuid-Afrika ruimschoots genoeg. Vreemd is dat heel veel menschen vooral in Enge land en Amerika denken dat de Zuid-Afri- (kaansche boer zwart is. Vooraanstaande menschen in Engeland hebben spr. verwon derd aangezien omdat hij blank was en omdat hii mes en vork gebruikte. SDr. vertelt daarna weer iets over de Zuid-Afrikaansche strijd. Eenige jaren ge leden heeft spr. gesproken met den Koning van Engeland. Spr. heeft den koning toen verteld, dat ihij in de gevangenis had gezo- ten en de koning informeerde naarstig naar de toedracht daarvan. De generaal die de leiding van den oorlog had wilde spr. vrij laten, wanneer hij de eed der neutraliteit aflegde. Spr. heeft dien generaal gevraagd: Als de Duitschers Londen innemen legt u dan ook de eed van neutraliteit af. Ik mag verd.zijn zeide de generaal met een vloek. Zoo denk ik er ook over heeft spr. toen ge zegd en is de gevangenis ingegaan. Toen spr. dit vertelde zeide de koning: Gij hebt gelijk gehad, dr. v. Broekhuyzen. De vrouw, aldus ging spr. voort, is voor de bevrijdingsoorlog van onschatbare betee ken is geweest. Haar eerste optreden was de bekende tocht van 5000 vrouwen naar het gouvernementsgebouw om loslating van hun gevangen mannen te vragen. En als de vrouw in den oorlog niet naast den man had gestaan op de wijze waarop zij dat deed hem steunend en sterkend en moed gevend dapper ontbering lijdend dan was het met de geschiedenis van Zuid-Afrika niet gcioonen als het gel'oopen is zoo roem vol en grootsch. Spr. ging verder van anecdote tot anec dote en vertelde ojm. dat. toen hii wilde promoveeren (in Leiden) en met den pro fessor over zijn proefschrift sprak, dat han delde over de wordingsgeschiedenis van de kerk in Zuid-Afrika, de hoogleeraar vroeg: wanneer begint u? In 1652 antwoordde spr. Waarom niet eerder? vroeg Je professor. Wel, antwoordde de promovendus, omdat in 1652 Jan van Riebeok voet aan wal zette. Wist u dat niet'? De professor wist het niet. In 1S86 heeft Engeland Zuid-Afrika ge annexeerd uit liefde. Het was als met de mooie kat en de kleine muis. De mooie kat zei: Kern maar hier muisje, dan word je deel van de grooto mooie kat. Dank u, zei het muisje, ik blijf liever muis. De moeder kan zoo ontzaglijk veel doen in de geschiedenis van een volk. De Zuid- Afrikaansche vrouw hééft zooveel gedaan voor de geschiedenis van haar volk. Zij heeft aan haar knie haar kind de taal geleerd, die door Engeland verboden was. Zij ver telt aan haar 'kind de geschiedenis van haar volk en voedt het op in liefde voor het land en voor zijn stamverwanten. In de lagers heeft de vrouw naast de man gestaan om zijn geweren te laden opdat de man zonder oponthoud door zou kunnen schieten. Ze is barrevoets over de bergen getrokken, door de woestheid, te midden der wilde dieren. Daarom heeft de Zuid-Afrikaansche vrouw reeds in 1838 het volledige burgerrecht gekregen, dezelfde rechten als de man. De Afrikaansche taal heeft tenslotte in 1910 gelijke rechten gekregen als de Engel- sche, op papier. Maar wat heeft het niet een moeite gekost om dat recht ook in de practijk door te voeren. Ook in die strijd heeft de vrouw vooraan gestaan. Ze gingen naar de winkels: Ik wil een lappie voering hebben. Wat zegt u? vroegen de Engelschen. Ze herhaalden het en weigerden Engelsen te spreken en de Engelschen moesten er wel toe overgaan Afrikaansche bedienden te nemen en de Afrikaansche taal te lee- ren. Vandaag ls Zuid-Afrika vrij met een eigen taal, met een eigen vrije vlag. Het is door de diepte gegaan. Maar de overwin ning is bereikt. Luid applaus volgde op deze rede. De heer T. S. Goslinga sprak een dankwoord lot den spreker, waarna deze in dankgebed voorging. KAMER VAN KOOPHANDEL NIEUWE INSCHRIJVING. 22 Oct. Gebr. Scliouls. Leiderdorp, Mei doom straat 46, Aannemersbedrijf, st.rn:l - grond- en riolec- ringswerken. Venn.: J. A. Schouls en A. Schouls, Leiderdorp. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Elisabeth d v J Cuperus en Z v d Ploos Jacobus Johannes z v W F de la Rle en C J Hemerik Jenneke Gjjsberta 1 v A Roos en G W Stoorvogel OVERLEDEN. C Smit—Betf. vr„ 48 jr R Seriier. wedr. 86 Jr J Hartcvelt—Christiaan se. vrTl Jr M E Vertind—Piket vr„ 72 jr E M ChrispUnMatters wede 83 jr Schrijvers spreken tegen oorlog en militairisme Bijeenkomst Jongeren Vredas-Actie Het waren Fré Dommisse, Maurits Dekker, J. G. Schoup en Garmt Stuiveling. lie gister avond in den Foyer der Leidsche Stadsge hoorzaal van hun oorlogsalschuw en vredes- zin spraken voor de .Jongeren Vredes-Actie" wier streven door een 60-tal Nederlandsche schrijvers en schrijfsters, daaronder de be kendste, wordt gesteund. In zijn openings woord deelde de voorzitter mede, dat het werken van de Jongeren Vrede6-.\ctie voor den vrede in ons land niet zonder invloed is geweest. Mevr. Fré Dommisse kreeg aller eerst het woord. De mensch zal als mensch verloren zijn als de oorlogssalvo's zullen zijn afgeschoten, aldus Spr. Er bestaat een zeker „verlangen" om de verschrikkingen van den oorlog te beleven. Men wil „actie", hoewel men niet i weet waarom. Spr. begrijpt dat de bezitters willen vechten voor het behoud van hun be zit, doch dat de bezitloozen willen vechten, dat begrijpt spr. niet. Juist in tijden zooals wij thans beleven moeten wij op eikaars steun kunnen rekenen, om ons niet door het verblindende van een oorlog te laten moe- sleepen. Komt er oorlog dan hebben we dit aan ons zelf te wijten, omdat wij het gevaar thans niet onderkennen. Hierna sprak de heer J. G. Schoup, die be gon uiteen te zetten dat strijd 6tee:ls heeft bestaan en hoe de geweldpleging als een roode draad door heel dc geschiedenis der menschheid loopt.. De moderne oorlog tus schen staten is in wezen het zelfde als een knotsengevecht der oermenschen. Onze tijd wordt gedwongen naar de nonnen der doel matigheid. Een oorlog is echter niet doelma tig, want hij werkt slechts vernielend en doet overwinnaar en overwonnene gelijkelijk ten onder gaan. Ook berust de moderne oor log niet op heroïsme of recht. Onze tijd is niet sentimenteel, aldus spr. Het «a-oorlog- sche pacifisme heeft gepoogd den vrede na derbij le brengen met gevoelsargumenten. Het oorlogsgevaar kan echter volgens spr. slechts bezworen worden door het geven van de nuchtere feiten. Over het afschuwe lij k-onm en schel ij ke van -Jen oorlog zelf moe ten wij heen zien naar de resultaten van een gewapend conflict. Genoegzaam staan ons nuchtere ciifers ten dienste, die ons be wijzen, dat oorlog slechts verlies voor alle partijen beteekent. En de wereld mag zich tot een gebeuren zonder resultaat niet meer leenen. Maurits Dekker voerde hierna het woord en zelde dat het in de eerste plaats noodig is de oorzaken van den oorlog op te sporen en te trachten deze met wortel en tak uit te roeien. Oorlogsbestrijding kan alleen nut hebben als men altijd en onder alle omstan digheden tegen oorlog is. Ten slotte sprak Garmt Stuiveling, die be gon met het voorlezen van een motie, die vanuit de vergadering was ingezonden en waarin geprotesteerd wordt tegen den in vloed van Italië in Abessinië. Garmt Stuiveling besprak hierna het ge schil tusschen Italië en Abessinië. Spr. ziet een groot gevaar in de veronderstelling dat een overwinning op Italië tevens een over winning op het fascisme zou beteekenen. De heer T. Schuurs luisterde de avond op met fraaie declamatie. Gehoord dezen avond, en vooral het betoog van den heer Maurits Dekker, is het ons een raadsel, dat verschillende positief Christe- Jijke schrijvers in dezen kring zijn, verzeild geraakt. Verduisteringen ten postkantore Voor de Haagsche rechtbank stond de brievenbesteller Tj. S. terecht wegens ver duistering van een aantal postzegels die hij ten jjostkantore onder zich had. Als getuige verklaarde de directeur van het postkantoor, dat S. plaatsvervangend hoofdbesteller was, die een kas onder zich had. De gewoonte is zegels van elkaar te koopen. Onderlinge ruiling is niet geoor loofd. De hoofdbesteller v. d. S. verklaarde, dat hij dezen zomer postzegels van S. had ge leend, die hij verrekende met een voorschot, dat deze van hem had ontvangen. Getuige moest toegeven, dat de transactie niet ge oorloofd was. Verdachte zeide, dat een rui ling als hier plaats vond, meermalen voor kwam. Hij meende dit moeilijk aan zijn meerdere te kunnen weigeren. Het O. M. eischte tegen S. f 75 boete, subs. 75 dagen, alsmede een voorwaardelijke gevangenis straf van 8 maanden, met 3 jaar proeftijd Verd. had geen gelden verduisterd, doch de reglementen overtreden. Hierna stond terecht de hoofdbrievenbe- steller D. v. d. S., verdach; van diefstal van geldsbedragen, welke hij als loon aan der den had moeten afdragen en voorts wegens uitlokking van liet misdrijf -dat aan S., den vorigen verdachte, is ten laste gelegd. De directeur van het postkantoor beves tigde zijn vorige verklaringen, waarna de rechter opmerkte, dat hij de indruk had dat men hier feitelijk te doen had met een ambtelijke slordigheid, hetgeen de getuige bevestigde. De vorige verd. S. verklaarde, dat hij bq de kascontrole op aanraden van den ver dachte aan den controleur had gezegd, dat hij de kas niet had, daar deze op het oogen blik niet klopte. Verdachte gaf een andere voorstelling van zaken. De gewezen hoofdbesteller Van Polanen verklaarde, dat het gewoonte was, dat men elkander in goed vertrouwen het geld van de kwitantiën overhandigde. Een collega van verdachte heeft dezen vroeger wel eens geld geleend om de kas bij te vullen. Getuige heeft hem eens f 40 ge leend, dat hij na korten tijd weer terug ontving. Het leenen geschiedde slechts voor enkele oogenblikken. Verd. gaf een andere lezing, doch getuige hield vol. De referendaris der P. T. T. verklaarde dat hij behoudens zeer kleine verschillen de kas van verd. steeds in orde heeft bevonden. Verdachte gaf toe dat hij wel eens post zegels tekort is gekomen. Hij kreeg deze zegels dan van collega's zonder contante be taling. Bij de afrekening kwam hij een be drag van f 10 tekort. Ook gaf hij toe wel eens geld van anderen geleend te hebben. Deze transacties hielden echter geen ver band met de kascontrole. Het O. M. achtte het verd.'s schuld, dat de vorige verd. S. terecht moest staan. Deze verdachte is de uit lokker van diens verduis teringen, want hij maakte misbruik van ge zag om S. te bewegen hem geld toe te vertrouwen, dat hij zelf had moeten afdra gen. Voorts achtte de officier ook de ten laste gelegde vier verduisteringen van gelden be wezen. Eisch f 100 boete, subs. 100 dagen, als mede een voorwaardelijke gevangenisstraf van 9 maanden met 3 jaar proeftijd. De verdediger betoogde dat men hier te doen heeft met een ambtelijke slordigheid en dat van een strafbare uitlokking van ver duistering niets is gebleken. Volgens pleiter behooren noch zijn cliënt, noch de vorige, LEDEREN JEKKERS prima 17,50 (Ook naar maat zonder prijsverhooging.) MOTOR HANDSCHOENEN, prima 2,75 WANTEN f 1,50 p. p. BEENPIJPEN en KAPPEN vanaf 1,50 Oliejassen, Jekkers, Broeken, Pijpen LEDERHANDEL A. VERHOOG HAARLEMMESSTR. 07, Lo. Rox, Theater verdachte in de verdachtenbank. Van mis bruik maken van gezag door v. d. S. is niets gebleken. De ten iaste gelegde feiten zijn niet bewezen. De verdediger vroeg vrij spraak. Uitspraak 5 November a.s. Sportdag S. S. R. Gisteren hield de Gereformeerde St.uden- tenvereeniging S. S. R. sportwedstrijden voor dames, en heeren-studenten op het R.K terrein aan den Haagweg onder leiding van den heer C. Boot Speerwerpen voor heeren had tot uitslag: 1 C. Boot; 2 D. Martini; 3 B. Allaart. De dames bekamplen elkaar met 1 minuut sneldoelen op de korf. De uitslag was: 1 mej. Heida 6 doelpunten 2 mej. Reyaart 3 doclpuKen; 3, 4 en 5 mej. Kuyvenhoven, mej. Vogelenzang en mej. Flenterman 2 doelpunten. De disputen liepen een 4 maal 100 M. estafette en kwamen in de volgende volg orde aan: 1 Aeneas, 2 Mocca, 3 Taenia en 4 Lucifer. Bij het touwtrekken over een plas tus schen een ploeg uit de disputen en een ploeg nuH het bestuur hield het bestuur de over- Tenslotte werd een voetbalwedstrijd ge speeld tegen C. G. W. welke door de christe lijke werkloozan met 6—3 gewonnen werd. UNIVERSITEIT VAN LEIDEN GeslaagrdVoorbereidend Kerkeltfk «amen. de heer W. J. Fournler. IJmuiden. Candidaataexamen Geschiedenis, de heer P. W. Foeken. Haarlem. Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde. hoofd\ak Natuurkunde, de heer G. J. van den Berg. Rotterdam. UIT DEN OMTREK ALPHEN AAN DEN RIJN VERGADERING VAN DEN RAAD Maandag 28 Oct. a.s., des avonds, vergade ring van den raad. Op de agenda staat o.m.: aanvraag van bestuur g.l.o. en u.l.o. scholen aan de Ste- vinstraat voor gelden tot aanschaffing van leermiddelen; benoeming lid Com. toezicht ojf middelbaar onderwijs, aanbevolen de heeren J. M. Hellegers en J. N. Omtzigt te Aarlanderveen; benoeming afgev. speeltuin „Bloemhof" in de vacature van den heer H. G. Veltman, aanbevolen A. F. Ruyssenaers en W. Geerlof; voorstel B. en W. inzake ver lenging van de bestaande ziekenfondsrege ling voor de werkloozen die ondersteuning genieten en bij de werkverschaffing zijn ge plaatst tot 31 Dec. 1936; voorstel voor naam nieuwe straat van Hofzichtstraat naar Tous- saintstraat en verdere enkele voorstellen in zake bouwvergunningen. WEEKDIENSTEN Chr. Geref. Kerk: Donderdagavond 7 uur Ds. de Smitt, van Utrecht, DAMMEN Uil slag van de bordenwedstrijden van A.D.C. Afd. I: W. de Knijff—J. D. van Berkel 20. J. GodthelpJ. Oosterman 2tl, W. de KnijlfW. van Ofwegen 2—0. C. Schollaardt J. D. van Berkel 0—2, J. Verseput—Jac. v. Oeveren 11. Afd. II: P. Verkade—N. Stapper 2—0, .T. LagcrwijeJ. Vonk 20, G. van BerkelM. Krumpclman 0—2, W. J. van BerkelW. van Wageningen 20, H. KosterC. Deel stra 2—0, T. Lagerwijc—E. C. van Oordt 02, P. VerkadeK. van Leeuwen 02, N. Stapper—C. Deelstra 1—1, M. Krumpelman W. J. van Berkel 2—0 en J. Lagerwije— P. C. Vos 02. POPPENTENTOON5TELLING Gistermiddag is de Poppententoonstelling waarvan de baten komen aan de afd. Alphen Centraal Genootschap van Vacantie Kolonies, geopend. Bij de opening was ook aanwezig burgemeester Colijn. De heer D. van Dien, voorzitter, sprak het openingswoord. Over het tentoongestelde sprak Mevr. de Groot, terwijl de eere-presi- dente van het comité Mevr. Colijn, ook het woord voerde. Op de tentoonstelling ziet men zeer fraaie inzendingen. We noemen o.a. de inzendin gen van H.M. de Koningin en H.K.H. Prin ses Juliana. Ook genoemd dienen te worden de inzendingen van E.H.B.O. en Alphens Zwembad, de eerste met hulp bij auto in de sloot en de tweede met zwemoefeningen; de kalkovens van N.V. Clant met vervoer van de producten; inzending Prinses Juliana- Kinderziekenhuis te Den Haag; inzending van zuster Burger van de T.B.C.-Vereen.; stoomwals en miniatuur stoommachine van den heer De Jong, uit Den Haag; poppen huis van Mevr. Van Nood—Donker; trek schuit; kerkuitgang op Zuid-Beveland en verder vele inzendingen; in totaal 169, waar bij de kleederdrachten een voorname rol ver vullen. Het geheel kan als vlokomen ge slaagd worden aangemerkt. KANTONGERECHT Wegens onbevoegd uitoefenen van genees kunde werd W. Q., te Benthuizen, veroor deeld tot f 120 boete subs. CO dagen hechte nis. Q. had varkens ingespoten met een se rum tegen vlekziekte. Van de 12 varkens waren er echter acht gestorven. B., uit Leiderdorp, die een krcupclpaard van een landbouwer te Aarlanderveen chi rurgisch had behandeld werd veroordeeld tot f 100 boete subs. 50 dagen hechtenis. Beide feiten werden cn door den ambtenaar èn door den kantonrechter als zeer ernstige feiten aangemerkt. OP ONGEDACHTE WIJZE DE FIETS TERUG Een maand geleden werd het rijwiel van G. ontvreemd. Enkele dagen terug werd het rijwiel aangetroffen te Eist met een briefje eraan het terug te geven aan den rechtheb bende. waaraan de politie tot vreugde van mej. G. heeft voldaan. Zeldzaaml GROENE KRUIS Gisteravond vergaderde in het wijkge- houw dc afd. Alphen a. d. Riin van hot Groene Kruis. Wegens verhindering van den voorzitter, den heer D. Raaphorst, leidde Dr. J. Mun ting deze jaarlijksche ledenvergadering. Na lezing der notulen werd het financieel verslag gelezen, waaruit bleek, dat de ont vangsten waren f 3285.23 en de uitgaven f 3275.08, zoodat er een batig saldo is van f 10.16. RADIO DISTRIBUTIE WOENSDAG 23 OCTOBER: Programma 3: 8 Deutschl-sender; 11.2-) Xax l-jndborg: 12.20 Bruscel VI; 14.20 ParUs Radi..; 17.20 Brusael Fr: 17.50 ParHs RaJIo; 18.20 Br. VI: 18.35 Weon«n; 20.30 Feromunstcr; pl n 21.35 Boedapest: 21.56 London Reg: 22.20 Ber lijn. 23.20 Wonnen Programma 4- 8.05 Parijs Radio; 9 30 Gram.- mozlek GRD; 10.35 London R«s: 12.50 Droilw; is.20 Londen Res; 15.10 Droitwich: 18.20 Diver sen; 18.50 London Reg; 19.50 Droitwich DONDERDAG 24 OCTOBER Programma 3: 8 Deutschl-sender: 11.29 Kn- luniborg: 12.05 Parijs Radio. 13.20 Brussel VI; 14.20 Kalundborg; 15.20 Droitwich; 16.10 Di versen- 16.20 Parijs Radio; 17.20 Brussel Fr; 18.35 Brussel VI: 19.20 Beromuna.er; 20.20 Br. Fransch; 22.05 ParUs Radio Programma 4: 8.05 Parijs Radio; 10 35 Lon den Re.g: 13.40 Droitwich; 14.20 Londen Keg- 17.05 Droitwich; 18.20 Diversen; 18.50 Londen Reg; 19.33 SportpraatJ© door dhr J. G. A. Jan sen (Journalist), o.a. vraaggesprek met den heer J. J. Hcrweljer, over: ..Het Jubileum van Donar"; 20 Londen Reg; 20.20 Droitwich; 22.49 Londen Reg AGENDA De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt vam Me an dag 21 tot en met Zondag 27 October a.s. waargenomen door de apotheken: G. F. Reyst, Steenstraat 35. telef. 136; A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313; en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. De commissie tot nazien der rekeningen bestaande uit den heer W. Braber en zuster Zandwijk, had alles in orde bevonden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer H. van Kleef, stippen we aan dat het voorbije jaar financieel niet ongunstig was, hoewel uiterste zorg geboden is. Het materiaal werd 1271 keer gebruikt en 660 partijtjes ijs werden verstrekt. Aangaan de het consultatie-bureau voor zuigelingen werd opgemerkt, dat dit steeds de belang stelling heeft van de ouders. Thans" zijn in geschreven 114 zuigelingen. Voor 1936 sluit de begrooting van inkom sten en uilgaven met f 2925. Als afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering te Rotterdam werden aangewe zen zuster Zandwijk en de heer W. van der Bijl en plaatsvervangers zuster Dc Jonge en de heer K. Tolk. Aftredende be stuursleden waren, de heeren: H. van Kleef, Dr. Nieuwenliuizen en K. Tolk, die allen werden herkozen. Aangewezen werden voor leden commis sie nazien materiaal: zuster De Jonge en de heeren W. Braber en S. Duiker. Bij de rondvraag bracht de heer Van Kleef ter sprake het feit, dat er zijn die van de tijdsomstandigheden misbruik maken en bedanken als lid van de afdeeling. Bij de bespreking bleek, dat men van oordcel was, geen materiaal te verstrekken aan hen, die zonder noodzaak bedankt hebben als lid, en voorts pogingen in het werk te stellen het ledental van deze nuttige vereoniging op te voeren. Hierna volgde sluiting. KATWIJK AAN ZEE J.V. „ZOAR" Vrijdag a.s. hoopt voor de Geref. Jongelings- vereeniging „Zoar" in de Remisestraat op te treden Ds. H. Lichtenberg, van Lissie. Deze zal een tijdrede houden over: „Aard- sche wentelingen onder 't Hëmelsch be stuur". Deze samenkomst vangt aan om half acht. BELASTING OPHAALDIENST Door den belasting ophaaldienst, directeur de heer C. C. de Monije, is over de maand September in deze gemeente aan den Rijks ontvanger afgedragen f 519.12; aan den Ge meenteontvanger f 112.80 en aan renten en assurantie-premiën f 207; totaal f 838.92. GEVOLGEN VAN DEN STORM Door den krachtigen Westerstorm van de laatste dagen, hebben de dijken aan onze kust het moeten ontgelden. Ook in onza plaats werden stukken weggeslagen, terwijl een groote lengte prikkeldraad, dat voor af zetting dienst deed. door de zee is wegge spoeld. De beide tenten van de K.R.B. heb ben moedig stand gehouden, BEZOEK VAN Ds. ALTENA Ds. Altcna. Ned. Hen', predikant te Gro ningen, die een beroep naar hier ontvangen heeft, heeft gisterenmiddag met zijn echtge- noote een bezoek gebracht aan onze Ge meente. Met de Kerkvoogden heeft hij een rondwandeling door ons dorp gemaakt, waarbij ook de pastorie in Duinoord bezocht werd. 's Avonds werd in het Diaconie-ge bouwtje gelegenheid gegeven om met Ds. Altena en zijn echtgenoote kennis te maken, waarvan velen gebruik maakten. In het ge bouw bevonden zich de beide predikanten Ds. Rutgers en Ds. Pras, verder Kerkeraads- leden, Notabelen en de Kerkvoogdij. De kos ters der beide kerken resp. J. van der Plas en B. Vis, hadden voor eenige versiering zorg gedragen. RONDGANG „CONCORDIA" Gisteravond heeft de Chr. Mondorgelclub „Concordia", een rondgang door ons dorp gemaakt, ip verband met de Mica-actie. Bij verschillende winkeliers, welke aan deze actie deelnemen, werd stilgehouden, en wer den enkele vroolijke nummers ten beste ge geven. Dit bracht heel wat menschen op de been, welke dc mooie étalages der nering doenden gingen bekijken. Als ze nu maar van kijkers koopers worden. AANGESPOELD Op het strand benoorden de Uitwatering zijn enkele deelen van een vliegtuig aange spoeld. Waarschijnlijk zijn deze afkomstig van een sportvliegtuig, omdat ook te Was senaar en Schcveningen zulke deelen zijn aangespoeld. Het aangespoelde was een stuk van de staart en was gemerkt no. 7098 Aiglon C600 Candron Avions. LEIDSCHENDAM HET ELECTRICITEITSCONTRACT MET DELFT Thans is verschenen het praeadvies van B. en W. van Delft inzake de nieuwe stroom- leveringsovereenkomst met de gemeenten Stompwyk en Veur. B. en W. van Delft adviseeren de raad om te besluiten de concept-overeenkomst, zooals deze reeds door de raden van Stompwijk en Veur in hoofdzaak is aanvaard, goed te keuren. De voornaamste voorgestelde wijzigingen komen, volgens de publicatie in de Bijlagen der Handelingen van Delft neer op verlenging van het contract tot 31 Dec. 1958; schrapping van het vaste bedrag van f 4700 per jaar als annuïte ^aflossing: verzachting der kolen* clausule, zoodat Stompwijk en Veur slechts zullen bijbetalen als de Emmanootjes IV duurder dan f 10 worden, terwijl deze ge meenten restitutie krijgen als de prijs beneden f 9 daalt; en voorts verlaging van da

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6