Jlir u wr £rited)f Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken MANDEIS RAGGEN 9 [OVEN-HAAG! De 5000=actie der V.C.P. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/i ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5610 WOENSDAG 23 OCTOBER 1935 15e Jaargang aifberttirtiepriptn: Van I tot 5 regels f 1.17 Elke regel meer 0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer 045 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V. wordt berekend f 0.10 Bezuinigen op onderwijs gaat zeer een voudig. Twee manieren liggen vlak voor de hand: salarisverlaging en klasse-vergroo ting. Zelfs is er in de laatste jaren nog een derde methode bijgekomen, welke ongeken de perspectieven opende: de kweekeling met akte of akten, tegen een vergoeding lager dan het steunbedrag aan een werk loos kostganger. Waarbij men dan nog de mogelijkheid heeft, volgens een inspecteur van het Lager Onderwijs, om het hoofd der stihool ambulant te maken en den kweeke ling het werk te laten doen. Toen al deze dingen bij de eerste editie Van het Bezuinigingsontwerp aan de orde kwamen, rees er een geweldig verzet tegen dë aangekondigde maatregelen. Eh het eert dö regeering, dat zij zelfs in deze tijden van snel-groeiende tekorten het onderwijs onderdeel voorloopig apart zette om ern stig na te gaan op welke wijze verzachting mogelijk was; waarna o. a. het instituut der kweekelingen met akte werd terug genomen. Daarmee erkende zij, dat elke eenvou dige en gemakkelijke bezuiniging ook nu nog niet geoorloofd is. Ook onze meening is, dat in het raam der algemeene bezuiniging te groote offers van het onderwijs gevraagd worden. Vroeger was er een streven naar dwaas kleine klassen. Wij hebben het menigmaal buiten alle bezuiniging om bestreden. Maar thans is wettelijk de grens bereikt of overschreden; al vindt men hier cn daar waarschijnlijk nog wel efikele weelde klas j es. Eenige jaren geleden, toen de salarissen op vrij hoog peil stonden, beging met name de S.D.A.P. de onvoorzichtigheid om de ouders te belezen hun kinderen niet voor het onderwijs te doen opleiden, want het was overal beter dan daar. Spoedig bleek het tegenovergestelde en de toeloop overtrof de vraag. Doch dit mag geen reden zijn, om thans salarissen te be talen, welke beneden de grens van b.v. de negentiger jaren liggen, toen het bizonder onderwijs nog nauwlijks subsidie ontviüg en pas-geslaagde onderwijzers van 400.- tot f 500.— betaald kregen. Tegen een laag beginsalaris, veel lager dan men voor eenige jaren noodzakelijk achtte, is niet het minste bezwaar; doch, gaat men thans niet óver de grens? Wij zouden er nu slechts dit van willen zeggen: handelt mij zachtkens met den jongeling, met den jongen onderwijzer, die hunkert naar werk, maar ook naar eenige eigen verdienste. Het onderwijs mag en kan aan de bezui nigingen niet ontkomen; doch de gemak kelijkheid om hier te besparen mag nimmer de juiste verhoudingen met andere volks belangen uit het oog doen verliezen. Prinses Juliana te Culemborg H. K. H. Prinses Juliana bracht gisteren een bezoek aan Gispen's fabrieken voor me taalbewerking te Culemborg. De Prinses, die vergezeld was van eenige harer vroegere Leidsche studievriendinnen, werd door de dirëctie rondgeleid en toonde veel belangstelling voor de laatste ontwer pen van den heer Gispen. Het bezoek ge schiedde incognito. De stagnatie van de Schipbeek-werken Spoedig einde in zicht, Nadat in den bovenloop van de Schip- >eek en in een zijtak van dit water (de Boksbeek) het werk door invloeden van buitenaf een paar jaar heeft stilgele gen, kan dit thans worden hervat. Er waren verschillende grondeigenaren en natuurliefhebbers, die alles in het werk stelden de normaliseering te voorkomen. Thans is door de ministers van Land bouw en van Waterstaat medegedeeld, dat zjj zich kunnen vereenigen met een zooge naamd gematigd" plan, dat is opgesteld in overleg met den Provincialen Water staat en waarbij met bescherming van het plaatselijk natuurschoon, zóóveel als moge lijk is, wordt rekening gehouden. In den bovenloop der Buurserbeelc, on middellijk bij de Duitsche grens, wordt zoo goed als niet gegraven, doch in dit gebiod wordt een parallel-kanaal van ongeveer 5 K.M. lengte, voor de afwatering gegraven. De nieuwe Moerdijkbrug De vijfde van de tien overspanningen op de plaats van Gister is de vijfde overspanning van de nieuwe brug over 't Hollandsch Diep naar de plaats van bestemming gebracht. Alles had een bijzonder vlot verloop, dank zij o.m. het prachtige weer. Omstreeks 9 uur 's morgens vertrok men van het terrein der firma Penn en Bauduin te Dordrecht, waar, zooals men weet, aan de overspan ningen de laatste hand wordt gelegd. Op 't Hollandsch Diep moet worden gewacht op het juiste moment, dat afhangt van het tij verloop. Om kwart voor drie gistermiddag lag de brug op haar plaats. Vijf van de tien overspanningen hebben thans haar be stemming bereikt. I-Te' transport en de op- lëgging van deze viifde werd bijgewoond door den gemeente-secretaris en de wet houders der gemeente Dordrecht, HET PLAN VAN DEN ARBEID EEN STAP NAAR HET SOCIALISME De dagelijksche besturen van de S.D.A.P. en van het N.V.V. hebben in een persconferentie zeer beknopt het eep en ander medegedeeld over het Plan van den Arbeid en over het Congres, waar het zal worden be sproken. Opgemerkt werd, dat het plan niet be grensd is in duur. Wel het crisisprogram, dat voor drie jaren is opgesteld. Men re kent dat 200.000 man hierdoor niet meer tot de werkloozen zullen behooren en be oogt hiertoe een conjunctuur-politiek met beheersching van het credietwezen, sociali satie van de Nederlandsche Bank en be heersching van de uitbreiding van het pro ductie-apparaat De socialistische geest, waardoor het Plan wordt gedragen, zeggen S.D.A.P. en N.V.V. niet te willen verdoezelen of te ver zwijgen. Het plan wordt aangeduid als een stap op den weg naar het socialisme, ver der dan het socialisatie-rapport indertijd bedoelde. Niettemin werd aan de pers van alle richtingen verzocht dit plan te po- pulariseeren! Op een vraag van een der persvertegen woordigers naar de kosten werd geant woord, dat deze voor het crisisplan per jaar 200 millioen zullen bedragen, in totaal dus 600 millioen, welke som men uit lee ningen denkt te verkrijgen. HANDELSVERDRAGEN MET SPANJE EN PORTUGAL Achterstand der Spaansche betalingen Indien noodigzal de ingrijpen Er is een Regeeringsnota verschenen naar aanleiding van het verslag der Tweede Ka mer betreffende de wetsontwerpen goedkeu ring handelsverdragen van 28 Juni 1934 en 16 Juni 1934 met Portugal en Spanje Steenkolen naar Spanje Het Spaansche invoerrecht op steenkolen bedraagt volgens het eerste tarief 22.50 goud peseta per ton en volgens het tweece tarief 7.50 goudpeseta per ton. Dit laatste tarief is krachtens arL 6 van het Ned.-Spaansche handelsverdrag van toepassing op Neder landsche steenkolen. Krachtens het Britsch- Spaansche verdrag geniet Groot-Brittannië op steenkolen een reductie van 40 pet op het Spaansche tweede tarief en betaalt aldus slechts 4.5 goudpeseta per ton. Dit voorrecht is tot op heden aan geen enkel ander land verleend. Het Britsche uitzonaeringstarief geldt echter niet algemeen, maar is beperkt tot 750.000 ton per jaar. Weliswaar werd deze hoeveelheid gedurende vele jaren niet of nauwelijks bereikt, maar sinds 1934 over treft de behoefte van Spanje aan buitenland- sche steenkolen deze 750.000 ton, tengevolge waarvan zoowel Groot-Brittannië als de niet Britsche lanoen tot meer uitvoer in Spanje konden overgaan. Ook uit Nederland worden den laat sten tijd geregeld partijen steenkolen naar Spanje uitgevoerd. (Jan.-Sept. 1935 ruim 7000 ton). Achterstand Spaansche betalingen Het feit, dat de Nederlandsche exporteurs doorgaans geruimen tijd op betalingen uit Spanje moeten wachten, Jieeft ae aandacht der regeering. De vooi-schriften in Spanje houden o.m. in, dat deviezen eerst kunnen worden aangevraagd, nadat een invoerver gunning verkregen is en de goederen zijn ingeklaard. Voor zoover bekend, worden voor alle goederen zonder onderscheid ge lijkelijk deviezen beschikbaar gesteld. De aanvragen worden in chronologische volg orde afgewerkt. In verband met de in Spanje bestaande deviezenschaarschte gaat één en ander evenwel genaard met een vertraging van 5 a 6 maanden. De Spaansche regeering stelt pogingen in het werk om den transfer-achterstand in te halen. Daar bij de beschikbaarstelling van deviezen vooralsnog niet is gebleken van een achterstelling van Nederlandsche belan gen ten gunste van die van andere landen, heeft de regeering, in aanmerking genomen, dat aan Nederland reeds meestbegunstiging op het stuk van deviezen is gewaarborgd, zich tot dusver er toe bepaald, in incidenteele gevallen bij de Spaan sche regeering te intervenieeren on. op bespoediging van de afgifte van devie zen ran te dringen. De regeering houdt overigens zooveel mogelijk het oog op deze aangelegenheid en zal niet nala ten, verdere stappen te ondernemen, indien de ontwikkeling van zaken daartoe aanleiding mocht geven. W erkloosheidssubsidief onds Voor het platteland is de berekening van 't subsidiepercentage niet gunstig Het gemeentebestuur van Wateringen heeft aan den minister van Binnenland- sche Zaken een adres gezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd od het feit. dat voor de gemeenten waar in hoofdzaak land en tuinbouw wordt beoefend, de berekening van het subsidie-percentage 1936 niet billijk is. Er wordt nl. berekend naar het twee voud over het eerste half jaar 1935. Echter is de werkloosheid in gemeenten met land en tuinbouwbedrijven vooral in de maand Juli stijgend, met toppunt in Augustus tot en met Januari. Vooral in het Westland doen deze factoren zich sterk gelden, reden waarom gevraagd wordt het verhoi'gs- getal voor de berekening te reeelei aar het-eerste en tweede halfjaar 1935. WEEKSTAAT NEDERL. BANK AANZIENLIJKE ONTSPANNING OP DE GELDMARKT Goudvoorraad vermeerderd met f g millioen De weekstaat van die Nederland sdhfr Bank op heden maakt andermaal een zeer gunstigen indruk. Een belang rijke beriohtsperiode is achtei dien rug. Sedert die vorige weekstaat is immers het officieel disconto vam de Nederlandsche Bank tot tweemaal toe verlaagd, zoödat het renbraiveau daalde van 6 tot 4y2 Deze reductie- weerspiegelt de algemeene ontspan ning, die op onze geldmarkt viel op te merken. Zij komt ook op die nieuwe weekstaat tot uitdrukking. De gouet- voorraad steeg niet onbelangrijk en het dekkingspercentage kwam weer boven de 70 De algemeene ontspanning heeft zich ook gister voortgezet. Het particulier disconto daalde tot benedien 4 zoodat binnen af- zienbaren tijd onvoorziene omstandighe den voorbehouden een nieuwe disconto verlaging kan worden tegemoetgezien. Men hoopt nu maar, dat die primaire geld gevers zich eerlang ook weer toeschietelijker zullen gaan betoonen, zoodat dan wellicht ook de prolongatiekoers die thans nog 41/2 noteert tot een matiger niveau zal dalen. De ontspanning komt vooral tot uit drukking in de bimienlandsoho wissel portefeuille, die terugliep met j 2 mil lioen tot 51.9 millioen en de belee" ningen en voorschotten in rekening courant, die met 16.5 millioen geslon ken zijn tot ƒ142 mllioen. De totale edelmetaalvoorraad (goud en zilver) onderging een stijging met 9.3 millioen tot ƒ591 millioen. De goudvoorraad zelve steeg met 8.9 millioen tot ƒ570 millioen. Vermoedelijk is die toename van dien goud voorraad weer een gevolg van transacties met Parijs, aangezien de goudvoorraad in het buitenland een stijging vertoont met een bedrag, dat bijna even groot is als dat hier boven genoemd. In de positie van 's Rijks schatkist is deze week vrijwel geen verandering gekomen. De rekening-courant-saldi trokken een weinig aan van ƒ40 tot ƒ42.9 millioen. De biljettencirculetie is verminderd met 12 millioen tot ƒ783 millioen. De direct-opeischbare verplichtingen beloopen thans 826 millioen (v. w. ƒ836 millioen). Ze zijn voor ongeveer 69 door goud (v. w. 67 en voor 716 (v. w. 69.6 door goud en zilver gedekt. De postverbinding met Britsch Indië De K.L.M. vlugger Korten tijd geleden meldde de correspon dent van de „Times" te Singapore, dat de regeering van de Straits Settlements maat regelen had genomen om de post uit Britsch Indië naar Engeland zooveel mogelijk te doen vervoeren door de Imperial Airwavs. Alleen tegen hoogere tarieven zou vervoer per K.L.M.-vliegtuigen mogelijk blijven.' Thans meldt de correspondent van de „Times", dat de zakenlieden in Sin gapore ernstig door deze maatregelen getroffen worden. Zij wijzen erop, dat antwoorden op vragen, die uit Singapore op denzelfden dag worden verzonden, negen dagen vlugger wor den ontvangen via de Nederlandsche vliegtuigen, dan met die van de Im perial Airways. Nederlandsche firma's hebben dientengevolge in vergelijking met de Britsche ondernemingen een belangrijken voorsprong bij het ver krijgen van inlichtingen betreffende vraag naar goederen. Voorkomen van executies In de vergadering der Tweede Kamer van heden zal de voorzitter o.m. voorstellen het wetsontwerp, houdende bijzondere maatrege len ter voorkoming van onredelijke terug vordering van onder verband van hypotheek op onroerend goed uitgeleende gelden, te verzenden naar een commissie van voorbe reiding. Geen ordening in de steenindustrie Referendum mislukt I-Iet z.g.n. referendum in de steenindustrie over het plan der Commissie B. is mislukt. Van betrouwbare ziide deelde men aan de N. R C. mede, dat er van de 2200 millioen steenproductie-capaciteit ongeveer. 1300 mil lioen heeft voorgestemd. 600 millioen tegen en 300 millioen niet aan de stemming heeft deelgenomen Dit wil dus zeggen dat er nog geen 60 pet. voor de plannen tot ordening voelt terwijl 75 pet. voor de plannen moest zijn. wilde een verzoek om ordening bij de Regeering succes hebben. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER Geen rapport zoek Zooals wij gisteren mededeelden wist het Hnabl. te berichten, dat een rapport aan gaande twee hooge ambtenaren van het handbouwcrisisbureau zoek zou zijn. De R. P.D. deelt echter mede ,dat er geen enkel rapport zoek is. Tekort van „Flora" te Heemstede In de zitting van gisterenavond van de Kamer van Koophandel en Fabi*ieken voor Haarlem en omstreken, kwam aan de orde voorstel van het Bureau tot verminde ring van enkele subsidies voor 1936 en om geen nieuwe toe te staan; óók niet aan de Kennemer Padvinders voor de Jamboree. Naar aanleiding van enkele opmerkingen daarover gemaaikt, deélde Baron van Har- denbroek, lid van het Bureau der Kamer, mede, dat, behalve dat gelden noodig zijn voor de verbouwing van het door de Kamer aangekochte preceel aan het Nassauplein 4, ook niet moet vergeten worden, dat de in het voorjaar te Heemstede gehouden ten toonstelling „Flora" een groot deficit heeft opgeleverd; zoodat de garanties zullen moeten worden aangesproken; denkelijk zal het garantiebedrag, dat de Kamer had toe voor f 1000 moeten worden aan- VARKENSAFNAME Veehouderij centrale vraagt dubbel aantal zouters tot 100 Kg. Voor zware varkens geen steun. Door de afdeeling Varkens van de Vee houderij-Centrale is aan haar plaatselijke opkoopers een circulaire toegezonden, waar in gewezen wordt op het feit dat door tij delijk vasthouden der varkens 't gevaar niet denkbeeldig is dat er een teveel aan zwa re varkens ontstaat, wat de prijzen zal drukken. Daarom wil de Veehouderij-Cen trale de varkenshouders nog in gelegenheid stellen hun iets te zware varkens af te leveren. Daarom mogen tusschen 21 en 26 Oct. tweemaal zooveel zouters en wel tot 100 K.G. gewicht afgenomen worden. Maatregelen zullen genomen worden stijging der prijzen te voorkomen. Den varkenshoudens wordt er op gewezen, at van de veehouderij centrale geen maat regelen zijn te wachten om in de toekomst voor de prijs der zware .varkens, welke door het vasthouden der zouters kunnen ontstaan steun te verleenen. Argentijnsch Consulaat Een belangrijke mededeeling Het Consulaat Generaal van de Repu bliek Argentinië, Waldeck Pyrmontlaan S, Amsterdam-Z., verzoekt ieder, die in de Argentijnsche Republiek is geboren of door naturalisatie Argentijn(sche) is geworden, woonachtig in Nederland of in de Neder landsche overzeesche bezittingen, wel aan het Consulaat hun postadres te willen op geven, teneinde hun een belangrijke mede deeling te kunnen doen. Overtreding van de crisis-landbouwwetten Nadere berichten echter luiden, dat het tekort niet zoo groot zal zijn als Baron van Hardenbroek mededeelde. Het juiste bedrag is nog niet te noemen, doch zal ongeveer 1 25.000 bedragen. Dit is wel een heele ontnuchtering voor een zoo goed geslaagde tentoonstelling. De slapende chauffeur Een formeele rectificatie Ten onrechte begon onze driestar van Maandag met de woorden: „tot een tragi sche veroordeeling was dezer dagen de rechtbank te Rotterdam genoodzaakt". Zooals reeds uit de volgende alinea blijkt, aar gesproken wordt van „een milde eisch van drie maanden", moet de recht bank nog vonnissen en stelde alleen de officier van justitie een eisch. Aan de strekking van ons artikel veran dert dit natuurlijk niets: 't ging om den hoofdschuldige. De veiligheïdsweek van de K.NA.G. Men meldt ons uit Oud-Be ij er land: Door den controleur van den crisis-centrale controle-dienst te Rotterdam, in samenwer king met den hoofdagent van politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen D. V. we geus den verkoop en het in voorraad heb ben van fruit zonder in het bezit te zijn van de vereischte teeltvergunning. Ongeveer 45 ton fruit is in beslag geno men en overgebracht naar de groenten- en fruitveiling alhier. Daar de verkoop van het fruit buiten de veiling om geschiedde, is tevens de omzet belasting ontdoken. Ook hiervoor is proces verbaal opgemaakt. Verlaging van de crisisbeffing op varkensvleesch Verwacht mag worden, dat, nu de var kens- en de varkensvleeschprijzen gedaald zijn, de op 7 Oct. 1.1. ingegane verhoogfcig van de heffing van 6 op 9 cent weer inge trokken zal worden. Dit zal van beteekenis zijn voor den con sument, die nu onnoodig door deze heffing is getroffen. Spoedige verlaging zal zeer gewenscht zijn. WAAR WERK TE VINDEN IS AANBESTEDING Het gemeentebestuur van Groningen heeft aanbesteed het aanleggen van een moer riool van Kostverloren af naar den weg langs het Hoendiep. Laagste inschrijver J. Bolt te Zuidbroek voor f 47.159. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert Blz. 1 Handelsverdragen met Spanje en Portil* Blz. 2 Meerdere landen zullen het voorbeeld van Engeland volgen en de neutraliteitsbepalih- gen t. o. v. de Italiaansche oorlogsschepen 'in toepassing brengen. In het Britsche Lagerhuis heeft minister, Hoare een belangrijke rede gehouden, waar* in hij de te Genève gevoerde Britsche poli* tiék belicht. Be Abessijnsche troepenbewegingen In het binnenland zijn thans voltooid; men wacht op een beslissende veldslag in het Noorden Blz. 3 Te Amsterdam is 'de &8e 'Algemeene Neder* landsche Zendingsconferentie gehouden. Blz. 5 Op 1 November treedt bij P.T.T. 'een be* langrijke tariefsverlaging in werking. Blz. 9 i Op 30 October a.s. zal het 75 jaar géle'dci$ zijn dat Christelijk Nationaal Schoolonder? wijs" werd opgericht. Een vergadering te Zwolle Te Zwolle is een vergadering gehouden, van de landelijke organisatie van de Clir^ Dem. Unie, leden van de Staten-Generaal, Prov. Staten en Gemeenteraden. Op deze bijeenkomst werden achtereen-i volgens besproken: De sancties van den: Volkenbond tegen Italië, de CJD.U. en het Christelijk en Openbaar onderwijs, deCD.U. en de luchtbescherming, de benoeming vaK burgemeesters tot leden van de Staten-Ge neraal en Provinciale Staten, de bestuclee- ring van het plan van den arbeid van dë S.D.A P., en de steun aan land- en tuinbouw, in den vorm van loonhijslag. Hierna volgde een referaat over de ge meentewet van Mr. A. O. v. d. Brand uit Utrecht. Hedenmorgen om tien uur is in Den Haag de eerste Wegverkeersdag van de K.N.A.C. gehouden. Deze dag valt midden in do Veiligheidsweek: 2027 October. Een groot aantal verkeersdeskundigen en geïnteresseerden bij het verkeerswezen was iii de groote zaal van den Dierentuin bijeen om te luisteren naar de uiteenzet tingen van gezaghebbende verkeers-autori teiten, die vijftien in getal over tal van actueele vraagstukken, welke voor het wegverkeer van de grootste beteekenis zijn. hun licht hebben laten schijnen. Elke inlei ding duurde tien twaalf minuten. De vergadering werd bijgewoond door den Minister van Waterstaat Voor en na de vergadering, zoomede tij dens het koffieuur, was er gelegenheid de „Rijdende verkeerspaedagoog" te bezichti gen. Na de voordrachten werd een „verkeers- college" gehouden, waarbij de inleiders zich beschikbaar stelden om korte vragen op verkeersgebied,, welke uit de vergadering werden gesteld, te beantwoorden. De mosselenverkoop in Zeeland Een aantal mosselenhandelaren te Brui- nisse en andere plaatsen in Zeeland verkee- ren in de onmogelijkheid de door hen ge kweekte en gevischte mosselen te verkoo- pen, doordat hun voorraad met een grooter percentage z.g. pokken is bezet dan als ma ximum toelaatbaar is gesteld, zoodat de mosselencentrale te Bergen op Zoom geen verkoopsvergunningen afgeeft Het Tweede Kamerlid, de heer Drop heeft aan den Minister van Landbouw en Vis- scherij gevraagd of hij bereid is maatregelen te nemen, waardoor de betrokkenen worden geholpen hetzij met veranderen der regelen voor de afgifte van verkoopsvergunnineen gesteld, het zij door bijzondere steunmaat regelen vast te stellen. DE KORTENAER EN DE VAN GHENT Op 1 November a.s. zullen Hr Ms torpe- dobootjagers Kortenaer en Van Ghent naar Nod. Indië vertrekken. Momenteel worden zij te Willemsoord voor de reis in gereed heid gebraoht De krant werkt mee! 't Is gemakkelijker geworden, iemand abonné te maken op onze krant, nu er weer zooveel verbeteringen in zijn aangebracht. Met Alle wen- schen van het publiek rekening houden kan geen enkel blad. Maar het te doen met zoovele als ons maar mogelijk is, daarnaar streven we steeds, en we meenen dat het ons ditmaal bijzonder is gelukt de lezers te bevredigen. Daarom komen we juist nu met onze actie tot opvoering van het abonnementental met 5000. In de groote steden, en in de kleine dorpen, in villa's en in bescheiden behuizing wonen ze, die 5000. En we durven van onze abonnés ver trouwen, dat die ze zullen vinden. Ge helpt toch mee? Of wilt ge een uitzondering vormen en laat ge 't aan anderen over om iets te doen voor de christelijke pers? Niet alzoo. Pak zelf aan. Bij een toevallige ontmoeting, onder een buurpraatje of op een vrien denbezoek, overal en telkens hebt ge wel gelegenheid om eens even over de krant te praten. Een andere keer gaat ge er eens meer op zettelijk op uit, om de een of andere „neutrale"-krantenlezer op de goede weg te brengen. En 't resultaat komt terecht bij onze administratie, die U gaarne haar waardeering toont. AFDEELING PROPAGANDA. Voor ieder, die een nieuwe abonné aanbrengt, ligt een mooie ZILVEREN THEELEPEL klaar. Wie de meeste abonné's werft, heeft kans op een van de tien groote prijzen, die zoo nu en dan in ons blad worden gepubliceerd, waarvan de le prijs is een VOLLEDIG AMEUBLEMENT of een PRACHTIG HUISORGEL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1