NIEUWE ITALIAANSCHE OFFENSIEVEN VERWACHT GROOT-BRITTANNIE EN DE VOLKENBOND DE STERKTE DER ABESSIJNSCHE LEGERS WOENSDAG 23 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 LORD CARSON Dozer dagen is op 81-jarigen leeftijd over leden de bekende. Lord Carson, die in den politiekcn strijd om het lot van Ierland lange jaren zulk een rol van overwegende beteekenis heeft vervuld. De in meerderheid roomsch-katholieke Ieren verlangden de banden met Engeland losser te maken en streefden naar niets minder dan Home-rule, dat wil zeggen zelfsbestuur, en naar een af zonderlijk Iersch parlement Zuid-Ierland, bet allergrootste deel van het eiland, vorm de in dit opzicht oen vrijwel gesloten blok, welks belangen echter in strijd kwa men met 't noorden, met de zes protestant- sche graafschappen, die tezamen het gebied van Ulster vormen. Dat Ulster in meerderheid protestant is, stamt uit de tijden van Cromwell en den stadhouder-koning Willem III, die in dit deel van Ierland zich tegen opstanden moesten teweer stellen, welke bloedig den onderdrukt Teneinde de onrust hier voorgoed te beëindigen werden in dien tijd zoo tussohen 1650 en 1700. de opstandige be woners gestraft met verbeurdverklaring yan het grootste deel van hun bezittingen, welke geschonken werden aan den protes- tantscheo Schotschen en Engelschen adel. Zoo werden daar de oorspronkelijkvrije Iersche boeren tot pachters en ontstond in het „groene Erin" de protestantsch-room- sche controverse. Edward Henry Carson, die een Ier van geboorte, heeft deze afstamming nooit gelooohend, doch ze integendeel tot de drijfkracht van zijn politiek gemaakt. Of schoon rechtsgeleerde van professie, deed hij zijn intrede in het Britsche parlement, en dat wel juist in 1892, in een tijd, toen Gladstone pogingen, deed. om Ierland zelf bestuur te verzekeren. Carson droeg er hel zijne toe bij, Gladstone's plannen te door kruisen, bevreesd als hij was, dat bij een losser worden van de banden tusschen Engeland en Ierland, daarvan de Protes- tantsche minderheid in 't noorden de dupe zou kunnen worden. Ook in 1911, toen de Home-Rule-kwest opnieuw scherpe vormen aannam, stond Carson in het parlement voor de Iersche eenheid met Engeland op de bres. Carson voerde den strijd niet- slechts in het poli tieke forum te Londen, ook in Ulster zelf ageerde hij en daar, op groote bijeenkom sten, sloot hij zich aan bij sprekers, die desnoods door gewapend verzet de Home Rule-plannen wilden verijdelen. Er werden ook inderdaad maatregelen getroffen, om van woorden tot daden over te gaan. De Ulstermannen troffen maat regelen tot het vestigen van een eigen, aan Brittannië getrouw bewind, en door Carson werd zelfs een vrijwilligerscorps gevormd. Hij werd een rebel, zooals hij verklaarde, maar een rebel, die verlangde te blijven leven onder het regiem van het Vereenigd Koninkrijk. Op massa-bijeenkomsten liet hij zijn mannen het hem nazeggen: „Wij zullen nimmer, en onder geen omstandig heid, ons aan Home Rule onderwerpen". Bij de behandeling van het Home-Rule- ontwerp in het Lagerhuis hield Carson hartstochtelijke pleidooien tot verwerping van deze wet; tevens offerde hij zijn zeer belangrijke advocatenpractijk en een deel van zijn vermogen aan het organiseeren van het Ulster-verzet. Zijn vrijwilligers corps was weldra 100.000 man sterk. De strijd van Ulster, om de burgerrech ten van liet Vereenigd Koninkrijk te behou den, is daarop door het uitbreken van den wereldoorlog tijdelijk naar den achtergrond geraakt. Carson's politieke loopbaan werd intusschen niet gebroken; in 1915 werd hij lid van het kabinet-Asquith; in 1917, iE eerste coalitiekabinet werd hij minister van marine; ook in het zoogenaamde oor logskabinet, in 1917 gevormd, had Carson zitting. 'Na den oorlog, toen in Ierland het con flict tusschen noord en zuid weer scherper vormen aannam, dreigde hij opnieuw, zijn vrijwilligers te wapen te roepen. Lloyd George mocht er toen in slagen, een mid denweg te vinden, door aan de zes pro- testantsche graafschappen van Ulster een eigen parlement te geven, terwijl dit deel van Ierland bovendien in het Britsche par lement vertegenwoordigd bleef, een oplos sing, waartegen Carson zich niet verzette. In 1921 werd deze onverdroten strijder tot pair verheven, waardoor hij zich tevens een zetel in het Britsche Hoogerhuis ver wierf. Met hem is heengegaan een man die in den Ierschen strijd dus wel een zeer bij zonder aandeel heeft genomen. Kort Nieuws Gedurende de laatste dagen is ernstige schade door hevige onweders in Midden- en Zuid-Italië aangericht. Nabij Syracuse zijn vijf arbeiders op het veld door den bliksem getroffen. Vele weiden en groote oppervlak ten aan bouwland staan onder water en vooral de wijnoogst heeft veel geleden. In Charkow is een geheime contra-re- Volutionaire organisatie ontbonden. De Ge- peoe heeft 20 personen in arrest gesteld. In Grekenland zijn 5 officieren gear resteerd en 44 ontslagen, verdacht van revo lutionaire samenzwering. UGerdal# lElllAANSO4 \>8cl«K)etn Het Zuidelijk gevechtsgebiedi De Abessynsche troepen bewegingen voltooid Addis Abeba schat zijn dooden op 15 a 25000 Volgens hot laatste Italiaansche le- gerbericht is van het front in het noorden wederom geen nieuws te mel den. De consolidatie van het bezette gebied wordt voortgezet. Nog steeds komen deelen van de be volking uit de nog niet bezette ge bieden hun onderwerping aanbieden. Wat het zuiden aangaat heeft de var overing van Sjilawe en Dagnerei de genslijn van Somaliland gerectifi ceerd. De bezette stellingen worden thans in snel tempo door de Italiaan sche en inheemsche troepen geconsoli- De vliegers, die nog steeds verken ningsvluchten maken, melden, dat de teruggeworpen Abessijnsche groepen zich in de vlakte hebben verspreid en een toevlucht zoeken in het kreupal- Na de bezetting van de streek rond Sjaveli zijn de Italiaansche troepen onmiddellijk aan het werk gezet ter consolideering der positie en regeling van de sanitaire- en verzorgingsdien- sten. Tot hun blijde verrassing ont dekten zij bij deze werkzaamheden, dat de vlakte van Hazebo, die op de kaarten staat aangegeven als moe rassig en ongezond, een zeer gezond en vruchtbaar terrein is. Overigens beweren de Italianen, dat de Abessijnsche hoofden de vrouwen en kinderen van hen, die zich aan de Italianen overgaven, dooden en ver minken. De voeten en handieD der slachtoffers, die afgehakt waren, wer den aangetroffen, toen de Italiaan sche troepen in de dorpen der over- loopers waren binnengedrongen. Filmvoorstellingen te Adoea Op een der pMnen van Adoea heeft men voor de inheemsche bevolking films ver toond over de patriottische demonstraties die in den loatsten tijd in Italië hebben plaats gevonden, en de leger- en vlook manoeuvres der laatste maanden. Deze films waren opgenomen in de taaJ ven Tigre. Dit was de eerste maal, dat de in boorlingen een filmvoorstelling bijwoondien Italiaansche vrijwilligers Nabij Sabaudia wordt de divi3ie „Tevere' uitsluitend bestaande uit vrijwilligers, bij eengebracht. Uit alle steden van Italië ver trekken vrijwilligers derwaarts. Ziekentransporten De correspondent van de „Times" te Port- Said meldt, dat het Italiaansche hospitaal- schip „California" het Suezkanaal is gepas seerd met 660 personen aan boord, voor het grootste deel zieke arbeiders. t is het grootste ziekentransport, dat in de laatste maanden door het kanaal is ge komen. Verklaard wordt, dat de zieken een uitgeputten indruK maken. Het blijkt, dat zich onder de Italiaansche werklieden in Oost-Afrika vele gevallen ven tuberculose voordoen, hetgeen men toe schrijft aan het klimaat, het gebrek aan water en het slechte voedsel. De passagiersschepen „Helouan" „Vienne" zijn ingericht als hospitaalschepen. Zij zijn verleden week in Zuidelijke rich ting door het Suezkanaal gekomen. Een lazaret te Alexandrië D Britsohe militaire autoriteiten hebben het grootste hotel van Alexandrië, het hotel San Stefano gehuurd, om in het gebouw een lazaret in t3 richten. Engelsche kolen naar Italië Voor het eerst sedert verscheiden weken Maandag weer een lading kolen van 7500 ton aan boord ven een Italiaansch schip naar Italië verscheept. De neutraliteitsbepalingen Te Londen neemt men aan, dat ook Frankrijk en de dominions de neu" tralitedtsbepalingen zuilen toepassen. Vermoedelijk zullen Turkije en Griekenland daartoe eveneens over gaan. Zal Frankrijk vechten? In de „Echo de Paris" houdt generaal Castelnau zich bezig met de vraag: „Zullen wij ten strijde trekken?" Hij beantwoordt deze vraag ontkennend. De veiligheid en het bestaan van het va derland, aldus schrijft hij, zijn niet in ge vaar. Wij bedreigen niemand en willen ook niemand bedreigen: Wij leven in vrede en willen in vredie blijven leven. De man-in-the- street wil geen mobilisatie, al mag hij een groote sympathie hebben voor den verren Negus en zijn slavenbevolking en respect voor het volhouden van don Volkenbond. Wij zulien geen oorlog krijgen, daar wij dien als moester over onze besluiten niet willen, aldus de generaal. Britsch oordeel over de oorlog De conservatieve afgevaardigde generaal Nation, die tof 1931 militair attaché te Rome is geweest en Italiaansch Oost-Afrika en -Abessinië bereisd heeft, heeft in gen lezing te Londen verklaard, dat nauwelijks getwij feld kan worden aan den afloop van den oorlog. Italië zal een zeer groot deel van Abessinië gaan beheerschen. Indien het de militaire controle over Abes sinië verkrijgt, wordt de situatie voor Enge land ernstig. Voor het eerst zal dit land dan een gemeenschappelijk grens van 3000 K.M. lengto' hebben met een Europeosche groote mogendheid, die beschikt over reusachtig leger, vlootbases en een enorme luchtmacht. Daar komt nog bij een grens van ongeveer 1000 K.M. lengte in Egypte. De generaal komt tot de slotsom dat En geland heeft te kiezen tusschen twee wegen, of het moet zichzelf beschermen, en dat zou noodig maken dat het een vloot, een lucht macht en een landleger heeft, dubbel zoo sterk als elk ander land, of de samenwerking met andere naties moet worden voortgezet Deze laatste weg is de waarschijnlijkste dg.t de eerste enorme kosten met zich zou brengen. De Abessijnsche troepen bewegingen De troepen uit de Zuidwesthoek van Abes sinië zijn thans ook in Addis Abeba aange komen. resp. onderweg naar de hoofdstad. Gister is de gouverneur van Mandsji. Ras Getatoe, met 30.000 man van de grens van den Engelsch-Egyptischen Soedan in Addis Abeba gearriveerd, nadat kort tevoren f troepen van de goevorneurs van Gofa, Dedj, Abeba naar het front vertrokken waren. Men venvacht nu nog de troepen van den gouverneur van Wollega, Bidwoded Moka Nens, die 35.000 man onder zijn bevelen heeft Hiermede zal dan ongeveer dc algemeene mobilisatie voltooid zijn en 1.100.000 man zullen onder de wapenen en gereed voor d^n strijd zijn. De opmarschbewegingen zul len waarsschijnlijk tegen het einde van de maand definitief ten einde zijn gebracht Gisteren heeft de Keizer eigenhandig eenige handgranaten van de laatste leve rantie geworpen. Van het Zuiuelijb front word gemeld, dat Italiaansche vliegers in liet gebied van de Webbe Sjebeli wederom bommen hebben neergeworpen. Ook zijn Italiaansche pa trouilles. na een voorbereidend artillerie vuur opgerukt Van het Noordelijk front komen berichten over Italiaansche troepenconcentraties ten Zuiden van Adoea, waaruit geconcludeerd wordt, dat men ook hier nieuwe valsbedoelingen heoft In het gebied van den Setit, de Noord- Westelijke hoek van Abessinië, is alles rustig. Smokkelarij van geld De groote koersverschillen maken het nog steeds voordeeljg te trachten Abessijnsche thalers uit voeren en da smokkelarij in geld tiert dan ook welig, met het gevolg, dat in Addis Abeba in versohillende kringen eenige onge rustheid begint te ontstaan, aangezien er gebrek aan valuta voelbaar begint te worden. Er wordt dan ook met kracht tegen deze smokkelarii opge treden^ Alle bagage wordt zorg\uldig doorzocht en het gevonden gesmokkel de geld wordt zander pardon in beslag genomen. Tegelijkertijd stelt men pogingen in het werk om te voorkomen, dat kost* bare metalen in den vorm var. siera den en juweelen over de grens go- bracht worden. Voor de in de hoofdstad vertoevende bui tenlanders is deze toestand in zoo verre lastig, dat vrijwel niemand er meer iets voor voelt bankbiljetten in ontvangst te ne men, welke in het gewone verkeer slechts bruikbaar geacht worden voor het betelen van belastingen Dit is vooral het geval buiten Addis Abeba, waar het reeds zoo ver gekomen is, dat men bijvoorbeeld in Harar met een bankrekening in Addis Abeba niets kan uitrichten, maar verplicht is daar een spe- - rekening in ponden te open-ui, hetgeen gepaard gaat met vrij aanzienlijke koers verliezen, drie berekend worden voor het uit- keeren van zilveren dollars, de eenige, die voor dagelijksahe behoeften waarde hebben. Het offensief uit het Noorden Binnen een week verwacht Men venvacht te Adldis Abeba, dlat de Iialianen binnen een week ook uit het Noorden een groot offensief zullen inzetten. Volgens verkregen inlichtingen zouden de Italiaansche troepen voornemens zijn dezen aanval in te zetten van uit Adoea in Zuid oostelijke richtingen, terwijl ten tweede aanval uit Adigrat in Zuidelijke richting zou worden ingezet. In de verdedigingslinie van Ras Kassa en Ras Seyoem, zoo vertelt men verder, is het contact thans vrijwel ggheel to*, stand ge bracht, met uitzondering vöji een driehoe kig gebied ten Zuiden van Adoea, waar men echter guerilla-bendes heen gezonden heeft, die thans a.lle belangrijke hoogten bezet houden en die de bekende tactiek vain nachtelijke geveohten voeren. De strijdlust onder de Abessijnsche troe pen begint nu wel het kookpunt te nadt/ren. Herhaaldelijk reeds is gebleken, dat de aan voerders meer moeite hebben hun troepen rustig te doen afwachten, dan hen in den strijd te brengen. Het aantail Abessijnsche dooden en gewonden, «oo wordt te Addi3 Abeba van gezaghebbende zijde verklaard, is dan ook veel en veel groot er dan nood zakelijk zou zijn geweest, wanneer de oorlogsdrift der wilde krijgers beter in bedwang zou kunnen worden ge houden. Er gaan schattingen rond, ou? dit aantal dooden en gewonden plaatsen op in totaal 15 tot 25.000, waartegenover dan het aantal dooden en gewonden der Italianen gesteld w ordt op 5 tot 7000, waarvan dan meer dan de helft gevallen zou zijn onder de inbooriingentroepen. die de Italianen vaak gebruiken voor de ge vaarlijkste operaties. Kaas is voedzaam. „Kruiwagen" kaas is bovendien smakelijk. rrrico Leeuwarden legerleiding zal trachten den krachtigsten stoot te richten op de plaats, waar de troe pen van Ras Kassa en van Ras Seyoem elkander ongeveer genaderd zijn. in de om geving van Dera. Tegelijkertijd zou don ge poogd worden een omsingelende beweging te maken, ten eiinde Ras Kassa af te snij dien Boycot van buitenlandsche waren Uit Rome word* gemold, dat een intensie ve campagne is begonnen voor de propagee ring van een boycot van buitenlandsche ar tikelen, alsmede van films. Vooral op oe vrouwen wordt een beroep gedaan binnen- landsche producten te koopen. Daar staat tegenover, dat uit Durban be richt is ontvangen, dat Zuid Afrikaansche inboorlingen de Italiaansche producten vol komen boycotten. Bovendien worden in buitenlandsche havens Italiaansche schepen door de reizigers genegeerd. De „Daily Telegraph" in Italië verboden De „Daily Telegraph", welke te Rome wordt beschouwd als het orgaan van Eden, wordt niet meer in Italië toegelaten, daar dit blad een tendentieuse campagne tegen Italië zou voeren. Vragen van den Volkenbond in Washington Met betrekking tot de sancties Het staatsdepartement te Washington heeft een omvangrijk rapport ontvangen van den Volkenbond, waarin de tot dusverre in de kwestie der sancties tegen Italië onderno men stappen worden uiteengezet en waarin tegelijkertijd de Vereenigde Staten worden uitgenoodigd een standpunt te dien opzichte te bepalen. Volgens uitlatingen van officieele kringen zal het rapport, wanneer het al wordt gepu bliceerd, niet t.kend gemaakt worden voor dat het Amerikaansche antwoord zal zijn ver zonden. Het Amerikaansche antwoord zal eerst worden opgesteld, wanneer Roosevelt zal zijn teruggekeerd Komt de vlootconferentie nog dit jaar bijeen? De diplomatieke correspondent van de „Morning Post'" meldt, dat van officieele zijde verluidt, dat nog voor het einde van het loopende jaar te Londen een vlootcon ferentie zal worden gehouden. Daaraan zou worden deelgenomen door Engeland, de Vereenigde Staten, Japan. Frankrijk en Italië. MINISTER HOARE'S REDE IN HET LAGERHUIS „De Volkenbond is een instituut voor de Vrede" In het Britsche Lagerhuis, dat gis termiddag voor het eerst weder bij eenkwam, heelt de minister van bui tenlandsche zaken Sir Samuel H o a r e een rede gehouden, waarin hij de buitenlandsche politiek van Groot-Brittannië hoeft uiteengezet. De redenen, waarom Engeland de Volken bond ondersteund heeft, aldus minister H o a r e, moeten gezocht worden in de om standigheid, dat Engeland de dingen listisch ziet. Engeland is er op het oogenblik mee bezig, de bepalingen van het Volkenbonds handvest te toetsen. De Britsche regeering heeft daarbij ernstig gepoogd, deze bepa lingen tot een succes te doen worden. Dit zijn de eenige motieven voor de rol, die GrpotrBrittannië in Genève-heeft gespeeld. Geen rijksbelang heeft daarop in vloed uitgeoefend, tenzij de natuur lijke bezorgdheid, die een zich over den aardbol uitstrekkend rijk moet gevoelen ten opzichte van het behoud van den vrede. Engeland heeft ook niet het minste voornemen zich te mengen in de bin- nenlandsche aangelegenheden van andere volkeren. Men heeft Engeland het verwijt ge maakt, dat het in Genève de leiding genomen heeft. In antwoord daarop wilde spr. vrijmoedig constateeren, dat een vertegenwoordiger van Groot- Brittannië bij internationale gedach- tenwisselingen geen tweederangsrol kan spelen. Aan den anderen kant heeft men de regeering verweten, dat zij zoo langzaam gehandeld heeft en dat zij verschillende gebeurtenissen van vroegeren tijd niet waargenomen heeft. Wat dit betrof wees Hoare er op, dat bijvoorbeeld in Stresa de Ita liaansche regeering op de hoogte is gebracht van de opvattingen der Britsche regeering. Eerst moest de toestand opgehel derd worden, voor men tot een op treden kon overgaan. De sanctievraagstukken Er zijn lieden, aldus de minister, die be /eren dat economische sancties onvermij delijk tot oorlog leiden. Spr. is het daarmee niet eens. Doch, wanneer een actie van de zen aard effectief wil zijn, moeten de Vol kenbondsleden hun aandeel dragen van het 3, de ongemakken en de verliezen. Ten tweede moeten alle volkenbondsleden schou der aan schouder staan om tegenstand te bieden aan een aanval, die gericht wordt tegen een staat, omdat deze een handeling onderneemt ter verdediging van het vol kenbondshandvesL Om deze reden heeft men medodee- lingen uitgewisseld met de Fransche regeering. Het Fransche antwoord, dat dezer dagen ontvangen is, is vol strekt bevredigend. De Franschen in terpreteeren artikel 16 van het Vol- fcenbondshandvest precies zooals de Engelschen dat doen. Voortgaande sprak Hoare over de kwestie van militaire sancties. Hij wees er op, dat er in Genève in dit opzicht nog nooit een collectieve overeenstemming geweest was. Militaire sancties kunnen alleen collectief vorden toegepast en Engeland heeft van den aanvang af duidelijk gemaakt, dat En geland alleen collectief wil optreden. Engeland heeft niet het voornemen alleen te handelen. Overigens heeft men van het begin af aan in Genève de kwestie der mi litaire sancties niet besproken en geenerlei maatregelen van dien aard vormen een be standdeel van de Britsche politiek. De ont worpen maatregelen zijn niet van militai ren aard, maar van economlschen aard. Spr. gelooft niet en niemand in dit huis kan gelooven, dat iemand in Europa den oorlog zou willen. De Volkenbond is een instituut van de vrede. Dat moeten zich diegenen herinneren, die verlangen, dat Enge land het Suezkanaal zal sluiten en de Italiaansche verbindingen over zee zal afsnijden. Aangezien Engeland dit niet alleen kan doen zal er ook geen collectieve overeenstemming op dit punt te bereiken zijn. Het is dan ook gevaarlijk en provocatief daarover ook maar te spreken. De economische druk, die thans ln het voornemen ligt, zal niet aldus worden uitgebreid, dat het tot een oorlog komt. Aan het slot van zijn rede gekomen wees de minister er nog op, dat de adempauze, waarin men zich thans bevindt voordat de economische druk ten uitvoer zal worden gelegd, gebruikt moet worden om een rege ling tot stand te brengen. De oppositie spreekt De leider der oppositie, majoor Attlec, beschuldigde bij den aanvang der debatten de Britsche regeering ervan te laat te heb ben ingegrepen in het conflict tusschen Italië en Abessinië en door haar weitelend© houding in het Japansch-Chineesche con flict de Italianen te hebben aangemoedigd tot hun optreden van thans. Engeland heeft zelf nooit ontwapend en is derhalve voor een deel verantwoordelijk voor de herbewapening van andere staten zooals bijvoorbeeld Duitschland. Do oppositieleider eis elite vervolgens opt onmiddellijk van kracht doen worden van de economische sancties, aangezien Italië anders in den tusschentijd alles zou kun nen krijgen wat het zou willen (applaus). Vervolgens beschuldigde spr. er de regee- rtng van haar eigen belangen in Afrika na te streven door middel van den Volken bond. Laat de regeering daarom een gebaar maken ten bewijze, dat zij niet bij Abessinië is geïnteresseerd, door af te zien van allo uit vroegere verdragen voortvloeiende voor- deelen. Engeland moet Egypte vrijlaten en den Soedan doen besturen door een Volken.- bondsmandaat. De regeling van het geschil mag gedh verdeeling van Abessinië met zich mede brengen en mag den Abcssijnen niet opgedrongen worden. Ten slotte detd Attlee een aanval op da regeering wegens haar bewapeningspolitiek, De oppositie is niet bereid de regeering een blanco cheque te geven voor de herbe wapening. In het verdere verloop der Lagerhuis- debatten verklaarde de leider der liberale oppositie, Sir Herbert Samuel, dat zijn partij de door de regeering voorbereide en bestudeerde economische sanctie-maatrege len volkomen billijkt. Spr. noemde de rede voering van Hoare echter niet overtuigend. Samuel liet doorschemeren, dat hij geen principieel 'ogenstander van militairo sanc- tiemaatregi len zou zijn. Lansbury zeidc iedere toepassing van sanctiemaatregelen, militaire of economi sche, te veroordeelcn. De afgevaardigde der liberale oppositie Man der zeide, dat een sluiting van het kanaal van Suez de eenige oplossing was voor de stopzetting der vijandelijkheden in Abessinië. De Britsche mijnwerkersstaking De mijnwerkers bond in Zuid Wales heeft ten tweede male het einde der staking aan gekondigd. Het grootste deel der boven- grondsche arbeiders heeft aan den oproep van het bestuur der mijnwerkersorganisaU© gevolg gegeven en het werk hervat De hou ding der overigen is echter nog twijfelachtig. De „Morning Poet" schrijft, dat de moge lijkheid van een algemeene staking in do Engelsche steenkolenindustrie in regecrings- kringen eenige bezorgdheid wekt, met het oog op het feit, dat het Italiaansche afzet gebied verloren is. Een uitgebreid plan voor reorganisatie van de steenkolenindustrie is volgens het blad in onderzoek, en zou tijdens de verkie zingen worden gepubliceerd. RAS KASSA EN RAS SEYOEM HEBBEN OPDRACHT VAST TE HOUDEN Nieuwe geruchten over het op komst zijn van een belangrijke veldslag Addis Abeba, Dinsdagavond. Ik verneem, dat de toestand aan de Noord grens thans uiterst gespannen is. Dte Abes- sijnsohe legers hebben de hun aangewezen posities ingenomen en die regeering wacht nu op de botsing, welke waarschijnlijk in de eerstkomende dagen tot die eerste groote veldslag sinds het uitbreken van de oorlog zal leidon. De vermoedelijke ontwikkeling in de naaste toekomst wordt duidelijk uit de bi zon derheden ovar de sterkten, de posi ties en de bewegingen der beide legers, die ik uit ministericele bron heb ontvangen, en die, naar ik verneem, de mooiste en meest accurate cijfers bevatten, die voorhanden zijn. Er zijn in hert, geheël ongeveer 320.000 Abessijnen bij de strijd be trokken, hoewel de mobilisatie in die provincie Tigré nog steeds onvolledig is. Ras Seyoems legcir, dat 150.000 man sterk is, is echter nog steeds het grootst in aantal en tevens van uit strategisch oogpunt het belangrijkst. Ras Seyoem heeft tot nu toe hot mee* rendeel der geveohten voor zijn reke ning genomen. Zijn leger heelt ver liezen van 15.000 tot 20.000 mom gele den, waarvan velen ten Zuiden van Adoea gevallen zijn. De Abessijnsche regeering blijft intus schen onverstoord. Men begrijp; dat zware erliozen ;n een guerilla onvermijdelijk zijn Ras Seyoem heeft daarentegen een groot aantal Italiaansche gevangenen gemaakt, terwijl slechts weinigen van zijn eigen man nen door de vijand zijn gevangen genomen. Ras Seyoems leger, dat eenige mijlen ten Noorden van Makallé ligt, strekt diagonaals gewljs uit van Agoela tot Hamle. Een ge deelte bezet bovendien de heuvelen rondom Adoea. Ten Westen van Ras Seyoem en Noorden van de rivier Takkaz?» ligt Ras Kassa's leger, dat 100.000 man stork i: zich uitstrekt van een punt op tien mijlen ten Zuidwesten van Aksoem in do. riohting Adel la, dicht bij Hamle. Dit leger is juist de rivier Takkezé uit hot Westen overgetrokken en de gezamenlijks troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem vormen t.hams een groote letter L. Ras Kassa voert thans het bevel over het geheele Noordelijk front. In het Noordoosten tusschen Dera en Edaga Hamoes ligt het leger van oedjasimats Kassa, dat 20.000 man sterk is. De frontlijn van Ras Ayeloe's legermacht van 40.000 man bevindt zioh volgens de laatste berichten ten Zuiden van Om Agar dicht bij de grens n den Soedan. Ras Ayeloe btucMkt boven dien over 20.000 man cavallerie. door Ras Kassa uit Gondar gezonden en voorts uit 20.000 man door Ras Imroe uit Godsjam ge stuurd, hetgeen de totaialstenkte van eijrt leger op 80.000 man brengt. Deze troepenbewegingen zijn voor deze woestijnstreek buiten verwachting gelukt en ik verneem, dat Ras Imroe's troep haag bestemming weldra zal hebben bereikt De troepen in de tweede linie zijn bijna even belangrijk. Uit het Oosten trekt, aohter het leger van dedjasmats Kassa, een leger van 20.000 man uit Sacota op, onder leiding van Wagshuem Kalcda en diiens zoon ded jasmats Haiiloe. Dit leger bevindt zioh thans niet ver van Makkalé. Achter de in hoofd" letter L-vorm opgestelde legers van Ras Kassa en Ras Seyoem, ligt deujasmats Adtpassoe, een broer van Ras Ayeloe, met een leger van 15.000 tot 20.000 man, dat zich thans tusschen Dabat en Sacota bevindt. Daarachter komen de troepen van dedjas mats Gobanma (8000 man) en van dedjas mats Ambtsjoew (10.000 man), die zich tus schen Sacota en Debra Tabor bewegen. Weer daarachter zullen zich de gedeelten van het leger opstellen, die thans Addis Abeba hebben verlaten. De meeste dezer bewegingen hebben 's nachts plaats gevon den om aan een observatie van Italiaansche vliegtuigen te ontsnappen. De meeste troe penbewegingen zijn thans voltooid, behalve in het Oosten, waar dedjasmats Kassa en Kaleda steeds veirder optrekken. Dit kan geen kwaad, omdat de Abessijnen verwach ten, dat de eerste Italiaansche aanval uit deze hoek zal komen en dat deze dienten gevolge niet tegenover een stilstaand, doch tegenover een optrekkend leger zal komen. Men gelooft, dat het grootste aee-1 van het Italiaansahe leger langs en over de grens tusschen Aksoom en Adigrat ligt. Men hoopt, dat de uitgestrektheid dezer linien het afsnijden van verbindingen des te ge makkelijker zal maken. Belangrijke bewegingen zijn nog o-let opgemerkt, behalve in het Oos ten, waar men heeft gepoogd dedjas mats Kassa het trekken langs de grens van Danekil onmogelijk te maken. Een sterke macht is gebruikt om hen terug te drijven. Het is hier, dat van ernstige gevechten sprake is. Op het oogenblik hebben zoowei Ras Seyoem als Ras Kassa de opdracht vest te houden. Ras Ayeloe, die thans tracht de Ita lianen ef te snijden, die de grens ten Zuiden van de rivier Setit trachten over te trekken, kan eveneens sterke tegenstand verwachten. Er gaan geruchten te Addas Abeba, dat Ras Ayeloe ernstig gewond zou zijn én dat een dokter van hier uit zou zijn gezonden. Uit al deze mediedeclingen blijkt, üat Adoea thans door een dubbele gordel van troepen is omgeven, Ras Soiyoems mannen staan "te voorste rij en daarachter bevinden aich de legers der beide Kassa's, en een ge deelte van Ras Seyoems leger, die samen 270.000 man sterk, een halve cirkel ean do Zuidkant vormen. verneem eveneens, dat. belangrijke gebeurtenissen in Dessié zijn te verwachten. De kroonprins zou naar Addis Abeba terug- keeren, zoodra de keizer vertrek» om het bevel over het Wallo-leger, dat, aangevuld met de keizerlijke gardie en he' leger, dat onder bevel van den minister van Oorlog staat, 800.000 main sterk zou zijn, op zich te nemen. Dit leger zou zich ten s'ötte aan sluiten hij de troepen onder bevel van dedmasjats Wadajo. „(Copyright Moming-po>st-A.N.P,)j

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2