dK>J) rCB SANEERING VAN DE ZEESCHEEPVAART BIJ DE FARMERS IN LACOMBE DINSDAG 22 OCTOBER 1935 DERDE BLAD PAG. 9 HET OORDEEL VAN Mr. D. A. DELPRAT Herstel alleen in vrij handelsverkeer Een internationaal resL.' schema noodzakelijk Ook Overheidshulp kan niet worden gemist. ui4) Na de beide prae-adviezen van de heeren J. Brautigam en C. J. P. Zaalberg over de depressie in de zeescheepvaart willen we ook nog iets ontleenen aan dat van mr. D. A. Delprat, de derde prae-ad- viseur voor de vergadering van de Vereeni- ging voor de Staathuishoudkunde en de Statistiek op 2 November a.s. Deze prae-adviseur behandelt eerst de vraag op welke wijze de depressie in de scheepvaart tot uiting komt. Daarna be spreekt hij de maatregelen ter genezing, uit gaande van het bedrijf zelf en die uitgaande Genezing van de depressie in de zee scheepvaart, aldus mr. D. A. Delprat, kan slecht geschieden door vermeerdering van verkeer of aanpassing van de scheepsruimte aap de tegenwoordige behoeften van den han del. Zij zal als bedrijf moeten trachten zelf de genezing tot stand te brengen, m.a.w. bij een economische exploitatie niet alleen de onkosten trachten te dekken maar tevens rente en afschrijving weer op te brengen. Men mag verwachten dat na een depressie van meerdere jaren de ondernemers alle be zuinigingen, welke mogelijk zijn zonder Vi tale deelen aan te tasten, doorgevoerd heb- liebben. Naast de economische organisatie dient ook de technische zijde van het bedrijf onder de oogen gezien te worden, omdgt door technische veranderingen de rentabili teit van een reederij meermalen verbeterd kan worden. Wat de motorschepen betreft, kan de Nederlandsche koopvaardijvloot de toets van vergelijking met andere na tionaliteiten, de Scandinavische landen uitgezonderd, goed doorstaan. Juist in de laatste jaren zijn tal van schepen door verbouwing aan de vorderingen der techniek aangepast en hebben de Nederlandsche reederij en voor moder- niseering harer vloten aanzienlijke be dragen uitgegeven. Commercieel heeft het internationaal lijn— bedrijf zich vrijwel algemeen naar geogra fische gebiedsverdeeling in „Conférences" georganiseerd. Deze Conférences zijn geen uitvoerende, maar regelende en controlee- rende organen. Binnen het kader dezer re gelingen tracht elk reeder zijn eigen bedrijf zoo krachtig mogelijk te houden. Met behoud van de zelfstandigheid der leden is rationa lisatie in den boezem der Conferenties geens zins onmogelijk. Internationaal overleg Tot voor kort ontbrak in de trampvaart vrijwel iedere organisatie. In Engeland wer den minimumvrachten uitgewerkt met ver- voervoorwaarden voor verschillende vaarten. In de practijk worden deze minimumvrach ten thans vrijwel overal gevolgd. Het peil van deze minimumvrachten is echter zoodanig, dat voor de Neder landsche scheepvaart van loonend ver voer geen sprake kan zijn. Niettegen staande de Britsche trampvaart een belangrijke subsidie geniet, worden door haar deze minimumvrachten ook als te laag beschouwd. Ook in de houtvaart op de Oost- en Witte Zee is men intern, tionaal tot samenwerking gekomen. De hier getroffen regeling berust op een stelsel van varende schepen, waaruit de opgelegde schepen een vergoeding ont vangen. Dit denkbeeld vindt men, tot in finesses uitgewerkt in de internationale regeling vóór de tankvaart terug, het z.g. plan Schier- water. Men heeft dezelfde beginselen, welke voor het plan Schierwater de basis vormen, ge- nopien als grondslag voor het algejneene plan voor de scheepvaart, waarmede men reeds geruimen tijd bezig is. Men stelt zich ook hier voor, een orgaan in het leven te roepen, dat: a. de hoeveelheid scheepsruimte zal regelen, welke, tijdelijk of voor goed, opgelegd zal moeten worden; b. het sloopen van schepen zal aan moedigen en daarvoor zelfs schepen zal koopen, en c. daartoe van de scheepvaart bijdra gen zal innen door bemiddeling van overheidsorganen uit welke inkom sten zoowel de administratiekosten als de uitkeeringen voor opgelegde sche pen bestreden zullen worden. Er zijn echter nog moeilijkheden. Hoofd zaak is evenwel, dat in deze zeer technische materie door het bedrijf zelf een zoodanige regeling opgesteld wordt, dat deze door de groote meerdei'heid der reederij en in de voornaamste zeevarende landen aanvaard kan worden. DE MAATREGELEN, UITGAANDE VAN DE OVERHEID Tot de landen, waar maatregelen van de Overheid op hun plaats zijn, behoort ops land zeker. .De Nederlandsche koopvaardij heeft de laatste jaren haar vloot noodge dwongen niet onbelangrijk ingekrompen. De financieele resultaten waren niet van djen aard, dat de noodzakelijke afschrijvingen werden verdiend. Op het oogenblik is onze vloot nog modern uitgerust. Doch gevaren dreigen: Want een vloot, die niet „up to date" kan worden gehouden, verliest auto matisch aan concurrentievermogen. In ons land zou de Overheid kunnen overwegen, welke maatregelen zij zou kunnen nemen om de regelmatige ver nieuwing van de koopvaardijvloot te l) II stond in ons blad van 21 October j-h bevorderen, met deze restrictie, dat een zoodanige vernieuwing geen uit breiding zou moeten medebrengen. Voor dit doel zou kapitaal beschikbaar gesteld kunnen worden, hetzij als voorschot, hetzij als subsidie. Bij het onderzoek van deze kwestie zou men tevens de mogelijkheid onder de oogen kunpen zien, gelden te besteden voor tech nische wijzigingen, waardoor bestaande sche pen meer rendabel zouden worden. Financieele hulp van de Overheid tot over brugging van het aanpassingsproces is hier naast onontbeerlijk. Volledige genezing van het bedrijf zal zonder internationale samenwerking echter onmogelijk blijken. Echter zal men van den aanvang af de zekerheid moeten hebben, dat de Overheid in alle landen geneigd is de uitvoering in de practijk mogelijk te maken- Een restrictie-schema op zichzelf zou der scheepvaart reeds ?eer dienstig kunnen zijn. Het is welhaast zeker, dat het onder de tegenwoprdige omstandigheden vergeefsche jnoeite zou zijn aan een restrictie-schema voor de scheepvaart gelijktijdig te verbinden een poging tot grondige herziening der ver schillende subsidieeringen en andere steun maatregelen. Toch zou hét te betreuren zijn, indien men het gebied der Overheidsmaatregelen geheel onaangeroerd liet. Men zou dus een bestand moeten sluiten en daarbij overeenkomen: a. gedurende zekeren tijd geen nieuwe regelingen voor subsidies, voorschot ten, enz. voor exploitatie of aanbouw in te voeren, noch bestaande gunstiger te maken; b. gedurende gelijken tijd geen nieuwe regelen tot bescherming der nationale scheepvaart te treffen, noch bestaande uit te breiden en c. uitbreiding der handelsvloten op te schorten door een bepaling, dat voor elite bruto-registerton nieuwbouw ten minste een bestaande bruto-register ton gesloopt zal moeten worden. Zonder medewerking van het reederij- bedrijf zou een dergelijke overeenkomst niet tot stand te brengen zijn; zij zou echter in ternationaal door de Overheden der verschil lende zeevarende landen afgesloten moeten worden. Afdoende verbetering van den toestand in de zeescheepvaart alleen door inkrimping van het aanbod van scheepsruimte zal men echter niet kunnen verkrijgen. Haar u i t- ndelijke genezing kan alleen in herstel van het vrije handels verkeer liggen. „Onvaderlandslievende schobbers" Een open brief aan minister Coll|n Bij de jongsteKamerdebatten heeft mi nister Colijn hen, die speculatie met en vlucht uit de gulden aanmoedigen „on vaderlandslievende schobbers" genoemd. Naar aanleiding van deze ongewone af straffing hebben Mr. H. Boogaardt en Mr. W. J. L. van Es den minister een „open brief" gestuurd, getiteld „Schobbers en goudgerande vaderlandsliefde". Men behoeft het met de strekking van deze op royale wijze uitgegeven bro- hure van zeètien pagina's volstrekt niet ens te zijn om te erkennen, dat dit een waardige en van groote studie getuigende bestrijding is van de gouden standaard en dus een pleidooi voor devaluatie. Populair is de uiteenzetting niet; er wordt zooveel kennis van het geldwezen verondersteld, dat de groote massa der be volking de waarde van de brochure niet beoordcelen kan. Daarom volstaan we met, te dézer plaatse er op te wijzen, dat de schrijvers veel aan dacht. schenken aan het vele biiitenjand- scbe kapitaal, dat men veiligheidshalve Steunend op de soliditeit van Nederland! (overigens een sterk wapen in de hand 1 den Minister!) in ons land heeft be legd. De deposito's stegen tot buitengewone hoogte. Deze kapitaalsvlucht naar hier bracht échter nooit goud in ons land; de bezitters in den vreemde hebben „van de onver zwakte handhaving van de gouden stan daard wel rechtstreeksche voordeelen geno ten ten koste van de volksgemeenschap bjnnen de landsgrenzen, die in goud heeft op te brengen, wat zij in papier was „schul dig gebleven." Dit onderwerp is o. i. de volle aandacht van een bespreking waard. Daarbij kan dan ook onder het oog worden gezien of de schrijvers gelijk hebben, die zoo ongeveer betoogen, dat men het eigenlijk niemand kwalijk kan nemen als hij zich voorzich tigheidshalve dekt tegen mogelijke verlie pen. Immers, zeggen zij, „de volkomen onge zonde en valsche illusje, dat namaakgeld zou zijn gelijk te stellen met echt geld, doet de spanningen ontstaan, welke onze wel vaart bedreigen". De schrijvers zijn derhalve tegenstanders van de politiek der regeering. WAAR WERK TE VINDEN IS Te Groningen wordt morgen aanbe steed het bouwen van een kazerne voor een brigade van de Kon. Marechaussee te Fin sterwolde. Raming 30.200.—. Te M i d de 1 b u r g wordt morgen aan besteed het aanleggen van den Rijksweg no. 58 onder de gemeenten Kruiningen Schore. Raming 4-5000.—. Te Rotterdam zal Vrijdag 1 Novem ber a.s. worden aanbesteed bet maken van het betongeraamte cn verdere bouw van het eerste gedeelte van het nieuwe hoofd bureau van politie aan het Haagscheveer, aldaar. Aan de N.V. A'damsche Ballast Mij. is opgedragen het maken van twee bruggen en drie viaducten van gewapend beton met bijbehoorende werken in het gedeelte Bode graven—-Utrecht van den nieuwen rijksweg Den HaagUtrecht voor 184.500.—. Het maken van den onderbouw voor de brug over de Oude Maas te Dordrecht is door den Rijkswaterstaat opgedragen aan de N.V. Aanneming* Mij- T. T. Broekhoven te Nijmegen voor 548.650.—. KERKNIEUWS „Kerkherstel" en Zending Als vierde nummer in <Je 2e serie vlug schriften vanwege Kerkherstel uitgegeven, is bij H. Veemnuan en Zonen te Wapeningen uitgegeven „Kerfehenstel en Zending" dooi* Ds G. Banger E<z. te Heu'kelum- Dia schrijver betoogt,, nadat hij met nadruk gewezen hoeft op de misvatting van den naam Kerk: herstel en den oorsprong van het Veribond heeft belicht, dat en waarom het een zeer te bet/reu ren-feit is, de Ned. H-erv. Kerk als Kerk buiten bet Zendingswerk te zien staan. Djt betreft niet alleen de z.g. uitwen dige Zending: „Is het niet meer dan ont stellend, dat er zoovele plaatsen in ons va derland zijn, waar men om het Evangelie te hooren naar de Schriften, zich tegenover zijn eigen kerk maat organdseeren?" ■De pogingen, om den band tussolien Kork en Zending wat aan te halen, geven Ds Barger aanleiding te herinneren aan wat bij oen collega op een classicaie vergadering hoorde zeggen: „Och, laat ik 't maar eerlijk zeggen, een van de grootste bezwaren tegen dit voorstel (van Ds Paruiobalcker) is hot verschil in richting. Wij vormen geen éénheid in ons land, hoe zullen we nu tegenover de bedden- wereld als een éénheid kunnen optreden." Dit alignment sloeg in. Menig zendings vriend in die vergadering verklaarde zich voorzichtigheidshalve tegen dat voorstel. „Eigenlijk was die meening 'heel juist, zegt dc schrijver. „En dat. het Zendingswerk als geheel door buitenkerkelijke VereenigLngen gedreven wordt, daaraan is de treurige toestand der kerk niet vreemd." Intusschen mag de bovenmate geregende arbeid der Zendingscorporaties niet onder schat worden: „We loopen gevaar om dat uit het oog te verliezen, omdat als we over zending hoo ren, we nogal pens hooren klagen. Ja lrnt is langzamerhand zoo geworden, dat we bij „Zending" onwillekeurig dénken aan ,/den nood der Zending". Maar de klacht over d'en nood der Zen ding js eigenlijk de ntededoeliog: God ze gent onzen arbeid zoo, dat we met dan ze- gén geen raad weten." Ds Barger besluit met déze ernstige „Laat ons den verstaan, dat de nood der Zending feitelijk is: de nood, de armoede der Gemeente, dnr kérk. De nood der Zending, beteakent dat de kerk zi(k is. .Kerkherstel en Zending. De herstelde kerk en de Zending beüioo- ren bij elkander." De heilige orde Eerst Adam, dan Abram Het aantal geestelijke boosheden in de lucht, dat in dezen tijd ontrustbarend toe neemt, is vermeerderd met de schijnbaar goedbedoelde vraag ,o£ het voor de school kinderen niet gemakkelijker zou zijn, om bij dg Bijbelsche geschiedenislessen niet te be ginnen bij het begin de Schepping maar verderop: bij Abram. Kunnen we niet bij Abram beginnen, en de voorgeschiedenis daarna behandelen? We hebben dan in het begin' een reeks van lessen, die betrekkelijk eenvoudig zijn: de geschiedenissen van Abram, Izak, Jakob, Jozef. Daarna, als de leerling gewend is aan docent, boekje, methode, kan men gemakke lijker het begin van Genesis behandelen. Zou dat niet gaan? I In het Paedag. Tijdschrift neemt P. ten Have die vraag even onder de loupe en wijst haar op duidelijke gronden af. Uit zijn betoog lichten we een paar volzinnen. Waarom, zoo vraagt men dan, toch altijd: ge schiedenis? „Maar dit is niet toevallig of bij komstig. Het gaat niet om de geschiedenis als zoodanig, maar om de openbaring, de inhoud 1 van Gods openbaring. En nu is het van be teekenis, dat die openbaring in de vorm van geschiedenis heeft plaats gehad, en ons als geschiedenis wordt weergegeven. Dat God dit noodig heeft geoordeeld zij voldoende om ons van den zin en de beteekenis ervan te overtuigen." Bovendien „de wijze van Gods openbaring, n.l. in geschiedenis, sluit aan bij h e t be gripsvermogen der kinderen, die immers niet systematisch, maar histo risch denke n." De Rekkensche Inrichtingen Het 25-jarig jubileum Dezer dagen is te Rekken met opgewekt heid en dankbaarheid het feit herdacht, dat 25 jaar geleden een kleine groep mannen en vrouwen de Vereeniging oprichtten, wier arbeid het onbekende dorp Rekken uit den Achterhoek van Gelderland naar voren zou brengen. In de Bestuursvergadering hei-dacht de voorzitter, Jhr. G. C. Op ten Noort, den ge loofsmoed, de volharding en den vasten wil tot Christelijke naastenliefde, die de oprich ters tezamen bracht. Van de oprit, iers, Mej. M. C. van Eeghen, Mej. A. J. Huidekoper, Mej. J. P. Reynvaan, Dr. C. J. C. Buskens, Mr. J. C. W. N. de Bruyn van Melis- en Mariekerke, T. Jonker, Notaris J. Klopper, E. René van Ouwenaller, Dr. J. Lammerts van Bueren en A. J. da Costa zijn de drie laatstgenoemden nog in leven; de Heer da Costa maakte de verga dering ook thans nog als bestuurslid mee. Spoedig kwamen de oprichters in contact met Dr. W. L. Slot, destijds Hervormd Pre dikant te Rekken; dit leidde tot aankoop van 100 H.A. grond aldaar, het terrein waarop van lieverlede de inrichtingen verrezen, dank zij de vruchtbare samenwerking tusschen Bestuur en Dr. Slot, die reeds spoedig zich als Directeur geheel aan den arbeid onder zwakzinnigen en psychopathen ging wijden. De voorzitter releveerde dankbaar den krachtigen, geestelijken, moreelen en financieelen steun, overvloedig onder vonden van tallóozen, alsook den voortvarenden arbeid van Dr. Slot, wiens optimisme en voortuitzjende blik van onschatbare beteekenis ble ken voor den groei en voor de verdie- dieping van den individueelen verple- gingsarbeid, in het bijzonder voor de toepassing der arbeidstherapie. Het doel, om tegen dezen feestdag de f 20.000.bijeen te brengen, die nog ontbreken voor den afbouw van de nijverheidsschool in de vrouwenafdee- ling, was niet ten volle bereikt; wel hebben vele giften het doel een eind nader gebracht. In de Inrichtingen, die uit kleine, gezellige paviljoens bestaan, worden thans 110 man nen en 75 vrouwen verpleegd; in de even eens van de Vereeniging uitgaande inrich ting Oldenkotte bevinden zich 41 verpleeg den. De arbeid verschaft werkgelegenheid aan 60 a 70 personen al naar het seizoen. KUNST MANUSCRIPTEN-AVOND Het ligt in de bedoeling van den Kring van Rotterriamscjie Muziekleeraren om mid den December een concert te geven, waar uitsluitend werken in manuscript van Ne derlandsche componisten zullen worden uit gevoerd. In aanmerking kunnen alleen ko men composities voor zang, viool, piano, trio en strijkkwartet. Inzendingen vóór 8 November te sturen aan het secretariaat van den Kring. Heem raadssingel 339b, Rotterdam-Centrum. Reisindrukken van Dr. J. F. REITSMA OOK DAAR LAAT DE CRISIS ZICH GEDUCHT GELDEN v) Als ik het waag om na een verblijf van 14 dagen te schrijven over het leven dér Hollandsche farmers, leide niemand daaruit af. dat ik meen voldoende op de hoogte te; zijn om een oortjee' te hebben over de al-, of niet-wepscheiijkheid van immigratie naar Canada, maar ik kan toch iets erover vertellen aar; a'k-n, die er niet geweest zijn. De Nederlandsche kolonie in Lacombe be staat uit een U-tal gezinnen, in den loop der laatste 8 jaar versch uit Nederland aan gekomen. Slechts één der gezinnen was het vorig jaar uit Saskatchewan gekomen, waar ze do laatste jaren uitgedroogd waren. Uit verschillende provincies van Nederland zijn ze hier neergestreken met het doel het wel vaartspeil, dat ze voorheen in het vaderland hadden, maar door de tijdsomstandigheden verloren hadden, terug te krijgen of om hun positie van loonarbeider te verbeteren. De crisis, die ook Canada niet heeft gespaard, is oorzaak, dat onze emigran ten tot hiertoe niet in hun streven slaag den. Ikgeloof.dat ik niet teveel zeg, gis ik beweer, dat ze allen arm zijn. Zij, die in loondienst zijn, schijnen er nog het best aan toe te zijn. Want ze kunnen zich de weelde veroorloven er een auto op na te houden, terwijl dé ancleren moe ten rijden in een open boerenwagen, waarvan 't onderstel aan een auto ont leend is. Er zijn van deze z.g.n.buggy's nog typen: sommige hebben nog officiéelê zitban ken, de Bennett-buggy is een groote bak op een auto-onderstel, waarin stoelen gezet worden. Met deze primitieve vehikels gaan ze, als het noodig is, naar de stad, naar kerk en gaan ze bij elkaar op bezoek Ook de woningen wijzen er op, dat de be woners geen dollars hebben. Naar men mij vertelde, maakt het ook maar weinig ver schil uit, of ze met of zonder dollars daar komen, omdat de beginnelingen gewoonlijk toch eerst hun geld kwijt raken. De farmers pakken de zaken op verschil lende manieren aan: ze kunnen een farm huren of koopen, die geheel of gedeeltelijk in cultuur is of ze kunnen op een farm gaan zitten, die nog geheel onontgonnen is en grootendeels met bosch bedekt. Zoowel het huren als het koopen brengt risico mee. Doet de huurder zijn best, dan loopt hij de kans, dat de eigenaar zijn farm, die in waarde toenam, verkoopt. Is er misgewas, waardoor de huurder niet aan zijn verplich tingen kan voldoen, dan loopt hij kans, dat de eigenaar een andere huurder zoekt. Maar ook het koopen van een farm brengt veel risico met zich mee, hoe aanlokkelijk de betalingsvoorwaarden op het eerste gezicht ook schijnen. In Canada bloeit het afbetalingssysteem met z'n voordeelen, maar ook met zijn groote nadeelen. Ik kan niet beoordeelen of dit stelsel in Canada beslist noodzakelijk is, al begrijp ik, dat het anders voor een boer, die geen geld heeft, moeilijk is. om aan oen farm, landbouwwerktuigen en aan vee te komen. Koopt oen boer een farm, die nop ontgon nen moet worden, dan behoeft hij natuur lijk de eerste jaren niet veel of niets te be talen, mits bij maar zorgt, dat voldoende acres land gebroken en in cultuur gebracht worden, het terrein door een prikkeldraad omheining afgezet wordt en een woning en schuur gebouwd worden. De eigenlijke koop IV stond in ons nummer van 15 Oct. som kan daarna in vier en dertig jaar af betaald worden. Dit lijkt alles erg mooi, maar ieder voelt wel, hoe moeilijk de eer ste jaren voor den boer zijn. Hij moet het bosch in om boomen te kappen, teneinde timmerhout voor den bouw van zijn huis en Sphuiir te verkrijgen ên den grond, die .daardoor vrij komt, te kunnen breken. De tmaiftgp, .zijn gezin moeten ook leven; terwij 1 «hij nog niet geoogst heeft; daarvoor kan hij een deel van hot hout als brandhout of als timmerhout (lumber) verkoopen Van groote beteekenis is het voor hem, als hij over de noodige contanten beschikt, om koeien te koopen, die bun eigen Host in den zomer kunnen vinden in de lagere dee len van het uitgestrekte gebied. Deze con tanten maken bot ook mogelijk paarden te koopen, die onmisbaar zijn bij liet ontgin ningswerk. Toch blijven er gewoonlijk nog genoeg uitgaven te doen, die pas kunnen betaald worden, als de opbrengst van de oogst is binnen gekomen. Het zal voor iedereen wel duidelijk zijn, dat do arbeid zwaar en hard is. Houthak ken in den winter is een zwaar werk ert moeilijk omdat de sneeuw hoog ligt en de temperatuur 's winters heel laag daalt. Bij voorkeur laten ze dit werk over aan dc In dianen, die daarin groote vaardigheid heb ben. Maar ook daarvoor zijn contanten noo dig. Dan moet het hout gezaagd tot halken en planken in de naburige zaagmolens. Het zaaglopn kan niet betaald worden en daar om betaalt de boer dit loon in den vorm van arbeid bij de zaagmolen en dit is ook al geen kinderwerk. Beschikt de boer nu over voldoende balken en planken, dan kan hij beginnen aan den bouw van zijn hui; en schuur. Ik vermoed wel, dat geen der farmers, toen hij nog in zijn vaderland was, vermoed heeft, dat hij nog eens geroe pen zou worden zijn eigen huis te bouwen, maar als de nood aan den man komt, kan een niensch veel. Wij hebben dan ook alle lof voor 't geen onze farmers tot stand gebracht hebben- Van sommige huizen zijn de muren opgetrokken van op elkaar ge legde balken (logs) terwijl bij andere de muur bestaat uit een dubbele laag plan ken met papier ertusschen. Ik wil niet beweren, dat er geen architectonische aanmerkingen zouden zijn te maken, maar alle huizen zijn in 't bezit van een dak. Als de tijd liet toelaat komt er een zoldering in en een verdeeling in ver trekken. Worden de financiën wat rui mer, dan wordt de eerst sobere woning tot een gezellig huisje, door de verdere afwerking, zoowel van binnen als van buiten. Toch kan ik me voorstellen, dat de boerin nog wel eens een traan laat, De moeilijkheden onzer fanners zouden heel wat minder groot zijn, als de op brengst van de oogst door de malaise niet zoo laag was en de oogsten niet zoo wissel vallig waren. De omgeving van Lacombe heeft vruchtbaar land, de welige graanvel den die we dit jaar zagen, legden er getui genis van af. De groote moeilijkheid van de boeren in Alberta is de korte zomer. Pas in Mei verdwijnt de laatste sneeuw van de akkers, zoodat eerst heel laat gezaaid kan worden- In dit voorjaar moest op 12 Juni nog een deel van het zaad in den akker. Landbouwmachines zijn onmisbaar in dit land, omdat alle arbeid zoo snel mogelijk móet geschieden. Is het zaad eenmaal in den grond, dan ontkiemt en groeit het be wonderenswaardig snel. zoodat in den regel in het laatst van Augustus reeds geoogst (kan worden. Dat was dit jaar niet mogelijk en daardoor ontstond het gevaar, dat de oogst door nachtvorst zou beschadigd of zelfs vernield worden. Bij ons vertrek, begin September, werd do tarwe gemaaid, maar de gerst en haver moesten nog enkele dagen wachten, terwij de nachtvorsten zich al deden gevoelen. Tarwe, haver en gerst zijn de hoofdpro ducten, daarnaast zagen we ma-ia, koolra pen, wortelen on andere gewassen voor vee voeder verbouwen. Mest wordt niet gebruikt, daarom moet.-het land van tijd tot tijd een jaar braak liggen, of bebouwd worden met klaver of alfalfa (een soort voederwikke). Voor eigen gebruik teelt de boer in zijn tuin aardappelen en allerlei groenten, d> aardappelen konden ons om hun uiterlijk niet bekoren, maar de groepten deden in geen enkel opzicht onder voor die van land. De korte zomer schijnt een beletsel te zijn vooy het kweeken van appels en peren, 't Gekweekte fruit wordt uit andere plaat sen aangevoerd, terwijl in de bosset en overt vloedig wilde aardbeien, frambozen, bosch bessen en z.g. saskatoons (een soort bessen) geplukt kunnen worden. Niet alleen aan den farmer zelf, maar ook aan de boerin wórden hooge eischen gesteld; niet alleen moet ze vaak hand en spandiensten verrichten bij 't landt bouwwerk, maar ook de zorg voor de maaltijden vereischt heel wat inspan ning. Meestal moet ze zelf het brood bakken, terwijl in 't algemeen de berei ding van dé maaltijden heel wat meer tijd in beslag neemt dan in ons land bij de boerenbevolking gebruikelijk is. Onze Canadeesche farmers mogen ten deele nog vasthouden aan de oudvaderland sche soberheid, zij kunnen zich nu eenmaal niet onttrekken aan de gebruiken van het land en de Canadeezen zijn gewoon drie maal per dag een uitgebreide, warme maal tijd te gebruiken. Vooral in den oogstttijcl geeft de verzorging van de mannen, die di dorschmachines bedienen handen vol werk. Daar staat tegenover, dat aan het huis niet zooveel werk is, als hij ons het geval is. Station te Lacombe RUBRIEK^, WOENSDAG 23 OCTOBER HILVERSUM I 1875 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gram.pl. Morgendienst olv. Ds. J. L. v. d. Wolf. 11.0012.00 M. F. Jurjaanz (har monium) en Mej. G. Koeman (sopraan). 12.15 Gram.pl. 1.00 Vocaal en instrumen taal concert olv. P. v. d. Hurk. 2.453.45 Gram.pl. 4.00 Zang door A. Stroink (mezzo-alt), m.m.v. E. v. Eden (piano). 5 00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan. 7.00 Ned. Chr. Persbur. 7.15 Reportage. 7.30 Mevr. C. Schenk Roder: Onze Sterhuizen. 8.00 Berichten. 8.05 Orgelconcert W. de Vries. 9.00 Voor jonge menschen (IV). 9.30 NCRV-Harmo- nie-orkest olv. P. v. d. Hurk (Om 10.00 Berichten). 11.0011.30 Gram.pl. HILVERSUM n 301 M. VARA-Uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.30 P. J. Kers: Onze keu ken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. i.d. Continubedr.: Dr. W. v. Ravesteyn (lezing), J. Lemaire (decla matie), en solisten. 12.00 Gram.pl. 12.30 De Flierefluiters olv. E. Walis, mmv. B. v. Dongen (zang). 1.151.45 De Zonne kloppers. 2.00 Voor de vrouwen. 2.15 Or- titropia olv. J. v. d. Horst. 2,45 Gram.pl. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Fantasia. 6.00 De Bohemians olv. J. v. d. Horst. 6.30 RVU. Dr. J. Presser: Rondom Abessynië. 7.00 Flohr en S. Landau spreken over de match EuweAljechin. 7.20 Gram.pl. 7.30 J. Roussel (cello) en J. Bernard (piano). 8.00 Herh. SOS-Ber. 8.03 Nieuwsber., VARA-Varia. 8.45 VARA-Orkest olv. H. de Groot. 9.40 Nieuwsber. 9.45 Residentie orkest olv. P. v. Anrooy, m.m.v. C. Moer man (viool). 11.00 B. Premsela: Moeilijk heden in het huwelijk. 11.20 E. Walis (viool), J. Jong (orgel), S. Sipos (cym- baal) en I. Rossican (piano). DROITWICH 1500 M. 10.35—10.50 Morgen wijding. 11.05 Causerie. 11.20 Gram.pl. 11.50 Voor de scholen. 12.05 Orgelspel. 12.50 Orkest. 1.50 Gram.pl. 2.20 Berich ten. 2.25 Voor de scholen. 3.10 Pianoreci tal. 3.35 Orkest. 5.03 Western Studio orkest. 5.35 Octet. 6.20 Berichten. 6.50 Mozart-concert. 7.10 en 7.25 Lezing. 7.50 BBC-Dansorkest. 8.50 BBC-Symphonie- Orkest. 11.10 „The little show", cabaret programma. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert. 2.50 Orkestconcert. 4.20 Kamermuziek. 6.50 Orkestconcert. 8.20 Pianorecital. 9.05 „Maria Stuart", spel van Schiller, muziek van Tomas. KALUNDBORG 1261 M. 11.20—1.20 Concert 2.504.50 Omroeporkest. 5.055.35 Gr.pl. 7.20 Operettemuziek. 8.05 Gram.pl. 8.15 Radiotooneel. 9.30 Kwartet. KEULEN 456 M. 5.50 Orkestconcert. 9.55 Zang en piano. 11.20 Symphonie-orkest. 1.35 Gram.pl. 3.35 Viool en piano. 4.20 Uit Frankfort: rOmroeporkest Franz Hauck's kapel en solisten. 6.20 Pianoreci tal. 7.35 „Deutsches Volkstum und Volks gut", sprookjes en liederen. 8.05 Voor sol daten. 9.5011.20 Omroeporkest en -klein BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gr:pl. 12.50 Salonorkest. 1.502.20 en 5.20 Gr.pl. 5.50 Zang en piano. 6.20 en 7.35 Gram.pl. Wagner-concert. 10.3011.20 Orkest. 484 M.: 12.00 Gram.pl. 12.50 Om roeporkest. 1.50—2.20 Gram.pl. 5.20 So- listenconcertr 5.45 Gram.pl. 6.50 Piano recital. 8.20 Omroeporkest. 10.30—11.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7 35 Rijks zending: Deutsches Volkstum und Volks gut. 8.05 Accordeon-orkest. 9.20 Berich ten. 9.35 Olympia-Dienst. 9.50 Viool- en pianorecital. Districtsgasvoorziening Den Haag helpt Voorburg In het Maandblad „Gasbelangen" (Van Lonkhuyzcn, Zeist) schreef de heer J. II. Schenke, directeur der Voorburgsche Gas fabriek een artikel over de mogelijkheid van districtsgasvoorziening in de praktijk. De korte inhoud van het artikel is als volgt. De gèmeentegasfabriek te Voorburg was, wegens de snelle aanwas der bevolking, reeds herhaaldelijk in onderdeden uitge breid. De capaciteit der ovens bedroeg ten slotte 10.000 M3 per dag; maar in December 1933 was dit maximum reeds eenige kceren nyerpclireden. Men zou dus tot nieuwe en ditmaal kostbare uitbreiding moeten over- De directeur vroeg zich echter af of het wel geoorloofd is thans groote bedragen in het bedrijf te steken, welke voorloopig slechts zeer gedeeltelijk rendabel kunnen worden; terwijl zeer waarschijnlijk den Haag tegen billijke tarieven voor bijleve ring wil zorgen. Een kleine commissie werd benoemd, waarin ook de geheel onbevooroordeelde deskundigen Ir. M. C. Sissingh en Ir. C. L. Philips zitting namen qn deze kwam na vele berekeningen tot de conclusie, dat aan sluiting op de Haagsche leiding en levering door den Haag, indien zulks noodig is, .de voordeeligste oplossing zou zijn. De Gascommissie adviseerde dan ook in die zin aan B. en W. en het college bracht een gelijkluidend praeadvics uit aan de raad; terwijl deze voor eenige maanden be sloot het contract met den Haag aan te gaan. De heer Schenke voegt aan zijn uiteen zetting toe: „De bereidwilligheid van de directie van het Haagsche Gasbedrijf om de voor Voor burg meer benoodigde hoeveelheid gas, waarvan de grootte niet vooraf behoeft te worden vastgesteld, onder aannemelijke voorwaarden beschikbaar te stellen, wordt op hooge prijs gesteld." „Deze samenwerking is voor dc explora tie van het tegenwoordige Voorburgsche Gasbedrijf van groot gewicht, omdat dit be drijf daardoor voortdurend nabij of op volle capaciteit kan werken. Dc technische en financieele exploitatie-uitkomsten kunnen op een gunstig peil worden gehouden, waarvan de Voorburgsche. gasverbruikers voordeel zullen trekken in de vorm van een lage gasprijs, welke niet door belang rijke kapitaalsvermeerdering ten behoeve van fabneksuitbreidingen behoeft te wor den verhoogd."

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9