Jlfetture Criïtsrlje lüourant BIJ EEN SCHEIDENDEN VOORZITTER Sbonncmcntsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen •vaar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 235 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 '/j ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Dagelijks No. 5609 Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken verschijnend Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 22 OCTOBER 1935 15e Jaargang atrtjertentitpriptn: Van I tot 5 regelsM77» Elke regel meer 0.227» tógezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/: Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v. wordt berekend 0.10 MOEDIGE DAAD Toen het begin te nijpen om de bouw van de Prinsendani of misschien Nieuw-Am- 6terdam voor onze werven te behouden, zijn de besturen der bonden van metaal arbeiders op korte termijn uitgenoodigd hun medewerking te verleenen. Een Iersche werf, gelijk thans in 't open baar is meegedeeld, was bereid liet schip voor 30 minder dan hier gevraagd werd, te. levcrén en tevens de bouw te financieren. Dat was geen kleinigheid: dertig procent van twaalf millioen besparen is eerste wjnst, zegt men in gewone gevallen. Indien het niet officieel meegedeeld was, zou ruen het niet kunnen gelooven en het stemt tot nadenken. Zijn de materialen in Ierland zooveel goedkoopcr en is de levens standaard er zooveel lager dan hier, dat men een derde van de toch zeker scherp gecalculeerde prijs kan schrappen? Dit is de eene kant van de zaak. De an dere zijde is deze, dat van de vakvereeni- gingsleiders gevergd werd om, zonder over leg, voor hun leden een loonsverlaging van totaal 300.000.— te acceptecren. In gewone omstandigheden ware zulks een ongehoorde eisch geweest: bestuurders hebben wel leiding te geven, doch zij die nen gelegenheid te hebben om met de leden overleg te plegen. En gevraagd mag of het niet te veel gevergd was om staande de bijeenkomst op een definitieve beslissing aan te dringen. Intusschen kunnen we ons indenken, dat het noodzakelijk was om de onderhande lingen tot het laatste oogenblik toe in strikt vertrouwelijke kring te voei'en en dat een publieke bespreking over een loonsverla ging van 2i/2 schadelijke .verwikkelingen had kunnen geven. We houden dan ook gaarne alle critiek achterwege; doch het lijkt ons wel ge- wenscht om naast de dank, welke Regee ring, Directie H.A.L. en Scheepswerven toe komt, ook een woord van hulde te brengen aan de vakvereenigingsbesturen voor hun „eigenmachtig" optreden. Van sommige zijden zal er wel critiek komen, doch het getuigt van moed, dat zij de zw.are .verantwoordelijkheid t op zich hamen. COMMUNISTISCHE TAKTIEK In het oosten van Groningen ligt, dicht bij de Dollard, de gemeente Finsterwolde. Groningen is het land der scherpe tegen stellingen; dus vindt men er gemeenten met een sterk uitgesproken karakter: nu eens naar rechts, dan weer naar links. Finsterwolde is zoo links mogelijk. De communisten hebben de meerderheid in de raad. Zij bezetten dan ook de twee wethou derszetels. Maar, wat door sommigen ver wacht werd, zal blijkbaar niet gauw gebeu ren. De communisten willen door hun poli tiek gedrag de komst van een regeerings- commissaris niet bespoedigen. Wij willen, zoo verklaarden de wethouders in de laat ste vergadering, de verkregen macht niet ontijdig uit handen geven. Wel maakte de communistische meerder heid van haar macht gebruik om inwen dige regelingen, zooals wijziging van het reglement van orde en toezicht op het Armbestuur, opnieuw in haar geest te her zien; maar in gevallen, waarin Gedepu teerde Staten"eèn woordje kunnen meepra ten, hielden de revolutionaire heeren zich koest. Vroeger hadden ze b.v. voorgesteld om het geheele salaris van den burgemeester te schrappen; thans gingen ze accoord met de regeling van Gedeputeerde Staten, waarbij de burgemeester nog een kleine verhooging krijgt. Zij pasten zich dus aan, omdat sommige dingen nu eenmaal onvermijdelijk zijn en met de bedoeling hun macht op andere Wijze te gebruiken. Zit er echter niet iets meer achter? Wordt in Finsterwolde de stem .van Mos kou niet gehoord? Het is immers niet voor tegenspraak vat baar, dat het optreden der communisten in de laatste maanden een aanzienlijke wijzi ging heeft ondergaan. Sedert Litwinof de steun van Sovjet-Rus land aan de Volkenbond toezegde de ietwat listige wijze en eventueele bijbedoe lingen mogen hier onbesproken blijven zijn ook de Nederlandsche communisten tot vurige vereerders van dit instituut be keerd. Voorts, hoe heftiger de sociaal-democraten hun best doen om de communisten van zich af te schudden, hoe hartstochtelijker de laatsten op samenwerking-aandringen daarbij belovend, dat zij tot verregaande compromissen bereid zijn. Dit wijst er zeer duidelijk op, dat er orders uit Moskou zijn gekomen, welke de Nederlandsch-Russische onderdanen binnen onze landsgrenzen in een andere richting sturen. Waarschijnlijk ziet men daarvan de ge Volgen ook in Finsterwolde. Moskou decre teert; deze Groningers buigen het hoofd. Want dat is het sinistre element in de Fin- sterwoldsche en soortgelijke affaires, dat de opstandeling tegen de eigen overheid zich laat regeeren door de knoet van een Vreemde heerschappij. K. Kruithof vertelt Twee en twintig jaar in den socialen strijd Merkwaardig, zoo flitst het door me heen, dat die twee letters zoo bekend zijn, en dat ze den man zoo typeeren. K K., do voorletters alleen behoeft iemand te noemen en de ander weet niPtéén, dat bedoeld wordt K. Kruithof. Zoo kortaf als de klank van die twee voorletters, zoo is ook de man: beslist, resoluut, doortastend. Hij heeft kwaliteiten, die hem sieren, maar die 't hem soms ook moeilijk doen vallen zich te geven, die hem hoekig doen schijnen, voor wie hem niet kennen. Maar nu zit ik tegenover hem, in de voorzitterskamer op het bureau van. het Vakverbond, en hij vertelt. Telkens, in dit gesprek, JE A komt de naam van Ruppert weer naar voren, op het on- r'ik. j&lm- .akéJ vcrwachtst soms springt deze naam weer in de discus- N. sic, en er blijkt uit, dat de heer Kruithof, de for- sche en krachtige, toch wel heel veel verloren heeft aan dezen Vcrbonds- makker die hem een vriend gewor den was Zestig Jaar hoopt hij Zondag te worden, maar sterk en krachtig is hij nog, deze scheidende Verbondsvoorzittcr en hij zou nog jarenlang, naar den mensch gesproken de voorzittershamer kunnen hanteeren, lei ding gevende en sturende naar zijn wil. Of het niet zwaar valt om heen te gaan, midden uit dit werk, dat hem toch liof geworden moet ?ijn? zoo vraag ik, en dan "komt het antwoord, dat treffend is, omdat het van eenswillendheid getuigt met den weg die gewezen wordt: Ik mag dén zegen van de blijdschap niet verbeuren die erin gelegen is. Mijn vriend Ruppert heeft het niet mogen bele ven. Dat ik'nu nog, gezond en flink, mijn werk mag overdragen aan anderen, daar is een zegen in. Hoevelen zijn er niet, die het niet doen kunnen. Daarom mag ik niet te leurgesteld wezen, al is het begrijpelijk, dat ik veel zal missen aan dit werk. 1-Ioe lang bent U al in dienst van het Vakverbond? Vanaf 5 Aug. 1912, toen werd ik aan gesteld als ambtenaar. Voor drie dagen in de week, langer kon niet, want er was geen geld. Ik had een sigarenwinkel in Maas sluis. Als voorzitter van de Chr. Bond van Sigarenmakers was ik er ook veel op uit en zoo heb ik in Maart 1913 den winkel aan kant gedaan en ben ik naar Rotterdam verhuisd, omdat we toen de groote actie in de sigarenindustrie kregen, waarvoor heel wat werk te doen was. U was toen nog geen bestuurder van het C.N.V.? Neen, ambtenaar-propagandist. Stins was secretaris en Verveld was penning meester. Ik werd waarnemend secretaris- penningmeester. Na mijn benoeming werd ik in de vergadering die daarna volgde tot bestuurder gekozen bij acclamatie, omdat ik het in de praclijk toch al was, door mijn waarneming van het secretariaat. In 1916 ging de heer Diemer weg als voorzitter, en werd ik voorzitter van het Verbond. Op 1 April 1916 was de lieer Amelink beambte geworden die later ook bestuurder werd, en in 1918 kwam de heer Ruppert als derde gesalarieerde bestuurder. Na deze feitelijke gegevens gaat de heer Kruithof vertellen. Zoo maar uit zijn herin nering opdiepend, hier een feit, en daar een voorval, vertelt hij van de zware moeilijke strijd der eerste jaren. Die staking van de sigarenmakers verslond geld, de staking en de uitslui ting. Elke week moest er 2600.wor den uitgekeerd, en er was in het geheel maar 1300— in kas. Maar dan ging ik erop uit, naar Amsterdam, naar den Haag, heel het land door, om geld te leenen. Ik kwam eens bij minister Talma en vroeg hem om duizend gul den te leen, voor de actie. Hij kreeg de tranen in de oogen, dat hij me niet kon helpen. Honderd gulden had hij en die gaf hij me mee, en die wilde hij ook niet terughebben. En de strijd in de glasindustrie. Daarmee begon ik mijn werk bij het C.N.V. Om geld te verzamelen voor die actie. Elke dag erop uit, ik moest en ik zou slagen. En ik kreeg het geld ook, van een notaris, van den be kenden heer Hovy, ja van wie allemaal niet. Een man. als Hovy deed heel veel goed, maar hij deed het met verstand. Hij gaf niet altijd, maar leende, en vond, dat hij hierdoor opvoedde tot actie. Hierdoor stimuleerde hij. Toen de actie in de siga renindustrie gewonnen was, kon het geld gauw genoeg worden terugbetaald, want het ledental klom toen snel. Ja, dat ledental, hoe stond liet daar eigenlijk mee, toen u bij het C.N.V. kwam? Steeds saambinden. Op 1 Jan. 1912 waren er 7792 leden. We hadden het kantoor toen in de Open Rijstuin 4B in Rotterdam, later in de Kip straat IS B, later aan den Goudschen Sin gel waar nu de Rotterdammer is. In het begin heb ik alles zelf moeten doen; de Gids kwam dan van de drukkerij en zelf moest ik met mijn gezin de bandjes erom plakken, ik haalde de postzegels zelf aan liet postkantoor: ik had alles, tot de klein ste dingen toe, zelf te doen. Dat is een werk geweest, om het Verbond te bouwen! Want ik moest de menschen steeds maar weer bijeen drijven. Hier was een kleine bond, en daar een groepsorganisatie en de een wilde niet bij den ander vaak, om allerlei kleine redenen. Steeds maar weer erop hameren, dat een heid kracht maakt, steeds maar weer bij- eendrijven, wat bijeen hoorde. Zoo had het C.N.V. 76488 leden, toen het in 1921 uit Rot terdam ging. Steeds was het stijging ge weest, vaak een zeer - sterke stijging, zooals in 1914 toen de aanwas bijna dertig procent bedroeg en in 1920 toen de stijging zelfs ruim 47 procent was. Maar na 1921 kwam de daling, die zich voortzette tot 1927 toen de kentering weer kwam. Het laagste getal was 48.974 wecst. Geleidelijk stegen we weer tot 1934 toe zelfs, toen de stijging nog 0.24" bedroeg. In het vorige jaar werd echter een daling geconstateerd van 3.09 procent, en nu houdt de daling nog aan. Verontrostend is het echter nog niet, we hebben nu IlO.OOO Kunt ii nu de invloed peilen; die ei van het C.N.V. is uitgegaan op de politiek? Die-is moeilijk.weer te geven. Het gaat vaak zoo heel anders, als je denkt. Neem b.v. de Ziektewet. Talma heeft tot stand weten te brengen, door zijn doorzettings vermogen wat Kuvper had voorbereid, en niet meer kon volbrengen toen hij in 1905 werd weggehoond. Maar de Ziektewet werd eenvoudig niet uitgevoerd. Het is Slotema- ker gelukt om de wet uitgevoerd te krijgen. Hoe lang is om een ander voorbeeld te noemen niet geroepen om bindendver klaring van de Collectieve Arbeidsovereen komsten. Nu hebben we de bindendverkla- ring van de ondernemersovereenkomsten, maar die van de collectieve contracten is er nog steeds niet. We hebben ons sociaal- politiek program opgesteld, in 1918 onge veer. En het feit, dat we dat program ge regeld moesten bezien, is er een bewijs voor dat er toch heel wat bereikt is. De groote verandering is deze, dat men vroeger geen acht gaf op het C. N. V-, ook 's lands regeering niet, en dat men tegenwoordig wel degelijk met het C.N.V. rekening houdt, dat men bij zeer veel zaken het advies vraagt van ons Verbond. Geen kling-klang Maar het C.N.V., onder mijn leiding, heeft niet gestreefd naar politieken in vloed, met veel kling-klang. Ik sprak eens op een openluchtmeeting met iemand sa men en die meneer vertelde, dat het heele- maal niet in strijd was met Gods Woord, dat de arbeiders veertien dagen vacantie kregen met behoud van loon. Toen we terugreisden, zei ik: „Maar man, ik kan nog wel duizend-en-één andere dingen op noemen die niet in strijd zijn met den Bijbel, maar het gaat er maar om of ze verwezenlijkt kunnen worden in afzienba- ren tijd." U hebt ook dikwijls „neen" moeten zeggen tegen uw leden, bracht dat geen moeilijkheden mee? Neen, het was een moeizame strijd om het Vakverbond te brengen, waar we nu zijn. Maar het was makkelijk om de leden te overtuigen, als je maar niet je zelf en anderen eerst opdraaide. - En die groei van het Verbond, kunt u die nog in een paar cijfers tj'peeren? Als u alleen maar bedenkt, dat ik begon met een salaris van twaalf gulden in de week voor drie dagen, en dat er toen nog elk kwartaal tekort kwam. En nu be loopt het budget van het C.N.V. een drie en een halve ton. Er zijn verschillende hoogtepunten geweest in het Verbondsle- ven. Een der mooiste dagen was de her denking van het tien-jarig bestaan in 1919. dat in de groote Doelenzaal te Rotterdam gevierd werd. Vijf ministers waren toen aanwezig, dat was vlak na 1918. Dat was stellig wel zoo goed als het vijf-en-twintig- jarig bestaan. Genoeg te doen En wat gaat u nu doen? Het gedenk boek schrijven! Er komt een glimlach om de lippen van K. K. Dat gedenkboek, daaraan moet hij beginnen, ,want hij heeft het toegezegd, maar kon er nog geen tijd voor vinden. Ja, zegt hij, dat zal ik schrijven, maar ik ga er niet mee beginnen. Ik heb de eerste dagen nog zooveel te doen. Ik heb niet aan mijn eigen doodkist willen timmeren, zooals ik dat noem. Ilc heb niet vooruit bedankt voor allerlei functies en commissies, zoo blijf ik waarschijnlijk ook nog tot het volgende jaar voorzitter van de Middenstandsbedrijfsverceniging. Geleidelijk aan raak ik dan wel uit alle functies uit. Maar er is zooveel werk te doen, voor iemand die werken wil, en die het, in den Christelijken arbeid, gratis kan doen, dat ik niet bang ben om me te vervelen. Maar ik ga geen werk doen, waardoor ik een ander, die er wat aan zou kunnen verdienen, in den weg zou staan. Maar er is volop ar beid voor iemand, die zijn tijd gratis kan geven. En nu is het groote kantoorgebouw van het C.N.V. ondertusschen leeg en stil geworden. Het werd reeds laat, de tijd ging ongemerkt voort, terwijl we toefden in 't verleden. Klein begonnen, is het C.N.V. uitgegroeid tot een sterke organisatie, in een klein kamertje be gonnen, heeft het nu twee kapitale pan den, die één gemaakt zijn. En de man, die daarvooi twee en twintig jaar van zijn leve» gaf, do eerste uit de Chr. DE VOORZITTER VAN HET C.N.V. Bijzonderheden over zijn levensloop Als opvolger van den heer K. Kruithof, die met pensioen gaat waarvan elders in dit nummer van ons blad meer is tot voorzitter van het Chr. Nationaal Vakver bond gekozen de heer A. Stapelkamp, thans secretaris vandit Verbond. In het kort hebben we gisteren de benoeming van den nieuwen voorzitter reeds gemeld. rA.. Stapelkamp Ongetwijfeld zullen velen den lieer Sta pelkamp in zijn nieuwe functie met inge nomenheid begroeten. Hij heeft zich toch de laatste jaren, vooral in zijn arbeid als secretaris van het C. N. V., leeren kennen als een sympathiek en rustig werker, die met vastberadenheid voorwaarts gaat en weet, wat hem ook onder de moeilijkste omstandigheden te doen staat. Zóó blijft de leiding van het C. N. V. in vertrouwde handen. De heer Stapelkamp werd 7 Februari 1886 te Aalten geboren. In zijn geboorte plaats bezocht hji de lagere school, na af loop waarvan hij onmiddellijk kennis maakte met het bedrijfsleven, aangezien hij te werk werd gesteld aan de stoomkammen fabriek van Ten Dam en Manschot te Aal ten. Hij is 21 jaar aan dezelfde fabriek ver bonden gebleven. In den jongelingsleeftijd nam hij met groote voortvarendheid deel aan het vereenigingsleven en zelfs bracht de heer Stapelkamp het tot bestuurslid van de Geldersche afdeeling van den Ned. Bona van J. V. op G. G. Al heel vroeg girig zijn belangstelling uit naar de actie der Christelijk Sociale Bewe ging. In den loop der jaren is hij er mee saamgegroeid. Op 17-jarigen leeftijd werd hij reeds gekozen tot secretaris van Patrimo nium, doch dat durfde hij niet aan. Later heeft hij verscheiden jaren deze functie ver- Aan zijn initiatief is mede te danken, dat de Verecniging van Chr. Hoornbewerken werd opgericht. Later fusioneerde deze ver- eeniging met de Ned. Bond van Chr. Fa- brieks- en Transportarbeiders, waarvan de heer Stapelkamp op 1 September 1919 tot. vijfde gesalarieerd bestuurder werd gekozen. Hiermede kwam tevens het einde aan hei lidmaatschap van den Aaltenschen Gemeen teraad, waar hij steeds voor de A. R. beginselen op de bres stond. Nauwelijks 4 maanden na zijn aanstelling als gesalarieerd bestuurder werd de heer Stapelkamp gekozen tot secretaris van zijn organisatie, welke functie hij tot 7 Dec. 1931 heeft bekleed. Op laatstgenoemden datum aanvaardde de heer Stapelkamp zjjn taak als secretaris van het C. N. V. Hij heeft zich in de vier jaren van de vet- vulling van deze functie doen kennen als een zeer werkzaam en nauwgezet man, bij wien de belangen van het secretariaat ten volle veilig waren. I-Iij was belast met het algemeene werk, maar heeft zirti later ook meer speciaal bezig gehouden met hot vraagstuk van de werkloosheid. Als zooda nig is hij ook lid van de Contactcommissie welke de regeering ten aanzien van het werkloosheidsvraagstuk heeft ingesteld, en is hij lid van de commissie voor dG zorg voor jeugdige werkloozen. De nieuwe voorzitter van het C. N. V. weet met zeer groot en tact met menschen om te gaan; hij heeft een helder inzicht, en kan op uitstekende wjjze een vergadering leiden. Met de keuze van den heer Stapel-1 kamp kan het Christelijk Vakverbond van harte worden gelukgewenscht. Man van zelfonwikkeling; principieel gefundeerd; vertrouwenwekkend fi guur; rustige spreker. God sterke den nieuwen functionaris tot zijn belang rijke taak ten behoeve van het Pro-' testantsch-Christolijk volksdeel van Nederland in het algemeen, en van de Christelijke vakbeweging in het bijzon der. Dan zal zjjn arbeid ook het lands belang ten goede komen. In een Zaterdag a.s. te houden buitenge wone vergadering van het. C. N. V. zat de huidige voorzitter, de heer K. Kruithof, zijn functie overdragen aan den heer Sta pelkamp. Sociale Beweging die benoemd werd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, als erkenining van regeeringswege van de groote waarde van de Chr. Sociale actie, zal deze beweging nu gaan veria- Een vechtjas noemdo hij zichzelf, in het gesprek. En vechtjas zal hij blijven. Maar vriend en tegenstander zullen er kennen, dat K. Kruithof een man was, die hard gewerkt heeft, veel gewerkt heeft, en die maar één doel zag: de op heffing der arbeiders, schepselen Gods, tot een menschwaardig bestaan! Tweede Kamerlid Tj. Krol Zal zijn benoeming aanvaarden Gemeld wordt, dat de lieer Tj. Krol, die in ae vacature Snoeck Henkemans is benoemd tot lid van dc Tweede Kamer, zijn benoeming zal aanvaarden. De heer Krol werd 4 Sept. 18S8 geboren. Hij was werkzaam als ambtenaar ter secretarie der ge meenten Wijmbritse- radecl en Purmerend In Jan. 1913 werd hij benoemd tot secreta ris der gemeente Uit- huizermeeden, ter wijl hij met ing _ng van 1 Nov. 1919 tot burgemeester dier gemeente werd be noemd. In 1931 werd de heer Krol lid van Ged. Staten van Groningen. Hij legde toen zijn burgemeestersambt neer. De heer Krol maakt, deel uit van hot dagelijksch bestuur van de vereeniging „Opbouw" in de provin cie en is in den Chr. Historischen kring in het Noorden van ons land een geziene per soonlijkheid. A. van Geelen f Op slechts 54-jarigen leeftijd is Ie Den Haag in de afgcloopcn nacht plotseling over leden de heer A. van Geelen, directeur- generaal der Werkverschaffing en Steun- verleening. De heer Van Geelen. die deze functie, in den zomer van 1933 aanvaardde, was voor heen directeur van de Arbeidsbeurs te Utrecht en heeft zich steeds doen kennen als een harde werker, met groote plichtsbetrach ting, terwijl een sterk sociaal gevoel in hem ontwikkeld was. Hij was de Chr. Hist, beginselen toegedaan en heeft zitting gehad in de Centrale voor Werkverschaffing, uitgaande van den Ned. Bond van Kerken voor practisch Christen dom. Verlaging loodsgelden Tot 11 pCt. van tarief dat 1 Januari 1934 gold. Naar wij uit goede bron vernemen, ïs bij Kon. Besluit van 18 dezer bepaald, dat voor de havens de loodsgelden met ingang van 1 November verlaagd zullen worden tot 11 pCt. van het tarief dat op 1 Januari 1934 gold. Voor Rotterdam beteekent dit de volledige vervulling van een van zijn vu rigste wensclien die gerezen zijn in verband met den moeilijken concurrentiestrijd met buitenlandsche havens. BOOTTREIN-INDRAPOERA De firma Ruys en Co., Hoofd-agente van de N. V. Rotterdamsche Lloyd meldt dat de Rotterdam Lloyd Rapide, aansluiting gevend op het 25 dezer van Marseille vertrekkend nis. „Indrapoera", den 24sten dezer om 16.00 van Den Haag H.S., om 16.27 van Rot terdam D. P. en om 17.25 van Roosendaal zal vertrekken. EEN VERSCHIL VAN MEENING Te Princenhage kregen zekere de J. en A. D. over een kleinigheid verschil van meening in een café aan de Dreef. Bij de daarop volgende woordenwisseling trok de J. plotseling een groot mes en hakte daar mee in het wilde weg op D. in, die drie ernstige verwondingen opliep, n.l. een steek in het hoofd en twee in den rug. Politie en geneeskundige dienst waren spoedig ter plaatse. De toestand van D. was van dien aard, dat overbrenging naar het St. Igna tius ziekenhuis te Breda noodzakelijk was. De -T. nam nog voor het verschijnen van de politie de vlucht en kon tot od dit oogen blik niet worden opgespoord. DE AMBULANCE VOOR ABESSINIE EVENTUEEL EEN UITZEN DING IN BESCHEIDENER VORM liet Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis ontvangt meerdere financieele toezeggingen, voor het geval werkelijk een ambu lance zal worden uitgezonden. Het Hoofdbestuur doet weten dat, indien geen voldoende gel den mochten bijeenkomen voor het uitzenden van een volledige ambulance, een uitzending zal geschieden in bescheidener vorm. Mocht onverhoopt zulks ook niet mogelijk zijn, dan zul len de gelden in ieder geval be steed worden voor de toezending van verband, medicamenten enz. Het staat dus boven allen twij fel vast, dat elke gift voor de hulpverleening aan de gewonde en zieke strijders in Abessinië gezonden, inderdaad aan het beoogde doel zal ten goede ko men, welke dan ook de uiteinde lijke vorm der hulpverleening moge wezen. Het Hoofdbestuur hoopt echter, dat de giften op zijn giroreke ning No. 22120 zoodanig zullen blijven vloeien, dat binnenkort de uitzending eener bescheiden ambulance onder Nederlandsche Vlag zal kunnen geschieden. VOORNAAMSTE NIEUWS Blz. I Een onderhoud met den heer lieer K* Kruithof, den afgetreden voorzitter van liet. C.N.V. De benoeming van den Keer 1. Stapel- kamp tot voorzitter van het Chr. Nat. Vak- verbond. Verlaging van de loodsgelden met ingang van 1 Januari a.s. Blz. 2 - De Italianen maken vorderingen In hei Zuiden van Abessinië; het zwaartepunt van den oorlog schijnt daarheen ie zullen wor den verplaatst. De mogelijkheid bestaat'dal de economy sche sancties tegen Italië op Nov. a.s. ii% werking zullen treden. In Mandsjoekwo hebben de Japanners 60 Chineesche christenen gearresteerd op bc- schuldiging van communistische actiej Blz. 3 - In Duilschland zijn 2S predikanterf, 'dia nog in concentratiekampen vertoefden, irt vrijheid gesteld. De verlaging van het disconlo van d& Nederlandsche Bank Blz. 5 Er is thans een Koninklijk Besluit ver schenen inzake verbod van wapenuilvoeti naar Italië. - Blz. 7 Bij de Tweede Kamer is de SurinaamscHi begrootina voor 1936 ingediend. Euiue heeft de achtste partij in 'de slriid om liet wereldkampioenschap Schaken ge- Blz. Octrooibureau Bartels. Behandelt Octrooi- zaken. Deponeert Handelsmerken, Dessinsi Gebrauchsmuster, etc. in alle landen. Bezui- denhout 43, Den Haag, 720011 Télef. 720012, Op zoek naar vlieger Redfern Redfern wil toch niet meer terug! PARAMARIBO, 22 Oct (Aneta). De grens* expeditie onder leiding van vice-admiraall Kayser, kreeg voor de eerste maal contact: met Indianen, die hun woonplaats hebben! bij de bron van de Sivalewini. Aanvankelijk waren de Indianen schuw, doch later kwamen zij met de leden va» de expeditie op meer vertrouwelijke voet Vermoedelijk zal het de grensexpeditié mogelijk zijn om navraag te doen naar dert vermisten vlieger Redfern. Deze vlieger moest in dit gebied, zeven jaar geleden, een noodlanding maken tijdens een vliegtocht Amerika Brazilië. Ongeveer zes maanden, ge leden rapporteerde een rubbertapper aan het fort dat hij Redfern in leven, bad aangetroffen onder de Indianen op de grens tusschen Suriname en Brazilië. Hij was indertijd met zijn machine ge vallen, had armen en beenen gebroken -ert was liefderijk verpleegd door de Indianen en verder bij hen gebleven. Een onderwijzer van de R.K. Missie ver nam naderhand van een boschneger en ec» Indiaan hetzelfde verhaal. Volgens geruchten zou hij zich onder de Indianenstam een levensgezellin gekozen hebben en geen lust meer heb ben om naar de beschaafde wereld terug te keeren. De saneering der Waschindustrie Tot i stelsel van licenties besloten Door de Saneeringscommissie voor de Waschindustrie is besloten tot een stelsel van licenties voor wasscherijbedrijven, strijk inrichtingen, waschverzendingen en linnen- verhuurinrichtingen. Aan de bedrijven, wel-« ke op 1 Maart 1935 bestonden, zal in het al gemeen een licentie worden verstrekt. Be drijven welke na genoemden datum zyn opgericht of die men zou wenschen op te richten, kunnen slechts in bijzondere geval len worden toegelaten. Belanghebbenden kunnen zich wenden tot het Bureau van dè Saneeringscommissie voor de Waschindus trie, Fruitweg 28, 's-Gravenhage. Wie heeft een orgel e.d.g. beschikbaar? De perscommissie van de Centrale voor Werk loozenzorg schrijft ons: De Centrale voor Werkloozenzorg .sticht op iiitiatief va a den Raad van NtJc. uoijche Kerken voor Prachtisrh Christendom» heeft thans reeds zeven kampen in verschillende dee- len van ons land. waar per periode van acht weken werk wordt gegeven aan mee- dan 5U0 Jeugd.g? werkloozen. Eenigo vin deze kanpen no. teneinde de deelnemers i« afloop van hun dagelijksche werkzaamheJen aangenaam hïzi^ houJen. Dat dit zeer op prjjs wordt gesteld Gaarne zou de „Centrale" ook de andere kam ekt hen. die een orgel, pin»».. radiotoestel

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1