ECONOMIE EN FINANCIEN DINSDAG 22 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 BINNENLAND De gebeurtenissen bij de A.B.T.B. Van fraude geen sprake In de vergadering van den Kring Over ijssel van den A.B.T.B. werd door den heer II- Ruiter, Secretaris van het Hoofdbe stuur, vam den A.B.T.B., een uiteenzetting gegeven van de gebeurtenissen ten kantore van den A.B.T.B. te Arnhem. In de buurt van Arnhem was in 1933 een partij tarwe tot meel vermalen In ver band hiermede wierden tien kantore van den A.B.T.B. te Arnhem boeken ici beslag genomen, en een onderzoek ingesteld door twee controleurs. Dit onderzoek dat langer dan twee maanden duurde, wees uit dat' er geen fraude op diit kantoor was gepleegd. De controleurs hadden het grofste wan trouwen gezaaid. De in beslag genomen stukken kreeg men gedeeltelijk terug, do overige pas na kort geding voor den presi dent der Haagsolie rechtbanlk. De heer Ruiter verklaarde, dat, wanneer die- geheele zaak is afgeloopen, hij in 't open baar over deze kwestie zal schrijven, ech ter kon nu reeds worden geconstateerd, dat geen enkele fraude va<n de Tarwe- organisatie in Gelderland is gevonden» Een verdwenen Rapport Over twee hooge crisisambtenaren aangelegenheden, verneemt, dat een rap port, in de afgeloopen zomer van dit jaar opgemaakt door den heer Sirks, oud-hoofd commissaris van politie te Rotterdam en thans hoofd van den Centralen Crisis Con troledienst, en behelzende de resultaten van een onderzoek inzake de gedragingen en het verleden van twee hooge ambtenaren ,van het Landbouwcrisisbureau, thans on vindbaar is. Het spoorloos verdwijnen van dit rapport uit het archief is voor minister Deckei's, zoo meent het Hbld. te weten, de feitelijke aanleiding geweest, om zooals reeds eer der gemeld mr. Schepel, raadsheer in don Hoogen Raad en president van het Hoog Mi litair Gerechtshof, te verzoeken zich met (liet geheele onderzoek inzake de toestan den en verhoudingen op het Landbouwcri sisbureau te willen belasten. De begrooting 1935 yan Ridderkerk Ged. Staten eischen tal van bezuinigingen Door B. en W. van de gemeente Rid derkerk is aan de Raadsleden een schrijven verzonden, waarin zij op d© hoogte worden gebracht met de inee- ning van het provinciaal bestuur van Zuid Holland over de gemeentebegroo- ting 1935. Volgens dit schrijven dient aan de eischen van Ged. Staten vol daan-te worden wil de gerrieente voor bijzondere steun in aanmerking komen. De eischen van Ged. Staten bestaan in een groot aantal bezuinigingen, die nauw keurig worden omschreven en leiden moe ten tot een aanzienlijke verbetering van de ibegrootingspositie van de gemeente. Van de belangrijkste besparingen die gc- ïiornen zullen moeten worden, noemen wij: iverlaging van salarissen gemeentepersoneel, liet in overeenstemming brengen van het loon der gemeente-werklieden met het plaat selijk loon, vervanging van electrische ver warming in het gemeentehuis door kachel- iVerwarming, opheffing van het bureau ^Openbare Werken", met gelijktijdig ontslag van den architect of den opzichter-teekenaar; beperking van het aantal losse werklieden; afschaffing gratificaties gemeentepersoneel; yerhooging van de vermakelijkheidsbelasting met 20 pet.; verhooging van straatbelasting en schoolgelden, en vele andere maatrege len meer. Het C.K.B. Lustrumspel „Zonnig Doel" Een belangwekkend experiment Men schrijft ons: Goed feestvieren is een groote kunst, die slechts weinigen verstaan. Laat ons eerlijk zijn: de feestvieringen onzer Christelijke jeugdorganisaties vertoo- nen maar al te vaak een 'gebrek aan eigen s t ij 1, verloopen óf in aaneenrijgingen van redevoeringen en huldigingen óf ze dalen af tof vertooning van tooneelstukjes, soms ver momd als „samenspraken", waarvan geen enkele opbouwende strekking uitgaat. Het is daarom op zich zelf reeds een te prijzen initiatief geweest, dat het bestuur van den Chr. Korfbal-Bond besloten heeft, in de feestviering ter gelegenheid van zijn derde lustrum geheel andere wegen in te Slaan. Het heeft in twee oud-leden van den C. K. B., de heer H. Knegtmans en zijn zuster mej. Knegtmans te Delft, de krachten gevonden, die dat mogelijk maakten. Samen hebben ze, elkaar in hun gaven aanvullend, het Lustrumspel „Zonnig Doel" ontworpen. Uit den aard der zaak zal het eerst moge lijk zijn na de eerste uitvoering, welke op 13 November in de Dierentuin te Den Haag gehouden wordt, een oordeel over dit spel te geven, doch wat wij er te voren van mochten zien, wettigt een aanbeveling, om van belangwekkende experiment kennis te nemen. We mogen wel van een experiment s_ ken, want „Zonnig Doel" is in menig opzicht een krachtproef. In symbolische tafereelen wordt er in ver beeld, hoe de Christelijke sportbond zijn taak ziet: het brengen van zonneschijn in het jeugdleven door stalende, nieuwe energie toevoerende ontspanning, die eerst récht ge noten kan worden als roeping en plicht var den dagelijkschen arbeid zijn vervuld. Positief en negatief wordt deze gedachte uitgewerkt,, óók negatief, wanneer in sterk sprekende beelden het onbevredigende van een wereldsch jeugdleven vol holle pret wordt aangeduid, maar straks zeer positief, wanneer het pakkende tableau „De Arbeid" wordt opgebouwd en met een heel gelukkige overgang het laatste tafereel „Zonneschijn" wordt ingeluid. Interessant is nu te zien, hoe de ontwer per van het spel er in is geslaagd in den goeden zin des woords moralist te z ij n, zonder de moralist te spelen, want in elk tafereel blijft „Zonnig Doel" een feestelijk spel, waarbij het oog geboeid wordt door de schitterende décors en costuums of door de reien en tableaux, terwijl in pakkende dia loog, in zang, in spreekkoor en muzikale illustratie, die zich aanpast bij de sfeer der tafereelen, de hoorders elk oogenblik worden vastgehouden. In opzet, maar ook in uitvoering mag men „Zonnig Doel" een krachtproef noemen. De naar ons inzicht zeer fraaie décors zijn door den spelontwerper zelf vervaardigd, terwijl deze ook heel de verdere aankleeding van het spel in eigen hand hield. Zijn zuster, die begaafd declamatrice is, heeft de verzen voor den proloog en het spel geschreven en zal deze ook zeggen. Reien en spreekkoren staan onder haar leiding. 60 70 medewerkenden zijn vrijwel alle Delftsche C.K.B.'ers of oud-C.K.B 'ers. Alleen de muziek wordt door beroeps-musici erzorgd onder leiding van Bart Storm. Hoe wel déérin geen „nieuws" in den eigenlijken zin des woords wordt gebracht, is de muzi kale illustratie toch met zorg gekozen. Aan de voorbereiding van „Zonnig Doel" is ongeveer een jaar gewerkt. Nu de eerste uitvoering voor dé deur staat mag men de ontwerpers en de medespelen den toewenschen, dat deze poging, om een eigen lijn in de feestviering ten brengen, 3s moge oogsten. :eds nu bestaat er voor het C.K.B.-lus trumspel groote belangstelling, niet alleen te Den Haag en Delft, maar ook elders. Een uitvoering te Rotterdam is reeds besproken, terwijl het in de bedoeling ligt om zoo mo gelijk ook herhalingen te geven te Amster dam, Utrecht en Arnhem. KERKNIEUWS GERE F. KERKEN angenomen: Naar Paesens c.a., j. J. Oranje te "Wieringen. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Wapserveen (toez.) cand. J. M. Willemsen te Schoondyke. Aangenomen: Naar Bergschenhoek S. Goverts te Gameren. Bedankt: Voor Blija, P. Smits, cand. en hulppred. te Eindhoven. GER. gem. Bedankt: Voor Leiden en Borssele, M. Heikoop te Utrecht. EVANG. LUTH. KERK afscheid, bevestiging en intrede. Zondag 3 Nov. hoopt de cand. W. G. v. d. L e c q van Naaldwijk, zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. Gemeente te Kantens (Gr.) .Bevestiger is: Ds. H. L. Leeve v. Huizinge. Cand. A. Dronkers, van 's-Graven- hage, werd Zondag bevestigd tot predikant der Ned. Herv. Gem. van Hontenisse met een prediking over Ps. 99 16a en 17b. Aan de handoplegging namen verder deel: Ds. G. van Dis, van Zaamslao-, Ds. R. ten Kate van Dordrecht en Ds. W. E. Hij boer van Ouwer- kerk. 's Middags hield Ds. Dronkers zijn intrede, sprekende over 2 Cor. 1 24. Toespraken wer den gehouden door Ds. G. van Dis airs consu lent, ds. W. L. Hermanides namens den ring Axel en den heer W.W. B. A. Thoden van Velzen namens het Coll. Theol. c.s. Concoi'- dia Res Parva Crescit. Toegezongen werd Gez. 91 3. Aanwezig waren voorts: Dr. L. J. Cazemier van Temeuzen, Ds. P. L. D. J. van Oeveren van Axel, Mr. Lambooy, burgemees ter van Hontenisse en de heer P. C. van Leeu wen als vertegenw. van het Coll. Theol. Hag. cs. F. O. R. U. M. Zondag heeft cand. M. P. v a n D ij k zijn ir.Lrede gedaan als predikant van de Geref. Kerk te Wemeldinge met een predikatie over Ef. 6:1820, na bevestigd te zijn door den consulent Ds. A. Scheele van Kapelle- Biezelinge, die sprak over 2 Tim. 4: 15. Toegezongen werd Ps. 134:3 en Ps. 121:1. Toespraken zijn gehouden door Ds. A. Scheele als Bevestiger, consulent en afgevaardigde van de classis Goes, Bis. G. v. Heiningen als Dep. Evang. arbeid in de Provincie en Bur gemeester Keyzer, namens het Bestuur der Gem. Wemeldinge. Ds. A. DROST Azn, Morgen hoopt Ds. A~. Drost 'Azn., de nestor der Ned. Herv. predikanten te Arnhem te gedenken, dat hij 25 jaren geleden te Arnhem zijn intrede deed. Ds. Drost is 65 jaar oud en diende eerst de gemeenten van Angerloo en Loenen a. d. Veert. In Arnhem en omgeving, maar ook daarbuiten is hy een bekende figuur. Hy is praetor van den ring Arnhem, gods dienstleeraar aan de Rijkskweekschool, cura tor van het Gem. Gymnasium, lid van den Reclasseeringsraad, voorzitter van de afd. Arnhem van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen; voorzitter van het bestuur van het Pro»:. Bestedelingenhuis Vredenhoff; idem van de Amhemsche Zon dagsschoolver.; godsdienstleeraar aan het Burgerweeshuis; lid van de commissie uit den kerkeraad voor de Kinderkerk, terwijl hij tot 1 Sept. godsdienstleeraar in de strafgevange nis was. Daarnaast maakt Ds. Drost deel uit van het hoofdbestuur van de Utr. Zendings- vereen., is hy bestuurslid van het Chr. Nat. Zendingsfeest en quaestor van de classicale Weduwenbeurs. Ook aan de Nat. Chr. Geh. Onth. Vereen, geeft Ds. Drost in bestuurs functies zijn krachten. De jubilaris zal morgenmiddag en -avond in zijn paistorie aan Hen Zijpendaalsch°nweg re- cipieeren en a.s. Zondagavond in de Groote kerk een gedachtenisrede houden. Ds. P. H. KAPTEYN Ds. P. H. Kapteyn Sr. van Eenrum heeft tegen 1 December emeritaat aange vraagd. Hij heeft 39 dienstjaren. de kerk en de kermis Dat sommige leden der R. K. Kerk 1n de wereldsche mydinge nog eenige stappen voor waarts zouden kunnen doen kan men aflezen uit het ongelooflijke feit, dat op de kermis te Breda een rad van avontuur draait, dat geëxploiteerd wordt door de R. K. St. Vin- centiusvereen. Dit is al erg genoeg. Maar het kan nog er<»er. Op de tent van dit „vermaak" staan groote luidsprekers, en deze brengen, terwijl de Ned. Herv. Gemeente vergadert in een vlak erbij staande kerk, duidelijk hoor bare muziek voort. Er is, toen deze storing een vorig jaar al voor kwam, bij B. en W. ge klaagd, maar deze zeiden: dan moet u maar een ander uur kiezen. De kerkeraad heeft na tuurlijk doen weten, dat hii terwille van een Vermis todi met de kerk kan .vercWven". En nu het rad van avontuur, dat n.b. tegen den muur der kerk staat, weer draait, wil men pogen langs gerechtelijken weg het kwaad te Er is nog een Zondagswet,...^ PREDIKANTEN IN VRIJHEID GESTELD EEN GOED BEGIN VAN KERRL De confessioneele Synode en de nieuwe commissie De Duitschc Rijksminister voor Kerkelijke zaken, Kerrl, is, nu de nieuwe Kerk com mis sies zijn geïnstalleerd, zoo verstandig ge weest, den weg naar mogelijkheden te effe- nen door het doen opschorten van alle dis ciplinaire maatregelen' tegen predikanten. Dat wil zeggen, dat de 28 predikan ten, die nog altijd in de concentratie kampen in Saksen zatén opgesloten, in vrijheid gesteld worden. Volgens een ander bericht zijn ook de spreekverboden opgeheven, met uitzonde ring van één, n.l. dat over Prof. Dr. Dehn, wiens pacifistische gezindheid hem nog on der bedwang doet houden. Een tweede bemoedigend teeken is de proclamatie, die volgens Reuter de Confes sioneele Synode (Belijdenisbeweging) tot haar aanhangers gericht heeft en waarin zij, hoewel de nieuwe commissie onder Kerrl geen wettige maoht heeft, deze toch erkent, aangezien dit klaarblij kelijk het einde zal beteekenen van het gebruik van geweld in kerkelijke aangelegenheden. In beslag genomen Een minder aangenaam feit is de inbeslag neming van een Zendingsblad, n.l. afleve ring 9 van „Berljjnsche Zendingsberichten". De verklaring is: omdat de Zendingsdirector Dr. Knak in een artikel over „Israels ver werping en de Zending" uitdrukkingen neergeschreven had, die met de wet in strijd waren. Wij vinden dit aldus omschre ven in het bevelschrift van den Berlijnschen politiepresident, dat „Dr. Knak geschreven heeft, dat de Christen het harde lot, dat de Joden treft, niet met haat ook echter niet met gelijkmoedigheid aanzien kan. Deze uitdrukkingen leiden er toe dat de politieke veiligheid cn orde worden aangetast". NED. BOND TOT KINDERBESCHERMING Het Bestuur van dezen Bond heeft besloten een bijeenkomst met de inspectie bij de ge zinsverpleging van regeerings- en voogdij? kinderen te beleggen op Zaterdag 4 Januan 1936 te Utrecht. Ditmaal zal geen inleiding gehouden, doch zullen allerlei onderwerpen besproken worden. De jaarvergadering is voorloopig bepaald op Maandag 6 April 1936, ook te Utrecht, i giïten en legaten j De Vereeniging „Christendom" (Evangeli satie der Ned. Herv. Gemeente) te En schede ontving onder bepaalde voor waarden een legaat van 3 woningen, gelegen aan de Lage Bothofstraat aldaar. SCHOOLNIEUWS VRIJE UNIVERSITEIT De faculteit der wis- en natuurkunde Naar we vernemen zal de eerste promotie tot doctor in de wis- en natuurkunde, die j.l. Vrijdag aan de Vrije Universiteit plaats vond, reeds spoedig door een tweede worden ge volgd. Zaterdag 9 Nov. a.s. zal Ir. A. Gabel onder leiding van Prof. Dr. M. M v. Haaften tot doctor in deze wetenschap promoveeren. PRIVAAT-DOCENT De aan de Gem. Universiteit-Amsterdam als privaat-docent in de moderne Italiaansche letteren toegelaten Dr E. Morpurgo heeft hedenmiddag ter inleiding van zijn colleges een openbare les gehouden over stroomingen in de moderne I'caliaansche letterkunde. onder wusbenoemingen Benoemd tot tydel. onderwijzer te Bame- veld de heer P. Heiderna, wachtgelder' te Wanswerd. Tot kweekelinge met akte aan de Koningin Emmaschool te Wageningen is benoemd mej. G. Lintmeyer, aldaar. Benoemd tot tijdelijk hoofd der Geref. school te Thesinge de heer J. Stulp, onder wijzer te Oudkerk. Benoemd tot onderwijzer aan de school voor C.V.O. te Jutry'p de heer H. Gaastra te Welsryp. Examens academ. examens. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doet. Ned. Letteren: de heer G. van Wingerden te Delft. Utrecht. Doet. Indisch recht: de heer H. Ess. Kerkel. voorber. examen: de heer P. J. van Leeuwen. Groningen. Doet. rechten: de héér J. J. D. Albarda. Doet. geneeskunde: de heer R. van Dam. Apothekersassistent. Amsterdam. Ge slaagd mej. G. J. Boersma, Bergen (N.-H.). Utrecht. Geslaagd de dames L. Drijber, Bilthoven; J- E. Mulder, Deventer en J. H. de Vlieger, Middelburg. UIT HET SOCIALE LEVEN arbitragre-commissie. welke uitspraak nzake het loongreschil in dï sisaren-in- heeft, naar het N. v. d. D. meent te haar beslissing, wat loon-en en ar be ids- larden betreft, nader uitgewerkt. eifcgerect collectieve arbeidsovereenkomst, lient in te gaan op den eersten betaaldag, mallende na 1 December a.s. Bij de arbitrage waren betrekken de beide lomede de Chr. arbeid, nisutie. De overige vakbonden wezen de arbi trage af. omdat deze loonsverlaging inhield. Thans blijven tegen de nieuwe overeenkomst. December a.s.. zich dienen Ln te Bond van Sigarenmakers, dat zich ook tegen loonsverlaging uitsprak, zal nog bet gevoelen zünor leden vragen ln een eerstdaags te hou den congres. Het scheidsgerecht heeft, naar het blad ver der vernam, afgewezen vorderingen, voor zoo ver deze door een der partijen geoaan werden, inzake o.a. wijziging van de vacanlle. vergoe ding van feestdagen cn wat betreft bijzondere bepalingen voor leerlingen. Ook is geen wij ziging gebracht ln het karakter der uitspraak van 24 Juli 1936. aangaande de regelingen be treffende zoogenaamd pcnaalwerk en imitatie penaalwerk (fünere soorten), senvritas-werk. striploonen en het loon voor sortceren van senoritas. zoogenaamde spiertjes, fenstokjes en Manlllamodellen. De slgarenmakersloonen voor vormwerk waren in de oude regeling, hier beiv-kend naar iteklasse. per 10'ii) stuks, in I HP isse van 7 en S cent 13. i 6 cent 12 en beneden 6 ccut 11.50. De e regeling ls nu voor 1000 stuks in de :lasse van 7—8 cent ƒ12.51', 6 cent: Voor handwerk worden de inonen per 1000 stuks in de derde gemeenteklapse, voor de si- garenprijzen van 9—10. 7—8 en beneden 7 et., welke tot dusver waren ƒ16.55. ƒ16 en ƒ15.15. resp. nu ƒ16.55 (ongewijzigd). ƒ15.38 en ƒ14.83. (Wij vermelden alleen de derde ge- meenteklassc. omdat daarin de Industrie het omvangrijkste is). Verder worden de uurloonen van deksorteer- ders en dektellers gebracht van 54 op 62 cent met den arbeid aan en om de bosjes-machine, in het algemeen verlagingen onoeigaan (voor de arbeiders van 18 Jaar en ouder, van gemid- dedd één cent per uur). Er wordt, zooals reeds in Juii vastgesteld was door het scheidsgerecht, een loonregeling ingevoerd voor den arbeid aan cn om de om pleetmachines (machines. welke de sdgare: kant en klaar produceeren). Voor de derde gemeentelclasse worden di' loonen. bü 48 uur per week. voor arbeiden van 1422 jaar, resp. 3.84, 6.72, .960 ƒ12.48, ƒ15.36, ƒ18.24, ƒ20.16. 23 03 CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG Tweedaagsche conferentie op „Woudschoten", 30 en 31 October De Centrale voor Werkloozenzorg (gesticht op initiatief van den Raad vaa Nederlan Jsclie Kerkea voor practise'.» Christendom) zal op 30 cn 31 October a.s. een conferentie hou len in het conferentie-oord der Nel. Chr. studenten- vereeniging „Woudschoten" bjj Zeist Verschillende vraagstukken betrekking heb bende op de moreele werkloozenzorg zullen daar worden besproken, terwijl aan de conferentie een ojjienkomst van ie „Centrale" voorafgaat ter bcspreki-ig van de plannen voor 1936. spe ciaal betreffende de voorbereiding van de fi- de werkkampen. Na ie .arbt) de de he Hemmes, sinds de vorige conferentie door de „C werd verricht, volgt een referaat van den heer T. Elzlnga. secretaris van het Frov. Comité voor Zuid-Holland, over het onderwerp: „Wat geschiedt en kan er voor volwassen werkloo- zen gedaan worden?" In le avondbijeenkomst, die o-u 7 uur begint, wordt door den heer B. W de Graaf. Rükscontroleur voor de cultureele werkloozenzorg, gesproken over: „Het contact tusschen het plaatselijk werk cn het kamp werk". Op den tweeden 3ag wordt de conferen tie om 9.30 uur voortgezet met de behandeling van het onderwerp: „De taak van ie leiders onzer werkkampen". De heeren A. Ingwersen, architect te Amsterdam on Ds. W. A. Wiersinga uit Loosduinen, zullen het onderwerp inleiden De middagvergadering zal gewUd zijn aan de bespreking van 't onderwerp: „Op welke wijze kan de „Centrale" den nood der door de crisis getroffen vrouwen helpen lenlgcnl" Jonkvrou- we Wttewaal van Stoetwegen van Oosterbeek, zal dit onderwerp Inleiden. De heer C. Sm een k- lid van de Tweede Kamer en Voorzitter van de Commissie van Uitvoering, zal aan .het eindé van de conferentie een sldtWopfd spreken. Om streeks 4 uur wordt de laatste zitting (geslotenj Getrouw aan de gewoonte van deze soo.-t conferenties zal aan den avond van den eersten GEMENGD NIEUWS De stranding van „Kerkplein" en „Drente" Het bergingswerk De berging van het onder Egmond ge strande s.s. „Kerkplein" is opgedragen aan L. Smit en Co.'s Intern. Sleepdienst te Rot terdam. Deze firma zal het werk uitvoeren in combinatie met W. A. van der Tak's Ber gingsbedrijf, eveneens te Rotterdam. Men verwacht, dat de bergingswerk zaamheden van langen duur zullen zijn, aangezien het schip hoog op het strand zit en het zand rondom het schip zal moeten worden weggezogen. De sleepboot „Drente" van de firma Wijs muller te IJmuiden, welke eveneens bij Egmond is gestrand, behoort tot de oudste sleepbooten in ons land. Zij is in 1894 ge bouwd en heeft o.a. vóór Wijsmulder haar overnam, geruimen tijd onder den naam „Titan" dienst gedaan voor de vroegere firma Zurmühlen. Voorzoover kon worden nagegaan is het schroefraam van de „Drente" zwaar beschadigd en is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat de achter steven gebroken is. Het is de vraag of een eventueele berging van de sleep boot nog loonend zal zijn. Eei\ nader onderzoek wordt thans ingesteld om na te gaan welke maatregelen getroffen moeten worden. Hoe de waterwolf knabbelde De duinen uitgevreten De Noordwester storm heeft het Noorden van Noord-Holland en de Wadden-eilanden zwaar geteisterd. De zeewering van Texel heeft geen schade ondervonden van den storm, doch tje duinen hebben bok daar ernstig geleden. Daar be reikte het water een hoogte van 2.42 meier boven A. P., welke daar de hoogste stand is sinds 1894. Aan de Heldersche zeewering is betrek kelijk weinig schade aangericht, behalve ter hoogte van Kaaphoofd, waar een groot gat in de glooiing is geslagen. Zeilen zijn over het gat gespannen en belast met zak ken zand en steenen. Erger is het gesteld met de duinen van Den Helder tot Callants- oog. Deze zijn ter'breedte van 8 a 9 meter weggeslagen, voornamelijk by de Groote Keien ter hoogte van paal 8 De windkracht is doorloopend ongeveer 25 M. per seconde geweest, wat schadelijk blijkt te zijn. wan neer deze kracht vrij stabiel gedurende een lange periode heerscht. Het zeewater bereik te 's nachts half een een hoogte van 2.32 meter boven A. P. De hoogste stand, die sinds 1825 is genoteerd, werd op 22 Dee. 1894 genoteerd en bedroeg 2.48 M. boven A P. Uit peilingen is vastgesteld, dat de Razende Bol zicli in den loop der jaren landwaarts verplaatst, wat een ongunstigen invloed uitoefent op onze kustlijn. Hierdoor worden hooge waterstanden in de hand gewerkt, met het gevolg afbrokkeling van onze kust lijn. Deze ongunstige positie van onze kust lijn bestond ook 35 a 40 jaar geleden, doch daarna heeft zij zich gedeeltelijk hersteld Aan den afsluitdijk werd geen schade toegebracht. De wind streek langs den dijk en toen de hoogste waterstand bereikt was erminderde de storm. De Oever en Korn- •erderzand hadden waterstanden, welke nog niet eerder bereikt zijn. Vliegtuigwrakstukken aangespoeld Tijdens den jongsten storm zijn, naar het Hbl. meent te weten, aan het strand te Was- unaar brokstukken van een vliegtuig aan gespoeld. De politie heeft de wrakstukken naar het politiebureau overgebracht en den rijksluchtvaartdienst te 's-Gravenhage van de vondst in kennis gesteld. De inspecteur van de luchtvaart, de heer J. van der Heyden. heeft een onderzoek naar de herkomst ingesteld. Positieve resultaten heeft dit onderzoek vrijwel niet opgeleverd. Vermoed wordt, dat men hier te doen heeft met wrakstukken van een Fransch sport- vliegtuig van het Farman-type, dat eenigen tijd geleden nabij Dieppe (Fr.) is veronge lukt. Reeds eerder zijn van dit toestel aan de Nederlandsche kust wrakstukken aange spoeld. De"'rijksluchtvaartdienst heeft het Fran- sche departement voor de luchtvaart te Parijs met de vondst in kennis gesteld. Het gevecht in de kroeg Jongeman doodgestoken Te Helmond is 's avonds in een kroeg aan de Heistraat een ernstige vechtpartij ontstaan. Daarbij is de 20-jarige Dusol uit Stiphout een steekwond in het linker gedeel te van den buik toegebracht. De dader, een zekere S. uit Helmond, die ongunstig bekend staat, is aangehouden. De getroffene werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij in den loop van den nacht aan zijn verwondin gen is bezweken. De dader is ter beschik king van de justitie te Roermond gesteld. KORTE VREUGD Aan den 49-jarigen J. Br. te E 11 e n (N. Br.) was het verblijf in het gebied Breda Roosendaal ontzegd wegens smokkelen. Het was echter bekend dat de man meerdere WEERBERICHT BAROMETERSTAND Hoogste stand te La Conina 764.7. Laagste stand te Vestmanör 745.1. Stand vanmorsen halftwaalf 760.1. WEERVERWAC*""NO Zwakke, veranderlijke wind nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, koude nacht, later iets zachter. ALGEMEEN WEEROVERZ1CHT De nieuwe depressie werd hij IJsland reeds vrij diep. maar heeft haar centrum no? in W. Groenland Zij doet ook in Ier land de barometer dalen. Over onze omcrevine trekt nog een ondiep© secundaire, zoodat scherpe tegenstelling ont staat tusschen het heldere sebied iji bet Onsten en ten Zuiden van ons land. waar lichte vorst voorkwam en het Kanaal, waar verscheidene stations reiren melden. Behalve in de omgeving van Marseille, waar de secundaire nog storm bren?t. is da wind overal matig tot zwak geworden. In Zweden trad na sneeuwval plaatselijk sterke vorst op en stijgt de barometer nog flink. In O. Duitschland vallen nog resren- en hagelbuien, door de aftrekkende depressie, die in Breslau en Weenen 40 tot 30 mM. regen bracht. Ierland en Schotland hebben sneeuw en toenemende wind onder invloed van de nieuwe depressie Ofschoon de toestand nog ©enigszins on zeker is. lijkt toch het waarschijnlijkst, dat de nieuwe depressie op den duur wéér zach ter weer zal veroorzaken De overgang kan echter eerst nog een koude nacht brengen. 23 OCTOBER Zonsopgang 6.39 uur, zonsondergang 4.49 uu? Maan op v.m. 2.26 uur, onder nam. 3.04 uup VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBFN 23 OCTOBER Van 's avonds 5.19 uur tot 's morgens 6.11 uur malen zijn vrouw- en kinderen, die te Etten woonachtig zijn, kwam bezoeken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de marechaussee uit Etten een inval gedaan in de woning, waarin het gezin van J. Br. vertoeft. De man werd gegrepen. NIEUWE DISCONTOVERLAGING Van 5 tot 4V1 In een deel van onze vorige editie hebben wij nog gemeld, dat de Neder landsche Bank tot een nieuwe disconto verlaging heeft besloten, nl. van 5 tot 41/2 Het promessendisconto, d rente voor beleening van effecten, voor be leening van goederen en van voor schotten in rekening-courant is even eens met ingang van heden verlaagd en gesteld op 5 In snel tempo volgen de disconto verlagin gen elkaar op. Binnen een week tijds is het officieele renteniveau met V/2 verlaagd. Dit beteekent een belangrijke stap in de riohting van een verlaging van de op het bedrijfsleven drukkende last van een hooge rentevoet. Dat reeds thans tot een nieuwe, beschei den discontoverlaging kon worden overge gaan, wijst op de snelle en aanzienlijke ontspanning in de binnen- en buitenlandsche politieke situatie, nu men algemeen ver wacht, dat het niet zal komen tot een Euro- peesch conflict. Welke factoren momenteel de geldmarkt beh.erschen, schreven wij reeds in ons blad van jl. Zaterdag. Hieraan behoeven wij thans niets toe te voegen. Ook Maandag immers bewogen de koersen zich op de geld markt in dalende richting. De Ned. Bank doet er goed aan niet al te lang te wach ten met de officieele tarieven aan die in de open markt aan te passen. Het psychol gisch effect van deze discontoverlaging kan er des te grooter door zijn. Met eenige spanning wordt thans de nieu we weekstaat van de Nederlandsche Bank tegemoet gezien. Maakt deze een gunstige indruk, dan zal ongetwijfeld een verdere verlaging ven het disconto spoedig tege moet gezien kunnen worden. Ned. Spoorwegen in September Geschatte ontvangsten van de maand September 1935 (incl. die der geëxploiteer de spoor- en tramwegen): Reizigers 4.428.700 Bagage 92.800 Brief- en Pakketpost 250.000 Goederen 3.187.1 Levende Dieren en Lijken......... 33.000 Diversen 135.900 8.128.200 Totaal ontvangst van 1 Januari af, 75.761.127; 1934: definitief 86.233.874; gemiddeld aantal K.M. van 1 Januari af: 1935: 3.540; 1934: definitief 3.628; dus ont vangst per dagkilometer 1935: 7S.40; 1934' definitief 87.07. De Italiaansche goudvoorraden Verdere vermindering Blijkens den staat van de Bank van Italië per 10 Oct., welke de periode van 30 Sept. tot 10 Oct. beslaat, is de goudvoorraad op nieuw met Lire 226.057.000 verminderd cn bedroeg deze nog Lire 4.025.354.000. Daar tegenover is de voorraad buitenlandsche valuta en fondsen van Lire 392.530.000 op 30 Sept. tot Lire 412.644000 op 19 Oct. toe genomen. De bonkbiljettencirculetie geeft eveneens weer een verdere toeneming te zien en bedroeg op 10 Oct. jl. 14425.518.000 Lire tegenover Lire 15.271.715.000 op 30 Sep tember jL Groote Nivas-afdoening Ruim 16000 ton var kocht SOERABAJA. 21 Oct. (Aneta). De N.I.V.A.S. verkocht voor export 6000 tons hr. suiker voor Japan en 10.000 tons sup. voor B. Iridic op een basis van ƒ4.30 indien bestemd voor de West kust. Voorts verkocht de N.I.V.A.S. 268 ton* afgek. amp. en 223 tons afgek, hoofdsuiker. Uitvoerrecht bevolkingsrubber BUITENZORG. 21 Oct (Aneta). Met Ingrang van 23 Oct. a.s. is het uitvoerrecht op bevol- kln^srubber verhoogd tot ƒ25 per 100 kg. droog. Dit beteekent dus een tweede verhooging binnen een week tijd. Op 16 Oct. Jl. werd het uitvoerrecht immers gebracht van 23 op ƒ24 per 100 kg. Op 16 Dcc. 1934 werd het uitvoerrecht op bevolkingsrubber teruggebracht van 20 op 16, daarna werd het verhoogd -ot 18 per 1 Juni 1935, daarna tot 22 verhoogd cp 16 Juni I.I., waarna op 30 Juni een verlaging volgde tot ƒ21 en op 22 Juli wederom tot ƒ20. Sinds dien werd het geleidelijk verhoogd tot ƒ22 bp 30 Sept.. tot ƒ23 o.p- 13 Oct., 23 tot 24 op 16 Oct. en thans tot 25. De Zwitsersche buiten- landsche handel Gedurende de eerste negen m jaar is de omvang van den handel in Zwitserland in verge vorige jaar opnieuw kleiner i 145.6 millioen francs ls hij gedai tot 593.3 mlllio ielheid daalde De verminden en bü dezelfde periode van het vorige een veroorzaakt door de handelstram?- a Europa. Het deficit op ds handels- bedroeg in 1934 voor de L'uropeesche 172.1 millioen francs, in 1935 nog slechts rijk. Egypte. Engeland, Spanje. Vei Van Nabij en Ver fende den toestand van de suiker verwacht dat de steeds vermindei raad en de door de Regeenng v en 30.352 toi. Het verbruik over de eerste 9 maanden van 193o komt uit uit op 368.993 ton tegen 353.146 in de eerste 9 maanden van 1934. De uitvoer kwam in Sopt. j.l. uit op 34.599 1934 2e8S8e3n5 ton Au«^tua in De hoeveelheid stoomonde naar de VS kwam uit op 43.413 ton, tegen 47.724 in Aug." In de vergadering van houders der o ,o obligaties der Jurgens Waalsteen Fa brieken waren niet het vereischte aantal obligaties vertegenwoordigd om besluiten ie kunnen nemen, zoodat een tweede vergade ring noodig zal zijn, welke zal worden ge houden op 31 Octobor a.s. In de buitengewone algemeene verga dering van aandeelhouders te Amsterdam van de Amhemsche Petroleum Mij werden de rekening en verantwoording van de liquida- teuren met filgemecne stemmen goedge keurd. Op de aandeden zal een uitkeering van 12y2 of 12.50 per aandeel van 100 plaats vinden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3