DE STRIJD IN OOST-AFRIKA VOOR NEDERLANDS CEURICSTE ROOKTABAK DOUWE EGBERTS £^&friesche HEEREN BAAI en BAAI TABAK DINSDAG 22 OCTOBER 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Het zwaartepunt naar het zuiden verplaatst Engeland past neutra- liteitsbepalingen toe Het nieuwste Italiaansohe legert»- richt luidt: „Generaal G r a z i a n i meldt, dat tien vliegtuigen gedurende ten uur het garnizoen van Daguerey aan de Webbe Sjebeli, dat voorbereidselen maakte om onze stellingen aan te val len, hebben gebombardeerd. Na het bombardement, g&iurende hetwelk vijf onzer vliegtuigen liioht werden be&chadigd door geweerscho ten, zijn onze afdeelingen tot ai n aan* val overgegaan en hebben zij ondanks hardnokkigen tegenstand den vijand verstrooid en aich meester gemaakt van zijn stellingen. De yijand heeft vijftig d»oden en een groot aantal gewonden op het ter rein achtergelaten, terwijl tientallen Abessljnen gevangen zijn ge.iomen. Aan onze zijde zijn veertien dooden gevallen, terwijl 40 soldaten gewond werden. De vijand heeft in zijn verlaten stefl- Jingen twee kanonnen, twee niechine- geweren, twee vrachtauto's, honder den geweren en verscheiden kisten munitie achtergelaten. Aan onze zijde werd aan het ge vecht deelgenomen door sultan Olol Einle, die vroeger onder de Abessijn sche regeering stond. Hij verzocht aan het gevecht te mogen deelnemen om zijn loyauteit te bewijzen. Ten gevolge van deze overwinning is de geheele streek van Sjaveli in onze handen. Van het Noordelijk front is niets te melden, behalve dat de gewone ver kenningsvluchten hebben plaats ge had'. Zwaartepunt verplaatst ïiaar 't Zuiden? In Asmara hecht men groot strategisch be lang aan den opmarsoh in het Zuiden, aan gezien de Italiaansohe troepen thans het dal van de Sjebeli baheersclien. Men heeft steeds meer dien indruk, diat «ie Italianen fret zwaartepunt van hun mili taire operaties verplaatsen naar het Somali- front, waar generaal Graziani volgens heproefdb koloniale methodes optreedt. Het ligt in de bedoeling zoo spoedig mo gelijk het contact tussohen Erylhrea en Somaliland tot stand te brengen. De garde naar Dessie Het grootste deel van de garde van den negus is thans van Addis Abeba afgemar cheerd naar het voorloopige hoofdkwartier te Dessie, alwaar de kroonprins het bevel voert, en waarheen ook de keizerin hoopt te vertrekken. De gouverneur van Fransch-SomaJliland heeft bevel gegeven aan de noordwestgrens van dit gebied versterkingen aan te bren gen, teneinde het verplaatsen van den strijd op Fransch territoir te voorkomen. Ook de spoorweg zal worden versterkt. De negus voor de microfoon Gisteravond om kwart voor adht heeift een correspondent van de „Soir" te Aödlis Abeba een radio-interview van 10 minuten met den negus gehad. Hailé Selassie heeft daarop in het Fransch nog een korte toespraak gehouden, waarin hij o.m. verklaarde: „Ongeacht de betrekkelijke ewak- heid van ons volk, zal het toch zijn land weten te verdedigen! Want wij strijden om onze vrijheid!" Vervolgens gaf de keizer uiting aan cijn onwrikbare hoop op de directe beslissingen ven den Volkenbond en drukte hij zijn vreugde er over uit, dat hy had kunnen vaststellen, dat in Europa levendige sympathie bestond voor zijn land en het lot van zijn volk. Grensbescherming in Britsch-Somaliland Uit Berbera wordt gemeld, dat uit Aden drie militaire vliegtuigen in Brilsch-Somali* land zijn aangekomen, die, in samenwer king met het korps kameelrljdcrs zullen worden gebruikt bij den patrouillodienst en bij de handhaving der neutraliteit in het grensgebied. Een uitgestrekte verkenningsvlucht Een der Italiaansche vliegtuigen heeft een verkenningsvlucht gemaakt, die zich over geheel Tigre uitstrekte. Het vliegtuig is doorgevlogen tot de streek van Gondar en het Tana-meer. Het is te Asmara terugge keerd, met de sporen van vele door de Abessljnen geloste geweerschoten. Door een der kogels was de waarnemer zeer licht gewond. Ras Koeksa's wensch! Ven Italiaansche zijde wordt medege deeld, dat 3000 van de mannen van Ros Koeksa bereid zijn aan de zijde dor Italianen te strijden. Ras Koeksa heeft verklaard, dot hij zelf de Italiaansche vlag in Makalu wenscht te hijschen. Omtrent het aantal van de thans onder ïtaliaansch bestuur gebrachte bevolking \Yordt medegedeeld, dat diit 12.000 bedraagt. Addis Abeba eerst na 3 jaar bereikt In de „Daily Telegraph" schrijft generaal- majoor Temperlev, dat de Italianen, indien zij hun opmarsch in het tegenwoordige tempo voortzetten, waarschijnlijk minstens drie jaar zullen noodig hebben om Addis Abeba te bereiken, daar hun van elk jaar lechts do zeven droge maanden ter beschik king staan. Het schijnt, aldus Tempeiiey, dot de Ita liaansche generale staf maanden geleden er Mussolini voor gewaarschuwd heeft, dat het misschien drie jaar zou dur.m vóór de Abessijnsche hoofdstad bereikt zou zijn en diat de volledige onderwerping van de rest van het land opnieuw drie tot vier jaar in ig zou nemen. Het opperbevel in Agame In de plaats van den naar de Italianen overgeloopen Ras Koeksa is Dodjas Kassa Sebhat belast met het opperbevel van de Abessynsche troepen in de provincie Agame. In dit gebied zijn de Italianen nog niet verder opgerukt dan Edagamoes, op welken berg zij zich verschanst hebben. In deze benoeming van een nieuwen op perbevelhebber ziet men het bewijs dat de Abessijnsche legerleiding thans ernstig trachten wil stand te houden tegen hef Ita liaansche oprukken en in ieder geval de strategisch belangrijke stellingen, die moge lijkheden bieden voor militaire operaties op groote schaal, in handen te houden Zondagmiddag is een groot aantal Ita liaansche vliegers doorgedrongen tot het ge bied langs de rivier, de Setit. waar zr voor de hooge maïsvelden met boirmvn be strooiden en met machinegeweervur streken in de veronderstelling, dat de Abes, sijnsche troepen zich daar verborgen had den. Er werden echter in het geheel geen eerliezen geleden. De voormalige Abessijnsche minister van oorlog, Toarato Birroe, die ongeveer een jaar geleden in ongenade was gevallen zal belast worden met het bevel over verschei dene troepen detachementen en binnnkort naar het front worden gezonden. Medische hulp uit Egypte Volgens een Havas-bericht uit Dzjibocti is daar de Egyptische prins Daoed Pasja aan boord van een Fransch schip aange komen. De prins in wiens gezelschap negen son zijn en die veel verpleegmateriaal geneesmiddelen bij zich hoeft, is met een specialen trein naar Addis Abeba ver trokken, waar hij een ziekenhuis met 300 bedden denkt in te richten. Tegel ij kertijd verluidt, dat talrijke muni tie-transporten van Berbera, Djidjiga en Harrar onderweg zijn naar de Abessijnsche hoofdstad. Neutraliteitsbepalingen in werking De Britsche ambassadeur* te Rome, Sir Eric Drummond, heeft instructie ge kregen de Italiaansche regeering mede te deelen, dat de Engelsche regeering besloten heeft de in de Haagsclie con ventie vastgelegde neutraliteitsbepalin gen toe te passen. Dat beteekent, dat Italiaansche met oorlogsmateriaal gela den vaartuigen die havens van Britsche koloniën of van den Engelsch-Egypti- echen Soedan aanloopen, niet langer dan 2-i uur in die havens mogen blij ven. Deze schepen slaan verder bloot aan beperkingen bij het innemen van brand stoffen in deze havens. Deze beperkingen hebben geen be trekking op andere Italiaansche sche pen. De Egpytische regeering heeft een dergelijken stap in Rome gedaan. Anti-Italiaansche stemming in Arabië De correspondent van de „Daily Tele graph" te Cairo meldt, dat er volgens be richten uit Dzjedda in Arabië een bepaald anti-Italiaansche stemming heerscht. De Italiaansche kolonie in de Hedsjas groeit den laatsten tijd en het consulaat is veranderd in een legatie. Van Italiaansche zijde wordt op het oogenblik getracht, een concessies te verkrijgen voor het aanleggen van wegen, doch. gezien de bestaande anti pathie is het niet waarschijnlijk, dat de Arabische autoriteiten een dergelijke con cessie zullen verleenen. Een Italiaansche leening Gisteren zijn in heel Italië de inschrijvin gen geopend voor de nieuwe nationale leening van 5 pCt. Zaterdag was de con versietermijn nfgeloopeii, waarbij oude staatsstukken togen de nieuwe konden wor den ingewisseld. Laval's onderhandelingen met Mussolini Italië's maximale cischcn De Parijsche editie van de „New York Herald" meent te weten dat den Franschen minister-president van Italiaansche zijde voorstellen tot bijlegging van het Oost-Afri- kaansch conflict zijn gedaan, die hij thans •oorlegt aan de Britsche regeering. Als maximale eisch zou Italië een man daat willen hebben over de districten Tigre, Aoessa. Harrar en Ogaden. Het zou verder de reorganisatie van het Abessijnsche rijk willen doen geschieden door Italiaansche, Engelsche en Fransche ambtenaren die met de Abessijnsche autoriteiten zouden moeten samenwerken op de basis van het rapport van de Commissie van Vijf. Indien Londen tot tegemoetkoming bereid zou zijn zou Mussolini wellicht ook van deze eischen nog iets laten vallen, aldus de correspondent. De economische sancties Beginnen rij op 5 Nov. a.*.? Het is nog niet zeker, dat de Geneef- sche werk commissie van de sanctiecon ferentie op 31 October weer bijeen zal komen. Ingeval een ontspanning in treedt tusschen Italië en den Volken bond en aan den anderen kant een vol doend aantal staten voor 31 Oct toe stemming hebben gegeven, zal 5 Nov. bepaald worden als aanvangsdatum voor de in- en uitvoersancties. Komt de vlootconferentie nog dit jaar bijeen? Vanuit Londen meldt de diplomatieke correspondent van de Morning Post, dat van officieelo zijde verluidt, dat nog voor het einde van het loopende jaar de te hou den vlootconferentie zal worden gehouden. Daaraan zal worden deelgenomen door En geland, de Ver. Staten, Japan, Frankrijk en Italië. De aartsbisschop van Canterbury en de oorlog Kerk en vredeswerk In een rede, op de Britsche kerkconferen- tie gehouden, heelt de bisschop van Can terbury opnieuw het vraagstuk van den Abessijnschen oorlog aangeroerd. De eenige veiligheid voor den vrede ter wereld, zoo zeide hij o. m., is gelegen in collectief aanvaarden van een gemeenschap pelijke wetsregel onder de naties. Het is het doel geweest een zoodanige regel in te stellen door den Volkenbond op te richten. Daardoor leeft de Volkenbond. Het Hand vest te beschermep en te verdedigen Is 4a veiligste weg een gcyestigden vrede te bet schermen en te verdedigen." Voorts zeide de aartsbisschop, dat hij alle christelijke kelkautoriteiten in Europa wilde oproepen hun krachten in het werlc te stellen voor een verde diging van den Volkenbond en hun le den plechtig aan de volkenbondsver plichtingen te herinneren. In dezen zin heeft spr. reeds stappen bij den Paus gedaan. Hij had echter vernomen, dat de Paus op het oogenblik niet bereid was meer te zeggen dan hij reeds ge zegd had. Men moet ook inzicht hebben in de moeilijkheden, waarin de Paus zich bevindt Wel echter moet men hem verzoeken op zijn tijd en op zijn wijze nog eenige woorden te spreken. Woordelijk zeide de aartsbisschop verder nog: „Ik geloof niet, dnt de toewijding Christus er toe gebruikt kan worden een rechtvaardiging te geven voor het weigeren van een gebruiken van geweld tegen rechts Permanent Hof van Intern. Justitie Ook Argentinië zal toetreden De Argentijnsche regeering heeft beslo ten toe te treden tot het Permanente Hof van Internationale Justitie te Den Haag Dit besluit moet echter nog door het con gres worden goedgekeurd. De eerste foto's van de overgave van ras Haile Selassie Koeksa aan generaal de Bono te Adoea. De ras biedt den generaal geschenken aan. Rechts de ras en de generaal. Lloyd George's buitenlandsche politiek De Britsche „Raad voor Vrede en Her stel", waarvan Llovd George en Lord Lo thian de voornaamste leiders zijn, heeft als volgt zijn vredespolitiek uiteengezet: De Britsche regeering moet voor stellen, dat de verbindingslijnen van Italië met Oost-Afrika door den Volken bond worden afgesneden. Na een geslaagde verdediging van 't gezag van den Volkenbond tegen den aanval van Italië, moet de regeering een bewapeningspauze van vijf jaar voorstellen. Gedurende dien tijd moet zij streven naar de bijeenroeping van een Internationale conferentie, die moet trachten de territoriale, economische en bevolkingsproblemen, die na den oor log zijn ontstaan, op te lossen. Op,deze conferentie moet de Britsche re geering aandringen op de verlaging der tarieven, op wijziging der emigratie-bepa lingen, op herziening der mandaten en uit breiding van het principe der open-deur tot de koloniën, die geen zelf-rcgeering hebben. Indien deze conferentie met succes is ge houden, moet de ontwapeningsconferentie wederom bijeenkomen en zich bozig houden met de vermindering der bewapening en meer speciaal met de afschaffing van bom bardementsvliegtuigen, met internationale controle over de civiele luchtvaart en met de afschaffing van groote offensieve wa penen. Verder moet worden gestreefd naar in ternationale controle over den wapenhandel en afschaffing van het maken van handels winst bij de fabrikage van oorlogstuig. België's buitenlandsche politiek Het Belgische Kamerlid' Dr. D e 1 w a i d e heeft op het congres van den Vlaamschen Katholieken Landbond te Antwerpen het woord gevoerd over de Belgische buitenland sche politiek. Spr. wees erop. dat de een zijdig Fransch-georiënteerde politiek in Bel gië weinig aanhangers meer vindt, zelfs in Waalsche kringen. In dit verband citeerde spreker het woord van de Beaufort, langen tijd leider van de Nederlandsche buitenland sche politiek vóór den oorlog, volgens het- elk goede betrekkingen met alle groote mogendheden, maar al te intieme met geen enkele te wenschen zijn. Met de andere, de niet-groote mogendhe den en vooral met Nederland is een intie me samenwerking echter wel te wenschen. Het woord van Palmerston is nog steeds juist, dat een nieuwe toenadering van België tot Nederland voor België zelf en voor heel Europa slechts winst kan beteekenen. Ten slotte werd een motie aange. -»men, waarin o.m. werd verlangd dat aan alle eenzijdige politieke verbintenissen een einde moet worden gemaakt. De Fransche senaatsverkiezingen De Fransche bladen zijn het erover eens dat de gemakkelijke herverkiezing van Laval de politieke positie van den minister president heeft versterkt. De „Petit Jour nal" spreekt van een diplomatieke overwin ning van Laval. De „Matin" noemt de herverkiezing van Laval een rechtvaardige belooning van zijn arbeid voor het herstel der financiën en de handhaving van den vrede. De Belgische mijnconflicten In het Belgische mijnbedrijf blijven de moeilijkheden met de arbeiders voortduren Aan het einde van de vorige week werd in verschillende mijnen in het bekken var. Luik de staking geproclameerd, daar de mijnwerkers een loons\ erhooging van 5 pet wenschen, terwijl de mijneigenaars slechts 2Yz pet. willen toestaan van den dag af waarop het indexcijfer voor de kosten va.a levensonderhoud tot 672 zal zijn gestegen. De Britsche mijnstaking Hoewel de staking onder den grond in den Nine Miles Pointmijn is geëindigd, sta ken in Zuid Wales nog 15.000 mijnwerkers In twee mijnen bevinden zich nog ongeveer 500 arbeiders, die weigeren naar boven te komen* Oostenrijks nieuwe kabinet De Daily Telegraph meldt uit Londen dat de Duitsche gezant te Ween en Von Papen opdracht heeft ontvangen onmiddellijk naar Berlijn terug te keeren om Hitier rapport uit te brengen over de recente reconstructie van het Oostenrijksche kabinet. Het verluidt, dat Von Papen nieuwe in structies zal ontvangen van de tegenover de nieuwe regeering te volgen politiek. De Duitsche minderheid in Tsjecho Slowakije Een rede van Henlein Op een vergadering der Sudetendeutsche Partij, waarop ongeveer 100.000 personen aanwezig waren, heeft de voorzitter der partij, Henlein een rede gehouden. Hij zei de, dat het den Duitschers in Tsjecho-Slo- wakye, hoewel zij volkomen begrip hebben voor de moeilijkheden der Tsjechische re geering, op den duur onmogelijk wordt ge maakt, te gelooven aan de mogelijkheid van een eerlijke samenwerking. De toestand waarin de Duitschers in Tsjecho-Slowakije verkeeren, is niet alleen onwaardig, aldus Henlein, maar ook on draaglijk. Christenen in Mandsjoekwo gearresteerd Britsch consul-generaal protesteert! De Japansche politie in Mandsjoekwo heeft een zestigtal aanzienlijke Chineezen van Christelijke religie gearresteerd onder voorwendsel, dat zij zich aan communis tische actie hebben schuldig gemaakt. On der de gearresteerden bevinden zich artsen, leeraren, studenten, verpleegsters van de Presibyteriaansche Zending en verschillen de employés der Britsch-Amerikaansche Tabaks Maatschappij. De politie heeft bij verschelden Britsche employés dier maat schappij huiszoekingen doen verrichten. In kringen van buitenlanders hebben de arrestaties veel opzien gebaard. De Brit sche consul-generaal heeft bij de autoritei ten geprotesteerd. Kort Nieuws In verschillende Poolsche steden hebben protestvergaderingen plaats gehad tegen de onderdrukking van de Poolsche minder heden in Tsjecho-Slowakije. Gisteren is de Duitsche kruiser „Karls ruhe" van Kiel vertrokken voor het maken van een wereldreis, die tot 13 Juni 1936 zal Een Poolsche rechtbank heeft een ka tholiek journalist tot tien maanden hech tenis veroordeeld wegens beleediging van Hitier. GEMENGD NIEUWS Tragische vergissing Te water geraakt en verdronken Het lijk dat. Vrijdagmorgen uit het Noord- Hollandsch kanaal werd opgehaald is thans geïdentificeerd. De verdronkene is de 77-j. weduwe M. B.—G. uit Worm erve er. De vrouw werd Donderdagavond, in het E delingenhuis waar zij woonde, gemist. Zij was dien avond voor het afleggen van een visite naar Zaandam gegaan. Vermoed wordt dat zij in een verkeerde bus is gestapt en zoodoende in Amsterr.am is terechtgekomen, waar zij in de duisternis een steiger voor een brug heeft aangezien. Doodelijk auto-ongeluk Te Breda wilde het zeven-jarig doch tertje van den landbouwer Vriens, uit Ter heidenschehoelc bij de Cerestraat de Ter- heidenstraat oversteken, juist toen uit de Cerestraat een zwaar geladen vrachtauto met appelen uit 's-Gravenmoer naderde Het meisje liep pardoes tegen do vrachtauto aan, kwain onder het achterwiel terecht en overleed aan de gevolgen. zegt: Ik word daar door een agent nage- blikt. Dat beteekent wat! Ah, zoo! mijn snelheidsmeter wijst ietwat hooger cijfer, dan daar zoo pas op die gele schijf met de kraaloogen stond. Dat wordt een bonnetje voor mij. Tenzij het hoofd van de politie hier een gediplomeerd leerling is van de school, naar de nieuwe me thode in ambtenarerv-wellevendheid, waarvan de burgemeesteer van Schalkwijk de grondlegger is. Dat is geen glimlachen, waarvan het onder werp toch niets meent, al denken1 meewerkend en lijdend voorwerp van wel. Neen wij zijn wat nuchterder. Ik zal een beleefd briefje krijgen, dat ik even beleefd moet beantwoorden, wat me een 6-cents postzegel zal kos ten. Dat is nog te doen. Daar kan men nog een ltip of hond aan wagen. Haar ook maar eenmaal. Want de tweede maal zal het niet mis zijn, net zoomin als met een voorwaarde lijk veroordeelde. Toch wel een leuk idee van die bur gervader om een briefje te zenden aan de overtreders der voor de be bouwde kom zijner gemeente bepaal de snelheid. Ik heb mij voorgenomen u voor deze keer vrij uit te laten gaan, schrijft hij, opder voorwaarde dat gij mij be looft in het vervolg in de bebouwde kom dezer gemeente met geen groo- ter snelheid te rijden dan hoogstens £0 KM. Ik verwacht daaromtrent een schrijven van u. Mocht ik zoo'n briefje van een vader der burgers krijgen, dan zal ik vast antwoorden: Tc Zal het nooit weer doen, pa. Meencns hoor! Internationaal gaat het al zoo. Mussolini rijdt door het stopteeken van Genève, overtreedt het parkeer verbod in Abessinië. Gij moet mij beloven enz..,, zegt de Volkenbond. Maar de Duce belooft niets, rijdt door en maakt onschul dige slachtoffers. Nu volgt de straf... Sancties. Maar de internationale goederenverkeer- regels met Italië dan!Gij moet mij beloven enz.... zegt de Duce tegen zijn leveranciers-afnemers, of... Drie beloven. Anderen overwegen om te beloven.... Internationaal geven zulke briefjes toch niet veel, geloof De, Bange uren op een Letsch schip Storm buiten, van binnen brand Men meldt ons uit Vlissingen: Maan« dagmiddag om vier uur passeerde het Let* sche stoomschip „Skandava", op weg van Riga naar Antwerpen. Het schip heeft een buitengewoon zwaren tocht gehad. Bij den heftigen storm van Za terdagnacht is op oc Noordzee de geheele deklast over boord geslagen. De kracht van de golven, die over dek sloegen, was zóó sterk, dat het 6tuurstel werd gebroken, ea het ankerspil over boord sloeg. Om de maat vol te maken brak ten slotte brand uit in het matrozenver blijf, dat geheel uitbrandde. Met groote moeite heeft óe vermoeide bemanning het schip, dat zeer slecht bestuurbaar was, naar de reede van Vlissingen kunnen brengen. Doodelijke val Men meldt ons uit Oosterbeek: Bij de O.L. school in de Weverstraat is een ernstig ongeluk gebeurd. Een der leer lingen dezer school, de 12-jarige M. v. d. Ende, viel van een buitentrap en moest door Dr. E. Jongsma, die de eerste hulp verleen- leende, naar de ouderlijke woning worden vervoerd. Overbrenging naar een der Arn- hemsche ziekenhuizen was noodzakelijk, waar de ongelukkige knaap aan de gevolgen is overleden. Het lijk in de kreek Raadselachtig geval Zondagavond keerde de 19-jarlge M. Vinck uit St. Jansteen van haar ouderlijke woning per fiets terug naar St. Nicolaas (België), waar dienstbode was bij een tandarts aldaar. Zondagavond kwam zij niet te St. Nicolaas aan, terwijl haar fiets en een handtaschje gevonden werden aan een kreek in de buurtschap De Trompe aan de Nederlandsch Belgische grens. Kort daarop werd haar lijk uit het waier opgehaald. Eenige weken geleden vond een jong meisje uit Stekenc (België) op dezelfde plaats oen verdrinkingsdood, terwijl ook haar lijk werd opgehaald nadat men haar fiets aan den kant gevonden had. De Nederlandsche en Belgische politie stel len een onderzoek in. Eigenaardige bewaarplaats Na eerst thans bekend is geworden, heb ben tot nog toe onbekend gebleven personen in het begin der vorige week ten nadeote van de weduwe v. O., wonende in de z.g. „Melanen" te Bergen op Zoom. een be drag /an 2000 gulden aan bankpapier, dat in den tuin onder den grond was verborgen, ontvreemd. De weduwe v. O. ontdekte de diefstal toen zij een betaling moest doen Een flink bedrag aan baar reld, dat even eens onder den grond was gestopt, is on aangeroerd gelaten. De politie heeft van da daders, van wie verondersteld wordt, dat zij met den tostand ter plaatse volkomen op de hoogte zijn geweest, tot heden nog geen spoor kunnen ontdekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2